Kabinet wil honderdelf F-16's erbij EG WIL THUISLAND VOOR PALESTIJNEN Spoeddebat over EG-besluit kernenergie Illegale zender opgerold Ëeidóe <3owumt Donderdag 27 maart 1980, 70e jaargang no. 21616 jthekersdifk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 - f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 $5 irtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: Jonah Tv-film „En we noemen je Jo nah" om 19.55 uur op Ned. I. en om 22.10 uur „Nos-tribune" met Joop den Uyl. Op Ned. II om 20.27 uur „Henk Elsink: Theater en thuis". Om 21.20 uur het slot van „De laatste ronde" en om 23.20 uur „Soap". Opklaringen Veel bewolking met af en toe regen, maar morgen ook enke le opklaringen. Min. temp. om streeks 7 graden, middagtemp. rond 12 graden. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid west. Morgen zon: 6.22_ - 19.05. Schev. hoogw.: 1.17 en 13.31. Laagw.: 8.58 en 21.33. istank explodeert: r\1 gewonden iCHEDE Bij een hevige pro- igas-explosie op een bouwter- in Enschede zijn gisteren vijf wvakarbeiers gewond geraakt, van hen is er ernstig aan toe. ontploffing ontstond toen bij het i/isselen van een propaangas- t de tank van een truck afgleed, rdoor de afsluiter ontzet raakte, jxplosie was zo hevig dat bouw- cers van de steigers werden ge en en een loods en een schatt in elkaar stortten. Van een be ende fabriek werd een muur et en in een straal tot driehon- meter sneuvelden vele ruiten, e uren bestond nog de kans een tweede tank eveneens zou oderen; de brandweer wist zulks oorkomen. Aanval Palesti jnen op lege autobussen TEL AVIV Palestijnse guerril lastrijders hebben vanmorgen bij het dorpje Kfar Abud op de be zette westelijke Jordaanoever (vlakbij de luchthaven Ben Goe- rion) vier Israëlische bussen aan gevallen. In Tel Aviv is bekendgemaakt dat de bussen geen passagiers vervoer den, omdat zij Arabische arbeiders gingen halen in een naburig stadje. De Palestijnen staken de bussen in brand, waarna zij kans zagen te ontsnappen. Het Israëlische leger heeft het gebied rond. Kfar Abud hermetisch afgesloten. Moskou plundert Afghaans aardgas TEHERAN Moskou plundert de aardgasvel den van Afghanistan en heeft dit jaar reeds der tig maal zoveel gas geïmporteerd als in 1979, maar wel tegen de helft van de wereld- prijs. Dit heeft de staatsradio van Iran be kend gemaakt. Volgens de Iraanse staatsradio heeft het pro-Russische regiem in Kabul dit jaar 2.325 miljard kubieke meters gas uitgevoerd tegen een prijs van 80 dollar (plm 160 gulden) per 1000 kubieke meter. De wereldprijs is 160 dollar (320 gulden). Cent moet blijven DEN HAAG De cent moet blij ven, zegt de Consumentenbond. De bond heeft er bezwaar tegen als ons kleinste muntje wordt afge schaft, omdat gevreesd wordt dat de consument meer zal moeten be talen voor het verdwijnen van de cent dan de staat voor het maken van centen. De Consumentenbond denkt dat het niet zo zal gaan als wordt voorgesteld: afronden tot en met twee cent naar beneden en van drie cent af naar boven. De bond vreest dat al gauw alle prij zen naar boven zullen worden af gerond op een stuiver, jen dat dit vooral op de levensmtddelenprij- zen zal gaan inwerken. De rege ring zelf heeft de cent zo schaars gemaakt, aldus de bond, omdat zij de jaarproduktie van 100 miljoen in 1970 heeft laten zaken tot 15 miljoen de laatste jaren. Actiegroep dreigt Dodewaard met kort geding DODEWAARD De actiegroep „Stop Dodewaard" heeft de beheer der van de kerncentrale in Dode waard gedreigd met een kort geding, omdat de centrale in strijd zou han delen met de haar verleende vergun ningen. Volgens de actiegroep bevin den zich momenteel op het terrein van de centrale 324 elementen, ter wijl de vergunningen voorschrijven dat er niet meer dan 316 mogen zijn. De gemeenteraad van Dodewaard be sloot gisteravond een brief naar de regering te sturen waarin wordt ge zegd dat de centrale dicht moet, in dien er dit jaar geen definitieve op lossing komt voor de opslag en afvoer van gebruikte elementen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet overweegt in de komende negen jaar 111 nieuwe F-16 ge vechtsvliegtuigen aan te schaffen. Binnen kort worden hierover onderhandelingen ge voerd met de Amerikaanse regering en de producent van de F-16, het Amerikaanse be drijf General Dynamics. Dit hebben minis- ter Schol ten (Defensie) en zijn staatssecre taris Van Eekelen gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in een rapport over de situatie rond de Luchtmachtvloot. Van de 111 F-16 toestellen zullen er 81 bestemd zijn ter vervanging van de momenteel in ge bruik zijnde NF-5 bommenwerpers en 30 ter compensatie van vredesverliezen door ongeluk ken. Drie weken geleden is boven het IJssel- meer nog een F-16 neergestort. Dit toestel maakte onderdeel uit van de nog tot 1984 lo pende aankooporder van 102 F-16 vliegtuigen ter vervanging van de Starfighters. (Vannacht verongelukte een F-16 bij een oefening op de Amerikaanse basis te Salt Lake City). SHINGTON De Dpese Gemeen- ip zal eigen voor- en voor het Pales- ;e vraagstuk aan- en als de komen- besprekingen in hington van presi- Sadat van Egyp- i premier Begin Israël niet zullen :n tot een door- k, zo heeft Gaston de Luxem- ;se minister van enlandse Zaken ?*é}ie deze zomer het voorzitterschap eedt in Was- fton gezegd na een erhoud met zijn rikaanse collega us Vance. Afhankelijk van de vraag of de 111 nieuwe F- 16 toestellen rechtstreeks in de USA worden gekocht of, zoals nu bij de 102 opvolgers van de Starfighters gebeurt, gedeeltelijk in Nederland worden gebouwd (hetgeen duurder is, maar wel de Nederlandse industrie ten goede komt), zul len de nieuwe vliegtuigen op het huidige prijs peil ca. 1,7 miljard of 2,1 miljard gaan kos ten. In het „Situatierapport" concluderen Scholten en Van Eekelen dat de F-16 om velerlei rede nen de meest geschikte kandidaat voor de ver vanging van de NF-5 jachtbommenwerper is. In totaal zijn zeven types onderzocht. Niet al leen heeft volgens de bewindslieden de F-16 in verhouding tot de prijs het beste prestatiever mogen, maar tevens is het een voordeel dat ons land al over F-16 toestellen beschikt. Niet al leen wordt daarmee de standaardisatie van hel vliegtuigenbestand van de Luchtmacht bevor derd, maar ook kan bij aankoop van F-16's mei minder vliegtuigen worden volstaan dan wan neer er een ander type zou worden aangeschaft Nederland heeft ingestemd met kernprogramma EGjj Uit onze krant van dinsdag 25 maart. NA BERICHT IN ONZE KRANT: DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Van der Stoel (PvdA) heeft vandaag de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische zaken) aan de tand gevoeld over het recente besluit van de EG-ministerraad om meer fabrieken voor de opwerking van uranium en meer snelle kweekreactoren te bouwen. Aan leiding tot dit spoeddebat was de berichtgeving van onze correspondent in Brussel, Mare de Ko- ninck, in onze krant van gisteren. Bij de opwerking van uranium komt het zeer gevaar lijke plutonium vrij, waarmee ook kernwapens ge maakt kunnen worden. Van der Stoel wil weten of Nederland zich vóór dit besluit heeft uitgesproken en zo ja, hoe dat dan valt te rijmen met het Nederlandse standpunt dat besluiten over toepassing van vreedza me kernenergie worden opgeschort tot na de brede maatschappelijke discussie. Van der Stoel wil ook weten of ons land erop heeft aangedrongen te komen tot een internationaal opsla gregime voor plutonium. Als de EG daar niet aan meedoet kunnen ook andere landen zich aan dit regi me onttrekken, waardoor het gevaar voor de ver spreiding van kernwapens wordt vergroot. Ook Spanje, kandidaat EG-lid, zou zich bij het initiatief willen steu- nen. Het initiatief houdt onder meer in een her ziening van de VN-re- solutie nr. 242 waarin men dan duidelijk wil uitspreken dat de Pales tijnen. recht hebben op een eigen staat. De Amerikanen hebben zich tot nu toe ondub belzinnig verzet tegen herziening van deze VN-resolutie na de Zes daagse oorlog in 1967 die het Palestijnse vraagstuk herleidt tot een vluchtelingenpro bleem. De Veiligheids raad van de VN houdt aanstaande maandag een spoeddebat over het Palestijnse vraagstuk. Vandaag is in het Egyp tische Alexandrië zon der uitzicht op een doorbraak een van de laatste overlegronden begonnen tussen Israë liërs en Egyptenaren over zelfbestuur voor de Palestijnen. Streef datum voor het einde van de onderhandelin gen is 26 mei. Egypte wil daarna alleen nog maar praten als voor dien tastbare resultaten zijn behaald. Premier Begin ver klaarde voor de televi sie dat Israël nieuwe nederzettingen zal stichten in de bezette westelijke Jordaanoe ver, het gebied waar potentieel een Palestijn se staat gevestigd zou kunnen worden. iendelijk IK.VCOR DU1-2FNP S IPEH SNOEPT Ie jeugd steeds meer geld J geven heeft... ihen de tandartsen de st van „gebitsvriendelijk" toe. Bankenbosch vraagt - collectief gratie VEENHUIZEN De gedeti neerdencommissie van de ge vangenis en rijkswerkinrich ting Bankenbosch in Veenhui- zen heeft prinses Beatrix na mens alle gedetineerden ge vraagd ter gelegenheid van haar troonsbestijging collectie ve gratie te verlenen. Van Agt heeft gratiëring uit de tijd ge noemd, maar, zo stellen de ge detineerden, waarom het ko ningschap weer een stap terug laten doen? Een van de rech ten van de koning is het verle nen van gratie. Waarom zou ook deze daad van de regerend vorst of vorstin uit de tijd zijn? advertentie Meer dan 100 soorten deuren, paiketvloeren en houten wanden in onze showroom. Tóch even kijken bi] DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Op het terrein van de Verenigde Touwtabriek Zaterdags tot 5 uur geopend. ADVERTENTIE rectificatie %(Sr Den Haag telt al 8000 onbewoonde huizen Intensief overleg ook landelijk over leegstand woningen DEN HAAG Het toene- mend aantal leegstaande wo ningen en het daarop inge diend ontwerp voor een leeg- standswet heeft geleid tot het openen van intensief overleg tussen de verantwoordelijke bewindslieden en enkele socia listische Tweede Kamerleden. Dit in verband met het socia listisch initiatief-wetsontwerp over de leegstand dat enkele jaren geleden is ingediend. De raadscommissie Volkshuis vesting van Den Haag heeft het voorstel leegstand wonin gen gisteren goedgekeurd. Daarmee wil men in Den Haag de leegstand van ge meentewoningen tot een mini mum beperken. Onder meer alle gekraakte woningen kun nen dan aan de hand van een nieuwe verordening worden ontruimd. Voor krakers kun nen daarna wel, overigens al leen na afweging van de ur gentie, bepalingen gelden dat zij via een huurcontract of an derszins aan woonruimte wor den geholpen. Verankerd in het ijs Dit zijn twee van de ongeveer dertig schepen die vast liggen in het ijs voor de Finse kust. Ze zullen nog even geduld moeten hebben, want de Finse ijsbrekers hebben het, in verband met een staking, laten afweten. Mariene Dietrich wint proces PARIJS Twee fotografen, die een jaar geleden hebben gepro beerd vanuit een mobiele kraan foto's te maken van Mariene. Dietrich in haar Parijse woning, zijn gisteren veroordeeld we gens „inbreuk op de persoonlijke sfeer". Bruno Mouron en Bernard Wis kregen ieder 2000 gulden boete en zij moeten aan Mariene in totaal 2500 gulden betalen. LEIDEN De plitie heeft gisteravond in samenwer king met de P.T.T. de zend apparatuur van een 39-jari- ge Leidenaar aan de Bee- thovenlaan in beslag geno men. Nadat omwonenden bij de politie storingsklachten had den gespuid, werd tot actie over gegaan. De roepnaam van de zendpiraat was 'Jimmy black power'. Het betreft een veertig kanaals zender met een vermogen, dat veertig maal zo hoog is als de wettelijk toegestane sterkte. Gegijzelde" pop terug De achtjarige Stephanie Dressin in San Diego (VS) is weer helemaal geluk kig. Na tien maanden is zij eindelijk herenigd met haar pop. De pop was al die tijd „gegijzeld" door haar vroegere babysit, die op die manier de be-> taling van achterstallig babysitloon wilde afdwin gen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier- wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1