VVD houdt vertrouwen in particuliere sector 'NV werkt niet mee aan bpstellen stakingscode ■js/ an begin ai twi jtels over ansen scheepsnieuwbouw D'66: Illegale buitenlanders moeten laatste kans krijgen KABINET WORDT ONDER DRUK GEZET Abie groenevelt: Unieraad CHU volgt bestuur bij kandidatenlijst 'latenkoning Mantovani overleden ruimte op arbeidsmarkt ten behoeve van vrouwen Kind (8) overreden Keukens van klasse. poggenpohl rviRvion Auto uit de bocht 4 BINNENLANDLEIDSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA 5 'ILBURG De fractie van D'66 wil e regering dwingen de Tweede Kame- uitspraak over de laatste kans voor il- Egale buitenlanders uit te voeren. De ractie zal daartoe direct na het Paas re es samen met de mede-ondertekenaars an de betreffende motie en met de" óórstemmers van de CDA-fractie stap- en ondernemen. Volgens de meerder- eid van de Tweede Kamer moet be delde groep illegale buitenlanders een iatste kans geboden worden zich als- og legaal te laten inschrijven. Vorige eek vrijdag liet vice-premier Wiegel eten, dat de regering de Kameruit- iraak naast zich neer zou leggen en dat zij de 1-novemberwet over deze zaak zou uitvoeren. Minister Albeda had een dergelijke Ka meruitspraak tijdens de debatten al ten zeerste ontraden, maar dank zij de stem men van enige CDA-ers werd de motie aangenomen. De 1-novemberwet bepaalt dat werkge vers, die na deze datum illegale buitenlan ders in dienst hebben, strafbaar zijn, ter wijl bedoelde buitenlanders het land die nen te verlaten. Als gevolg van dit wetje zijn enkele werkgevers al veroordeeld, terwijl verschillende andere hun illegale buitenlandse werknemers zo snel mogelijk ontsloegen. Deze moesten als gevolg daar van Nederland verlaten, maar een groot aantal heeft dit totnutoe geweigerd. De Tweede Kamer heeft het voriger week voor hen opgenomen en stelde vast dat deze groep illegalen, waarvan werkgevers hebben geprofiteerd, een laatste kans moet krijgen, om zich alsnog te laten in schrijven. De regering weigert echter de Kameruitspraak uit te voeren. D'66 toonde zich zaterdag op haar congres in Utrecht verbijsterd over de uitspraak van vice-premier Wiegel, dat uitvoering van de motie het nieuwe groepen illega len mogelijk zou maken Nederland bin nen te komen en dat de Kameruitspraak hierover onverantwoord is. i- ECHT Voorzitter Arie Groene- van de industriebond FNV zei za- ig in een kaderbijeenkomst te srecht, niets te voelen voor een sta- :ode met allerlei regels voor het :ren van een staking. Een sta- igscode ter bescherming van wer- illigen vindt hij onaanvaardbaar, ugdjn betoog kwam erop neer, dat niet werkwilligen besherming nodig als wel de stakers. ijks« edeijdeel van de stakingscode is dan ook dat mor] vakbeweging zich beperkingen zou clubmen opleggen, die wellicht door een iter in kort .geding niet zouden wor den opgelegd, aldus Groenevelt. Overi gens heeft de vakbeweging volgens hem slechte ervaringen met korte gedingen. Daarom moet bij het op touw zetten van een staking voorzichtig te werk worden gegaan, zodat de vakbeweging (mocht het tot een kort geding komen) niet aan het kortste eind trekt. Groenevelt noemde het een illusie te me nen dat een stakingscode de onlustgevoe lens ten gevolge van de loonmaatregel kan indammen. Stakingen kunnen alleen worden voorkomen via een beleid van overheid en werkgevers waarbij iedereen eerlijk aan zijn trekken komt, aldus Groe nevelt. FN V-bestuurder Herman Bode zei dat de vrijheid van de vakbonden om door on derhandelingen met de werkgevers ar beidsvoorwaarden in cao's vast te leggen, een democratisch grondrecht is. Die on derhandelingsvrijheid is een lege huls als de bonden niet door stakingen pressie kunnen uitoefenen en kracht kunnen bij zetten aan hun eisen. Zolang de onder handelingsvrijheid door een loonmaatre gel of door een dreiging daarmee wordt gefrustreerd, zal de FNV volgens Bode niet meewerken aan het opstellen van een SER-advies aan het kabinet over een sta kingscode. De Botlektunnel die de nieuwe oe ververbinding gaat vormen tussen Rotterdam Hoog vliet en Spijkenis- se, kreeg zaterdag bezoek van hon derden belangstel lenden. De tunnel zal op 2 april wor den opengesteld en zal een belang rijke ontsluiting betekenen voor het Rotterdamse Industriegebied. Ook voor de ver binding met de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden is de nieuwe tunnel van betekenis. UTRECHT De unieraad van de Christe lijk Historische Unie (CHU) heeft zaterdag bij het opstellen van de voorlopige kandida tenlijst voor de Tweede Kamerverkiezin gen, voor wat de verkiesbare plaatsen be treft, het voorstel van het dagelijks bestuur gevolgd. Minister Scholten, staatssecretaris Haars, ka merlid Wisselink en oud-staatssecretaris Noote- boom, komen niet op de lijst voor. Zij hebben zich niet beschikbaar gesteld. Als eerste op de lijst staat vice-voorzitter van de CDA-fractie, Van Leijenhorst. Nummer twee, drje en vier op de lijst zijn: minister Beelaerts van Blokland, kamerlid Eversdijk en staatssecretaris van der Meij. In de zomer vindt de definitieve vaststel ling van de totale lijst plaats. Daarna wordt hij samengevoegd met de lijsten van de andere CDA-partijen zodat er bij de Tweede Kamer verkiezingen in '80 één CDA-kandidatenlijst is. Beatrix wordt beschermvrouwe Unicef- Nederland UTRECHT Prinses Beatrix, die nu nog ere-voor- zitster is van het Nederlands Ccomité Unicef, wil ook na haar inhuldiging als konin gin op 30 april de band met Unicef behouden. Als konin gin Beatrix zal zij de nieuwe functie van beschermvrou we van Unicef-Nederland op zich nemen. De prinsces heeft dit zaterdag in Utrecht meegedeeld op de algemene bestuursvergadering van Unicef-Nederland. De voorzitter van Unicef-Ne derland, dr. C. Boertien, over handigde de prinses als blijk van waardering voor haar ac tieve belangstelling voor het •werk van Unicef, een oorkon de. Studentenactie Wageningen: nieuwe bemiddeling WAGENINGEN Voor de derde maal is een clubje van bemiddelaars samengesteld dat gaat proberen een oplos sing te zoeken voor het conf lict aan de Landbouwhoge school in Wageningen, waar studenten het hoofdgebouw hebben bezet. De bemiddelaars zijn afkom stig van de Universiteit van Amsterdam. Het gaat om de voorzitster van de universi teitsraad, Anne Marie grewel en twee leden van het college van bestuur. De bezetting van de Wageningse studenten is gericht tegen de voorgenomen invoering van een twee-fasen- structuur aan de Landbouwho geschool waardoor de studie duur voor de meeste studenten beperkt zou worden tot vier jaar. jeugjnunzlo Paola Mantovani, voor zijn bewonderaars in de hele Hld alleen bekend als Mantovani. is op 74-jarige leeftijd ge ren. Mantovani, die al jaren ziek was, overleed zaterdag in verpleeghuis in Turnbridge Wells, een badplaats ten zuid- 1IJ jjten van Londen. anas»ntovani werd in Venetië geboren. Hij kwam als vierjarige naar iland waar zijn vader leider werd van een orkest dat een Ita- s operagezelschap begeleidde.' veertienjarige begon hij viool te studeren. Tegelijkertijd was ook leider van een amusementsorkest, waarmee hij regelma- voor de radio optrad. Uiteindelijk vormde hij echter zijn eigen est. Daarmee maakte hij liederen als „Charmaine", „Wyo- ,ig" en „Song from the Moulin Rouge" wereldbekend. "J^Jntovanl trouwde In 1934 en werd een jaar later Brits onder- i. Zijn vrouw Winifred stierf in 1977. Hij laat een zoon en een iter achter. Toen hem eens naar het geheim van zijn muzika- mtrekkingskracht werd gevraagd, antwoordde hij: ongeveer procent van de mensen houdt van Klassiek, en 25 procent on6jdt van de Beatles. Ik mik op de overige 50 procentDie ove- or§^ 50 procent kocht meer dan 100 miljoen van zijn grammo- ^°jnplaten vol zwoele vioolklanken. .7, 791 I, 155W+ 172. 177i6( lotel wen aandd-W- J- Geertsema: 34. 31 s7- ^alitie WD t PvdA en 66 onmogelijk n een onzer verslaggevers) LFSEN Oud-minister, as Commisssaris van de r£ ïingin in Gelderland, mr. I. Geertsema vindt dat de eenD een regeringscoalitie ïgge- de PvdA en D'66 beslist eden op voorhand moet af- de ten. „Zonder op dit mo- icialeit iets te willen zeggen spro-a de wenselijkheid er* voegde hij elraan toe. van geloof wel dat we tot el- enr kunnen komen, st al-Dciaal-economische vraag- it. ken zullen niet de grootste metlemen geven. Die van or dee en veiligheid zijn moei- econ-f. Maar voor verstandige rdereken is niets onoplosbaar", hij zaterdag in Dalfsen Hetet congres van de JOVD, ;ebiedngerenorganisatie van de an dé. 759 uiken Ooievaar terug in Oudewater OUDEWATER Het wordt nu echt lente, want: Het ooievaarsnest op het stad huis in Oudeater is weer be woond. Het is een ooievaar, die in afwachting van de komst van een ooiemoer alvast begon nen is met het nest in gereed heid te brengen. De vaar is vroeg, meestal pleegt hij pas half april te arriveren. Het paar blijft dan (al of niet met ooiekind) tot ongeveer eind augustus. Dan vliegt het stel naar het zuiden om in Afrika te overwinteren. Minder winst voor P en C RIJSWIJK - De P en C Groep NV (Peek en Clop- penburg, Lampe) heeft in het op 31 januari afgesloten boekjaar 1979-1980 een winst voor belastingen geboekt van ƒ20,4 min tegen ƒ24,4 min in het voorgaande boek jaar bij een met 1 procent gestegen omzet. Na reservering van 9,5 min (f 10,6 min) voor belasting, res teerde een 21 procent lagere netto winst van 10,9 min 13,8 min). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 36 naar 30 per aandeel van ƒ100. Dieven van straatnaamborden aangehouden LEIDEN Een 17- en een 18- jarige Leidenaar zijn gister middag op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren met het demonteren van een verkeers bord aan de Garenmarkt. Het bord met het opschrift 'Buit eruit' was bedoeld als waar schuwing voor automomoblis- ten, die hun auto aan de Ga renmarkt parkeren. Voorts waren de knapen in het bezit van de naamborden van de Aalmarkt en de Vismarkt en van het bord 'Hoogspanning levensgevaarlijk'. DEVENTER Op de wat langere termijn zal een versnelling van de zinvol zijn te spreken over verkorting van de arbeidstijd, omdat in een tijd groei van de beroepsbevolking en in van sterke welvaartsgroei de mensen de technische vooruitgang niet lei- weer echt zullen kunnen kiezen tussen de Nederlandse economie en de rende mentspositie van de bedrijven zal doen ken, dan zal volgens het Tweede Ka merlid voor de VVD mevrouw Rempt- den tot een groei van de werkloos heid, maar tot een sterkere produk- tiegroei. Prof. dr. S.K. Kuipers, hoogleraar algemene economie in Groningen, die zaterdag tijdens een VVD-congres te Deventer deze visie op de economische ontwikkeling voor de komende jaren gaf, heeft zoals hij zei, vertrouwen in de flexa- biliteit van de particuliere sector en de werking van de westerse markte conomie, die de stagnatie in de groei kunnen verhelpen. „De afgelopen eeuw heeft duidelijk la ten zien dat in de particuliere sector krachten aanwezig zijn, die maken dat na verloop van tijd het zij toegege ven dat die tijd wel eens vrij lang kan zijn een herstel van het evenwicht wordt bereikt.' Wanneer de ontwikkelingen uiteinde lijk dan leiden tot die sterkere produk- tiegroei, zal volgens prof. Kuipers het meer materiële welvaart of meer vrije tijd. In de huidige situatie van een zeer trage groei van 0 tot 2 procent is die keuze er volgens hem niet. Prof. Kuipers is van mening dat een al gemene verkorting van de arbeidstijd vanuit het oogpunt van werkloosheid- bestrijding niet goed is. Deels stagneert de welvaartsgroei, deels is de werkloos heid ingewikkelder dan deze lijkt. Ongeveer de helft van het aantal wer kloze mannen, 70.000, zit zonder werk omdat vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd. Er is een tekort aan personeel in de sector bouw en metaal, terwijl er onderwijzend en kantoorper soneel te veel is. Zou men in alle ar- beidssectoren tot werktijdverkorting overgaan, dan lost dit de overschotten verslechteren. Een differentiatie van Halmanns de Jongh er een mentali- arbeidstijdverkorting naar bedrijven, teitsverandering bij mannen en vrou- sectoren, beroepsgroepen en regio's zou wen moeten optreden. „Vrouwen zelf een deel van de problemen voorkomen, prof. Kuipers is bang dat arbeids- zullen zich niet eenzijdig op specifieke w sectoren van de arbeidsmarkt met laag tijdverkorting op deelterreinen toch betaalde functies moeten richten, want snel als een olievlek zich zullen uitbrei- vrouwen zullen zich buiten de geijkte den tot de gehele arbeidsbevolking. geijkte vrouwenberoepen moeten begeven, als Arbeidstijdverkorting hoeft echter niet ze niet uitsluitend met elkaar willen alleen gericht te zijn op meer vrije tijd, blijven concurreren". of op werkloosheidsbestrijding. Men kan het ook gebruiken om maatschap pelijke veranderingen aan te brengen, bijvoorbeeld om ruimte op de arbeids markt te scheppen voor vrouwen. Dat kan volgens prof. Kuipers, mits men Een verlaging van die drempel naar „andere beroepen" kan worden bereikt door spoedcursussen voor vrouwen op te zetten voor technische functies in het midden- en kleinbedrijf. Daarnaast zullen experimenten met moeder-lts'en gevaren die aan een algemene arbeids- van de grond moeten komen. Verder De positie van de vrouw is echter riep mevrouw Rempt minister Albeda van Sociale Zaken op uitvoering te ge ven aan de VVD-motie voor tussen- misschien op, maar verhevigt de gevallen leven mannen en vrouwen af- maatschappelijk sterk bepaald. In vele scholing om vrouwen die lang van de schaarste in andere sectoren. En die schaarste aan personeel leidt tot hogere lonen, wat de concurrentiepositie van hankelijk van elkaar, de eerste name lijk als kostwinner en de tweede als verzorger. Wil men die rollen doorbre- arbeidsmarkt weg zijn geweest, weer bepaalde sociale vaardigheden te geven en hen daardoor ook beter weerbaar te maken. LISSE Een 8-jarig jonge tje uit Zwolle is zaterdag middag met ernstig inwen dig letsel naar de Haarlemse Mariastichting overgebracht nadat hij door een Lissese automobilist was overreden in de Ruyterstraat. plotseling de weg overstak. De automobilist kon een aanrij ding niet voorkomen en reed over het kind heen. Het slach toffertje dat aanvankelijk werd behandeld door een plaatselijke arts, moest later net Haarlemse ziekenhuis worden gebracht. at omT "I t p 1 geven >rdt ir •geten an d< lelwej vat .n lOf staan rs. Wolg van de voorpagina) bome^ERDAM - De top \yolle nieuwe scheepsbouw- inciaa*na**e *n oprichting Hat b/an nieet af aan ernsti- tx$'els dit bedrag wel d^nde zou blijken. El- Nepleer .risicodragend ka- 1 vroel beschikbaar moeten in om als rugdekking i start te dienen. De Raad van Bestuur en Com missarissen van de ROS in op richting vroegen 100 miljoen extra van de regering. De mi nisters Van Aardenne (Econo mische Zaken) en Van der Stee (Financiën) voelen er echter niets voor het bedrag van 100 miljoen extra op tafel te leggen. Dat betekent vrijwel zeker de ontmanteling van de ROS en het faillissement van de RDM en Wilton Fyenoord. Dat houdt een direct verlies van 1600 arbeidsplaatsen in en om Rotterdam in. Een veel froter aantal banen echter omt hierdoor op de tocht te staan, omdat de kans bestaat dat de liquidatie van sommige onderdelen van de scheeps bouwbedrijven in het Water weggebied ook de resterende de'~n van de betrokken on dernemingen in grote moei lijkheden kan brengen. Bij het niet doorgaan van de ROS herkrijgt het RSV-con- cern de eindverantwoordelijk heid over het voortbestaan van de onderdelen VDSM (meer dan 2000 arbeidsplaat sen), RDM en Wilton Fye noord (beide enkele honder den arbeidsplaatsen) en de ma chinefabriek IJsselmonde. Blijf van m'n Lijf zoekt steun AMSTERDAM Het over- leg tussen het ministerie van CRM en de vijftien „Blijf van m'n Lijf'-huizen in ons land, over een nieuwe financiëringsregeling, dreigt nu, na anderhalf jaar vast te lopen. CRM wil de eigen bijdrage van deze vrouwen in hun woon kosten verrhogen. De huizen zijn hiertegen, omdat de be woonsters deze verhoging niet kunnen opbrengen, nu de al gemene bijstandswet waaron der zij vallen, zodanig gewij zigd is, dat de bewoonsters zich niet meer kunnen verla ten op een onkostenvergoe ding boven de bijstandsnorm. Om te bereiken dat er toch een goede regeling komt, heeft de werkgroep van de „Blijf van m'n Lijf'-huizen de hulp ingeroepen van de politieke partijen en de vakbonden. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij Koningin Julianaplein Den Haag - Tel. 070-851308 b.v. Gebr. Rolff s Handelmtj. Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 TER AAR Een 22-jarige inwoner van Zevenhoven is zondagavond met een rech terbeenbreuk in het Alphen- se Rijnoordziekenhuis opge nomen nadat hij met zijn auto uit de bocht gevlogen was op de Ter Aarse Lange- raarseweg. De automoblist verloor de macht over het stuur op de kruising Aardamseweg/Lan- geraarseweg en vloog in volle vaart uit de bocht. De auto be landde volledig vernield in de sloot naast de weg. Een 20-jari- ge vrouw uit Leiden die naast de bestuurder zat, liep een ge kneusde knie op. Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp. omstreeks 5 gra den. Max. temp. omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog et maal 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 10.00 uur. Nu en dan regen, ook opkla ringen. Middagtemperatuur rond 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: motregen 11 0.2 Zurich Casablanca Istanboel Las Palmaa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5