„Haast maken met de bouw van woningen in Valkenburg" Zuidafrikaans kinderkoor blijft welkom in Katwi jks muziekfestival Geen ruimte voor Stompwijkse watersporters krijgen ligplaats in Kerksloot Nieuwe stenen strandpost aan Langevelderslag Voorschotense watersporters REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 APRIL 1980 PAGINA 7 KATWIJK In de week na Pasen wordt voor de achtste achtereenvol gende keer het Katwijkse „Tulip time Festival" gehouden. Aan dit interna tionale muziekfestival doen 53 vereni gingen mee, die in verschillende cate gorieën strijden om de hoogste eer. De gedachte die het organiserende WV Katwijk aan het muziekfestival ver bindt luidt vrede en vriendschap door middel van muziek. Daar echter lijkt binnen de gemoederen van het zee dorp strijd over te bestaan. Onder de inschrijvingen van buitenlandse mu- ziekkoren valt ook een plusminus 90 man tellend kinderkoor uit Zuid-Afri- ka, dat qua muzikale normen wel, maar volgens velen in Katwijk, van wege ethisch en politieke redenen niet naar Katwijk mag komen. In het houten VVV-kantoor aan de Bou levard praat directeur Kees Verplancke een beetje verbaasd over het opgestoken briesje iji Katwijk. Tijdens de maandag avond gehouden bestuursvergadering heeft het bestuur van het VVV nogmaals benadrukt dat het kinderkoor Tygerberg naar Katwijk komt om aan het Festival mee te doen. Volgens Verplancke heeft niemand stil gestaan bij welke gedachte dan ook, toen uit Zuid-Afrika een in schrijving 'van het koor kwam. De enige test die gebruikt wordt zijn de regels van de Koninklijke Nederlandse Federatie voor harmonie en fanfare, waar d.m.v. 10 artikelen de kwaliteit en inhoud ge toetst wordt, van de inschrijvers. „Bij geen enkele inschrijving gaan wij na wie het precies zijn, of het aantal mannen- vrouwen wel verantwoord is, of dat blank of zwart vertegenwoordigd ziin; trouwens in tegenstelling tot de suggestie van het protesterende comité weten wij niet eens of het kinderkoor wel uf geen zwarten binnen haar gelederen heeft", aldus Veplancke, die net betreurt dat over het Festival zo'n negatieve waas dreigt te komen. De protesten tegen de komst van het kinderkoor werden tijdens de raadsver gadering van 27 maart door de voorman van de Katwijkse PvdA/PPR in de ge meenteraad Dirk van Duijn geuit in een tiental vragen tijdens de rondvraag. Daarnaast heeft rondom het PvdA-be- stuur Katwijk Valkenburg een groep met principiële bezwaren zich verenigd tegen de komst van het koor. Toch start op Tweede Paasdag het acht ste Tulip Time Festival officieel. In to taal hebben 53 muziekverenigingen zich ingeschreven (48 uit Nederland) die of buiten op het marktplein of binnen in Theater Tripodia strijden om de prijzen. Op het marktplein dingen majoretten- korpsen, showkorpsen, tamboer en fan farekorpsen om de hoogste eer. In thea ter Tripodia wordt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag onderling gestre den. De jurering geschied daarbij door drie erkende muziekkenners, die voort komen uit de K.N.F., onder voorzitter schap van Henk van Lijnschoten. Het totale Festival, dat ongeveer 50 dui zend gulden kost, bedruipt zichzelf fi nancieel. Wel zegt directeur Verplancke blij te zijn met de hulp van de gemeente voor wat betreft het plaatsen en ophalen van dranghekken en de medewerking van de gemeentepolitie. Het Festival is voor iedereen tegen beta ling van één gulden te beluisteren op dinsdag tot en met donderdag in theater Tripodia, woensdag uiteraard voor niets op het marktplein. De meeste optredens beginnen omstreeks 7 uur 's avónds. Leidschendam De Stompwïjkse Watersport krijgt geen medewerking van het gemeentebestuur voor een opslagter rein voor boten en mogelijkheid tot bebouwing bij de Nieu we Vaart in Stompwijk. B en w hebben de raad meegedeeld dat het landschappelijk ka rakter van het buitengebied dit verbiedt. Evenmin worden mo gelijkheden voor een dergelijk terrein elders in de gemeente ge zien. De Stichting Stompwijkse Watersport die het verzoek vo rig jaar november namens de SWV had ingediend krijgt ten ant woord dat het verzoek opnieuw zal worden bekeken bij de eerstvolgende herziening van het bestemmingsplan „Landelijk gebied" dat twee jaar geleden tot stand is gekomen. Aan de her ziening van het plan wordt begonnen nadat de Kroon uitspraak heeft gedaan over het beroep dat de gemeente heeft ingediend tegen onthouding van goedkeuring door de provincie aan het plan. VW-directeur Kees Verplanke: „We weten niet eens of het koor wel of geen negerkinderen telt". Motorcrossers krijgen wellicht terrein aan Warmondse Menneweg WARMOND In de commis sie ruimtelijke ordening werd gisteren gesproken over de aanleg van een terrein voor motorcross. Het terrein gele gen tussen de nieuwe spoor lijn en de rijksweg nabij de Menneweg werd al eerder als crossterrein gebruikt maar niet legaal. De motorcrossers zijn bij de raad geweest om toestemming te vragen het terrein officieel in gebruik te mogen nemen. De plannen waren toen echter nog niet ver genoeg gevorderd om de grond een definitieve bestem ming te geven. De commissie leden stonden gisteren zeker niet afwijzend tegenover de plannen van de Motor Cross Club Bollenstreek. De Motor Cross Club is van mening dat er dringend be hoefte is aan een terrein in de Bollenstreek. Er zou dan on der toezicht en met goedge keurde motoren en brommers kunnen worden geoefend en wedstrijden verreden. Ook voor de beginners zouden er mogelijkheden zijn bijvoor beeld op woensdagmiddag zo dat opgroeiende jongens met een brommertje ook een be trekkelijk veilig terrein heb ben waarop zij kunnen rijden. De geluidshinder zou beperkt kunnen worden door het op werpen van een aarden wal. Bovendien mogen alleen mo toren en brommers met ge luiddempers op de baan ko men. Volgens het bestuur van de Motorclub maken motoren op de baan minder lawaai dan het verkeer op de Rijksweg. Toen het terrein illegaal in ge bruik was, zijn er door de po litie geluidmetingen verricht waarvan bekend is dat het la waai van de crossbaan minder was dan van het gewone ver keer op de Rijksweg. Voor de commissieleden dus reden ge noeg om gunstig voor de mo torcrossers te adviseren. VOORSCHOTEN De commissie voor openbare werken kan akkoord gaan met het verhuren van water aan de Watersportvereniging Voorschoten waardoor 47 ligplaatsen voor boten ge maakt worden in de Kerksloot. Dit is een begin, spoedig zullen in en nabij de Kerksloot in totaal 170 ligplaatsen voor kleine boten gerealiseerd kunnen worden. Wie een ligplaats wil in het water van de Kerksloot en het nieuwe water in de wijk Bijdorp zal lid moeten worden van de Wa tersportvereniging, over die'laatste bepa ling had de commissie enige twijfels. Ook de bewoners aan de Fabritiuslaan, die thans een ligplaats hebben, zullen binnen 1 jaar lid moeten worden van de Water sportvereniging. Aan het realiseren van de ligplaatsen zijn voor de gemeente geen kosten verbonden. De aanlegsteigertjes worden door de leden van de watersport vereniging zelf gemaakt. De commissie is niet bereid om een plan voor tuincontainers goed te keuren. De kosten verbonden aan het plaatsen van enige containers waar tuinafval in gestort kan worden, bedragen voor twee contai ners 14.000,- per jaar. De commissie meent dat de grofvuilophaaldienst vol doende kans biedt om tuinafval weg te voeren. De containers zorgen veelal ook voor de verontreiniging van de omgeving. De commissie is bereid om akkoord te gaan met de aanleg van parkeerterreinen achter de Voorstraat mits gelijktijdig een plan ter tafel gebracht wordt, waarin het parkeren tussen de Lindebomen op de Voorstraat verboden wordt. Vanaf het parkeerterrein moeten doorgangen ko men naar de Voorstraat. De gemeente is nog in onderhandeling met ^ie eigenaren van de grond. Alleen de doorgang langs Voorstraat 11 naar het parkeerterrein is eigendom van de gemeente. Ook bestaat nog geen overeenstemming met de P.T.T over de financiële afwikkeling waardoor het postkantoor aan de achterkant met auto's te bereiken wordt. De gemeente wil een behoorlijke bijdrage van de P.T.T. In overleg met .de commissie verkeer en vervoer wil de commissie openbare wer ken komen tot een betere regeling over het nemen van verkeersmaatregelen, die voortkomen uit een verzoek van de bewo ners. Thans komen de voorstellen in beide commissies en dat schept veel verwarring, ook bij de indieners van een verzoek om verkeersmaatregelen. NOORDWIJK Aan de Langevelderslag komt een nieuwe post voor de Noordwijkse Reddingsbrigade en de politie van het type- Cozijn. B. en W. hadden voor deze post aan vankelijk een eenvoudige demontabele keet op het oog, die zonder een speciale funde ring op het strand zou kunnen worden neer gezet. Bij nader inzien kwam het college op dit voornemen terug, omdat een dergelijk gebouwtje bij harde wind of hoog water toch wat al teveel risico's liep. Een ander be zwaar was, dat de brigadewerkers en de .dienstdoende politiemannen te weinig over zicht op het strandgebeuren zouden hebben. Uiteindelijk kozen B. en W. voor een container- gebouw, dat gefundeerd zou worden op de nog aanwezige betonnen palen van het afgebrande pand. Eventueel kon het geplaatst worden op een betonnen vloer. Het lag in de bedoeling om het uitneembare pand elk najaar weg te halen en het in het voorjaar weer te plaatsen. De kos ten raamde men op ruim 100.000,-. Bij de behandeling van het voorstel in de ge meenteraad gaf deze echter de voorkeur aan een stenen gebouw, dat winter en zomer kon blijven staan. Het college kreeg machtiging om daarvoor zonodig wat meer geld uit te geven. Als model werd de huidige politiepost op het V strand voor de Koningin Wilhelmina Boule vard genoemd. Merkwaardig genoeg is destijds over deze post in de commissies en de raad heel wat te doen geweest. Het model werd ontwor pen en zelf getekend door de Heemsteedse korpschef Cozijn, die toen politie-inspecteur in Noordwijk was. Diens ontwerp vond men toen in eerste instantie veel te duur. Na veel beraad werd uiteindelijk besloten om het vrijwel onge wijzigd in steen uit te voeren. De strandpost geldt thans voor een der mooiste en best inge richte langs de Nederlandse kust. Dat ook nu weer voor het type-Cozijn wordt gekozen, on derstreept deze kwalificatie. De daders van de brandstichting in de post aan de Langevelderslag zijn de afgelopen dagen door de recherche verhoord. Het is eer. zeven tal jongelui uit Hillegom, Noordwijkerhout en Sassenheim, in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Na de viering van het verjaardagsfeest van een der Hillegommers, wat het gezelschap naar het strand gegaan om daar de fuif verder te vieren. Men legde een kampvuur aan en toen het hout op was, gingen de feestgenoten over tot sloop van de houten post. Brandende fakkels, die door het lang niet nuchtere gezelschap achte loos in het gebouwtje werden achtergelaten, de den het in vlammen opgaan. De kruising Broekweg/Castellumplein met op de hoek de stfaks wat uit de toon vallende schuur. acht het bovendien zeer goed mogelijk dat er achter de nieu we supermarkt een aantal huurwoningen gebouwd gaat worden. Bouwvallig Architect Guus Westgeest, zelf lid van de commissie Ruimte lijke Ordening, speelt een be langrijke rol in de sanerings plannen en uitvoerende werk zaamheden rond de dorpskern. Zelf alweer 10 jaar Valkenbur ger heeft hij vorig jaar een kantoor aan het Castellum- plein betrokken. Daarmee was hij de eerste bewoner van het nieuwe plan. De architect en de wethouder zijn het er over eens dat de bouwvallige schuur op de hoek Castellum- plein-Broekweg straks wat uit de toon zal vallen. Westgeest: „Het zou de randbebouwing van het plein ten goede komen als daar ook iets nieuws kwam". De architect heeft daar best ideeën over: „Aange zien er weinig grond beschik baar is zou de bouw van een aantal kleine woningen voor alleenstaanden ideaal zijn. Joh. Imthorn Expositie in Leiderdorps gemeentehuis LEIDERDORP In de hal van het gemeentehuis van Leiderdorp is tot en met 29 april een tentoonstelling in gericht van 6 kunstenaars. Het gemeentehuis is elke werkdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. De 34-iarige Arnold Beugels- dijk is leraar rekenen en foto grafie. Hij exposeert met pot lood, houtskool en conté- teke ningen en aquarellen. Xander Wellen kreeg zijn opleiding aan de Bredase Academie St. Joost. Hij is op de expositie vertegenwoordigt met linosne den en pentekeningen. Gerard Oskam, leraar handvaardig heid, exposeert in Leiderdorp keramiek, stillevens en land schappen. Van Hans Meeuwis zijn etsen en olieverf-werken te zien. Albert Van Ark, foto graaf van beroep, exposeert zowel zwart-wit en kleurenfo to's en Marry Van Ark, lerares tekenen, exposeert wandkle den. Tapijten gestolen: waarde 25.000 gulden NOOTDORP Uit een tapijt- handel aan de Dorpsstraat in Nootdorp is vanmorgen rond tien voor zes ingebroken. Daarbij werden twee Perzi sche tapijten met een waarde 25.000 gulden gestolen. Men kwam binnen slaan van de ruit deur. i het i iiiiiilinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eieren zoeken De grote Paashass Dumpy en zijn as- sistentjes Pluisje en Dompy zullen het komend weekend ruim 10.000 eieren verstoppen op het terrein van het re creatiecentrum Dulnrell in Wasse naar. Op eerste Paasdag kunnen kinderen van 4 tot 10 jaar mee doen aan de eierzoek- wedstrijd waarbij verschillende prijzen te winnen zijn. Het startsein voor de wedstrijd wordt om 14.00 uur gegeven door Harry Touw. De deelname be draagt 4.25 gulden, waarvoor ook de andere attracties in het recreatiecen trum toegankelijk zijn. SANERINGSPLANNEN IN VOLLE GANG VALKENBURG Val kenburg raakt vol. Het ziet er niet naar uit dat de gemeente voldoende woningen kan bouwen om de groei van de be volking op te vangen. „Het is algemeen bekend dat de gemeente Vaken burg bekneld zit tussen de Rijn en het vliegveld en voor woningbouw ei genlijk te weinig be schikbare grond heeft", aldus wethouder Van der Mey van Openbare Werken en Huisvesting. Al voor zijn wethouder schap vroeg hij de ge meente haast te maken met de bouw van wonin gen in het saneringsge- bied (Commandeurs straat, Castelweg, Kruis weg, Middenweg en Marktveld). Inmiddels is het gemeentebe stuur een flinke stap dichterbij de saneringswerkzaamheden gekomen. Indertijd werden de kosten van sanering geraamd op zo'n 650.000 gulden. Het gaat hierbij om het aankopen, afbreken en het opbouwen van 30 huizen en winkels rond het Dorpsplein in Valkenburg. Onlangs ging de eerste paal de grond in aan de Hoofdstraat- /hoek Commandeursstraat. Op deze plaats wordt een super markt gebouwd. Aan de Kruisweg verrijst aan aantal woningen. Met de aankoop van het pand Marktveld 4 en de daarbij behorende opstallen heeft het gemeentebestuur van Valkenburg indertijd een goe de zet gedaan. „De op de hoek van het Marktveld en Lotsy- straat gelegen panden willen we zodra de bewoners deze hebben verlaten gaan afbre ken," zegt wethouder Van der Mey: „Op deze grond wordt een vijftal woningen gebouwd." Wanneer de gemeente tot een akkoord kan komen met de fa. De Jong zal ook de manufac turenwinkel verdwijnen ten gunste van de saneringsplan nen. Wethouder Van der Mey is optimistisch gestemd over deze onderhandelingen. Hij

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7