Een verenigd volk zal nooit verslagen worden Kopstukken van Rode Brigades aangehouden VEEL DODEN BIJ AANHOUDENDE STRIJD IN TSJAAD rieste balans Kielland:124 slachtoffers SPREEKKOREN BIJ VERSTOORDE BEGRAFENIS ROMERO: karmal beschuldigt voorganger Bases voor VS in Somalië Russische dissident opgepakt Nieuw verdrag Turkijë-VS BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA 7 PARIJS- In een uitgebreide anti-terreuroperatie heeft de Franse politie in Zuid- -Frankrijk een Italiaan gearresteerd die ervan wordt verdacht de moorde naar van Aldo Moro te zijn, eveneens een topfiguur van de Italiaanse Rode Brigade terwijl in Parijs de uiterst linkse terreurgroep "Prima. Linea" die mogelijk een af deling van de Rode Brigade is, grotendeels opgerold werd. De operatie was ver moedelijk gecoördineerd met de actie die de Italiaan se politie enige dagen gele den tegen de Rode Brigade in Noord-Italie ontketend heeft. Even ten noorden van Nice werd gisteren Mario Moretti gearresteerd, die de leider van de Italiaanse Rode Brigade zou zijn. In het dorp Le Brusc, na bij Toulon werden drie Ita liaanse huurders van een villa door de politie aangehouden, twee jongemannen en een jon ge vrouw. Onder hen bevond zich de 29-jarige Franco Pinna (die zich onder de valse naam Franco Eecci verschool) en die een van de voornaamste kop stukken van de militaire tak van de Rode Brigades is. Hij is vermoedelijk degene die de hele ontvoeringsactie tegen Aldo Moro op 16 maart 1978 op touw heeft gezet en de politicus tenslotte zelf ver moord heeft. De politie was het drietal op het spoor geko- mem omdat gezocht werd naar de dader die 7 maanden gele den nabij Valenciennes aan de Frans-Belgische grens een gro te roofoverval pleegde, waarbij 16 miljoen francs, dat is onge veer 8 miljoen gulden, werd buitgemaakt. Nadat in december 1979 in de omgeving van Parijs een Spaanse anarchist aangehou den was die nauwe betrekkin gen met de Italiaanse Rode Brigades onderhield, was de politie ervan overtuigd, dat de roofoverval door de leden van deze laatste organisatie ge pleegd was. De politie van Rijssel slaagde erin de jonge vrouw die aan de roofoverval deelgenomen had, te identifi ceren; zij was de 28-jarige uit Milaan afkomstige Oriana Bianco- Marchioni. Korte tijd daarna ontdekte de politie van Toulon dat de Italiaanse een der drie bewoners van de villa in Le Brusc was. Haar man Enrico Bianco (28) en diens vriend die zich voor Franco Eecci uitgaf maar Pinna (29) bleek te zijn, verbleef even eens sedert twee maanden in de villa. Na de villa twee da.- gen en twee nachten onge merkt omsingeld te hebben, arresteerden de politiemannen het drietal op vrijdag. In de villa werden vijf zware revolvers aangetroffen evenals enkele tienduizenden francs en een serie blanco Italiaanse identiteitsbewijzen. Enrico Bianco wordt ervan verdacht met Pinna op 14 februari 1978 een Italiaanse rechter Ricardo Palma vermoord te hebben. Voorts zouden beiden op 3 mei van verleden jaar het Romein se hoofdkwartier van de Christen-Democratische bewe ging aangevallen hebben, waarbij twee personen gedood werden. Door deze arrestaties lijkt een flinke slag aan het internatio nale terrorisme te zijn toege bracht. Het bericht heeft in Italië grote voldoening ge wekt. Een Franse rechercheur leidt een niet nader geïdentifi ceerde Italiaanse vrouw het hoofdbureau van politie in Parijs In. De terroristen zullen voor de Hoge Raad voor de Staatsveiligheid terecht moeten staan. China: 25 miljoen intellectuelen PEKING China telt nu 25 miljoen intellectuelen tegen 3 miljoen ten tijde vande communistsiche machtso vername in 1949, zo heeft het weekblad Peking Informa tie vanmorgen gemeld. Zes miljoen van de intellectue len zijn specialisten op het ge bied van wetenschap en tech niek. Het weekblad dat be stemd is voor het buitenland, rekent tot de intellectuelen niet alleen universitair afge studeerden, wetenschappelijk personeel ingenieurs en schrij vers, maar ook technici, on derwijzers en „andere intellec tuele werkers die professionele kennis bezitten". Negentig procent van de intel lectuelen hebben hun oplei ding na 1949 ontvangen en on geveer 20 miljoen van hen ko men uit arbeidersmilieus. De intellectuelen in China wor den officieel beschouwd als le den van de arbeidersklasse. rie Salvadoranen dragen een bewusteloze gewonde* vrouw weg. ei Tan onze speciale verslagge- Jan Schmeitz) IAN SALVADOR Op het :ntrale plein van de hoofd- 1 van de Middenameri- nse republiek El Salva- >r zijn op zondagochtend ieer dan 300.000 mensen sa- iengestroomd om de door :treem-rechts vermoorde bisschop Oscar Arnulfo mero de laatste eer te be- jzen. Op de trappen van kathedraal draagt een :iale afgezant van de us, aartsbisschop Ernesto •rupio van Mexico, de mis Het plein is stampvol, ,r er komen steeds meer lensen bij. Opeens ontploft een zware bom. Terwijl een rookwolk over het plein trekt dragen priesters het voor de kerk opgebaarde li chaam van bisschop Romero de kathedraal binnen. Opnieuw onploffen er bom men. Ook wordt er geschoten. Een geweldige paniek breekt uit Vrouwen en kinderen trachten de kathedraal binnen te vluchten, maar worden te gen de hekken platgedrukt. Nieuwe ontploffingen en scho ten vergroten de paniek. De 300 buitenlandse journalis ten en vele hoge persoonlijk heden uit de internationale kerkelijke hiërarchie zijn ge tuigen van een terreur, die de DNN President Babrak Karmal van Afghanistan heeft i een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het West- litse blad Der Spiegel verklaard dat zijn voorganger Hafi- illah Amin „een agent van de CIA, de Amerikaanse inlich- was die tijdens zijn onmenselijk bewind dat meedogenlozer was dan dat van Pol Pot in Cambodja, 1,5 miljoen mensen heeft laten ombrengen." aldus Karmal, werkte verder samen met China en „reac- arabische landen om de revolutie van april 1978 die door het Kremlin gesteunde bewind van Nur Mohammed aan de macht bracht, te ondermijnen. Amin schakelde het vorig jaar uit. Volgens Karmal heeft Amin in de kor- eriode dat hij aan de macht was „minstens 1,5 miljoen men- meedogenloos laten afslachten". Karmal onthulde niet wan en op welke manier dit gebeurd is. laatste maanden voor de Sal vadoranen dagelijkse werke lijkheid was. In de kathedraal, waar vele duizenden mensen bij elkaar zitten, ontstaat zuurstofgebrek. Sommigen vallen flauw en tientallen mensen hebben een shock. Intussen liggen op het plein voor de kerk lijken. De ontploffingen en schotenwisse lingen houden aan. El Salva dor; een surrealistische werke lijkheid. En in de kathedraal liggen huilende mensen, do den, de witte togen van de priesters, zusters, bisschoppen en aartsbisschhoppen door el kaar. Rechtse groepen hebben het respect voor de dode aartsbis schop, de stem van de mensen die geen stem hebben, gebro ken. Ooggetuigen melden, dat zij hebben zien schieten vanuit een vleugel van het Nationale Paleis, waarin de ministeries van defensie en binnenlandse zaken zijn gevestigd. Onderus- sen liggen op het plein voor de kathedraal de stille ooggetui gen van de ontstane paniek. Omgevallen ijskarren, auto's die in de paniek door de me nigte in paniek omgelopen zijn. Honderdduizend mensen, op zoek naar een veilig heen komen, hebben vrouwen en kinderen platgelopen. In de kathedraal worden spreekkoren gehoord: „Een verenigd volk zal nooit versla gen worden". Opnieuw een grote bomaanslag vlakbij de kerk. Op een van de ingangen van de kathedraal wordt ge schoten. Mensen proberen ver der de kerk in te vluchten, maar er is geen plaats. Om 12 uur zondagmiddag is gebeurd, wat velen gevreesd hadden maar gek genoeg niet werd verwacht. Voor de ogen van de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en de interna tionale pers hebben de rechtse para-militaire organisaties dui delijk gemaakt, dat zij een open burgeroorlog in El Salva dor willen provoceren. Zater dag nog hadden de volksorga nisaties van El Salvador ver klaard dat de begrafenis van de aartsbisschop een vreed zaam karakter zou moeten hebben, maar men beducht moest zijn voor de provocaties van de rechtse organisaties. Niemand geloofde hen, tot aan de gebeurtenissen van gister middag. Aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero, de grote te genstander van het geweld, is gisteren naar zijn laatste rust plaats gebracht, maar zelfs een vreedzame begrafenis werd hem niet gegund. Beelden van het drama dat gisteren in de hoofdstad San Salvador plaatsgreep. Een priester dient de laatste sacramenten toe aan een van de minstens 20 slachtoffers van de schietpartij tijdens de begrafenis van aartsbisschop Romero. ANGER De ramp met het in het Noorse deel van continentale plat van de Noord- heeft naar alle waarschijnlijk- aan 124 mensen het leven ge- De reddingsdienst in Stavan- sloot zaterdag iedere mogelijk- uit dat van de 84 nog vermiste er ook nog maar een in le is. Van de in totaal 213 opvaren den van de Alexander Kielland was tot zaterdagavond van 42 personen het lijk geborgen. Met het vallen van de avond staakten schepen en vliegtuigen de zoekacties. De Noorse minister-president Nordli heeft opdracht gegeven tot een over- heidsonderzoek naar de oorzaak van de ramp. Het gaat vooral om de vraag of de ramp is veroorzaakt door de kracht van de storm of dat zij het gevolg is' van een lek in een van de met lucht ge vulde poten van het platform waardoor de stabiliteit van het platform in het geding kwam. De Noorse premier die voor vandaag een dag van nationale rouw heeft afgekondigd, heeft allen die hebben meegedaan aan het reddings werk bedankt. Hr noemde daarbij ook met name de Nederlandse autoriteiten. Het omgeslagen hotel-platform vormt geen bedreiging voor de omliggende booreilanden. Het gekapseisde gevaarte ligt nog met een ankerketting vast aan de zeebodem. De commandant van de onderzeebootjager Overijssel, die werd ingezet bij de reddingsacties, overste Klavert deelde dit in het weekeinde desgevraagd mee. Nieuwe joodse nederzettingen overwogen JERUZALEM De legem»- dio van Israël heeft gisteren bericht dat premier Mena- chem Begin het opstellen van een wetsontwerp over weegt dat vestiging op grote schaal van joden in bezet Arabisch gebied toestaat Waar de legerradio zijn be richt vandaan haalde is niet bekend. De regering wenste geen commentaar te geven. Duizenden leden van de gema tigde Vrede Nu-beweging heb ben zaterdag van Jeruzalem tot Haifa een levende keten gevormd die het nederzettin- genbeleid van premier Begin aan de kaak stelde. „Begin, het is genoeg treed af", schreeuwden de betogers die steeds met enkele meters tus senruimte de snelweg tussen Jeruzalem en Haifa omzoomde (een afstand van 130 kilome ter). Met name de beslissing eerder deze week door het ka binet Begin twee scholen in Hebron op te richten schoot de vredesbeweging in het ver keerde keelgat. MOGADISHU President Mohamed Siad Barre van Soma lië heeft bekendgemaakt, dat met de Verenigde Staten schriftelijk overeenstemming is bereikt over het verlenen van marine- en luchtmachtfaciliteiten aan de Amerikanen. Na de Russische militaire inval in Afghanistan heeft Washing ton Somalië, Kenia en Oman benaderd over het gebruik van ba ses in geval van een noodsituatie in het gebied van de Perzische Golf of de Indische Oceaan. Somalië bezit aan de strategisch be langrijke Golf van Aden de basis Berbera, die door de Russische marine werd gebruikt, totdat Somalië in november 1977 zijn vriendschapsverdrag met Moskou opzegde. Tot deze basis be hoort ook een landingsbaan van vijf km en een werf. Volgens westelijke diplomaten in Mogadishu hebben Amerikaanse tech nici de basis al onderzocht. MOSKOU De 36-jarige Rus Vladimir Borisov, die eerder al negen jaar in psychiatrische ziekenhuizen opgesloten heeft gezeten, is opnieuw opgepakt en in een kliniek onder- gebracht. Dit heeft zijn echtgenote zaterdag bekendge maakt. Naar zij zei, is Borisov, die actief geweest is in de groep die be kend stond als de „Vrije Bond van Beroepsarbeiders" vrijdag in zijn woonplaats Leningrad opgepakt. Al jaren deed Borisov mee aan dissidentenwerk. Voor het eerst belandde hij in 1964 in een psychiatrische kliniek. Voorzover bekend duurde zijn jongste verblijf in een inrichting van decem ber 1976 tot maart 1977. ANKARA Turkijë en de Verenigde Staten hebben zater- dag een nieuwe defensie-overeenkomst ondertekend, waar door een einde is gekomen aan een periode van vijf jaar van gespannen officiële betrekkingen tussen de beide NAVO-landen. De voor vijf jaar geldende overeenkomst heeft betrekking op 12 belangrijke Amerikaanse bases in Turkijë en op Amerikaanse hulp bij de modernisering van de Turkse strijdkrachten. Ter gelegenheid van de ondertekening van de overeenkomst stuurde president Carter een brief aan premier Suleyman Demi- rel, waarin hij benadrukte dat het noodzakelijk was Turkijë „alle mogelijk hulp" te verschaffen, en zei dat hij vastbesloten was die hulp te verwezenlijken. Politieke processen in Joegoslavië BELGRADO Verschillende kranten in Belgrado hebben gisteren gemeld, dat half april rond 50 Albanese nationalis tische extremisten in de autonome Joegoslavische provincie Kosovo terecht moeten staan wegens „activiteit gericht te gen het volk en de staat". Driekwart van de inwoners van Kosovo is van oorsprong Albanees. De 50 worden ervan beschuldigd, aldus de dagbladen, in 1979 in verschillende plaatsen in Kosovo pamfletten te hebben ver spreid waarin zij een valse voorstelling van zaken geven over de verhoudingen binnen Joegoslavië en pleiten voor aansluiting bij Albanië. Socialisten veroordelen Sovjet-Unie SANTA-DOMINGO De Socialistische Internationale heeft aan het eind van haar bijeenkomst in Santo-Domingo, de Sovjet-interventie in Afghanistan veroordeeld. Ze sprak zich uit tegen elke gewapende interventie van een land in een andere staat De veroordeling is vervat in „De Verklaring van Santo-Domin go". De Internationale roept alle regeringen op een eind te ma ken aan de Koude Oorlog. Verder veroordeelde de conferentie „de imperialistische politiek in Latijns-Amerika", de bewape ningspolitiek en de dictatoriale regimes in Zuid-Amerika. Ook het voorstel van ex-president Carlos Andres Perez van Ve nezuela, om de Amerikaanse hulp aan de junta in El Salvador te veroordelen, werd eenstemming aangenomen. Vooruitgang in besprekingen over Cyprus NICOSIA Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. is er in geslaagd een doorbraak tot stand te brengen in de vastgelopen besprekingen over de kwestie-Cyprus. De Turkssprekende bewoners van de eilandrepuhliek en hun Griekssprekende eilandgenoten zouden ingestemd hebben met een door Waldheim uitgedokterde formule. Uit welingelichte kring in Nicosia is vernomen, dat de secreta ris-generaal koerst op een federatieve structuur voor Cyprus dat opgedeeld zou moeten worden in twee zones. Nu beide partijen deze formule aanvaard hebben kan een eind komen aan de im passe, waarin het overleg over de toekomst van het eiland al ne gen maanden verkeerde. Kissinger wil ministers-post onder Reagan BALTIMORE De Amerikaanse oud-minister van buiten landse zaken Henry Kissinger heeft zaterdag gezegd bereid te zijn om zijn post weer in te nemen, als Ronald Reagan tot president zou worden gekozen. In een toespraak tot studenten van de universiteit van Baltimo re zei Kissinger, dat zijn positie er altijd een geweest is van „geen neen zeggen tegen presidenten". N'DJAMENA Ondanks een nieuwe wa penstilstand en bemiddelingspogingen van diverse Afrikaanse landen, is de strijd in de Centraalafrikaanse staat Tsjaad, tussen de troepen van minister van defensie Hissene Habre en de eenheden van president Gou- kouni Oueddei, ook het afgelopen weekein de onverminderd doorgegaan. Hierbij zijn tientallen slachtoffers gevallen. Volgens de Franse radio en televisie kwam de jongste wapenstilstand tot stand na een telefoonge sprek tussen Habre en Oueddei. Franse rege ringsfunctionarissen konden het nieuws van het bestand echter niet bevestigen en waarnemers twijfelen er aan of het enig ef fect zal hebben. Correspondenten in Tsjaad meldden, dat de ge vechten in de hoofdstad N'Djamena steeds fel ler worden en dat de situatie uit medisch en sa nitair oogpunt steeds slechter wordt. Frankrijk heeft inmiddels zijn ambassade in N'Djamena laten ontruimen. Alle diplomaten en het ove rige ambassadepersoneel hebben hun toevlucht gezocht op de door Franse troepen beschermde luchtmachtbasis buiten de stad. De uittocht van de inwoners van N'Djamena gaat door. Volgens berichten van Franse zijde zijn al zeker 70.000 mensen naar het buurland Kameroen gevlucht. In N'Djamena is ook nog maar een handjevol Europeanen aanwezig. Het Rode Kruis doet zijn uiterste best om tot een staakt-het-vuren in de omgeving van het grote ziekenhuis in het centrum van de door de gevechten in tweeën gedeelde stad te komen. Rond 2.000 gewonde burgers hebben daar drin gend verzorging nodig. Twee veldhospitalen die met vliegtuigen van de Franse luchtmacht naar N'Djamena gebracht zouden worden, zijn wegens de felle strijd om het vliegveld nog steeds niet aangekomen. De toestellen wachten op een militaire basis in het zuiden van Algerijë op een vergunning om in N'Djamena te kunnen landen. Een chirurg van het internationale Rode Kruis heeft zaterdag een dramatische oproep gedaan om hulp voor de duizenden gewonden die slachtoffer zijn geworden van de gevechten. De chirurg, die vanaf woensdag met nog 3 chirur gen operaties verricht in het centi.de zieken huis van N'Djamena, noemde tegenover het Franse persbureau AFP de medische situatie in de stad katastrofaal. Volgens hem sterven hon derden mensen vanwege het gebrek aan medi sche verzorging. Het totaal aantal slachtoffers van het geweld, dat nu al bijna twee weken duurt, wordt geschat op meer dan 1.000.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7