AZ denkt weer aan Wel NAC zet ook onthutsend zwak Twente aan de kant Geprikkelde Brandts verslaat Sparta Jubileumdoelpunt Van Veen wel of niet raak? Publiek vit Kuip gejaagd PECmaaktspannendslotaancompetitie PETERSVALTIN: GELE KAART ZES GELE KAARTEN UTRECHT Het leek dat Leo van Veen in zijn 300e wed strijd voor FC Utrecht zeer snel zijn 125e doelpunt zou maken. Na vier minuten kopte hij de bal via George in het doel van Haarlem. Op of over de lijnl Daarover ver schilden de meningen maar scheidsrechter Corver kende geen doelpunt toe. Het was het begin van een voortdurend offensief van Utrecht tegen een verdedigend Haarlem. Tot tien minuten voor het einde hield de ploeg op Barry Hughes stand. Toen haalde George, bij een inzet van Van Staa, de bal met de hand uit het doel en passeerde Ton de Kruyk de uitstekend zijn doel verdedigende Boersma van elf meter: 1-0. Scoreverloop: 81. De Kruyk 1-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 6000. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Wlldbret, Du Chatlnler, Flight; Tervoort (Gozems), De KruIJk, Van Hanegern; Carbo. Van Veen, Van Staa. Haarlem: Boersma: Masefield, Huljg, Verkalk, Van Leen; Gullit, Van den Ban, George; Kleton (Haar), Kramer (Böckllng), Balm. ENSCHEDE NAC heeft er blijkbaar geen zin in het volgend sei zoen een klasse lager te moeten spelen. Nadat vorige week Roda JC werd afgetroefd, was ditmaal de beurt aan FC Twente. Met liefst 4—1 werden de pupillen van Hollink aan de kant ge zet en aan die score viel niets af te dingen. Teleurstellend voor NAC was slechts dat Joore en Siwek de gele kaart kregen, wat voor beiden de derde keer was. Over het onthutsend zwakke FC Twente zei trainer Hollink: „Zo'n dag kun je een keer treffen. Je mag alleen hopen dat het ons niet te vaak overkomt". Al na negen minuten had NAC succes. Bij het sterk op dringende maar geen inventi viteit tonende FC Twente gre pen Zondervan en Gritter te laat in om Siwek de door tocht te beletten. De pass van de Pool werd door Vreij- sen in een treffer omgezet: 01. Voor FC Twente werd het nog erger nadat Van Gils de geblesseerd geraakte Dierckx had vervangen. Vijf minuten voor de rust kon Vreijsen ongehinderd Siwek bereiken: 02. FC Twente speelde een verlo ren wedstrijd. Het wilde de ontmoeting na de rust wel naar zijn hand zetten, maar kreeg meteen de rekening gepresenteerd na een fout van Scheve. Een passje van Vreijsen stelde Van Gils In staat voor 03 te tekenen. Van Gils produceerde ook de vierde treffer tegen de mach teloze Enschedeërs. Pas vier minuten voor afloop kon FC Twente wat terug doen, maar het was tekenend dat het uit een strafschop moest gebeu ren. Jaap Bos zorgde vanaf he de elf meter voor de eind stand 14, doordat Thore- sen een strafschop had uitge lokt bij een overtreding van Van Gils. Scoreverloop: 9. Vreijsen 01, 40. Siwek 0—2, 47. Van Gils 0—3, 76. Van Gils 04. 86. Bos 14 (straf schop). Scheidsrechten Draaisma. Toeschouwers: 7500. FC Twente: Van Gerven; Scheve (Sanchez Torres), Gritter, Dilling, Zondervan; Mentink, Klla, Otto; Bos, Lindsted, Thoresen. NAC: Van Eenennaam; Krljnen, Dierckx (Van Gils), Joore, Nees- kens; Lokhof, Quaars, De Schepper; Vreijsen, Sprangers, Siwek. MAANDAG 31 MAAHT 1930 OTTERDAM Nog niet lang geleden klonk in »t betaalde voetbal, dat eer aan klantenbinding oost worden gedaan, at Feyenoord en Vitesse steren deden, was het ibliek wegjagen. lyenoord, zonder de ge- esseerde Van de Korput, >tten en Van Til, was vol machteloos. Van iinsen en Troost moch- n dan nog zo hard wer- ook zij konden geen brengen in de vaak aotische pogingen tot nvallen. Daardoor bleef [esse, dat het merendeel n de wedstrijd met het lledige elftal op eigen Ift stond, in feite moeite- is overeind. lyenoord begon niet on- irdig, forceerde vijf hoek- hoppen, maar zakte larna snel weg. Er ont- Dnden mogelijkheden, aar die werden alle ver- Jtst door Petursson en ters, die later vervangen rd door De Leeuw. Vlak or het rustsignaal kreeg esse een goede kans, lar Gerdsen zag zijn lot gestopt door Hiele. da rust strandde Feye- ord voortdurend op elman Nijhuis, die o.a. ap redde bij een kopbal Petursson en een lot van Van Deinsen. Vi se kwam ook kort voor eindsignaal goed weg. Iderij haalde in het afschopgebied de opge ien Nielsen onderuit. Ider zag er echter geen ifschop in. eidsrechter: Mulder. Toe- Duwers: 15.986. I: Hlele; Wijnstekers, sen, Staf leu, Brard; Troost, ertsen (Bouwens), V; Deinsen; ding. Peters (De Leeuw), Pe- Nljhuls; Zaaljer, Das. zen Mellaard; Meljers, Mulderij, dsen; De Leeuw. Bleljenr (Van der, Vall), Bursac. ALKMAAR Na voortijdig uit de beker strijd te zijn gestoten, heeft het seizoen yoor AZ plotseling weer perspectief ge kregen. Johnny Metgod, de uitblinker in Tilburg: „Natuurlijk geloven we nu weer |n een kampioenschap, maar we besef fen wel dat we ons dan ook geen enkele fnisstap meer veroorloven kunnen." Metgod maakte de negentig minuten te gen Willem II overigens niet vol. Een kwartier na de rust, toen AZ zijn voor sprong al tot 50 had uitgebouwd, ruim de hij het veld voor Jan Peters, die na maanden afwezigheid een verdienstelijke rentree maakte. Hoewel zijn ploeggenoten daar duidelijk op aanstuurden, was een doelpunt voor Peters echter niet wegge- fegd. Wel kreeg hij van de goed leidende Seurds de gele kaart wegens commentaar >p de leiding. Willem II had zich veel van de ontmoeting voorgesteld. Het maakte wellicht daardoor de fout te gretig van repliek te willen die nen toen Kist na tien minuten AZ aan de leiding had gebracht, waardoor In de Til- burgse defensie grote gaten vielen. Nadat Van Rooy na een half uur dicht bij de ge lijkmaker was geweest maar zijn kopbal tegen de paal zag belanden, stortte Wille— m II in het resterende kwartier van de eer ste helft in elkaar. Doelpunten van Welzl, Metgod en opnieuw Welzl. waarmee het opdringen van de thuisclub bekwaam werd afgestraft, sloegen de 14.000 toe schouwers met verbijstering en hadden het gevolg dat de wedstrijd bij de rust al was beslist. Met Hoofs en Bijsterveld als vervangers voor Roemgens en Neelemans, die kort te voren nog een droomkans had gemist, trachtte Willem II nog wat terug te doen. De wonden waren echter te diep voor eni ge kans op herstel. Wel moest Treytel nog V1^^—- Het schot van Brandts kwam van ver maar Doesburg was kansloos. Dat heeft de juichende Michel Valke al gezien. had Brandts zijn gele kaart ge- Scoreverloop: 78. Brandts 1—0. kregen en nog geen minuut la- Scheidsrechter: Keizer. Toeschou- ter reageerde hij zijn ergernis wers: 18000- af in Zijn doeltreffende actie: Gele kaarten: Brandts, Smita, -jq Scheepers (allen PSV), Van Tig- Interim-trainer Jan Reker had Giip' geen moeite met de gele kaar ten voor Smits en Scheepers, PSV: Van Beveren; Brandts. Schee maar vond die voor Brandts Pers. w. van de Kerkhof. Wild- onterecht. „Ik zal het manage- ®chu,: Sl™,s- .V8"*0. Poortvliet, ment aanraden die zaak mon- L(Jtm°lae,s); R' va" da deling te laten behandelen. Ik zai de tv-beelden nog eens ^S^SSSST^ '1%. goed bekijken, maar het was van Tiggeien; Van der Gijp (Van geen overtreding van Brandts. Zoest), Weerdenburg. Calderwood; Dat weet ik zeker". Lengkeek, Van der Lem, Meijer. een daverend schot van Van Mierlo uit de bovenhoek plukken, maar in feite won AZ zoals het wilde van dit met een off-day kampende Willem II. Kurt Welzl scoorde een hattrick, al ontstond zijn laatste treffer uit buitenspelpositle. Scoreverloop: 10. Kist 01, 32. Welzl 0—, 35. Metgod 0—3, 38. Welzl 04, 62. Welzl 0—5, 83. Welzl 0—6. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 14.000. Willem II: Samardzic; Cosic, Roemgens (Hoofs), Huijbregts, Haver- mans; Van de Ven, Hooijer, Van Rooij; Broeken, Van Mierlo, Nelemans (Bijster veld). gen Willem II voor zijn rekening. Met AZ's vierde, vijf de en zesde doelpunt kwam hij ook nog aan een hat- Doelman Samardzic bekijkt verslagen het schietbeen van de Oostenrijker. ZWOLLE Doordat het togen degrada tie vechtende PEC landskampioen Ajax een nederlaag van 30 toebracht is de slotfase van de competitie toch nog on verwacht spannend geworden. De grote man bij de Zwolse club was voorstopper Ben Hendriks, die na een afwezigheid van bijna twee maanden zijn rentree maakte. Vlak voor de rust kopte hij de bal voor de eerste keer langs Piet Schrij vers. Uit een strafschop zorgde Hendriks twintig minuten voor het einde voor 2—0, waarna Ajax zo gedesillusioneerd was dat invaller Jan Hendrikaen alle gelegen heid kreeg om met een derde treffer het Zwolse feest compleet te maken. Zonder Ling, die naar het zonnige Spanje is gestuurd om nieuwe krachten op te doen en de door griep gevelde Meutstege dacht Ajax een niet al te moeilijke avond te krijgen. De Amsterdammers bewogen zich aanvankelijk weinig geïnspireerd over het veld, waardoor PEC de gelegenheid kreeg de wedstrijd gemakkelijk te contro leren. Op het middenveld konden Hoek stra en Frandsen ongehinderd offensieve acties inleiden, maar eenmaal in de buurt van het strafschopgebied wisten de Zwol lenaars met de mogelijkheden geen raad. Ook Hoekstra niet, die plotseling een idea le scoringskans kreeg. De Fries schoot ho peloos naast en onderstreepte daarmee het gebrek aan aanvalskracht, dat PEC in een noodlijdende positie heeft gebracht. Ajax was nauwelijks geschrokken, ver zuimde naar een hogere versnelling over te schakelen en werd slechts gevaarlijk toen Zwamborn een hoekschop doorkop- te. De falende Blanker kwam te laat om de bal achter Van Geffen te werken. Drie minuten voor het rustsignaal van Van Swieten, die Hoekstra en Wijnberg de gele kaart toonde, sloeg PEC verras send toe. IJzerman zond de bal uit een vrije trap scherp voor het doel, waar Hendriks gereed stond om feilloos raak te koppen (1—0). „Een beslissend doel punt", aldus aanvoerder Ruud Krol later. „Het leverde PEC die mentale kracht op die ons in de tweede helft is opgebro ken". Veel opvallender was echter dat de Am sterdammers na de rust geen kans zagen de thuisclub onder pressie te zetten. Taha- mata zat bij Drost in een ijzeren greep, Bonsink bleef onzichtbaar en Blanker kreeg tegen het fysiek sterke duo Israel- Hendriks geen schijn van kans. Tot over maat van ramp pasten Arnesen, Jensen en Lerby zich volkomen bij die situatie aan, waardoor PEC het middenveld in handen kreeg en de tweede helft zelfs met een heftig offensief kon starten. Flauw aftreksel In de 70e minuut, toen Hoekstra door Zwamborn onderuit werd getrokken, legde Van Swieten de bal op de witte stip, van waar Hendriks het leer voor de tweede keer achter Schrijvers deponeerde (20). Ook met Pen voor Blanker bleef Ajax 8lechta een flauw aftreksel van de ploeg, die vorige week zo fier de halve finales van het toernooi om de Europa Cup be reikte. Toch had de slotfase nog spannend kun nen worden als Arnesen dertien minuten voor het einde op amper een meter voor het doel niet tegen de paal had geschoten. Twee minuten later werden de laatste mi nuten slechts een formaliteit toen een pass van Jans invaller Hendriksen vrij voor Schrijvers bracht: 30. Scoreverloop: 43. IJzerman 10, 71. Hendriks 2 0 (strafschop). 80. Hendriksen 30. Scheidsrech ter: Van Swieten, toeschouwers: 11.000. PECr Van Geffen: Drost, Israel, Hendriks. Steln- voort (Hendriksen); Frandsen, IJzerman, Hoekstra; Rasmussen, Van der Hengst, Jans. Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Krol, Zwamborn. Boeve; Lerby. Jensen, Arnesen; Bonsink, Blanker (Pen), Tahamata. BHBHHEHH EINDHOVEN De beslissing bij PSVSparta viel in het laatste kwartier. Ernie Brandts, die even tevoren de gele kaart had gekregen van scheidsrechter Jan Keizer, legde al zijn ergernis over deze beslissing in het zieden de schot, dat hij van zo'n der tig meter afvuurde. De bal plofte in de uiterste hoek en Sparta's uitblinkende doel man Pim Doesburg was vol strekt kansloos. Winst dus voor PSV op een energiek en goed spelend Sparta, maar de Eindhovense ploeg boekte ook verlies. De verdedigers Scheepers en Brandts kregen hun derde gele kaart en dat betekent automa tisch een schorsing. Aangezien Van Kraay en Stevens ook niet mogen spelen, is het nog on duidelijk hoe volgende week de verdedigingslinie van PSV eruit zal zien. Sparta heeft door de komst van Meijer, Van der Lem en Calderwood weer hoop gekre gen. De Rotterdammers spelen gretig op winst, ook in uitwed strijden, en wanneer ze in de verdediging worden gedrukt, wordt de counter met verve gehanteerd. PSV had het er in de eerste helft moeilijk mee. Brandts moest al in de tweede minuut een verdwaalde bal na een hoekschop van de lijn trappen en Van Beveren redde uiterst fraai, na een kopbal van Lengkeek. PSV had aanvallend toen niet zo veel in de melk te brokke len, afgezien van een door Lubse verprutste kans, na magnifiek voorbereidend werk van Valke en Koeman, welke laatste later door Calderwood uit de wedstrijd werd ge schopt. In de tweede helft was PSV echter veel sterker. Het sloot Sparta in, maar moest toch oppassen voor tegenstoten. Jan van Beveren, die toch al niet als een loopwonder be kend staat, moest drie keer uit zijn doel sprinten om Van der Gijp, Meijer en Lengkeek van scoren af te houden. Inmiddels AZ'67: Treytel: Weijsters, Van Dongen, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Metgod (Peters), Nygaard; Tol, Kist, Welzl. Arnesen heeft gemist en is door zijn vaart naast het doel van PEC terecht gekomen. Doelman Van Geffen en Israel ontfermen zich over de bal. Jans (rechts) kan eventueel ook nog bijspringen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13