Leids Gemeen te- Archief belich t De Zeereep 0 Schakel-cursus voor inwoners van Alkemade Aktie Merenwijk tegen betaling stookkosten Valkenburgse Oosterleestraat wordt woonerf 9? Provincie draagt i in kosten aanpassing Leiderdorpsebrug Leidse arthotheek aan Lammermarkt Ashram bestuur kiest voor middenssehool 'NA TAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 APRIL 1980 PAGINA 3 A*' 99 LEIDEN Het Leids Ciemeente-Archief herbergt van dinsdag 8 april tot en met zater dag 10 mei een interes sante tentoonstelling, die gewijd is aan de duinstrook van Wasse naar tot voorbij Noord- wijkerhout. Het is een keer in de twee jaar dat de gemeentelijke ar chiefdienst met het kie ken van de onderwerpen .Ivoor zijn halfjaarlijkse ^tentoonstellingen, bui ten de Leidse grenzen treedt. Twee jaar gele den werd als thema „Leiden aan de Rijn" gekozen. Via prenten en dergelijke kreeg de be zoeker van de tentoon stelling toen een over zichtelijk beeld van het geen langs de Rijn in de omgeving van Leiden te beleven is. Thans is het de beurt aan „De Zeereep". Mede dankzij de medewerking van de genoot schappen Oud-Katwijk en Oud-Noordwijk is het de ar chiefdienst wederom gelukt om een overzichtelijke ten toonstelling samen te stellen. Tal van foto's, prenten en krantenknipsels geven een uitgebreid beeld van hetgeen zich in het verleden rond de Zeereep af heeft gespeeld en wat zich heden ten dage nog afspeelt. De fauna in de duin streek wordt daarbij niet ver geten. Enkele opgezette vo gels, die in het duingebied voorkomen, sieren de ten- - i ■i J toonstelling op. De exempla ren zijn geleend van het mu seum voor Natuurlijke Histo- Gegroepeerd in rubrieken gaat de tentoonstelling in op het wonen, werken en re creëren in de duinstreek. In de eerste rubriek wordt inge- "gaan op de verbindingen met het „achterland". Fraaie plaatjes van de stoomtram en het oude stationnetje van Kat wijk anno 1910 ontbreken daarin uiteraard niet. Vervolgens komt de recreatie in de duinstreek uitvoerig aan bod. Met foto's uit de verschil lende tijdperken wordt de specifieke ontwikkeling van Katwijk en Noordwijk als badplaats aangetoond. Terwijl Katwijk van ouds her altijd het karakter van een familie badplaats heeft gedragen, waar de strandstoelen en de Een gravure van een op het strand walvis van Gilliam van der Gouwen uit 1598. bomschuiten naast elkaar stonden en lagen, ontwikkel de Noordwijk, waar de visse rij al vele jaren geleden ver dween, zich tot een grootscha liger en luxueuzer accommo datie. Hoe gemoedelijk het in de jaren twintig vooral in Katwijk toeging, bewijst een badcourant uit 1922, waarin een lijst van badgasten is op genomen. Een aparte rubriek is gewijd aan de „zee als vijand". Op vallend is hier een foto van de barre winter 1890/1891, waarop te zien is dat de zee met dikke ijsschotsen is be dekt, en een model van een roeireddingsboot, die tot in de jaren veertig werd gebruikt om drenkelingen op te vissen. Typerend is ook een uit circa 1930 daterende brief met het verzoek om ondersteuning van familieleden van een om gekomen visser. Omslachtig wordt de erbarmelijke toe stand waarin de dochters van de visser zich bevinden, be schreven en uiteindelijk wordt om een ondersteuning van zes gulden per week ge vraagd. Vervolgens geeft de tentoon stelling een beeld van de vis serij door middel van foto's en modellen van schuiten uit vroeger jaren. Ook de afbeel dingen van de visverwerking, visverkoop en het netten boe ten ontbreken niet, evenals een vishoed van een Katwijk- se „visloopster". Deze hoeden waren zo geconstrueerd dat er manden met vis op konden worden gedragen. De klederdrachten voor zowel de vissers als voor de overige bevolking van Noordwijk en Katwijk, zijn uit het straat beeld verdwenen, maar met fraaie prenten en een heus model van een klederdracht, zoals de Noordwijkse reders- vrouwen die plachten te dra gen, herinnert de tentoonstel ling aan vervlogen tijden. Nadat de bezoeker van de tentoonstelling langs een aan tal mooie tekeningen van dorps- en duingezichten langs de zeereep is gevoerd, wordt hij met de andere functies van het duingebied gecon fronteerd. Allereerst wordt aandacht besteed aan het duingebied als waterwinge bied. Maar ook wordt inge gaan op de zand- en zoutwin ning van vroeger. Werninks Betonfabrieken en de voor malige Zoutkeet waren hier van afhankelijk. Openingstij den van de expositie: maan dag tot en met vrijdag van ne gen tot vijf uur; zaterdag van negen tot twaalf uur en don derdagavond van half acht tot half tien. Werkeloosheid in bollenstreek constant LISSE De werkeloosheid in de bollenstreek is de afge lopen maand vrijwel con stant gebleven. Het geweste lijk arbeidsbureau verwacht de komende maanden een afnemende werkeloosheid in ondermeer de horeca-sector maar een toenemende wer keloosheid in de bloembol- lenbedrijven. Gedurende de maand maart nam het aantal werkeloze vrouwen toe en het aantal werkeloze mannen af waar door de totale werkeloosheid, gelijk bleef aan het niveau van' eind februari. Het aantal vaca- tures daarintegen nam de laat- ste maand af. Momenteel staan 606 personen als werkzoekend ingeschreven en is er een aan bod van 488 vacatures. Het ar beidsbureau zegt positieve er varingen te hebben gehad met de horecainformatiemarkt die in Noordwijk werd gehouden. Er zal dan ook bekeken wor den of het in de toekomst mo gelijk is met medewerking van het Ministerie van Sociale Za ken een tweede informatie markt te organiseren. ADVERTENTIE JOHANNES XXIII-MA VO WERKT SAMEN METBOERHAA VE' SCHOLENGEMEENSCHAP UITLEIDEN R1JPWETERING De Johannes XXIII-mavo in Roelofarendsveen bé£int in samenwerking met de scholengemeenschap 'Boerhaave' uït Leiden een 'schakel-cursus' voor vrouwen en mannen. De cur sus is bedoeld om de lagere school-kennis 'op te frissen'. De schakel-cursus is maandag 21 april onderwerp van een informa tie-avond in het gebouw van de' Johannes XXIII-mavo aan de Pie- ter de Jongstraat 2 in Roelofa rendsveen. Tijdens deze informa tie-avond die om acht uur begint, bestaat de mogelijkheid om zich op te geven voor de cursus. De suggestie voor een cursus kwam reeds twee jaar geleden. De directeur van de mavo L.F. van Dueren, kreeg regelmatig het "verzoek van ouders om een zoge naamde 'moeder-mavo' op te richten. Rea lisatie van een dergelijke opleiding voor volwassenen bleek echter niet mogelijk. Voor een 'moeder-mavo' is een minimale deelname van zestig ouders nodig en ook financieel was het te moeilijk om een der gelijke opleiding rond te krijgen. Het idee voor een opleiding voor volwassenen werd in februari van dit jaar nieuw leven ingeblazen. Uit de oudercommissie van de mavo werd een werkgroep van vier vrou wen geformeerd die zich gingen bezighou den met het opzetten van het cursus- project. Steun hierin werd gevonden bij de scholengemeenschap 'Boerhaave' die onder meer voor de leerkrachten zal gaan zorgen. Vooral bij de ouders met schoolgaande kinderen bleek behoefte te bestaan aan een opleiding die de basiskennis weer eens 'opfrist'. Vaak moesten de ouders volgens de mavo-directeur in gebreke blij ven als hun kinderen met vragen over de leerstof kwamen. Leeftijd speelt overigens geen rol. De cursus is eveneens geschikt voor vrouwen en mannen die het weer eens leuk vinden om in de schoolbanken te kruipen. De vakken die worden gege ven in de schakel-cursus zijn nederlands, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis. Een belangrijk onderdeel in de opleiding vormt de studievaardigheid. Volgens de heer Thomassen, directeur van de 'Boer haave' scholengemeenschap, is de studie vaardigheid van zeer groot belang. „Veel vrouwen en mannen blijken de zoge-' naamde 'moeder-mavo' niet te kunnen volgen door het gebrek aan studievaardig heid. Dit is een landelijk probleem. De schakelcursus is dan ook zeer geschikt als 'schakel' tussen lagere school en mavo. Het is echter nog niet de bedoeling dat wij met een avond-mavo in Alkemade zullen beginnen. Wij houden het voorlopig al leen op deze cursus", aldus de heer Tho- De opleiding heeft een studieduur van één jaar en staat open voor mannen en vrouwen uit Alkemade en omgeving. Ge-, durende het studiejaar wordt één avond* per week les gegeven. De kosten die aan de studie zijn verbonden bedragen hon derdvijftig gulden inclusief studiemate riaal. LEIDERDORP Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft besloten de helft van de kosten van aanpassing van de Leiderdorpsebrug voor zijn rekening te nemen. Deze brug moet in het kader van uitvoering van het Experimenteerproject voor het openbaar vervoer aangepast worden. Het houten dek van de brug moet vervangen worden door een stalen brugdek. Het college van b en w van Leiderdorp heeft reeds in 1978 te kennen gegeven dat het deze vervanging onmo gelijk als normaal onderhoud kon beschouwen. Het gemeentebe stuur stelde de provincie, mede gezien het feit dat het hier om een aanpassing met het oog op uitvoering van het Experimen teerproject gaat, voor gezamenlijk de kosten te dragen. Aanvan kelijk voelde het provinciaal bestuur hier weinig voor. Het ver keerde in de veronderstelling dat de brug eigendom was van de gemeente Leiderdorp. Nadat b en w van Leiderdorp tegen deze beslissing in beroep zijn gegaan, is gebleken dat het eigendom van de brug voor een deel ook bij de provincie berust. De kosten van aanpassing van de Leiderdorpsebrug worden geraamd op f 250.000,— volgens het prijspeil 1978. De provincie zal derhalve f 125.000,-- bijdragen in de kosten. De steile brug in de P. Oosterleestraat. VALKENBURG In Valkenburg wordt hard ge werkt aan een plan voor de herindeling van de P. Oosterleestraat. Dit dan vooral met het oog op de aanwezigheid van twee scholen voor basis- en kleu teronderwijs. In de reconstructieplannen is ook een oplossing aangedragen voor de voetgangersbrug over de nabijgelegen sloot. Een aantal gebruikers van de brug acht het bouwwerk na melijk te steil om het redelijk te kunnen beklimmen. De hel ling van de brug kan volgens gemeentewerken-direkteur Strikwerda een halve meter verlaagd worden. De herinde lingsplannen voorzien verder in de aanleg van bloembakken, beplanting en speelvoorzieningen. Het aanbrengen van 'ei landjes' in het wegdek zal de Oosterleestraat dan verder als woonerf completeren. Het plan stuit niet op verkeerstechni sche bezwaren omdat de straat alleen van belang is voor het bestemmingsverkeer. LEIDEN Leiden krijgt hoogstwaar schijnlijk aan het eind van de zomer zijn arthoteek: een uitleen van kunst werken, die gemaakt zijn door Leidse kunstenaars. De kunstuitleen zal wor den gevestigd aan de Lammermarkt 35. Aan dit „experiment" verbindt de ge meente een proefperiode van vier jaar. Het is de bedoeling dat de bevolking tegen een alleszins redelijk bedrag kunstwerken bij de arthoteek kan hu ren. Maximaal mogen liefhebbers een Het geld voor het opzetten van de artho teek komt uit verschillende potjes. De ge meente zelf kan een bedrag van circa 33.500 gulden opbrengen, terwijl CRM de rest bijlegt. Hoewel de goedkeuring aan het project nog niet definitief is gegeven, de PvdA en PSP zijn om verschillende re denen tegen, is de verwachting dat de meerderheid van de gemeenteraad met het plan akkoord gaat, reëel te noemen. Oud-wethouder van CRM, B. Oosterman (D'66), acht het in het belang van de Leid se kunstenaars, dat de nu nog in de kel ders van de Lakenhal opgeborgen kunst werken op deze wijze bij de bevolking in de belangstelling komen. Het gaat hier voornamelijk om werken van kunste naars, die een toelage ontvangen uit de BKR, regeling voor beeldende kunste- ALPHEN In een brief aan de ouders van de leerlingen geeft het bestuur van het Alphense Ashram-college te ken nen mee te werken aan de start van het middenschool-expe riment per 1 augustus 1980. Het bestuur verbindt hieraan wel de voorwaarde dat er onder de leerkrachten voldoende draagvlak aanwezig is om het experiment te starten. Tussen het bestuur en de rector Chamelieu is overeengekomen dat het hoofd akkoord gaat met ontslag mits het stichtingsbe stuur binnen 10 dagen het middenschool-experiment aanvraagd. ^n afwachting daarvan wordt de heer Chamelieu op non-actief geplaatst. Bovendien wil het schoolbestuur op korte termijn een coördinerend en begeleidend functionaris aanstellen. Het be stuur schrijft verder dat zij van plan is in de statuten vast te leg gen dat de leden van het schoolbestuur de katholieke identiteit onderschrijven. In de brief geeft het bestuur van het Ashram-college te kennen meer nadruk te willen leggen op de invulling van de katholieke identiteit. Dit houdt ondermeer in dat er een geregeld contact zal worden onderhouden met de parochies in het vóedingsgebied «o dat er wordt deelgenomen aan het katechetisch overleg. Michael Brown in Lindehoeve De Amerikaanse gita rist/zanger Michael Brown treedt zaterdag 5 april in het jongerencen trum de Lindehoeve in Voorschoten op. Het con cert begint om 21.00 uur, de toegangsprijs be draagt 2.S0 gulden per persoon. Michael Brown groeide op in Hollywood en kwam-via Ca nada, Frankrijk en Engeland in Nederland terecht. Zijn pro gramma, waarin hij wordt bij gestaan door Erica, is zeer ge- variërd. Fantasie verhalen wisselt hij af met vrolijke droomliedjes waarbij hij zich zelf begeleidt op gitaar, fluit, mondharp en sirene. Zijn lied jes zijn afgeleid van de oude western-muziek. LEIDEN De bewoners van vijf flats in de Merenwijk weigeren ook in april de stookkostenverhoging te be talen. Pas als de centrale verwarming helemaal in orde is, zijn de bewoners bereid te betalen. Ook het feit, dat de huismeester met ontslag wordt be dreigd, stuit de bewoners tegen de borst. De isolatie van de buizen is door het grondwa ter aangetast, waardoor veel warmte verloren gaat. De bewoners zijn tevens van mening, dat de buizen in de trapportalen geïsoleerd moeten worden. Ondertussen is de woningbouwvereni ging begonnen met drainage. De drainagebui zen bleken wel degelijk aanwezig, maar func tioneerden door verstopping niet meer opti maal. Ook zijn de oude warmtemeters inmid dels door nieuwe vervangen. De huismeester Pikaar is in het verleden im mer voor de belangen van de bewoners opgeko men en regelmatig heeft hij het bestuur op de klachten van de bewoners gewezen. „Het be stuur reageerde niet. Mede doordat de huis meester de pers heeft ingelicht, wordt hij nu met ontslag bedreigd. Natuurlijk weigert hij ontslag te nemen, maar als het bestuur de zaak voor de rechter wil brengen, kan de huismees ter op onze steun rekenen," aldus de bewoners.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3