Jan Lammen valt uit na voortreffelijke training Vultink ondanks sterk gemiddelde geen wereldkampioen Sir Wouter en King brengen succes voor stal Margot van Dijk Rugbyteam heeft baat bij terugkeer Theo Oortwijn SPORT-TRIBUNE PIQUET WINNAAR IN LONG BEACH, REGAZZONI ZWAAR GEWOND 2 Grand National slijtageslag ZIJDELINGS Nereus wijst twee concurrenten terug leidse courant maandag 31 maart 1980 pagina 15 niorJ kik Poloegajevski loopt verder uit ALMA ATA Lev Poloega jevski heeft zaterdag ook de tweede partij voor de schaaktweekamp tegen Mi- kail Tal in winst omgezet. Het duel was eerder in Alma Ata afgebroken. Op de 70e zet staakte Tal, die tevoren als winnaar van de tweekamp werd getipt, de strijd. Poloe gajevski heeft nu de leiding met 20. Oe zevende partij in de schaaktweekamp voor de kwartfinales van het kandida tentoernooi tussen de West duitser Robert Hübner en de Hongaar Andras Adorjan is gisteren in Bad Lauterberg in remise geëindigd. De partij, waarin Hübner wit had, vergde 40 zetten. Met nog drie par tijen te spelen heeft Hübner één punt voorsprong: 43. Sportwereld 'ools ilhein ee in vr OLTEN Het Nederlandse zaalhandbalteam heeft zater dagavond de tweede wedstrijd tegen de Zwitserse heren met 1710 verloren. WEST BERLIJN De Europe se bokskampioen in het zwaar- weltergewicht, Marian Benes (Joe), heeft gisteren door knock out in de derde ronde gewonnen van de Amerikaan Freddy Boynton. ALMA ATA De Sovjetrus Dimitri Ogloblin is zaterdag tij dens schaatswedstrijden op de Medeobaan met een tijd van 14.25,71 onder het wereldre cord (14-28,12) van de Ameri kaan Eric Heiden gebleven. Clay Regazzonl moest zwaargewond uit zijn ver nielde wagen gehaald wor den, nadat hij op de bolide van Ricardo Zunino was gebotst. Regazzoni was uitgeweken naar een vluchtstrook toen hij meende, dat de remmen van zijn wagen waren los geschoten. Het ongeluk gebeurde aan het einde van de race LONG BEACH De Grote Prijs van de Verenigde Staten in Long Beach heeft Jan Lam- mers niets van het succes ge bracht waar de Nederlandse formule-1 coureur op had ge hoopt. Lammer8, die in de verbeterde en twintig kilo lichtere ATS, de vierde trai- ningstijd had gemaakt, ver dween al in het begin van de wedstrijd uit de koers. Long Beach is eigenlijk geen wedstrijd geweest. De Brazili aan Nelson Piquet, die tijdens de trainingen op het 3251 me ter lange stratencircuit al een volle seconde sneller was ge weest dan de beste van zijn concurrenten, toonde die overmacht ook in de race, die een afvalwedstrijd was. Piqu et, die niet eerder een Grand Prix won, leidde van start tot finish, maakte eei de van boven de kwam bijna vijftig seconden voor nummer twee, de Itali aan Patrese binnen. Het moeilijke circuit leidde tot een groot aantal ongelukken, waaruit Clay Regazzoni als er nstigste slachtoffer te voor schijn kwam. De Zwitser botste via de vangrail tegen een muur, kon slechts met moeite uit zijn verwoeste wagen wor den bevrijd en werd onmiddel lijk overgebracht naar de in- tensive-care afdeling van het St. Mary's ziekenhuis in Long Beach. De Angelis verdween met, vermoedelijk, een gebro ken voet van het circuit. Het rennersveld werd uitge dund door een botsing van vijf wagens waaronder die van De Angelis, Cheevers en Reute- mann. Later raakten Giacomel- li en Jones (toen in tweede po sitie) elkaar. De Australiër moest de strijd staken. Hetzelf de overkwam enkele ronden later Gilles Villeneuve na con tact met de Ier Derek Daly. Na het eerste onderzoek van Regazzoni in het ziekenhuis was het medische bulletin niet optimistisch. De Zwitser heeft in ieder geval zijn rechterbeen gebroken, klaagde over pijn in de maagstreek en volgens het communiqué was het niet on mogelijk dat er ook een aantal wervels was beschadigd. Hoe zeer het aantal uitvallers het koersbeeld heeft bepaald wordt onderstreept door de vierde plaats van John West en de vijfde van Jody Scheck- ter. Beiden waren al bij de start kansloos. Watson kon niet onmiddellijk vertrekken en begon de Grand Prix als laat ste, Scheckter werd eveneens onmiddellijk ver teruggewor pen. Het tweetal slaagde er niettemin in punten voor het klassement te verwerven om dat de anderen fouten maak ten of door pech getroffen werden in de 79 ronden die nog volgden. Het klassement: 1. Arnoux (Fra) en Piquet (Bra) 18 pnt., 3. Jones (Aus) 13 pnt. u Amateurjockey Fenwick verbijstert mst zege beq| LIVERPOOL Charlie Fenwick, een 32-jarige ^lede uit de Verenigde Staten die in zijn vrije tijd i |6 bankier 0,8 ama- teurjockey optreedt, heeft zaterdag de velé toeschou- kuns wer8 °P de renbaan va" Aintree bij Liverpool verbij- n be sterd door met Ben Nevis de 134e editie van de Grand tuiqe National, de spectaculairste steeplechase ter wereld, te winnen. Ben Nevis werd door de bookmakers als vol- ebb« slagen outsider beschouwd en stond 40 tegen 1 geno- va teerd als kanshebber voor de zege. De overwinning le- tschu verde de schoonvader van Fenwick, de eigenaar ven s Kit Ben Nevis, het lieve sommetje van 55.595 pond (onge- eersi veer 230.000 gulden) op. dstri) Van de dertig gestarte combinaties reden er slechts vier s he de race uit. De overige kwamen her en der verspreid over 9n. het 7220 meter lange parkoers met 30 hindernissen ten effe» val. Ten grondslag aan de slijtageslag lagen de barre B weersomstandigheden. Onophoudelijke regenbuien had- weet oen van de renbaan een zeer zwaar traject gemaakt dat het uiterste vergde van de paarden. Zo ging de favoriet Rubstic (8 tegen 1), de winnaar van het vorig jaar, ten on der. Op de vijftiende hindernis, de Chair, kwam hij ten Ben Nevis reed een bekeken race. Na de elfde hindernis r liep hij langzaam maar zeker weg van het veld. Aan de fi- nish bedroeg zijn voorsprong ruim twintig lengten. Als John Francome. de eindstreep. Derde werd The Pilgaric t-r W1 v met Ron Hyett in het zadel en als vierde en laatste kwam 'T. Royal Stuart, het paard van prins Philips, dat bereden werd door Phil Glacker, door de finish. De zege van Fen- wick, die pas donderdag in Engeland arriveerde, bete- f kende de tweede overwinning van een amateurjockey in r de geschiedenis van de Grand National. In 1965 ging zijn i li landgenoot Tommy Smith hem voor. Voor een inwoner uit Londen betekende de verrassende uitslag de financiële klap van zijn leven. Hij voorspelde de eerste drie aankomenden correct en incasseerde het be drag van 58.000 pond sterling, ongeveer 250.000 gulden. Een winst van 234.000 gulden gezien zijn inzet van zes tien piek. Over de gehele linie werd een behoorlijk gokje gewaagd op de uitslag van de Grand National, in totaal Verschil tussen doorgaan en ophouden in beeld tijdens de Grand so. ,r liep de inzet op tot het bedrag van 30 miljoen pond ster- National. Dertig paarden gingen van start, slechts vier kwamen ling, ruim 132 miljoen gulden. aan de finish. BOTTROP - Hans Vultink was verreweg de beste biljarter en toch werd hij geen wereld kampioen 47/1. Tweeëneenhalf uur nadat hij zijn laatste partij van het toernooi met een ge middelde van 100 winnend had afgesloten, mocht de Nederlandse kadrist handenwrin gend op de titel hopen. Daarna was de droom uit; de lauweren gingen om de schouders van zijn aartsrivaal uit Frankrijk, Francis Connes- son. Vultink eindigde in Bottrop met een gemiddelde van 44.95. Dat is beter dan welke speler in welk wereldtoernooi ook. Toch komt zijn prestatie niet in de boeken als wereldrecord, omdat hij één partij verloor. Het wereldrecord blijft aldus in handen van de Belg Dielis met 35,39, geves tigd drie jaar geleden in Groenlo. Overigens speelde Vultink wel één keer beter, namelijk in het Europees kampioenschap 1976 in Nancy met 45.72. Het lot van Vultink lag ii^ handen van Ludo Die lis, de Belg die inmiddels zijn drie jaar geleden in Groenlo gewonnen wereldtitel kwijt was. Die- lis' partij tegen de nog ongeslagen Connesson was nog lang niet afgelopen en was in beurten al zo ver gevorderd, dat hij Vultink in gemiddel de niet meer kon bereiken. Indien Dielis de par tij tegen Connesson won, was Vultink wereld kampioen. Bij winst van Connesson of een remi se ging de titel naar de Fransman, omdat hij de meeste wedstrijdpunten had. Hoewel voor hem zelf alleen de tweede plaats nog in het geding was, heeft Dielis geprobeerd Connesson te ver slaan. Door die intentie van de titelverdediger werd het een vijf uur durende carotte-slag over zestien beurten met veel dramatische toppen en biljarttechnische dalen. In de laatste beurt sloeg de vegetariër, die voor de partij tegen zijn principes een halve kip verorberde, na een aanvakelijke achterstand alsnog toe met een slotserie van 51. Na wereld titels in het 71/2 (Buenos Aires 1976) en 47/2 (Rheden 1978), had hij ook het ontbrekende we reldkampioenschap in het 47/1 te pakken. Het was niet onverdiend, omdat hij onder uiterst moeilijke omstandigheden tegen alle concurren ten ongeslagen bleef. Vrijdag had hij zijn keu al ingepakt om naar huis te gaan, omdat de oner varen Duitse arbiters blunderden in zijn nadeel. Hij ging na aandringen door en zegevierde. Connesson won ook de sleutelpartij, zaterdag middag in de vijfde ronde tegen Vultink. In het duel met de beste 47/1-speler van het toernooi mocht Connesson niet veel beurten gebruiken. Via een perfecte openingsserie was hij in drie beurten uit. Dat was doorslaggevend. Verder Op 3 apri! 1978 ver scheen het rapport „Ge zonder betaald voetbal", dat in kringen van die be drijfstak niet allerwege met gejuich werd ontvan gen. Wilde het betaald voetbal op overheids steun (subsidie) kunnen rekenen dan moest het zich nogal wat beperkin gen opleggen. Er werd destijds door drs. Cor van Rijn, voorzitter van Sparta, zelfs in een ver gadering uitgeroepen: „Moeten we ons dat laten welgevallen voor die paar miljoen subsidie. We wil len wel graag zelfstandig blijven". Er bleek inmid dels dat de bedrijfstak nog zieker was dan men zelf veronderstelde of wil de toegeven. Maar het verzet bleef. Men zal zich het geharrewar met de shirtreclame herinneren. Geen shirtreclame was een dwingende eis van de overheid. Een andere aanbeveling in het rap port, het aantal betaald voetbalorganisaties bren gen op minimaal 32 en maximaal 36 37, is za terdag plotseling actueel geworden. Mr. Eric Vilé, voorzitter betaald voet bal, onthulde dat het be stuur voornemens is vijf b.v.o.'s, die in financiële grote nood verkeren, te verbieden m.i.v. het sei zoen 1981-1982 aan de competitie deel te nemen. Die 32 b.v.o.'s zijn overi gens het minimum omdat anders de toto in het ge drang komt waarvoor ten minste 26 b.v.o.'s nodig zijn (dertien wedstrijden) maar er een reserve moet zijn. Bovendien zou een aantal van 26 de competitie geweld aan doen. In feite zwakke ar gumenten omdat het aan tal dan wordt opgehan gen aan o.m. een toto die moeilijk een medicijn voor beter betaald voet bal kan worden genoemd. Nadat het betaald voet bal, i.e. mr. Vilé die fel voorstander was, de slag om de shirtreclame had verloren, hoewel er nog steeds aan wordt gedacht als hét grote redmiddel, blijkt nu ook dat minder b.v.o.'s vijf die kenne lijk geen reden van be staan meer hebben in het rapport niet eens zo'n vreemde suggestie was. Het rapport was verder dan het betaald voetbal dat hoewel VVCS en WON heftig tegen ver mindering zijn schoor voetend dat gelijk steeds meer moet erkennen. Het had echter sneller ge kund, dat kostbare tijd niet verloren zou zijn ge gaan. ASSENAAR Paul Robin- soot. >on was niet voor niets 'gia- 1-5 ermiddag naar Duindigt ge- De Engelse vliegge- vichtjockey, die zaterdag ook woortin e'9on ,and n°9 bad 9®won- ;eiana;hen, moest met Sir Wouter 5.00; Santreden l 5) s'pi Memoriaal met een eerste oprijs van 6500 gulden. De an óv' >aarden van stal Margot van Dijk, King en Sir Wouter, wa- 5. en in deze semi-klassieker es oo. avoriet, maar voor de start 2.oi tond al vast dat Bodens Ride en p in Bfakey Ridge een belang- s (2_4 ijke rol zouden spelen. °flo?a^n9. eigendom van Ger de 6.90. (roes, nam gelijk na de start in j? landen van Robert Wetemans chappie leiding en stond deze pas Rep1" nkele meters voor de eind- treep af aan stalgenoot Sir (a Vouter. Blakey Ridge werd "JSJ ërde voor Bodens Ride. De s 2 Is een kind zo gelukkige Tho- 125 nas van der Lubbe kon als ei- 1.1 enaar van Sir Wouter de V8u5 loemen en de Jochems Me- loriaal in ontvangst nemen. /2. Het is toch een geweldig jo'^iaard, Sir Wouter. Ik verwacht 12.23.! It seizoen erg veel van de 2 engst", aldus de eigenaar. in liet vergeten mag echter wor- en dat Sir Wouter in deze 2*5 oers een kleine dertien kilo 3. s ilnder aan gewicht had te tor- u en dan King. Zowel King als Ir Wouter zijn afkomstig uit Kroes als Van der Lubbe te vreden was over de ontkno ping in deze belangrijke ren. Er stonden nog drie rennen gistermiddag op het program ma. De amatrices en amateurs kwamen in twee afdelingen aan de start. Evenals afgelo pen woensdag zegevierde ook nu weer de zevenjarige merrie Flying Jinks. Sabinne Kalis vaart bracht het paard als eer ste over de eindstreep voor Nico Smit met Enemy. De laat ste ging als favoriet van start, nam een grote voorsprong, maar kon het in de eindstrijd niet bolwerken. In de tweede afdeling was Nico Smit weder om favoriet, maar kon met Corkstone niet in de prijzen komen. De Haagse Linda van Overeem, één van de beste amatrices van het ogenblik op de Wassenaarse baan, zege vierde met de grote outsider China Station en bracht bij de totalisator maar liefst 30,90 winnend voor elke gulden. De laatste ren van de middag werd gewonnen door Spanish Main. Dit uit Frankrijk afkom stige paard kwam voor het eerst op Nederlandse bodem aan de start. De vierjarige mer rie had in eigen land tweemaal gewonnen, zodat de overwin ning voor Don't Let Go en The Toy nauwelijks als een verras sing gezien kon worden. Bij de dravers kwam aan het tin Vergay geen toevalstreffer was. In het internationale hoofdnummer nam New Petu lance de kop voor Ronny W en Ossian. De laatste, vorig jaar voor een kapitaal bedrag aan gekocht, liet het in de eind strijd helemaal afweten. Na- nouk won in een fraaie tijd van 1.18.5 voor Snegem Telstar en New Petulance. Kampioenspikeur van Neder land Manus Bouwhuis zege vierde zaterdagmiddag twee keer tijdens de eerste dag van de Duindigt-tweedaagse, die alleen maar bestond uit drave rijen. In de openingskoers won Tjerry Belle en de laatste dra verij van die middag bracht Bouwhuis op zijn naam met Tachos Hanover. ARTHUR VAN RIJSWIJK Louis Vitalis kendokampioen (Van onze verslaggever) DEN HAAG Het tweede Ne derlandse kampioenschap kendo is een groot succes geworden voor de Amster dammer Louis Vitalis. Het 20- jarige lid van Shin Bu Ken versloeg in de finale Hans Wolfs, de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Kendo Renmei. Hagenaar Ruud de Vogel, de eerste kampioen uit 1978, moest in sporthal Oc- kenburgh te Den Haag zijn kendotitel vroegtijdig inleve- 'De weg van het zwaard' bleek voor de meeste van de 39 deelnemers trouwens een zwa re route. In de halve eindstrijd trof favoriet Louis Vitalis zijn stadgenoot Ralf Oquendo. Deze strijd was een finale waardig, maar de loting had hen te vroeg tegenover elkaar geplaatst. Jongste deelnemer Vitalis won en kon zich opma ken voor de eindstrijd. Hier voor plaatste zich ook Hans Wolfs uit Naarden, dank zij een zege op Sjaak Bouma. Bij ken do is het de bedoeling dat met een heel of gesplitst bam- Concentratie vlak voor de eindstrijd. De 20-jarige Louis Vitalis heeft zijn hoofd omwikkeld en kan nu zijn masker opzetten. boezwaard twee winnende sla gen op het masker, de slapen of de polsen worden uitge voerd. Binnen de toegestane tijd van vier minuten bracht Louis Vitalis tot twee keer toe een goede neerwaartse slag op het masker van zijn opponent en behaalde daarmee de fel begeerde nationale titel. AMSTERDAM Nereus heeft ook in de strijd om het 48e lan ge afstandkampioenschap van de Amstel, de zege gegrepen. De Amsterdamse studenten toonden zich gisteren opnieuw de sterksten in deze tijdrace voor achten over 8000 meter van Ou derkerk aan de Amstel tot het Amstelhotel in de hoofdstad. Orca-Nereus toonde zich wederom een gelijkwaardig tegenstan der. Nereus, dat als eerste van start ging, had op het toch al ruwe water geen last van de golven waarvoor de andere deelne mers zorgden. Dat was wel het geval met Orca-Nereus. Boven dien moest deze combinatie, die als 'vijfde was gestart, onder moeilijke omstandigheden twee concurrenten inhalen. Nereus daarentegen werd opgejaagd door Njord, dat als tweede aan de race begon. De verschillen bleven gering. In de laatste fase van de strijd zag het er zelfs naar uit dat Njord de' Amsterdammers de zege zou ontnemen. Door een sterke eindsprint van de Amsterdamsq stu denten gebeurde dit echter niet. Njord. over de 8000 meter 0.6 seconde minder snel. moest de tweede plaats aan Orca-Nereus laten. Een recordaantal van 194 boten 139 heren- en 55 dames équipes nam aan de tijdrace deel. De straffe tegenwind stelde op het bochtige parkoers de stuurlieden voor grote pro blemen. Bij de dames, die 5500 meter moesten afleggen, was bij de ach ten de sterke Nereus-Orca-combinatie superieur. De formatie had meer dan een minuut minder tijd nodig dan Orca, dat twee de werd. Voor een opmerkelijke prestatie zorgde in de tweede divisie Het Spaarne. De acht uit Haarlem zegevierde in 20 min. 14,39 sec. en zou, als de boot in de hoogste categorie was ge start, tweede in de eindrangschikking zijn geworden. Oppermachtig was ook de ervaren dubbelvier De Hunze-Willem 3. In het miniveld van slechts drie boten was de équipe bijna een minuut sneller dan de Triton-De Hunze-combinatie, die tweede werd. HILVERSUM Nederland heeft zijn kleine kans op promotie naar de A-poule van de landencompetitie rugby behouden door West-Duits- land in een vrij matige wed strijd met 1610 te verslaan. Het was de vierde maal in een reeks van vijftien ontmoetin gen dat het Nederlands vijf- Of Nederland veel opschiet met deze triomf valt te betwij felen want de laatste wedstrijd in deze poule gaat op 27 april tegen het nog ongeslagen Spanje. Nederland heeft in deze poule, behalve van West- Duitsland, ook gewonnen van Zweden (120) maar verloor van Joegoslavië met 12—4. De b fokkerij van Ger de Kroes, licht dat de overwinning van tiental de Westduitsers ver- Spanjaarden versloegen Joe- "^rljpelijk dat zowel Ger de Nanouk vorige week met Mar- sloeg. 'goslavië met 1312. Hoe belangrijk een speler voor een ploeg kan zijn, bewees weer eens „good old" Theo Oortwijn. Ruim anderhalf jaar geleden verdween hij uit de nationale selectie deels op eigen verzoek, deels door de verjongingsdrang maar daarna ging het snel bergaf waarts met de verrichtingen van de nationale ploeg. Oor- De driekwartlijn, die in het af gelopen jaar erg had teleurge steld, kwam beter tot zijn recht door de routine die full-back Theo Oortwijn in de ploeg bracht. Bovendien was door zijn inbreng de schotkracht aanzienlijk versterkt, hetgeen twijn was terug en reeds in de gedemonstreerd werd door het feit dat alle doelpunten op naam van de Hagenaar kwa men. Zelfs smaakte hij het ge noegen vlak voor het eindsig naal een try (en dat voor een full-back, in strijd met alle grondregels) te scoren. Scoreverloop: 4. Theo Oortwijn 3—0 (strafkick), 11. Theo Oor twijn 60 (dropgoal), 20. "Schliwa 63 (strafkick), 26. Kemmling 67, 60. Schllwa 6—10 (strafkick), 68. Theo Oortwijn 910 (strafkick). 75. Theo Oortwijn 1210 (straf kick), 85. Theo Oortwijn 16 10. Stand in poule B: 1. Spanje 2—4; 2. Nederland 34; 3. Joegoslavië 22; 4. W.-Duits- land 32; 5. Zweden 2—0.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15