nieuw tijging aantal migranten QeidócQomant Nederlands paviljoen voor Auschwitz- museum uueer CNV terecht ontevreden over CDA en spaarzaam leven Goede toekomst voor warme bakker CDA wil anti-rook postzegel Nauta kampt met pech Aantjes' strijd „Verhoging aardgasprijs desastreus voor sommige bloemisterijen a L 191 I NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA 13 )EKOMST KINDEREN EEN VAN DE MOTIEVEN HAAG Steeds meer Ne- ■landers zeggen hun vader- id vaarwel. Emigreerden er iet eerste kwartaal van 1979 landgenoten, in dezelfde pe- [e van dit jaar zijn dat er 17. Voornaamste motieven: gebrek aan ruimte in Nedcr- id, het klimaat en de toe- st van de kinderen. Men idt dat de kinderen in Neder- ïd te weinig kansen krijgen: wordt in Nederland teveel r diploma's gekeken en te linig naar inzet en vakbe- aamheid, is de klacht. k het aantal aanmeldingen voor emigratie is «gestegen, met zestig procent tot 2791. Bo- \dien bereiken per maand 5000 verzoeken inlichtingen de afdeling emigratie van het sterie van sociale zaken, meest in trek als emigratieland is Canada. Voor vertrek naar dat land stonden de eerste drie maanden 1056 mensen ingeschreven. Voor Australië hadden 952 mensen belangstelling. Nieuw-Zeeland was favoriet bij 528 landgeno ten en 199 Nederlanders meldden zich aan voor emigratie naar de VS. Het grootste aantal mensen dat in de eerste drie maanden van dit jaar vertrok ging richting Au stralië, namelijk 410, gevolgd door Canada met 318 emigranten, Nieuw Zeeland met 173 en de Verenigde Staten met 66. Omdat de motieven van de emigranten nogal uiteenlopen wordt momenteel bij de directie voor de emigratie een uitgébreid onderzoek verricht naar de precieze redenen van de emi gratie, dat men in juni hoopt af te ronden. In geen enkel land wordt men zomaar toegela ten. De situatie op de arbeidsmarkt in het des betreffende land speelt een voorname rol. Be roepen in de sectoren metaal en electronica ma ken nu een goede kans. Toch is het beroep dat, men uitoefent, niet alleen bepalend voor toela ting. Belangrijk is ook of men een beetje eigen geld heeft en of er relaties of familieleden in het emigratieland zijn. Overigens verwacht men bij de emigratiedienst dat de cijfers de komende tijd iets terug zullen lopen, omdat veel aspirant-emigranten moei lijkheden hebben met de verkoop van hun huis. Prins Bernhard heeft gistermorgen het gerestaureerde kasteel de Schaffelaar in Barneveld officieel geopend. Het gebouw zal worden gebruikt voor de huisvesting van studenten uit ontwikkelings landen, die in Barneveld een opleiding volgen op het gebied van pluimvee- of varkenshouderij. Links van prins Bernhard staat burgemeester J.C. Ashoff van Barneveld, rechts de commissaris van de koningin in Gelderland mr. W.Geertsema. EX-MINISTER DE GAAY FORTMAN SR.: UTRECHT „Ik kan me zeer goed voorstellen dat de leden van de christelijke vakbeweging zeggen: er is een duidelijke vervreemding tussen ons en de enige grote christelijke partij". Dit zegt prof. mr. W.F.de Gaay Fortmann, oud-minister van binnenlandse zaken, in een in terview met De Gids, het blad van het CNV. „De CNV-ers hebben die vervreemding dui delijk niet gewild. Daar zal het CDA aan moeten werken. Het overleg met de christelijke vakbeweging, zal een reële in houd moeten hebben", aldus De Gaay Fortmann die mo menteel CDA-lid in de Eerste Kamer is. Volgens hem ont breekt het de CDA/VVD-coa- litie aan een kritische be schouwing van de maatschap pij. Bij het toetje „alweer vanillevla", denkt ie somber, „wat fenders kan ze blijkbaar niet verzinnen" kijkt zijn vrouw nem langdurig aan. Dan zegt ze: „Maar je hebt dat spaarbankboekje toch nog". Hij knikt afwezig en gruwt opeens van haar stralende glimlach. Even later voelt hij haa/hand op zijn arm en hoort hij haar fluisteren: „Was je he/nou echt vergeten, Fred?". I „IVat vergeten?", vraagt hij. I „Nou, je weet wel. Van het spaarbankboekje, dat je van je ouders hebt gekregen, toen we trouwden. Hoeveel staat er eigenlijk op?". '„Tweehonderd zes en vijftig gulden", zegt hij. „Gunst, ik dacht, dat het meer was. Weet je zeker Fred. (dat....". „Tweehonderd zes en vijftig gulden, Trees", herhaalt hij iet nadruk, „alleen de rente van vorig jaar moet nog ijgeschreven worden". ,Hoe weet je zo precies, wat er op staat?", informeert ze ia een stilte, die hem net even te lang duurde, lij haalt zijn schouders op en zwijgt. Hij weet het antwoord jaren, maar hij heeft geen zin om het haar nog eens uit te ggen. Hij zat nog op de middelbare school, toen hij op in middag de grijze geldkist van zijn vader open en bloot ip de tafel in de voorkamer zag staan. Zijn aarbankboekje lag onder die van zijn twee broers, wat hij gisch had gevonden, want hij was immers de jongste van Ie drie. Met een bruin elastiekje had zijn vader van de loekjes een pakje gemaakt, zodat hij niet in de war kon raken met de begrafenispolissen en de papieren van de rerzekering tegen brand- en hagelschade. Die avond had hij gevraagd, hoeveel er al op stond, maar :ijn vader had alleen gezegd: „Geld, dat op de bank staat 5opt echt niet weg, mijn jongen". 'as een paar dagen voordat hij met Trees trouwde, zag hij lat boekje weer terug. Zijn moeder had er heel leheimzinnig over gedaan, alsof ze de buit van een recente ibraak met hem ging delen. Aan het lange eind van de lafel in de voorkamer had ze twee stoelen vlak naast elkaar jezet. Hij begreep pas wat er aan de hand was, toen zijn rader de geldkist op tafel zette en zijn spaarbankboekje er lit pakte. Hij had gezegd, dat ze nu op de drempel van een igans nieuw leven stonden en het veilige nest gingen verlaten. „Het laatste wat we voor je kunnen doen, Fred", zei hij daarna, „is dit spaarbankboekje aan je meegeven. Stel je jer alsjeblieft niet teveel van voor, want je bent nou eenmaal in een rottijd geboren. En in de crisisjaren verdiende een pnderwijzer ook nauwelijks het zout in de pap. Ik wens Trees en jou veel geluk. Daarna schoof hij het boekje in zijn [ichting. Zijn moeder zag hij geluidloos huilen. [Tweehonderd zes en vijftig gulden stond er op. De bedragen waren in een vloeiend handschrift geschreven en de stempelafdrukken zag ie in de gauwigheid, waren sterk opgebleekt, 's Avonds in bed had hij het boekje nog eens igoed bekeken. De eerste inleg van tien gulden was gedaan op de dag na zijn geboorte: 22 februari. Het was het jaar waarin de crisis op zijn felst woedde. Op de volgende (pagina's was het bedrag met rijksdaalders en guldens omhoog gesukkeld. Alleen op 5 september was er opeens een tientje bijgekomen. Hij vroeg zich af, wat daar de reden van kon zijn. En opeens herinnerde hij zich, dat zijn vader op 4 september jarig was. Van zijn oudste broer kreeg hij dan altijd een tientje, want die had nooit tijd om een cadeautje te kopen. Op pagina vier stond een bedrag, dat teruggehaald was: 35 gulden. Maar een maand later was het tekort alweer aangezuiverd. Dat was in december gebeurd. Vlak vóór de Kerst. Hij bleef nog zeker een kwartier naar die blauwe stempels kijken, totdat ze vóór zijn ogen dansten. „Grote hemel", dacht hij, wat hebben die mensen moeten sappelen om dat schijntje geld bij elkaar te krijgen". „He, Fred. Slaap je nou?". Hij schrikt van haar stem en grijpt tevergeefs vóór zich op het tafelkleed. Want het spaarbankboekje ligt alweer jaren in zijn eigen geldkist. Hij hoort weer die stem: „Zeg Fred, als je dat geld er nou afhaalt, kunnen we misschien dat tweepersoonsbed kopen, dat we vorige week hebben gezien". Gelijk de volgende dag heeft hij het geld van de bank gehaald en dat bed besteld. Het was afgeprijsd. Tevoren had Trees gezegd: „Van het geld dat overblijft gaan we gezellig ergens in de stad eten. Wat denk je daarvan?". Als ze aan een tafeltje bij het raam aan de zalmscheip beginnen durft hij niet te zeggen, waar hij aan denkt. Overal in het restaurant ziet hij zijn vader, die met een gulden tussen duim en wijsvinger naar hem zwaait. „IJs na, mevrouw, meneer?", vraagt de ober. Zijn vrouw knikt gretig, maar hij schudt traag zijn hoofd. „Geef mij maar koffie", zegt hij. Hij is gek op ijs, maar hij durft er opeens niet meer om te vragen. Het lege spaarbankboekje brandt in zijn binnenzak. AMSTERDAM Het kleinbedrijf in de bakkerijsector omvat een groot aan tal merendeels gezonde bedrijven met goede toekomstverwachtingen. Tot deze conclusie komt de Algemene Bank Nederland in een brancheschets over de warme bakker. De Nederlandse bakkers hebben een moeilijke tijd achter de rug. Hun aantal daalde van ruim 10.000 in 1960 tot ruim 4000 midden 1978. De consumptie van brood daalde van 281 gram per man per dag in 1951 tot 160 gram nu. De sanering in het bakkersbe drijf heeft tot gevolg gehad dat de onder nemers die zijn overgebleven inmiddels weer voldoende „lucht" hebben. Nieuwe gevaren dreigen volgens de ABN wel als de daling in het broodverbruik verder doorzet. Een gezamenlijke reclamecam pagne zou dit moeten tegengaan. De bank wijst erop dat de Zweedse bakkers er on langs in zijn geslaagd de totale broodcon sumptie in het land inderdaad op te voe- DEN HAAG De kamerle den D. Cornelissen en P. Cornelissen (CDA) hebben staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gevraagd om de PTT dit jaar een speciale postzegel- tegen het roken te laten uit geven. De kamerleden die met deze postzegel aandacht vragen voor de rechten van niet-ro- kers, willen bovendien een in tensiever toezicht op het rook verbod in de daartoe aangewe zen ruimten zoals in treinen en vliegtuigen. Bollen al volop in bloei DEN HAAG Al laat de bloesembloei in de vruchten- bomen nog even op zich wachten, de tulpen, narcis sen en krokussen zijn al flink uitgeschoten. Tussen Leiden en Haarlem' bloeien op de velden de nar cissen, de crocussen en de vroege tulpen. In de Keuken hof staan de kassen er al pri ma bij en bloeien buiten de narcissen, de blauwe druifjes en tulipa's volop. De heesters en bomen beginnen voorzich tig uit te lopen. In de kop van Noord-Holland bij Breezand bloeien op de vel den de crocussen, de narcissen en de vroege tulpen. JAKARTA/ROTTERDAM Het contact met Dirk Nauta van de Prodent die deelneemt aan de NedLloyd Specerijenrace van Jakarta naar Rotterdam is na twaalf dagen weer hersteld. Zoals al werd verondersteld was er een defect aan de boordra- dio.i Toen er weer contact werd ge maakt bevond de Prodent zich zo'n 500 mijl van Kaapstad tussen Kaapstad en Madagas car. De afgelopen dagen heeft Nauta met meer pech te kam pen gehad. Eerst heerste er een windstilte gedurende en kele dagen en daarna kwam hij in een storm terecht, waar bij twee spinakers sneuvelden. Zondag hoopt Dirk Nauta in Kaapstad te arriveren, waar dan ook de nodige reparaties zullen worden verricht. AMSTERDAM Koningin Juliana zal een van de eregasten zijn bij de opening van de expositie „Ver volging", die van aanstaande zondag tot 18 mei te zien is in de Amsterdamse Zuiderkerk. De tentoon stelling, die een beeld geeft van de bezetting en ver volging in Nederland in de jaren '40-'45, krijgt bin nenkort een permanente plaats in het voormalige concentratiekamp Auschwitz, dat na de bevrijding door de Poolse regering als staatsmuseum is inge richt. Nederland is het dertiende land dat een bijdrage levert aan de expositie in dit beruchte vernietigingskamp, waar ongeveer vier miljoen mensen, onder wie twee miljoen joden, zijn uitgeroeid. Eerder werden al paviljoens ingericht door België, Bulgarije, Denemarken, de DDR, Frankrijk, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Oostenrijk, de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en Israël. Toen Auschwitz op 27 januari 1945 werd bevrijd, stond alleen het Hoofdkamp I nog overeind. De Poolse regering maakte er een museum van en richtte in vijf barakken een tentoonstelling in die een indrukwekkend beeld geeft van de verschrikkingen die daar hebben plaatsgehad. Later werden verscheidene landen uitgenodigd materiaal bij te dragen over hun bezettingstijd. Vormgever Dick Eiffers heeft aan de voorbereiding van de Ne derlandse tentoonstelling, die door de overheid wordt bekostigd, anderhalf jaar gewerkt in nauw overleg met het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en talloze andere instanties, waaron-, der het Auschwitz Comité, het Joods Historisch Museum en de Stichting '40-'45. Mr. AANTJES zal vrijwel zeker de hem aangeboden advi seursfunctie op het ministerie van volkshuisvesting niet aan vaarden. Dit bericht stond gisteren in deze krant. „Vrijwel zeker", dat betekent dat de heer Aantjes nog geen definitieve beslissing heeft genomen. En daarom past nu nog dit publiek advies. Het lot van Aantjes is zuur. Hij is naar verhouding te zwaar gestraft voor de misstappen die hij in de oorlogsjaren beging, en voor het verzwijgen van die misstappen. Dat ver zwijgen wordt het is al vaker hier gesteld minder erg naarmate de misstappen van minder zware aard waren. En dat die misstappen van een heel wat lichter kaliber waren dan prof, De Jong ons heeft willen doen geloven aantij gingen op grond waarvan Aantjes met onmiddellijke ingang de politiek verliet is wel aangetoond door de dikke boek werken van de commissie-van-drie. Een zuur lot dus, beklagenswaardig, maar ook weer niet al te zeer. Want we mogen toch aannemen dat Aantjes net als andere politici welbewust het politieke vak heeft gekozen. En wie dat vak kiest weet dat hij of zij het risico loopt op een gegeven moment keihard te vallen. Dat is ook Aantjes over komen. Zo keihard, dat zijn eigen AR-partijbestuur onlangs niet meer bereid bleek hem op de kandidatenlijst voor de ko mende verkiezingen te plaatsen. Een zuur lot ook omdat je eenmaal gevallen in de poli tiek je moet laten welgevallen dat je door collega-politici in de publiciteit met enig meewaren wordt besproken. De mogelijke toekomstige baas van Aantjes, minister Beelaerts van Blokland, deed dat bijvoorbeeld toen hij zei dat we toch moeten weten te vergeven. Een in de ogen van Aantjes onge twijfeld te zware term voor hetgeen is voorgevallen. Ook kon Beelaerts het publiekelijk niet over de lippen krijgen dat hij zelf Aantjes graag als adviseur op zijn ministerie wil. De minister kwam niet verder dan de herhaalde mededeling, dat het gaat om een kabinetsbesluit. ONDANKS al deze zure ervaringen zou Aantjes er goed aan doen de hem geboden baan aan te nemen. Het gaat toch im mers om de rehabilitatie, die hij het afgelopen jaar zelf steeds zei na te streven. En daarbij dient ook Aantjes in ogen schouw te nemen, dat de politiek vaak een hardvochtig be drijf is. Het gevecht dat Aantjes voert is begrijpelijk, maar ook in zijn eigen belang moet er eens een einde aan komen. Het accepteren van de hoge ambtelijke functie kan een ac ceptabel einde van zijn strijd om rehabilitatie zijn. AMBTENAREN IN ACTIE In Amsterdam hebben ambtenaren van de gemeentelijke disnt herhuisvesting gisteren gedemonstreerd tegen de onmogelijke situatie waarin zij dagelijks woningzoeken den aan een huis moeten zien te helpen. De ambtenaren uitten daarbij hun ongenoegen over het huisvestingsbe leid van de gemeente, en eisten de bouw van vooral be taalbare woningwetwoningen. Kasteel verkocht voor 1 gulden ROERMOND Een Duitse architekt uit Düsseldorp heeft het kasteel Oud-Buggenum in het midden-Lim burgse Grathem verkocht voor het symbolische bedrag van één gulden. De Duitser had het kasteel, dat een geschatte waarde heeft van vier miljoen, in '71 gekocht en voor 1 miljoen geres- tai .eerd. In de schenking aan een overheidsinstelling ziet hij de beste garantie dat het kasteel goed behouden blijft. Overval op 12-jarige ENSCHEDE Een on bekende man is dinsdag avond de woning van een Chinese familie bin nengedrongen en heeft een bedrag gestolen van vele duizenden guldens. Op het moment van de overval was alleen de 12- jarige zoon thuis. De jon gen werd met een schroe- vedraaier bedreigd en met leren riemen vastgebon den. Na het vertrek van de overvaller wist hij zich te bevrijden en bij de bu ren de politie te waarschu wen. FNV mikt op CAO van twee jaar UTRECHT De industrie bond FNV wil collectieve ar beidsovereenkomsten afsluiten voor de duur van twee jaar. Zij zal zich bij de loonmaatregel voor dit jaar neerleggen, maar tijdens de cao-onderhandelin gen voor volgend jaar een prijscompensatie eisen van 343 gulden per procent prijsstij ging. Dat geldt voor alle inko mensgroepen. Bovendien wil de FNV de toegestane 26 gul den loonsverhoging van 1 juli aanstaande volgend jaar in de loonschalen verwerken. UTRECHT De bloemisterij heeft niets meer te missen. De financiële resultaten van de afgelopen jaren zijn slecht en een paar weken kortgeleden met redelijke verdiensten veranderen dat beeld niet. Drs. G. Hogewoning, voorzitter van de Verenigingen van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) zei dit vanmorgen in Utrecht tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie. Vooral de komende verhogingen van de aard- gasprijzen bedreigen de toch al slechte rentabi liteit van de bloemisterijen. Een zeer geleidelij ke prijsverhoging had nog enig soelaas kunnen bieden, maar 4,5 cent per kubieke meter dit jaar en eenzelfde prijsverhoging volgend jaar kan, aldus Hogewoning, niet meer geleidelijk worden genoemd. Voor sommige bedrijven kan die verhoging desastreus zijn. Volgens de VBN-voorzitter is de rentabiliteit in de snijbloemsector in het afgelopen jaar gedaald van min 10,5 procent tot min 15 procent; tegen over 100 gulden kosten stond in 1978 een op brengst van 89,50 gulden en vorig jaar nog maar 85 gulden. „En nu bezorgt de gasprijsverhoging de bloe- mentelers een lastenverzwaring die voor bij voorbeeld jaarrond-chrysanten en rozen kan oplopen tot 32.000 en volgend jaar tot 64.000 gulden per hectare", aldus Hogewoning. Over de toekomst van de bloemisterij is hij danook niet optimistisch. Wel is hij matig optimistisch over de ontwikke ling van de vraag naar bloemen en planten, on danks de versobering waartoe de Westeuropese consument door de minder rooskleurige econo mische toestand genoopt zal zijn. Mensen met de hogere inkomsten zullen nauwelijks minder bloemen en planten gaan kopen, zo luidt zijn verwachting en zij zullen het verbruik dan ook nauwelijks beïnvloeden. Groter zal de invloed van inkomensverandering bij de lagere loon- groepen en de middengroep zijn. Toch «sluit Ho gewoning de mogelijkheid niet uit dat de afzet- kansen voor bloemen en planten bij die groe pen eerder zullen toenemen dan afnemen. Juist in een tijd van versobering immers gaan de kleine dingen, die het leven in huis veraange namen, veel belangrijker worden, aldus de vbn-voorzitter. Droog DE BILT - Geleidelijk wordt het beter weer. De tempera tuur, die eergisteren en giste ren niet hoger werd dan 8 gra den, komt morgen op het voor deze tijd van het jaar normale niveau van 12 graden. Een ho- gedrukgebied boven de oceaan verplaatst zich naar het vaste land van Europa. De aanvoer van koude lucht uit het zeege bied bij IJsland wordt hier door naar Scandinavië afgebo gen. Ook in de ons omringen de landen treedt een lichte weersverbetering in. In Duits land en Frankrijk was het de afgelopen dagen net zo koud als bij ons. In Beieren kwam de temperatuur zelfs niet bo ven de 5 graden. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Vrij zonnig en droog. Hoge re temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid v Amsterdam Oe Bilt Eelde Frankfort Helsinki Innsbrück Klagen turt Kopenhagen Luxemburg Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Is'anboel X-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13