Heksen, spoken en tover kunst in volksverhalen BOY EDGAR OVERLEDEN NIEUW BOEK: STRATEGIE VAN JOHANNES PAULUS IIGERICHT OP EENHEID MET HETOOSTEN Autogewicht is nauwelijks van invloed op brandstofverbruik Duitse autopro dit jaar tien procent kleiner Tienduizenden gelovigen bij Paasviering in Moskou Korte metten EEN WEDERGANGER ZONDER HOOFD AARDGAS NIET GESCHIKT ALS MOTORBRANDSTOF Springplank met wereldpremière kunst en kunstenaars kerk wereld KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINA 6^ Het is gebeurd in Gent tussen de ja ren 1850 en 1860. In de wijk het Nieuwland en de Peerdenmeers ste ken ze nog olielantaarns aan en de nachtwaker roept de uren. Pier is zo'n waker en aan de Minnemeers- brug heeft hij Naart Stuyck eens gezien, de wederganger. Naart heeft geen hoofd, en zo zijn er meer geesten die voor hun straf zonder hoofd moeten rondlopen. Het is Pier slecht bekomen, want veertien dagen nadien is hij aan de miserere in de darmen gestorven. Dat is ge komen omdat hij Naart Stuyck heeft durven bekijken. Hoe was dat met Stuyck? Lang gele den is hij er met een zeeschip van on der gegaan naar verre landen. Daar hadden de wilden hem kapot gemaakt en zijn hoofd opgegeten. De familie laat ieder jaar een zielemisje voor hem lezen, omdat ze liever geen bezoek van die bloedverwant, van dat spook krijgen. En er zijn nog veel meer spo ken in Gent: Arabië-in-de-kelder, menheer Lowie-op-de-zolder, de groe ne man, het wijf met de kaars. En in de Druifsteeg is er een man met een houten been geweest. Na zijn dood, elk jaar, kwam hij drie dagen en drie nachten na Allerheiligen rond de Sint-Jakobskerk spoken en dat met zijn houten been. Men zag hem na tuurlijk niet, maar men hoorde zijn been kloppen, zo hard, dat de kleine kinderen er van in de seskes vielen. Ja, er zijn heel wat wonderlijke din gen te vertellen, boeken vol. Uitgeve rij Het Spectrum brengt er een hele serie van in veertien delen. Vier er van verschenen onlangs: Volksverha len uit Gelderland, bijeengebracht door Henk Krossenbrink, Utrecht en Het Gooi, verzameld door Willem de Blécourt, Zeeland en de Zuidholland se eilanden, beschreven door Willem Geldof en Volksverhalen uit Oost- en West-Vlaanderen onder redactie van Renaat van der Linden en professor Lieven Cumps. En uit die laatste bun del stamt de Gentse wederganger zon der hoofd. Boeiende boeken zijn het! Het Vlaam se is het aardigst. Het begint al met de toverspreuk waarmee Hubertine, de dochter van de oude boer Van Dam me, samen met haar zuster Treze naar de heksenvergadering vliegt. Daartoe pakken ze van onder een pla vei een panneke vet waarmee dat ze hun insmeren terwijl ze zeggen: Bine ba Extra bine bonta Over heg en over haag Tot Leuven in de wijnkelder. Hubertine's vrijer wil dat ook eens proberen, maar de sukkel vergist zich, zegt „door heg en door haag" en komt geheel en gans gescheurd en vol bloed op het heksenfeest aan, want hij was over DOOR gevlogen. Hoe het verder met hem is afgelopen kan maar het beste in het boek zelf worden gelezen, en daarin is het nog maar één van de paar honderd korte en lange verhalen die overal in Vlaanderen door studenten van Leu ven en Gent al jarenlang in de au thentieke toonzetting van de zegslie den zijn opgetekend. En juist omdat daarin de directheid van vertellen bewaard is gebleven, spreekt deze yerzameling zo aan. De directheid komt ook wel voor in de drie Noord-Nederlandse bundels (in de Utrechtse met name door het werk van wijlen Engelbert Heupers die vanuit Soest door Gooi- en Eem- land is getrokken en ook Willem Gel dof heeft van dit soort bijdragen, maar hier vinden we toch meer ver halen uit de professionele schrijvers- hoek en sommige anecdoten lijken zo zeer gefatsoeneerd, dat ze nog maar een slap aftreksel bieden: ook goed vertellen is een kunst. De fraai verzorgde delen zijn mede aantrekkelijk door hun illustraties, i®aar vooral ook de overvloedige in formatie die a. bronnen wordt geboden. Dit ontsluit een wetenschappelijke ak ker waarop al door velen is en wordt geploegd, vóórop dr. Tjaard W. R. de Haan, die de leiding van de hele reeks heeft en ook zelf geestdriftig het ene boek na het andere publiceert. Een kleine greep uit de rijke inhoud kan alvast een voorproefje geven van wat de lezer te wachten staat. Zo ver schenen in het Gelderse deel naast tientallen anderen de Witte juffer van Hoog-Soeren, de juffer Kwoadenoord, Marieken van Nimwegen, Eleonora van Engeland, Faust in Waardenburg. de weerwolf van Millingen en twee Betuwse gedichten uit de befaamde bundel van pater Bernard van Meurs, het „Kriekende Kriekske". De Zeeuws/ZH-eilanden-bundel biedt met vele grollen en grimassen de zee meermin van Westerschouwen, de op merkelijke Dokter De Puut, de sage van de Vliegende Hollander die aan Terneuzen is gekoppeld, Jantje van Sluis, Koo de Koster, een stuk over de beeldwitten (mensen die met de helm zijn geboren) en Willem Geldof heeft zelfs een naamgenote weten te vin den, Sare Geldof, die rond 1850 als moordenares van een melkmeisje op het schavot te Middelburg werd te rechtgesteld. Op de markt onderweg naar de beul verloor ze een slof waar om door de toegestroomde menigte verwoed werd gevochten: het ding werd als geluk-aanbrengend be schouwd. Sare's schoeisel werd tens lotte door de overheid aan een balk in de stadsschuur gespijkers, maar ging in de jongste oorlog verloren. Ook de Utrechtse bundel, de omvang rijkste, heeft vele toppers zoals de merkwaardige jonkheer Everard Meyster, die de ware vader was van de Amersfoortse kei, de heksenwaag van Oudewater, de bouwmeester van de domtoren, de legende van St. Ku- nera van Rhenen, de basilisk van Utrecht, de stompe toren van Muider- berg enz. En dat de Vlaamse bundel gulle overvloed biedt, zeiden we al. Veel hekserij-, spook- en andere ver halen zijn uiteraard zo algemeen ver breid, dat ze in verschillende gedaan te in meer dan een bundel opduiken. Geliefd is bijvoorbeeld het verhaal van de boer die ineens een extra paard op stal vindt staan. Het blijkt echter niet beslagen en midden in de nacht gaat hij naar de smid. die daarin voorziet. En jawel: de volgende mor gen js het paard weg, maar ligt de boerin in bed met hoefijzers aan han den en voeten. Heksende boerinnen waren er trou wens in de verhalen bij menigte. In een café in Haasdonk waar Lowie Brijs zat te kaarten, kwam er eens een zwarte kat binnen. De stamineebaas pakte ze vast, sloeg ze tegen een boom en zwierde ze over de muur. De vol gende morgen blijkt Lowie's moeder twee blauwe ogen te hebben. Talrijk zijn de verhalen over nacht merries, voorgevoelens, de kunst om iemand vast te zetten zodat hij geen stap meer kan doen, het kwellen met spelden, geesten die geen rust hebben omdat ze een belofte niet hebben ver vuld enz. Op spoken moet je, dat is duidelijk, ook niet met kogels schieten maar met een zilveren muntje of ge wijde medaille. En natuurlijk leven de legendarische namen voort, van Kei zer Karei tot de Tempeliers, de ben den van Bakelandt en Jan de Lichte, en de bekkensnijders van het Gooi. - Ze wisten er wat van, vroeger, de ver tellers. Zoals die over de rechtsinnige boer, die bij de aanleg van het boven grondse electriciteitsnet geen palen op z'n land wilde hebben. Waarom dan niet? Hij slaat de bijbel op en wijst psalm 25, in de oude berijming. Daar staat het immers: 's Heeren goedheid kent geen palen. De fantasie Uitgeverij Het Spectrum. Volksver halen uit Gelderland (208 blz), Utrecht en het Gooi (310 blz.), Zee land en de Zuid Hollandse eilanden (221 blz.), Oost- en West Vlaande ren (256 blz). Elk deel 29,50. DEN HAAG Aardgas is niet geschikt om gebruikt te worden als motorbrand stof. Dit is gebleken uit een proef bij au tobussen in het stadvervoer van de ge meente Groningen. Gebleken is dat bij de bouw van de dieselmotoren op het ge bruik van aardgas vermogensverliezen optreden. Bovendien wordt de bus zwaarder, omdat men een voorraad sa mengeperst gas mee moet nemen. Het gebruik van het aardgas zou dan ook al leen zin hebben als daarvoor een specia le motor werd ontwikkeld. Dit zal echter omvangrijke technische en financiële problemen met zich meebrengen. Verder zijn voorzieningen nodig voor produktie, transport en en opslag van het vloeibare aardgas voor de motoren. Daarom ziet het ministerie van Verkeer en Water staat af van verdere proefnemingen op dit terrein. Ook voor de elektrische auto lijkt weinig toekomst weggelegd te zijn. Voor de elektrische auto gelden als na delen dat de huidige batterijen een te be perkte hoeveelheid energie mee kunnen nemen. Daarom kan de auto alleen klei ne afstanden rijden waardoor de kosten van de auto, onder meer door een hoge motorrijtuigenbelasting wegens het grote gewicht van de auto, hoog zijn. Verdere ontwikkelingen naar meer energiedra- gende batterijen zal dan ook nodig zijn. Tot nu toe lijkt de auto alleen geschikt om in de stad te gebruiken. Uit cijfers van de minister blijkt voorts dat de neiging van de mensen zwaardere auto's te kopen nauwelijks een effect heeft gehad op het branbdstofverbruik. Tussen de jaren 1976 en 1978 daalde het aandeel van auto's met gering gewicht (tot 850 kilo) in het totale wagenpark van 51,7 naaar 42,5 procent. Dit vooral wegens een grotere vraag naar comfort. Het gemiddelde brandstofverbruik van de wagens nam echter in dezelfde perio de nauwelijks toe, namelijk van 1 liter op 10,7 km. naar 1 liter op 10,5 km. Dit is vooral te wijten- aan betere vormgeving van de wagens en de toepassing van zui niger motoren. Bij de dieselauto's was er wel een sterke verandering in brandstof verbruik. Was dit in 1976 nog 1 liter voor 10,12 km., nu is dit 1 liter voor 11,3 km., zo blijkt uit de cijfers van het ministerie. ALLEEN BMW MERKT NIETS VAN ZWAKKE MARKT le pa ang woon ichul ustit 'oorr IVape stemi teroc bank derei Po kri "'wc ~N00 met kopt DEN HAAG De ballet groep De Springplank van het Nederlands Danstheater geeft zaterdag 12 april een uitvoering van een ballet van de jonge Amerikaanse choreograaf Brett Raphael „When the spirit moves". Dit ballet, dat ongeveer 12 minuten duurt, gaat hiermee in wereldpremière. Het ballet wordt gedanst op muziek van Bohislav Martinu; decors en kostuums zijn ont worpen door de Russische kunstenaar Mark Kaplan. Het première-ballet wordt vooraf gegaan door het ballet Blue Skin van Jiri Kylian op fol kloristische fluitmuziek, ge volgd door delen uit Dream Dances van Kylian op muziek van Luciano Berio en Interac tions van Christopher Bruce, op muziek van Gary Carpen ter. In het kerkje te 't Woudt, aan de weg van Delft naar het Westland, wordt zaterdag 12 april de eerste uitvoering ge geven in de serie zomeravond concerten. Uitvoerenden zijn Hanneke Kaasschieter so praan, Lucie van Oortmerssen fluit en Albert Moerman orgel. Op he programma staat werk van S- heidemann, Buxtehude, J.S. F ach en Telemann. Het begint om 20.00 uur. AMSTERDAM In een zie kenhuis in zijn woonplaats Amsterdam is gisteren de jaz zmusicus, orkestleider, compo nist en arrangeur Boy Edgar overleden. Hij is 65 jaar ge worden. George Wiilem Fred Edgar werd op 31 maart 1915 in Am sterdam geboren. In 1955 pro moveerde hij in de medicijnen. Tot voor een jaar had Edgar in de hoofdstad een huisartsen praktijk. Beïnvloed door Duke Elling ton begon Boy Edgar op 17-ja- rige leeftijd zichzelf trompet te leren spelen. Al in zijn studen tentijd was hij een bekend amusementsmusicus. In die ja ren componeerde hij ook zijn eerste stukken „After the con cert is over" en „Let your feet go down". Eind jaren dertig arrangeerde hij muziek voor Amerikanen in België. In 1944 speelde hij Korte tijd samen met de Ne derlandse jazzmusici Piet van Dijk en Ernst van het Hof. In 1945 had hij korte tijd een ei gen orkest. Daarna arrangeer de hij muziek voor het Metro pool-orkest, waarmee hij in 1948 eèn tournee door Zwitser land, Oostenrijk en Italië maakte. In 1952 speelde Boy Edgar samen met de Black and White Stars. Van dit or kest stapte hij in 1954 voor twee jaar over naar de Sky- masters. Edgar trok zich in 1955 terug uit de muziek, maar op aan dringen van de arrangeur en leider Ado Broodboom van de Concert Jazzband bleef hij en kele concerten geven in het Concertgebouw in Amster dam. Uit deze concerten kwam Boy Edgars Big Band voort, waar mee hij optrad van 1961 tot 1971. In die jaren verzorgde hij met dit orkest maandelijks een uitzending voor de Vara-radio. Vanaf '63 kwamen daar ook enkele televisie-optredens bij. Verder trad de Boy Edgar Bilg Band regelmatig op op scholen en festivals. Voor zijn muzikale prestaties ontving Edgar in 1964 de Wes- sel Ilckenprijs. Drie jaar later kreeg hij een edison voor zijn elpee „Finch eye". Boy Edgar wordt vrijdag ge cremeerd op Westerveld bij IJmuiden. FRANKFURT - De automo- bielproduktie in de Bondsre publiek zal dit jaar tien pro cent kleiner uitvallen dan- het afgelopen jaar, zo heeft Horst Backsmann, voorzit ter van de vereniging van Westduitse autofabrikanten meegedeeld. Een vergroting van de export vangt de ge volgen daarvan echter ge deeltelijk op. De toeneming van de automo- bielproduktie in de Bondsre publiek van de afgelopen vijf jaar bereikte in de eerste helft van vorig jaar haar hoogte punt. De tweede helft van het afgelopen jaar zette de ver mindering van de produktie in. Dit is het gevolg van een verkleining van de vraag naar auto's uit de middenklasse, vooral vanuit het binnenland. BMW heeft echter laten weten niets te merken van de zwak ke automarkt. „De automobie lindustrie krijgt over de hele werelj te kampen met een te grote capaciteit; alleen wij kunnen de bestellingen bijhouden", aldus Eberhard von Künheim, president-di recteur van Bayerischen Moto ren Werke, bij de bekendma king van de concerncijfers. jeslc Het moederbedrijf van BMW zette het afgelopen jaar met 6,56 miljard mark ruim tien procent meer om dan in 1978, Jl* t terwijl de concernomzet met 7,39 miljard mark 12,7 procent groter was. Von Künheim verklaarde dal invloeden van buitenaf moei lijk te peilen zijn. Hij verwacht voor dit jaar in elk geval geen normale ontwikkeling, maar is wel van oordeel dat BMW minder door de conjunctureel ongunstige ontwikkelingen zal worden getroffen dan de an dere autofabrikanten. Hij wee op 1974, „toen BMW van d gevolgen van de oliecrisis ei genlijk niets heeft gemerkt' Deze maand heeft de onderne ming in München twee extra ploegendiensten moeten inlas sen en het zit er in dat dat bin nenkort weer gebeurt. Het belang van het bezoek, dat de paus in no vember aan Constantinopel heeft gebracht, is in het algemeen onderschat. Het was niet alleen een nieuwe episode in de dialoog tussen rooms katholieken en orthodoxen, het gaf ook een aan wijzing voor de strategie van het pontificaat van Johannes Paulus II. Het vizier is nu naar het oosten gericht, het westen zal wel volgen. Dit schrijft John Whale, een van de medewerkers aan het boek „The Pope from Poland: an assess ment" (De paus uit Polen: een taxatie), dat op 17 april bij Collins in Londen verschijnt. Een andere medewerker aan dit boek is de Vaticaandeskundige Peter Hebblethwaite. De paus ontmoette in Constantinopel de oecume nisch patriarch, titulair hoofd van de orthodoxe kerken, die zich in 1054 van het westerse christen dom hebben afgescheiden. Het doel, zo schrijft Whale, is niet meer en niet minder dan het volledig herstel van de gemeenschap tussen de rooms-kat- holieke kerk en de orthodoxe kerken. Maar achter de patriarch van Constantinopel doemt de schaduw op van de patriarch van Moskou, het uiteindelijke doel van deze paus. Johannes Paulus II denkt in pan-slavische termen. De oostgrens van Europa is voor hem geen geogra fische lijn, maar „de grens van de penetratie van het evangelie". Zijn campagne voor de rechten van de mens in Oost-Europa verschilt van die van pre sident Carter. Hij doet een beroep op de christelijke waarden van de Sovjet-Unie, die „onderge sneeuwd" maar niet uitgeroeid zijn. Johannes Paulus II is, evenals Alexander Solzje- nitsyn, ervan overtuigd, dat de Sovjetmaatschappij steeds minder overeenkomt met de wensen en be hoeften van de bevolking en dat de communisti sche regimes zullen uiteenvallen, niet door druk van buitenaf, maar doordat de leegheid ervan aan het licht zal treden. Alleen een Slaaf kan zo'n visie ontwikkelen. Misschien kan alleen een paus den ken dat deze te verwezenlijken is, aldus Whale. In dit geweldig perspectief, dat verleden, heden en toekomst omvat, lijkt de ergernis in Europa en Noord-Amerika over geboortebeperking en de wij ding van vrouwen slechts een niet ter zake doende bijkomstigheid. De kerk in het westen moet zo snel mogelijk onder controle worden gebracht, zodat het grote doel kan worden nagestreefd. Aan onjuiste interpretaties van het tweede Vaticaans concilie, die hebben geleid tot onzekerheid over alle funda mentele zaken, moet een einde komen. De tijd van experimenteren is voorbij, aldus John Whale in het boek „The Pope from Poland". Vele tienduizenden gelovigen, grote groe pen feestgangers en veel buitenlanders hebben tijdens de Paasnacht in de rus- sisch-orthodoxe kerken van Moskou de processies en diensten bijgewoond. De meer dan veertig Moskouse kerken, die op gewone zondagen al druk worden bezocht, waren volgepakt met Russen die met een kaars in de hand wachtten op het begin van de processie, waarmee de priesters rond mid dernacht het Paasfeest inluiden. Bij enkele kerken hadden eenheden geüniformeerde politie en ordebewakers dranghekken neer gezet en touwen aangebracht om de duizen den bezoekers tot ordelijke rijen te groeperen. In de afgelopen jaren heeft het staatsapparaat geprobeerd iets te ondernemen tegen de po pulariteit van de plechtigheden, die volgens de atheistische visie van de overheid slechts dienen om „anti-wetenschappelijke opvattin gen en klasse-ideeën" te versterken. Maar de traditie is blijven bestaan. De rege ring heeft dan ook maar eieren voor haar geld gekozen en besloten de traditie van het Paasfeest te gedogen als een „volks lenteritu eel". Tegelijkertijd kunnen de overvolle ker ken dienen als bewijs voor het feit, dat de Sovjet-autoriteiten „volledige vrijheid van godsdienst" garanderen. De drukst bezochte diensten werden gehou den in het Novodevitsjiklooster in Moskou en in het oude klooster van de Drieëenheid en St.-Sergius in Zagorsk, ongeveer zestig kilo meter ten noorden van de hoofdstad. Bij deze kloosters kwamen tienduizenden mensen bijeen om de Paasplechtigheden bij te wonen. vie Het bezoek van de paus aan Frankrijk, dat al eer der 'is aangekondigd, is nu vastgesteld voor de periode 31 mei tot 2 juni. In Parijs zal de paus de vergadering van de Franse bisschoppen voorzitten en de UNESCO toespreken. Na Pius VII, die Napoleon kroonde in de Notre Dame in 1804, is er geen paus meer in Frankrijk geweest. Paus Johannes Paulus II zal moeting zal hebben met La- tijnsamerikaanse bisschop pen. Op 7 juli zal de paus de basiliek van Sao Pau- voorts van 2 tot 12 mei zes Afrikaanse landen bezoe ken en van 4 tot 14 juli Brazilië. Ook paus het bezoek van de Brazilië is nu sum- het programma bekend gemaakt. Op 4 juli ontmoet hij in de hoofdstad Brasilia de Braziliaanse president. Op 5 juli bezoekt de paus Belo Horizonte en op 6 juli Rio de Janeiro, waar hij een ont- 9 juli in Salvador, op 10 juli in Recife, de woonplaats van Helder Camara, op 11 en 12 juli in Manaus en Belem en op 13 juli in Fortaleza, waar hij het Braziliaanse eucharis tisch congres zal afsluiten. Op 14 juli vliegt hij weer te rug naar het Vaticaan. Twaalfduizend jongeren hebben de bijeenkomst bij gewoond, die met Pasen in de oecumenische commu- nauteit van Taizé in Frankrijk werd georgani seerd. Prior Roger Schutz heeft daar melding ge maakt van pelgrimages naar Doornik, Brugge en Luik van 24 tot 26 april, naar West-Duitsland op 27 april, naar Erfurt en Dres den in de DDR van 9 tot 11 mei, naar New York en Washington van 1 tot 3 ok tober en Montreal en Otta wa van 22 tot 23 november. Eind december zal er in Rome een bijeenkomst van jongeren zijn. De traditionalistische Franse aartsbisschop Marcel Lefeb- vre heeft maandag voor het eerst in Italië een Latijnse mis opgedragen volgens de tridentijnse ritus, hetgeen volgens de besluiten van het tweede Vaticaans concilie niet meer geoorloofd is. Het optreden van mgr. Lefebvre in de kerk van San Simeon Piccolo in Venetië leidde tot een demonstratie van libera le tegenstanders van de aartsbisschop. De politie wist te voorkomen dat het tot een handgemeen kwam tussen beide partijen. Aan de paus is het eerste exemplaar overhandigd van de Poolse editie van de Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan. Zij zal voorlopig eens per maand uitkomen. Hoofdre dacteur is pater Adam Bo- niecki. De krant verschijnt dagelijks in de Italiaanse versie en eens per week in de Engelse, Franse, Spaan se, Portugese en Duitse. De Vereniging Nationale Be devaarten, Postbus 273, 5201 AG Den Bosch, tel. 073- 131912 heeft nog enkele plaatsen beschikbaar in het vliegtuig, dat op 25 april ge zonden naar Lourdes brengt voor een bedevaart die tot 2 mei duurt. De vereniging or ganiseert dit jaar achttien be devaarten per vliegtuig en verzorgt per jaar voor meer dan zesduizend gelovigen een bedevaart met een eigen pro gramma, geestelijke begelei ding en een deskundige me dische verzorging voor zie ken en gehandicapten. De jongste abt van Neder land, Dom Chris Thewis- sen (37) is onder zeer grote belangstelling in de Trap pistenabdij Lilbosch te Echt in Limburg gewijd door de bisschop van Roer mond, mgr. dr. J. Gijsen, samen met de abten van Achel en Tilburg. Alle ove rige Trappistenabten van Nederland en Vlaanderen, alsmede die van het Duitse Marienwald, het Waalse Val-Dieu en die van de Be nedictijnen in Vaals, elf in totaal, waren aanwezig. De hogeschool voor theologie en pastoraat uit Heerlen, waar de nieuwe abt van Lilbosch zijn priesterstu dies heeft gedaan, was met een grote delegatie present

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6