Beloning bijzondere prestaties blijft mogelijk Schoolverlaters komen verder bij ShelL OVERVAL OP GELDAUTO IN SCENE GEZET Politie speurt naar pamfletten tegen inhuldiging Veldslag Jamaicanen en politie in Bristol Impulsieve dominee geschorst Amsterdamse krakers dringen luxe koopflats binnen Federatie ABVA-KABO weigert voorlopig spreidingsoverleg Paasshow Meubelfabriek Oistenvijfc w /ax ËeicUe (Bomo/nt (toothekersdiik 34 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas ;hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: (wartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 3 april 1980, 70e jaargang no. 21622 WASSENAAR De chauf feur en de bijrijder van de geldtransportauto van Van Gend en Loos. die op 6 maart tussen Wassenaar en Leiden werd overvallen, blijken deze beroving zelf in scène gezet te hebben. De twee Ha genaars van 40 en 49 jaar zijn, na een reconstructie van de overval, begin deze week aangehouden en van daag voorgeleid. Men neemt aan dat de Hagenaars de overval met enige mede plichtigen hebben uitge- wacht. Van de buit van 980.000 gulden is nog geen cent terecht De twee mannen hadden een verhaal opgedist dat de gel dauto op de Ommedijkseweg bij de Haagse Schouw had moeten inhouden voor een aanrijding, waarna twee ge wapende overvallers hen tot stilstand dwongen en in het Duits bedreigden. De chauf feur moest naar een stiller gedeelte rijden, waar de ge pantserde auto open werd ge maakt. Er werd geen ge bruik gemaakt van het stil alarm in de auto. Daarna werden chauffeur en bijrij der geboeid achtergelaten. DEN HAAG De politie in het gehele land speurt naar oranjekleurige niet on dertekende pamfletten die oproepen actie te voeren te gen de inhuldiging van ko ningin Beatrix op 30 april in Amsterdam. De pamflet ten, vermoedelijk afkom stig uit krakerskringen, roepen actievoerders op die dag met een zo groot moge lijk aantal naar Amster dam te komen om te de monstreren en te proteste ren. „Helm hoofdzaak", aldus een van de kreten. Gisteren is in Roosendaal bij een inval in het gebouw van de Katholieke Werkende Jon geren (KWJ) een aantal pamfletten in beslag geno men, nadat de politie enkele ervan op de ramen had zien hangen. Tijdens het onder zoek in het gebouw zijn twee mannen van respectievelijk 28 en 29 jaar aangehouden, verdacht van opruiing tot een strafbaar feit. Zij zouden van daag worden voorgeleid voor de officier van Justitie. Ook in Zwolle heeft de politie be slag gelegd op dergelijke pamfletten. Twaalf jongens en twaalf meisjes uit de elf provincies en de Zuidelijke IJsselmeer- polders mogen op 30 april in de Nieuwe Kerk in Amster dam de inhuldiging van ko ningin Beatrix bijwonen. Geloot zal worden tussen alle vijfde- en zesdeklassertjes die op 31 januari zijn geboren. Een dag voor de inhuldiging worden zij in een hotel onder gebracht. Goede Vrijdag Goede Vrijdag de Mattheus Passion van Bach om 14.00 uur op Ned. II. Om 15.00 uur op Ned. I lijdensoverweging in „Kruisweg". Vanavond om 20.20 uur op Ned. I „De laatste fase" en om 21.55 uur „Eva Braun". Op Ned. II om 21.15 uur tv-film „Vroeger". Nachtvorst Perioden met zon en overwe gend droog. Bijna overal nachtvorst. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Morgen zon: 6.06 - 19.15. Schev. hoogw.: 5.10 en 17.26. Laagw.: 0.58 en 13.19. RUST NA URENLANGE STRIJD VANMORGEN TERUGGEKEERD (Van onze correspondent Roger Simons) BRISTOL Een politiemacht van naar schatting 400 politiemannen en -vrouwen is er vanmorgen, na langdurige straatge vechten, in geslaagd de orde te herstellen in de verpauperde Saint Pauls wijk nabij het centrum van de Engelse havenstad Bristol. Bij de hevige rellen tussen jonge emigranten Jamaica en de Britse poli tie rijn ong,'veef 26 gewonden gevallen, onder wie negentien politiefunctionaris sen. Kort na het be gin van de on lusten in Bristol hadden de Britse agenten, die te gen de Jamaica nen veruit in de minderheid wa ren, zelfs lege kratten nodig om zich te be schermen tegen stenen en ande- r" projectleien Later op de avond kon de politie niet voor komen, dat tien tallen auto's in brand werden gestoken en veel winkels geplun derd. LOONWET: TOT 23 JAAR VOLLEDIGE PERIODIEKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bedrijven, die een werkne mer per se een loonsverhoging willen ge ven, hebben daartoe ook dit jaar de moge lijkheid. In de gisteren door minister Al- beda' (Sociale Zaken) gepubliceerde loon maatregel, die vandaag van kracht is ge worden, staat een artikel, op grond waar van het is toegestaan voor bijzondere pres taties het loon te verhogen. Er wordt al leen als voorwaarde gesteld, dat zo'n ver hoging berust op een schriftelijk vastgelegde regeling dan wel op een be staand gebruik. Het is niet toegestaan de maatstaven in zo'n regeling of gebruik te veranderen. Het gebeurt ook wel in bedrijven, dat er zo geheten „all-in"-verhogingen worden gege ven. Het gaat dan om verbeteringen, bestaan de uit verschillende elementen. De loonmaat regel schrijft voor dat deze worden uitge splitst, zodat zichtbaar wordt hoe groot het prestatie-beloningselement is. Alleen dat be- loningsdeel mag dan normaal doorgang vin den (mist de maatstaven ongewijzigd blijven); wat de andere elementen betreft geeft de loonmaatregel voorschriften. Overwerk Het betreffende artikel is in het besluit opge nomen, omdat het de bedoeling is zo weinig mogelijk verandering te brengen in de be staande situatie in het bedrijfsleven. Zo wordt ook niet ingegrepen in andere bestaande ar beidsvoorwaarden, zoals overwerk- en stuk loonsystemen, spaar- en pensioenregelingen en regelingen voor vervroegde uittreding. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van Sociale Zaken dat een werkgever ook een loonsverhoging op grond van bijzondere prestaties kan ge/en aan een aantal mensen tegelijk. „Hij moet dan natuurlijk zonodig wel kunnen bewijzen dat zoiets gebruikelijk is in zijn bedrijf". Firma's, die wel gewend zijn ex tra prestaties extra te belonen, maar daar geen regels voor hebben, zullen ook dat weer moeten kunnen bewijzen. „Bij al te grote uit schieters zal de Loontechnische Dienst dan waarschijnlijk toch wel proces-verbaal opma ken", aldus de woordvoerder. De LTD be staat uit zo'n tweehonderd man, die steek proefsgewijs controles verricht in salarisad ministraties. Halvering Deze loonmaatregel, die beoogt de lonen te bevriezen op het niveau voor 11 januari, toen de nu afgelopen zijnde loonpauze begon, ver schilt in zoverre van eerdere, dat er nu ook regels worden gegeven voor zg. incidentele (individuele) loonsverhogingen. Voor werk nemers van 23 jaar en ouder is bepaald dat zij dit jaar slechts de helft van hun gebruikelijke periodieke verhoging mogen ontvangen. Om dat de werkingsduur van de maatregel is be perkt tot en met 31 december, lijdt dit ertoe dat vele werknemers, die een dergelijke ver hoging al gehad hebben, worden bevoor deeld. Minister Albeda wil dit voorkomen door met werkgevers en werknemers te gaan praten over een manier om de halvering te laten doorlopen in de eerste maanden van 1981. Voor werknemers onder de 23 jaar mo gen de periodieke verhogingen geheel wor den toegepast (Zip verder pagina 13) Hoewel er ook blanken wo nen, is St. Pauls hoofdzakelijk een kleurlingenghetto. De po litie heeft er doorlopend pro blemen met druggebruikers, Ctituées en vandalen. Er it al jaren onrust, want de ^bewoners haten de gerechts dienaren. De herrie begon gistermiddag met een razzia van de politie in een armoedig café, dat de naam „Black and white" draagt, maar hoofdzakelijk wordt bezocht door jonge zwarten. Het optreden van de politie veroorzaakte grote ont stemming. De agenten werden bestookt met bakstenen, fles sen en andere projectielen, waarna het tot ernstige ge vechten kwam. (Zie verder pagina 9) Ziek Meer dan de helft van het' Deense politiekorps heeft zich gisteren ziek gemeld. be besmettelijke ziekte zou zijn oorzaak kunnen hebben In de toenemende krlmlnallteit en het aantal verkeersovertredin gen. Maar misschien ook In de mis lukte loononderhandelingen. SALO Een Luther se dominee uit het Finse stadje Salo is voor een maand in zijn ambt geschorst omdat hij de Russi sche vlag een „rood vod" had genoemd en zijn kerkkoor voor „een stel prostituées en dronkelappen" had uitgemaakt Dominee Toivo Niin- virta had in een preek in december van het vorig jaar, de Finnen vierden toen onafhankelijkheids dag gezegd dat de be volking van Estland, Litouwen en Letland haar onafhankelijk heid en vrijheid na de laatste wereldoorlog had verloren. „In plaats van een vrije vlag, hangt er nu een rood vod aan de vlag- gemasten", zo had hij uitgeroepen. Tot zijn verdediging voerde hij aan dat hij nogal impulsief was. Zijn opmerking over het „rode vod" was een verspreking ge weest en zijn kritiek op het kerkkoor had hij niet in het open baar geuit. Bij nader inzien was hij tot de conclusie gekomen dat niet alle leden van zijn koor prosti tuées of zuiplappen waren. ADVERTENTIE AMSTERDAM Vierhonderd met stokken en helmen voorziene krakers hebben gisteren aan de Prins Hendrik kade in Amsterdam 52 luxe apparte menten gekraakt, waarvan de meeste, die drie tot vier ton kosten, al meer dan een jaar leeg staan. Bewoners van enkele appartementen, die voor het aanstormend geweld waren gevlucht, zijn later op de dag in hun flat terugge keerd. Hun werd, aldus de politie, geen strobreed in de weg gelegd. De krakers zijn tot deze actie overgegaan nadat zij hun kraakpanden in de Van Beuningenstraat vrijwillig hadden on truimd, om de gemeente gelegenheid te geven de slooppanden af te breken en er nieuwe goedkope woningen te bouwen. „Deze wending in de kraakacties zou voor de bouwers wel eens aanleiding kunnen zijn Amsterdam de rug toe te keren", aldus de makelaar, die voor de eigenaar bemiddelt in de verkoop van de apparte menten. De gemeente Rotterdam heeft 650 wonin gen gekocht van de Nationale Nederlan den met het doel deze huizen onder de marktwaarde door te verkopen aan de huidige bewoners volgens het principe van maatschappelijk gebonden eigendom. De gemeente Eindhoven wil een door kunstenaars gekraakte fabriek voorlopig voor deze kunstenaars bestemmen. Daar toe zullen bouw- en inrichtingsmaatrege len worden getroffen. In Nijmegen heeft een aantal studenten de aula van de katholieke universiteit be zet, niet om deze als woonruimte te kra ken, maar uit protest tegen de twee-fasen- DEN HAAG De Federatie Abva Kabo ziet voorlopig geen heil in hernieuwd over leg in de bijzondere commissie over de ver plaatsing van de Centrale Directie van de PTT naar het noorden. De federatie vindt het meewerken aan de verplaatsing nog steeds „onverantwoord en immoreel". In een brief aan DirecteurGeneraal Leen man van P.T.T. laat de Abva-Kabo weten dat er bij werknemers en vakbonden onvol doende vertrouwen is in het verloop van de spreidingsoperatie. De federatie vreest dat het sociaal beleid als sluitstuk zal dienen voor de verplaatsing van de 3400 werkne mers van de Centrtale Directie. RooieReus emigreert naar Ierland MAASTRICHT Limburg zal het voortaan waarschijn lijk zonder stunts moeten stellen van zijn actievoerder Dirk de Vroom e, ofwel de „Rooie Reus". Hij heeft aan gekondigd naar Ierland te zullen emigreren omdat het maatschappelijk klimaat in Nederland volgens hem niet meer leefbaar is. Volgens hem wordt hij door zijn ac ties op allerlei manieren te gengewerkt waardoor hij bijvoorbeeld niet meer aan een baan kan komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 «en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd ADVERTENTIE GOEDE VRIJDAG 4 april zullen onze kantoren vanaf 16.00 uur GESLOTEN ZIJN. DIREKTIE LEIDSCHE COURANT Reclassering wil wel gratie DEN HAAG De reclas sering wil dat de regering snel haar besluit om geen collectieve gratie te verle nen bij de troonswisseling, verandert. De veroordeel den hebben „duidelijk" op gratie gerekend en zelfs bij het bekend worden van de datum waarop de troonswisseling plaats vindt, berekend wanneer ze vrij zouden komen. De redenen waarmee de rege ring haar besluit omkleedt zijn voor de reclassering niet bevredigend (zie voor een commentaar pagina 13 ADVERTENTIE Vlak voor en na de Paas dagen heerst er een extra feestelijke stemming in onze toonzalen. U bent van harte welkom. Toonaangevend in eiken. BerkeKZJU Beverwijk [ADVERTENTIES] B.V, In- an verkoopkantoor qutdatw an faillisaamantapartlivi. Schuwac** 152. Lakkarkark. vanaf HOUTWOL-PLATEN en HOUTWOLELEMENT- PLATEN isolerend dekoratief diverse kleuren tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22-Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend -

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1