CARTER WAARSCHUWT IRAN OPNIEUW ua Ziekenhuis St. Annadal geeft er de brui aan Kabinet handhaaft besluit: Geen geld voor scheepsnieuwbouw SOS voor Dieren wil 'n Meel III' voor honden „Standpunt tegenover Iran duidelijk JINN EN LAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 9 rasprijs voor glastuinbouw vastgesteld fc)EN HAAG Het Land jouwschap en de Gasunie hebben na lang onderhande len een akkoord bereikt ver de aardgasprijs voor de uinbouw. De thans bereikte (overeenstemming betreft ;en periode van twee jaar, te -ekenen vanaf 1 april j.l. ttn deze periode zal een j ^aanpassing plaatsvinden 4,5 cent per kubieke meter jaar, en wel per 1 april 1980 [drie cent en op 1 oktober 1,5 icent. De tuinbouwprijs komt dan per 1 april op 20,4 cent per (kubieke meter. De grens voor het kleinverbruiktarief wordt verlaagd tot 15.000 kubieke meter. Daarboven komt het normale tuinbouwtarief. In de tweede helft van 1981 zich althans geen nieuwe plosieve prijsstijgingen op de oliemarkt voordoen worden nieuwe afspraken gemaakt. Courtage nu 1,5 procent DEN HAAG De ministers ivan economische zaken, landbouw en visserij, volks huisvesting en ruimtelijke ordening hebben na overleg met de Nederlandse Bond van makelaars (NBM) een nieuwe courtage vastgesteld. Bij koop en verkoop na 3 april van vrij te aanvaarden huizen gaat de courtage met vier pro cent omhoog tot (algemeen) 1,5 procent van de koopsom. De bewindslieden hebben overi gens verklaard dat het niet de bedoeling is dat de courtage meegaat met de schommelin gen in de (momenteel slechte) woningmarkt. De NBM vindt 1,5 procent nog te laag. Rijk steunt Rotterdams woning experiment DEN HAAG Het Rijk heeft een garantieregeling ,in de maak, waaruit Rotter dam misschien kan putten 'bij de experimenten met ge- bonden woningbezit. Dit zei gisteren de Rotterdamse wethouder drs. J. van der Ploeg op een bijeenkomst waar hij de details bekend maakte van de „twintig-mil joen-transactie" met Natio- I mie Nederlanden. Rotterdam heeft mnet twee woningbouwverenigingen 650 I huizen (marktwaarde 60 tot 70.000 gulden) gekocht van het verzekeringsconcern. De huurders kunnen ze overne men voor 30 tot 35.000 gulden, maar als ze willen verhuizen moeten ze hun bezit terugver kopen aan de gemeente of de woningbouwvereninging. Via dit gebonden eigendom wil Rotterdam een wapen smeden tegen horizontale verkoop en speculatie. Twee jaar rekeningen HAL niet in orde AMSTERDAM - De onder- nemingskamer van het Am sterdamse Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in twee jaarrekeningprocedures van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie (SOBI) te gen de Holland Amerika Lijn. Noch de jaarrekening 1975, noch de jaarrekening 1977 ble ken geheel in orde te zijn, hoe wel de accountant, Klynveld Kraayenhof, dit wel had ge steld. De Ondernemingskamer heeft de proportionele consoli datie van een 25 procents deel neming in Smit Lloyd afge keurd omdat hierdoor de ba lans, de winst- en verliesreke ning en de staat van herkomst en besteding van middelen werden vertekend. Zo blijkt het exploitatieresul- in 1975 niet plus 4 mil- maar circa min 4 mil- te zijn geweest. De jaarre kening 1977 gaf ten onrechte een inzicht in de mate waarin et bedrijfsresultaat door de verschillende divisies was ver oorzaakt. FNV: Voortbestaan Van Gelder moet verzekerd AMSTERDAM Op korte termijn zijn verdere maatre gelen nodig om de bedrei ging voor het voortbestaan van Van Gelder Papier af te wenden. Zonder drastische tappen bestaat het gevaar dat het concern steeds ver der afglijdt naar steeds gro tere verliezen. Hierdoor (wordt de ruimte in het lo pende financieringsplan igetast. Aldus de indu- ebond FNV. WASHINGTON President Jimmy Carters woordvoerder Jody Powell heeft gisteren ge zegd dat het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Irans jongste eisen „duidelijk is uiteengezet" en hij waar schuwde Teheran voor de ge volgen van het in gijzeling houden van de'vijftig Ameri kanen door 'studenten' in de Amerikaanse ambassade in Teheran. In antwoord op het verzoek van de Iraanse Revolutionaire Raad dat van de kant van president Carter meer ophelderingen nodig zijn, antwoordde Powell dat hij hoopte dat de autoritei ten in Iran het standpunt van Carter en zijn implicaties zorgvuldig zullen Kort voordat Powell zijn verklaring aflegde had de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotzbadeh ge zegd dat de Revolutionaire Raad een besluit over het overnemen van de verantwoordelijkheid voor de Ameri kaanse gijzelaars had uitgesteld. De raad, zei hij, wil ophelderingen van Carter ten aanzien- van Irans jongste eis dat de Verenigde Staten zich van provocerende woorden of handelin gen onthouden als de raad instemt met het overnemen van de gijzelaars. Ghotzbadeh zei ook dat de raad het vraagstuk niet in heroverweging zou nemen voor zaterdagavond. De stu denten zouden hebben laten doorsche meren tot overdracht van de gijze laars aan de regering bereid te zijn, als daar om wordt gevraagd. Miljoen voor Cambodja DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis en Unicef-Ne- derland hebben één miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de hulpverlening aan Cambodja. Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève zal het geld gebrui ken voor het overvliegen van zaaigoed, dat vóór het regen seizoen in Cambodja moet zijn. Het Rode Kruis heeft hiervoor de speciale DC-10 van Martin Air gecharterd, die eind vorig jaar onder de naam J. Henri Du- nant een maand lang voedsel heeft overgevlogen van Singapore naar Pnom Penh. MAASTRICHT Bestuur en directie van het Maa strichtse St. Annadalziekenhuis hebben laten weten zich op financiële gronden genoodzaakt te zien het „academiseringsproces" ten behoeve van de medische faculteit van de rijksuniversiteit Limburg voorlopig stop te zetten. Deze stop zal zo lang duren totdat minister Pais van onder wijs en wetenschappen de financiële overeenkomsten met St. Annadal volledig zal nakomen. Daarvan, aldus het zie kenhuisbestuur, is momenteel geen sprake. In 1975 kwam St. Annadal met het Rijk overeen dat alle kosten in verband met speciale taken voor medisch onder wijs en onderzoek door het ministerie van onderwijs en wetenschappen zouden worden betaald. In 1977 begon het academiseringsproces dat een jaar later 3,4 miljoen gulden kostte en in 1979 minstens 8 miljoen. Van deze bedragen heeft Annadal pas 4,5 miljoen ontvangen. De voor 1980 op de begroting van onderwijs en wetenschappen uitgetrok ken 8 miljoen is op geen stukken na toereikend, aldus An nadal. Het Maastrichtsë ziekenhuis verlangt voor eind mei van minisiter Pais een uitspraak of hij de door het rijk aange gane verplichtingen al dan niet wil nakomen. Van zijn ant woord hangt af of Annadal het thans stopgezette academi seringsproces weer zal voortzetten. (Va parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet blijft bij zijn eerder genomen besluit, niet opnieuw finan ciële steun te verschaffen voor de oprichting van de Rotterdamse Offshore Scheepsbouw- combinatie (ROS). Vorig jaar heeft het ka binet al 250 miljoen gestoken in de ROS-in oprichting. Het bedrag van 100 miljoen dat nu nog nodig blijkt te zijn om de ROS daad werkelijk in het leven te roepen, is volgens het kabinet niet beschikbaar. Dit betekent dat de ROS er niet zal komen. Dit zei minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren na afloop van het kabinetsbe raad dat vrijwel geheel gewijd was aan de pro blemen in. de scheepsbouw. De minister zei dat het kabinet bereid is te wachten met de maat regelen die nodig zijn om de ROS-in oprichting op te doeken, totdat de Tweede Kamer zich daarover na het Paasreces (op 15 of 16 april) heeft uitgesproken. „We kunnen op dit moment echt geen 100 miljoen op tafel leggen, zonder het financie ringstekort van het rijk onaanvaardbaar te la ten stijgen. Het geld is er eenvoudigweg niet", zo zei Van Aardenne. „Het bedrag zou wel be schikbaar kunnen komen door verschuivingen binneh de begroting van Economische Zaken, maar dat zou dan ten koste gaan van andere scheepsbouwbedrijven of andere bedrijfstakken zoals de textielindustrie of de kartonindustrie. Wij mogen deze bedrijven niet opofferen aan de ROS. Bovendien is met die honderd miljoen gulden elders veel meer werkgelegenheid te scheppen dan bij de ROS het geval zou zijn", aldus Van Aardenne. Hij voegde eraan toe, dat de orders die de ROS eventueel zou krijgen ook door bestaande werven kunnen worden uitge voerd en zelfs goedkoper dan dat bij de ROS het geval zou zijn geweest. ,jSOS voor huisdie ren" in Den Haag heeft minister Gar- deniers gevraagd paai en perk te stel len aan het fokken van honden en kat ten. De huidige praktijk gaat ten koste van zowel de dieren zelf als van de bonafide fok kers. Ook voor het aanschaffen van een huisdier zou een vergunning no dig moeten zijn, aldus meldde onze krant deze week. FOKKEN VAN HUISDIEREN LOOPT DE SPUIGATEN UIT En zoiets twee keer per jaar: dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten. DEN HAAG -r De illegale hondenhandel in ons land rijst de pan uit. Dankzij deze hondse exploitatie van fokdieren waar voor miljoenen aan zwart geld rond gaat, is er een overschot van 65.000 honden in de asiels of op straat, kunnen de vivisectie centra rustig honderdduizenden honden per jaar verzwelgen, wordt het buitenland met konvooien tegelijk voorzien, daalt de kwaliteit en doet degeneratie van de ras sen haar intrede. Om maar niet te spreken van het leed dat de dieren moeten onder gaan. „Waarom moet wel betaald worden voor de registratie van de auto, en niet voor onze tweede nationale heilige koe, het huisdier?", zo vraagt mevrouw J. Coster-de Jong zich af. Zij is secretaresse van de dierenbeschermings organisatie „SOS voor huisdieren" in Den Haag, die in een brief aan minister Gardeniers van CRM heeft voorgesteld de uit de hand ge lopen exploitatie van fokdieren in ons land, de zogenaamde broodfokkerij, aan banden te leggen. Dat zou ondermeer moeten gebeuren door iedereen die een huisdier wil aanschaf fen te verplichten een vergunning te halen bij het gemeentehuis, een soort „deel III voor dieren" dus. Fokkers zouden een fokvergunning moeten hebben, waarvoor ze een hoog bedrag moeten betalen. Bovendien wil de organisatie dat de fokker verplicht wordt gesteld om bij de ver koop van een hond een betalingsbewijs af te geven met vermelding van zijn naam en adres, en dat van de koper. Een doorslag daar van moet naar het gemeentehuis. Mevrouw Coster: „De. voorstellen van de SOS zijn bedoeld als een aanvulling op het con cept-ontwerp van het vernieuwde Honden-en Kattenbesluit dat al sinds '78 voorbereid wordt om door de ministerraad behandeld te worden. In dat ontwerp wordt niet alleen ge sproken van een vergunning voor de fokker, mapr ook van de verplichting een vakdiploma te hebben, dat hij in samenwerking met ver schillende officiële instanties moet halen. Het duurt allemaal wat lang voordat dit ontwerp er eindelijk zal zijn omdat er nog voortdurend overlég gaande is met al die instanties". Op straat „De vergunningen voor zowel de fokkers als voor de kopers, leggen de malafide honden- handel aan twee kanten aan banden. Want we "hebben ook te maken met een kwalijke men taliteit. Het komt namelijk veel voor dat de mensen hun huisdier al na een paar maanden op straat zetten. De asiels zitten propvol, er is een krankzinnig overschot aan honden, dus waar laat je je hond als je ervan af wilt? Stel dat je hem kwijt kan aan een asiel, dan moet je er geld op toe leggen. Dus wat gebeurt er te genwoordig? De mensen die van hun hond af willen, verkopen hem aan de handel; krijgen ze er nog een paar tientjes voor ook". „Het fokken als hobby of als sport, dat gaat ons niet aan. Het gaat ons om de fokkerij waarbij het dier wordt gedegradeerd tot een consumptieartikel, tot produkt om winsten mee te maken. Er is nu al een overschot in ons land van 65.000 honden op een totaal van 1,8 miljoen. Als dat geen verzadigingspunt meer is, dan weet ik het ook niet meer. Die broodfokkerij kon ontstaan door de overigens heel goede bedoelingen van de bonafide hon denfokkers die hun prijzen omhoog schroef den. Ze deden dat onder het motto dat alleen mensen die goed zijn voor zo'n dier ook een flinke prijs voor de hond op tafel willen leg gen. Maar de broodfokkers konden toen mak kelijk onder die prijs duiken. En wat doet ie mand die een hondje wil hebben? Die neemt natuurlijk niet zo'n dure rashond van een ge renommeerde fokkerij. Een groot voordeel voor de broodfokkers is dat het grote publiek liefst dezelfde dag nog het puppie in huis wil hebben. Maar bij een echt goede fokker kan je alleen op bestelling honden kopen en moet je drie maanden wachten. Daarbij zal een echte fokker maar zeer zelden met een advertentie in de krant zijn honden te koop aanbieden. Het publiek kijkt meestal in de krant en ko men dus vanzelf al bij de broodfokkers te recht". „Bij de Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied staan ongeveer 6000 hondenfokkers inge schreven. De Raad registreert de fokkers en geeft stambomen af, maar of ze erg kritsich in hun selectie zijn? Ik vraag het me af", aldus mevrouw Coster. Betrouwbare indruk Intussen kan de fokker zijn registratiecertifi caat mooi in zijn kennel hangen, zodat hij een betrouwbare indruk op zijn klanten maakt. Een fokker, ingeschreven bij de Raad, heeft echter niet het recht om honden te verhande len. Zij zijn dus strafbaar maar worden nau welijks gecontroleerd. De enige daadwerkelij ke controle gaat volgens mevrouw Coster uit van de SOS-organisatie. In een groot deel van het land houden SOS-controleurs de praktij ken van hondehandelaren in de gaten. Zij verzamelen bewijzen en dienen hun aan klachten in. „Bij de broodfokkers staat een zo groot moge lijke produktie natuurlijk voorop. Wat ten koste gaat van die dieren. Bij hen moet een teef tweemaal in het jaar jongen, terwijl slechts eenmaal in de twee jaar verantwoord is. Zo'n hond raakt dus volledig uitgeput, is na zes jaar op en wordt dan afgemaakt. Brood fokkers verdienen enorm veel geld aan hun handel en dat kan allemaal zo doorgaan om dat er ook fiscaal maar heel weinig controle „Die hondenfokkerij in ons land heeft natuur lijk voor een enorm hondenaanbod gezorgd, zó groot, dat Nederland de grootste-huisdiere nexporteur van de EG is geworden en boven dien één met een zeer slechte naam. In ons land heb je de officiële groothandelaren die een fokvergunning hebben en de dieren aan het buitenland verkopen. Aan Italië, waar ze katte- en hondevachten gebruiken om hand schoenen en handtasjes van te maken. Aan Frankrijk waar op de markten stapels mantels van kattebont zijn te vinden. En natuurlijk ook aan de vivisectie. Wil je daar een paar cij fers van? In Nederland worden jaarlijks op de meest afschuwelijke wijze vijf miljoen dieren gedood voor de vivisectie. In de hele EG zijn dat er 22 miljoen. Naast de groothandelaren met hun vergunning bestaan de illegale hon- denfokers, dus die zogenaamde broodfokkers. Zij verkopen hun honden goedkoop aan het publiek en de kneusjes, de zwakke puppies, worden aan de groothandel verkocht. Verder heb je nog de zogenaamde tussenhandelaren. Mensen die honden van particulieren en asiels kopen. Of van de straat halen, nou ja, zeg. maar gewoon jatten. Ook zij verkopen hun honden aan de groothandelaren. Het is om dit zootje bij elkaar te halen, om de miserabele el lende van honderdduizenden dieren te stop pen, dat we dat vergunningenstelsel willen. Want alleen fokkers die aan strenge vergun ningen gebonden zijn, kunnen goed worden gecontroleerd", aldus deze overtuigde vecht- ster voor dierenrechten. HENK ENGELENBURG Groninger groep weet weer adres oorlogs misdadigers GRONINGEN De Gronin ger groep die zich bezig houdt met het opsporen van gevluchte oorlogsmisdadi gers, is in Westduitsland op nieuw achter de verblijf plaats van vier „onderdui kers" gekomen. De zwaarst gestrafte van het viertal is de 57-jarige in Den Haag geboren G.W., die we gens meervoudige moord fiT 1949 bij verstek ter dood was veroordeeld. De man is nu ca sinoportier in Hamburg. De 64-jarige ex-slager A. de M. kreeg in 1950 bij verstek le venslang wegens deelname aan de zogeheten silbertanne- moorden. De groep spoorde hem op in Hegge. A.H. (68), uit het Friese Irnsum woont in Hamburg. Hij kreeg in '49 vijf tien jaar wegens doodslag. Klaas E.(63) uit Arasterdam, wewrd veroordeeld tot twintig jaar wegens heulen met de vijand. De groep zal binnenkort de adressen van het viertal vrij geven. Celstraf voor verdoezelen schietpartij in Libanon ARNHEM De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren een tweede luitenant uit Den Haag en een sergeant uit Assen veroordeeld tot resp. zes en drie weken mili taire detentie. De militairen hadden gepoogd een schiet partij in Libanon onder ta fel te werken. Het tweetal had de leiding over een afgelegen comman dopost. In januari van dit jaar hielden met twaalf andere mi litairen een feestje, waar „de alcohol rijkelijk vloeide". Te gen middernacht gingen ze naar hun basis terug, en losten onderweg zo'n twintig schoten. Door de radio deden zij voor komen alsof de commandopost het eerst was beschoten, waar na de militairen met schoten in de lucht het vuur hadden beantwoord. Olie op ons" plat DEN HAAG Op'drie plaatsen in het Nederlandse deel van het continentaal plat is kortgeleden olie aan getroffen. Minister van Aardenne heeft dit gisteren in de Kamer mee gedeeld. Een veld is zeer klein, ongeveer twee miljoen kubie ke meter. Van de twee andere vondsten is op dit moment volgens de minister geen ra ming te geven, omdat er nog te weinig gegevens beschik baar zijn er er nog nieuwe bo ringen moeten worden uitge voerd. Van gigantische vond-, sten is echter geen sprake, aldus de minister.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9