(Sowuvnt I Parlement te vaak buiten spel !mi den Boer erdwenen in Den Haag VRIJE UNIVERSITEIT ONDERZOEKT „HAAGSE MACHTEN" VS vragen steun bondgenoten bi j san c ties tegen Iran >OOR LOOPT DOOD CENTRAAL STATION I Paniek rond aangespoelde radio-actievevaten in Katwijk Val overleefd van 300 meter Treinbrand in Spanje: tenminste vijf slachtoffers Olieverbruik van EEG 5% te hoog uitgevallen Woensdag 9 april 1980, 70e Jaargang no. 21626 jthekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: 1 "il 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Voetbal De voetbalwedstrijd Notting ham Forest - Ajax om 20.25 uur op Ned. I en om 18.59 uur „Van gewest tot gewest". Op Ned. II om 20.32 uur „Countdown" met The Spe cials en stuntwerk in „Thrill- seekers" om 21.10 uur. Om 22.20 uur ,3ij gebrek aan beter" over jeugdgevangenis. Minder koud In de nacht en vroege ochtend veel bewolking met af en toe regen of motregen. Overdag opklaringen en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest Morgen zon: 6.53 - 20.27. Schev. hoogw.: 11.14 en 24.00. Laagw.: 6.17 en 19.08. KATWIJK/MONSTER Aan het Katwijkse strand werden gistermor gen twee olievaten gevond. De vaten waren leeg. Enige paniek ontstond er evenwel de vinders op de vaten het op schrift „radio-actief afval" aantroffen. De onmiddellijk ingeschakelde rijksin spectie voor het brandweerwezen con stateerde dat er geen sprake (meer) was van radio-actieve straling. De in specteur voor de volksgezondheid die de vaten later onderzocht, kwam tot dezelfde conclusie. Deze ontdekte even wel nog meer het opschrift, dat we lis- actieve vaten gebruikelijke opschrif ten, was niet in de vaten gedrukt, maar over het roest heen geschilderd. Soort gelijke vaten werden aangetroffen in Monster, Egmond aan Zee en Zand- voort. De politie vermoedt dat de vaten in de nacht van maandag op dinsdag ter hoogte van Monster in zee zijn ge dumpt om de aandacht op de gevaren van radio-actief afval te vestigen. GRENOBLE De Franse bergbeklimmer Pierre Vigne heeft in de Franse Alpen een val van 300 meter overleefd. Bij het beklimmen van de 2500 meter hoge Pic de la Mine bij Grenoble, stortte hij neer. Met een helikopter werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar geen verwonindingen van enig belang werden ge constateerd. In Sallanches (Sa- voie) zijn drie kinderen van negen tot twaalf jaar omgeko men toen zij tijdens een klim partij van een honderd meter hoge rotswand stortten. Beroving onder narcose maken in Milaan lieden, zich bezig houden met het be roven van buitenlanders, ge bruik van een nieuw middel: zij bieden hun slachtoffer een dronk aan uit een fles sinaas appelsap met een sterk be dwelmend middel. Hij die op het aanbod ingaat raakt snel buiten kennis en kan zo ge makkelijk beroofd worden. Op het station van Milaan zijn in de afgelopen dagen al vier toe risten op deze manier bestolen. De politie is er nog niet achter welk middel gebruikt wordt. >(17i HH HAAG Emi Boer, het 18-jari- vermoorde meisje kift Schiedam, is niet b baar woonplaats ferdwenen, maar in [en Haag. Uit tips bij de politie zijn engekomen, len vast te staan zij afgelopen don- lag de trein naar igorwfen Haag heeft geno- ioek.hen en tegen half ne- i op het Centraal tion is uitgestapt. Gen-, werdRet meisje studeerde 3etti-aan de Haagse Acade- lie voor Lichamelijke jvoeding aan de lan van Poot. Om ir te komen zou zij het platform boven •t station lijn 4 heb- moeten nemen, 3 1 jijen bus die komt uit gdig jfariahoeve en onder- veeiheer over de Sportlaan Evajjdt. Zij zou dan bij de stijl.falte Buizerdlaan heb moeten uitstappen, zij die bus inder- id heeft genomen is politie niet bekend, in ieder die Emi den r heeft gezien op jet Centraal Station, en lij de bushalte of in de de lus, wordt dan ook na.[erzocht contact op te ncje,hmen met de politie. oor ij was gekleed in een Ivarte trainingsbroek i/amP een blauw trainingsjack met witte strepen. Ook haar sport- Qe poenen waren blauw met wit. Voorts had zij een tas bij zich t het opschrift Excelsior Sport, Den Haag. Paaszaterdag, twee dagen na haar verdwijning, werd het li- van het meisje door spelende kinderen gevonden in de bij het Brabantse Heesch. Zij was met twee schoten ge- i. Haar schoenen en tas worden nog vermist. Uit sectie is riets gebleken van een zedendelict. Emi den Boer was van huis met de bus naar het Schiedamse sta- A|3/ion gegaan. Deze bus raakte echter betrokken bij een aanrijding te. jen de passagiers moesten te voet verder. Aanvankelijk leek het opj at Emi op die tocht naar het station verdwenen was, maar in middels leidt het spoor naar het Haagse Centraal Station. Wat er aarna gebeurd is, is nog volkomen duibter. Zeker is echter wel at zij die ochtend niet meer op de academie is geweest. Leraren in leerlingen van de sportacademie, die hun vakantie hebben mderbroken om bij het onderzoek behulpzaam te zijn, hebben at verklaard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het parle ment moet meer invloed krijgen op de totstandko ming en de inhoud van het regeringsbeleid. Zij zou al in een veel eerder stadium dan nu betrokken moeten wor den bij de besluitvorming en het opstellen van wets ontwerpen. Het parlement wordt pas van beleidsvoor nemens van de regering op de hoogte gesteld als daar aan al vrijwel niets meer te veranderen valt. De minis ters en hun ambtenaren, maar ook actie- en belangen groepen, hebben in feite een grotere invloed op het rege ringsbeleid dan het parle ment. Zij bekleden voor wat deze invloed betreft zelfs een machtspositie. Aldus luiden enkele conclusies uit een onderzoek van de Vakgroep Politicologie van de Vrije Universi teit te Amsterdam. De resultaten ervan zullen worden bestudeerd op een congres dat op 17 en 18 april aanstaande wordt belegd in het hoofdgebouw van de VU te Am sterdam. De Vakgroep Politicologie is na de bestudering van een achttal wetten en andere overheidsmaatregelen tot belangwekkende bevindingen gekomen. Enkele daarvan zijn: Ambtenaren nemen een zeer centrale plaats in bij de beleids voorbereiding en oefenen bijzonder veel invloed uit op de uitkomst van de besluitvorming; Ministeries plegen met elkaar nauwelijks overleg, wanneer een bepaalde bepaalde maatregel of een wetsontwerp wordt overwogen; De ministerraad is geen orgaan van „echt collegiale besluitvor ming" gebleken, maar meer een or gaan ter beslechting van geschillen tussen afzonderlijke ministers; De officiële adviesorganen van de regering oefenen nauwelijks in vloed uit op het beleid. Zelfs de ad viezen van de Raad van State zijn nauwelijks van invloed. Actie- en belangengroepen hebben echter wel invloed op de beleidsvoorberei ding en op de besluitvorming; Het Parlement heeft weinig in vloed. Het wordt vaak door de re gering gepasseerd. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de noodzakelijke invloed van het parlement op het regeringsbe leid veel groter kan en moet wor den, wanneer men op de departe menten van alle beleidsvoorne mens voorontwerpen maakt. Die voorontwerpen moeten dan wor den besproken in een projectgroep, waarin parlementsleden, vertegen woordigers van de betrokken de partementen, vertegenwoordigers van belangrijke groepen uit de sa menleving en de lagere overheden zitting hebben. Door het werk van zo'n project groep zouden veel coördinatiepro blemen kunnen verdwijnen en bo vendien zouden verschillende be staande adviesorganen kunnen worden opgeheven. Een vooront werp van wet moet dan wel open baar worden gemaakt en iedere be langhebbende moet daarop com mentaar kunnen leveren bij de projectgroep. In overleg met en on der verantwoordelijkheid van de betrokken minister(s) moet verder het definitieve wetsontwerp of ont- werp-besluit worden vastgesteld. Het onderzoek stond onder leiding van dr. Jan van der Putten, weten schappelijk medewerker aan de VU en voorheen een aantal jaren werkzaam als parlementair redac teur en politiek commentator )belF ruM tABADEL Vlak bij het Spaanse Sabadel, twintig km ten oordwesten van Barcelona, is gisteravond brand uitgebroken in en rijdende personentrein. Het vuur greep zeer snel om zich een. De brandende trein kwam in een tunnel tot stilstand. Er S" i inmiddels vijf doden geborgen, maar dit aantal zal ongetwij- d nog stijgen. Het reddingswerk kwam pas na enkele uren op ang, aangezien de brandweer door de enorme hitte in de tunnel e plaats van de ramp niet kon naderen. 'ankauto met •enzine kantelt IARNEVELD In Barne- 'eld is gisteravond een tank- uto, geladen met 12.000 liter lenzine en 13.000 liter gasolie., ekanteld. De lading kon wor- en overgepompt in andere ankauto's. Persoonlijke onge- ikken hebben zich daarbij iet voorgedaan. De omgesla- en tankauto kon later weer p de weg worden gezet. Telefoonstoring n binnenstad iEIDEN Een deel van de eidse binnenstad is van istermorgen tot midder- lacht telefonisch onbereik baar geweest. Tot de getrof- en bedrijven behoorde on er meer dè Leidse Courant, lorzaak van de storing was en kabelbreuk aan de toommarkt, ontstaan tij lens graafwerkzaamheden. ^eer dan 160 woningen en be kijven aan Haarlemmerstraat >tv Apothekersdijk werden door de storing getroffen. Het is de derde maal in enkele we ken, dat de telefoonkabel aan de Boommarkt tijdens graaf- ^erkzaamheen werd vernield. :.v Over de Alpen Met een vliegmachine, waarvan de simpele constructie doet den ken aan de latten- en linnenconstructie waar mee de gebroeders Wright in 1903 de eer ste vlucht maakten (veertig meter in twaalf seconden), is de veertig jarige Zwitser Marco Broggi over de Alpen gevlogen. Hij startte in Altdorf, in Midden- Zwitserland, op 440 meter hoogte, vloog over de 2.112 meter hoge St. Gotthardpas en landde op het mili taire vliegveld van Am- bri-Piotta in het Noor den van Tessino. Zijn simpel geconstrueerde zweefvleugel was uitge rust met een vijftien pk motortje en een benzi netank van achttien li ter. Hij passeerde de St. Gotthardpas, waar hij krachtige tegenwind had, op 75 meter hoog te. Zijn vlucht duurde twee uur en tien minu ten; een supersonische •Concorde heeft niet eens veel meer tijd no dig om de oceaan over te steken. WASHINGTON De Verenig de Staten hebben gisteren hun „vrienden en bondgenoten" op geroepen zich aan te sluiten bij de maatregelen die president Carter tegen Iran heeft afge kondigd. „Het effect dat wij ho pen te bereiken, zal groter zijn als anderen zich bij ons aan sluiten", aldus de woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij zei dat wat de Verenigde Staten voor ogen staat de „economische, po litieke en psychologische isole ring van Iran" was. De woordvoerder benadrukte dat ande re maatregelen genomen zullen worden wanneer de huidige geen effect heb ben, maar nadere precisering gaf hij niet. West-Duitsland verwacht gemeen schappelijk Europees optreden naar aanleiding van de Amerikaanse sanc ties. Men wil dat de Europese Gemeen schap de besluiten bespreekt. In Den Haag werd gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse regering Nederland nog niet had benaderd met een verzoek zich aan te sluiten bij de sancties tegen Iran. De Iraanse minister voor oliezaken Ali Akbar Moinfar heeft gezegd dat zijn land geen olie zal leveren aan landen die Amerika navolgen in het toepassen van economische sancties. Maar vol gens Amerikaanse deskundigen heeft het Iraanse dreigement niet zoveel be tekenis. Iran produceert nog maar 2,5 miljoen vaten olie per dag (in 1978 was dat nog 5,2 miljoen vaten). Daarvan worden tussen 1,5 en 2 miljoen vaten uitgevoerd. Daarnaast is er op de wereldmarkt een overschot aan olie van tussen de 1 miljoen en 1,5 miljoen vaten. De grootste afnemer van Iraanse olie is Japan met een half miljoen va ten per dag. De internationale olie-in dustrie moet in staat worden geacht de voorraden te verdelen, aldus Ameri kaanse olie-deskundigen. Men meent ook dat de olie die Iran niet langer rechtsstreeks zal verkopen automatisch op de internationale oliemarkt zal be landen. Terwijl Amerikaanse FBI-agenten op de achtergrond klaar staan om de uitwij zingsbevelen van president Carter uit te voeren, gaat de waarnemend consul van het Iraanse consulaat in San Fran cisco voor de laatste maal voor in gebed. Hij was een van de vele Iraanse diplomaten die de VS voor middernacht (zie verder pag.9) moesten verlaten. Aanzienlijke buit bij bankoverval AMSTERDAM Bij de overval die gistermorgen op een bank aan het Buikslotermeerplein in Amsterdam- Noord is gepleegd, is een bedrag van enkele tonnen buitgemaakt. Hoeveeel precies, is nog niet bekend. Toen het personeel gistermorgen de bank betrad werd het verwelkomd door twee gemaskerde mannen. On der bedreiging van een pistool en een stun gun zagen de employees zich genoodzaakt de sleutels van de kluis af te geven. De overvallers zijn nog spoorloos. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant bezorgd.t Protest kost bejaarden warm maal EINDHOVEN Ongeveer 70 zelfstan dig wonende bejaarden en hulpbehoe venden in Eindhoven hebben het giste ren zonder warm eten moeten doen. De ruim dertig vrijwilligers die de maaltijden vijf maal per week met hun auto rondbrengen, hielden een protest actie en bleven thuis. De vrijwilligers zijn boos omdat ze tegen eventuele on gevallen tijdens hun werk volstrekt on voldoende verzekerd zijn. BRUSSEL - In een rapport voor de Eu ropese ministerraad heeft de Europese Commissie toegegeven dat het oliever bruik in de EEG het afgelopen jaar vijf procent groter is geweest dan de doel stelling. Het verbruik bedroeg 525 mil joen ton, 2,7 procent meer dan in 1978. De EEG had zich een verbruik van 500 miljoen ton voor ogen gesteld. De Europese Commissie verwacht dat het verbruik dit jaar 517 miljoen t be dragen. De strenge winter var oct i-tyai >- pen jaar is de oorzaak ervan gtv*r»i het verbruik groter is geweest m Vc- doeling was. Er werd verleden jaar 475 miljoen ton olie ingevoerd tegen 472 miljoen ton in 1978. De olieproduktie binnen de EEG nam met veertig procent toe van 64 miljoen tot 89 miljoen ton, voldoende voor zestien pro cent van de behoefte. De grote toeneming is daaraan te danken dat voor het eerst een vol jaar in de vier olievelden van de Noordzee is geproduceerd. de Prijzen stijgen 0,8 pet DEN HAAG De prijzen zijn maand maart met 0,8 procent geste gen. Mogelijk kan daarin later nog wijziging komen, omdat evenals in februari, nog onduidelijkheid bestaat over de tarieven voor de medische verzorging. Sedert januari zijn pas enkele tarieven gewijzigd, aldus het ministerie van economische zaken. Geregistreerd zijn prijsstijgingen voor o.a. kleding, schoeisel, rookwaren, benzine, elektriciteit, edelmetalen, sieraden, vers fruit en bloemen en planten. Goedkoper werd o.a. koffie. Bij in totaal 45 procent van de goederen en diensten werd een stijging waargenomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1