L< EMEN BALLEN afnemer van bloembollen West-Duitsland blijft voor Nederland belangrijkste Bij isolatie kassen letten op verlies van produktie Aanbod goede rose tulpen te beperkt RUIME AANVOER VOOR PASEN VOOR BROEIERIJ-DOELEINDEN KOUDE WEER REMT BLOEMENA ANVOER AF LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT LAND EN TUINBOUWLEIDSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA IJ Den Haag West-Duits land is en blijft onze be langrijkste afnemer van bloembollen bestemd voor broeierij-doeleinden, dit on danks de nabijheid van de zogeheten kant-en-klare- Nederlandse bolbloem. Het afgelopen seizoen werden 1.105.341.000 stuks bollen naar West-Duitsland geëx porteerd, hetgeen ruim vijf procent meer is dan het voorgaande seizoen, het geen een goed resultaat kan worden genoemd. Verheugend is ook dat die groei voor een groot deel is te danken aan de kleiner „bij gewassen" zodat er in het af gelopen seizoen duidelijk sprake was van verbreding van het export-pakket op de West-Duitse markt. Geble ken is dat de zes belangrijk ste bolsoorten waren: de tul pen, narcissen, gladiolen, hy acinten, irissen en lelies, die voor de helft van onze ex port-toename zorgden. Inter essante ontwikkelingen heb ben zich voltrokken op de markt voor Nederlandse broeibollen naar diverse Eu ropese landen. Dit alles blijkt uit een enquête gehouden door het Produktschap voor Siergewassen onder Neder landse bloembollenexpor teurs. Samen werking Geconstateerd wordt dat thans vruchten worden ge plukt van de goede samen werking met het West-Duitse bureau voor Public Relations van het Internationaal Bloembollencentrum. Er wordt onder meer interesse opgewekt voor minder be kende bolsoorten. Het doel van genoemde en quête door de afdeling Mark tonderzoek van genoemd Produktschap was, om het verloop te kunnen volgen van de Broeierij- en de Droogverkoop-Exportmark- ten in de verschillende lan den. Hiertoe werden onder Met de Paasdagen in het vooruitzicht worden er van de meeste gewassen ruime aanvoeren verwacht. Vooral ook omdat er voor de feestdagen meestal sprake is van een grotere vraag. Het groentesortiment is thans vrij compleet en er is daardoor vol op variatie en keus. In de afgelopen ver- slagweek was het prijsverloop voor de meeste gewassen bevredigend, met als uit zondering de sla. Sla Het sla-aanbod blijft groeien, in de derde week van maart bedroeg het aanbod ruim 22,2 miljoen kroppen en lag hierdoor 3 miljoen kroppen boven de aanvoer van vorig jaar, daarbij kwam ook nog eens een stevige uithaal van Frankrijk, want in de derde week van maart werd er tegen de verwachting in weer meer naar West- Duitsland geëxporteerd (nl. 100 ton). Hier mee bleef Frankrijk de grote concurrent. Nu de maand maart bijna aan zijn eind is lijkt de Franse concurrentie eindelijk kleiner te worden. Het laat zich niet moei lijk raden wat er de afgelopen week met de prijzen gebeurde. De gemiddelde prijs bedroeg 24 cent per krop. Ook van sla wordt er voor de Paasdagen een grote aanvoer verwacht, ditzelfde zal waar schijnlijk ook met de vraag gebeuren. Het is hierdoor goed mogelijk dat de prijs als gevolg hiervan eindelijk eens onder de druk vandaan komt. Paprika's Het aanbod van paprika's begint weer van meer betekenis te worden. De aanvoer van groene paprika's is nagenoeg gelijk aan die van vorig seizoen. Er is ook weer een bescheiden hoeveelheid naar West- Duitsland geëxporteerd. Het Hollandse aandeel van 2 ton valt in het niet bij de totale import van West-Duitsland, want deze bedroeg 295 ton. Het aantal landen dat naar West-Duitsland exporteert be draagt exclusief Nederland zo'n 7 landen. De belangrijkste uit dit rijtje is Italië met 213 ton, gevolgd door Marokko, Cuba, Spanje, de Canarische Eilanden, Zuid-Af- rika en nog enkele Afrikaanse landen. De prijzen van de groene paprika's waren na genoeg gelijk aan die van vorig seizoen, nl. van 5,35 (sortering 65/75) tot 5,75 (sortering 75/85). Voor de rode sorterin gen lagen de prijzen wat lager als vorig seizoen, toen was het aanbod echter wel kleiner. Er werd ƒ10,50 (sortering 65/75) tot 10,95 (sortering 75/85) per kilo be taald. De aanvoer groeit en de prijzen zul len lager uitvallen. Tomaten De prijs van de tomaten heeft de afgelo pen week weer wat in moeten leveren. Als oorzaken zijn aan te voeren, de groeiende binnenlandse aanvoer en de toch wel duidelijk merkbare concurrentie op de Westduitse markt. Marokko laat uit zijn exportcijfers duidelijk zien dat het weer meetelt. In de periode van 17 t/m 21 maart exporteerde Marokko 1641 ton. Landen als Frankrijk, Italië, Spanje, Is raël en de Canarische Eilanden waren sa men goed voor 814 ton. Voor de A-I-toma- ten werd er gemiddeld 4,96 per kilo be taald, de B-I-tomaten brachten gemiddeld f 5,50 per kilo op. De vleestomaten (3xB) brachten 5,43 per kilo op. Het aanbod zal flink blijven groeien, de prijzen zullen verder dalen. Overige gewassen Ondanks het groeiende aanbod van kom kommers wist de prijs zich in de afgelo pen week weer goed te handhaven. Het meest opvallende was de prijsstijging bij de sortering 26/31, want voor deze sorte ring liep de prijs op donderdag 27 maart op met 2 dubbeltjes per stuk. Over de hele linie bleven de komkommers duurder dan vorig seizoen. De prijzen varieerden van 71 cent tot ƒ1,27 per stuk. Het binnen landse aanbod blijft groeien en er mag wat meer concurrentie van de Oosteuro- pese landen worden verwacht. De prijzen zullén als gevolg hiervan onder een grote- 1 re druk komen. In de loop van de afgelo- pen week daalde de prijs voor een bos ra dijs naar 62 cent. Tegen het eind van de week liep de prijs weer met 2 dubbeltjes per bos op en be droeg dus 82 cent. Door de extra te ver wachten vraag voor de Pasen lijkt de prijs zich goed te kunnen handhaven, hogere prijzen zijn niet uitgeslotén. Door het toe nemende aanbod van prei daalde de prijs en kwam op gemiddeld 1,25 per kilo te recht. Door een ruimer wordend aanbod lijkt de prijs verder te dalen. De aanvoer van aubergines valt op het ogenblik gro ter uit dan vorig jaar, als gevolg hiervan liggen de prijzen wat lager, nl. van 4,45 per kilo (sortering 300/400) tot ƒ5,15 (sor tering 225/300). Door een toenemend aan bod zal de prijs lager komen te liggen. Het is de laatste weken een rustige gang van zaken in de bloemenhandel. Vrij re gelmatige aanvoeren en met prijzen die niet slecht zijn te noemen. Geleidelijk aan komen er nieuwe aanbie dingen bij. Als totaal een omzetcijfer van 14.016.945,60 aan de CCWS bij een aan voer van 33.371.209 bos of stuks tegen vo rig jaar omzet 10.603.907,41 en aanvoer van 32.037.344 zodat het ruim een miljoen stuks meer een groter omzet gaf van ruim drie miljoen hetgeen niet zo slecht is. Dat was uiteraard voornamelijk te danken aan de snijbloemen met een aanvoer van 32.267.906 bos of stuks en omzet van 11.893.210,73 tegen vorig jaar 31.143.449 bos of stuks en een omzet van 9.179.271,25. Het zat ook wat gunstiger met de potplanten bij een aanvoer van 825.632 stuks en opbrengst van 1.938.504,22 tegen vorig jaar 669.976 en opbrengst 1.374.016,39. De nog koude weersomstandigheden rem den sterke toename van de aanvoer af. De chrysanten bleven ook nu achter bij vorig jaar en kwamen aan een betere prijs. De freesia kwam ruimer aan de markt, maar niettemin konden de prijzen zich best handhaven en staken gunstig af bij die van vorig jaar. Met de perkplanten wil het nog niet erg, kennelijk wachten de tuintjesbezitters op wat zon. Opvallend is dat de animo voor enkelbloemige freesia daalt, hoewel de CCWS nog bovenaan het lijstje staat wat de aanvoer betreft. Het aanbod van rozen nam stevig toe met prijzen die iets gunstiger lagen dan vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar: Amerikaanse anjers 37 (22), trosanjers 36 (22), anthurium 2,08 (2,05), snijgroen 24 (22), jaarrond troschry- santen 72 (54), idem geplozen 89 (76), free sia 23 (19), gerbera 33 (30), gladiolen 43 (45), irissen 27 (17), leliekelken 58 (65), le- lietakken 59 (46), grote cymbidium 54 (52), idem klein 29 (25), grote rozen 47 (46), idem klein 34 (31), sonia 42 (44), belinda 32 (35), red garnette 26 (25), tulpen 22 (18). Wat de importprodukten betreft kwamen de anjers 46 (31), trosanjers 49 (31), de ro zen 41 (34) en statice 58 (53). De omzet van importprodukten beliep totaal 262.565 bos of stuks met opbrengst van 144.990,27 tegen vorig jaar 199.823 en opbrengst van 19.732,80 waarin dus nogal wat verschil zit! Maar ook in Israël was het toen koud. Met de paasdagen in het zicht kan worden verwacht dat deze week de aanvoer fors zal toenemen en mogelijk de prijzen daar niet teveel onder zullen lijden. Hierop in hakende heeft het Bloemenbureau Hol-, land een lijstje samengesteld met informa ties waar en hoe laat er in ons land bloe menveilingen worden gehouden, gepaard gaande met een opwekking om daar een bezoek aan te brengen. Daarbij wordt vooral aandacht besteed aan de groepen en groepjes. Er wordt melding gemaakt van de diverse corso's, festivals, optochten en allerlei andere bloemenevenementen. „Men kan er bloemen zien in een onge looflijke verscheidenheid en een uitstapje is een schot in de roos", zo bericht ons ge noemd bureau. En dan zijn er blijde klanken te melden uit Berkel waar officieel de bouwvergun ning is uitgereikt voor het vergroten van de bloemenveiling, wat een kroon bete kent op de activiteiten van de laatste ja ren. Aan alle bloemenveilingen is de laatste weken de variëteit welke wordt aangebo den sterk gegroeid, zij het dat de winte- rartikelen aan het afnemen zijn. De gang van zaken is meer regelmatiger dan vorig- jaar om deze tijd, toen er van de planning weinig terecht is gekomen als gevolg van de langdurige kou. De kant-en-klare Nederlandse meer aan de bedrijven vra gen gesteld en ook aan de ex porteurs met groter jaarom zet dan 25.000 over de droogverkoop. Laatstge noemde bollen zijn vooral be stemd voor verkoop aan het publiek voor bloemen in het voorjaar. De zogeheten „broeiers" worden na de oogst opgeslagen in speciale schuren. Er was een gunstige reactie op de enquêtte als ge volg waarvan 95 procent van de totale export kon worden verwerkt. Naar gewicht wordt na drie seizoenen met een gelijk ge wicht, nu in het afgelopen seizoen een toename van vijf bolbloem. procent vastgesteld met een totaal van 114.690.000 kilo. Ook in geldomzet was er een positief verloop namelijk tot 568.594.000, een stijging met drie procent vergeleken bij het voorgaande seizoen, waarbij evenwel geen reke ning is gehouden met de in flatie. De prijs per kjlo bollen naar alle landen was in seizoen 1975-76, 3.90, 1976-77 4,46, 1977-78 5,04 en 1978-79 4,96. De grootste procentuele toename in de export-omzet werd bereikt in Frankrijk, namelijk 54 pro cent evenals in Zwitserland. Dan volgt Italië met 29 pro cent. In zes seizoenen tijd groeide in geld en zonder in flatie-correctie de broeierij- afzet met een kwart en de droogverkoop-export met eenderde. De export van droge bloem bollen bereikte het afgelopen seizoen een waarde van ruim 268 miljoen gulden. In de laatste drie seizoenen groeide de geldelijke omzet met 35 procent. Als gevolg van ho ger prijzen maakten bijna alle afzetkanalen een groei door in geld-omzet. Een uit zondering op die verkoop plaatsen warenn de markten die kennelijk ook in het bui tenland in de knel komen en met 27 procent hun omzet hebben zien dalen. Omzetgroei Opvallend is dat de zaadwin kel nog steeds de traditionele aankoopplaats voor bloem bollen is en binnen de woon- centra een groei met 49 pro cent heeft doorgemaakt! Ook de tuincentra mogen er zijn en vertonen een omzetgroei met 32 procent. Verheugend is te constateren aldus het rapport, dat ook de parken en plantsoenen een toename in afzet van bloembollen rea liseren en in het afgelopen seizoen een omzet in geld waarde van negen miljoen voor hun rekening namen. De directe levering aan parti culieren, hetzij door de Ne derlandse kwekers of buiten landse postorderbedrijven, maakte in drie seizoenen een groei door van 29 procent in omzet. De supermarkten en warenhuizen blijven met een toename van 25 procent daarbij iets achter. Drogist, bloemenwinkel en dergelijke kwamen tot een groei van 13 procent. Geble ken is ook dat een aantal Ne derlandse exporthuizen zich bezighouden met leveranties aan buitenlandse groothande laren-importeurs, die het af gelopen seizoen 20 miljoen gulden hebben omgezet. De tulpentelers zijn bijzonder gelukkig met de forse krimp van het areaal van Apeldoorn en Golden Apeldoorn, al zal een verdere teruggang van de oppervlak te van deze Darwintulphybriden nodig zijn. Aan de andere kant ziet men een uit bundige groei van bijv. een tulp -als de purperkleurige Attila. Een goede broeier, die een zwaar bos tulpen geeft. Toch is het de vraag of die snelle groei van dit areaal zonder meer toegejuicht moet worden. In 1978 stond er 65 ha van, een jaar later 85 bunder en nu 105 ha. Dat kan in dit tem po niet ongestraft doorgaan. Purper is nl. een kleur waar vrij gauw een te veel van kan komen. Het is nu eenmaal geen gezel lige tint die men graag week-in, week-uit in de vaas wil hebben. Daar komt nog bij dat Attila in afgesneden toestand er qua kleur bepaald niet op vooruit gaat: het purper gaat dan een rode koolkleurtje aannemen. Concurrentie Nu zou die snelle groei geen reden tot eni ge zorg geven, als Attila de enige purpe ren tulp was. Maar er zijn er meer. Onder meer de vrij nieuwe Negrita, die de ge noemde Attila qua kleur verslaat en op een lang vaasleven-zonder-verkleuring mag bogen. Verder zijn er nog Purple Star, Hans Anrud, Prince Charles nog een stuk of wat. Purperen tulpen worden in hoofdzaak ge bruikt in de gemengde bossen en dat houdt tevens in dat de aangeboden hoe veelheden niet aan de al te grote kant mo gen gaan worden. Randtulpen Ook bij de randtulpen gaan de uitbreidin gen (te?) snel. Er is om te beginnen een groot areaal randtulpen die in de praktijk hun waarde al hebben bewezen. Neem Lustige Witwe waarvan enorme hoeveel heden in de broei worden gebruikt. Een zeer houdbare tulp bovendien en van de Vrolijke Weduwe staat dan ook al 240 ha opgeplant. Verder: Kees Nelis met bijna 90 ha, Lucky Strike met 70 bunder, Mirjo- ran met 23 ha, Golden Mirjoran, eveneens 23 bunder en Coriolan met 17 ha. En dan zwijgen we nog maar over de wat nieuwe re randtulpen als Abu Hassan (6 ha), Ad Rem (5 1/2 ha), Los Angeles (6 1/2 ha), Toledo (4 1/2 ha) en Valentine (3 1/2 ha). Nieuwe aanwinsten Om het allemaal nog wat ingewikkelder te maken, is de laatste paar jaar een hele trits nieuwe randtulpen geïntroduceerd. Konijnenburg Mark te Noordwijk zette naast de uitstekende Leen v.d. Mark rood met crème rand nog een aantal andere randtulpen voor het voetlicht. Daarnaast voerde de bekende veredelaar Jo v.d. Berg (ook uit de bloemenbadplaats afkomstig, maar al jaren in Anna Paulow- na gevestigd) een grote serie nieuwe rand tulpen ten tonele. Voor deze laatste aan winsten bestaat in het vak ook grote be langstelling. Het is zeker niet overdreven te stellen dat er op korte termijn te veel van het goede lijkt te komen. Rose is schaars Een uitgesproken gebrek daarentegen is er aan goede rose tulpen. Het is daarom i'ammer dat de groei van de fraaie en ster- ce Rosario zo uitgesproken matig verloopt. Een tulp met bloed van Bartigon, in de aderen zal toch zo'n trage groeier niet zijn? Bovendien heet het dat de bin nenlandse broeiers hun bollen netjes be waren. Al met al zou er veel meer van moeten staan dan de nu opgegeven 12 ha. Want in 1977 was er al bijna 8 bunder van opgeplant, in 1978 bijna 9 ha, vorig jaar 10 en nu dus 12 ha. Er is geen enkel bezwaar tegen om het areaal van Rosario tot bijv. 50 bunder te laten uitgroeien. Vandaag worden de twaalven van deze tulp voor levering in de zomer van het volgend jaar al verkocht voor 25 per 100. Voor twaalven van de dubbele gele Monte Car lo levering zomer 1981 kan men trouwens 23, per 100 maken en dat is bepaald niet niks. Oranje In het oranje is het aanbod ook schaars'al is er met de komst van Oranje Monarch wel iets veranderd. Een beste tulp met een levendige kleur, puike eigenschappen voor de broei met name de vijf-graden- teelt en goed houdbaar op de vaas. Dan neemt men de wat verfrommelde bloem vorm maar voor lief... Wit Bij de witte tulpen loopt het aanbod ook nog niet over de mand. Het areaal van Pax staat al jaren op 22 bunder en Snow- star, waarvan in 1977 5 ha was opgegeven, is in 1980 nog altijd niet verder gekomen, dan 5,60 ha. Daarom is het goed dat er nu wat soulaas lijkt te komen door de flinke toename van Whitte Dream. Die ging van 2 ha in 1978, maar 5 bunder in 1979 en nu is de 10 ha-grens overschreden. Dat geeft de handel weer wat moed al heet het dat White Dream in de warme kas graag wa terstelen wil maken. En dat zal menig broeier de wenkbrauwen doen fronsen! Zo ziet u maar: er is niets volmaakt op dit ondermaanse... ,i,i DEN HAAG Nu de aardgasprijs :eK als gevolg van de recente prijsstijgin- 20-26 gen van olie belangrijk wordt verhoogd, zijn energiebesparende maatregelen in de glastuinbouw zeer 5, urgent, en betere isolatie van kassen tou tot een aanzienlijk geringer warmteverlies kunnen leiden dan thans het geval is. yoivdHet nadeel hiervan is echter dat - afge zien van de extra kosten - de hoeveel heid daglicht in de kas vermindert, waardoor de opbrengsten dalen. Kasiso- latie met energieschermen, gecoat glas, (merii dubbelglas en dubbele kunststofbedek- h(moni k'nS levert een brandstofbesparing op heng* van 20% resp. 25%, 30% en 40%. Bij het (men Jiuidige gasprijsniveau van ca. 18 ct. per m3 zijn deze maatregelen bedrijfsecono- porv misch njet verantwoord, omdat de op- brengstverliezen door beperking van de uitstraling groter zijn dan de besparin gen op de brandstofkosten of het ver schil ten gunste van de brandstofkosten is te gering om de kosten van de extra investering te dekken. Het installeren van een energiescherm is aldus het Landbouw Economisch Insti tuut in Den Haag bij de vroegste groen- testookteelten en de zwaargestookte snij bloementeelten bedrijfseconomisch pas aantrekkelijk, indien de gasprijs min stens 30 ct. per m3 bedraagt. Om be drijfseconomisch quitte te spelen moet bij gebruik van gecoat glas, dubbelglas of dubbele kunststofplaten, de gasprijs ten minste 40 ct. per m3 bedragen. Althans bij het huidige prijspeil en technische ei genschappen van deze materialen. Bij de groenteteelt geven de vroege en latere stookteelten (onder meer hetelucht) een nog ongunstiger beeld. In het algemeen geldt dat deze investeringen bedrijfseco nomisch minder aantrekkelijk worden naarmate het gasverbruik per m2 lager is. Vooral de opbrengstverliezen door de verminderde instraling beperken de toe passingsmogelijkheden van deze energie besparende technieken. Potplanten Hoewel potplanten wat de groei betreft, in het algemeen minder sterk op de hoe veelheid daglicht reageren dan groen- tengewassen en snijbloemen, zijn ook bij de potplantenteelt de vermelde brand- stofbesparende technieken bij de huidige prijsverhoudingen niet rendabel. Een be drijfseconomisch verantwoorde toepas sing van kasisolatie is slechts te ver wachten indien de huidige prijsverhour dingen veranderen. Technische verbete ringen zowel ten aanzien van de brand stofbesparing, als van het verlies aan da glicht, kunnen deze ontwikkeling aldus het Landbouw-Economisch Instituut gunstig beïnvloeden. mkon 3loem mkon ijn 2i 67( l0-78< jbone barb« Westlandse kassen; een karakteristiek plekje in Naaldwijk. I »lie 3' es 77

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11