Marseille centrum van Sovjetspionage in Frankrijk EG verlegen met boycot Iran Molukkers boos over weigering Van Agt Ambon te bezoeken iSjitenland §r Nieuwe hoop bij Sadat en Carter LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA 11 ïeefi lbo: (Van onze correspondent Jan Drum- men) MARSEILLE „Viatsjeslav Fro- lov is na afloop van zijn dienstpe- riode in Frankrijk naar de Sovje t-Unie teruggekeerd". Deze laconie ke zin was de enige reactie van het boe.' Sovjetrussische consulaat-generaal in Marseille, na het overhaaste ver trek van de diplomaat op 25 februa ri. De préfectuur van het departement Bouches-du-Rhóne, waarvan Mar seille de hoofdplaats is, beperkte zich er van haar kant toe het ver trek van Frolov te bevestigen, maar gaf als reden daarvoor op, dat de Russische diplomaat mede gedeeld was dat hij in geheel Frankrijk ongewenst was. Twee weken tevoren was aan de Sov jet-consul Genadi Travkov (eveneens van het consulaat-generaal in Marseil le) door de Fransen eenzelfde mede- is deling gedaan, nadat gebleken was dat hij zich wat al te zeer interesserde voor de prestaties van de nieuwe Fianse Mirage-2000. De Sovjet-Unie heeft een bedenkelij ke reputatie in de Westerse wereld. Diplomaten en consulaire ambtenaren worden daar niet alleen op spionnage betrapt en uitgewezen, maar ook ver- tenwoordigers van Russische firma's, van de nationale luchtvaartmaat- etei 'schappij en soms zelfs perscorrespon denten. De Fransen wisten sedert lan ge tijd dat het Russische consulaat-ge neraal in Marseille een „nest van spionnage" was. Het is het belangrijk ste Russische consulaat in heel het land, gevestigd in een fraai en voor naam herenhuis aan de Square Monti- celli. Het aantal ambtenaren is tien maal groter dan in dat van de meeste andere andere consulaten. Vijftig per sonen zijn in het Sovjet consulaat-ge neraal in Marseille werkzaam, terwijl de economische en commerciële be trekkingen en toeristische uitwisselin gen tussen Marseille en de Sovjet-U nie werkelijk niet van dien aard zijn dat deze aan vijftig personen werk kunnen verschaffen, De grote belangstelling van de Russen voor Marseille heeft te maken met de omstandigheid dat de stad een belang rijk strategisch knooppunt is, niet al leen omdat zij aan de monding van de Rhone en aan de Middellandse Zee gelegen is, maar vooral omdat zij min of meer in het centrum ligt van een ongewone militaire concentratie, en wel van de luchtmacht, kernmacht en vloot. Op korte afstand ligt het plateau van Albio. Op deze hoogvlakte in de Hau te Provence zijn de ondergrondse lan- ceerbases voor de Franse atoomraket ten, die, zoals bekend is, op de Sovje t-Unie gericht zijn. Op minder dan een uur van de stad ligt de luchtbasis van Istres, waar Dassault-Bréguet zijn belangrijkste testcentrum gevestigd heeft en waar de prototypen van de Mirages 200 en 4000 beproefd worden. Istres is boven dien een basis van de strategigische luchtmacht. Iets verder noordelijk ligt de luchtbasis van Salon-de -Provence waar de militaire luchtvaartschool ge vestigd is en de piloten voor de hele Franse luchtmacht opgeleid worden, met name voor de meest moderne strategische jachtbommenwerpers. Nog iets verder noordelijk ligt de stra tegische luchtmachtbasis van Orange, waar een deel van de Franse lucht macht die met kernwapens uitgerust is, gestationeerd is. In Marignane, vlakbij de burgerlucht haven van Marseille heeft de nationa le luchtvaartindustrie, de SNIAS, een ontwikkelings- en testcentrum voor militaire helikopters. Met name wor- NAVO-secretaresse loopt over naar Oost-Duitsland OOST-BERLIJN Volgens het Oostduitse persbureau ADN is een secretaresse op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel, die toegang had tot NAVOgeheimen, uitgewe ken naar Oost-Duitsl; w: ar zij politiek asiel heeft a- .igevr ^gd. De vrouw, die aangeduid wordt als I. Verrept, zou, volgens ADN, zijn uitgeweken wegens „gewetensbe zwaren" ten aanzien van het NAVO-beleid. Op 5 mei vorig jaar is eveneens een secretaresse in dienst van de NAVO, Ursel Lorenzen, naar Oost- Duitsland gevlucht. den daar Duits-Franse gevechtsheli kopters getest en geperfektioneerd. Op enkele tientallen kilometers ten Oosten van Marseille is de grote vlootbasis Toulon met zijn opleidings centrum van de marine, waar sedert kort ook vlooteenheden gestationeerd zijn met atoombewapening en waar met kernkracht aangedreven onder zeeboten met atoom-raket-installaties liggen. Als zodanig is Toulon een van de voornaamste elementen van het Franse defensie-systeem. Voorts liggen niet ver van Marseille twee van de voornaam- ste Franse kerncentrales: die van Tricatin met Erodif) en de gigantische kernkracht- centrale van de Pierrelatte. Tenslotte vormt de grootste Franse oliehaven van Fos-Lavera een be langrijke strategisch knoppunt, mede omdat een belangrijk deel van de olie voorziening van Frankrijk, Duitsland en Zwitserland van daaruit via een pijpleiding plaats heeft. De uitwijzing van Trakov en van Fro lov houden technisch geen recht streeks verband met elkaar. Dit bete kent dat ieder van hen een specifiek spionage-onderwerp onder handen had. Genadi Travkov werd door de Franse inlichtingendienst na een langdurig schaduwen aangehouden, terwijl hij plannen van de RDI-radar van de Mirage 2000 bij zich had. De Fransen wisten toen al sedert enige tijd dat Travkov geen diplomaat of consulair ambtenaar was hoewel hij als „tweede consul" geaccrediteerd was), maar officier was van de GRU het hoofdrectoraat van de inlichtin gendienst van de Sovjetische generale staf). Vjatsjelav Frovlov was lid van de KGB de Russische staats-veiligheids- dienst) waarvan hij specialist inzake politieke aangelegenheden was. De aanhouding en uitwijzing van Tra vkov was het gevolg van een andere affaire, die van de 70-jarige Pierre- -Char es Pathé. zoon van de vermaar de film-industrieel Charles Pathé. Tij dens de afgelopen zomer was hij door de Franse justitie beschuldigd van het hebben van contacten met agenten van een vreemde mogendheid, met name de Sovjet-Unie. Hij was „kind aan huis" in de Russische ambassade in Parijs en ging met tal van Franse politici om. Hem wordt o.m. ten laste gelegd aan de Sovjets tal van inlich tingen over Franse politieke figuren verstrekt te hebben. sin- ie uit de VS uitgewezen Iraanse ambassadeur All Agah (links) tezamen met de Iraan- 'uys e minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadeh en de Syrische aartsbisschop oei 'i'ar'on Capucci. Toen Ali Agah uit de VS in Teheran terugkeerde, werd hij op het 00j( liegveld van de Iraanse hoofdstad door een duizendkoppige menigte begroet. Van onze correspondent Mare de Koninck) RUSSEL De vertegenwoordigingen van e negen EG-lidstaten in Brussel zaten gis- /an ;ren verlegen met de nieuwe oproep van dit- resident Carter om Europese solidariteit zijn iet diens strafmaatregelen tegen Iran. Dè ereidheid om Washington te volgen is in de erschillende EG-hoofdsteden uiterst ge- Gijzelaars opnieuw met dood bedreigd TEHERAN De islamitische studenten van de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben gisteren de Amerikaanse ambassade opnieuw gewaarschuwd dat „wanneer de VS ook maar de geringste gewapende interventie tegen Iran plegen, de gijzelaars onmiddellijk zullen wor den gedood en dat de verantwoordelijkheid daarvoor dan bij de Amerikaanse regering ligt", aldus radio Teheran in een uitzending van gisteren. De bezetters schijnen daarnaast akkoord te zijn gegaan met een voorstel van minister van buitenlandse zaken Ghotzbadeh dat de Amerikaanse gijzelaars meer bezoek zul len mogen ontvangen, in het bijzonder van naaste familieleden. Luchtgevecht boven grens Iran-Irak TEHERAN Het Iraanse persbureau PARS heeft vanmorgen gemeld, dat het gis teren aan de grens tussen Iran en Irak her haalde malen tot een treffen is gekomen tussen legers van beide landen. Bij de strijd zouden ook vliegtuigen en helicopters zijn ingezet. Er zouden enige tientallen gewon den zijn gevallen. Volgens de Iraanse televisie is het in het grens gebied met Irak ook tot een luchtgevecht geko men. Boven de grensstad Baveissie zouden Iraanse vliegtuigen op Iraakse helicopters zijn gestoten. Eerder op de dag had radio Teheran gemeld, dat Iran besloten had de Iraakse regering om ver te werpen. In Bagdad werd gemeld dat een door Iran met geld en wapens gesteunde groe pering was ontdekt, die de Iraakse staat wilde ondermijnen. i i. -V »vi|3^*» jjBBBBlBi I mKÊ KL - JL'jSLxl In de Columbiaan- se hoofdstad Bo gota houden linkse guerrillastrijders in de Dominicaanse ambassade nog steeds een zestien tal diplomaten in gijzeling. De stilte die al da gen rond het be zette gebouw hangt, werd giste ren verbroken toen een vrouw door de politiecordons »- brak en naar de ambassade pro beerde te hollen. Zij kon nog net door militairen worden tegenge houden. Na minu tenlang tegenstrib belen werd de vrouw weggeleid. Eerste bezoek Nederlandse premier aan Indonesië DEN HAAG De bezoeken van premier Van Agt en minis ter Van der Klaauw aan Indonesië (13 tot 22 april) en Ja pan (22 tot 25 april) zullen niet worden gebruikt om concre te problemen op te losssen, maar hebben vooral ten doel de goede betrekkingen met beide landen te versterken. Dit is gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Het is voor de eerste maal, dat een Nederlandse premier een bezoek brengt aan Indonesië. Na gesprekken met president Soeharto en regeringsfunctionarissen worden de resterende dagen van het bezoek besteed aan min of meer toeristische reisjes. In Japan wacht de Nederlandse bewindslieden, na een lunch met keizer Hirohito en besprekingen met minis ters en zakenlieden een soortgelijk programma. Minister Van der Klaauw en premier Van Agt keren, respectievelijk, donderdag 24 en vrijdag 25 april in Nederland terug. GRONINGEN Schandelijk en schaamte loos. Zo typeren Molukse organisaties de houding van premier Van Agt en minister Van der Klaauw tijdens hun bezoek aan In donesië, van 13 tot en met 21 april (waarna een bezoek aan Japan op het programma staat). Vooral het Landelijk Comité Zuid Molukken (LAC) is razend over het feit dat Van Agt géén bezoek brengt aan de Moluk ken, bijvoorbeeld aan het eiland Ambon. Woordvoerder Paul Bakker: „Wel lunchen met keizer Hirohito, maar vanwege de lieve vrede met Soeharto geen bezoekje aan Am- bon. Van Agt moest zich schamen". Bekend is inmiddels, dat Van Agt en Van der Klaauw niet van plan zijn tijdens besprekingen met hun Indonesische gastheer netelige kwes ties aan de orde te stellen. Het zelfbeschik kingsrecht van Oost-Timor, het streven naar de Republik Maluku Selatan door het merendeel van de veertigduizend Molukse ballingen in Nederland, alsmede geruchten over massas lachtingen onder de Papoea's in West-Irian, het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea, zijn problemen die alleen dan ter sprake komen, als de Indonesische regeringsleiders daar zelf over wensen te spreken. Ir. J.Manusama, president van de RMS-rege- ring in ballingschap in Nederland, voelt zich door de houding van de Nederlandse bewinds lieden gekwetst. Over het bewust niet bezoeken van de Molukken zegt hij: „Opnieuw onder streept deze regering haar standpunt, dat zij op geen enkele, positieve wijze wil meewerken aan een oplossing van onze problemen. Hoeveel goodwill zou Van Agt niet bij ons hebben ge kweekt, als hij nu zelf op de Molukken was gaan kijken!" ADVERTENTIE WASHINGTON Presi dent Carter en zijn Egypti sche ambtgenoot Sadat heb ben gisteren, aan het eind van hun besprekingen over mogelijkheden om het over leg over de Palestijnse auto nomie uit het slop te halen, verklaard dat niet alle me ningsverschillen uit de weg zijn geruimd. Toch waren de beide presiden ten, alsmede de speciale Ame rikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Sol Linowitz, optimistisch over het verloop van de autonomiebesprekin- gen. Carter heeft de komende week nog gesprekken over de Palestijnse autonomie met pre mier Begin van Israël. Deze heeft inmiddels van zijn rege ring opdracht gekregen om bij die besprekingen geen voor stellen te accepteren, die niet in overeenstemming zijn met de Akkoorden van Camp Da vid. Ook sabotage bij Honeywell in Toulouse TOULOUSE In Toulouse, waar in de nacht van zater dag op zondag het computer centrum van Philips Data Systems onklaar is ge maakt, is nu ook sabotage gepleegd bij het computer centrum van Honeywell Bull. Daarbij werd een computer beschadigd, voorts werden do cumenten meegenomen en brand gesticht. De verant woordelijkheid voor deze sabo tage is opgeëist door dezelfde groepering, als waarmee Phi lips te maken heeft gehad, na melijk de terroristenorganisa tie „Directe Actie".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11