Geen laatste kans voor illegalen Smit bekijkt kans op berging booreiland KABINET TROTSEERT EIS TWEEDE KAMER Ex-sjah geopereerd ^[isdadigers orden te |el isehermd 95 JV: heveningen - Zandvoort Jonge huisartsen waarschuwen oudere collega's Omroepbijdrage gaat volgend jaar omhoog CONCERT KAYAK MODESHOW EggeR lothekersdijk 34, 2312 OD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Haflewas w-redacteur: W'm Bu'jteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: partaai 46.30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. laieroae maart 1880, ïue Jaargang no. Z1618 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nacht van het hart Zaterdag: „Nacht van het hart" om 24.00 uur op Ned. II en om 20.58 uur „Soma". Op Ned. I om 21.55 uur „Dubbel concert" met o.a. La Deute- kom. Zondag: „Muziek uit duizen den" om 20.00 uur op Ned. I en om 21.55 uur „Simons- koop". Op Ned. II om 22.00 uur „Avonturen op het land" van Van der Elsken. Veel wind Wisselend bewolkt en enkele regen- of hagelbuien. Middag- temperatuur omstreeks 10 gra den. Krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind. Morgen zon: 6.18 - 19.08. Schev. hoogw.: 2.04 en 14.09. Laagw.: 9.50 en 22.13. dezelfde periode geldt :omertijd in België, Lu- iburg, Frankrijk, Italië West-Duitsland. Openbare telex Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren met assis tentie van WD-ka- merlid De Beer in het Haagse hoofd postkantoor twee o- penbare telexcellen In dienst gesteld. De cellen bieden de mogelijkheid om zelf een telexbericht naar een telexabon nee In binnen- of buitenland te stu ren. Windmolen in trek BORNE Bij particulie ren in Nederland en daar buiten bestaat een toene mende belangstelling om hun huis van elektriciteit te voorzien met behulp van windmolens. Een bedrijf dat binnenkort deze molens gaat maken, heeft de afgelopen dagen tijdens de Nationale Ener- giebeurs al 45 bestellingen kunnen noteren en zal ex tra personeel moeten aan trekken om de orders op tijd te kunnen uitvoeren. Nu eens niet op de grote hoop PARIJS De hoofdprijs van de Franse „Loto" is deze week terecht geko men bij een vrouw die het wel heel goed kon gebruiken. De prijs van zo'n vijf miljoen gulden is gegaan naar een hulp- verpleegster, een ge scheiden vrouw met vier kinderen. Enkele dagen geleden was haar ver warming afgesloten om dat ze het niet meer kon betalen. Ze kon dus wel een paar centen gebrui ken. Peru verbrandt coca-plantages LIMA Meer dan dui zend Peruaanse militai ren zijn in de oerwoud- gebieden begonnen met het platbranden van dui zenden hectaren illegale coca-plantages. De Peruaanse autoriteiten hopen met deze massale .campagne de illegale co caïnehandel zoveel moge lijk op te rollen. Meer dan dertig procent van de we- reldproduktie van cocaïne is uit Peru afkomstig. Tientallen doden in Turkije door aardverschuiving ANKARA Bij een aardver schuiving in Turkije zijn don derdagavond tien huizen be dolven waardoor zeker veer tig mensen om het leven zijn gekomen. Er worden nog der tig inwoners van het dorpje Ayvazhaci vermist, zo heeft de Turkse radio gemeld. Tach tig andere woningen zijn door hevige regenval in elkaar ge zakt. Verder zijn er door over stromingen veel wegen en spoorlijnen vernield. Nutricia: Ruim drie miljoen verlies ZOETERMEER Nutricia in Zoe- termeer heeft vorig jaar een netto* verlies geleden van 3,26 miljoen gul den tegen een netto-winst van 4J>1 miljoen gulden in 1978. Het verlies weerspiegelt volgens het be stuur de moeilijke situatie waarin som mige produktie-af delingen verkeren. Weliswaar is er een reorganisatie door gevoerd, maar die zal pas op termijn vrucht afwerpen. Mede door het afstoten van Remia per 1 oktober vorig jaar daalde de concern- omzet van 546,6 miljoen tot 543,3 miljoen. In Nederland daalde de omzet met 3,3 procent, terwijl in het buiten land een omzetstijging van 3,6 procent werd behaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle illega- le buitenlanders (volgens officiële schattingen 15 20.000) moeten bet land uit. Het kabinet beeft besloten de eis van de meerderheid van de Tweede Kamer om de illegalen nog een laatste kans te geven naast zich neer te leggen. Dat deelde vice-premier Wiegel giste ren mee na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Hij noemde de wens van de Tweede Kamer, neergelegd in een PvdA-D'66 motie een „hoogst onverantwoorde lijk besluit". Donderdag nam de Tweede Ka- mer met steun van zes leden van de CDA-fractie een motie van de oppositie aan, waarin gevraagd werd de illegale buitenlanders, die op grond van de 1-november- wet het land uit zouden moeten, nog een laatste kans te geven. Het kabinet meent echter dat door dit te doen op tal van punten het tot nog toe gevoerde vreemdelingen beleid zou worden doorkruist. „Bavendien zou Nederland daar mee de poort open zetten voor alle mogelijke illegale buitenlan ders. Dat levert alleen maar nieu we problemen op. We zijn in het verleden al veel te tolerant ge weest", aldus minister Wiegel. Het niet uitvoeren van de wens van de Tweede Kamer (een zeld zaamheid) baseert het kabinet on der meer op juridische adviezen, die stellen dat de door de Kamer aangenomen motie direct in strijd is met de vreemdelingenwet en in elk geval het tot nog toe gevoerde vreemdelingenbeleid van staatsse cretaris Haars fundamenteel on dergraaft. Volgens Wiegel zouden met het uitvoeren van de motie naar schatting 15.000 tot 20.000 illega len „geregulariseerd" kunnen worden die dan weer aanspraak kunnen maken op gezinshereni ging. Het aantal buitenlanders zou dan alleen maar toenemen, zo is de redenering van het kabinet PvdA-fractievoorzitter Den Uyl was gisteravond op een partij bijeenkomst in het Friese Leek woedend over het kabinetsbesluit „De Tweede Kamer kan het zich tegenover de buitenlandse werk nemers niet veroorloven om de houding van het kabinet te accep teren". Hij verweet het kabinet verder toenemende arrogantie „door het gemak waarmee het de protesten van de vakbeweging te gen het regeringsbeleid heeft ge negeerd". Volgens Den Uyl „ver dient de toename van de werk loosheid tot 240.000 in de tweede helft van dit jaar die in het kabi netsbeleid ligt opgesloten voortge zet verzet". Gisteren gepubliceer de cijfers van het ministerie van sociale zaken echter wijzen uit dat de werkloosheid in maart weer is gedaald en wel met 16.800, waar mee het totaal aantal werklozen op dit moment 210.500 bedraagt. 57T£ CAIRO Bij de ex-sjah van Iran is gisteravond de door kanker aangetaste milt weggehaald. De ope ratie is verricht in een zie kenhuis in het Egyptische Cairo, waar de sjah sinds een paar dagen verblijft. Volgens het medisch bulletin is de operatie „op bevredigen de wijze voltooid". De chirur gische ingreep is verricht door een Egyptisch team met assis tentie van enige buitenlandse artsen. Ook over de gezondheidstoe stand van de Joegoslavische leider Tito is gisteren een (zeer kort) medisch bulletin ver schenen. De situatie is onver minderd slecht. Seidend IOFDOFFICIER: iK SN Hoofdofficier iustitie mr. J. Munten- die met ingang van 1 met pensioen gaat< i kritiek op de manier p tegenwoordig ver van misdrijven in :rming worden geno- en de zijns inziens chte straffen die wor- ópgelegd. Hij zei dat ren tijdens zijn af- dsrede in Assen tij een buitengewone kitting. kïuntendam stelde vast iet alleen de zware cri- iteit, maar ook de klei- isdriiven waar geweld pas komt, zijn toegeno- De straffen zijn de laat- iren lichter geworden, de criminaliteit is daar- kiet afgenomen. In elk dient er een beslister len te zijn tegen zware jdigers. De positie van phten is aanzienlijk irkt. Zo zijn de moge- Üen voor voorlopige pnis zeer beperkt. Kri- heeft hij ook op de. aak om de verdachten zijn verhoor mede te dat hij het recht heeft et te antwoorden. advertentie Zondag 30 maart VERONICA RIVE-IN SHOW m.v. Johan Timman •ESSE PAARD Stompwijk kanvang 20.30 uur. ROTTERDAM Smit Internationale heeft gis teren in opdracht van de Amerikaanse olie maatschappij Phillips Petroleum bergingsdes kundigen naar Oslo gestuurd. Ze moeten de Noorse autoriteiten adviseren over eventuele mogelijkheden om het verongelukte hotel-plat form Alexander Kielland te bergen. Smit ver wacht echter niet veel te kunnen bijdragen aan het reddingswerk en het opsporen van vermis ten. Volgens de laatste gegevens zouden er 230 mensen aan boord zijn geweest: 170 Noren, 35 Britten, drie Finnen, een Spanjaard en een Portugees. Van hen zijn er 149 gered; 28 lichamen zijn geborgen en 53 mannen worden nog vermist. De kans om nog overlevenden te vinden wordt vrijwel uit gesloten geacht. Desondanks zijn er vanochtend weer vliegtuigen de lucht in gegaan om naar mogelijke overle venden te zoeken. Duikers zijn gisteren en vandaag in de ruimten van het hotel-eiland afgedaald met het zelfde doel. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Mannen die het er levend van hebben afgebracht, vertel den gisteren op een persconferentie dat zij twee klappen hebben gehoord, gevolgd door een enorme dreun, waarna het drijvende hotel onmiddellijk begon te kapseizen (zie verder pagina 7). Twee stafleden van het hotelplatform wijzen op een foto aan welke poot van het eiland het heeft begeven. Alleen een klein stukje van de vier poten steken nog boven het water uit. 5U1 (li ELKE ZONDAG SPRANKELENDE VERKOOP VAN E BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlands grootste Vrije dag? Meubelkeurdag! iktie echt Braziliaans leren ibelen staat zondag te kijk. mpi iKollfOI ir- Onderga op uw gemak de 11 lom van echt Braziliaans leer iiet van de bijzonder lage prijzen. !rs Deynootweg 83 Stationsplein 13-15 lag geopend van 11 -17 uur. Zondag geopend van 13-17 uur. rderdagavond koopavond. Vrijdagavond koopavond. dageli|ks geopend ook dageli|ks geopend neubelkeur^vN zitparadijsSA/ UTRECHT Onge veer 200 jonge, nog niet gevestigde huis artsen zijn bang dat gevestigde belangen de doorslag zullen ge ven bij de uiteindelij ke besluitvorming binnen de Landelijke Huisartsenvereniging over bet vestigingsbe leid. Zij hebben hierover gis teravond een stuk inge diend op de besloten vergadering van de LHV in Utrecht Vol gende maand moet de definitieve beslissing moeten worden geno men. Volgens de jonge huisartsen blijkt in de discussie over deze zaak telkens weer „dat gel delijke belangen met pseudo medisch-etische argumenten worden verdedigd" en dat „hoge inkomens en overwinsten worden verstopt achter kreten over vrije artsenkeuze en behoud van plurifor miteit". Ze hebben aan gekondigd dat ze zich zullen verzetten tegen een „negatief protectio nistisch" beleid van de LHV en dat ze conflic ten niet uit de weg zul len gaan. Het vestigingsbeleid voor huisartsen is een urgente zaak omdat nu al enkele honderden pas afgestudeerden geen praktijk kunnen beginnen, terwijl er an derzijds nog vrij veel huisartsen zijn met praktijken die wat aan tal patiënten betreft ver boven het gemiddelde liggen. Nieuwe vestigin gen worden bemoeilijkt door hoge kosten voor het overnemen van een praktijk en doordat al gevestigde huisartsen (die de kosten soms nog aan het afbetalen zijn) weinig neiging hebben om patiënten af te staan aan een nieuweling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 1 januari 1981 gaat de omroepbijdra ge omhoog. De A-bijdrage, die door eigenaars van radio en tv betaald moet worden, wordt verhoogd van 130 naar 135 gulden. Eigenaars van alleen radio gaan 40 gulden betalen (nu 38,50). Ook de STER-tarieven voor reclame op radio en tv worden met zes tot zeven procent opgetrokken. Het kabinet heeft verder besloten tot het optrekken van de prijs die voor avondcursussen voor voortgezet onderwijs moet wor den betaald. De cursusgelden zullen worden aangepast aan de prijsstijgingen en de geldontwaarding, die sinds 1973 is opgetre den. Zondag 30 maart gaat NIET DOOR (REDUKT1EBON) a.s. maandag Kaarten: 's middags in de winkel en 's avonds aan de zaal. Ook provincie akkoord met aanlanding LNG DEN HAAG Ook de Pro- vinciale Staten van Zuid-Hol land hebben zich gisteren onder voorwaarden ak koord verklaard met de bouw van een LNG-terminal in Eu ropoort voor de aanlanding van vloeibaar gas. Het besluit werd genomen met, 40 stemmen voor en 35 tegen. Eerder zeiden de Rijnmon- draad en de gemeente Rotter dam al „ja" tegen het Shell/BP-project. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. "V js ■v AjM>\

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1