Opera tie Kist pas in juli TERUGKEER ALI TEGEN WEAVER ,Eén keer gemolesteerd worden is genoeg' Dames Hellas en heren Quintus in kwartfinales Topsporter ziet minder en anticipeert beter dan een beginneling Nieuwe kroongetuige in omkoopschandaal Meerderheid Amerikanen tegen boycot Schouwenaar naar Beerschot Goldrace zonder sterke Italianen SCHEIDSRECHTER GOZEVOORT DOET STAP TERUG Debuut Hrubesch SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 APRIL 1980 PAGINA 17 KNOXVILLE Oud-wereld kampioen zwaargewicht Mu hammad All wil zijn comback in de bokssport maken met een gevecht in juni of juli te gen de nieuwe WBA-kam- pioen Mike Weaver, die maan- [dag in Knoxville John Tate onttroonde. Tate verloor toen niet aleen zijn titel, maar hij raakte ook sieraden ter waarde van 40.000 gulden kwijt. Terwijl hij aan het boksen was met Mike Weaver werd zijn huis leegge roofd. Tate ontdekte de dief stal, toen hij na zijn nederlaag samen met zijn manager Ace Miller in zijn huis terugkeer- de. Eddie Gregory, een* 27-jarige bokser, heeft het wereldkam pioenschap halfzwaargewicht veroverd door een overwin ning op zijn tegenstander en oud-werelkampioen Marvin Johnson, die daardoor afvalt als mogelijke tegenstander van Rudie Koopmans. Sugar Ray Leonard heeft zijn wereldkampioenschap welter- gewicht geprolongeerd door een knock-outoverwinning op zijn Britse uitdager Davey „Boy" Green. De beslissing viel in de vierde ronde van het gevecht. De 28-jarige Marvin Camel, een lid van Montana's Noorda- merikaanse indiaanse Fla- thead-stam, heeft het wereld kampioenschap boksen in de zogenaamde „cruiserweight"- klasse veroverd door een over winning op de 31-jarige Joe goslaaf Mate Parlov. ROME De justitiële autoriteiten in Rome hebben giste ren tien voetballers en voorzitter Felice Colombo van AC Milan op vrije voeten gesteld. Negen dagen na hun opzien barende arrestatie zijn de elf op borgtocht (ieder 200.000 gul den) uit het huis van bewaring „Regina Coeli" ontslagen. Alleen Guido Magherini van Palermo verblijft nog in hech tenis. Als het vooronderzoek tegen hem is afgesloten, kan ook hij worden vrijgelaten. Blijkens de vrijlatingen is het gerechtelijk vooronderzoek in een vergevorderd stadium. Wanneer de rechtbank de aanklachten tegen de ongeveer vijftig bij deze affaire betrokken personen zal behandelen, is nog onbekend. Een nieuwe kroongetuige, Francio Corti, heeft zich inmiddels bij de Romeinse justitie gemeld. Gisteren werd hij door de onder- zoekrechter Vincenzo Rosselli voor het eerst verhoord. Corti zou in het bezit zijn van „niet aan te vechten documenten", die voor een verdere escalatie van het schandaal zouden kunnen zorgen. COLARADO SPRINGS Het plan van president Carter van de Verenigde Staten om de Olympische Spelen van Moskou te boycotten lijkt in eigen land steeds minder steun 'te ondervinden. Tachtig procent van de brieven en telegrammen die het Ameri kaanse Olympische Comité over deze zaak ontvangt, bepleit het sturen van een afvaardiging naar de hoofdstad van de Sovjet- Unie. Pas nadat het Amerikaanse huis van afgevaardigden deze maand de boycotplannen heeft behandeld, zal het Amerikaanse /Olympische Comité (USOC) een definitief standpunt innemen. J Volgens de woordvoerder van het comité, Dennis Keegan, is de i publieke opinie na de Olympische Winterspelen in Lake Placid omgezwaaid. Voor de winterspelen toonde zestig procent van de d Jriefschrijvers zich voor een boycot. Roger Schouwenaar. DEN HAAG Roger Schouwenaar gaat Die club wordt getraind door de oud-oefen-' aan het einde van het voetbalseizoen AZ'67 meester van het Nederlands elftal, Georg Kno- yerlaten. De Alkmaarse vleugelspits heeft bei- Schouwenaar. 21 jaar, heeft dit seizoen in Antwerpen een contract voor vier jaar ge- twintig-keer in het basiselftal van AZ'67 ge tekend met de Belgische eersteklasser Beer- staan. Voorts heeft hij gedurende dit seizoen schot ook gespeeld in Jong Oranje. Bij Beerschot zal hij als aanvalsleider gaan fungeren. AMSTERDAM De finale van de vijftiende Amstel Gol drace komt op de middag van paaszaterdag rechtstreeks op de televisie. Dit heeft de NOS gisteren meegedeeld. De enige Nederlandse wielerklassieker r professionals, staat dit jaar overigens voor het laast op paaszaterdag op de kalen der. Door steeds groter wor dende verkeerstechnische pro blemen in het paasweekeinde willen de organisatoren vanaf volgend jaar de wedstrijd op een doordeweekse dag hou den. „Dan ook is het gemakkelijker om Italiaanse vedetten aan de- start te krijgen", zei de verant woordelijke Herman Krott. Dit jaar ontbreken Francesco Moser en Giuseppe Saronni in het deelnemersveld, omdat zij zondag een dikbetaald criteri um in het zuiden van Italië rij den en de tijd te kort en de af stand te lang is. Voor het ove rige is de editie van dit jaar sterk bezet met de Belgen Ro ger de Vlaeminck en Daniel Willems, de wereldkampioen Jan Raas, Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en vooral ook de tweevoudige tourwinnaar Bernard Hinault. De laatste dag voor de start gaat Herman Krott proberen alsnog Michel Pollentier, zondag winaar van de Ronde van Vlaanderen, naar de startplaats Heerlen te halen. Remise Tal en Poloegajevski ALMA ATA De vierde par tij in de tweekamp tussen Lev Poloegajevski en Michael Tal voor de kwartfinale van het kandidatentoernooi is giste- in Alma Ata geëindigd in De stand is daardoor 31 in het voordeel van Poloegajevs ki, die de eerste twee partijen ron. Beide spelers verkeerden hevige tijdnood toen na de 36e zet tot remise werd beslo- Trainingsstage marathonlopers DEN HAAG De marathonlopers Cor Vriend (HAC), Roe lof Veld en Gerard Nijboer (beiden Daventria) gaan van 10 tot 14 april een trainingsstage in Drente volgen. Onder leididng van trainingscoördinator Bob Boverman zullen de drie atleten zich in het plaatsje Lhee voorbereiden op de in ternationale marathon, die zaterdag 26 april in Amsterdam wordt gehouden. Zege Liverpool LIVERPOOL Liverpool, leider van de eerste divisie van de Engelse league, heeft gisteravond in een competitie wedstrijd Stoke City met 10 verslagen. West Bromwich Albion won voorts op eigen terrein met 3 0 van Crystal Palace. Liver pool heeft nu een voorsprong van zes punten op Manchester United, dat tweede staat. Li verpool speelde echter een wedstrijd meer. De stand aan de kop van de ranglijst is: Liverpool 3552, Manchester United 3446, Ipswich Town 3542. SPITS BLIJFT BESCHIKBAAR VOOR AZEN ORANJE EMMEN In het Emmer Scheperzieken huis maakt Wim Gozevoort (32), buschauf feur en in zijn vrije tijd scheidsrechter in de reserve derde- en vierde klasse, de balans op na een uit de hand gelopen „voetbalmorgen" in Weerdinge. Tijdens de wedstrijd Weerdin- j ge3-DVC4 werd hij zodanig geslagen en ge- I schopt dat hij bewusteloos moest worden af gevoerd. „Mijn eerste reactie was: ik kap er mee. Daar ben ik inmiddels van terug geko men. Junioren wil ik straks wel weer flui ten, maar van senioren die aangemoedigd door drank uit grootdoenerij de beest uit hangen, heb ik mijn buik vol. Eenmaal ge molesteerd worden is genoeg". In het ziekbed verbijt de Emmenaar nu de pijn en de teleurstelling over het agressieve gedrag op het voetbalveld. Hoewel hij versuft door de molestatie de werkelijke'gang van zaken nog niet goed heeft kunnen reconstrueren is Wim Gozevoort er voor honderd procent van over tuigd dat hij niet door één maar door meerdere voetballers uit Nieuw-Dordrecht het ziekenhuis is „ingeschopt". „Ik heb een zware hersen schudding en mijn nek en rug zijn op meerdere j plaatsen geraakt. Dat kan nooit het werk zijn van één speler", zegt hij. Wih) Gozevoort loopt drie jaar mee in de j scheidsrechters wereld. De laatste anderhalfjaar fluit hij senioren. Problemen rond zijn persoon deden zich tot voor zondag niet voor en Wim Gozevoort koesterde zelfs hoop in de nabije toe komst standaardelftaHen te mogen fluiten. Die ambitie is inmiddels volledig verdwenen. Goze voort hoeft niet meer zo nodig. „Na zo'n af schuwelijke wedstrijd ga je denken: moet ik het risico lopen nog eens in elkaar geslagen te wor den? Nee dus. Vandaar dat ik een stap terug doe". De moeilijkheden tijdens Weerdinge-DVC ont stonden in de tweede helft op het moment dat scheidsrechter Gozevoort een oifficiële waar schuwing gaf aan een DVC-speler A.van der W. De speler reageerde agressief op de arbitrale beslissing en kon vertrekken. Scheidsrechter Gozevoort: „Toen ik die speler uit het veld stuurde, hoorde ik achter mij „hij er uit, jij er uit". Ik voelde een klap in mijn nek en zakte in elkaar. Wat daarna met me gebeurd is weet ik niet. In het ziekenhuis kwam ik pas weer bij mijn positieven". Het bestuur van Voetbalvereniging DVC59 uit Nieuw-Dordrecht heeft de speler A.van der W. geschorst voor twee en een half seizoen wegens zijn betrokkenheid bij de ongeregeldheden. Verder is het DVC-bestuur een onderzoek ge start naar de betrokkenheid van andere spelers uit Nieuw-Dordrecht bij het incident. Behalve de voetbalvereniging is ook de politie op zoek naar de voetballers die Wim Gozevoort het zie kenhuis hebben ingeschopt. Zwitsers verslaan ook Griekenland ZURICH Zwitserland heeft gisteravond in Zürich voor 12.000 toeschouwers in een vriendschappelijke wed strijd Griekenland met 20 verslagen. Bij de rust was de stand 10. Zwitserland dat kort geleden ook met 20 van de Tsjechen won, nam in de 19e minuut de leiding door Mare Schnyder. Griekenland, in de eindron den van het toernooi om het Europese voetbalkampioen schap in Italië tegenstander van Nederland, had het voor rust erg moeilijk. Na de her vatting werden de gasten ster ker. De Zwitserse doelman Erich Burgener speelde echter een voortreffelijke wedstrijd en stond een Grieks succes in de weg. Een uitval werd de Grieken, die hun sterspeler Thomas Mavros misten, nood lottig. Schnyder bracht een kwartier voor tijd de stand op 2—0. MÜNCHEN In het West- duitse elftal debuteert Horst Hrubesch van HSV in de vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk, die vandaag in München wordt gespeeld. Hij is de enige debutant, die door bondscoach Jupp Derwall is opgeroepen. Bij Oostenrijk, waarin AZ- spits Kurt Welzl speelt, staat ook de ex-Fevenoorder Willy Kreuz opgesteld. Hij speelt zijn 54e interland. (Van onze sportredactie) VOORBURG De dames van Hellas en de heren van Quintus hebben zich gisteren ge plaatst voor de kwartfinales van de strijd om de nationale handbalbeker. Hellas ver sloeg het inmiddels uit de eredivisie gede gradeerde DVO met 11-9 (4-3) en Quintus bleef Hellas' heren twee treffers voor: 14-12 (6-5). Het damesteam van Hellas dankte de zege in de .matige ontmoeting met DVO voor een belang rijk deel aan de schutterscapaciteiten van Han- nie de Kok. Zij zorgde voor acht doelpunten, waarvan drie uit strafworpen. De rest van de produktie kwam op naam van Els Buys, Ingrid van Koppen en Inge Barreveld. Het tweede bekerduel gisteren in de Voorburg-, se sporthal De Vliegermolen stond in het teken van de hardheid. De heren van Hellas (eerste divisie) en Quintus (eredivisie) legden het ac cent op de fysiek, hetgeen overigens een uiterst spannend duel opleverde. Quintus, dat in Henry Reygersberg (5) zijn beste schutter had, was op alle punten net iets geroutineerder en won daardoor verdiend. Hellas bleef niettemin steeds dichtbij (10-9, 13-11), vooral dank zii spectaculaire doelpunten van topscorer Fred Berendsen (6) uit de hoeken van de cirkel. De loting voor de kwartfinales, waarvoor de heren van Hermes zich al eerder kwalificeer den, is vrijdagavond. ALKMAAR Kees Kist zal waarschijnlijk pas na de [Europese kampioenschap pen in Italië worden geope reerd aan zijn oor. Hoewel door de formele opstelling van enkele AZ-officials geen nadere mededelingen wer den gedaan en clubarts Be cking, tevens woordvoerder in deze zaak, niet voor com mentaar bereikbaar was, werd uit wel ingelichte bronnen gemeld, dat Kist een dezer dagen niet zal wor den opgenomen in het zie kenhuis. Gisterenmiddag kwamen Kist, Becking, trainer Georg Kess- ler en specialist Koeman bijeen om zich te beraden over de ooraandoening van de Alk maarse topscorer. Aangezien de titelkansen van AZ na het vérlies van Ajax het afgelopen weekeinde aanzienlijk zijn ge stegen, voelde de leiding van AZ er weinig voor Kist nu te laten opereren, want deze ope ratie zouede centrumspits voor de rest van dit seizoen hebben uitgeschakeld. Van dokter Koeman wilde AZ exact weten of de gezondheid van Kees Kist gevaar zal lopen indien hij niet direct onder het (Van onze verslaggever) AMSTERDAM De sport is al van veel kanten be licht, maar bepaald nieuw is het onderzoek naar het be lang van het oog in de sport, het zien. Tijdens een studie bijeenkomst gisteren in de RAI te Amsterdam maakte de Britse psycholoog dr. Dave Tyldesley, die verbon den is aan de Vrije Universi teit in de hoofdstad, enkele conclusies bekend van nog lopende experimenten met balsporten. Afgerekend werd met het dogma 'ogen aan de bal', het constant let ten op de bal. Dr. Tyldesley merkte op, dat een geoefend sportman een aankomende bal slechts een fractie van een seconde hoeft te zien om deze goed terug te kunnen spelen. Opvallend op deze door het voorlichtingscen trum 'Oog en Bril' georgani seerde bijeenkomst was de totale afwezigheid van de actieve topsporters. De ervaren speler kijkt selec tief en heeft minder visuele informatie nodig dan een be ginneling. De laatste let op zo wel de verplaatsing van de bal als op de snelheid. Een topspe- ler reageert op de verplaat sing. Een verkorte reactietijd blijkt echter niet vanzelfspre kend, tot beter spel te leiden. Belangrijker is het anticiperen, het voorspellen wat er gaat ge beuren. Proeven in de voetbal sport hebben aangetoond dat een ervaren doelman voorna melijk let op de knie van een speler die een strafschop neemt en niet op él diens li chaamsdelen. Een erg goede tafeltennisser denkt vaak vijf slagen vooruit. In de forum-discussie deelde de heer Rieken, opleidings functionaris van de NTTB, mee dat tijdens trainingen wel oplossingen voor wedstrijdsitu aties worden uitgewerkt. Ver betering van het anticiperen is mogelijk, maar het zél altijd een bepaalde tijd in beslag ne men die niet kan worden ver kort. De resultaten van de on derzoekingen van dr. Tyldes ley zijn vooral belangrijk voor de coaches die, naarmate de sportlieden de vaardigheden en associaties tot automatis men maken, selectievere vide obeelden en aanwijzingen in hun programma dienen op te Royale zege jong FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jong FC Den Haag heeft giste ren in zijn weke lijkse oefenreeks een royale zege be haald tegen de amateurs van Duindorp SV. Het werd 6-0. Voor de Haagse ploeg scoorde Ed van Dommelen twee keer. Van Dommelen van Rijswijk is op proef bij de profclub. De andere treffers kwamen van Ab van Garderen, Ro nald van Dijk, Aad van Bergenhene- fouwen en Pleun torm. Fred Goe- mans speelde voor het eerst na zijn blessure weer een halve wedstrijd. mes zou gaan. De oorontste king van Rist is volgens Koe man niet zo ernstig, dat direct tot operatie dient te worden overgegaan. Daarom is giste ren afgesproken, dat Kist pas in juli zal worden geopereerd aan zijn oor aangezien de be langen van AZ (het slot van de competitie) en Kist (met Oran je naar de EK in Italië), een eerdere medische ingreep on mogelijk maken. Interesse Feyenoord in Braham en Gorter (Van onze sportredactie) DEN HAAG Feyenoord heeft grote interesse in Ha- kim Braham, de linkerspits van hoofdklasser RVC. Bjaham, Tunesiër van geboor te, heeft inmiddels al een lang durig gesprek gehad met de Rotterdamse club. Voordat tot een contract wordt besloten, komt Feyenoords assistent- trainer Clemens Westerhof Braham zaterdag nog eens be kijken tijdens RVC-VUC. In dat duel zal RVC overigens Dick Jol moeten missen, want hij werd gisteren door de KNVB voor drie wedstrijden .geschorst. Feyenoord heeft bovendien nog een oogje op Edwin Gor ter, ook van RVC. Volgende week donderdagavond zal Gorter, die momenteel met het UEFA-team in Frankrijk ver- Hakim Braham, VOlgand S6iz06n toeft, een selectiewedstrijd in waarschijnlijk Feyenoorder. Rmterdam spelen De camera, die de beweging van het oog volgt, is een belangrijk hulpmiddel bij het onderzoek naar de functie van datzelfde oog in de sport.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17