loch beperking fysiotherapie ondspatiënten Goedkoop aardgas voor tuinders voor EG ontoelaatbaar Ouders drugverslaafden klagen overheid aan Ontwerpen van MaxHeymans: mooi als altijd DAG„DAG VdA voert ongeloofwaardige zigzag-oppositie AR lijdt groeiend leden verlies CcidócSoUACMlt Openbaar vervoer tui weer 3INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1980 PAGINA 13 JITZONDERINGEN BELOOFD (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De beide rege- ngspartijen CDA en WD zijn jïdanks eerder geuite bezwa- uiteindelijk toch akkoord (gaan met een beperkte ver- ekking van het aantal hulp- |iddelen per fysiotherapeuti- he behandeling voor zieken- ndspatiënten. atssecretaris Veder-Smit wist gisteren in de eede Kamer een groot deel van hun bezwa- weg te nemen door te beloven met de Zie- ifondsraad te overleggen of in die regeling uitzondering gemaakt kan worden voor die allen waarin fysiotherapeutische behande- medisch noodzakelijk zijn. doelt dan met name op de groep bejaarden en chronisch zieken, die als laagstbetaalden an ders te zwaar getroffen zouden worden door de maatregel dat per behandelingszitting maxi maal 12 hulpmiddelen (applicaties, fysiotech- niek) worden vergoed. Deze groep moet vol gens CDA en VVD volledig worden ontzien. De oppositie verzette zich heftig tegen invoe ring van de beperking van het aantal hulpmid delen. De PvdA vindt de maatregel onvoldoen de onderbouwd en de D'66-fractie vreest dat door beperking van het aantal hulpmiddelen de kwaliteit van de gezondheidszorg wordt aange tast. Volgens het kamerlid Wessel-Tuinstra zal deze bezuinigingsmaatregel ook nog maar wei nig opleveren, wanneer inderdaad besloten wordt dat een uitzondering wordt gemaakt voor die gevallen waarin de fysiotherapeuti sche behandelingen medisch nodig zijn. Het Nederlands Genootschap voor Fysiothera pie staat afwijzend tegenover de beperkingen, maar is ingenomen met de uitzondering die hierop gemaakt wordt voor patiënten die op medische indicatie langdurig behandeld moeten worden. Peter Muller, hoofdredacteur van De Dag en broer van uitgever Rob Muller, heeft tevergeefs gezocht naar een financier voor het ochtendblad. HAARLEM Het ochtendblad De Dag zal niet meer verschijnen. De onderhandelingen met een Nederlands bedrijf, dat bereid zou zijn drie ton te steken in het project nodig om het voortbestaan van het blad te garanderen zijn gisteravond op niets uitgelopen. Volgens uitgever Rob Muller bestaan er geen plannen om De Dag op enigerlei wijze voort te zetten. Bij de redactie bestonden gisteren nog plannen om eventueel een zaterda geditie van De Dag te verzorgen. Het ochtendblad ver scheen voor het eerst 15 maart jongstleden. \N ROOUEN (CDA): FTERDAM „De PvdA voert volstrekt ongeloofwaardige zig- oppositie. Maar men kan eigen- niets anders verwachten van partij die niet gelooft in haar ei- alternatief'. Dat zei het CDA-ka- flid M. van Rooijen gisteren op bijeenkomst van de kring Rot terdam van de christelijke werkge versorganisatie NCW. De oud-staatssecretaris trok deze con clusie uit de uitlatingen van PvdA- fractievoorzitter Den Uyl, dat verder verzet tegen de loonmaatregel van de regering geboden is, omdat die oneven redig hard zou zijn voor de werkne mers. „De laatste weken heeft de PvdA een vorm van parlementair verstopper tje gespeeld. Om haar draai te nemen heeft de PvdA nu gesteld dat zij de eis tot koopkrachthandhaving voor modaal laat vallen in het verkiezingsprogram ma voor 1981", aldus Van Rooijen. „De PvdA erkent hiermee in feite dat, wil men de collectieve voorzieningen ont zien, aan koopkrachtaantasting voor de modale werknemer nie't valt te ontko men. Waarom dan al niet in 1980? De PvdA ontbreekt het aan politieke moed". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de Anti Revolutionaire Partij is sprake van een oplopend ledenverlies. Vorig jaar raakte de ARP ruim 1900 leden kwijt tegen ruim 1200 in het jaardaarvoor. Tus sen 1976 en 1980 verloor de ARP in totaal 5000 le den. Een en ander blijkt uit gegevens in'het AR- blad Nederlandse Ge dachten van deze week. In een toelichting zwijgt het AR-blad over een mogelijke invloed van het gedrag van de dissidenten op het ledencijfer. Volgens het partijblad is de voornaamste oorzaak van de teruglopende AR-aanhang „de vergrijzing van de partij met een daaruit volgend natuurlijk verloop". Partijvoorzitter Hans de Boer is door het partijbestuur als eerste geplaatst op de kandida tenlijst voor de kamerverkie zingen van volgend jaar. Tweede is minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking), derde minister De Ruiter (jus titie), vierde staatssecretaris Kraaijeveld (emnacipatieza- ken) en vijfde prof. Goud zwaard. Oud-fractieleider Aantjes komt niet op de lijst voor, evenmin als voormalig kamerlid Hannie van Leeu wen en de huidige kamerleden Schakel en Veerman, minister Albeda (sociale zaken) en staatssecretaris De Jong (on derwijs). MINISTER Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft een stijging van de tarieven van het openbaar vervoer met maar liefst zeven procent aangekondigd. Die uiterst forse verho ging staat haaks op de met de mond beleden bedoelingen van het kabinet om de prijsstijgingen dit jaar in de hand te hou den, vooral in het belang van de werkgelegenheid. De over heid geeft op die manier een slecht voorbeeld aan het be drijfsleven. Maar er zit nog een ander aspect aan. MINISTER Tuijnman motiveerde zijn beslissing met te ver wijzen naar de zeer sterk gestegen energiekosten. De uitga ven van het openbaar vervoer betreffen voor een belangrijk deel energiegrondstoffen en tot zover is de rekensom van de minister perfect. Maar hij gaat er aan voorbij, dat door een sterke stijging van de tarieven van het openbaar vervoer de reizigers weer de auto in worden gejaagd. Dat heeft tot ge volg een nog groter energiegebruik dan nu, en daaruit vloeit weer voort een veel groter financieel beslag op de economie via de energie die het autoverkeer opslurpt. Het leidt er uit eraard ook toe dat minder reizigers gebruik gaan maken van tram, trein en bus, zodat de verliezen van het openbaar ver voer alleen maar groter zullen worden. Het energieprobleem heeft twee kanten: de financiële pro blematiek en de schaarsteproblematiek. Bij een ingrijpende verhoging van de vervoerstarieven zal de financiële proble matiek het kabinet verder van een oplossing brengen. Met de schaarsteproblematiek zal dat evenzeer het geval zijn, om dat het overmatig gebruik van dure en schaarse energie in het wegverkeer vrijwel uitsluitend teniet kan worden ge daan door het openbaar vervoer aantrekkelijker te maken. De tarieven spelen daarin een niet te onderschatten rol, zo dat een ingrijpende verhoging van die tarieven een onver standig besluit genoemd moet worden. Geraamte langs de spoorbaan GORSSEL Baanwerkers van de NS hebben in een sloot langs de spoorlijn ZutphenWinterswijk het geraamte van een Duitse militair uit de Tweede Wereldoorlog aangetrof fen. Een van de baanwerkers bemerkte een schoen die half boven de aarde uitstak. Toen hij deze wilde oprapen, trok hij een stuk been mee omhoog. Bij het lijk werden en kele Duitse munten, een portefeuille, enkele scherpe patro nen en een handgranaat gevonden. EGEL OVER RSSELE: obiele Eenheid id correct op N HAAG De ministers igel (binnenlandse za- i) en De Ruiter (justitie) kennen dat de Mobiele iheid in de nacht van 16 17 maart op grove en ge- ddadige wijze een eind !t gemaakt aan de ge- iloze demonstratie bij de icentrale in Borssele. ntwoord op kamervragen PvdA, PPR en PSP zei- de bewindslieden gisteren |e Mobiele Eenheid zich in Sele „positief en beheerst t gedragen". jens minister Wiegel heeft Mobiele Eenheid beslist aangezet tot gewelddadig- in, maar hadden de de- Btranten het geweld zelf [lokt. Minister De Ruiter ende voorts dat er honden de demonstranten zou- tijn ingezet. fWB verkoopt l Belgisch owegvignet TSHEUVEL De 'B is, in tegenstelling irdere berichten, wél be- het vignet voor het ge- van Belgische autowe- ls dat tenminste wordt 'oerd, te gaan verkopen. Bi drs. D. Engelen, direc- [oerisme van de ANWB Bn tijdens -een symposi- Kaatsheuvel. bet oogpunt van ver- Veiligheid en om te voor- n dat er aan de grens ti men te staan hebben we e besloten", aldus drs. en. Volgens hem zal de che regering echter te men van de dwaalwegen x zijn ingeslagen en zal gnet nooit worden inge- $|ippenkaart "far bus en op komst HAAG Naast de na- strippenkaart met 15 jen, die op 8 mei geldig komt er in het najaar Jgenaamde korte strip- "art van zes strippen ,ius en tram. Deze korte enkaart wordt welis- duurder dan de natio- ^kiaart, maar maakt het iXAJUt van enkele ritten en overbodig. aUfchmik van de strippen des te aantrekkelijker, \DVI§Per oktober de prijzen openbaar vervoer met 194. leid 7 procent omhoog gaan. de bedoeling van minis- ijnman van Verkeer en [taat dat te zijner tijd in Je land nog slechts drie forten van kracht zijn: ionale strippenkaart (15 h), de korte strippen- (zes strippen) en het terabonnement. LUCIFER-HOBBY Bergen lucifers en enorm veel geduld had de heer J. Koekkoek uit Laren nodig om tot deze bouwsels te komen. Naast nog vele andere bouwwerken kopieerde hij de Larense Molen, het Rijksmuseum, het raadhuis van Gouda en de Sint Jan in Den Bosch (foto). De bouw van de Sint Jan kostte hem 14.000 lucifers en negen maanden. NEDERLAND WACHT RECHTZAAK BRUSSEL Nederland staat zeer waar schijnlijk een procedure voor het Europese Hof van Justitie te wachten. Omdat Neder landse tuinders hun aardgas betrekkelijk goedkoop krijgen is de Europese Commissie „dagelijks bestuur" van de EG, van mening dat daardoor de concurrentie in Europese tuinbouw wordt vervalst. Volgens minister Braks van landbouw, die in Brussel is voor een Europese landbouwraad, is het plan verontrustend, „temeer omdat ik mid den in de onderhandelingen ben met de minis ters van financiën en van enonomische zaken in Nederland over een aangepast aardgasregi me voor de tuinders" zo zei hij. Die tuinders moeten voor de komende tijd zekerheid heb ben. Braks hoopt die onderhandelingen nog voor 1 april rond te krijgen. De minister wees er op dat vorig jaar de prijzen die Nederlandse tuinders voor hun aardgas moeten betalen gelijk liepen aan de oude prij zen. Momenteel is de situatie zo dat de tuinders ongeveer twaalf cent goedkoper uit zijn. Er moet een aanpassing komen, aldus de minister, maar ik vind dat we daar de tijd voor moeten krijgen. Braks noemde het „onbillijk dat de Eu ropese Commissie Nederland de gelegenheid niet geeft om een evenwichtige aanpassing van de aardgasprijzen te vinden." Extra loon in strijd met loonmaatregel DEN HAAG De Neder- landse Stikstofmaatschappij in Sluiskil handelt met haar toezegging van 560 gulden extra aan het personeel in strijd met het loonpauzebe- sluit. Dat is de conclusie van de Loontechnische Dienst van het ministerie van so ciale zaken, die deze week bij de NSM een onderzoek heeft ingesteld. Het bedrijf liet enkele dagen geleden weten dat de werkne mers acht maal zeventig gul den schoon zouden krijgen uit gekeerd. Volgens de directie ging het om een bestaand ge bruik en was er geen sprake van ontduiken van de loon- pauze. Volgens de industriebond FNV wordt door het stand punt van de LTD eens te meer het bewijs geleverd dat de loonmaatregel een bijzonder slechte zaak is voor de werk nemers. „Het feit dat nu blijkt, dat ook giften niet mogen, be wijst opnieuw hoe onduidelijk deze maatregel is", aldus de woordvoerder. BUITEN KANTOORUREN GEEN OPVANG; HUISARTSEN WETEN VAN NIETS" LEIDSCHENDAM Het beleid dat de Nederlandse overheid voert ten aanzien van het druggebruik, zowel de soft- als de harddrugs, faalt volkomen. Politie en huisartsen werden onvoldoende opge leid, opvang van verslaafden buiten kan tooruren ontbreekt, de voorlichting is verwarrend en de dealers worden te licht gestraft. Met een manifest van deze strekking heeft een groep ouders van drugverslaafden zich gistermiddag tot staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid gewend. Daarmee trad deze categorie betrokkenen bij het drug probleem voor het eerst in de openbaarheid. De ouders verenigen zich binnenkort in een stichting die naar de overheid toe als ge sprekspartner wil fungeren. „Van nu af zul len wij op alle mogelijke manieren blijven herinneren aan het falen van het huidige drugbeleid", zo kreeg de staatssecretaris te horen. Volgens de stichting in oprichting wordt de omvang van het drugprobleem in Neder land onderschat. „De schatting dat het om niet meer dan 15.000 personen zou gaan, is veel te laag. Ons land telt ettelijke tiendui zenden zwaar verslaafden", beklemtoonden de woordvoerders. De ouders achten het on juist dat zij zelf zowel als hun verslaafde kinderen in alle opzichten aan hun lot wor den overgelaten, wanneer de laatsten buiten kantooruren in moeilijkheden komen. In dit verband pleiten ze voor het instellen van een „Vliegende Brigade" van drugspecialis ten. Zij eisen dat huisartsen worden opge leid in eerste hulp aan drugverslaafden. Verder wil men dat justitie de drugverslaaf den die zijn veroordeeld, verplicht tot het ondergaan van een behandeling. „Er moet een eind komen aan de situatie dat elke ver slaafde die geen zin meer heeft, zich aan be handeling kan onttrekken", aldus de ouders. Het ondergaan van de behandeling zou moeten gebeuren in speciale gesloten inrich tingen. De aanbieding van het manifest werd giste ren bijgewoond door de schrijfster Yvonne Keuls die staatssecretaris Veder-Smit het eerst exemplaar aanbood van haar boek „De ouders van David S., geb. 3 juli 1959". Het boek handelt over de ontwrichting en het herstel van een gezin waarvan de oudste zoon een drugs verslaafd is geraakt. Voor een reportage over ouders van drugverslaaf den zie de weekend-bijlage Finale in onze editie van morgen. Max Heymans beeft zijn nieuwe mode collectie vcoor dit seizoen in een par fumsfeer gebracht. Alle modellen heb ben namen van beroemde parfums. Dit als lancering van zijn eerste parfum „Le Blanc", dat in mei wordt uitge bracht. Rose in vele schakeringen, van zacht babyrose tot en met shocking pink" is in deze collectie zijn favoriete kleur. Het is weer een flatteuze collectie geworden, waarvan vele vrouwen met smaak (en geld) verrukt zullen zijn. Ondanks de zeer smalle zitplaatsen op de bekende gouden stoeltjes, die opge propt naast elkaar stonden, was ieder een toch opgetogen bij bet zien van deze elegante voorjaarsmodellen. L'heure de collection (wel geen parfum), maar zijn traditionele openingsnummer, bestaat uit een roomwit tailleur met geplooide rok en klein jasje, waarop een knalrose bloese er een opvallend geheel van maakt. Daarna volgen diverse rose en sembles, trois-pièces, zevenachtste man tels en romantische japonnen in prach tige wollen stoffen en zijden imprimé's. Zijn vaak wijde en fijngeplooide rok ken zijn ook opmerkelijk korter gewor den. De schouders blijven breed door royale rugpassen of grote aangerimpel- de pofmouwen. Vage dessins in violet, mauve, rose en lavendel of combinaties van effen rose en violet zijn in ragdun ne zijde uitgevoerd, zodat vaak dubbele rokken als een koele lentebries voorbij- zweefden. Ook zijn plissé beeft bij ver werkt tot kléine avondjurkjes, gecombi neerd met wapperende capes in contras terende kleuren. (Miss Dior bleek een deux-pièces van louter pailletten met een lief wit kraagje en manchetten en voor later op de avond eveneens paillet ten voor een lange splittenrok met een diep uitgesneden topje. Hij dook ook nog even terug in de oude tijd: pothoe den, rose vosjes en rokken die in vier punten naar beneden dwarrelden deden me denken aan de meisjes van Cissy van Marxveldt Tot slot wonder Max nog enkele avond japonnen met één blote schouder en me- terswijde rokken in purperkleurig kant. En in plaats van bet geijkte bruidstoilet een lange zijden trenchcoat met precies in dezelfde rose tint met bruin een ge streepte avondjapon. Het toppunt van understatement TOSCA LEENDERS Twee robes in rose en lila In de colectle van Max Heymans Opklaringen DE BILT - Het komend et maal passeert ons land een vrij uitgebreide neerslagzone. Een depressie, die vanmorgen even zuidwest van Ierland lag, trekt via Engeland naar de Noord zee. Om deze depressie wordt met een matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west, vrij zachte lucht over West- -Europa aangevoerd. Na passa ge van deze eerder genoemde zone komen er van het westen uit enkele opklaringen voor. De temperatuur wordt de ko mende nacht rond 7 graden en loopt morgen op tot omstreeks 13 graden. Alleen in Zuidoost- -Spanje is het mooi zonnig weer met middagtemperatu- ren tot ongeveer 25 graden. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Eerst enkele buien, later meer opklaringen. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 3 gra den Max. temp.: omstreeks 10 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Weersgesteldheid v Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Z.-Umburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innabrdck Klagenfurt motregen 15 Luxemburg motregen 18

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13