Politie Alphen bezorgd over toenemend hard-druggebruik Hazerswoude buigt voor halsstarrige inwoner Rooskleurige toekomst voor koor De Lof stem Milde ironie bij Kabaret Knoop Alphense raad akkoord met bouw Cultureel Centrum Nieuw postkantoor voor Alkemade feestelijk geopend Mogelijk meer ligplaatsen in Wijde Aa Alphen hekelt rapport Werkgroep Milieubeheer Leidend PCA verdedigt Alph ense m u urkran Indoorwedstrijc1 in stal XenophoP REGIO LEIDSE COURANT •VRIJDAG 28 MAART 1980 PAGINg] ALPHEN „Wij hebben sterk de indruk dat het hard-druggebruik in Alphen de laatste tijd is toegeno men. Cijfers die hierover bekend zijn lijken deze bewering tegen te spreken maar andere ervaringen wijzen toch wel op een toename." Al- xlus politievoorlichter Molenaar. De vlaatste tijd heeft de politie brieven ontvangen waarin ondermeer ge klaagd werd over het gebruik van verdovende middelen in de kantine van de Rijnstreekhal. Sinds 1 janua ri van dit jaar heeft het Alphense politiekorps een speciale recher cheur in dienst die belast is met de uitvoering van de opiumwet. De po- litie acht het nog niet nodig om spe ciale maatregelen te nemen. Al enige jaren richt de aandacht van de Nederlandse politiecorpsen zich meer op de handelaren dan op de gebruikers. Van deze laatste categorie zijn alleen nog de gebruikers van de zware midde len voor de politie interessant. In Alp hen aan de Rijn werden gedurende Lage prijzen 1978 vijf mensen opgepakt wegens het o r J verhandelen van drugs. In 1979 be droeg dit aantal 1. Desondanks meent de politie dat er spraké is van een verhoogd hard-druggebruik. Zij leidt dit af uit het sterk toegenomen aantal 'snelle' inbraken. Snelle inbraken zijn veelal inbraken of diefstalletjes die on voorbereid plaats vinden en nauwelijks een grote buit als resultaat hebben. te komen. Het aantal 'snelle' inbraken is in Alphen van 220 in 1978 gestegen naar 550 in 1979. Het druggebruik in Alphen vindt naar de mening van de politie vooral plaats in café's en sociëteiten in het centrum van het dorp. Zij heeft overigens niet de indruk dat de hard-drugs ook op Verslaafden maken nogal eens van dit worden. „De grote handelaars zitten niet in Alphen maar in steden als Den Haag en Rotterdam. Hier zitten hoog stens wat kleine sub-dealers. Met de politiekorpsen uit de omgeving en uit de grote steden hebben we één maal in de maand overleg over met name dit probleem," aldus politiewoordvoerder Htltting. Uit de lage herotne-prijzen in Alphen maakt hij op dat er druk ge pusht wordt. „We zijn er echter van overtuigd dat dit niet onder de school jeugd gebeurd. Verschillende onderzoe ken bevestigen dit," aldus de woord voerder. Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in Alphen zegt weinig over de zaak te kunnen zeggen: „Wij werken pas drie maanden in Alphen en be schikken nog niet over gegevens waar mee we de vermoedens van de politie zouden kunnen bevestigen of ontken nen". ALPHEN AAN DEN RIJN Op slechts een enkel raadslid na, ging de Alphen se gemeenteraad gistera vond akkoord met een voor stel van Burgemeester en Wethouders over te gaan tot de bouw van het Cultureel Centrum de Kom. Dit cen trum zal straks verrijzen aan het Thorbeckeplein en zal behalve allerlei aktivi- teiten op sociaal-cultureel terrein ook de streekmuziek- school herbergen. CDA-raadslid de heer Kort- mann, stribbelde nog tegen. Hij maakte bezwaar tegen het bedrag dat voor de bouw is uitgetrokken (ruim twaalf mil joen gulden). Hij meende dat uitdrukkelijk was toegezegd dat de Kom niet meer dan elf miljoen zou gaan kosten. Hij vroeg wethouder mevrouw Donker om een verklaring. Deze deelde mede dat het ho gere bedrag in eerste instantie het gevolg is van kostenstijgin gen en voorts heeft de Streek- muziekschool iets meer finan ciën gevergd dan was voor- opmerking van de heer Kort- mann dat de plaats waar de Kom nu zal verrijzen, niet in het aanvankelijke voorstel van 1978 is genoemd. Hij kon zich vol genoeg is. Een nieuwe par keergarage wordt teveel van het goede, aldus het CDA- raadslid. Mevrouw Donker voerde aan dat de accommoda tie straks deel uitmaakt van het hart van Alphen. In dit hart hoort het centrum thuis. Kortmann drong aan op het laag houden van de exploita tiekosten en hield „zijn hart vast voor de financiële gevol gen". CDA-fractievoorzitter de heer Hopman, haastte zich te zeg gen dat de meningen zoals on der woorden gebracht door de heer Kortmann voor zijn eigen rekening waren en dat dit niet verenigen met de plaats die nu is gekozen. Dit mede uit overweging dat het centrum geenszins de stelling was de overige elf CDA-raa den. Hij bracht lof uit ove bereikte resultaat en uitt< waardering voor het tingsbestuur van de Kon hier een belangrijke inb heeft gehad. Ook de VVD toonde ziel termate tevreden met voorstel. VVD-raadslid I Duyn: „Dit Sociaal Cultj Centrum is in Alphen luxe, dit is een noodzaak meende dat de exploitatil ten onder een kundig maij ment in de hand gehoj zouden kunnen wo( Voorts stelde hij voor oc kunstuitleen én een expo ruimte eveneens onderdj) de Kom te verschaffen. GRONDPRIJS VAN WIERINGEN VEEL TE HOOG HAZERSWOUDE Met een gevoel van onbehagen heeft de gemeenteraad van Hazerswoude besloten om negentig vierkante meter grond van de heer B. J. van Wieringen te kopen voor - 35.000,-. Een enorm hoge prijs voor zo'n perceeltje, maar ja, het rapport van het taxatiebureau Vellekoop kwam tot de conclusie dat dit lapje grond zo'n grote som gelds moet opbrengen. Toepassing van een onteige ningsprocedure ^aat de ge meente nog méér kosten, want het taxatierapport ligt dan ten grondslag aan de on- teigeningsbewijs. PvdA-er Fr. Struben verdui delijkte dat zijn fractie het kruispunt Voorweg-Zuiddijk- laan echt wel wil opknappen (daarom heeft de gemeente Van Wieringens grond nodig). Maar het gaat te ver, aldus de •socialist, dat de onbuigzaam heid van een persoon met wie de gemeente zelf niet tot een overeenkomst kon komen, wordt „beloond". „Een on maatschappelijke houding", kenschetste Struben het optre den van Van Wieringen, die het algemeen belang zijns in ziens in genen dele voor ogen heeft gehad. De verhoging van de reinigingsrechten van f 82,50 naar 110,- per jaar was ook al een kwestie die bij •de raad hard aankwam. Ook in dit geval kon men niet an ders. Want er zijn geen alter natieve oplossingen voorhan den om de verbranding van het huis- en bedriifsvuil elders dan bij de NV Afval Verwer king Rijnmond (dat financieel zo moeilijk is) onder te bren gen. PvdA-er Struben vindt de 28,- verhoging met ingang van 1 juli moeilijk te verkopen aan het publiek. Anderzijds is hij er niet voor dat de gemeen te zelf voor alle kosten zou op draaien. Andere voorzienin gen ter plaatse zouden dan niet kunnen worden aange pakt respectievelijk onderhou den. Overigens: Struben hoopt dat de controle op een (semi) overheidslichaam, dat de AVR toch is, efficiënter wordt toe gepast. CDA-er M. de Boer be- {»leitte bij b. en w. samenstel ing van een folder, waarin de burgers worden geïnformeerd wat de achtergrond van de ta riefverhoging is. Het college zal overwegen om dit schrij ven te voegen bij het eerstko mende aanslagbiljet reini gingsrechten. VVD-er G. de Ruiter is er voorstander van dat er een gediffentieerd tarief komt voor bijvoorbeeld alleen staanden en bejaarden (weinig huisvuil producerenden). Dit mag hij in een volgende verga dering eventueel voorstellen, aldus burgemeester Ten Heu velhof. Deze stelde dat de ge meente ondanks de tariefver hoging van de reinigingsrech ten alsnog voor een hoge last wordt geplaatst. Er is voor Ha zerswoude wat de vuilverwer king betreft geen andere keus. Vandaar dus het voorstel, dat dan ook met pijn werd aange nomen. BIJ AFSCHEID KONINGIN PvdA/PPR tegen aandenken voor scholieren Burgemeester P.J. Bolten krijgt de sleutel van het nieuwe postkantoor overhandigd. HAZERSWOUDE De meerderheid van de gemeen teraad van Hazerswoude heeft 15.000.- beschikbaar gesteld voor de viering van de abdicatie van Koningin Juliana op 30 april en de herdenking van de bevrij ding op 5 mei. De PvdA/PPR-fractie wilde 4.000.- minder voteren. Want dit bedrag, dat besteed za. worden voor de aanschaf van een aandenken van de troonswisseling voor leerlin gen van kleuter- en bassi se holen, gaat de socialisten te ver. Huns inziens is het geen nood zaak dat zo'n herinnering via de scholen aan de kinderen wordt verstrekt Privé zijn er mogelijkheden voldoende, vindt de linkse groepering, om een aandenken te kopen. In het (afgestemde) voorstel van PvdA en PPR speelt tevens mee dat met schoolhoofden weinig of geen contact is opge nomen wat voor het te beste den bedrag zal worden aange kocht. En het blijkt dat van gemeentewege het herinne ringsgeschenk (voor de kleu ters en eerste- en tweedeklas sers bijvoorbeeld een kijkdoos) al is ingekocht. ROELOF ARENDSVEEN Het nieuwe postkantoor aan de Sotaweg 134 is gistermid dag officieel geopend door burgemeester P.J. Bolten. Het kantoor wordt maandag, voor "gebruik" opengesteld. Op het oude postkantoor naast het gemeentehuis kan men dan niet meer terecht De burgemeester bood na mens de gemeente de Alke- madese PTT een klok aan ter herinnering aan de goede tijd die zij samen met "Tan te Pos" onder één dak heeft beleefd. Burgemeester Bolten had het moeilijk met het vertrek naar de nieuwe vestiging. Tijdens zijn toespraak in café Hogen- boom sprak hij onder meer over „een traan wegpinken" maar tevens feliciteerde hij de PTT met het prachtige onder komen. De heer A.H. Vos, di recteur van het postkantoor in Leiden, ging nader in op de historie van de Alkemadese PTT. De openingstijden van het 'nieuwe postkantoor zijn van maandag tot en vrijdag van negen uur tot vijf uur 's mid dags. Zaterdags is het kantoor gesloten. Voor spoedzaken kunnen de inwoners van Al kemade terecht bij het Leidse e>stkantoor in de Breestraat. it kantoor is op de zaterdag geopend van negen uur tot 's middags twaalf uur. WOUBRUGGE De chris telijk gemengde zangvereni ging 'De Lofstem' viert deze week het 75-jarig bestaan. De vereniging, een der oud ste van Woubrugge werd op gericht op 29 maart 1905. Veel uit die beginperiode is niet bekend, omdat de notu len van de toen gehouden vergaderingen onvindbaar zijn. Meer is bekend over de periode na 1922. Uit 1922 is nog steeds een re glement voorhanden. Dat meldt onder meer, dat er tij dens de repetities niet gerookt mocht worden. De hoogte van de contributie mocht volgens artikel 11 worden vastgesteld door het bestuur, roet dien verstande dat er maximaal een kwartje per week mocht worden gevraagd. Artikel 21 regelde de opkomst bij de re petities voor de uitvoeringen. Als de leden niet regelmatig op de repetities verschenen, mocht er niet aan de uitvoe ring worden deelgenomen. De eerste foto van het koor da teert ook uit 1922: 35 Wou- bruggenaren onder leiding Een foto uit 1922: 35 koorleden onder leiding van diri gent De Jong. van dirigent De Jong voor het Slingerland de eerste schre- oude gemeentelijke vereni- den gezet voor een nieuwe gingsgebouw aan de Raad- bloeiperiode. Op 29 juni van nuisstraat dat jaar werd de eerste repeti- Tijdens de Tweede Wereld- tie gehouden met maar liefst oorlog werd er door het koor 48 leden. Ook de eerste uit- niet gezongen. Eind mei 1945 voering liet niet lang op zich werden onder leiding van wachten. Het koor werkte voorzitter Schijf en secretaris mee aan de „dankdienst na de ft- v-> De Lofstem nu. bevrijding" in de Hervormde Kerk. In die na-oorlogse peri ode maakten veel verenigin gen een bloeiperiode door. Zo ook 'De Lofstem'. In een kor te peirode steeg het aantal le den tot boven de tachtig. In 1955 was het feest gebla zen. Het 50-jarig-bestaan werd onder meer gevierd met een bijeenkomst voor oud-leden van de vereniging was zeer gezond. Een batig saldo van vermeld in de notulen van de jaarvergadering. Aan veel concoursen werd dat jaar met succes deelgenomen. Het 75-jarig bestaan wordt deze week gevierd. Nog steeds neemt de zangvereniging een bijzondere plaats in de Wou- brugse gemeenschap in. Ook voor jeugdige zangertjes is er tegenwoordig plaats. 'De Klei ne Lofstem' verschaft menig jeugdige Woubruggenaar veel genoeglijke en leerzame uren en vormt de oefenschool voor het grote koor. De vereniging telt nu 55 leden, die enthou siast zingen onder leiding van dirigent Theo Tobé. Er is wel een tekort aan mannenstem men. Ter gelegenheid van het jubileum wordt morgenmid dag van half vier tot half zes een receptie gehouden in De Wiik. Er is ook een tentoon- stellinkje van oude vaandels, programmaboekjes, medailles e.d. Morgenavond wordt de leden een feestavond aange boden. De toekomst van 'De Lofstem' ziet er rooskleurig uit. In de loop van dit jaar betrekt men een nieuwe repetitieruimte in het nieuwe gebouw Emmanu el. WOUBRUGGE De raadscommissie voor ruimtelijk orde ning is in principe bereid het aantal ligplaatsen in de haven aan de Wijde Aa aanzienlijk uit te breiden. De firma Van Wijk, die nu ongeveer vijftig ligplaatsen exploiteert, wil haar accommodatie vergroten tot 165. In het bestemmingsplan buitengebied, waarin de haven ligt, staat dit gedeelte aangegeven als natuurgebied. Voor de huidige ligplaatsen geldt een overgangsbepaling. Tiidens een vergade ring van de raadscommissie vroegen enkele leden zich af of het rustige karakter van dit gedeelte van Woubrugge niet in gevaar zou komen door de uitbreiding. De heer Van Wijk beloofde de raadscommissie dat hij alles in het werk zou stellen om het lan delijke karakter rond de havto te behouden. LEIDEN Kabaret Knoop wil ouderwets, gedegen cabaret wraken- De simpelste vorm is tevens de geschiktste om ui ting te geven aan de gevoelens van onvrede die bij de mo derne mens leven. Derhalve stonden gisteravond in het Lak slechts drie krukken, een kapstok met enkele benodigdhe den, en een piano op het toneel. Mét de belichting is dit het hele decor waarin de drie cabaretiers en pianist hun voor stelling geven. Het is niet de bedoeling van de makers om onderwerpen als Ka pitalisme, Korruptie en Kernenergie aan te pakken in grote be woordingen die uiteindelijk niets betekenen. Om de herken baarheid dichterbij te halen hebben de spelers het niet over de manier waarop systemen werken, maar de wijze waarop zij in werken op de levens van de mensen. Ironie speelt in de presen tatie een belangrijke rol; in de vele sketches en liedjes zit een dubbele bodem die de ware bedoeling van de spelers aangeeft Ook neemt Kabaret Knoop op milde wijze zichzelf en 'Het Ca baret' op de hak. Zo krijgt het geijkte slotnummer met het lied dat door de zaal moet worden meegezongen een verrassende wending door de onmogelijke tekst en melodie. gramma van Kabaret 4 ail,a^u.o Het is opgebouwd vol gens hét babbeltje-sketchje-liedje patroon en maakt gebruik van 'Anno negentien Kaa* is het tweede r_ Knoop, dat geheel uit amateurs bestaat gens het babbeltje-sketchje-liedje patroon c». zelfgeschreven teksten. Er is veel zorg besteed aan een goede uitwerking. De choreografie is simpel en adequaat, er wordt be hoorlijk gezongen en piano gespeeld. De presentatie verloopt over het algemeen soepel en de spelers zijn duidelijk betrokken bij hetgeen zij brengen. Wanneer zij bij een volgend programma voor elke speler afzonderlijk een eigen karakter en inbreng creëren, kunnen zij nog iets extra's aan de voorstelling toevoe gen. Jacqueline Mahicu Geen chloor in „De Thermen f ALPHEN AAN DEN RIJN Naar aUe waarschijnlijk 1 cal straks ook het Alphense zwembad De Dillen woi <j voorzien van een systeem dat chloor in het zweimt r overbodig maakt Van ontstoken oogleden en slijmvli zal dan ook in dit zwembad geen sprake meer zijn. Om dit systeem toe te passen in het in aanbouw zijnde zwei) De Thermen, kon de Alphense gemeenteraad het snel eens j den. Men had geen moeite met de goedkeuring van een 1 van ruim 150.000,- die nodig is om dit systeem in het i zwembad aan te brengen. Wethouder Goedhart deelde me< v de gedachten nu ook in de richting van zwembad De D gaan, om ook dit bad van het nieuwe desinfecteringssystee r. voorzien. ALPHEN AAN DEN RIJN „Indoctrinatie, schandi onwaarheden. Deze woorden had het CDA-raadslid de a.' De Jong gisteravond over voor een rapport van de LiZi Werkgroep „Milieubeheer Leiden" dat gestuurd is naafc leden van de bijzondere Kamercommissie van het Spi tuurschema Verkeer en Vervoer inzake Rijksweg 11 y. werkgroep meent dat de groei van het aantal autowege staan gebracht dient te worden en is derhalve tegen de.£' leg van rijksweg 1L Voorts meent de werkgroep het a< hense gemeentebestuur te moeten verwijten dat deze ii oi verleden te weinig heeft gedaan aan het openbaar vei Ti Vooral deze laatste opmerking schoot de raad in het veris q] keelgat. Het raadslid Waagmeester (Progressieve Comb Alphen) uitte waardering voor het rapport en meldde dat eenmaal moeilijk iets te doen is tegen het grote aantal sr gen. Hij vergoeilijkte de opmerking van de werkgroep ei 11 beerde deze enigszins te verzachten. „De opmerking woj Pi deze raad uit haar verband getrokken". „Het openbaar v« dient gekozen te worden bóven het particulier vervoer, ató D< heer Waagmeester. Het raadslid verweet de huidige regeriidii de VVD in het bijzonder de verkeerde weg in te slaandr VVD-raadslid Van As stelde dat de VVD juist een evenweo beleid voerde in deze aangelegenheid en verzette zich teghe opmerkingen van het PCA-raadslid. Deze voegde nog aaaa betoog toe, dat de minister de fondsen bestemd voor rijksvaa beter kan gebruiken voor uitbreiding van het openbaar vehe Overigens was hij wel voor doorvoering van de omleidinjbe rond Alphen. Waagmeester handhaafde zijn mening dat Ava te weinig voortvarend is geweest in haar openbaar vervaVi leid. Van As: „De gemeente is hierin juist stimulerend opH< den, het is een schandalige zaak dat een „wetenschappiHé werkgroep deze zaak op déze wijze benadert. zie Wethouder Haanstra had ook geen goed woord over vcde Leidse werkgroep en hij voerde aan dat er in Alphen pri vakkennis aanwezig is in openbaar vervoerkwesties. Hasei keurde het af dat PCA-lid Waagmeester niet de moed hi zich te distantiëren van dat deel van het rapport waarin d hense raad werd bekritiseerd. Hij voegde er aan toe dat h lege van burgemeester en wethouders er dan ook nog postzegel aan zullen besteden en het rapport zonder comm naast zich zullen neerleggen". Hiermede kon de raad zonderd een nog napruttelende heer Waagmeester zich nigen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Er moet zo snel mogeli discussie komen over het eventueel plaatsen van 1 waarop een Alphense muurkrant kan worden geplak dienen blinde betonnen muren voor dit doel gebru worden. Deze stelling werd gisteravond tijdens de Alphense gem;§| raadsvergadering ingenomen door raadslid Waagmeester Progressieve Combinatie Alphen. Deze Combinatie van Pi p sieve partijen treedt in de raad onder meer op voor d« 1 Deze partij verklaarde vorige week verantwoordelijk t voor de financiering van de 70 opgeplakte muurkrantenjp Vrijwel alle progressieve partijen sloten zich gisteravond het PCA-verzoek. Kleingeld van de PvdA eiste dat de zk de agenda zou worden geplaatst bij de eerstvolgende ve ring van de Commissie van Algemene Zaken. Burgemeester de Heer Paats, zegde toe dit te zullen doeflin merkte hij op dat ook de politie hierover een oordeel zal „Dit oordeel zal zeker worden meegenomen in het advg aan de raad zal worden uitgebracht", aldus de burgemee—- X w: HAZERSWOUDE De Landelijke Rij- en Pony Club „De Groenendijkrul- ters" organiseert zaterdag 29 maart in rij- en pensionstal Xenophon te Hazerswoude een indoorwedstrijd voor pony's. De organiserende vereniging had aanvankelijk het plan om dressuur- en springwedstrijden op touw te zetten. Toen voor de dressuur, tenslotte de basis voor het springen, zoveel in schrijvingen binnen kwamen, werd besloten het springen van het programma af te voe ren. Interessant is dat op dit pony- sportfestijn de selectiegroep die Nederland zal vertegen woordigen op de komende Eu ropese kampioenschappen, zal aantreden. Secretaris Walta van de club uit de Groenen dijk: „De selectiegroep van de Federatie voor de E.K. wilde W graag eens buiten Udde, internationale proef avi Wij hebben gemeend ïor verzoek gevolg te moepo ven en zijn natuurlijde hierop". Van de select van de KNF maken c b) Mariette van de de: (Baambrugge), Christian hoog (Groenendijkruitftai sien van Vliet (Hih Judith Noordaa (Been? v. ters), Hetty Joosten a] e.o.) en Miijan Hendrilzw Omstreeks 15.00 uur bn zij met hun moyerku avancée. >kk Tussen 8.00 en 19.00 aj men ponyruiters vantia gingen uit de volgend co sen in de dressuurring o aan den Rijn, Stomptf h zerswoude, Heiloo, OPi kerk, Hoofddorp, WPA Noordwijk, Huis te^oo (Friesland), Brielle, nsti Vennep, Aarlanderve*rei we Wetering en Kron

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4