Waren onze tamvaders jpira ten T Organistenvereniging jubileert met congres o ver gem een tezang dden- Tweede Kamer eist uitstel iroefboring zoutkoepels JINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1980 PAGINA 17 jMSTERDAM Hoe hebben de vroeg» irfe mensen zich verdedigd tegen grote »ofdieren? Al in 1871 stelde Darwin, de «niale vader van de evolutietheorie, chzelf deze vraag, maar tot dusver eeft de wetenschap nooit een bevredi- end antwoord gevonden. Intrigerend is et probleem zeker. Zo ligt het huidige ympisch record hardlopen rond de 36 ilometer per uur, terwijl de grote roof- ieren in de Afriaanse savannen naar ordt aangennomen de bakermat van de ensheid gemakkelijk 60 tot 65 km m alen. Met hard wegrennen zouden onze. f m rste voorvaderen miljoenen jaren gele- sn dus niet het vege lijf hebben kunnen laarbij komt dat ze blijkens opgravingen otendeels in open landschappen leefden, ak zonder bomen om snel in te klimmen janneer er gevaar dreigde. Ze moeten dus apens hebben gehad om zich tegen hun 0 y^tuurlijke vijanden te verdedigen. Hetgeen !n nieuw vraagstuk oproept. De oudst be- |nde mensen waren tenger en klein van [ik. Er zijn tamelijk volledige skeletten ge- [nden van drieëneenhalf miljoen jaar te- g die niet langer blijken dan 1.10 tot 1.20 I de lengte van een kind van 6 of 7 jaar. trgelijke wezentjes kunnen niet de kracht jbben bezeten om de zware knuppels te ■■nteren waarmee mensapen als chimpan- RBs en gorilla's onze naaste verwan- zich grote roofdieren van het lijf ple te houden. Bovendien waren hun herse- niet groter dan die van de mensaap. Ze ^Hsten nog de vindingrijkheid om stenen Werktuigen en daarmee wapenen te ver- ardigen. Het hiertoe benodigde brein [ram pas een miljoen jaar later tot ontwik- ling. Toch liepen deze slecht toegeruste ini-mensjes even traag op twee benen als j door landschappen zonder vluchtbomen. ie konden ze in hemelsnaam overleven? Amsterdamse prof.A.Kortlandt, hoogle- ar in de psychologie en d.e gedragskunde r dieren, meent de oplossing ontdekt te y.^ bben. De bevindingen van een onderzoek ,t hij in Afrika heeft verricht, verschijnen inenkort in het Britse wetenschappelijk Ischrift „Journaal van de menselijke evo- ie". Ze zijn opzienbarend in zoverre dat enkele hooggeleerde veronderstellingen ;al op losse schroeven zetten. Sommige enschappers gaan er nog van uit dat de isen sinds hun eerste dageraad altijd ja- zijn geweest. Een open vraag is dan wel dit zonder wapens mogelijk was. Ande- onderzoekers hangen het standpunt aan we oorspronkelijk aaseters waren die ioegen moesten nemen met de tafelresten 1 de grote roofdieren - net als hyena's en ren. De theorie van prof. Kortlandt opent i geheel nieuwe mogelkijkheid. „Het is ikbaar", zegt hij, „dat de kleine oermens- de grote roofdieren volgden en ze met (ulp van doorntakken wegjoegen van de «vers gedode prooi. Ze konden dan de ri- lo' van de jacht op groot wild vermijden, vijl ze evenmin half verrot en besmet vlees hoefden te consumeren. Onze oudste voorvaderen zouden in deze visie geen ja gers en ook geen aaseters zijn geweest, maar piraten". Licht wapen Doorntakken: ziedaar het sleutelwoord. „Om zich te verdedigen en om aan te vallen hadden ze blijkbaar een licht wapen nodig", zegt prof.Kortlandt. „Een wapen dat ze zon der stenen werktuigen konden maken en dat' zeer doeltreffend was. Maar wat? Toen ik een paar jaar geleden deelnam aan pre historische opgravingen naar fossiele men sen in Ethiopië, kwam ik op een idee. Het was daar snikheet, boven de 40 graden, en dus zette ik mijn tentje bij voorkeur in de schaduw neer. In het woestijnachtige land» schap was maar een enkel schaduwgevend boompje overgebleven dat de andere deel nemers aan de expeditie nog niet hadden bezet. Ik kroop er onder en het toeval wilde dat het een zogenaamde haak- en -steekaca- cia was. De takken daarvan hebben zowel gekromde weerhaken als naaldscherpe rechte doorns. Ze prikken gemakkelijk door de band van een Landrover heen. Wanneer je door die takken wordt gegrepen en pro beert jezelf los te trekken, duwen de ge kromde weerhaken de rechte doorns steeds dieper in je vlees". Vanuit zijn tentje omhoog kijkend, voelde prof.Kortlandt de vraag in zich opkomen: „zouden onze primitiefste voorouders mis schien doorntakken als vechtwapen hebben gebruikt? Je hoeft alleen maar een handvat te maken door aan de basis van zo'n tak de doorns weg te breken. Het aantrekkelijke van dit idee was dat het meteen een verkla ring gaf voor de menselijke tweebenigheid. Vierbenig lopend kan men immers geen doorntak meedragen omdat die zich onmid dellijk zal vasthaken in de bodemvegetatie. Bij tweebenig lopen daarentegen bestaat er geen probleem. En als het inderdaad waar mocht zijn dat de vroegste mensen door ntakken als wapen gebruikten, dan zou daarmee tevens zijn verklaard waarom we niet een dusdanige anatomie hebben ont wikkeld dat we even hard kunnen lopen als onze natuurlijke vijanden. Want tweebenig heid op zich hoeft geen reden te zijn om niet snel uit de voeten te kunnen. Denk aan struisvogels of kangeroes die op de vlucht enorme snelheden ontwikkelen. Maar wij hadden zo'n anatomische ontwikkeling niet nodig. Wij beschikken over wapens over de takken van doornachtige acacia's die in geweldige hoeveelheden voorkomen". Proeven Bij wetenschappelijke arbeid is het opstellen van een hypothese uiteraard niet voldoende. Men dient hem te toetsen, te bewijzen. Dus besloot prof.Kortlandt proeven te onderne men met leeuwen, zijnde de grootste, sterk ste en gevaarlijkste roofdieren van Afrika. Hij bediende zich enerzijds van grote stuk ken vlees die met doorntakken werden be schermd, en anderziids van levende schapen in hun met doorntakken beklede kooi. Een eerste, inleidende experiment werd gedaan met de leeuwen van George Adamson, in het Keniaanse Kora-reservaat, bekend uit het boek en de film over de leeuwin Elsa. Prof.Kortlandt: „We legden grote stukken vlees klaar die we bedekten met verschil lende soorten doorntakken. De aangelokte "mmrV Een proef van prof. Kortlandt irf beeld: behoedzaam probeert een leeuwin het door door ntakken afgeschermde stuk vlees naar zich toe te halen. leeuwen bleken doodsbang te zijn om zich met hun voorpoten aan de doorns te prik ken. Ze hadden de takken gemakkelijk met uitgestoken nagels kunnen oplichten of wegvegen, maar dat durfden ze niet. Vooral benauwd waren ze voor doornsoorten met een dicht vertakt warnet van twijgen. Onze conclusie was dat een primitieve voorouder zich doeltreffend tegen een roofvijand zou kunnen verdedigen door een geschikte doorntak met een parapluachtige vorm uit te kiezen en deze als een soort schild voor zich te houden. Volgens het resultaat van de proef zou het voorts mogelijk moeten zijn veilig te overnachten in een hut van samen gebonden doorntakken. Onze stamvaders zouden dan niet meer als apen in bomen of op steile rotsen hebben hoeven te slapen. Hierdoor zou de weg zijn geopend naar een nomadenbestaan in de open vlakten". „Om deze hypothese te toetsen zochten we in het Tanzaniaanse Ngorongoro-reservaat een groep van dertien leeuwen op waarvan we wisten dat ze schapen roofden als ze de kans kregen. We bouwden een kooi van ste vig gaas, bekleedden hem met doorntakken en zetten er een levend schaap in. Binnen enkele minuten kwamen vier leeuwinnen de zaak inspecteren, en ze bleken er een heilig ontzag voor te hebben. De pogingen om het schaap te bereiken, waren halfhar tig. Meerdere andere leeuwinnen en twee leeuwen die ook naderden bleven zelfs lou ter kijken en ondernamen niets. Uiteinde lijk ging iedereen dutten of slapen". Aangezien het zo een uterst saaie bedoening werd, besloot prof. Kortlandt na ruim tijds verloop de proef te staken. Het schaap bleek geen enkele schrammetje te hebben opgelo pen. De bijtkracht van de leeuwinnen die een poging hadden gewaagd, was, gezien de verbuigingen van het gaas, niet groter ge weest dan zo'n 70 kilo, terwijl ze waar schijnlijk wel met 200 of 300 kilo kracht per kies kunnen bijten en in staat zijn een buf fel van meer dan een halve ton te doden, dwars door zijn pantserhuid heen. Prof. Kortlandt: „De slotsom was dat een doelma tig geconstrueerde hut van doorntakken onze vroege stamvaders afdoende kon be veiligen tegen een plotselinge overval of een kortdurend beleg door roofvijanden. Maar bij een langdurige belegering zouden ze wapens voor een meer actiever verdedi ging nodig hebben gehad. Bovendien zou den lichte handwapens bij het rondzwerven in het terrein veel praktischer zijn geweest dan parapluachtige schilden van doorntak ken. Onze volgende vraag luidde dan ook: zijn doortakken tevens geschikt om te die nen als slagwapen?" Om dit te onderzoeken moest het team van prof. Kortlandt beschikken over een schaap dat in staat was bij de nadering van een leeuw bliksemsnelle klappen met doorntak ken in de richting van zijn roofvijand te ge ven. Men nam zijn toevlucht tot een electro motor, voorzien van wieken - ongeveer als een helikopter - waaraan lichte doorntak ken konden worden bevestigd. Als iemand op een knop drukte, gingen de wieken snel Amsterdamse hoogleraar: Doorntakken dienden als wapen ronddraaien. Maar in stilstand zag het toes tel er uit als een doodgewoon acaciaboompje met daaronder'een vastgebonden schaap. Hoe de nieuwe proef verliep, vertelt prof. Kortland aldus. „Een leeuwin en twee bij- na-volwassen jongen naderden de voeder- plaats. Aarzelend kwamen ze er op af, aan gelokt door de prooi, maar tegelijk kenne lijk afgeschrikt door de doorntakken. Toen een van de dieren tot op een halve meter was genaderd, drukte ik heel even op de knop zodat de doorntakken een korte zwiep maakten. Hij sprong meters ver weg. Dit herhaalde zich nog twee keer, ook met de anderen er bij. Daarna gromde en dreigde een van de jonge leeuwen op een onderwor pen manier tegen het apparaat. Ik strafte zijn euvele moed af met een snelle zwiep en er gebeurde iets merkwaardigs. De drie leeuwen trokken zich zo'n 40 meter terug en gingen op een opvallende wijze onder een hoek van 90 graden opzij zitten wegkij ken van het lokaas. Kattenliefhebbers ken nen dit veinzende wegkijken mischien wel van hun eigen poes". Zo ging het door. Zelfs zonder dat de zwie pende doorntakken ook maar bloed deden vloeien, trok de ene leeuw na de andere zich terug in de wildernis. Oergeweld en bloeddorstig instinct, bedwongen door een doorntak van nauwelijks 150 gramProf .Kortlandt verbaast zich er nog over. „Als mogelijke reden zie ik het feit dat een slaan de doorntak gelijkenis vertoont met de zwiepende staart van een stekelvarken. Dat is een uitermate gevaarlijk wapen omdat de stekels loslaten en zich vaak in het lichaam van de vijand naar binnen werken. Leeu wen vallen dan ook vrijwel nooit stekelvar kens aan. Men zou dus de veronderstelling kunnen opperen dat de eerste mensen door ntakken gebruikten om stekelvarkens na te bootsen". Prof.Kortlandt durft niet beweren dat het door Darwin gestelde vraagstuk nu volledig is opgelost. Er zijn verdere proeven nodig. Hij zou chimpansees zo willen dresseren dat ze met doorntakken leeuwen weerstaan. Hij zou willen experimenteren met de staarten van stekelvarkens. Hij zou willen dat men bij opgravingen naar fossiele mensen uit zeer oude tijdperken gaat letten op de even tuele aanwezigheid van acaciatakken en an dere stekeligheden met een handvat er aan. Toch besluit hij: „Al met al ziet het er nu wel naar uit dat de tweebenig lopende mini- mensjes van drie tot vijf miljoen jaar gele den zich inderdaad met een redelijke kans op succes door middel van doorntakken als handwapens konden verdedigen, zolang ze de speer nog niet hadden uitgevonden. Aan een tik op de neus hadden ze misschien ge noeg om de roofdieren op de vlucht te jagen. Onze proeven hebben die mogelijkheid zon neklaar aangetoond. We zijn een stuk ver der gekomen. Je ziet hieruit hoe je soms met uitermate simpele experimenten aardige re sultaten kunt bereiken, mits het vraagstuk maar goed wordt gesteld. Wetenschap hoeft niet altijd duur te zijn". PIET SNOEREN Ex-soldaat krijgt bij defensie voorrang DEN HAAG Dienstplichti gen of ex-dienstplichtigen, die als gevolg van de vervulling van hun dienstplicht een ach terstand op de arbeidsmarkt hebben opgelopen, krijgen de voorkeur bij het vervullen van functies die ontstaan door het vertrek van burgerpersoneel bij defensie. Jaarlijks ontstaan er door vertrek van burger personeel tussen de 1700 en 1900 vacatures bij het ministe rie van defensie. Dit staat in een brief van staatssecretaris Van Lent van defensie aan de Tweede Ka mer. Het gaat bij de voorkeursrege ling voor ex-militairen, om dienstplichtigen die na hun schoolopleiding direct onder de wapenen zijn gegaan. Gebruik VUT-regeling ambtenaren valt tegen DEN HAAG Totnutoe heb ben slechts 712 rijksambtena ren gebruik gemaakt van de regeling vervroegd uittreden (VUT). Dat aantal spreekt het aantal tegen wat de Rijks Psy chologische Dienst na een on derzoek onder ambtenaren van 62 jaar heeft berekend. Volgens voorzitter Jan Dut- man van de Federatie Abva Kabo, is er weliswaar veel ani mo voor de VUT, maar de ambtenaren laten het afweten wanneer zij worden gecon fronteerd met de financiële gevolgen. Vooral bij de laagbe- zoldigden (de meerderheid) is de VUT-uitkering te laag. Daar komt bij dat de werkne mer die met VUT gaat ook zijn ziektekosten volledig zelf moet gaan betalen. Voor 1 juli snoeiplan topinkomens (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Voor 1 juli moet een begin gemaakt zijn met het snoeien in de sala rissen van (semi)politieke ambtsdragers en topambte naren. De Tweede Kamer prikte mi nister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren alsnog op die datum vast door het aanvaar den van een motie Weijers (CDA) waarin om dergelijke maatregelen wordt gevraagd en de teleurstelling wordt uit gesproken over het uitblijven van initiatieven van het kabi net op dit punt. De hele Ka mer met uitzondering van de eigen partij van Wiegel, de VVD, steunde deze wens van het CDA. p onze parlementaire re dactie) HAAG Met de stem- van de VVD, SGP en tegen heeft de Tweede mer gisteren uitgespro- i dat geen proefboringen Eoutkoepels meer mogen ^tsvinden tot de maat- appelijke discussie over toepassing van kernener- is afgelopen. In de prak- I kan dit betekenen dat telijke proefboringen, [uitsluitsel moeten bie- over de mogelijkheden ij .loactief afval van kern- 9 trales in zoutkoepels op ■Hjnliji >eft r<L/T)_ betas keliiHwindslieden ijstdet /an dtrkiesbaar ïrstre J HAAG Zes WD-be- Jslieden stellen zich niet hikbaar voor de kamer- dezingen van 1981. zijn minister Tuijnman yerkeer en waterstaat, mi- ir Pais van onderwijs, mi- r Ginjaar van volksge- heid, minister Van der uw van buitenlandse za- en de staatssecretarissen |n van economische zaken hallis de Vries van CRM. Ster Tuijnman (62) nam besluit om leeftijdsrede- Minister Pais ambieert tetel in de Eerste Kamer, als zijn collega Ginjaar, stgenoemde aanvaardt kandidatuur voor de i9skosl(de Kamer vanwege het riïiat z'in vrouw. bet Twee- Kamerlid Ginjaar-Maas, wel herkiesbaar stelt, iter Van der Klaauw i niets voor een kamerlid- \/LC^aP' Staatssecretaris HEYh wil terug naar zijn oude ip in de bankwereld, ter- itaatssecretaris Wallis de j niet langer in de „grote" pk werkzaam wil zijn. te slaan, voor de eerstko mende twee jaar van de baan zijn. De Tweede Kamer aanvaard de hierover gisteren de motie- Lansink (CDA), ondanks he vig verzet van minister Van Aardenne (Economische Za ken). Deze had de Kamer het steunen van de CDA-wens ten sterkste ontraden. Van Aardenne is het er mee eens dat hangende de maat schappelijke discussie over het gebruik van kernenergie geen proefboringen in het Noorden plaatsvinden. Wel wil hij de mogelijkheid open houden dat met de noordelijke bestuurders over deze boringen wordt ge praat en deze planmatig wor den voorbereid, zodat direct na de maatschappelijke dis- kussie kan worden gestart. Van Aardenne meent dat de motie-Lansink een dergelijk overleg al te veel in de weg staat. Dat deze motie echter nog verder gaat en zo uitge legd kan worden dat impliciet ook boringen in de Noordzee tot na de maatschappelijke dis cussie uitgesteld zouden moe ten worden is voor de minister eigenlijk onaanvaardbaar. Hoewel Lansink zelf gisteren nog niet een zo brede uitleg aan zijn motie wilde geven (hij liet zich nog niet uit over de aanvaardbaarheid van borin gen op de Noordzee) meende Van Aardenne dat deze daar toch wel op neerkomt. Overigens moest de minister gisteren dankzij het CDA nog een tweede nederlaag incasse ren. De Tweede Kamer schaarde zich ook achter een motie Eversdijk (CDA) die door de minister was ontra den. Deze motie ademt enige ontevredenheid over de plan ning van onze toekomstige energievoorziening en dringt aan op het met spoed opstellen van meer scenario's, waarin meer rekening gehouden wordt met het op grotere schaal toepassen van alterna tieve energie en een minder sterke toename van het ener gieverbruik. PvdA en studenten verzetten zich tegen twee fasen-studie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie heeft grote bezwaren tegen het wetsontwerp voor een twee-fasenstructuur in het weten schappelijk onderwijs, dat gisteren door minister Pais van Onderwijs is gepresenteerd. De onzekerheid van eerste-fase studenten over hun mogelijkheden al of niet aan de tweede fase toe te komen werkt volgens de PvdA competitie- en prestatie-dwangelementen weer in de hand. De fractie keert zich dan ook tegen de selecterende drempel die in het wetsontwerp aan het eind van de eerste fase wordt gecon- stueerd. Volgens het wetsontwerp kan in de tweede fase slechts een beperkt aantal studenten worden geplaatst. Men verwacht ook dat het wetenschappelijk personeel in onderlinge concur rentie vooral tweede-fase onderwijs zal willen geven, omdat daar meer onderzoeksmogelijkheden zijn. De VVD gaat met het wetsvoorstel akkoord, omdat het beant woordt aan de onderwijskundsige en maatschappelijke behoef ten, aldus de liberalen. Het interuniversitair studentenoverleg (ISO) verwerpt het echter nadrukkelijk, omdat het voorstel, al dus de ISO, voorbijgaat aan de kritiek in de kringen van het on derwijs. Het voorstel opent geen perspectieven voor een vol waardige wetenschappelijke opleiding. CNV-bond wil alternatief voor prijscompensatie UTRECHT Het hoofdbe- stuur van de Dienstenbond CNV wil zo snel mogelijk een onafhankelijk onder zoek laten instellen naar bruikbare alternatieven voor de automatische prijs compensatie. Dat onderzoek is nodig nu uit de loonmaatregel kan worden afgeleid dat het kabinet de prijscompensatie op de tocht heeft gezet, meent de Dien stenbond in het bondsblad. Secretaris I. Smelt van de Dienstenbond CNV zei dat de prijscompensatie gehandhaafd moet blijven zolang er geen bruikbaar alternatief is maar dat met name eens zou moeten worden bekeken of de „vicieu ze effecten" van het huidige systeem van prijscompensatie niet kunnen worden vermeden. De Dienstenbond zelf heeft overigens nog geen ideeën voor een alternatief. Het plan van de Dienstenbond komt maandag in de CNV- verbondsraad aan de orde. Als de rest van het CNV niets voor het plan voelt dan wil de Dienstenbond het onderzoek naar de prijscompensatie op ei gen houtje laten uitvoeren. Rotterdam akkoord met LPG-aanvoer ROTTERDAM De vei- gunningaanvraag van Shell en BP voor de bouw van een LPG-terminal in Europoort heeft de goedkeuring van de Rotterdamse gemeenteraad. Na twaalven vannacht werd het voorstel met 31 stemmen voor en 13 tegen aangenomen. Onder de tegenstemmers be vonden zich negen PvdA-le- den, die met 17 man de groot ste fractie in de raad vormt. Verder stemden tegen D'66, SGP en CPN. De Rijnmon- draad ging eerder deze week akkoord met de plannen van de oliemaatschappijen. De pro vincie Zuid-Holland naamt naar verwachting vandaag haar beslissing. (Van onze muziekredaktie) UTRECHT Onlangs was het negen tig jaar geleden dat de Nederlandse Or ganisten Vereniging werd opgericht. Dit jubileum wordt gevierd op een wij ze die de vereniging typeert. Zoals in het verleden herhaaldelijk gebeurde, zal ook nu een congres worden gehou den over een onderwerp dat sterk in discussie is. Het zal dit keer zijn de protestantse en rooms-katholieke ge meentezang in relatie tot het orgel. Dit onderwerp wordt van zoveel mogelijk kanten belicht in referaten van VVim Kloppenburg, Maarten Kooy, Klaas Bolt, Hans Erné en anderen tijdens bijeenkom sten op vrijdag 11 en zaterdag 12 april in het Utrechtse Conservatorium aan de Ma- riaplaats. Natuurlijk zal er na de inleidin gen van gedachten worden gewisseld. Ter onderbreking is er een excursie naar twee Utrechtse kerkorgels en vrijdagavond zul len in de Utrechtse Domkerk tijdens een zangavond de verschillende ideeën over de gemeentezang aan de praktijk worden getoetst. Niet alleen leden van de N.O.V., ook an dere belangstellenden kunnen aan het congres deelnemen. Het eigenlijke jubi leumconcert met aansluitende receptie heeft al donderdagavond 10 april plaats. Op het orgel van de Utrechtse Domkerk spelen dan vijf organisten werken van an dere Nederlandse organisten. Als een ere saluut aan het eerste bestuur zal muziek klinken van Jos. A. Verheyen, A. Pomper en M.H. van 't Kruys. Daarna komen de orgelcomponisten van de oude garde aan de beurt. Er worden werken uitgevoerd van de ereleden Hendrik Andriessen en Co'r Kee en ook van Cornelis de Wolf en Anthon van der Horst. Tot slot houdt Ber nard Bartelink een vorig jaar voltooid werk van Daan Manneke: Pneoo ten doop. Ondanks een uiterst wisselvallig bestaan, heeft de Nederlandse Organisten Vereni ging zich altijd op een bewonderenswaar dige manier staande weten te houden. Toen in 1890 met zo'n 200 protestantse en rooms-katholieke organisten werd begon nen, was de eerste doelstelling een soort pensioenfonds voor de leden en de behar tiging van hun materiële belangen. De moeilijk en zeer kwetsbare positie van de kerkorganist die ook nu nog doorgaans met veel te weinig waarborgen is omge ven, heeft in de vereniging uiteraard al tijd veel aandacht gekregen. Zoals echter blijkt uit de afleveringen van het maand blad Het Orgel, dat van 1903 af als vereni gingsperiodiek fungeert, bestond er al spoedig ook veel belangstelling voor "on derwerpen van wijder strekking: bouw, onderhoud en restauratie van orgels, de orgelliteratuur in heden en verleden, de plaats van het orgel in de kerkmuziek en nog veel meer. Omdat de katholieke organisten zich tus- ,sen de twee wereldoorlogen apart gingen opstellen, werd de N.O.V. in 1945 voortge zet als een protestantse organisatie. Een jaar of zes geleden is men daar gelukkig weer van teruggekomen zodat de organi satie nu weer alle organisten kan omvat ten. Gezien het grote aantal amateurs dat in de eredienst een functie vervult, zou het onjuist zijn als men zich tot de profes sionals zou beperken. Van de ongeveer 1250 ledep die op het ogenblik aktief zijn, is een kwart te beschouwen als professio nal en driekwart als amateur, wat natuur lijk niet betekent dat de vereniging een onderscheid zou maken als het er op aan komt op de bres te staan voor de belangen van welke categorie dan ook. Overigens zijn er naast de leden nog 550 abonnees op het maandblad en dat zijn voor een goed deel óók organisten, die op de hoogte wil len blijven van de verenigingsaktiviteiten maar geen lid willen worden omdat ze al lid zijn van een andere organistenvereni ging. Voor verdere inlichtingen over het con gres kan men zich wenden tot Jacques van Oortmerssen, Barendrecht, tel. 01806- 6632. Abvabestuurder bezetting CRM veroordeeld DEN HAAG De welzijns werker en Abva-Kabo-be- stuurder Loek Geradts is gisteren door de Haagse po litierechter veroordeeld tot dertig dagen hechtenis of een boete van f 1000,- voor zijn aandeel in de bezetting van het Ministerie van CRM door een 70-tal welzijnswer- 'kers op 19 juni van het vorig jaar. De bezetting maakte deel uit van de FN V-acties tegen het zogenaamd 1-juli-wetje, waar mee ambtenaren trendvolgers en uitkeringstrekkers door hev kabinet in hun inkomen wer den beknot. Geradts kreeg te vens een voorwaardelijke straf van 4 weken met een proeftijd van twee jaar. Tegen Abva- Kabo-bestuurder Ton Muller, die samen met Geradts de be zetting leidde, is nog geen uit spraak gedaan. ,Op aanraden van het hoofdbe stuur van de Federatie Abva Kabo zal Geradts tegen het vonnis van de Haagse politie rechter hoger beroep aanteke nen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17