A tlas van de Nederlan dse Flora na 135 jaar van de persen Marokkaanse kinderen moeten land verlaten ^STAD 'UITSPRAAK KORT GEDING I Harry Geraerts draagt Johannes Passie Knappe voorstelling Dzjinn Mars tegen de dood straf Verversbrug waarschijnlijk niet beweegbaar Voorlopig geen showrooms Ir. Driessenstraat LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 3 "jjjj LEIDEN De vier Marokkaanse kin- doc! deren van de in Leiden wonende va- rit°-2M der moeten het land verlaten. Tot deze uitspraak kwam gistermiddag mr. H.J. Blaauw, president van de Haagse rechtbank. De vader en zijn vier kinderen hadden tegen de Staat der Nederlanden een kort geding aan gespannen omdat de kinderen met uitzetting werden bedreigd (zie L.C. woensdag 2 april). De landsadvocate mr. L.M. Krans-Bruins ver dedigde de uitzetting door te stellen dat de kin deren aan de in Marokko achtergebleven moe der waren ontfutseld en dat zij tegen de zin van de moeder in Nederland verbleven. Advocaat van het Marokkaanse gezin, mr. Roest, stelde in zijn betoog dat in overleg met de moeder was besloten om de kinderen in Ne derland een betere toekomst te geven. Hij deed de rechtbank de suggestie een onderzoek in te stellen naar de juistheid van zijn bewering dat de moeder akkoord gaat met het verblijf van de kinderen in Nederland. Mr. Roest noemt de nu gevallen beslissing van de rechtbank geen zorg vuldig genomen besluit. Dit omdat het verlang de onderzoek achterwege is gebleven. Hij vindt het te betreuren dat op deze basis de kinderen het land kunnen worden uitgezet. Zij zijn vol gens hem de dupe geworden van een hardvoch tig regeringsbeleid. filml STAATSSECRETARIS WALLIS DE VRIES KRUGT EERSTE EXEMPLAAR V LEIDEN Staatssecretaris mr. G. Wallis de Vries (C.R.M.) heeft gisteren in het Rijksherbarium het eer ste deel van de Atlas van de Nederlandse Flora in ont vangst genomen. De atlas bevat kaarten en teksten over 322 uitgestorven en zeer zeldzame Nederlandse plantesoorten. De onderti tel, 'uitgestorven en zeer zeldzame planten', refereert aan het feit, dat 70 procent van de vindplaatsen van planten in de loop der tijd is verdwenen, terwijl vijf procent van de soorten is uitgestorven. De totstand koming van de atlas heeft overigens nogal wat voeten in de aarde gehad, want reeds zo'n honderdvijfen dertig jaar geleden werd de basis daarvoor gelegd. De atlas is bepaald niet be doeld als plaatjeskijkboek. Slechts naam, beschrijving en vindplaats van de zeldzame flora is in de atlas te vinden. In één oogopslag kan de lezer zowel het hele verspreidings patroon als de achteruitgang van de soort vaststellen: de gebieden in de kaart, waar het betreffende plantje voor 1950 groeide, zijn groen ge kleurd en de vindplaatsen na 1950 zijn zwart van kleur. De kaartjes worden voorafgegaan door inleidende hoofdstuk ken, waarin onder meer de geologie en het klimaat van Nederland, de geschiedenis van het plantengeografische onderzoek in Nederland en de betrouwbaarheid van oude kruidkundige literatuur wordt behandeld. Een blad wijzer met toelichting verge makkelijkt het gebruik van de kaartjes. Om het gebruik in het buiten land te bevorderen, is aan elke tekst een korte Engelse samenvatting toegevoegd. Overigens verschijnt gelijktij dig met de Nederlandse versie ook een geheel Engelstalige. Het is de bedoeling, dat deel 2 van de atlas met vrij zeldzame plantesoorten en deel 3 met minder algemene en algeme ne soorten respectievelijk in De directeur van het Rijksherbarium, prof. dr. C. Kalk man (links), overhandigt de eerste Atlas van de Neder landse Flora aan staatssecretaris Wallis de Vries. 1981 en 1982 verschijnen. werd opgericht. De vereni- In 1845 werd de basis gelegd, ging begon met het vergaren toen de Vereeniging voor de van kennis van de planten, Nederlandsche Flora (later die toentertijd in Nederland Koninklijke Nederlandse Bo- voorkwamen. Het was de tanische Vereniging - red.) voormalige conservator van 1900 het plan opvatte om een aantal verspreidingskaartjes van de wilde Nederlandse planten uit te geven. Ir^ feite werd toen het plan voor de vervaardiging van de atlas ge boren. Hij verdeelde de kaart van Nederland in hokken en gaf door middel van kruisjes aan welke plant waar voor kwam. Prof. dr. ir. J.L. van Soest ontdekte er zekere ver spreidingspatronen in: uitslui tend langs de kust, of langs de grote rivieren, in het natte laagland of op de hogere zandgronden. Dat leidde tot de indeling van Nederland in zogenaamde plantengeografi sche districten. Uit deze groeiende belangstelling ont stond in 1930 het Instituut voor het Vegetatie Onderzoek van Nederland (IVON), dat verder veldwerk en kartering stimuleerde, zodat in 1950 ge heel Nederland was geïnven tariseerd. De gegevens wer den gedeponeerd bij de afde ling Nederlandse Flora van het Rijksherbarium in Leiden, dat echter te weinig man kracht had om tot eventuele publicatie over te kunnen gaan. Geleidelijk aan werd duidelijk, dat het aantal Ne derlandse plantesoorten zien derogen terug liep. Pas in 1965 besloot drs. J. Mennema de overweldigende rijkdom aan botanische infor matie te gaan gebruiken. De IVON-kaartjes bleken soms echter verre van volledig en aanvulling met betrouwbare gevens bleek noodzakelijk. In 1973 werd een proefbublicatie van ongeveer dertig kaartjes gerealiseerd. Het Centraal Bu reau van de Statistiek bleek in '77 bereid iemand ten be hoeve van de atlas beschik baar te stellen. Het ministerie van C.R.M. gaf hetzelfde jaar subsidie, waarmee waardoor gedurende vier iaar twee krachten aangetrokken kon den worden, wat uiteindelijk gisteren heeft geleid tot de presentatie van het eerste deel van de atlas. Atlas van de Nederlandse Flora deel 1; uitgeverij Kos mos b.v., Amsterdam; prijs 59,50. 5 LEIDEN Opnieuw trad het Leids Kamerkoor op in de Lutherse Kerk met de Johannes Passie van Bach. Dirigent was Ton Beckers; het Leids Barokensemble, dat al een jaar of vier samenwerkt met dit koor, begeleidde. Er waren diverse solisten aangetrokken. De evangelist werd op m bewonderenswaardige manier vertolkt door Harry Geraerts, de Christuspartij zong Lodwijk Meeuwsen. Mieke van der Sluis, Catharina Patriasz en Rob Sturckenboom namen respectievelijk de sopraan-, alt- en tenorpartij voor hun rekening. Wout Ooster kamp viel in voor de verhinderde bas Jaap Dieleman. Orgen- continuo verzorgde Nienke Bouma en Marianne Vrijland was voor de cellopartij aangetrokken. Ton Beckers verdient alle lof voor zijn strakke en zorgvuldige leiding. De pittige tempi en de harmonische struktuur wist hij goed te handhaven. Het koor blonk uit in een lichte, ingehouden toon. De koralen waren niet log of slepende, als ze gedragen moesten zijn, maar fijntjes, teder en melancholiek. Er werd zeer zuiver gezongen; de inzetten waren alert, kortom, dit koor' maakte een geïnteresseerde en geïnspireerde indruk. De teno ren waren wat minder duidelijk te horen dan gewenst, en de bassen kwamen in vergelijking hiermee iets te hard door. Dat is eigenlijk het enige minpunt. Van de solisten blonk vooral de evangelist uit die een grotendeels vlekkeloze interpretatie neer zette. LodeWijk Meeuwsen vulde zijn Christuspartij dramatisch in. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de aria's „Eilt, ihr ange- focht'nen Seelen" van Wout Oosterkamp en „Es ist vollbracht" van de alt Catharina Patriasz. Uit de eerstgenoemde sprak een kracht en dreiging die voorbeeldig uitgewerkt werden. Ook de tweede aria had kracht, maar de lyriek werd vol warmte en in nigheid weergegeven. V.K. LEIDEN Gisteravond was in het Lak een bijzondere voor stelling te zien. De groep Dzjinn had onder leiding van regisseur Cor Verdonschot een voorstelling gemaakt, gebaseerd op drie •verschillende eenakters: „Op weg naar Tar" en „De fiets van de veroordeelde"van Arrabal, en „Dog" van Jean Baptiste. De ee nakters waren op een zodanige manier gemonteerd, dat ze door elkaar heen, maar ook paralel aan elkaar liepen. „Op weg naar Tar" werd in zijn geheel gespeeld, en vormde zo de basis van de collage, „De fietsen „Dog" richtten zich naar eerstgenoemde stuk. „Dog" is het meest ingrijpend bewerkt, een gedeelte is zelfs herschreven. De bewerking door de regisseur is bijzonder knap. Telkens opnieuw weet hij de stukken zodanig te arrangeren, dat in alle drie gelijktijdig hetzelfde gebeurt, zoals strelen, kwellen, voorzorgsmaatregelen treffen, doden enz. Even knap was het van de spelers dat zij elk hun eigen stuk bleven spelen, en zich niet van de wijs lieten brengen door het feit dat twee andere stukken dwars door hun eigen stuk heen liepen. Alles ging mooi en logisch in elkaar over, er waren geen horten de of stotende momenten. Ook viel op dat ondanks het grote aantal spelers (14) er geen noemenswaardige verschillen in spel- prestatie waren. Allen speelden goed en doordacht, en hielden het spelverloop in de gaten. In de twee stukken van Arrabals werden de personages kinder lijk neergezet. Zo worden Arrabals stukken vaak gespeeld, en dat is niet verwonderlijk, want in zijn stukken overheerst een kinderlijk onberedeneerde en vanzelfsprekende wreedheid. Ook vinden er plotselinge stemmingswisselingen plaats, zodat de stukken een demonisch karakter krijgen. De titel „Leve de dood" was ontleend aan een film van Arrabal ..Vive la muerte". De eenakters gaan over de dood in het mense lijk handelen, het onvermogen om elkaar te bereiken. De men sen in de stukken kunnen niet meer op gewone wijze hun ge voelens, genoegens en ongenoegens kenbaar maken, maar doen dat indirect door allerlei manipulaties en spelletjes. In de voor stelling van Dzjinn kwam dit aspect goed naar voren, waaraan de visuele vormgeving en de muziek geen kleine bijdrage heb ben geleverd. LEIDEN De werk groep Leiden van Am nesty International hield gisteravond in het kader van de deze maand te voeren anti- dopdstraffenactie een mars door de binnen stad. Amnesty Interna tional pleit voor een wereldwijde afschaffing van de doodstraf. De organisatie veroordeelt alle wettelijke executies alsmede politieke moorden en verdwij ningen. Zij is van mening, dat 'de doodstraf een schending van het fundamentele recht op leven inhoudt. Nog nooit is volgens haar aangetoond, dat er een afschrikwekkende wer king van uitgaat en dat de maatschappij door de straf wordt beschermd tegen poten tiële misdadigers. Bovendien acht Amnesty-Leiden het on aanvaardbaar, dat er altijd een kans aanwezig blijft op een niet terecht uitgesproken doodsvonnis. „De doodstraf is in vele gevallen een middel om bepaalde mensen of groe peringen vanwëge hun verzet, huidskleur, geloof, enzovoorts uit de weg te ruimen. Steeds meer worden mensen ont voerd en in het geheim ver moord. Wij willen het Leidse publiek oproepen om steun te betuigen aan ons protest tegen de toepassing van de doods traf," aldus leden van de werkgroep. In het kader van de actie richt Amnesty-Leiden morgen een stand in bij de Hartebrugkerk, waar belangstellenden de no dige informatie kunnen krij gen. Voorzien van trommels, spandoeken, sandwlchborden en een megafoon trokken de Amnesty-leden door de binnenstad. LEIDEN Het Is hoogst twijfelachtig of de Verver sbrug, nadat hij is ver nieuwd weer beweegbaar wordt. De raadscommissie ruiiptelijke ordening bleek gisteravond in meerderheid er weinig te voelen meer kosten dan nodig zijn te ma ken om tot vernieuwing van de brug te kunnen overgaan. Over het algemeen vond men het zinloos omdat het water toch niet bevaarbaar is. Aan de zijde van het Energiebedrijf ligt een dam in de singel en zijn er enkele niet-beweegbare bruggen te vinden zodat vaar- verkeer slechts zeer beperkt mogelijk is. De kosten voor het beweegbaar maken van de brug bedragen tweemaal zo veel als die voor het maken van een vaste brug. Het enige argument waarom men toch tot het maken van bijvoor beeld een ophaalbrug in dit gedeelte van de stad zou over gaan is, om de ruimte-marke rende werking die van een dergelijke brug zou uitgaan. Om een soortgelijk effect te kelijk goedkopere oplossingen te vinden. De vraag rond het al of niet beweegbaar maken van de Verversbrug kwam ter sprake bij het ontvouwen van de plannen met betrekking tot een alternatieve route van de Langegracht naar de singel. In de toekomst zal de Haven voor in ieder geval autoverkeer worden afgesloten. De Oude Herengracht zal dan voor ver keer in twee richtingen moe ten worden opengesteld. Ten einde deze route geschikt te maken voor zijn toekomstige functie moet zowel de Verver sbrug, die de Langegracht met de Oude Herengracht ver bindt, als de Herenpoortsbrug, die de Oude Herengracht met de Herensingel verbindt, moe ten worden vernieuwd. De vernieuwing van de Verver sbrug gaat naar schatting 1 miljoen gulden kosten en die van de Herenpoortsbrug, wan neer deze niet extra wordt verbreed, ongeveer 1,2 miljoen gulden. LEIDEN Het onbebouwde terrein aan de Ir. Driessenstraat zal in eerste instantie moeten worden bestemd voor de vestiging van elders uit de stad te verplaatsen bedrijven of instellingen. Tot dit advies kwam de raadscommis sie ruimtelijke ordening gisteravond op initiatief van het PvdA-raadslid me vrouw MA. Koning. Wethouder C. Waal zegde toe dat hij zou bezien of er gegadigden onder deze bedrijven of in stellingen te vinden zijn. Ter tafel lag een voorstel om een gedeelt^ van het terrein te reserveren voor de ves tiging van showrooms. Hier voelde de meerderheid van de raadscommissie niets voor. Zij vond dat dergelijke bedrijfsvesti gingen weinig soelaas bieden waar het gaat om uitbreiding van de werkgelegen heid. „Dan heb ik nog liever dat er kanto ren worden gebouwd", aldus het PPR- raadslid L. Beijen. Mevrouw Koning drong er vooral op aan te bezien of er niet elders in de stad instellingen zijn te vin den, die dolgraag op het terrein gehuis vest willen worden. In dit verband noem de zij het daklozencentrum en de stichting „Onder de pannen". Een van de vormen van zelfwerkzaamheid: het be spelen van folkloristische instrumenten. Het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat houdt in de week na Pasen speciale themadagen voor de schooljeugd. Dinsdag 8 april is gewijd aan Af ghanistan, woensdag 9 april aan Japan, donderdag 10 april aan Indonesië en vrijdag 11 april aan de Noorda- merikaanse Indianen. Gedurende de themadagen heb ben bezoekers onder de achttien jaar gratis toegang tot het museum. Rond de gekozen thema's wordt een aan tal activiteiten op touw gezet, zoals vertoningen van films en verschillende vormen van zelfwerkzaamheid. Meer inlichtingen over de activiteiten zijn te krijgen bij de afdeling educatieve dienst van Volkenkunde, tel 132641. Onderwijs Research Dagen In het universitaire gebouw aan het Leidse Stationsplein 10 worden 10 en 11 april voor de zevende maal de Onder wijs Research Dagen (ORD '80) gehouden. Op deze mani festatie zal niet alleen een min of meer afgerond onder zoek op onderwijsgebied aan de orde komen, maar ook de programmering van nieuw onderzoek. Volwasseneneduca tie vormt een apart programma-onderdeel. Aspecten die daarbij aan de orde kunnen komen zijn: het onderzoek in Open School; alfabetiseringsonderzoekonderzoek van dag-, avond-, en beroepsonderwijs; onderzoek van vor mingswerk voor (jong)volwassenen. De organisatie van de ORD '80 zijn door de Intersubfacultaire Vakgroep Onder wijskunde van de Rijksuniversiteit Leiden in handen gege ven van het Leids Interdisciplinair Centrum voor Onder wijs Research (LICOR) Boerhaa vecursus „Kwaliteits bevordering van het specialistisch hande len in ziekenhuizen", heet de nieuwe Boerhaavecursus, die donderdag 10 en vrijdag 11 april in de collegezaal van het Laboratorium voor Fysiologie aan de Wasse- naarseweg 62 in Leiden wordt gehouden. Deze cursus is georganiseerd door de Boerhaa ve Commissie voor post-academisch onderwijs, in samenwerking met het Centraal Begeleidingsorgaan voor de intercollegiale toetsing. Cursusleiders zijn dr. R. Reerink en prof. A.Th. Schweizer. Een syllabus van de cursus kan opge vraagd worden bij bureau r*-**, lichting van het Acade misch Ziekenhuis, tel. 6*1-11 £.2 toestel 4956. Vrouwenfilm in LVC De tweede in de cyclus vrouwenfilms wordt donderdag 10 april in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vertoond. De film 'Die Macht der Manner ist die Geduld der Fcauenis een film van de Duitse regisseu se Christina Perinciolie. Zij maakte de film met vrouwen van het Westberlijnse 'blijf van m 'n lijf-huis. De film gaat over Addi, een marktkoopvrouw, die jarenlang door haar man werd mishandeld en die tenslotte naar een 'blijf van m'n lijf'-huis vlucht. Daar ontvangt ze de nodige onder steuning en^ze besluit met andere vrouwen en hun kinde ren in een woongemeenschap te gaan leven. De film begint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt vier gulden (voor leden drie gulden). Paasvakantie Het Leidse Volkshuis heeft voor de week na Pasen weer tal van activiteiten op het programma staan. Dinsdag 8 april wordt er vanaf tien uur met deelne- mertjes aan de activiteiten van clubhuis „Inde Vrool- ijeke Arke" een sporttoernooi gehouden. Woensdag 9 april wordt er vanaf tien uur in het Volkshuis een spel gedaan. Donderdag 10 april gaan de deelnemertjes aan de Volkshuis-activiteiten een dagje uit en wel naar de Horsten. Vrijdag 11 april treedt in het clubhuis vanaf half elf het kindertheater „Jiri" op. Mr. Portheine Het Tweede Kamer-lid voor de VVD, mr F. Portheine houdt vrijdag 11 april een lezing over de economische situ atie in het algemeen en in de regio Leiden in het bijzonder. De inleiding wordt gehouden tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del om twaalf uur in het hotel-restaurant Nieuw Minerva. Voorafgaande aan de lunchbijeenkomst vindt de jaarverga dering van de Leidse afdeling plaats. De bijeenkomst be gint om elf uur. Lord Folks Het jongerenkoor „The Lord's Folks" verzorgt Eerste Passdag om elf uur de eucharistieviering in de r.k. kerk aan de Herensingel. Voorganger is pater De Rid der. Het koor staat zoals gebruikelijk onder leiding van J. van Beijeren Bergen en Henegouwen. Overbrugging In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat hebben dit jaar twee plechtige paasvieringen plaats en wel zaterdaga vond om half tien en zondagmorgen, Eerste Paasdag, om kwart voor elf. Aan de Paaswake op zaterdagavond ver leent het jongerenkoor „De Overbrugging" zijn medewer king. Het thema is „Kom naar het licht". Behalve de wij ding van vuur en water heeft er een kinderdoop plaats. Aan de Hoogmis op zondagmorgen verleent het gemengd koor van de parochie zijn medewerking. Het voert de mis- sa brevis in B dur van J. Haydn en het Halleluja van G. Hëndel. Beide missen worden door pastoor Demmers gece lebreerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3