URN HUIS UT Sevaar voor daling bezoek consultatiebureaus iteinöl, volksmedicijn tegen allerlei kwalen Nu al: wenken voor vakantiegangers i OM DE TUIN GELEID Professionele j aanpak Kampeermat tegen koude voeten BINNENLAND Brandende stenen maakten van Martin Albrecht 'n vermogend man lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll •MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA 9 TINY FRANCIS EN TOM LUCAS Nog even en er kan volop gewerkt worden in de tuin. Menigeen is daar overigens, na een lange winter van geduld oefenen, al mee begonnen. Wie een kijkje gaat nemen bij de plantenhande- laar of het tuincentrum kan ook daar zien dat men op alles voorbereid is. Steeds meer mensen zoeken een stuk van de noodzakelijke li' chaamsbeweging in de eigen tuin. Steeds beter wordt daarop in' gespeeld door handel en industrie die materialen, gereedschap- pen en inzichten uit de professionele tuinbouw beschikbaar ma ken voor de amateur. Bij de tuincentra vinden we nu dan ook een keur aan handige gereedschappen die vervelend of zwaar tuinwerk tot een pretje maken. Voor het komende seizoen zijn bijvoorbeeld de volgende zaken beschikbaar. Voor het spuiten van mest of ontsmettingsstoffen een accuspuit met een inhoud van drie of zes liter en een oplaadbare accu. Er zijn nieuwe uitgekiende sproeisystemen die vooral voor grote gazons vruchten kunnen afwerpen. Wie kent niet de gruwel van het besproeien met een te kleine sproeier die dan voortdurend versleept moet worden. Gevolg is dat sommige delen van het ga zon te veel en a,ndere te weinig water krijgen. Het mooiste nieuws op dit gebied is de automaat die binnenshuis aan de kraan kan worden aangesloten. Aan de automaat kunnen vier sproeiers gekoppeld worden die op bevel van de automaat 0 tot 8 minuten sproeien en dan 0 tot 150 minuten uitgeschakeld zijn. De auto maat hoeft maar één keer te wor den ingesteld en voert de gegeven be velen dan punctueel uit. Op deze manier kan het gazon op timaal bewa terd worden met het min ste waterver bruik. Wie mannen van de plant soenendienst wel eens aan het werk heeft gezien met een draadmaaier en jaloers was op het gemak waarmee met die apparaten allerlei moeilijke plekjes onder heesters en in slootwallen bereikt konden worden, kan zich nu zelf zo'n draadmaaier aanschaffen. Ze zijn er nu namelijk in verschillende uitvoeringen voor amateurs. Daarmee zijn gras pollen onder heggen, naast afrasteringen, langs tegels en derge lijke in een handomdraai te maaien. Ook de grasmaaiers worden steeds verder geperfectioneerd. Er zijn nu geluidarme maaiers waarmee u ook 's morgens vroeg in het weekend kunt werken zonder de gehele buurt uit bed te „maaien Veel elektrische maaiers hebben bovendien een veili ge geleiding voor het snoer gekregen, een niet overbodige luxe. Wie zich nog met de gazonmaaier uit vroegere jaren wil behel pen moet er rekening mee houden dat een winter lang rust, niet goed is voor de messen. Die worden aangetast door roest en daardoor verliezen ze een stuk van de noodzakelijke scherpte. Een bot mes snijdt het gras niet maar rukt het af en dat is nade lig voor de grasplanten. Bruin worden van de sprieten kan het gevolg zijn. Het is nu een mooie tijd om een nieuw gazon aan te leggen. De weersomstandigheden zijn daar nu gunstig voor. Spit de grond goed om en laat het akkertje een week of twee rusten. Verkruimel dan de bovenlaag goed, hark alles mooi glad en verwijder stenen en onkruidplan ten zoveel mogelijk. Het in zaaien kan met de hand maar voor grotere oppervlakken is het beter een strooiwagentje te gebruiken. Hoe gelijkmatiger het zaad verdeeld wordt hoe beter het gazon zich ontwikkelt. Na hc. aandrukken van het zaad alles goed vochtig houden. En daarna geduld oefenen. Na vier of vijf weken is het jonge gras zo'n 8 centimeter hoog en mag het voor het eerst gemaaid worden. De mat dan nog wel héél voorzichtig behandelen. Het ministerie van financiën heeft kennelijk niet veel op met de rechts- en wetskennis van 's lands onderdanen. Onlangs ver scheen er een forse publikatie van dit ministerie, waarin men de douanebepalingen voor het reizigersverkeer nog eens op een rijtje zette. Een en ander onder het motto: „Nederlanders die hun vakantie in het buitenland doorbrengen zijn lang niet altijd op de hoogte van het douane-verkeer". Er worden vervolgens richtlijnen gegeven over de invoer van persoonlijke bezittingen, voertuigen, geld, dieren en planten. Met de meeste van die richtlijnen worden we zó automatisch geconfronteerd, dat we van het officiële bestaan ervan nauwelijks weet hoeven te heb ben. Toch zijn er een paar belangrijk genoeg om ze even te on thouden. Het kan, of het nu voorjaars-, zomer- of najaarsvakan tie is, een hoop last besparen. Wist u, dat bij de invoer van foto- of filmtoestellen in ons land altijd een factuur of een garantiebewijs getoond moet kunnen worden? En dat bezitters van een caravan aan de douane bij te rugkeer in ons land een factuur of een registratiebewijs moeten laten zien. Wist u, dat voor kopen in een taxe-free-shop op luchthavens binnen de EEG een maximum koopbedrag geldt van 110,-? Als iemand iets koopt, dat duurder is, dan zal hij over het hele bedrag belasting moeten betalen. Voer nooit een geprepareerd dier ons land in. Dat is verboden. En kijk uit met wat voor planten u mee wilt nemen. Ook daar zijn strenge bepa lingen voor. Wakker worden in een baai van een der kleine Bretonse kustplaatsjes, zo maar op het zand lig gend, beschut door de duinen, met het geluid van de branding als weksignaal. Wat is er heer lijker? Maar je moet niet wakker worden met koude of klamme voeten, want dan is de pret er gauw af. De nieuwe Compact-O-Mat behoedt sportieve kampeerders voor dit onaangenaam ontwaken. De kampeermat Is compact, en sterk kou- en vochtwerend, zodat de ochtendkllte er geen vat op heeft. Voor trekkers een fijn bezit, want de opgestikte kussenhoes kan worden op gevuld met kleren en waardevolle voorwerpen, zodat de slapende kampeerder niet kan worden bestolen. Sinds kort is dit matrasje, dat onge veer drie ons weegt, te koop in warenhuizen en kampeerzaken. De matras kan in elke rugzak en zelfs In een wat fors uitgevallen jaszak worden gestopt. Uitge rold meet het 4 mm dikke 'bed' 190 x 60 cm., inclusief het met kledingstukken gevulde hoofd einde (kussen). De winkelprijs is 29,50. Een zwaardere uitvoering met een dikte van 10 mm kost 49,50 (verdere Inlichtingen 03240- 13118). naf 1 januari van dit jaar moeten ouders, die met hun kinde- het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters willen weken, eerst lid worden van een kruisvereniging. £n dat lid- "Satschap kost 32,50 per jaar. Dus is het bezoek aan een con- IIIIH tatiebureau plotseling niet meer gratis. Bijzonder jammer en llllll volgens de mening van tallozen ook niet zonder gevaar, ant immers „slechts" zo'n 75 procent van onze bevolking is lid n een kruisvereniging. De resterende 25 procent zal het nu of leten worden, of kan met zijn zuigeling of peuter niet meer te- ht bij het consultatiebureau. En de vraag is dan waar men pr kiest: 32 gulden betalen, of afzien van de periodieke ge zondheidscontrole van het kind. Een deskundige van de Natio nale Kruisvereniging (in Bunnik) tilt er niet zo zwaar aan. „Bin nen een jaar is de „verplichting" van het lidmaatschap van de kruisverenigng een heel normale zaak. We moesten wel tot deze stap overgaan omdat het kruiswerk niet of nauwelijks meer ge subsidieerd wordt. We geloven niet, dat door die dertig gulden het consultatiebureau-bezoek zal teruglopen. Daarvoor ziet men over het algemeen het nut van die instellingen te goed in". Toch houden de consultatiebureaus zelf de ontwikkelingen met argusogen in de gaten. Een woordvoerder: „De verplichting om eerst lid te worden van een kruisvereniging en dan pas naar het consultatiebureau te mogen wordt op het ogenblik nog erg soe pel gehanteerd. We merken nu dan ook nog weinig van een te ruggang van het ccnsultatiebureau-bezoek. Maar we zijn er ze ker alert op". En inderdaad, als die regeling straks strakker gehanteerd gaat worden, dan is het de vraag of die 25 procxent niet-leden van de kruisvereniging het direct wèl worden. Misschien dat juist die groep het nut van de georganiseerde jeugdgezondheidszorg al leen maar inzag, omdat het gratis was. En het zou pertinent ver keerd zijn als zij verloren raken voor de consultatiebureaus. LEIDSE COURANT I' Nóg maar enkele tientallen jaren geleden had „moeder de I vrouw" voor elk euvel wel een huismiddeltje achter de I h*nd. Wonderolie bij constipatie; een natte doek met een I stuk taft er omheen om een pijnlijke keel te genezen; een 1 stuk watten met reuzel eronder bij reumatiek in de schou- der... Om pijnlijke spieren wikkelde men een echt konijne- otkattevei. De Kneipp-kuur, die destijds werd toegepast bij jnderen met bronchitis, doet velen nu buiveren. Men pakte iet kind in natte lakens en stopte het „warm" in bed. Wij dden jaren geleden eens een ziek logeetje, dat met ons ge- _j op Texel met vakantie was. Op advies van een ouder- etse dokter moesten wij bet kind in een warm bad zetten i het daarin overgieten met koud water uit een emmer. Wonder boven wonder bet kind genas! Daar deze arts geen ndere medicijnen wilde voorschrijven, bleef ons niets an jers over dan zijn raad op te volgen... liet merkwaardige van veel huismiddeltjes is, dat ze meest- I geen plezierige geur verspreiden. Het vliegtuig van de AS naar Singapore bijvoorbeeld stinkt dikwijls uren in de ind naar de merkwaardige geur die het wonderhuismid- <del „tijgerbalsem" verspreidt Oosters georiënteerde mensen ren erbij of ze nu verkouden zijn, pijn aan hun grote hebben dan wel kam r met een verrekte spier. jVen kan overigens op reis contact komen met emde zaken. Zo zal men in bepaalde streken van hotland bij hardnekkige slpijn laten gorgelen met i mengsel van citroen en tout Vit ervaring gespro ken: je keel brandt af, maar tad doet bet niet Inte- deel, dit paardemiddel een positieve uitwer- tici in Duitsland smeer- i decennia geleden op de ndwonden eerste graad, jfie zij vaak tijdens hun irk opliepen, gewone keu- soda. Het heette niet al- i pijnstillend, maar ook tenezend te zijn. IVie nu op vakantie gaat r Zwitserland of Oosten- kan daar kennismaken jpet het wondermiddel Stei- löl". In Duitsland verkoopt 9 procent van de drogisten iet; in Zwitserland en voor- t in Oostenrijk is het alles Steinöl" wat de klok slaat uen zweert er bij en kent \ct middel ongelooflijke ic h ten toe. Hier is de versteende vis, een tossiel van meer dan 80 mil joen jaren oud, duidelijk te zien. Het is dan ook de daar uit gewonnen visolie die een verzachtende werking heeft. Albrecht in zijn lab. De hele zomer is hij er te vinden, 's Win ters ligt het werk stil, dan is het lawinegevaar in de bergen te groot. Maart, april begint men weer met de oliewinnerij. ERTISAU De enige plek ter wereld %r het wondermiddel Steinöl wordt ge- duceerd, is Pertisau in Tirol. Deze volks- iicijn, die voor alles en nog wat wordt jjebruikt (reuma, genezing van wonden, ver- luikingen, etc.) is bij toeval ontdekt. Toen je steenzoeker Martin Albrecht in 1911 door onweer in de Alpen overvallen werd, ht hij dekking in een der hutten, die ral in de bergen te vinden zijn voor dgevallen. Hij maakte een vuurtje om i te warmen en begon uit verveling, om- lat het noodweer uren aanhield, kleine nrarte stukken steen, die hij op de vloer jond en die op leisteen leken, in het vuur te toien. Tot zijn grote verbazing begonnen stenen te branden. Wie schetst de schrik i ontsteltenis van twee herders, die ook be- herming kwamen zoeken binnen de vier uren, toen zij in de hut een halfnaakte ke- I zagen rondspringen, die werd beschenen or het licht van brandende stenen... Dit bn alleen maar duivelswerk zijn. Ze sloe- een kruis en renden zo hard als ze kon- weer weg. Nog liever lieten ze zich letsnat regenen dan één minuut langer in behekste hut te blijven. in Albrecht was echter een eerzame huis- Ier, die gewoon zijn kleren in de hut had uit- ikken om ze bij het vuur te drogen. Hij ide viif kilometer van de Achensee in het endelgebergte. De ontdekking van die idende stenen veranderde echter het leven de eenvoudige man volkomen. Hij werd liswaar geen oliemagnaat, maar wel een zeer logend man. De oude Martin verzekerde van de rechten om op zoek te mogen gaan ir de herkomst van die stenen en hij ontdek- 'at ze op 1380 meter hoogte in de bergwil- lis nabij Pertisau een rotspartij vormden. ;aande op zijn instinct dat er met die stenen bijzonders aan de hand was, slaagde hij er behulp van zijn vier zonen in olie uit de len te winnen die hij „Steinöl" doopte. In begin gebeurde dit alles in een bouwvallig derzettinkje, dat nauwelijks de naam fabriek rdiende. De stenen bleken miljoenen jaren Albrecht in Tiroler outfit met een van zijn „Brenntiegel". Ze brachten hem en zijn fami lie welvaart en menigeen leniging van pijn door de natuurkrachten die erin verborgen zijn. oude fossielen van vissen te bevatten en de ge heimzinnige olie die eruit gedistilleerd werd, kwam bij latere chemische analyses uit de bus als „visvet, gecombineerd met zwavel". Albrecht en zijn vier zonen droegen in het be gin de olie die ze door middel van een eenvou dig distillatiesysteem aan de stenen onttrokken, in grote vaten op hun rug naar de Achensee en maakten er een genezende zalf van. Hun vin ding werd gebruikt door veel dorpsgenoten, zo dat de familie Albrecht al snel handen te kort kwam om aan de grote vraag te voldoen... Naspel Wij zitten tegenover één van de gebroeders Al brecht in het dorp Pertisau, waar aan de gevel van elke drogisterij een groot uithangbord hangt waarop de kwaliteiten van de Steinöl duidelijk worden aangeprezen. Ernst Albrecht is een welgesteld man, die een mooi huis be woont vol jachttrofeeën, want hij is een ver woed jager. Regelmatig trekt hij met een tolk naar Alaska om aan zijn jachtinstinct te kun nen voldoen. Niemand zou denken dat deze eenvoudig uit ziende man, met kromgewerkte, doorgroefde handen, gekleed in simpele Tiroler dracht, met zijn twee broers (inmiddels is er één van het oorspronkelijke viertal gestorven) een zo groot bedrijf leidt, waarvan het produkt in alle Duits sprekende landen volledig is ingevoerd. Zijn hobby: citer spelen met zijn jongste zoon Alexander, hoewel hij nooit een noot muziek heeft geleerd. Ernst Albrecht is een self-made man en ziet eruit als een alchemist, zich bezig houdend met geheimzinnige bewerkingen in zijn branderijen, bestaande uit drie ovens, die echter alleen maar 's zomers werken. In de winter is het lawinegevaar namelijk te groot. (De arbeiders zijn dan tewerkgesteld bij de Karwendellift). Hij schenkt uit een grote fles zonder etiket een zelfgestookte mirabel-borrel (abrikozen-bran dewijn) en vertelt dat hij zijn hele leven lang gewerkt heeft. „Mijn vader is door een explosie blind geworden, zodat in het begin (hij was toen elf jaar) alles op mij en mijn broers, neer kwam". Met nadruk: „U moet aan ook altijd spreken van de gebroeders Albrecht... En wat onze zalf betrëft, die is niet te overtreffen. Het aantal orders dat hier van alle landen en van toeristen, die er hier kennis mee maken, bin nenkomt, is bijna niet te verwerken". Elke dag verzendt het postkantoor in Pertigau grote pak ken met produkten waarin Steinöl verwerkt is: badolie, genezende zalf, reumazalf, reuma-olie. Ernst Albrecht pakt een van de eenvoudige potjes, die hij voor ons gesprek in de „Stube" heeft klaargezet. „We houden de verpakking eenvoudig en de prijs laag. Iedereen moet dit geneesmiddel kunnen kopen, ook arme men sen". Hij schroeft het deksel eraf. Een afgrijse lijke lucht stijgt eruit omhoog. „Ik weet dat mijn zalf stinkt", zegt Albrecht, „maar ik vertik het om er kosmetische geurtjes aan toe te voe gen. Het is een natuurprodukt en zo moet het blijven". Zoals hij met trots over het produkt praat dat de hele familiegeschiedenis heeft beheerst en gekneed, kunnen wij ons hem onmogelijk voor stellen in een modern laboratorium met borre lende retorten en glazen kolven. Zo is het dan ook beslist niet! Het „laboratorium", waarin Ernst Albrecht zonder ooit eeh chemische op leiding te hebben gehad werkt, is in feite een naar teer ruikende pikzwarte heksenkeuken, waarin het dampt en borrelt en sist en brandt. Bijna met eerbied spreekt hij erover, maar als hij ons probeert uit te leggen hoe hij nu eigen lijk met simpele middelen de wonderlijke olie uit de zwarte steen tovert, gebruikt hij zulke wetenschappelijke chemische termen, dat wij er maar weinig van begrijpen. Dat het produkt succes heeft, blijkt echter wel omdat de makers ervan het hebben klaargespeeld er een farma ceutisch wereldconcern mee uit de grond te stampen, met als grootste verkooppunten Düs- seldorf en Wenen. Dat het door de Tirolers van Pertisau „stinksteen" wordt genoemd, doet daar niets aan af: ze „vreten" het. Ernst Albrecht en zijn broers hebben het res pect en de bewondering van geologen over de gehele wereld, die zich nog steeds verbazen over het feit dat deze eenvoudige mensen jaren geleden het geheim van deze bodemschatten hebben ontdekt "Vrijheids- kapsel" Een kapsel dat niet iedereen staat, maar waaraan een zeke re pittigheid niet ontzegd kan worden is de „Coupe Liberté", ontworpen door de Intercoiffu- re-lnterbeauté Nederland. Deze „vrijheidslijn" mikt op asymmetrie en heeft drie ten- denzen: „movie star" (half lang haar met een golvende lok over het voorhoofd); „papillon" (kort geknipt kopje met aan de achterkant een in lange punt geknipte partij) en „liberté (met de lange In V-vorm ge knipte lok en korte zijkanten (foto) IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9