Werkloosheid onder etnische minderheden sterker toegenomen antiekbeurs Becfankt Juliana! Welkom Beatrix! Kinderbijslag vanaf 1982 naar leeftijd 3-daagse gouda-boelekade Rel om kandida tuur Pronk voor functie bij Unctad £clcUc Qowa/nt Passende arbeid De Stichtte Tinnerije b.v Kamer wil zelf beslissen over opheffen scheepsnieuwbouw Brandstichter eerst onder behandeling i i Ir BINNEN LAN D LEIDSE COURANTWOENSDAG 2 APRIL 1980 PAGINA 13 (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Rond het feit dat Neder land de volgende plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Unctad (VN-conferentie over Handel en Ontwikkeling) mag leve ren, is gisteren in politiek Den Haag een relletje ontstaan. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken hield op zijn wekelijkse briefing bij hoog en laag vol, dat de regering geen voorkeur had voor één van beide kandidaten. Dit zijn mr. F. J. C. Klinkenbergh, een hoge ambtenaar bij Economische Zaken, en het Tweede-Kamer lid Jan Pronk, oud-minister van ontwikke lingssamenwerking. Het vreemde was dat deze verklaring lijnrecht inging tegen eerdere berichten dat Klinken bergh door notabene minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) bij de Verenigde Naties en de Unctad is voorgedragen. De woordvoer der bleef er echter bij dat de man van EZ uit eigen beweging had gesolliciteerd, in reactie op een advertentie De regering zou desge vraagd alleen aan secretaris-generaal Wald- heim hebben laten weten „geen bezwaar" te hebben tegen een eventuele benoeming van Klinkenbergh. Datzelfde zou gebeurd zijn in het geval van Jan Pronk, die door de secreta ris-generaal van de Unctad, Sir Gamani Corea, was benaderd voor het vervullen van de vaca ture. Bij het ministerie van economische zaken ont stak men in grote woede over de verklaring van de BuZa-woordvoerder. Met grote stellig heid werd er meegedeeld dat Klinkenbergh door de regering was gevraagd te solliciteren en dat minister Van der Klaauw de opdracht had gekregen deze ambtenaar aan te bevelen, zowel bij de VN, de Unctad als ook de andere EG-landen. Er volgde een gesprek tussen BuZa en EZ, waarna de woordvoerder van het eerst genoemde departement verklaarde dat hij een fout gemaakt had. Hij had het wel geweten dat Klinkenbergh aanbevolen was door zijn eigen minister, maar had dit naar zijn zeggen wegge laten om er de aandacht op te vestigen dat er geen sprake was van een formele voordracht. In regeringskringen proeft men uit de gang van zaken dat Pronk nog steeds veel invloed heeft op Buitenlandse Zaken. Hij kent daar veel mensen uit de tijd dat hij als minister van ontwikkelingssamenwerking veel met hun te maken had. De verklaring van de BuZa- woordvoerder zou dan ook voortgekomen zijn uit een poging van sommigen Pronk in het za del te helpen. De woordvoerder in kwestie ontkent dit. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De werkloosheid onder I etnische minderheden is sterker toege nomen dan die onder de Nederlanders j (2,1 procent). Een ongunstige ontwik- keling deed zich voor onder Surina- mers, maar ook de werkloosheid onder Molukkers is bijzonder hoog. Volgens minister Albeda zijn de 15 banen- markten die vorig jaar gehouden zijn een succes geweest. De bewindsman bena drukte dat ook wanneer een betrekkelijk gering aantal werklozen er een baan vindt en er meer mensen slagen die ander werk - zoeken gesproken möet worden van een positieve ontwikkeling omdat de arbeids markt daardoor meer in beweging komt en er uiteindelijk toch werklozen van kunnen profiteren. Grote steden Steeds meer arbeidsmarktproblemen doen zich voor in de grote steden. Deze van oudsher centra van economische groei hebben in toenemende mate te maken met achterblijvende werkgelegenheid sontwikkelingen, zowel in vergelijking tot de naaste omgeving als tot het landelijk gemiddelde. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zagen de werkgelegenheid af nemen in plaats van de groei die de lan delijke trend vertoont. Toenemende ver keersdichtheid, ruimtegebrek, afnemende bereikbaarheid en bevolkingsteruggang zijn volgens het ministerie van sociale za ken hier de voornaamste oorzaken van. In maart is het aantal werklozen met 16.800 gedaald tot 210.500. Onder hen wa ren 13.800 mannen en 3000 vrouwen. Ge corrigeerd naar seizoensinvloeden was er echter een lichte stijging. De openliggende vraag bij de arbeidsbureaus lag 1600 ar beidsplaatsen lager dan eind februari en kwam op 63.200. Westland moet SER-AD VIES GEVRAAGD meer betalen voor aardgas (Van onze Sarlementaire redactie) HAAG Volgens mi nister Braks (Landbouw) is het onvermijdelijk dat on der meer ded Westlandse" tuinders meer gaan betalen voor het aardgas, waarmee zij in hun kassen stoken. De bewindsman wil er wel voor proberen te zorgen dat deze gasprijs geleidelijk wordt verhoogd, zo zegt hij in ant woord op vragen van het 1 Tweede-Kamerlid Lange- dijk-De Jong (PvdA). Het verhogen van de prijs is voor de regering een tamelijk dringende zaak, omdat de Eu ropese Commissie heeft vast gesteld dat de Nederlandse tuinders, die voor het meren deel in het Westland gevestigd zijn, bevoordeeld worden bo ven die in West-Duitsland. Vrouwenhuis belegt tribunaal tegen gynacologisehe ingrepen AMSTERDAM Het Am- sterdams Vrouwenhuis orga niseert op 12 april een tribu naal over gynacologisehe in grepen door huisartsen en vrouwenartsen. Dit naar aanleiding van de uitspraak van het Medisch Tuchtcolle ge gisteren, waarin de klacht van een Amsterdam se vrouw tegen haar gynaco- loog over een mislukte steri lisatie van de hand werd ge wezen. Het college achtte namnelijk geen gronden aanwezig, om de gynacoloog tuchtrechtelijk te bestraffen, „omdat het misluk ken van de ingreep niet te wij ten is aan onzorgvuldig hande len zijnderzijds". Over deze uitspraak is in de kringen van de vrouwenorga nisaties veel misnoegen ont staan. Dit temeer, omdat be doelde vrouw de gynacoloog verwijt bij de operatie te heb ben ge-experimenteerd met hechtmiddelen zonder deugde lijk onderzoek vooraf en zon der haar over dit experiment te hebben ingelicht. NCW -voorzitter: vakcentrales gooien eigen ruiten in BREDA Voorzitter Van Eij- kelenburg van de christelijke werkgeversorganisatie NCW is van mening dat uitbetaling van welke prijscompensatie dan ook in nauw verband zal moeten staan met de totale ontwikkeling in de loonkos ten. Die ontwikkeling staat niet los van de economische groei, aldus Van Eijkelenburg, die zei dat FNV en CNV hun eigen ruiten ingooien door een inhaaleffect na de loonmaatre gel te willen verwezenlijken. „Willen beide partijen hun on derhandelingsvrijheid terug, dan moeten ze met een schone lei beginnen en niet zaken op de lat gaan schrijven". Hij raadde de werkgevers aan die iets voor hun werknemers wil len doen, „de trucendoos dicht te houden". ADVERTENTIE Stichting Schouwburg Complex 5,6 en7 april (pasen) onder auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs de vindplaats van vele interessante objecten grote parkeerplaats, slechts enkele minuten van het NS-station zaterdag toegangsprijs 5,- en de beide paasdagen paspoorten 2,50 van 11.00 - 18.00 uur kinderen onder qeleide gratis DEN HAAG Op 1 januari 1982 zou de eerste fase moeten worden inge voerd van de nieuwe kinderbijsla gregeling. Deze moet inhouden dat de kinderbijslag afhankelijk wordt van de leeftijd van het betrokken kind. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) kondigt dit aan in een adviesaanvrage aan de SER over een Hij wil van de SER nog dit jaar een tus sentijds advies hebben om de invoering van de eerste fase op 1 januari 1982 mo gelijk te maken. Deze zou in een vol gende fase verder moeten worden uit gediept en uiteindelijk leiden tot een systeem waarbij rekening gehouden wordt met de eigen financiële verant woordelijkheid van de ouders en waar bij als uitgangspunt geldt dat het nieu we systeem niet duurder mag zijn dan de bestaande kinderbijslagregeling. De kinderen zullen daartoe worden in gedeeld in drie groepen: van 0-5 jaar, van 6-11 jaar en van 12-17 jaar. De groep van 0-5 jarigen zou dan 70 pro cent kinderbijslag moeten krijgen, van 6-11 jaar 100 procent en ouders met kinderen tussen 11 en 17 jaar zouden 130 procent kinderbijslag moeten gaan ontvangen. Tegelijkertijd zou de halve ring van kinderbijslag voor 0-2 jarigen worden opgeheven. Om inkomensvermindering voor gezin nen met jonge kinderen te voorkomen zal alleen voor nieuwe gevallen de kin derbijslag afhankelijk kunnen worden gesteld van de leeftijd. Onder nieuwe gevallen worden dan verstaan kinde ren die na de datum waarop de wijzi ging ingaat (vermoedelijk dus 1-1-1982) ofwel geboren worden, ofwel zes of twaalf jaar worden. De voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer, prof. Van Hulst, heeft het afgelopen weekeinde enkele opvallende uitspraken gedaan. In nogal krasse bewoordingen heeft hij de plicht tot werken weer eens aangesneden. Nu heeft de heer Van Hulst helemaal gelijk wanneer hij signaleert, dat er van de sociale voorzieningen soms misbruik wordt gemaakt. En hij heeft ook gelijk als hij zegt dat daar maatregelen tegen moeten worden genomen. Maar wanneer over deze kwestie generaliserend wordt gesproken, dan moet dat uiterst pijnlijk zijn voor de zeer ve len, die echt onvrijwillig werkloos zijn. En nog pijnlijker wordt het als de heer Van Hulst een vergelijking trekt met de crisis in de dertiger jaren. „Men kan ook wel eens werk doen waarvoor men nu niet in de eerste plaats is opgeleid. Dat hebben wij in de crisisjaren ook moeten doen. Maar toen ware'n de sociale voorzieningen minimaal", aldus prof. Van Hulst. PASSENDE arbeid is een begrip dat hoog nodig in discussie moet komen, dat is buiten kijf. Maar dat moet dan niet ge beuren in relatie tot de crisis van de dertiger jaren, omdat daarmee het beeld op een bijna demagogische manier wordt vertekend. Want de situatie van nu is niet te vergelijken met die van de dertiger jaren. PROF. Van Hulst gaat er geheel aan voorbij dat zich al ge ruime tijd een fundamentele verschuiving voordoet in de economie. Met steeds minder werkers kan steeds meer ge produceerd worden. Die verschuiving, van arbeid naar kapi taal, zet zich in ontzagwekkende vaart voort. Natuurlijk heeft dat grote consequenties voor de maatschappij als ge heel. De uitstoot van arbeidskrachten uit automatiserende bedrijven is groot en zal nog toenemen. Velen komen, na ja ren in een bedrijf te hebben gewerkt, op straat te staan, met alle persoonlijke en sociale problemen van dien. Bovendien melden zich jongeren op de arbeidsmarkt, de komende jaren in groten getale, terwijl de kans voor hen op een baan passend of niet lang niet meer zo vanzelfsprekend is als dat jarenlang het geval was. Al deze feiten meetellend moet worden geconstateerd, dat prof, Van Hulst spreekt vanuit een verouderde visie. Mis bruik moet inderdaad worden tegengegaan. Maar dat moet dan wel gebeuren vanuit een geest en via een beleid, waarin in toenemende mate rekening wordt gehouden met mensen die niet of nog slechts weinig werken. De opvattingen op dit gebied, zoals die jaren hebben gegolden, moeten op de hel ling. Het deelnemen aan het arbeidsproces is niet meer zo vanzelfsprekend in de sociaal-economische en maatschappe lijke orde. Met open vizier moet worden gezocht naar nieu we, aangepaste vormen van werk, nieuwe manieren om nut tig te zijn voor de samenleving. Van die noodzakelijke visie, die overigens wel bij andere CDA-voorlieden doorklinkt, was helaas bij prof. Van Hulst weinig te horen. ADVERTENTIE Waardig, blijvend aandenken Zodra Koningin Juliana de troonswisse ling bekend had gemaakt, zijn de Tin- meesters van 'De Stichtse Tinnerije' en. meestergraveur Joh. A. Wennekes plan nen gaan smeden om een werkelijk waar dig aandenken voor deze bijzondere ge beurtenis te creëren. Ons land is beroemd om z'n sierlijke tin nen voorwerpen, en deze ambachtelijke kunstenaars wilden nu een uitzonderlij ke prestatie leveren. Het werkstuk groeide uit tot een schoon heid van een tableau. Met vorstinnen in een zó zuiver reliëf en gelijkenis, dat van 'De Kroon op het werk' gesproken mag worden. Een waardevol sieraad in uw huis. Een herinnering aan een betekenis volle dag. Kroningstableau Het tableau (hoog 23 cm x breed 30cm) heeft een achtergrond van koningsblauw fluweel, waarop uit zuiver tin, 95% en absoluut loodvrij, de ovaalportretten van de vorstinnen met vermelding van de data van de kroningen, de Nederlandse Kroon en een lint zijn gegoten. De lijst is n massief mahonie. Exclusief Elk Kroningstableau vormt voor de am bachtelijke kunstenaar een arbeidsinten sief werkstuk. Een exclusief werkstuk dat van een certificaat van Echtheid wordt voorzien en stuk voor stuk gesig neerd. De prijs bedraagt slechts 375,incl. 18% BTW, perfect verpakt en franco thuis. Er kan ook voor verzending naar adres sen in het buitenland worden zorggedra gen. Binnen 4 weken bij U thuis U kunt het exclusieve Kroningstableau bestellen door 375,— over te maken op girorekening 4424 885 of de Rabo Bank De Bilt, rekening nr. 3083. 59755 t.n.v. De Stichtse Tinnerije B. V. de Bilt. Per aangetekende brief kan ook; dan svp giro-of betaalkaart bijsluiten. De Holle Bilt 23,3732 HM DeB Postbus 182,3730 AD De Bilt tel. 030-763382 Van Agt: Wel respect voor tegenstanders kernenergie DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt ontkent geen respect te hebben voor tegen standers van kernenergie. Evenmin heeft hij met een re- centelijke uitspraak, dat kern energie onvermijdelijk is, wil len suggereren dat wie geen voorstander is van kernener gie, gekant zou zijn tegen een vrij Europa en tegen steun aan de Derde Wereld. De premier zegt dit in een antwoord aan het Tweede-Kamerlid Lam- bers-Hacquebard (D'66) die een en ander in schriftelijke vragen had verondersteld. TWEEëNHALF JAAR Vuurwerk leidde tot dodelijke steek ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft een 71-jarige man uit Dieren veroordeeld tot 2'A jaar gevangenisstraf, omdat hij in de Nieuwjaars nacht een 18-jarige plaatsge noot had doodgestoken. De be jaarde man had zich geërgerd aan een groep jongens, onder wie het slachtoffer, die vuur werk afstak in zijn tuin. Hij had een keukenmes gegrepen en de jongen dodelijk in de hals gewond. Helft ouderen gaat na donker zelden uit DEN HAAG Bijna de helft van de zelfstandig wonende mensen van 55 jaar en ouder waagt zich 's avonds en 's nachts zelden of nooit buiten de woning. De meest genoem de redenen: geen behoefte aan uitgaan en angst om bestolen te worden. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Neder lands Instituut voor Maat schappelijk Werk Onderzoek onder ongeveer zesduizend Nederlanders van 55 jaar en ouder hebben gehouden. Doel van de enquête, die werd uit gevoerd in opdacht van vijf ministeries, was een beter in zicht te krijgen in hoe oudere mensen in Nederland leven. Uit het "onderzoek blijkt ook dat de woonsituatie van zelf standig wonende ouderen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op allerlei punten minder goed is dan in de rest. van ons land. MINISTERS: AANTAL ONTSLAGEN VALT MEE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet mag geen beslissing nemen over het al dan niet oprich ten van de Rotterdamse off shore- en scheepsbouwcom binatie (ROS). Als de minis ter (Van Aardenne van Eco nomische Zaken) zegt dat de ROS er niet kan komen om dat de combinatie de ge vraagde honderd miljoen gulden niet krijgt, dan spreekt hij voor zijn beurt. Het kamerlid Van der Hek (PvdA) heeft dit gisteren gezegd na de vergadering van de kamercommissies van economische en van so-" ciale zaken. Zo spoedig mo gelijk na het Paasreces komt er een kamerdebat over de ROS (vermoedelijk op 16 april). Maar mocht het kabinet een tussentijdse be slissing nemen, dan zal de Kamer het paasreces onder breken voor een spoeddebat. Volgens de ministers Albeda en van Aardenne zullen de personele gevolgen van de li quidatie van de scheepsnieuw bouw in belangrijke mate kun nen worden opgevangen door andere onderdelen van het Rijn-Schelde Verolme concern (RSV). Op vier tot vijfhonderd man na zou voor alle zeven tienhonderd werknemers die op straat komen te staan ander werk gevonden kunnen wor den. In een brief aan de Tweede Kamer herhalen beide be windslieden hun besluit de in oprichting zijnde nieuwe Rot terdamse scheepsbouw en off shorecombinatie ROS geen geld meer te willen geven ge zien de oplopende verliezen van de VDSM en de uitzichtlo ze positie van de scheeps nieuwbouw. In de brief aan de Kamer erkennen de ministers dat de regio waarin de 1700 mensen die bij de liquidatie van de scheepsnieuwbouw hun baan verliezen al eerder klappen heeft gekregen. An derzijds wijzen zij erop dat de situatie op de regionale ar beidsmarkt voor het directe gïrsoneel niet erg ongunstig is. ij de metaalindustrie in deze regio bestaat een vrij grote vraag naar productiepersoneel. Voor het indirecte personeel van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de Machine fabriek IJsselmonde (600 man) zullen de problemen veel gro ter zijn, aldus de brief. Zowel binnen het RSV-concern als daarbuiten zijn hun plaatsings mogelijkheden beperkt. ONGEBRUIKELIJKE EIS OFFICIER VAN JUSTITIE: ROTTERDAM De man die wordt verdacht van de brand stichting op 2 januari in Rotterdam, waarbij elf mensen om het leven kwamen, moet eerst naar een psychiatrische in richting, voordat de eventuele straf kan worden bepaald. Dit was de kern van de (ongebruikelijke) eis van de officier van justitie in Rotterdam, mr. J. den Doelder, in de zaak tegen deze verdachte, een 57-jarige Rotterdammer. De officier eiste daarom gisteren dat de rechtbank de brandstichter wel schuldig ver klaart, maar nog geen straf bepaalt. Volgens mr. Den Doelder is het absoluut noodzakelijk dat de man eerst drie maanden wordt onderzocht in een psychiatrische inrichting, voordat straf kan worden geëist en bepaald. De brandstichter legde destijds tegenstrijdige verklaringen af. Hij zou de bewoners hebben willen waarschuwen dat het pand in brand stond, door een bedspiraal door een raam op de parter re te duwen. Maar daarna had hij een brandende sigarettepeuk naar binnen gegooid „omdat het toch al brandde". In het vier verdiepingen tellende huis kwamen elf mensen, onder wie enige kinderen, in de vlammen om. De rechtbank zal 15 april vonnis wijzen. Somber record voor maart 1980 GORREDIJK Maart dit jaar is de somberste sinds 1899 geweest. De Bilt regi streerde 60,7 uur zon. Nor maal is dat het zonnetje zo'n 115 uur haar stralen waar neembaar naar de aarde stuurt. Dat zegt weerman Hans de Jong uit Gorredijk. In 1966 liet de zon zich 63 uur zien in njaart, het voorlaatste diepte punt. In 1936 noteerde de zon nemeter een gunstiger record: 202 uur. Het is niet in alle de len van ons land zo somber ge weest. Friesland en Groningen kwamen er het beste van af. Vrij zonnig DE BILT (KNMI) - Morgen wordt het vrij zonnig met mo gelijk een bui. De met westen wind aangevoerde lucht is koel, waardoor de middagtem- peratuur niet veel hoger wordt dan 10 graden. Er bestaat een kleine kans, dat op wind be schutte plaatsen nachtvorst zal optreden. Een gebied van hoge luchtdruk boven de Golf van Biscaje bepaalt het komende etmaal het weer boven West- -Europa. Een kleine depressie, die afgelopen nacht met veel wind en regen over ons land trok, verplaatst zich via Duits land verder i Malaga MUnchen Pari] a Spilt Stockholm Casablanca Las Palmas Tel Avtv naar het oosten. Max Neer ,^2P 13® h*bew. 11 15 13 20 rwbew. 11 16 I.bew. onbew.' 10 15 zw.bew. h.bew. 13 14 onëew 0 22 0 Sr onbew. 12 43 regenbul 25 0^ Er 27 0

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13