Banenmarkt inGroenoordhallen erdwi jnt in de ijskast Leidse krakers spuien kritiek op anti-kraaknota ■^Tad WgOKAAL BEDRIJFSLEVEN LIET HET AFWETEN In terna tionaal congres geopend brandstichter 1maanden in cel Santana in Groenoordhallen Uitrit vrijhouden LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINA 3 100 j JïIDEN De tweede Leidse banenmarkt, )'q 15 eind deze maand in de Groenoordhallen luêlten. u worden gehouden, is voor onbepaalde n Frai d uitgesteld. De banenmarkt, die door het al an- sidse gemeentebestuur enkele weken gele- Drtprog^ nog. wenj gepresenteerd als een bij voor at geslaagde manifestatie onder de titel erken in het Hart van Holland', is verlo- 30Tvi n gegaan doordat een aantal deelnemende 15 Ge ^djven °P een zecr tijdstip liet jazine weten en een aantal opleidingsinstellin- 15 Tig^o geen subsidie kreeg om zich op de Ba- enmarkt te presenteren. Wethouder mevr. pr. J.G. Fase-Dubbelboer van Economische 18.20 üten verklaarde tijdens een op 6 maart ge- Jones, |ouden persconferentie nog vol enthousias- '9-37 N C( dat de manifestatie een doorslaand suc- ROQR 's 2011 wor(*en- ^en evenement, dat wellicht I VOp )u uitgroeien tot een regelmatig terugke- -serie... nde gebeurtenis. De reacties van het be- ijfsleven zouden dit enthousiasme meer an ondersteunen. De directeur van het Ge- 20 is [tsteljjk Arbeidsbureau J.G. Schumacher tte zich kort voor de persconferentie al di et af tegen het gemeentelijke voornemen, oo Cuit '°°r een tweede Banenmarkt ai man»resultaten van de eerste banen- o jmh arkt in de Stadsgehoorzaal waren te ma xi Jaco ir om aan een tweede evenement te den- orm- I sn. Wij (het GAB -red.) zullen ons dan ook Journ« [et met de organisatie bezighouden. Dat »u ons teveel inspanningen kosten, gezien 'hbcT e V€rwac^te resultaten". 056En |e banenmarkt op 24, 25 en 26 april in de i. roenoordhallen zou op belangrijke onderdelen erschillen van de gebeurtenis, die eind vorig tiar in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. J Wethouder Fase: „De Groenoordhallen bieden J A ildoende ruimte om meer dan alleen stand- voor bedrijven neer te zetten. De mo- ïlijkheden voor het publiek bij banenkeuze of iform êemene oriëntatie van de arbeidsmarkt wor- <enfiinen aanzienlijk uitgebreid". Ook onderwijsin- ellingen zouden op de beurs vertegenwoor- ügd zijn. Naast stands van supermarkten, ban- ien en fabrieken zouden ruimten worden inge- iform.tDmen door ziekenhuizen, universiteit en ge- De aandacht zou vooral gericht worden schoolverlaters. Blijkens mededelingen Uit de L.C. van 21 februari en 6 maart. ken zouden 200 tot 250 bedrijven uit Leiden en omgeving een standplaats willen huren. In af wachting van de grote interesse had de organi satie al 370 lagere en middelbare scholen uit de Leidse regio aangeschreven en uitgenodigd. De manifestatie „Werken in het Hart van Hol land" was een initiatief van de gemeente Lei den. In de begrotingsbehandelingen voor dit jaar vroeg het CDA in een motie om na de eva luatie van de resultaten van de banenmarkt in de Stadsgehoorzaal indien mogelijk een tweede banenmarkt te houden in mei of juni. Dan zou den de schoolverlaters beter aan hun trekken kunnen komen. Het Leidse gemeentebestuur interpreteerde de resultaten van de eerste ba nenmarkt op een geheel andere wijze dan het Arbeidsbureau in Leiden. Sprak GAB-directeur Schumacher na het vernemen van de resulta ten over „een zeer teleurstellend gegeven", de Leidse wethouder roemde de indrukwekkende bezoekersaantallen en leidde daaruit af, dat een tweede manifestatie zeker een succes zou wor den. Het Leidse gemeentebestuur had voor de orga nisatie van 'Werken in het Hart van Holland' het adviesbureau voor personeelsmanagement en bedrijfsorganisatie Luba Consulting in de arm genomen. Adjunct-directeur R. Kroon van dit bureau: „We hebben er met ons bureau drieëneenhalve maand onafgebroken aan ge werkt. Duidelijk is, dat wij nu zeer teleurge steld zijn. Het begin was zeer hoopgevend. Het idee werd in alle kringen gesteund. Toen de ge meente ons vroeg de organisatie op ons te ne men, omdat we dat ook al met succes hadden gedaan tijdens de eerste Banenmarkt, zijn we gretig erop ingestapt. De manifestatie zou een regionaal gebeuren worden. We kregen van het bedrijfsleven een enorme respons. We kregen honderden aanvragen om informatiemateriaal. Daarna werd het rustig. We zijn toen bedrijven gaan bellen. In totaal bleek dat er 58 bedrijven metterdaad wilden komen. Dat was een rede lijk aantal; ruim vier keer zoveel als tijdens de Banenmarkt in de Stadsgehoorzaal. Op het laat ste moment trokken zich echter weer een tien tal bedrijven terug. Zouden we doorgaan, dan zou dit betekenen, dat vooral de grote, landelijk wervende bedrijven de manifestatie in de Groenoordhallen zouden beheersen. De lokale bedrijven hadden het af laten weten. En het was juist onze bedoeling om een gevarieerd beeld te geven aan het publiek: niet alleen de hele grote bedrijven, maar ook de kleinere en middelgrote en dan vooral uit deze regio. Deze bedrijven zijn niet gekomen of hebben afge haakt, omdat ze de organisatie niet rond kre gen. Men had het bijvoorbeeld vooral moeilijk om de standruimte gedurende drie dagen te be mannen". Ten aanzien van de deelname aan de manifes tatie door onderwijsinstellingen en opleidings instituten heeft de heer Kroon de volgende op merkingen: „Alle instellingen en instituten wil den graag komen. Men beschikte over voldoen de mankracht. Alleen was er geen geld voor de huur van de ruimte en het opbouwen van de stands. Een forse subsidie van het ministerie van Onderwijs zou hier soelaas bieden. Alleen liet het ministerie het door een nieuwe bezuini gingsdrift afweten. Ook het ministerie van So ciale Zaken liet na ampel beraad weten, geen geld beschikbaar te kunnen stellen. De instel lingen en instituten besloten daarop niet te ko men". Mevrouw Fase: „Het is ontzettend jammer. De regio heeft hier een kans gemist. Men kreeg een mooie gelegenheid om diverse vliegen in één klap te slaan. Het bedrijfsleven kon zich bekend maken, zich duidelijk presenteren, én men kon personeel werven. Maar we stonden voer de beslissing öf een goede manifestatie te houden, óf een rammelend geheel te brengen. Toen bleek dat het eerste niet lukte, besloten we dat het beter was te stoppen". Voorlopig heeft de voorbereiding van de mani festatie een bedrag tussen de vijftig en zestig mille gekost. Een deel hiervan is voor rekening van het organisatiebureau Luba Consulting. Een ander deel zal de gemeente moeten dragen. jjen. .EIDEN Het vierde internationale congres van de Asso- of v iation for Korean Studies in Europe (AKSE), dat deze artu teek in Leiden wordt gehouden, is gisteren in het Acade- ttte üegebouw aan het Rapenburg geopend. De AKSE, een zui- ijk er wetenschapelijke organisatie, werd in 1977 opgericht en Cort eeft eerder congressen gehouden in Londen, Parijs en waa chwerte (BRD). lijn m nu totaal worden er tijdens de conferentie 18 voordrachten ge- M ouden over de geschiedenis, taal- en letterkunde en de folklore Ian an Korea. Daarnaast worden werkbijeenkomsten gehouden in en, erband met de samenstelling van leerboeken voor Europese Dai tudenten, de ontwikkeling van onderwijsmethoden en de voor- ook ereiding van publicaties. De bijeenkomsten worden gehouden UIZ het Academiegebouw en het Rijksmuseum voor Volkenkun- ie. Aan de conferentie wordt deelgenomen door 12 landen uit - luropa, alsmede door Korea, Japan en de Verenigde Staten. 'M L .EIDEN Het Haagse Ge- echtshof heeft gisteren het onnis van de rechtbank be- y estigd waarin een 34-jarige «idenaar werd veroordeeld negen maanden onvoor- irdelljke gevangenisstraf drie maanden voorwaar- ik met een proeftijd van s jaar en aftrek van irarrest. De man werd idstichting in zijn flat ting aan de Jan Luyken- a verweten. gevolg van spanningen in lijn huwelijk raakte de man overspannen en stak op 13 september van het afgelopen jaar zijn woning in brand. Hij hoopte door zijn daad de aan dacht van zijn vrouw te trek ken die hem had verlaten. Hij had reeds tweemaal eerder brand in zijn woning gesticht, waardoor onder de medebewo ners van de flat veel onrust ontstond. Het Hof hield reke ning mee, dat de verdachte verminderd toerekeningsvat baar wordt geacht. De man was tegen de uitspraak van de rechtbank in beroep gegaan. LEIDEN Het Leids Kra kers Kollektief heeft de no dige kritiek op de inhoud van de onlangs verschenen nota „het bezetten van wo ningen of lokalen", waarin instructies voor de handel wijze van politie-agenten bij krakers-incidenten zijn op genomen. Het Kollektief vindt dat aan de politie te veel mogelijkheden tot het toepassen van willekeur wordt gegeven. In dit verband stelt het LKK dat de hantering van het be grip „woningen bij een ander in gebruik" veel te ruim is. Volgens de krakers is de wijze waarop dit begrip wordt uitge legd te zeer strafbepalend. Zij vragen zich af hoe een politie agent, geconfronteerd met een kraak, zal oordelen over de vraag of de gekraakte woning inderdaad al „in gebruik bij een ander is". Zij vrezen dat hij in eerste instantie uitslui tend af zal gaan op de infor matie die hem wordt verstrekt door degene die een beroep op de politie doet om de krakers te verwijderen. Het LKK stelt grote vraagte kens bij dit begrip. „Het ge meubileerd zijn, voorzien zijn van borden „te koop" en/of „te huur", lopende bouw en/of sloopvergunningaanvra- gen, aanwezig zijn van krui wagens, zakken centen en/of bakstenen, geregelde adver tenties enz. zeggen op zichzelf niets omtrent het bewoond zijn van de woning of het pand. Beslissend zal ons inziens moe ten zij de woonintentie van de gene, die door de politie in zijn huisrecht hersteld wil worden en dat hij die intentie kan waarmaken", aldus het LKK. Rechtsorde Voorts gaat het LKK in op de hantering van het begrip „handhaving van de rechtsor de". Ook dit begrip kan op verschillende manieren wor den uitgelegd. De krakers vra gen zich af of de politie niet te gemakkelijk geneigd zal zijn onder de „handhaving van de rechtsorde" de bescherming van onroerend-goedeigenaren tegen krakers te verstaan. In het commentaar gaat het LKK uitvoering in op het huisrecht van krakers. Het meent dat als een aanstaande huurder huisrecht heeft als hij nog aan het verbouwen is, de kraker dit recht moet worden toegekend, als deze zich feite lijk in het pand bevindt en ook voornemens is er te gaan wo nen. „in plaats dat de politie onderzoekt wiens huisrecht sterker is, die van de eigenaar of die van de kraker, staat bij de Leidse politie al bij voor baat vast, dat krakers in het stadium dat zij op heterdaad worden betrapt geen huisrecht hebben. Knokploegen Tenslotte gaat het LKK uitge breid in op de in de politionele nota openomen instructies ten aanzien van knokploegen. De politie blijft, volgens de kra kers in het de nota te vaag over de vraag of zij bereid is krakers in hun huisrecht te herstellen als een knokploeg hen verwijdert. Volgens het LKK ontbreekt de logica om krakers in een dergelijk geval niet dezelfde rechten en be scherming te geven als aan an dere woning-gebruikers. Uit de instructie blijkt evenwel voldoende dat de politie niet bereid is in dat geval dezelfde gedragslijn te volgen als wan neer krakers een gebruiker op straat zetten. F1 avium De bluesrockformatie Flavium treedt vrijdag 11 april op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 met de Free Lance Band in het voorprogramma. Flavi um geeft het concert in het kader van een promotie- toernee voor de nieuwste elpee „No Kiddin", de vijfde plaat die de groep tot nu toe beeft gemaakt. De groep staat garant voor een avond vol Chicago-blues met sh- degitaar en boogiepiano. De Free Lance Band speelt country-m uziek met een blues- en rock inslag. De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs is vier gul den voor leden en zes gulden voor niet-leden. Diabetes De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Leiden or ganiseert maandagavond 14 april om acht uur een lezing met de bedoeling de leden na een jaar zonder activiteiten weer enthousiast voor de vereniging te maken. In het An- toniusclubhuis aan de Lange Mare spreekt professor Groen over het thema 'Invloed van spanningen op diabetes'. Leids mannencaté Het Leids mannencaté houdt maandag 14 april een bij eenkomst waarop onder meer gesproken wordt over het programma tot de zomervakantie. Tevens wordt de diaserie 'Zwijndrecbt nu' vertoond. De bijeenkomst in het mannencaté aan de Nieuwe Rijn 20a begint om half negen. Vegetarisch koken In 't Breehuis wordt met ingang van dinsdagmiddag 15 april een cursus vegetarisch koken gegeven. Gedurende zes dinsdagmiddagen kunnen de cursisten van twee tot vier uur er terecht. De kosten bedragen vijftig gulden, in clusief materiaal. Opgeven voor 15 april bij Anna, Bree straat 19, Leiden, tel. 130983. Er zal een beperkt aantal deelnemers worden toegelaten. Gespreksgroep De Leidse werkgroep homoseksualiteit start diasdag 15 april een gespreksgroep voor zowel mannen als vrouwen. Het doel van deze groep is te praten over het homoseksueel-zijn. De eerste bijeenkomst wordt dins dag gehouden in het pand van de LWH aan de Lange- straat 16. De formatie Santana in de nieuwste samenstelling LEIDEN De bekende gitarist Carlos San tana treedt vrijdag 6 juni met zijn formatie in nieuwste samenstelling op in de Leidse Groenoordhallen. De Latijns-Amerikaanse groep speelt zonder voorprogramma tweeën eenhalf tot drie uur. Het is voor de tweede maal dat Santana naar Leiden komt. Zijn eerste optreden in de Groe noordhallen vormde een van de hoogtepunten van het popjaar 1978. Nog nooit waren er bij een indooroptreden zoveel mensen op de been als op die avond: 18.000 bezoekers. Onlangs is de nieuwste langspeelplaat, de elfde van Santana, „Marathon" genaamd, uitge bracht. Naar aanleiding hiervan maakt de groep een gigantische toernee door bijna alle werelddelen. Het concert begint vrijdag om' kwart over acht. Kaartjes voor het concert zijn reeds nu te krijgen bij onder meer het VVV- kantoor aan het Stationsplein. Het valt niet mee om als Leidse huisarts je praktijk in de binnenstad te hebben. Het voornaamste werktuig van de arts, de doktersauto, die toch nauwelijks onder doet voor de gemiddelde ambulance staat dagelijks bloot aan de ontberingen die de doorsnee Leidse automobilist moet onder gaan, zoals paaltjes, verrassend snel van kleur verschietende stoplichten en uiterst waakzame parkeerwachters, waartegen geen esculaap opgewassen is. Een listige Leidse arts dacht onlangs de oplossing voor dit schrijnende probleem te hebben gevonden met een heuse doktersautogara ge aan de Hooglandse Kerkgracht 36. Het noodlot zou echter toch toeslaan. Ambte naren van gemeentewerken zagen met zorg de gevel van het pand vooroverhel len en besloten, nadat ze tot de conclusie' waren gekomen dat één toren van Pisa wel genoeg is, met steunbalken in te grij pen. Zij besloten wel enige ruimte te laten voor de doktersauto. Helaas is de auto-in dustrie er tot nu toe niet in geslaagd een auto te construeren die smal genoeg is om de ruimte tussen de balken te passeren. Wat er dus straks uit die dag en nacht vrij te laten uitrit gaat komen is nog niet be kend, maar het zal waarschijnlijk óf een stevige tank, óf een doktersbromfiets moeten zijn. Inbraken in Paasweekend LEIDEN Inbrekers zijn aan het einde van het Paas weekend nog behoorlijk actief geweest. In de nacht van maandag op dinsdag werd een etalageruit van het warenhuis Vroom en Dreesmann aan de kant van de Aalmarkt inge gooid. De dieven maakten zich meester van de uitgestalde foto- en filmapparatuur ter waarde van 2500 gulden. In dezelfde nacht kreeg een 55- jarige inwoner van een huis aan de Schelpenkade bezoek van inbrekers terwijl hij thuis was. De dieven ontvreemdden onopgemerkt een kostbare vaas en een hoeveelheid waar devolle lepeltjes, de gezamen lijke waarde bedroeg 2000 gul den. De inbrekers hebben zich vermoedelijk toegang ver schaft door de voordeur met een draadje open te maken. Nationale Front in Namibië thans partij WINDHOEK Het nationale 'front in Namibië, een concen tratie van centrumpartijen, heeft de partijstatus aangeno men, onder dezelfde naam. Het wil een derde macht vor men tussen Zuid-Afrika en de volksorganisatie SWAPO. De leider van de Nationale Unie (SWANU), Gerson Veii, is tot voorzitter gekozen. De partij is voor verkiezingen on der toezicht van de V.N.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3