Leidse dieren- vech t tegen overschot aan zwerfkatten Spannende kindermusical van „Kweenie"in Leidse club- en buurthuizen - Geslaagd jubileumoptreden van ^stad" MD Drie ton schade door brand Oxford's orkest in Leiden Met auto tegen boom LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA 3 VOORAL INMERENWIJK NORME CON CENTRA TIES De val Is dichtgeslagen; het dier wordt getransporteerd naar het Nieuw Leids Dierenasyi. LEIDEN De Leidse afdeling a- 21?. van de Nederlandse Vereniging tot v* Bescherming van Dieren houdt het Ais! kattenbestand in Leiden zij het niet b met veel moeite redelijk binnen de perken. Indien dat niet zou ge beuren, is er binnen de kortste ke- ren sprake van een ware plaag. In r2 de Merenwijk is het probleem ver- reweg het grootst. De hofjes, zie ken- en bejaardenhuizen alsmede de volkstuintjes vormen een 'goe de tweede', maar daar wordt de aanwas van katten vooralsnog met succes bestreden. q De gemeente heeft de oplossing van (Regid het kattenprobleem min of meer aan xle Stichting Nieuw Leids Dierenasyi overgedragen. De zwerfkatten vallen I eerst in handen van de politie, omdat anders personen te gemakkelijk af- stand van hun huisdier zouden kun- nen doen. Daarna brengt de Herman dad de dieren over naar het asiel aan de Besjeslaan. Bij de politie en ge- j meente is niet bekend dat in diverse den u „wijken sprake is van een waar kat- tenprobleem, wellicht omdat de men- j sen zich eerst tot de dierenbescher- ming richten. „De samenwerking is wel goed, maar in het verleden is ge bleken, dat de politie niet altijd ge noeg mankracht ter beschikking heeft. Daarom doen we alleen een beroep op de politie als dat werkelijk nodig is. Wanneer er proces-verbaal opgemaakt moet worden, schieten we de politie wel aan. Je moet ze niet te zwaar belasten," aldus mevrouw Be- sjes-Straesheijm, de secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Deze Leidse afde ling heeft gezien de omvang van het probleem een zware 'taak' te vervul len. Oorzaak Het is bepaald niet zo, dat het over schot door de losbandige levenswan del van alleen zwerfkatten veroor zaakt wordt. Er is nog altijd sprake van nalatigheid van de huiskattenbe zitters. Slechts een klein percentage van hen laat de dieren castreren of steriliseren. Twee worpen van vier jongen per jaar doen het kattenbe stand al snel aanzienlijk stijgen. Een groot aantal van deze katten vindt geen eigenaar en gaat verder als zwerver door het leven. „Het is on zin, dat het beter voor een poes is als het dier al eens gejongd heeft. Dat is een fabeltje, het dier moet zo snel mogelijk gesteriliseerd worden," aldus mevrouw Besjes. Maar ook zorgt de stadsbewoner er voor, dat de zwerfkat zich steeds meer tot de stad aangetrokken voelt. Het vuil op straat vormt voor de zwerfkat vaak een welkome voedsel bron: brood en andere etensresten uit oven/olie asbakken, markten en bouwketen. Vooral de bouwketen in de Merenwijk voorzien de katten van het nodige proviand, 's Winters zijn de bouwketen luxe vijf-sterren hotels voor zwerfkatten. Behalve het veror beren van de nodige dineetjes, soms nog keurig verpakt in broodzakjes, kan een poes of kater, die het een beetje bekijkt, een beschutte slaap plaats in de bouwketen vinden. Gevolg Regelmatig krijgt de dierenbescher ming klachten over wangedrag van niet of onvoldoende opgevoede kat ten. De geveltoeristen lopen over de dakgoot en springen dikwijls door openstaande zolderramen naar bin nen, alwaar de strooptocht lustig ;wordt voortgezet, totdat een woeden de bewoner roet in het eten van de kat gooit. Ook verspreiden de beesten stank door middel van urineren en defeceren. Bovendien komt het voor dat katten, naar menselijke normen gemeten, te veel lawaai maken. Klachten van mensen, die constate ren, dat katten vogelnesten uithalen en vuilniszakken openscheuren wór den eveneens regelmatig gehoord. Tevens blijken mensen van het agressieve gedrag van de zwerfkatten last te ondervinden. De woede van enkele mensen wordt niet door al leen agressief gedrag van de poeze- beesten opgewekt: „In de winter heb ben katten nogal eens de neiging om op de warme motorkap van een juist geparkerde auto te springen. Het is voorgekomen, dat een automobilist zo kwaad op het dier werd, omdat het zijn lak beschadigde, dat hij het dier tje heeft doodgeslagen," aldus me vrouw Besjes. Tenslotte vormen kat ten de dragers van enkele, ook voor de mens besmettelijke ziekten. Bestrijding In de hofjes worden door de Vereni ging tot Bescherming van Dieren vangkooien geplaatst. De gevangen dieren worden bekeken en indien nodig gesteriliseerd of gecastreerd. De beesten kunnen zich dan in ieder geval niet voortplanten en de verde re verzorging nemen de bewoners van de hofjes vaak op zich. Indien de dieren niet verzorgd worden, gaan ze naar de dierenarts. Ter observatie blijven ze daar en dag of tien en als de beesten onhandelbaar of ongezond blijven, krijgen ze een pijnloze injec tie waarna ze voorgoed inslapen. De clubkas van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren moet de kos ten dekken. Mevrouw Besjes hiero ver: „Vooral in de binnenstad hebben de mensen allemaal erg veel oog voor de problemen. Daar hebben we ook de meeste leden. Maar toch zou ik graag zien, dat we wat meer over heidssteun krijgen. Onze activiteiten zijn nou eenmaal hoogst noodzake lijk, want als er niets gebeurt, hebben we binnen een mum van tijd hon derdduizenden katten in Leiden." Een concreet verzoek tot hulp, heeft de Leidse afdeling nog niet aan de gemeente gedaan: „Dat is onze taak niet,"aldus mevrouw Besjes. Wel, wordt momenteel aan een landelijk geldende regeling gewerk, waarin richtlijnen voor de handelswijze yan de gemeenten worden vastgelegd. Wellicht wordt het kattenprobleem, als de landelijke regeling van kracht wordt, met vereende krachten be-, streden. WJM BUNSCHOTEN w LEIDEN Het, bereiken van de twaalf en De nummers waren gegroepeerd naar het land een halfjarige leeftijd was aanleiding voor van herkomst, in dit geval landen van de Bal- het folkloristisch dansensemble Achalay kan. Alleen Holland was daarnaast vertegen- spui» om een uitgebreid programma te brengen in - woordigd. de Stadsschouwburg, met het Leidse zigeu- Uitgaande van het feit dat Achalay een ama- teurgezelschap is, kan men slechts waardering hebben voor de vaart en overtuigingskracht die de hele produktie kenmerkten. Het enkele on gelukje en de kleine oneffenheden doen daar niets aan af. Naast discipline en vooral enthou siasme droegen ook de kleurige en rijke kos- Achalay niet over rozen. Een hevige brand, vorig jaar, betekende een ernstige slag voor Natio] het gezelschap. Het programma van zater dagavond had echter een alleszins bevredi gend niveau. tuums bij tot een boeiend kijkspel. Het muzikale aspect werd voornamelijk ge vormd door Csardas, die de hele avond zeer kundig begeleidde en daarnaast enkele inter mezzi verzorgde. Een nummer als „Het vogel tje", dat een geestige dialoog tussen de instru menten inhoudt, en de Hongaarse volksmelo dieën klonken uitstekend. Klarinet, panfluit en eerste viool gaven goede soli. Soms echter liet de toonvorming van de strijkers te wensen over en klonk het samenspel instabiel. In het alge meen had Csardas wat krachtiger en met meer elan kunnen spelen. De cyclus Zigeunermuziek bijv. kwam te ingetogen over, hoe verdienste lijk de technische vaardigheid ook was. Tot sic* moet de expressieve voordracht van de soliste Floricica Doinas nog vermeld worden. Samenvattend kan gezegd worden dat Achalay en Csardas een goede combinatie vormden en bewezen dat folkloristische kunst een plezierig, ontspannend amusement kan betekenen. DIRK VOOREN Mon ty Python Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 ver toont vrijdag 11 en zaterdag 12 april de eerste film van Monty Python's flying circus met vele absurde sket ches. De film wordt zowel vrijdag als zaterdag twee maal gedraaid en wel om acht en om elf uur. Jubileumreceptie De Leidse christelijke kampeervereniging viert dit jaar haar zestig-jarig bestaan. De evenementenreeks, die ter ge legenheid daarvan op touw is gezet, gaat zaterdag 12 april van start met een grootse jubileumreceptie vanaf vijf uur in het Oegstgeestse zendingshuis. Een heitje 'Een heitje voor een karweitje' is de hoofdfilm van een toegangsprijs bedraagt drie gulden, een glaasje limo nade is inbegrepen. Orgelexcursies De volksuniversiteit K&O houdt in de komende dagen twee orgelsexcursies. Onder leiding van de bekende orga nist Jan Schmitz gaat men zaterdag 12 april naar de kathe draal St. Bavo in Haarlem. De rondleiding begint om drie uur. Bernard Bartelink en Albert de Klerk zullen een con cert geven op twee orgels. Zaterdag 19 april leidt Jan Schmitz een orgelexcursie naar Den Haag. aanvang tien uur. Een bezoek wordt gebracht aan de St. Jacobuskerk, de Kloosterkerk en de Grote of St. Jacobskerk. Behalve Jan Schmitz zullen de organisten van de kerken aanwezig zijn om informatie te verschaffen. Voor beide excursies dient men zich tijdig op te geven bij K&O, tel. 141141, dagelijks tussen negen en vijf uur. Telefonische Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst Leiden is op zoek naar medewerkers. Momenteel heeft de T.H.D. in verband met de samenstelling van de huidige groep vrijwilli gers, vooral behoefte naar mensen boven dertig jaar, waarbij een lichte voorkeur uitgaat naar mannen. De nieuwe mederwerkers moeten in de gelegenheid verke ren om ook af en toe 's nachts de telefoondienst waar te nemen. Degenen, die worden aangenomen, krijgen een training, die gericht is op telefonische hulpverle ning. Van de medewerkers wordt verwacht, dat zij ten minste twee jaar aan de T.H.D. vebonden blijven. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via Postbus 495, 2300 AL in Leiden. Hoogi ovens De Hoogovens in Ijmuiden zijn zaterdag 7 juni het doel van een K&O excursie. De tocht begint om kwart voor acht vanaf molen De Valk. De een ontvangst om negen uur wordt een rondrit per stoomtrein over het industrieterrein gemaakt. De terugtocht begint rond een uur. Inschrijving voor de excursie is mogelijk tot 15 april bij K&O, Oude Vest 45. Zondagoch tendbijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 13 april wederom een zondagochtendbijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. De heer P. van Oerle zal vanaf half elf een lezing ge ven over zijn reis naar Mexico. Lelden Geboren; Alexsandra Dirk je Jolanda Patricia d. v. K. Ravens- bergen en J. van Duljn; Karen Maile d. v. R. A. Blust en E. Holder; Merel Johanna Hermina d. v. C. E. Borst en J. H. Verhoeff; Rob Joost z. v. W. C. van der Klauw en V. P. I. van de Reep; Janneke d. v. J. C. J. Eeken en C. J. M. I. Hoekstra; Annie Maria d. v. J. Snoeij en L Brussaard; Thomas Peter Anthony z. v. N. A. van der Bent en D. P. Plug; Sebastlaan Alexander z. v. C. L. J. H. van der Drift en J. A. A. M. Immerzeel; Ronnie z. v. T. Noppe en M. Y. Henze; Thessa Carllen d. v. L. Tamellng en G. C. Pera; Maria Cornelia Anna d. v. J. van Steijn en C. M. van Haaster; Sandra Anna Brlgltta d. v. J. W. Jaspcre en C. Beij; Jan z. v. J. Heerikhuisen en C. H, Timmers; Johanna Catharina Pe- tronella d. v. C. van Klaveren pn H. R. H. Brussee; Bonny d. v. A* P. de Pauw en L. Lens; Saskia d. v. J. J. Jonker en S. H. E. Geskus; Leendert augustinus Jonathan z. v. W. van Eg- mond en S. M. Noort; Wouter Johan nes z. v. C. W. J. Lut en H. A. M. Ron de; Vincent Mario z. v. M. F. Raman en W. Blok; Erik Johannus z. v. G. Remmelzwaal en Q. A. M. Beugel3- dljk; Juliette d. v. L. BerkhelJ en T. van der Plas; Menno Harmen z.v. L Donla en G. T. W. ten Dolle; Andrè z. v. P. van Rossum en W. Blansjaar; Johan z. v. J. J. Lelie en A. Woort; Thin Thin d. v. S. Hu en Y. Hu; Jac queline Francina Susanna d. v. P. J. J. van der Waals en E. C. Van den Enden; Alexander z. v. W. R. Monflls en M. Burgwal; Eveline Cornelia d. v. A. C. Bartels en J. N. van Doorn; Ro bert Jan z. v. P. C. Krijgsman en M. A. G. M. de Vos: Franciscus Cornells Johan z. v. J. B. de Swijger en C. Janssen; Angólique Louisa Maria d. v. A. J. M. van Kesteren en M. J. W. Bakker; Martin z. v. M. L Boom en S. van Gelder. Paul z. v. M. L. Boom en S. van Gelder. Pleter Frederik z. v. P. de Mol en L. Glasbergen. Overleden; H. F. Klein geb. 18 mei 1899 man; P. de FeIJter geb. 14 apr. 1912 man; C. R. L Oostveen geb. 21 juli 1898 man; J. van Rossem geb. 28 mei 1928 man; W. Oosterlee geb. 15 apr. 1902 man; L. D. Nat geb. 1 sep. 1901 geh. gew. met W. F. Burlage; NIJVERDAL-TEN CATE Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate NV heeft over 1979 een winst behaald van 2.3 min tegen 2,4 min in 1978, bij een 5 pet hogere omzet van 459 min (1978: 438 min). De winst wordt aan de algemene reserve toege voegd, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt. Over 1979 zal jeen dividend worden uitge keerd. Voor het laatst werd di vidend betaald over 1974 (6 Pet). LEIDEN De bovenverdieping van het café 'De Gouden Leeuw' aan het Noordeinde is op eerste paasdag geheel uit gebrand. De onderliggende etage werd aanzienlijk bescha digd. De brandweer heeft sterke vermoedens, dat de brand is aangestoken. De recherche heeft de zaak momenteel in onderzoek. De brandweer kreeg om tien voor zes in de morgen de eerste melding binnen. Toen stond slechts de zoldertrap van het pand in brand. Even voor half twaalf bleek er in het huis voor de tweede maal brand te zijn uitgebroken. Hoewel de brandweer binnen drie minuten ter plaatse was on de brand twee minuten daarna onder controle was, brandde de zolder tot het dak toe af. De totale schade wordt geraamd op driehonderdduizend gulden. Leiden Het Lak is meer dan alleen een theater; het geeft ook allerhande cursussen en verzorgt elk jaar een ei gen toneelproduktie. Dat dit stimule rend werkt, blijkt uit het feit dat steeds vaker de spelers besluiten op ei gen houtje verder te gaan, zij het dat ze door het Lak de eerste jaren nog ge steund worden. Zo'n groep is ook Kweenie, voortgekomen uit de Lakproduktie „De Bruiloft" van het vorige jaar. De groep bestaat uit-zes ac teurs en vijf musici, die tezamen een mu sical voor kinderen op touw hebben gezet: „De Taaipop", die morgenmiddag om 2 uur een proefvoorstelling beleeft in het Lak. Het is echter de bedoeling dat „De Taaipop" buurt- en clubhuizen en scholen langsgaat. Regisseur Kees Epskamp zag het stuk in Engeland en besloot het zelf in Nederlang uit te brengen. De tekst heeft hij zelf ver taald; tevens heeft hij wat wijzigingen aangebracht zodat een levendiger toneel beeld ontstond. In verband met dat to neelbeeld is ook het decor belangrijk. Voornaamste onderdeel is een steiger van twee verdiepingen waarop de handeling plaatsvindt. Het stuk speelt zich namelijk af op de kastplanken, waar 's nachts, als de mensen naar bed zijn, de bewoners tot leven komen. Zo spelen De Oude Thee- buil, het Peper- en Zoutstel, de Koekoek- kloks-Koekoek en de Taaipop een belang rijke rol. De Koekoek is zijn stem kwijt, en moet die vóór de volgende ochtend te rugkrijgen, omdat hij anders weggegooid wordt. De bandietenmuis Slinks maakt het hem erg moeilijk en zorgt voor vele spannende momenten. Het decor en de kostuums zijn door de spelers zelf ontworpen en gemaakt. Ze hebben daarbij ook hulp gehad van ande ren, die zorgden dat bepaalde ideeën zoals de steiger en de twee meter lange deegrol verwezenlijkt konden worden. Een scene uit „De Taaipop" „De Taaipop" belooft een interessante voorstelling te worden. De spelers hebben er hard en enthousiast aan gewerkt. Via trainingen met bewegingsexpressieop- drachten hebben zij aan de invulling van het stuk gewerkt en heeft iedere speler zijn eigen rol vorm kunnen geven. Daar het een musical betrof, gaven de overgan gen tussen de tekst en zanggedeelten spe ciale problemen, die nu grotendeels opge- vangenlijken te zijn. De spelers zijn erg benieuwd naar de reacties van het pu bliek. Voor wie morgenmiddag niet naar de try-out kan komen, is er 4 mei nog een kans de groep in het Lak te zien. Daarna geeft Kweenie op diverse andere plaatsen voorstellingen tot half juni. JACQUELINE MAHIEU LEIDEN Het „Blue Vel vet Dance Orchestra" uit Ox ford, de Engelse zuster-ge- meente van Leiden, treedt vanavond op in het bowling- restaurant van Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Het optreden van de big band begint om kwart over acht De toegang is gratis. Het concert in Leiden is een onderdeel van een zes-daagse toernee door Nederland. Tij dens deze toernee heeft onder meer een optreden plaats voor de AVRO-televisie. Het orkest bestaat uit twintig „teenagers". Het brengt onder leiding van Gordon Kitchen vooral big-band-swingmuziek zoals deze in de jaren dertig en veertig werd gespeeld door Glenn Miller, Woody Herman en Stén Kenton. Maar ook heeft het orkest nummers van James Last op het repertoire. Het is voor de derde maal dat het orkest in Nederland is. In 1978 en 1979 werd èveneens een succesvolle toer door ons land gemaakt. LEIDEN Een 39-jarige Leidse vrouw en een 19-jari ge passagiere uit Oegstgeest zijn zaterdagavond om half twaalf gewond geraakt, na dat zij met de auto tegen een boom aan de Witte Singel waren gereden. De bestuurster reed rechtdoor draaien. De bestuurster werd ernstig in het gezicht gewond. De passagiere verwondde haar borst, heup en had last van hoofpijn. Beiden zijn naar het AZL overgebracht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3