Geen hoop meer op overlevenden in omgeslagen „hotel' Geweld viert hoogtij in Londense ondergrondse Hevige strijd in Tsjaad ondanks onderhandelingen 10,73% emiddeling Cuba Afghaanse isis mislukt Joge rente en uw geld blijft dijks opvraagbaar.* NMB ongaars irtijcongres uit met zelfkritiek iUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1980 PAGINA 15 1INISTER VANCE: Économische fers waarborg oor veiligheid besten ASHINGTON De Amerikaanse mi gter van buitenlandse zaken Vance eft gisteren voor de Senaatscommissie or buitenlandse zaken verklaard, dat Sovjet-Unie haar militair apparaat in erminderd tempo op blijft bouwen en t de VS economische offers moeten •ngen om de defensie-uitgaven te ver- jen. Vance zei dat de militaire veilig- d van de VS en hun bondgenoten te- iover een verder opdringen van de ejet-Unie de hoogste prioriteit dient te »ben. zijn geen tekenen die er op wijzen dat de et-Unie zich binnen afzienbare tijd uit lanistan zal terugtrekken, aldus Vance, tegenovergestelde is eerder het geval, sancties van de VS tegen de Sovjet-Unie "~jven dan ook van kracht. ce riep de Amerikaanse bondgenoten op deel van de last te dragen, die het af rikken van de Russische agressie met j meebrengt. De VS vragen hun bondge- ten niet om in het licht van de Russische lenging in Afghanistan het raamwerk i de betrekkingen tussen Oost en West af breken, maar ontspanning en afschrik- ig kunnen niet van elkaar gescheiden rden, aldus Vance. Verenigde Staten hebben gisteren tevens endgemaakt, dat de marine in het gebied de Stille Oceaan, waarschijnlijk met een vliegdekschip, wordt versterkt ij vinden dat de beste verdediging tegen ijetrussische avonturen een voortdurende erikaanse presentie in het gebied is", zei hard Holbrooke, onderminister van bui- andse zaken. Dit vereist volgens hem vergroten van de Amerikaanse vloot in gebied van de Stille Oceaan en hij on- lde dat dit waarschijnlijk het sturen van er meer nog een vliegdekschip naar een ren, vermoedelijk op de Filippijnen, zou ouden. AMABAD De bemiddelingspoging de Cubaanse regering in de Afghaan- crisis lijkt mislukt na het eerste ge- ik van de Cubaanse minister van bui- landse zaken, Malmierca Peoli, met Pakistaanse regering. In plaats van - is het plan was - naar New Delhi te gen, vloog Peoli teleurgesteld terug r Havanna. li zou naar New Delhi gaan om de Cu- ase bemiddelingspoging voort te zetten, gaf geen commentaar op het verloop van gesprek met de Pakistaanse regering. Pakistaanse minister van buitenlandse en, Agha Sjahi, verklaarde dat zijn land thoudt aan de eisen van de Islamitische iferentie, die in januari eiste, dat de Sow- Unie haar troepen uit Afghanistan terug- ;en besluit ministers fer landbouwprijzen - üSSEL De landbouwministers'van de hebben gisteren geen overeenstemming likt over de definitieve verhoging van indbouwprijzen voor dit jaar. Besloten tijdens het volgende EG-landbou- 1 op 21 april de kwestie opnieuw aan de te stellen. (Vervolg van voorpagina) STA VANGER/LONDEN In de Noor- se stad Stavanger zijn vanmorgen de eerste 16 overlevenden van de ramp met het „hotel"platform Alexander Kiel- land aangekomen. Allen maakte mel ding van de snelheid waarmee de ramp zich heeft voltrokken. Luttele minuten nadat een van de poten was weggesla gen kapseisde het platform en kwam ondersteboven in woeste en koude (5 graden) zee terecht. Een deel van de aanwezige arbeiders, die net de over stap maakte van het aangrenzende booreiland Edda naar de Alexander Kielland kwam direct in zee terecht. De meeste van hen zouden zijn gered. De grootste zorg van de redders is momen teel de groep mensen die op het mo ment van de ramp in de bioscoop zat. Velen van hen zouden nog in het op bre ken staande bouwwerk opgesloten zit ten. En er is weinig hoop meer dat zij nog kunnen worden gered. De reddingsoperatie die vannacht op gang Een aantal van de 130 tot nu toe geredde werknemers van het omgeslagen booreiland Alexander Kielland bij hun aankomst in Stavanger. kwam werd in eerste instantie gehinderd door het slechte weer. Ondanks het feit dat de zee rond het omgelagen platform door schijnwerpers van schepen en vlieg tuigen werd verlicht, moesten veel heli copters onverrichterzake terugkeren. Te gen de ochtend verbeterden de omstandig heden, zodat het reddingswerk goed op gang kwam en meer dan 120 mensen kon den worden gered. Sommigen van hen za ten in reddingsboten, anderen dreven op vlotten of probeerden gewoon naar een van de omliggende booreilanden te zwem men. Bij het reddingswerk is sinds van nacht ook de Nederlandse onderzeebootja- qer Hr. Ms. Overijssel betrokken. n de loop van vanmorgen is het accent van de reddingsoperatie verlegd naar het „hotel" zelf. De mensen die zich nog aan-' boord bevinden zouden zich alleen via de holle poten in veiligheid kunnen brengen. Duikers van de oliemaatschappij Phillips Petroleum zullen proberen de overleven den op te sporen. Hoeveel mensen er nog in het gevaarte zitten is echter niet bekend en er is in feite weinig hoop meer, dat er nog veel overlevenden zullen worden aan getroffen. Deels omdat het „hotel" lang zaam volloopt met water, deels omdat de nog in het water liggende mensen het in de woeste en koude zee slechts enkele uren kunnen uithouden. Inmiddels heeft het Britse ministerie van defensie een vliegverbod ingesteld binnen een straal van 80 kilometer van het ramp gebied. Ook „niet-essentiële" radioges prekken zijn verboden omdat alle golf lengten uitsluitend voor noodberichten mogen worden gebruikt. Over een eventueel onderzoek naar de oorzaak van de ramp en de kwaliteit van het platform is nog niets bekend. PARIJS/N'DJAMENA De gevechten in de hoofdstad van Tsjaad, N'Djamena, die gisteren in alle hevigheid hervat zijn, hebben volgens de Franse radio in de af gelopen zes dagen al meer dan duizend levens geëist. De hoofdstad maakt een verwoeste indruk. Er is geen water of elektriciteit meer.Tussen de twintig- en dertigduizend burgers zouden al gevlucht zijn naar het buurland Kameroen. Restanten van het nationale leger bestoken de stad met artillerievuur, terwijl in N'Dja mena zelf wordt gevochten tussen groepe ringen van twee rivalen, te weten president Goukouni Cheddi en de minister van defen sie, Hissene Habre, die internationale be kendheid kreeg door de gijzeling van de Franse antropologe Frangoise Claustre, die drie jaar lang werd vastgehouden. Intussen probeert een bestandscommissie in de r. k. kathedraal van N'Djamena, de strij dende partijen ertoe te bewegen de wapens neer te leggen. Naast vertegenwoordigers van de strijdende partijen hebben in die commissie ook zitting Franse officieren en de ambassadeurs van Frankrijk, Egypte en Saoedi-Arabië. J In het land, een voormalige Franse kolonie, zijn 1.100 man Franse militairen aanwezig. Zij hebben de strikte opracht zich buiten de gevechten te houden. De strijd duurt eigen lijk al sinds de onafhankelijkheid in 1960, mede op grond van de tegenstellingen tus sen de Arabische islamieten in het noorden en de animisten en christenen in het zuiden. In maart 1979 slaagden de islamitische groe peringen er in de macht over te nemen van de christenen. In november werd weliswaar een regering van nationale eenheid ge vormd als uitvloeisel van een vredesverdrag ter beïndiging van een burgeroorlog van ze ven maanden, maar het is met die regering nooit wat geworden. Sinds zaterdag staan nu ook de twee belangrijkste islamitische groeperingen, die van president Goukouni en die van premier Habre, tegenover elkaar. Najaarsmode De lente Is nog maar net op gang aan het komen of de najaarsmode doet al weer zijn intrede: een groene cape met een getailleerd pakje in dezelde kleur, een fluwelen hoed en een blouse van bedrukt zijde. Een creatie van Jean-Louis Scherrer in Parijs. Guy Laroche toonde in Parijs zijn op vattingen over de najaarsmode: een bruin tweed jasje op een groene japon met wijde rok. j NMB Kapitaalmarkt-Renterekening 'cnic voor de maand april. De NMB Kapitaal markt-Rentereke- ling geeft een rente die en half procent boven iet gemiddelde rende- nent op aflosbare Ne- lerlandse staatslenin- en ligt. Een hoog Ten ement dus. ♦Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NEDERLANOSCHE MIOOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. DAPEST Op de laatste dag van het vier dagen du- congres van de Hongaarse Communistische Partij is en zeer openlijk over de problemen van het land ge- ssieerd en vrijmoedige zelfkritiek geleverd. De Hon- e partijleider Janos Kadar heeft in zijn slotrede ge- dat Hongarije zijn buitenlandse politiek onafhanke- cpaalt. Kadar benadrukte de trouw van zijn land aan Varschauw-pact, maar tekende daarbij aan, dat zijn van niemand een handlanger is. n het Westen wordt gezegd", aldus Kadar, „dat Hongarije loor de Sowjet-Unie op sleeptouw laat nemen, dan moet worden geantwoord dat het land zijn politieke positie aststelt. Hongarije is als Qnafhankelijke staat trouw ver- met de andere socialistische staten", zo zei Kadar. Irije heeft een van de hoogste levensstandaards van het lok. Maar de laatste jaren is het door de stijgende energie Indstoffenprijzen in de verdrukking gekomen. Volgens mi- •president Gyorgy Lazar heeft het land te laat gereageerd ^veranderingen in de wereldeconomie en heeft het boven- uitwerking ervan onderschat. In de praktijk komt het ïer dat Hongarije niet snel en flexibel genoeg aan de nieu- ïstandigheden heeft kunnen aanpassen. Het evenwicht in O mi O i<? Wpovrlnnr r>on-»ion1iilf vprctpord to vprvolw- METROPERSONEEL STAAKT VOOR BETERE BEVEILIGING TEGEN TERREUR (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de Brit se hoofdstad rijden vanaf vanavond tot zondagmorgen geen metro's. De onder grondse wordt volledig stil gelegd door het per soneel, dat met de actie wil protesteren tegen het optreden van jeug dige straatschenders, die dagelijks hun vei ligheid bedreigen. Zij wijzen er hierbij op, dat het aantal gewapende aanvallen op metroper- soneel de laatste tijd angstwekkende vor men heeft aangenomen. De bloedige veldslag, die pre- cies veertien dagen geleden door „skinheads" (jonge ke rels met kaalgeschoren hoof den) geleverd werd in het metrostation van Neasden, waarbij onder meer een treinbestuurder ernstige ver wondingen opliep, is de di recte aanleiding geweest van de staking van dit weekein de. Het probleem van het ge weld in de metro is niet nieuw. Het is zelfs geen ex clusief probleem van de on dergrondse. Londense auto bussen, bovengrondse treinen en zelfs Intercity-treinen on dergaan hetzelfde lot. Toch is het vooral in de Lon dense ondergrondse, dat het geweld hoogtij viert. De an tieke stationnetjes en lange gangen van de metro (die kaartje hebben gekocht. Ge rald Brunton, controleur in het station Clapham-North, werd onlangs door een jonge man vermoord. In plaats van het kaartje te overhandigen haalde de jeugdige schutter zijn mes tevoorschijn. „Hier is je kaartje, maat", siste hij, terwijl hij vliegensvlug een steekbeweging maakte. Brunton stortte bloedend neer. Deze moord werd gepleegd, precies een week nadat in de gangen van het metrostation bij Bromley-by-Bow een Aziaat was doodgeschopt. Deze gevolgen van de wan daden van de ongeveer 200 woestelingen zijn echter niet als een verrassing gekomen. Afgelopen jaar werden in voertuigen of gebouwen van het openbaar vervoer van Londen 1.300 personen aan gevallen maar niet meer dan 348 daders liepen tegen ver- andaar dat oordelingen op. Vand op Londense metro: staking uit protest tegen vandalisme stad vaak bovengrondse spoorlijnen heeft) zijn hoogst onveilige plaatsen geworden, waar men vooral tijdens de avonduren en in het week einde veel gevaar loopt. Er is eigenlijk geen staking voor nodig om de aandacht van de reizigers te vestigen op de kwalijke aspecten van het openbaar vervoer. De meeste Londenaren weten ervan. De stakers verlangen evenwel, dat alle kiezers een gekozen Lagerhuisleden, op dat via het parlement iets ge daan wordt om een einde te maken aan een vrijwel on houdbare situatie. En Sidney Weighell, secretaris-generaal van de vakvereniging van het Britse Spoorwegpersoneel heeft al aangekondigd, dat het niet bij deze ene actie zal blijven. De vakbond zal bij London Transport, de onder neming die de ondergrondse en de busdiensten exploi teert, aandringen op een ge- om 9 uur 's avonds, van de 20 gevaarlijkste metrostati ons. In tegenstelling tot de sterk gemoderniseerde Parijse me tro maakt de verouderde Londense ondergrondse op de meeste stations nog steeds gebruik van mannelijke en vrouweliike controleurs. Dit personeel eist nu nieuwe sterke loketten, waarin het zich kan barricaderen en be schermen tegen de aanvallen zwaardere straffen. Momen teel kun je voor een aanval waarbij geen bloed is ge vloeid een boete krijgen van 160 tot 200 gulden. Ernstiger misdaden worden bestraft met maximum zes maanden gevangenis. De straf voor nog zwaardere door jongelui geplaagde overtredingen be draagt gemiddeld een verblijf van tien maanden in een verbeteringsgesticht. Jeugdi ge delinquenten, die een moord op hun geweten heb ben, kunnen 7 tot 8 jaar ge vangenisstraf krijgen. Maar dergelijke uitspraken zijn zeldzaam, de gevangenissen Doden bij mijnongeluk JOHANNESBURG Ten minste 23 mensen zijn giste ren om het leven gekomen bij een ongeluk in de goud mijn van Vaal Reefs in de Zuidafrikaanse stad Ork ney. Het ongeluk gebeurde toen de kabel van de lift die de mijn werkers naar beneden moest brengen brak, waardoor de lift door een ongeveer 1500 meter diepe schacht naar beneden stortte. Volgens een woord voerder van de mijn zaten in de lift 3 blanke en ongeveer 20 zwarte mijnwerkers. Negen reddingsteams zijn naar de plaats van het ongeluk ge stuurd, maar de hoop op over levenden is uitermate gering, aldus de woordvoerder. Geen uitspraak over wijziging Palestijnse resolutie Den Haag De Nederland se regering lijkt in verlegen heid te zijn gebracht door de uitspraak van de Luxem burgse minister van buiten landse zaken Gaston Thorn, dat de negen EG-landen een wijziging van de befaamde 242 resolutie over de status van de Palestijnse vluchte lingen zullen voorstellen als de Amerikaans-Israëlisch- Egyptische besprekingen over Palestijnse „autono mie" voor 26 mei geen resul taat hebben opgeleverd. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag verklaarde desgevraagd niet te kunnen zeggen, of Nederland al dan niet een wijziging van 242 voorstaat. Met het voorbehoud dat hij de tekst van Thorns verklaring tegenover zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance nog niet kende, her haalde hij wat minister Van der Klaauw eerder deze maand in Cairo heeft gezegd, namelijk dat de negen vóór 26 mei - de datum waarop de be sprekingen moeten zijn afge rond, niets zullen doen. Socialisten en christen democraten in regering Italië ROME De Italiaanse chris tendemocraten en de socialis ten zijn het gisteren eens ge worden over de vorming van de 39ste regering in de Ita liaanse na-oorlogse geschiede nis. Het zou de eerste keer in zes jaar zijn, dat deze twee partijen samen in een coalitie komen te zitten. Aldus is in goed ingelichte politieke krin gen vernomen. Met aan het hoofd de christen democraat Frencesco Cossiga zou de nieuwe regering een meerderheid hebben in de 630 zetels tellende Kamer van Af gevaardigden, waar de chris tendemocraten over 262 en de socialisten over 62 zetels be schikken. De vorige minderheidsrege ring van Cossiga, van christen democraten en twee kleine partijen, kwam vorige week ten val omdat de socialisten hun steun aan het centrum- kabinet hadden opgezegd. Financier Sindona schuldig bevonden NEW YORK De Italiaan- se financier Michele Sindo na is gisteren schuldig be vonden aan 65 van de 66 aan klachten van fraude, mein eed en samenzwering in ver band met het bankroet van de „Franklin National Bank" in 1974. Op elk punt staat een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar. Sindona, die volgens de Ame rikaanse regering voorwendde ontvoerd te zijn hij was in dertijd plotseling verdwenen zou onder meer zonder machtiging negentig miljoen gulden van de bank hebben gebruikt voor speculatie in buitenlands geld. Het schan daal met de bank was het grootste uit de Amerikaanse geschiedenis. Het vermogen van Sindona, die eens beleg gingsadviezen aan het Vati- caan verstrekte, is wel eens getaxeerd op een miljard gul den. De uitspraak in de zaak zal op 6 mei zijn. Tweede ronde verkiezingen in Iran uitgesteld TEHERAN De Iraanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de tweede ronde parlementaire verkiezingen, zoals werd verwacht, zijn uitgesteld. Dit betekent dat een beslis sing over de vrijlating van de gijzelaars door het parle ment tenminste tot de zomer werd uitgesteld. De regering-Carter, die de af gelopen periode inzake de gij zelingscrisis is geconfronteerd met een voortdurende impas se, overweegt nieuwe stappen om de invrijheidsstelling van de Amerikaanse gijzelaars te bereiken, zo heeft het Ameri kaanse ministpri*» van buiten-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15