mijncJers Teveel medische onderzoekingen anje =ederland Extra koopavonden PAASMEUBELSHOW Brandkastenroof in Cannes: buit zes miljoen gulden SaoedVs verbolgen over uitzending Engelse tv-film *ra agvleugelbo ten Maassluis-Londen YN-kolonel Van Genuchten in Libanon zwaar gewond Verbod ether reclame sterke drank op komst DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EIKEN massief, fineer, parketvloe ren, triplex, deuren, venster banken, lijsten, lambrize- ring, bielzen, meubelpane len, wandplaten, schrootjes, meubelplaten, enz. enz. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde donderdagavond tot 10 uur vrijdagavond tot lOuur Lisse Leiden Beverwijk Slied recti! MEUBELEN WOU weet van j LEIDEN Lange Gracht S (a .„«rlPtS, "uu Ltlut Heöer\a°d LISSE Egypte stopt met vakantierijbewijzen DEN HAAG Het is voor toeristen die minder dan dertig dagen in Egypte ver blijven niet meer mogelijk in dat land een rijbewijs te halen. De Egyptische over heid heeft onlangs bepaald dat rijexamenkandidaten tenminste één maand voor het indienen van de exame- naanvraag in Egypte moeten hebben gewoond. Een in woonster van Heerhugo- waard heeft een aanklacht wegens oplichting ingediend tegen een Amsterdammer die rijbewijs-reizen naar Egypte organiseert. Donderdag 10 april 1980, AS en toe zon Opklaringen en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. MORGEN zon: 06.51 20.28. Schev. hoogw. 11.36. Laagw. 06.50 en 19.41. Geen hartzeer om verdwijnen cent DEN HAAG Het zal de meeste Nederlanders een zorg zijn dat de cent ver dwijnt, zelfs als daardoor het leven wat duurder wordt. Uit een enquête die het Nipo vorige maand heeft gehouden onder ruim dui zend Nederlanders blijkt dat 79 op de hoogte was van de plannen om de cent uit de circulatie te ne men. De helft van de on dervraagden zei dat hun dat niets kon schelen, ter wijl een kwart ervoor was. Slechts 19 had bezwa ren tegen het verdwijnen van dit munstuk. Verstekeling- zaak: straf van 3 '/2 jaar ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de gezagvoerder van de Emmely, het schip dat vorig jaar in het nieuws kwam door het overboord zetten van een verstekeling in volle zee bij Nigeria, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drieënhalf jaar. De eer ste stuurman kreeg twee jaar, twee matro zen elk vier maanden. De verstekeling is ver dronken. (Door onze correspondent in Parijs) PARIJS- In Cannes hebben inbrekers drie en een half jaar na "de kraak van de eeuw" in het nabije Nice een soortgelij ke brandkastenroof ondernomen waarbij in een hotel voor 12 miljoen francs (zes miljoen gulden) aan geld en juwelen gestolen werd. In de nacht van maandag op dinsdag heeft een groep inbrekers uit de kluis van het hotel Cannes Palace blijkbaar zonder enige moeilijkheid te ondervinden, 25 kleine brandkasten weggehaald met een inhoud die op zes miljoen gulden geschat wordt. De ge stolen gelden en juwelen evenals paspoorten waren het eigen dom van een groep gasten afkomstig uit Frankrijk, de Verenig de Staten, België, Nederland, Groot-Britannië en Zwitserland. Onder hen bevonden zich tal van joden die sedert vier jaar de gewoonte hebben hun pasen (dat dit jaar samenviel met het christelijke Paasfeest) in Cannes te komen vieren. 'RIL l| £eidae (Bou/io/nt :cessoir( ïtC. jadlijst, Ihekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas. ■redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnemènten: ftaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Spelende Vietnameesjes Deze jonge Vietna mese bootvluchte- lingetjes die op het Maleisische vluchte- lingeneiland Pulau Bidong waren aan gekomen, hebben de boot waarmee zij aankwamen, ver ruild voor een box, maar dit keer is het gelukkig slechts een spelletje. Het aantal Vietnamezen dat in Pulau Bidong per boot is aangekomen is overigens de laat ste tijd weer flink toegenomen. Russen lanceren ruimteschip MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren na een pauze van bijna een jaar weer een bemand ruimteschip gelan ceerd. Aan boord van de Sojoez-35 bevinden zich de 34-jarige overste Leonid Popov (commandant) en de 40-jarige inge nieur Valery Ryoemin. Zij hebben tot taak de Sojoez te kop pelen aan het ruimtestation Saljoet-6, dat sedert 29 septem ber 1977 om de aarde draait. Voor Popov is het de eerste ruimtevlucht, voor Ryoemin de derde. LONDEN Tussen Engeland en Saoedi-Arabië is een di plomatieke rel ontstaan nadat gisteravond de commerciële Engelse televisie een film had uitgezonden die een gedrama tiseerd beeldverslag bevatte van de openbare executie van een 23-jarige Saoedi-Arabische prinses die in 1977 in Saoedi- Arabië wegens overspel ter dood was veroordeeld. De Engelse regering heeft bij Saoedi-Arabië zijn spijt be tuigd over het uitzenden van de film, maar gezegd niet de bevoegdheid te hebben gehad uitzending van de film te ver bieden. Volgens niet bevestigde berichten zou Saoedi-Arabië zijn handels- en diplomatieke betrekkingen met Engeland hebben verbroken. De Engelse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington beeft in een persoonlijke boodschap aan koning Chaled gezegd de schade aan de relaties tussen beide landen te betreuren. Volgens Engelse functionarissen had Saoedi-Arabië al een protest tegen de film ingediend, enkele dagen voor de uit zending ervan. PING bagag Ikelen delig, idaag starten wij een rubriek waarin wij tot de troona- 0 teling op 30 april dagelijks aandacht zullen besteden allerlei aspecten die samenhangen met de plaats het Oranjehuis in Nederland en de inhuldiging van n Beatrix. Wij beginnen met een artikel over en de Oranjes als naamgevers voor straten en i, dorpen en steden, bergen en rivieren. Zie pagina 9 Hije s: #i»n. sens. 0TEST larsooi sordellj GEN WAKINGS- jft; ENSTEN imbard :tiegroep rnielt lmera's STERDAM ien leden van de itwnilitairisti- actiegroep lit hebben inacht het ca- lircuit van Algemene nik Nederland de Vijzelstraat Amsterdam rnield. Zij de- "t „uit pro-- tegen de eds groter wor- ide macht van ■ticuliere bewa- igsdiensten". camera's zijn igebracht om ereen op de o- ibare weg te be- eden", aldus kruit in een klaring. „Wij llen dit niet lan en komen in ie tegen privé- >ers, die onze zo- uaamde vrijheid itroleren'L De iegroep is er k tegen dat de nrticuliere bewa- iïngsdiensten zich steeds meer offi ciële politietaken tn bevoegdheden ©eèigenen, aldus le verklaring. 7AN AF MEI 1981; ETOURTJE VOOR375 OTTERDAM De vorig jaar opgerichte Rotterdamse derij Conro Enter Lines start mei volgend jaar een enst met draagvleugelboten tussen Maassluis en Lon- tn. Een retourtje op dit traject gaat 375 kosten. et de gemeente Maassluis is overeenstemming bereikt over de uw van een terminal en een zeven verdiepingen hoog hotel, heeft directeur D.Vahrmeijer gisteren bekend gemaakt. In inden hebben de besprekingen nog niet tot overeenstemming leid. Gestreefd wordt hier naar een aanlegplaats bij de Tower idge. Er worden twee draagvleugelboten in de vaart genomen er samen voor zorgen dat het traject zes keer per dag wordt gelegd. De overtocht duurt drieënhalf uur. De weersomstan- gheden waaronder gevaren wordt, lopen tot windkracht acht iro Enter Lines, waarvan mevrouw E. van Elsakker de enige ideelhouder is, denkt zijn klanten te recruteren onder het pu- iek dat momenteel per vliegtuig naar Londen vliegt. Bij de in- •ring van de dienstregeling volgend jaar, zal Conro Enter Li aan 125 man werk bieden. Chauffeur uit Naaldwijk ongedeerd Kolonel Van Genuchten C-' DEN HAAG/NAQOURA Kolonel B. van Genuchten, hoofd operatiën van de Unifilstaf in Zuid-Libanon, is gisteren zeer ernstig gewond geraakt toen zijn jeep op een mijn reed in het ge bied van de Ierse VN-militairen. Hij verkeert echter niet in levensgevaar. Zijn chauffeur, de 21- jarige dpi. korporaal Dekker uit Naaldwijk, werd niet gewond, maar moet wel enkele dagen in het ziekenhuis in Naqoura blijven wegens een bij het ongeluk opgelopen shock. Kolonel Van Genuchten, wiens gezin de Paasdagen bij hem had doorgebracht, was gistermiddag op inspectie in het Ierse VN-gebied in Zuid-Libanon, toen het ongeluk gebeurde. In eerste instan tie vreesde men het ergste, omdat het slachtoffer onder meer zeer zwaar aan het hoofd is ge wond. Later in het ziekenhuis van Naqoura liet men weten, dat er geen levensgevaar bestaat, maar dat het herstel wel veel tijd zal vergen. Wanneer het voor zijn verpleging en genezing noodzakelijk is, zal de gewonde naar Nederland worden overgevlogen. Pt* DEN HAAG De kans is groot dat etherreclame voor ster ke drank wordt verboden. Een ambtelijke werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van CRM, Sociale Zaken, Volksgezonbdheid, Landbouw en Econonmische Zaken be studeert volgens een woordvoerder van CRM al de moge lijkheden voor een dergelijk verbod. Reden voor een moge lijk reclameverbod via de ether is het gevaar voor de volks gezondheid en de forse stijging van het gebruik van sterke drank vooral onder de jongeren. De plannen van minister Gardeniers van CRM, die volgens de wet een besluit kan nemen zonder het parlement hierin te ken nen, zijn bij de bond van adverteerders slecht gevallen. Volgens de bond is uit buitenlandse onderzoekingen en gegevens geble ken, dat een verbod het drankgebruik niet zal doen dalen. Inte gendeel zelfs, zoals uit Canadese gegevens blijkt. Kluwen De hoogspanningkabels In de Amerikaanse staat Arkansas hebben gisteren te lijden gehad van zware rukwinden die dit chaotische resultaat opleverden. zou de mensen natuurlijk kunnen verbieden naar de te kijken. er dan minder alcohol verkocht, zit de regering met een onverwacht gat de begroting. en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. KWALITEITSCONTROLE IN ZIEKENHUIZEN NODIG LEIDEN Het aantal medische onderzoekingen is de laatste vijf jaar bijna verdubbeld. Als kri tisch zou worden bekeken welke onderzoekingen een patiënt wer kelijk nodig heeft, zouden deze aanzienlijk kunnen worden ver minderd, zonder dat dit ten koste gaat van de zorg het tegendeel is eerder het geval, aldus de heer C. Dudok de Wit, hoofd van de af deling ziekenhuiswezen van het staatstoezicht op de volksgezond heid, vanmorgen in Leiden. huizen te bevorderen. Bovendien moet doelmatigheid een grotere rol gaan spelen in de medische wereld, wil men voorko men dat de overheid zich misschien ge noodzaakt ziet tot zeer ingrijpende maat regelen te komen. In dat geval zou het aantal medische onderzoekingen waar schijnlijk worden beperkt. De heer Dudok zei dit op de eerste dag van de Boerhaave-cursus over „kwali teitsbevordering van het specialistisch handelen in ziekenhuizen". De toetsing van medische handëlingen door colle ga-medici zou moeten samengaan met een onderzoek naar de gebruikte hulp middelen, de economische kant van het ziekenhuisgebeuren. Dit omdat een doel matige toepassing van de aanwezige mid delen bij de huidige schaarste de beste ga rantie biedt voor een vaste kwaliteit van de ziekenhuiszorg, aldus de heer Dudok. Vooral van belang is hierbij dat de medici beseffen dat toetsing geen bedreiging voor of een ongepaste en ongewenste bemoeie nis met de individuele praktijkvoering vormt. De Almelose radioloog A. Simons vindt dat in de opleiding van artsen en specialisten een plaats moet worden inge ruimd voor het vak „toetsingsleer". Toet sing door collega's zal door specialisten en medische staven moeten worden gezien als een vanzelfsprekend oordeel van hun dagelijks werk. In Nederland is gekozen voor een systeem op vrijwilige basis, terecht aldus de Ame rikaan J. Williamson, omdat artsen uitste kend in staat zijn opgelegde regelingen te ontduiken. Een belangrijk probleem is volgens hem het openbaar maken van fouten en tekortkomingen, dat in Ameri ka al heeft geleid tot processen en i tot schadevergoeding. Procesdreiging en sensationale publiciteit moeten daarom worden voorkomen. krant ontvangen? Bel tussen 18.00- en 19.00 uur

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1