Ccidóe (2owia/nt Kanker stoffen onder huizen in Lekkerkerk vj/\ Gifgaswolk boven Boston na treinongeluk Amsterdam beleefde weer roerige kraak-uren' Paasweer droog en oei Jfk Paasweekend. Nederlands protest tegen Belgisch plan voor autovignet (XlHet Motorhuis 4#/ pothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas iet-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: wartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 4 april 1980, 70e jaargang no. 21623 Haar verliezen Vrij koud Vanavond om 22.30 Ned. II tv-spel „Haar verlie zen". Om 23.00 uur op Ned. I „Paaswake". Ie Paasdag om 20.40 uur op Ned. II duitse filmer Wim Wenders. 2e Paasdag om 19.50 uur op Ned. I blijspel „Nee schat, nu niet" en om 22.25 uur „Robert Long". Op Ned. II film „Veer tig Karaat" om 20.55 uur. Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur van 7 graden aan zee tot 10 graden in het binnenland. Matige tot krach tige wind uit noordwest tot noord. Morgen zon: 6.04 - 19.19. Schev. hoogw.: 5.38 en 17.55. Laagw.: 1.27 en 13.51. 10RREDIJK De natuur zal dit jaar met Pasen geen voorzomers karakter Iragen. Wel geeft de zon nu en dan pnendelijke knipoogjes, maar de ther- ro meters blijven een vrij lage tempe ratuur aanwijzen. Het wordt niet war mer dan tien tot dertien graden. Moge lijk komt er op tweede paasdag in het ruiden nog een graadje bij, aldus weer- nan Hans de Jong. wakke punten van het te verwachten aa weer zijn: wolkenvelden van de Jo« 'dzee en, vooral in het noordoosten, nog°lijk een buitje. Voor de rest zullen /we oe regenjas niet nodig hebben. Op Goede Vrijdag en Paaszaterdag zal het ,iin elk geval te koel zijn om op het terras n colbert of vest koffie te drinken. Daar- ka dat misschien wel tijdens zonne- chijn .n de luwte. De kans bestaat dat ioor het afnemen van de drukverschillen de loop van het paasweekeinde voor het gevoel wat aangenamer wordt. Mogelijk wordt de zon daar Paasmaandag ook wat meer door geïnspireerd. De vogelwereld lijkt volstrekt niet aange slagen te zijn door de huidige kilte. In Ke- dichem aan de Linge zijn pas drie futen uit het ei gekropen. In Leusden werden op 31 maart al twee jonge merels gesigna leerd, aldus weerman Han de Jong. BOSTON Als gevolg van een onge- veer 7000 mensen werden geëvacu- luk op een rangeeremplacement bij de eerd. Amerikaanse stad Boston, hangt er ^X°7a^ff»b°Ven Stad: TenHet ongeluk is ontstaan toen een lokotnotief minste 74 personen moesten in Zieken- was ingereden op een wagon met chemicaliën, huizen worden opgenomen en onge- namelijk fosfortrichloride. Deze stof bevond Oranje aapje geboren in Dierenpark Wassenaar Het Wassenaars Dierenpark heeft er weer een apebaby bij. Deze week is een 5-jarige brillen-langoermoeder voor de tweede keer bevallen van een oranje-geel-kleurige nakomeling. Ditmaal behoefde het aapje niet met de keizerssnede te worden verlost, zoals twee jaar geleden wel het geval was. De grijze brillen-langoer. zo genoemd omdat het volwassen apen van deze soort een witte rand om hun ogen hebben, komt oorspronkelijk uit Zuidoost- Azië. Jongen van de brillen-langoer zijn na de geboorte altijd oranje-geelkleurig, maar krijgen reeds na enkele maanden een zilvergrijze vacht. De locomotief met de restanten van het huis Huis op spoorweg LOS ANGELES De machinist wreef zijn ogen uit en keek nog eens goed. Maar wat hij aanvankelijk aanzag voor gezichtsbedrog bleek werkelijk heid te zijn: een huis passeerde de spoorwegovergang. De man trok on middellijk aan de remmen, maar zijn locomotief boorde zich in het gevaarte en liet er geen spaan van heel. Het twee verdiepingen tellende huis was per trailer op weg naar een nieuwe be stemming en passeerde net de over gang toen de automatische bomen om laag kwamen. Een man die op het dak zat om er op te letten dat er geen stroomleidingen werden geraakt liep een verstuikte enkel op toen hij bij het naderen van de trein een noodsprong maakte. Nederlands „bakkie" mag grens niet over DEN HAAG Zendama teurs met 27-mc-apparatuur lopen het risico dat hun „bakkie" in West-Duitsland in beslag wordt genomen. De Nederlandse 27-mc-bak is veelal uitgerust met 22 ka nalen, terwijl in de Bondsre publiek maar 12 kanalen zijn toegestaan. De overige zijn dus illegaal. Zendent- housiasten die met hun ap paratuur de grens overgaan, lopen dus het risico van een procesverbaal plus in be slagname. Overval zwarte guerrilla's JOHANNESBURG Stadsguerrilla- strijders in Zuid-Afrika hebben van morgen vroeg metraketten en ge weervuur een aanval gedaan op een politiebureau in Johannesburg. Er is aanzienlijke schade aangericht, maar slachtoffers zijn er niet gevallen, zo deelde de Zuidafrikaanse politie mee. Volgens de politie werd er zware schade aangericht door raketten, ge volgd door vuur uit automatische wa pens. Toen de politie terugschoot, vluchtten de guerrillastrijders in twee auto's. De overval waarmee men ruim een miljoen dollar en de vrijlating van de zwarte nationalistische held Nelson Mandela wilde verkrijgen, was in zijn opzet de gedurfdste uitdaging tot nu aan het blanke gezag in Zuid-Afrika. Binirenstad Amsterdam op 30 april autoloos AMSTERDAM Het een- trum van Amsterdam zal op de dag dat koningin Beatrix wordt ingehuldigd, voor alle autoverkeer zijn afgesloten. De gemeente adviseert daar om iedereeen die naar de hoofdtad wil komen, ge bruik te maken van het o- penbaar vervoer. De NS zul len vanuit het hele land ex tra treinen naar Amsterdam laten rijden. Voor degenen die toch met de auto komen, worden aan de rand van de stad parkeerterreinen inge richt. LEKKERKERK Milieu-actiegroepen en oud-politici uit Lekkerkerk hebben gistera vond het gemeentebestuur ervan beschul digd, dat zij al in 1971 hebben gewaar schuwd voor het dumpen van giftige stoffen tussen het puin waaropp de wijk Lekker- kerk-west vijf jaar terug is gebouwd. Lekkerkerk kwam gisteren in het nieuws, toen burgemeester H. Ouwerkerk bekendmaakte dat onder de vloeren van zès huizen kankerver wekkend benzeen is gevonden. Volgens Ou- werklerk is het zeker dat het benzeen heeft ge zeten in stalen vaten die tussen het puin zijn gestort. Hij voegde eraan toe dat het drinkwa- - Lekkerkerk. ligt in een waterwingebied - niet is aangetast. In het dorp zijn b en w en de raad ervan overtuigd dat het Rotterdamse pui- nophaalbedrijf Wijnstekers de schuldige is. Vol- s een oud-wethouder heeft het bedrijf ook toegegeven dat er gif zat tussen het puin dat in Lekkerkerk is gestort om de grond voor de nieuwe wijk bouwrijp te maken. De gemeente heeft direct na de ontdekking de regionaal in specteur voor de volksgezondheid en de rijksin spectie gewaarschuwd. De bewoners van de be wuste wijk zullen een strenge medische contro le moeten ondergaan. De directie van het vuilcontainerbedrijf wilde geen commentaar geven. „De uitlatingen van burgemeester Ouwerkerk zijn geheel voor diens rekening", aldus de directie. Burgemeester Hans Ouwerkerk voor zijn gemeen tenar^n. zich in vloeibare toestand in de tankwagon, maar veranderde, na aanraking met de vochti ge lucht, in hydrochloor en fosforgas. Een groot deel van de inhoud van de tankwagon kon ontsnappen, voordat men er in geslaagd was om de lading in tankauto's over te pompen. Boven het gebied vormde zich een dikke witte damp. Binnen enkele uren warei het ziekenhuis van het nabijgelegen Somerville overgebracht. In Boston zelf moesten 22 men sen in ziekenhuizen worden opgenomen. De gifgassen veroorzaken irritaties aan ogen en longen en zijn, bij grote hoeveelheden, gevaar lijk voor lever en nieren. AMSTERDAM Gezamenlijke krakersgroepen hebben gisteren in Amsterdam weer voor roerige uren gezorgd. Naar schatting honderd man drongen gistermorgen het ge bouw van de gemeentelijke dienst herhuisvesting binnen. Zij deden zulks „uit protest tegen het herhuisvestingsbeleid in de hoofdstad". Op de afdeling ontruimingen wroetten zij de dossiers door om te zien welke gekraakte panden op de nominatie stonden om ontruimd te worden. Na een uur ver scheen een groiep van de mobiele eenheid die de krakers uit het pand verwijderde. De dienst herhuisvesting is tot donderdag aanstaande gesloten, om de schade vast te stel len en de zaak weer op te ruimen. Nadat de krakers uit het pand waren gezet, trokken zij in op tocht naar De Dam, waar leuzen werden geroepen alsi.Geen wo ning, geen krroning". Ook werden er een aantal rookbommen afgestoken. Daarna trok de groep, die immiddels was aange groeid tot 250 a 300 man reiuchting stadhuis. Een aantal leden van de mobiele eenheid die hun de weg wilde verspoerren, slaagde daarin pas nadat assistentie was ingeroepen. Toen trok de groep weer Damwaarts. Wethouder Wolffensperger zei in een eerste reactie dat dor de inval in de dienst herhuisvesting de krakers grenzen overschreden hebben, die zelfs krakers moeten eerbiedigen. De dienst heeft inmiddels aanbevelingen gedaan aan het college van b en w van Amsterdam voor een slagvaardi ger beleid op het gèbied van de woningtoewijzing. HANS MENKEN BOWLING PRESENTEERT op dinsdag 8 april a.s.: groot Engels dansorkest BLUE VELVET uit Oxford, .Vrij entree. Aanvang 20.15 uur. BOWLING RESTAURANT 5 Meibad Boshuizerlaan - Tel. 765041 - Leiden ADVERTENTIE 6en7april. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248-en per speciale koerier wordt de krant alsnog be legd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal bij de Belgi sche regering krachtig protest aantekenen tegen het plan van de Belgen om per 1 juli aan de grenzen een heffing te vragen van automobilisten die de rijkswegen willen berij den. Alleen met een speciaal vignet op de voorruit zou men dan de rijkswegen op mogen. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) kondigde gisteren na afloop van het kabinetsberaad het Nederlandse protest aan. Eerder heeft West-Duitsland zich al tegen de Belgische plannen verzet. Ook de ANWB heeft ernstige bezwaren geuit. Volgens minister Tuijnman is het Belgische besluit in strijd met het Be- neluxverdrag, waarin een vrij grensverkeer tussen de lidstaten wordt gewaarborgd. Ook is de maatregel in strijd met het gel dende belastingverdrag tussen Nederland en België en met de geest van het EEG-verdrag. De bewindsman zei dat het nog acceptabel zou zijn als België, net als Frankrijk, het systeem van tolwegen zou invoeren. „Het karakter van dat systeem is wezenlijk anders dan datgene wat de Belgen nu willen", aldus Tuijnman. Hij zei dat de mogelijk heid zal worden bezien of België bij doorvoering van het nu voorgestane systeem aangeklaagd kan worden bij het Internatio nale Hof van Justitie. ADVERTENTIE OPROEP Aan alle Ascona- en Mantarijders. Wanneer u morgen onze showroom bezoekt, willen wij voor uw Ascona of Manta een zeer fikse inruilprijs geven. I.v.m. de komende gebruikte autoshow in de Ton Menken IJsbal, hebben wij veel vraag naar Ascona's en Manta's. Wanneer u nu inruilt en een Opel uit onze voorraad koopt, levert u dat veel geld op. Let wel! Onze aktie loopt tot 15 april. Heeft u een ander merk auto? Geen nood! Ook die ruilen wij zeer aantrekkelijk in. Het Motorhuis, altijd bezig het autorijden voor u goedkoper te houden. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-769313. Ambachtweg 1. Katwijk, tel. 01718-29203. Oude Raadhuisstraat 1Leidschendam, tel. 070-200004. ^<on^ujjanalaar^6^oorechoten^1717-2559^^^^^ Benzinepompen in Luxemburg dicht LUXEMBURG De bezines- eisen om de winstmarges met tations in Luxemburg zijn tij- 7 pet te verhogen. De Luxem- dens het paasweekeinde geslo- burgse benzine is 30 cent goed- ten. De pomphouders hebben koper dan in België, Neder- hiertoe besloten omdat de land, West-Duitsland en Luxemburgse minister Gaston Frankrijk. Thorn, niet wil ingaan op hun m Kamers gezocht NOORDWIJK Juist met de paasdrukte voor de deur heeft een aantal particuliere kamerver huurders het laten afwe ten. Men had op deze ac commodatie gerekend en VVV-directeur Rovers is met deze afzeggers be paald ongelukkig. Hij doet een drin gend beroep op de Noordwijkers om alsnog kamers beschikbaar t£ stellen voor de verhuur. Men kan telefonisch con tact opnemen met het VVV-kantoor (telefoon 19321).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1