ossiers van erhuisvesting achter slot ficidócGomant Windmolens op St. Bavo Kritiek op vredesinitiatief Nederlandse natuurkundigen uueer Wraakactie: Staking bij Van Gelder Belangrijkste wintergebieden watervogels in Nederland Onderzoek naar de Haagse machten" Zeldzame collectie >re-historie dreigt verloren te gaan Voorzitter D'66 oorziet val cabinet-Van Agt )ijkstra passeert als eerste Caapstad in Specerijenrace Emigrant verwarmingsplan in haarlem: Hasj-gebruik rechtvaardigt van school sturen Hondenzwendel in twijfel getrokken Politieman hield wapens zelf 198(; INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINA 9 -7 tevolg amsterdamse ERDAM B. en w. vam Am- i zullen de bescherming opvoe- i van zowel de ambtenaren als de isiers van de gemeentelijke dienst huisvesting. Wethouder G.J. Wolf- erger heeft dit gisteren gezegd [dens een vergadering met het perso- 1 van de dienst. [et totaal aantal dossiers dat de krakers vorige >ek uit het gebouw van de, dienst hebben ïegenomen beloopt de vijfhonderd. De ver benen stukken hebben voornamelijk betrek- jng op ontruiming van ditributiewoningen. irnaast hebben de krakers speciale belang stelling aan de dag gelegd voor dossiers over ontruiming van woningen in de oude wijken. Hier zijn vele duizenden distributie-woningen gekraakt dan wel illegaal bewoond. De dienst bezit zo'n 5000 dossiers over ontruimingen. Het distributiebeleid komt vandag aan de orde in de gemeenteraad. Besproken zal worden hoe het systeem, dat twee jaar geleden werd inge voerd, heeft gefunctioneerd. Dat systeem leidde tot een forse toename van het aantal geregi streerde woningzoekenden, omdat veel meer mensen (met name jongeren vanaf achttien jaar) een urgentiebewijs konden krijgen. Vanuit de dienst is voorgesteld weer minder urgentie- bewijzen te gaan uitreiken. Arbeiders van Van Gelder Papier in Wormer een plan ingediend om het bedrijf in aange- zijn in staking gegaan om de raad van be- paste vorm voort te zetten, maar de directie stuur van het concern af te brengen van zijn ziet niets in dit plan, en zij noemde de sta- plannen het bedrijf te sluiten. Negentig pro- kingsactie een „hopeloze zaak", die de slui- cent van de leden van FNV en CNV had zich ting versnelt, voor de staking uitgesproken. De FNV heeft DEN HAAG De belang- den en het Deltagebied. Dit rijkste overwinteringsgebie- blijkt uit een studie van voor watervogels in ^est- en Zuid-Europa bevin- i zich in Nederland: het Usselmeergebied, de Wad twee biologen van de Delta dienst van het ministerie van verkeer en waterstaat, drs. H. Saeijs en H. Baptist. Hun onderzoek betrof 36 soor- in de winter verblijft. In West ten watervogels, waarvan is en Zuid-Europa zijn 55 gebie- uitgezocht waar in Europa ge- den die aan deze norm vol- bieden liggen waar geregeld doen, waarbij de drie Neder- meer dan één procent van het landse overwinteringsplaatsen totaal aantal van deze soorten het hoogst scoren. Het gaat om vogels die broeden in de toen- tuurreservaten, maar vooral in dra's van Canada tot Midden- Siberië. gebieden die ook voor de mens Elk jaar verblijven en- belangrijk zijn zoals polders, kele miljoenen van deze vo- slikken, landbouwgebieden en gels in ons land; niet in de na- langs vaarwegen. De invloed van democratisch werkende actie- en belangen groepen op het regeringsbeleid kan in een goed werkende democratie niet worden gemist. Zij vormt de noodzakelijke prikkel tot een beleid, dat ten goede kan komen aan de gehe le samenleving. Anders wordt het echter wanneer in een parlementaire democratie deze groepen meer invloed op het regeringsbeleid krijgen, dan het parlement. Dan dreigt er iets mis te gaan, waarbij veel grotere belangen dan die van be doelde groepen op het spel staan. In Nederland dreigt dit gevaar, wanneer men althans afgaat op de resultaten van een onderzoek van de Vrije Universiteit te Amsterdam naar de zogeheten Haagse Machten. Uit dit onderzoek, "begeleid door een wetenschappelijk medewerker die jarenlang van zeer nabij het functioneren van de rege ring en het parlement ambtshalve heeft gevolgd, blijkt im mers, dat de macht van ministers, ambtenaren en actie- en belangengroepen op het beleid steeds groter wordt, dat daar entegen de officiële adviesinstanties en het parlement steeds minder invloed kunnen uitoefenen, dat zelfs de Raad van State minder te betekenen heeft, dan men nog steeds aan neemt. Men zou kunnen stellen dat de uitslag van bedoeld weten schappelijk onderzoek een te nadrukkelijke zwart-wit teke ning is van de Nederlandse parlementaire democratie. Men kan bijvoorbeeld van mening zijn dat er toch ook genoeg gaande is, dat wijst op verantwoorde inspraak, medezeggen schap en mede-bestuur. Maar dan nog moet men met enige verontrusting vaststellen, dat de bijl al aan de wortel van onze democratie ligt. Regering en vooralparlement, maar ook en in het bijzonder de actie- en belangengroepen doen er daarom goed aan zich erop te bezinnen, of de parle mentaire democratie in ons land werkelijk al is aangetast. Het onderzoek van de Vrije Universiteit geeft daarvoor vol doende aanknopingspunten. .TRECHT De kans bestaat dat een zeldzame en omvang- £jke collectie pre-historische vondsten voor het nageslacht srloren gaat, nu de vergevorderde plannen voor de oprich- Dg van een regionaal natuurhistorisch museum in Utrecht p het laatste moment getorpedeerd dreigen te worden. Het kat om de collectie van het geologisch instituut en de zool- jische collectie van de Utrechtse universiteit. Voor het on- erbrengen van de collectie was een pand bestemd dat de küversiteit nu nodig heeft wegens ruimtegebrek, ét college van bestuur van de universiteit denkt erover de col lies nu onder te brengen bij die van het universiteitsmuseum, naar volgens de paleontoloog dr. F. Sondaar is dit de doodsteek voor de verzameling, waarvoor in dat geval te weinig ruimte zou zijn. Men geeft er dan de voorkeur aan de pronkstukken naar het rijksmuseum voor natuurhistorie te Leiden te sturen en de rest te houden voor onderwijsdoeleinden. Dr. Sondaar maakt zich daarom zoveel zorgen over zijn collectie, omdat het ondermeer gaat om een uiterst zeldzame en omvang rijke verzameling mammoetbotten, waaronder de gaafste mam- noetschedel van Europa. Ook bezit het museum een unieke In- lié-verzameling, een goed gedocumenteerde complete verzame- ing fossielen, gesteenten en mineralen uit Indonesië. Daarnaast ijn er schedels van inmiddels duizenden jaren uitgestorven die- en, zoals een sabeltandtijger, een wolharige neushoorn en een euzenhert. De plannenmakers zien hun toekomstig museum als ien brug tussen natuurhistorische wetenschap en het onderwijs, in een plaats waar amateur-geologen eigen vondsten kunnen inderzoeken. (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG De voorzitter van D'66 mr. H. J. Zeevalking looft dat het kabinet-Van Agt uiterlijk dit najaar zal val- i. In zijn partijblad De Democraat schrijft hij dat dit ka- let een volgende crisis niet meer zal kunnen doorstaan, crisis rond het vertrek van minister Andriessen heeft nog maar net kunnen overleven, aldus Zeevalking. :t kabinet zal naar zijn mening de zomermaanden nog wel doorkomen, omdat dan de begroting voor 1981 opgesteld moet 'orden. Verder heeft Van Agt nog twee mogelijkheden om een al te voorkomen: de VVD zal "niet gauw afhaken omdat voor aar bij verkioezingen groot zetelverlies dreigt; KVP, AR en !HU moeten half oktober definitief fuseren tot het CDA, zodat 5t die tijd eenheid gewenst is. »erard Dijkstra is gisteren ls eerste met zijn Flying filma Kaapstad gepas- ttrd. Om iets voor drie uur iep hij de Tafelbaai binnen, im na een snelle proviande- zo snel mogelijk weer -Je zee te kiezen. Zoals be tend zeilt Gerard Dijkstra n de non-stop-divisie van de ■edLloyd Speceriïenrace in en poging de oude records Lantjes vrijwel keker niet naar Volkshuisvesting >EN HAAG Mr. W. Aan- jes, oud-fractievoorzitter van et CDA in de Tweede Ka ter, zal de hem aangeboden unctie van raadsadviseur op 'et op het ministerie van volkshuisvesting vrijwel zeker Jet aanvaarden. Dit, omdat 'et naar zijn mening gaat om ien zuiver ambtelijke functie net weinig of geen politieke nogelijkheden. Dezer dagen ^1 hij een definitieve beslis- ^~ig nemen. «mg van de theeclippers te bre ken. Het zal hem niet ge makkelijk lukken, want in tijd ligt het schip al twee da gen achter op de clipper Cutty Sark. Over het algemeen klassement van de zeilrace is op het ogen blik weinig te melden, omdat Dirk Nauta wegens storing aan zijn radio-installaltie nog geen enkele keer zijn positie heeft kunnen doorgeven. De onzekerheid kwelt ook de fa milie in Kaapstad. De vrouw van Dirk Nauta, Marijke Klijnsma, is op het ogenblik in Kaapstad. Gerard Dijkstra zei de indruk te hebben dat de Prodent alsnog eerste in het klassement kan zijn. Ter verwelkoming van de jachten in de non-stopdivisie van de Specerijenrace zal op 6 en 7 juni op de Noordzee een homeboardrace worden geva ren. Op 6 juni wordt vanuit Scheveningen, Stellendam en Zierikzee gestart voor wed strijden over 60 mijl. Na de fi nish bij Hoek van Holland op 7 juni zeilen de deelnemers in konvooi naar Rotterdam. Dirk de Vroome, onder de naam „De Rooie Reus" be kend als Limburgs actievoerder, is gisteren uit zijn woonplaats Nederweert vertrokken met bestemming Ier land. De 54-jarige Rooie Reus vindt het klimaat in Ne derland niet leefbaar meer en wil in Ierland een nieuw bestaan opbouwen. „Ik heb een baantje gekregen op een boerderij en ga bovendien als VPRO-correspondent optreden", aldus Dirk die zijn vrouw en 15-jarige zoon zo spoedig mogelijk wil laten overkomen. HAARLEM Er zijn plannen om de Sint Bavo-kathedraal in Haarlem te verwarmen met behulp van acht wind molens. De economisch adviseur van het bisdom Haarlem, W. C. M. Holt, heeft een architectenbureau in Zeven hoven, dat gespecialiseerd is in wind molens, ingeschakeld, om de gestaag stijgende stookkosten van de kathe draal het hoofd te kunnen bieden. Met de verwarming van de kerk gaat nu nog jaarlijks 40.000 gulden heen, maar de heer Holt verwacht, dat dit bedrag binnen afzienbare tijd door stijging van de olie prijs rond de ton zal komen te liggen. De aanschaf en installatie van de molens met bijbehorende vloerverwarming en accu's kosten nog geen 500.000 gulden, heeft het architectenbureau berekend. De te gebrui ken windmolens zijn van Zwitserse make lij en hebben een wieklengte van 3 meter. Holt denkt aan plaatsing op de twee to rens van de kerk, of op het terrein achter de Sint Bavo. De acht molens hebben een gezamenlijke capaciteit van 140 kW. Het windmolenplan voor de Sint Bavo zal volgende week aan het bisdom worden voorgelegd. Volgens de heer Holt is het nog maar de vraag of de schoonheidscom missie met het molenplan akkoord kan gaan, omdat de molens de kathedraal sterk kunnen ontsieren. Holt: „Maar uit economisch oogpunt is het plan meer dan het overwegen waard. Stookolie is binnen het jaar van 190 gulden tot 360 gulden in prijs gestegen. Met de windmolens kun nen wij na vijf jaar gratis draaien Kinderen niet naar school, vader beboet UTRECHT Het bewust van school houden van zijn twee zoons om ze aan het werk te kunnen zetten in de visver- werkende industrie is een man uit Bunschoten op 300 gulden boete komen te staan. De offi cier van justitie had voor de Utrechtse rechtbank een boete van 1500 gulden geëist. De man zit echter bijna zonder in komsten. De zoons zijn nu niet langer leerplichtig. Tijdens de zitting bleek dat veel kinderen in Bunschoten thuis worden gehouden om hun ouders te helpen. UTRECHT De voorzitter van de afdeling rijksverde diging TNO, prof. dr. H.J. Dirksen, heeft ernstige be zwaren tegen een oproep van zes vooraanstaande Ne derlandse natuurkundigen en filosofen om te stoppen met onderzoek- en ontwik kelingswerk voor militaire opdrachtgevers. De zes hebben hun oproep ge daan in een stuk dat de titel draagt „De rol van fysici in de bewapeningsproblematiek". Het werd opgesteld op verzoek van de Nederlandse Natuur kundigen Vereniging en kwam gisteren ter sprake op een symposium van deze orga-. nisatie. Volgens de auteurs van het stuk zouden fysici niet langer aan navo-conferenties moeten deelnemen en zouden er meer contacten met Oost- Europa gelegd moeten worden om samen te werken bij bij voorbeeld het lenigen van so ciale noden op de wereld. Prof. Dirksen en tal van zijn collega's kunnen zich volstrekt niet verenigen met de ver schillende aanbevelingen. Zij spreken de hoop uit dat „ook in de komende jaren vele be kwame en goed gemotiveerde fysici zich blijven inzetten voor onderzoek ten behoeve van de verdediging van de Navo. UTRECHT Een leer ling die onder schooltijd ook al is het in de pau ze een stickie rookt mag definitief van school gestuurd worden. Het ge bruik van hasj is een overtreding van de wet en het schoolbestuur heeft het volste recht daartegen op te treden. Dit blijkt uit de uitspraak van de Utrechtse rechtbank ijl een kort geding dat een HAVO-scholier en zijn va der hadden aangespannen tegen het bestuur van de Jan van Nassau-school in Utrecht. De jongen was in februari van school ge stuurd nadat hij was betrapt op het roken van hasj. Vol gens de school vormde hij een gevaar voor zijn mede leerlingen. De scholier en zijn vader kwamen tegen het besluit in verzet omdat andere leerlingen die in het verleden op hasj-gebruik waren betrapt slechts een korte schorsing kregen. TILBURG De Tilburg- se politie betwijfelt de be richten van hun Franse collega's over de grote hondensmokkel, bestemd voor een groothandel in Noord-Frankrijk, waarbij de Tilburgse hondenhan delaar S. van de Velden betrokken zou zijn. „Hondjes van twee weken oud moeten nog met de fles worden gevoed. Geen enke le hondenhandelaar zal het in zijn hoofd halen om die beestjes te vervoeren", aldus de politie. De heer van Zuuren, secre taris van de landelijke die renbeschermingsorganisa tie, gelooft niet dat de hond jes rlog zo jong waren. Vol gens hem doen politie en justitie veel te weinig aan de bestrijding van de hon- denhandel. „Er wordt meestal wel een proces-ver baal opgemaakt, maar die boetes betalen de handela ren met groot gemak. Daar om moeten zij in hun han del getroffen worden, door de honden in beslag te ne men". ROTTERDAM Tegen een voormalig commandant van de rijkspolitie in Ouderkerk aan de IJssel heeft de Rotterdam se officier van justitie gisteren een gevangenisstraf van vijf maanden geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 47-jarige politieman had tussen 1972 en 1979 een groot aantal wapens en munitie in beslag genomen en deze mee naar huis ge nomen in plaats van ze af te leveren bij het wapendepot in Apeldoorn. De mensen die de wapens afgaven, kregen van de politieman de toezegging dat er geen procesverbaal tegen hen zou worden opgemaakt. Volgens de voormalige commandant had hij van zijn chef die raad gekregen, omdat er dan meer be reidheid zou zijn illegale wapens in te leveren. De zaak was ont dekt nadat een ondergeschikte een andere geschiedenis had op gerakeld waarbij de voormalige commandant van een verdachte geld had gevraagd. Ook voor deze zaak stond de man gisteren terecht. Uitspraak volgt op 22 april. Weersgesteldheid van gisteren Vrij koud DE BILT (KNMI) - Een sto ring die vanmorgen Schotland bereikte trekt langzaam over de Noordzee naar het zuiden en brengt vannacht ook in ons land tijdelijk regen. Daarna stroomt morgen met een noordwestenwind opnieuw koude lucht met opklaringen en enkele buien over onze om geving. In geheel Europa is het aan de koude kar.t. Boven Frankrijk en de Britse eilanden komt de temperatuur in de middag even boven de 10 graden, el ders op het vasteland blijft de temperatuur er op de meeste plaatsen onder. In Italië liggen de middagtemperaturen rond 15 graden. In Spanje wordt op enkele plaatsen 20 graden be reikt Vooruitzichten voor vrijdag: Zonnige perioden, overwegend droog en iets hogere tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Luchth. R'dam Vllsslngen Frankfort Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Casablanca l.bew. zw.bew. regenbul regenbul h.bew. °be»T' Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9