rij-instructeursnog steeds niet goed geregeld Rijden met nieuwe Toyota's betekent meer kracht Vlarja Ravelli terug in mdmintonploeg voor luropese kampioenschappen etrosjan il klacht nidienen PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1980 PAGINA 21 (Van onze verslaggever) ARLEM De Nederlandse Imintonploeg voor de Europese npioenschappen, die van 13 tot met 20 april in het Martinicen- m in Groningen worden ge iden, is door bondscoach Steen Sörensen samengesteld. Ie ploeg is Marja Ravelli-Ridder opge ien. Anderhalf jaar geleden nam ze af- lid van de wedstrijdsport. Op verzoek Steen Sörensen is ze al weer enige in training. De bondscoach heeft op ogenblik meer vertrouwen in een da- dubbel van Hanke de Kort met Maija lavelli dan met een jeugdig talent. De ploeg oestaat uit ae aames: Joke van' Beusekom, Maijan Ridder en Maija Ra velli, Hanke de Kort en de heren Rob Ridder, Piet Ridder, Guus van der Vlugt, Herman Leidelmeijer, Richard Pal. Bondsbegeleider is Han Nakken en mana ger Fred de Jong. Het Nederlandse team moet op zondag 13 april spelen tegen En geland, een dag later tegen Denemarken, terwijl dinsdag 15 april de laatste wed strijd in de poule zal plaats vinden tegen Zweden. De promotie-degradatiewedstrijd is op woensdag 16 april één dag voordat de in- divuele kampioenschappen van start gaan. In het damesenkelspel zijn de Euro pees kampioene Lene Köppen(Denemar- ken), Karin Bridge (Engeland), Jane Web- ster(Engeland) en de Nederlandse Joke van Beusekom vrij in de eerste ronde. In de tweede ronde komt Joke van Beuse kom in actie tegen de winnares van de partij Liselotte Chapman(Eng) en Alene Pobarakové(Tsj). De Westlandse Karin Duyvestein ontmoet de Zwitserse Jackie Marais. Karin Duyvestein(18) krijgt van bondscoach Sörensen in de individuele ti telstrijd haar kans om internationaal door te breken. Bij heren moet titelhouder Flemming Delfs(Denemarken) aantreden tegen de Zwitser Thomas Müller. De Nederlander Rob Ridder ontmoet Kaiser(Oostenrijk), Piet Ridder de Fransman Georg Simon, Guus van der Vlugt de Pool Brunon Rduck en de nieuweling in de Nederland se ploeg Richard Pal de Deen Steen Flad- berg. LDEN De Russische otmeester Tigran Petros- is van plan een officiële cht in te dienen bij de eldschaakbond (fide), verklaarde de Brit troeseva ider record A ATA Natalia Pe- ;eva is tijdens schaatswed- len op de Medeobaan in a Ata onder het wereldre- op de 1000 meter voor da- gebleven. Zij reed de af- d in 1.23.01. Het wereldre- sinds 29 maart 1975 met 46 in handen van haar genote Tatjana Barabasj- rina, die deze prestatie ook ■\lma Ata leverde. Het is H zeker of de tijd van Pe- H eva als wereldrecord er- M kan worden. Harry Golombek in Velden. Hij fungeerde de afgelopen weken als hoof scheidsrech ter tijdens de tweekamp voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi tus sen Petrosjan en Kortsjnoj. Volgèns Golombek stelt Pe trosjan hem gedeeltelijk aan sprakelijk voor de nederlaag van 3,55,5. Petrosjan be weert dat Golombek zijn rust kamer tijdens de vijfde partij doorzocht. „Dit hinderde me zo zeer dat ik de partij ver loor", zo verklaarde Petrosjan. Golombek ontkent de aantij ging met kracht. „Ik geloof dat Petrosjan alleen maar klaagt om zijn nederlaag tegenover de autoriteiten van zijn land te vergoeilijken", aldus de Brit. De klacht zal in december tij dens een congres van de Fide worden behandeld. Robert Hübner en Andras Adorjan gisteren in Bad Lau- terberg niet in actie gekomen voor de voortzetting van de zesde, na 40 zetten afgebroken partij in de kwartfinales van het kandidatentoernooi. De tweede partij tussen Lev Po- loegayevski en Mikhail Tal in de kwartfinales van het wereldkampioenschap scha ken is afgebroken met een licht voordeel voor Poloegay- evski. Het Nederlandse badmintonteam ten voeten uit: achterste rij Rob Ridder, Piet Ridder, manager Fred de Jong en bonds coach Steen Sörensen, daarvoor Joke van Beusekom, Guus van der Vlugt, Hanke de Kort, Marja Ravelli en Marjan Ridder en vooraan Herman Leidelmeijer en Richard Pal. Geen mannen als publiek ISLAMABAD De pre sident van Pakistan, ge-' neraal Mohammad Zia Ul-Haq, heeft de sportor ganisaties van zijn land opgedragen voor dames wedstrijden geen manne lijke toeschouwers toe te laten. Bovendien bepaal de de president volgens berichten in de Paki staanse pers dat vrouwe lijke sportbeoefenaren tijdens een wedstrijd uit sluitend de gangbare lange klederdracht mo gen gebruiken. In Islamitisch Pakistan wordt het als onfatsoenlijk beschouwd ^ls een vrouw zich in het openbaar ver toont in shorts of T-shirt. Vorig jaar kwam het tot heftige tegenstellingen in de bevolking toen een da meshockeyteam ten aan schouwen van mannelijk publiek speelde. Kom eens de paascoilectie bij van Veen bekijken UW WONING- EN MODEADVISEUR Noordeinde 17 Telefoon 2492 Toyota Corolla 1.6 Liftback SE. HAAG »n een jaar tijd Toyota een belangrijk deel jzijn programma vernieuwd, "Ts zal er een nieuwe behui- komen: nog dit jaar hoopt :ur Louwman en Parqui Leidschendam naar ig nieuw pand in Raams- iveer te verhuizen. Vorig verschenen op de RAI-ten- stelling een nieuwe Corona neer versies van de kleine et. In december werd de 3115 lisch gewijzigde Corolla M gesteld en kregen we eèn te zien van de nieu- rown. Onlangs kon men ook lla's met grotere motoren, opmodel Crown Super Sa- en gemodificeerde Carina's elica's laten zien. recapituleren wij even de ideringen die vorig jaar aan orolla plaatsvonden, een wa- enige tijd de best verkochte vereld was. Het koetswerk kreeg rechte Europese lijnen, werd daardoor ruimer en naar onze me ning ook veel aantrekkelijker. De standaardmotor groeide van 1166 tot 1290 cc en kreeg daardoor meer vermogen en koppel. Ook het on derstel onderging veranderingen. De starre achteras aan bladveren, die bepaald niet noodde tot sportie ve akties, moest wijken voor een exemplaar dat opgehangen is met schroefveren, vier reactiearmen en een Panhardstang. De oude Sportswagon werd ver vangen door een Liftback-type, dat meer dan de Sportswagon deed bij de Sedans aansluit; de coupé kreeg juist meer een eigen lijn dan zijn voorganger. De verbetering in we- gligging en comfort was zeer duide lijk, waardoor vooral in de sportie vere types de toch levendige 1,3 motor wat bescheiden leek. Op snellere versies hebben we niet lang behoeven wachten, en ook daarbij nam Toyota geen halve maatregelen. DRIE VERSIES Bij de oude Corolla's kon alleen de Sportswagon met een 1600 cc motor worden verkregen, die 55 kW-75 pk leverde. Voor de nieuwe Corolla zijn er nu drie motoren van welge teld 1588 cc, die in standaardversie (met één carburateur) nog steeds 55 kW levert, in SE versie (met twee carburateurs) versterkt is tot 63 kW-86 pk, en als GT (met twee bo venliggende nokkenassen en twee dubbele carburateurs) het zelfs tot 80 kW-108 pk brengt. Deze sterkste motor is te krijgen in de driedeurs Coupé GT, die dan ook een vijfbak heeft en fl. 19.995,- kost. Voor dat geld is er een uitgebreider instru mentarium bij, wat meer uitrusting en stoelbekleding in een zeer fraai streepdessin. De motor is wat minder stil dan de 1,3 en andere 1,6 motoren, maar maakt van de wagen wel een echte sportieveling die in staat moet zijn tot een top van 180 km/u bij een verbruik van 1:7 tot 1:10. De vering werd wat stugger en als enige Co rolla heeft de Coupé GT ook achter een stabilisatorstang. Het neutrale stuurgedrag dat de zwakkere Co rolla's kenmerkt kan met het rijke lijk aanwezige vermogen gemakke lijk in overstuur worden omgezet. Een uitbrekende achtersteven kan met het niet bijzonder gevoelige stuur gemakkelijk weer worden „rechtgetrokken". De twee andere 1,6 motoren zijn in de Liftback verkrijgbaar: Liftback 1,6 DX met 55 kW voor fl. 16.290,- en Liftback SE met.63 kW voor fl. 18.250,-. Het SE type heeft ten op zichte van de DX nog een vijfbak en uitgebreider metertjes-arsenaal extra. Die DX is buiten de motor gelijk aan de 1,3 DX, die ruim 1000 gulden goedkoper is. De Liftbacks zijn door hun achterklep met neer- klapbare achterbank erg praktisch en bovendien volwaardige vierper- soons wagens, zij het met wat be perkte beenruimte achterin. De coupé is in principe even groot, heeft ook een achterklep, maar biedt achterin weinig hoofdruimte. SUPER-DE-LUXE De Crown kreeg eveneens strakke re lijnen, maar ziet er nog steeds Amerikaans-indrukwekkend uit. Voor wat hij biedt is de wagen zeer goedkoop. De versie met 2,2 liter viercilinder dieselmotor (47 kW of tewel 63 pk) kost fl. 28.895,-, biedt aan vier tot vijf personen een riant en luxueus ingericht onderkomen met bijpassende bagageruimte en is (voor een diesel) vrij stil. Met be hulp van de standaard vijfversnel lingsbak zijn redelijke prestaties en een verbruik van beter dan 1:10 mogelijk. Nog luxueuzer is de Su per Saloon, die een nieuwe zescilin der van 2759 cc kreeg. Het potente blok is voorzien van elektronisch geregelde benzine-inspuiting en ontsteking. In de standaardversie (fl. 32.995,-) worden de 107 kW of tewel 145 pk door een vijfbak naar de achterwielen geleid. Opmerkelijk is dat de Crown als hoge uitzondering nog een apart balkenchassis heeft, een zwaardere en duurdere constructie dan een zelfdragende carrosserie, die als voordelen een groter stijfheid en een langere levensduur biedt. De Super Saloon is erg rijk uitgevoerd, met elektrisch bediende ramen rondom, centrale deurvergrende ling en een complete stereo-instal latie, om slechts een paar punten te noemen. De meeste kopers zullen voor de automaat kiezen, die fl. 2.000,- extra kost. Het bijzondere aan deze automatische bak is, dat hij beschikt over een elektronisch geregelde overdrive op de derde versnelling. De overdrive is door een schakelaar op het dashboard in te schakelen. Staat hij uit, dan be schikt de bak -uiteraard- over drie normale versnellingen. Met ingeschakelde overdrive ge draagt de bak zich bij normaal rij den ook als driebak: hij schakelt dan van „twee" maar „drie plus overdrive". Het motortoerental, en daarmee het verbruik, wordt zo bij zonder laag gehouden. Maakt men gebruik van de kick-down stand, dan wordt eerst de derde versnel ling ingeschakeld, en als het gas op de plank blijft pas bij 170 km per uur (automatisch) de overdrive. Er zijn dan dus vier versnellingen. Elektronische regeling is er overi gens ook voor de stuurbekrachti ging, die bij toenemende snelheid zwakker wordt om bij hoge snelhe den gevoeliger te kunnen sturen. Naast veel comfort, ruimte en elek trische snufjes heeft de Crown trouwens ook een alleszins behoor lijke wegligging, ondanks de grote massa en de starre achteras. De conclusie dat u voor een goeie der tigduizend gulden nergens zoveel auto voor uw geld krijgt lijkt zeker gewettigd. HAAG Het was ongeveer vijf geleden dat de hele autorijwereld jn kop stond toen de toenmalige ster van verkeer en waterstaat, erterp, aankondigde het bestand "ijinstructeurs te gaan saneren ten eve van de verkeersveiligheid. je je instructeur mogen noemen, tvas het niet meer voldoende drie over een rijbewijs te beschikken o auto met een extra spiegeltje te eQ; neen, er werd een opleiding 'we stijl" in het leven geroepen die vorden gegeven door de stichting (Vakopleiding Auto- en Motorrij- ucteurs) en daaraan verbonden een examen, afgenomen door de °r (stichting Vakexamens Auto- Motorrijschoolhouders). Tot 1977 kre gen de instructeurs de kans deze nieu we opleiding te volgen en wie er daar na nog niet in het bezit was van een in- structeursbewijs, mocht geen les meer geven. Dat was tenminste de bedoe ling... En dan wordt het maandag 24 maart 1980: de huidige minister van verkeer en wa terstaat, ir. Tuijnman, installeert de Ad viescommissie Opleiding Rijinstructeur. Was het dan allemaal nog niet goed gere geld Neen, zo is in die paar jaar geble ken. In feite is er weinig terecht gekomen van de bedoeling die Westerterp met zijn sanerings-maatregelen had. De beunhaze rij is nog niet uit het autorijschoolwezen verdwenen. Want wat is het geval? De Wet Rijonder- richt Motorrijtuigen, die bij de Wester terp-maatregelen hoorde, regelde alles ten aanzien van het examen dat een instruc teur moest afleggen en aan de eisen die aan dat examen mochten worden gesteld. Er werd van uitgegaan dat alleen de VAR en de VAR alleen, de opleidingen zou ver zorgen. Maar eigenlijk stond er in de wet niets dat anderen verbood ook opleidin gen te gaan geven. En wanneer er iets niet in een wet staat, wordt daar zoals ge bruikelijk onmiddellijk op ingesprongen door hen die daar wel een verdienste in zien. En zo gebeurde dan ook. Niet alleen de VAR, maar nog 39 andere instituten geven inmiddels les aan rij-instructeurs. Volkomen legaal. Mits de rij-instructeur- in-spe een Vamor-diploma haalt is alles in orde. Aan het examen worden minimum eisen gesteld en derhalve is het nu zo dat de opleidingen nogal verschillen in kwali teit en in eenheid van opvattingen en aanpak. „Bezwaren, die door het examen nog wel een beetje kunnen worden opge vangen, maar nooit helemaal opgeheven als er geen behoorlijk toezicht op de oplei ding bestaat", zo zei minister Tuijnman bij de installatie van de nieuwe adviescom missie. Deze mag zich nu over de materie gaan buigen om voor het probleem een oplossing te vinden. Daarnaast mag zij een oplossing aandragen voor nog een ander probleem waarmee toekomstige rijinstruc- teurs worden geconfronteerd. De oplei ding en het examen moeten namelijk door de leerling zelf worden betaald en in de wereld van de vakopleidingen is dat uniek. De lessen zijn erg duur. Weliswaar zijn er een paar instituten die tegen con currerende prijzen werken „over de rug gen van de niet-betaalkrachtige leerlin gen", aldus de heer Bouwsema van VAR- /Vamor, maar ideaal is het natuurlijk niet. Want een en ander leidt tot de onge wenste situatie dat leerlingen die uitste kende instructeurs zouden kunnen wor den, een ander vak kiezen omdat de in structeursopleiding hen te duur is. An- derszijds zijn er mensen die weliswaar minder geschikt zijn, maar over de beno digde gelden beschikken die zich voor deze opleiding laten inschrijven omdat er na de sanering door Westerterp een tekort aan instructeurs was ontstaan. Een groot aantal van hen die voor die tijd namelijk lesgaven, zagen van die nieuwe opleiding af omdat ze die bezigheid toch maar een paar uurtjes per week beoefenden of om dat zij bijvoorbeeld voor de belastingen niet wilden weten dat zij een bijverdienste hadden. „Maar de werkgelegenheid is niet altijd een juist criterium voor het kiezen van een vak", aldus de minister vorige week. Hij hoopt erop dat de adviescommissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de mi nisteries van verkeer en waterstaat, eco nomische zaken en onderwijs en weten schappen en deskundigen uit de rijschool- wereld, een overzicht kan geven van de mogelijkheden om eenheid en betaalbaar heid van de opleiding te bereiken. LONNEKE VAN KOOT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21