Wij hebben onomstotelijk bewijs da t Amin samen werkte met de CIA Belgische media vol metapril- vissen Britse regering wil defensie uitgaven aanzienlijk verhogen Opnieuw gevoelige nederlagen Kennedy fredvanwordragen AFGHAANSE PRESIDENT KARMAL: BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 APRIL 1980 PAGINA 15 (Vervolg van voorpagina) Ziet U enige overeenkomst tussen het EG-plan af komstig van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington om tot een internationaal gegarandeerd neutraal Afghanistan te komen, de verklaring van partijleider Breznjev dat het nood zakelijk is de Afghaanse onafhankelijkheid en on schendbaarheid te garanderen en uw eigen voorstel dat U op 21 maart hebt gedaan? (Karmal zei toen dat de Russische troepen zouden wor den teruggetrokken indien zou blijken dat alle vormen van buitenlandse inmenging zouden worden gestaakt, red.) Karmal: „De positie van Afghanistan is duidelijk en laat geen twijfels bestaan. We zijn niet bereid in te gaan op diplomatiek gemanoeuvreer. De „neutralise ring" van het probleem zoals voorgesteld door Lord Carrington van Groot Brittannië, beoogt de verschil lende vormen van interventie en agressie tegen ons land te verhullen. Het is duidelijk dat er een onmiddel lijk einde moet komen aan alle vormen van agressie en interventie, vooral van Pakistan dat militair en finan cieel gesteund wordt door de Verenigde Staten en Chi na, en aan de infiltratie van buitenlandse agenten die vermomd als kooplieden ons gebied binnendringen. Als deze activiteiten worden gestaakt en als onze onaf hankelijkheid en onschendbaarheid wordt gerespec teerd en als alle pogingen van buitenaf om de Af ghaanse revolutie te bezweren worden beëindigd, is het mogelijk om rond de tafel te gaan zitten en de pro blemen te bespreken. Dit is de enige voorwaarde die we stellen en daar wijken we niet van af. Wat de posi tie van de Sovjet-Unie met betrekking tot Afghanistan betreft: in geen enkel opzicht mengt de Sovjet-Unie zich in onze binnenlandse of buitenlandse aangelegen heden. Over de aanwezigheid van een beperkte Russi sche troepenmacht in Afghanistan, kan ik alleen maar dit zeggen: de Russische troepen zijn in Afghanistan op basis van een vriendschapsverdrag dat op 5 december 1978 is getekend en dat volledig overeenstemt met Ar tikel 51 van het Handvest van de Verenigde Naties." „De Russische troepen zijn in Afghanistan om onze be langen te beschermen en vooral om ons voor buiten landse dreigingen te behoeden. De verklaring van pre sident Breznjev staat in direct verband met de binnen landse situatie van Afghanistan en de dreigingen van buitenaf. Elk mens dat beschikt over een dosis gezond verstand ziet dat de Verenigde Staten de aanwezigheid van de Sovjet-troepen in Afghanistan aangrijpen als voorwendsel om de koude oorlog op te voeren en agressie tegen Afghanistan aan te moedigen". Is bet mogelijk dat de Beweging van Niet-Gebon den landen een rol speelt bij de oplossing van het probleem. Afghanistan is lid van de Beweging van NietGebonden Landen die bet als zijn voornaam-1 ste taak beschouwt om de vrede en ontspanning in de wereld te bevorderen (Het is een publiek geheim in Kaboel dat de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Isidore Malmierca, vorige week naar Afghanistan kwam om Karmals goedkeuring te verkrijgen voor bilaterale onderhande lingen met Pakistan. Vervolgens ging hij per vliegtuig naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, red.) Karmal: „De Afghaanse partij en de Afghaanse rege ring zijn te allen tijde bereid met buitenlandse mo gendheden, vooral buurlanden, te bespreken hoe de {>roblemen op vreedzame wijze kunnen worden opge- ost Het is duidelijk dat landen zoals Cuba dat altijd steun verleent aan revolutionaire en nationale bevrij dingsbewegingen en dat onvoorwaardelijk stelling neemt tegen alle soorten van uitbuiting, fascisme, zio nisme en apartheid en dat als geen ander land ijvert voor vrede en ontspanning in de wereld, een belangrij ke rol kunnen spelen. Maar onder geen beding zullen we besprekingen beginnen met landen die zich hebben schuldig gemaakt aan imperialisme". Hoe is het mogelijk dat een man als Hafizullah Amin die nu wordt afgeschilderd als een agent van de „imperialistische mogendheden" zo'n hoge positie heeft bereikt en zoveel macht naar zich toe heeft weten te trekken (Toen Amin op 27 december vorig jaar ten val werd gebracht, was hij president van de Revolutionaire Raad, premier en minister van buitenlandse zaken. Ook een aantal familieleden van Amin bekleedde hoge posten, red.) Karmal: „Als men terugblikt op de geschiedenis van revolutionaire bewegingen, ziet men altijd twee aan el kaar parallel lopende, tegenstrijdige stromingen. Paral lel aan het proces van vooruitgang loopt het imperialis tische streven deze ontwikkeling te keren. Niets gaat hen te ver om revolutionaire bewegingen uit te scha kelen. In dergelijke omstandigheden kunnen er elementen naar voren treden die zich verschuilen achter het mas ker van „revolutie en democratie". Zij kunnen er in slagen de hoogste positie te bereiken. De partij werd 15 jaar geleden opgericht Amin stu deerde toen nog in de Verenigde Staten waar hij voor zitter werd van de Afghaanse studentenorgansisatie in Amerika. Pas veel later kwamen wij er via de Wester se pers achter dat elke voorzitter van de organisatie moest samenwerken met de CIA. Amin keerde ln maart 1965 terug naar Afghanistan. De partij was toen net twee maanden oud. Amin werkte zich in de partij en veroorzaakte al onmiddellijk een scheuring. Oor zaak voor de scheuring waren de destructieve en ultra linkse activiteiten van Amin waar ik een fel tegen stander van was. De grote meerderheid van de partij schaarde zich toen achter mij. (Het is bekend dat Karmal altijd al een gematigde weg voorstond, terwijl zijn voorgangers Tarakki en Amin voorstanders waren de harde liin, red.) „Pas na tien jaar is de eenheid binnen de partij her steld, precies een jaar voor de april-revolutie van 1978. Een paar maanden later vertegenwoordigde Amin die toen inmiddels vice-premier en minister van buiten landse zaken was geworden, Afghanistan op een spe ciale ontwapeningsconferentie van de Verenigde Na ties in New York. We hebben onomstotelijk bewijs dat Amin tijdens zijn bezoek aan Amerika nieuwe instruc ties heeft ontvangen van de CIA, Na zijn terugkeer be gon hij wederom onenigheid te zaaien in de partij en dat leidde tenslotte tot de val van Tarakki op 19 sep tember 1979. Later gaf Amin zelf opdracht om Tarakki te vermoorden. Tóen dat eenmaal was geschied, kon Amin alle macht naar zich toe trekken. Talloze men sen werden vermoord, hele dorpen werden gebombar- deed en Amin moedigde onenigheid binnen de stam men aan. Wat zou er gebeurd zijn als U en de vijf andere le den van het centraal comité geweigerd hadden om na de april-revolutie van 1978 als ambassadeurs in ballingschap te gaan? (Amin, die het toen als vice-president al voor het zeg gen had, hoewel Tarakki nog steeds in naam president was, slaagde erin Karmal en zijn voornaamste rivalen naar het buitenland te sturen en hen vervolgens uit het centraal comité van de partij te stoten, red.) Karmal „We konden twee dingen doen. Hadden we geweigerd aan het zogenaamde besluit van het centraal comité te gehoorzamen, dan zou er binnen de partij een gewapende strijd zijn uitgebroken. We zouden dan het voortbestaan van de partij en daarmee de revolutie op het spel zetten. En dan zouden we de CIA juist in de kaart spelen". „De beslissing die we in december genomen hebben, was de juiste. Ook nu werken we aan een nationale, democratische revolutie. Een revolutie in een onder ontwikkeld land, waar bij de meeste stammen nog een semi-feodaal systeem bestaat en diepgewortelde gods dienstige principes, is een nieuwe ervaring die we uit voerig moeten bestuderen en analyseren. (Copyright The Guardian) Collectie St. Laurent Ook modekoning Yves St. Laurent heeft gisteren In Parijs zijn najaarscollectle aan de openbaarheid prijsgegeven. Links een avondjapon uit de prêt-é-porter-serle, vervaar digd uit goudlamé, afgebiesd met veelkleurige veertjes. Rechts een van St. Laurents ..Mondriaan'-japonnen In crêpe de chlne en strookrok. GOUVERNEUR BROWN TREKT KANDIDATUUR IN WASHINGTON Presi dent Carter heeft bij voor- verkiezingen in de staten Wisconsin en Kansas een ge voelige slag toegebracht aan de na vorige week opgelaai de hoop van senator Edward Kennedy op de Democrati sche presidentskandidatuur. In beide staten werd Ken nedy ruimschoots verslagen. De derde Democratische kandidaat, gouverneur Brown van Californië, be sloot na opnieuw zwaar te genvallende resultaten zijn kandidatuur in te trekken. Aan Republikeins zijde was President Carter kwam, na zijn nederlagen van verleden week in New York en Con necticut, opvallend sterk te rug. Hij verzamelde in Wis consin (55 tegen 31 procent) en Kansas (56 tegen 32 procent) nog eens 80 gedelegeerden voor de conventie, zodat hij momenteel ruim de helft van de benodigde 1.666 stemmen op de conventie achter zich heeft. De overwinningen van Carter kwamen echter niet helemaal Verplichte aanduiding zeehondehuid LONDEN De tegenstanders in Engeland van de jacht op jonge zeehonden hebben een overwinning behaald, toen de regering een maatregel uit vaardigde die verplicht om goederen die van zeehondehui den gemaakt zijn, als zodanig herkenbaar te maken. De minister voor consumen tenzaken, Sally Oppenheim, deelde het parlement mee dat het als een strafbaar feit zal worden beschouwd als zeehon- devel te koop wordt aangebo den zonder duidelijk aan te ge ven dat het zeehondevel is. Dit éJeldt ook voor advertenties. Vier Italianen neergeschoten MILAAN Drie mannen en een vrouw hebben gister avond in een kantoor van de Italiaanse christen-democra tische partij in Milaan vier mensen met pistolen door de knieën geschoten. De overval duurde slechts en kele minuten. De vier slacht offers werden door de zwaar bewapende aanvallers uit de groep van ongeveer dertig aanwezigen gezocht en neerge schoten. De aanslag van giste ren was het vijfde geval van „kneecapping", zoals deze van de IRA overgenomen terreur methode wordt genoemd, in Italië dit jaar. onverwachts. Met name in Kansas had senator Kennedy zichzelf weinig kans gegeven. Het tegenvallende resultaat in Wisconsin wordt onder meer geweten aan het lage wer kloosheidscijfer in deze staat, waar men nog weinig van de economische moeilijkheden heeft gevoeld. Kennedy richt nu al zijn aandacht op de zeer belangrijke voorverkiezingen in Pennsylvania op 22 april. Als hij daar niet wint, moet de campagne van Kennedy defi nitief als mislukt worden be schouwd. Bij de Republikeinen lijkt nie mand meer in staat Ronald Reagan te stuiten. Was in Wis consin het verschil met zowel Bush als Anderson niet veel groter dan 7 procent (38 tegen 30 procent) in Kansas behaal de de ex-acteur 62 procent van de stemmen teghen 19 en 13 procent voor Anderson en Bush. Opmerkelijk is overi gens dat Anderson nog niet de mogelijkheid heeft wülen uit sluiten, dat hij als onafhanke lijke kandidaat aan de verkie zingen van november zal mee doen. Het zou dan voor de eer ste maal sinds de kandidatuur van George Wallace in 1964 zijn, dat een onafhankelijke kandidaat een serieuze gooi naar het presidentschap doet. Het verkiezingscircus richt zich de komende dagen op de zuidelijke staat Louisiana, waar Carter en Reagan geen enkele tegenstand zullen heb ben te duchten. (Van onze correspon dent v Mare de Koninck) BRUSSEL - De Bel gen hebben elkaar gis teren weer op uitge breide schaal ver maakt met „1 april- -vissenzoals de 1 aprilgrap bij onze zui derburen heet Deze naam slaat terug op1 het gebruik, om stie- kum met een haakje een vis aan iemands rug te hangen, met alle vermakelijke ge volgen vandien. Uit piëteit met de slacht offers en hun omge ving gebruiken de grappenmakers tegen woordig vaak een pa pieren vis. Gisteren was het dus weer raak. Met name de ra diostations en de kranten, ook de door gaans zeer ernstige, hebben bun publiek met wisselend succes bij de neus proberen te nemen. Vooral het geplande au towegenvignet en de energiesector bleken dé schalkse geesten te heb ben geïnspireerd. Zo kon het gebeuren dat zich op tal van politie bureau 's Belgen aan dienden, die het snel wegenvignet tegen de helft van de prijs kwa men ophalen (bericht in Het Volk). Sommigen toonden tevens belang stelling voor het voét- gangersvignet, waartoe de regering had beslo ten (bericht in Le Peu- ple). Veel Belgische huiseige naren smaakten een korte vreugde, toen ze in het eerbiedwaardige Brusselse ochtendblad De Standard lazen, dat de voorgenomen verho ging van de cadastrale perekwatie (de heuse Belgische benaming voor onroerend goed- -belasting) is afgelast. Kunstenaars en acade mici moesten uit de voorname Libre Belgi- que vernemen, dat zij aan een talentenbelas ting zullen worden on derworpen. Voorts is onder de Voerstreek een belangrijk olieveld ontdekt. De Waalse so cialistenleider André Cools verklaarde daaro ver in de Gazette van Antwerpen dat alleen aanhechting van het ge bied aan Wallonië de winning van de olie mogelijk maakt „ver mits Luik het econo misch hinterland is". En op de Brusselse Avenue Louise zat het verkeer gisterochtend potdicht, omdat veel au tobestuurders de ver- keerstunnels niet durf den te nemen. De Fran stalige RTBF had om zeven uur uitvoerig ge meld, dat bij metro- werkzaameden onder de Louisalaan een aard gasbel was gevonden en dat zich ontploffingsge vaar voordeed. De voorzitter van de Vlaamse CVP, Leo Tin- demans, liet in eerste reactie op dit bericht weten, dat de opbrengst van het Brusselse aard gas evenzeer aan de Vlamingen als aan de Franstaligen in de hoofdstad ten goede zou moeten komen. ADVERTENTIE Wanneer u FRED VAN WORDRAGEN" denkt u natuurlijk aan BONT. Maar wist u ook, dat daar de meest modieuze en elegante SCHOENEN EN TASSEN verkrijgbaar zijn. Het huismerk is wereldberoemd door schoonheid, pasvorm en afwerking en wordt exclusief voor Nederland gebracht bij: Hoogstraat 36, 's-Gravenhage telefoon 070-468924 Internationale overeenkomst voor voedselhulp bepleit BRUSSEL De algemeen directeur van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, Edouard Saouma, heeft gisteren op een hoor zitting van het Europees Parlement over de honger in de wereld in Brussel gepleit voor een internationale overeenkomst inzake voed selhulp aan arme landen. De landen die deze conventie ondertekenen zouden dan verplcht worden, hun toezeg gingen gestand te doen. Saouma kwam met zijn voor stel in een toespraak waarin hij kritiek uitte op de westerse landen, die de beloofde voed- selleveranties achterwege la ten. Zo is de in 1975 door de VN in het leven geroepen per manente voedselreserve van 500.000 ton graan nooit goed van de grond gekomen. Saou ma stelde dat de voorraad in 1979 net de 300.000 ton graan te boven is gekomen. Verder riep hij het Europees Parle ment op om de bevolking van de EG warm te maken voor een vergroting van de hulp aan de Derde Wereld. Columbia wil onderzoek naar mensenrechten BOGOTA De regering van Columbia heeft de Interameri- kaanse Commissie voor de Mensenrechten uitgenodigd een bezoek te brengen aan het land en een onderzoek in te stellen naar vermeende schen dingen van de mensenrechten door de regering. De uitnodiging lijkt een po ging van de Columbiaanse au toriteiten te zijn de impasse te doorbreken in de onderhande lingen met de guerrillastrij ders, die nog steeds 27 mensen in gijzeling houden in de Do minicaanse ambassade in Bo gota. Turkije blijft zoeken naar nieuwe president ANKARA Het Turkse parlement slaagt er maar niet in om een opvolger te vinden voor president Fahri Koroturk, wiens ambtster mijn op 6 april verloopt Bij de gisteravond gehouden twaalfde stemming kreeg de enige kandidaat, Ibrahim Ozturk, opnieuw niet het be nodigde aantal stemmen. Van de 426 uitgebrachte stemmen waren er slechts 65 voor Ozturk, die kandidaat is voor de Republikeinse, Volkspartij. Wanneer er op 6 april geen opvolger bekend is, zal de voorzitter van de Senaat het ambt tijdelijk van president Koroturk overnemen. Mausoleum Mao weer voor publiek open PEKING Het mauso leum van Mao in de Chi nese hoofdstad Peking is gisteren, na een jaar geslo ten te zijn, weer voor het publiek geopend. Met de heropening van het mausoleum is tevens een eind gekomen aan de geruchtenstroom, als zou het bouwwerk in het ka der van het streven om het werk van de „Grote Roerganger" tot menselij kere proporties terug te brengen, worden gesloopt. Ook berichten over het el ders bijzetten van de stof felijke resten van Mao ble ken gistermiddag onjuist. Het gebalsemde lichaan van Mao ligt, net als vor- heen, in een met glas afge dekte kist. LONDEN De Britse regering gaat haar militaire apparaat flink ver sterken „om het hoofd te kunnen bieden aan een toenemende Russi sche dreiging tegenover het Westen". In haar eerste overzicht van de Brit se defensie sinds premier Margaret Thatcher in mei aan de macht kwam, kondigde de regering in Lon den vanmorgen aan, dat in ieder ge val tot 1984 elk jaar meer geld en meer materieel beschikbaar zal wor den gesteld aan leger, luchtmacht en marine. Mevrouw Thatcher is, met name door de Russische pers, tot de „IJzeren Dame" gedoopt wegens haar voortdurende waarschuwingen voor een grote militaire opbouw in de Sovjet-Unie. De regering in Londen erkent dat haar plannen veel geld zullen onttrekken aan de toch al wankele Britse econo mie, doordat schaarse middelen zullen moeten worden overgeheveld van ci viele naar militaire sectoren, maar ze zegt geen andere keus te hebben". Het lot van Afghanistan brengt in herinne ring dat blijvende vrede, veiligheid en vrijheid niet als vanzelfsprekend moe ten worden beschouwd of gratis kun nen worden genoten", aldus de rege ring in het beleidsdocument, dat van morgen aan het parlement is voorge legd. De regering-Thatcher wiist erop dat Groot-Brittannië en zijn bondgenoten in het 15 landen tellende NAVO-blok zijn overeengekomen, de reele verho gingen van de defensie-uitgaven jaar lijks op drie procent vast te stellen om de toenemende militaire kracht van de Sovjets het hoofd te kunnen bieden. In het beleidsdocument onthult de rege ring nu, dat haar defensiebegroting voor het jaar 1980-1981 een totaalbe drag van 8,1 miljard pond (36 miljard gulden) zal belopen, een reële toename van 3,5 procent ten opzichte van het voorgaande jaar en een toename van 23 procent als men geen rekening houdt met de inflatie. De regering concludeert, dat de Sovjet- interventie in Afghanistan heeft aange toond dat „onze tegenstanders zowel de macht hebben om nieuwe territoriale en strategische winsten te boeken, als de durf om die macht te gebruiken". Ze voegt daaraan nog toe: „Het decennium dat voor ons ligt zal op velerlei wijzen een beproeving te zien geven van de westerse democratieën. Wij moeten voor die jaren stabiele fundamenten leggen voor de verdediging van de na- tier.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15