)ok bij deel militairen gewetens bezwaren over gebruik van kernwapens Mooie mensen voorzichtig debuut van Belinda Meuldijk Academische ziekenhuizen nog niet overhevelen BURGERLIJKE STAND KORTWEG KORTE METTEN heologen: Augsburgse Confessie belijdenis van het ene geloof LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA 9 77. ILVERSUM Op de omslag van „Mooie mensen", romandebuut van de lilversums actrice/schrijfster Belinda Meuldijk, prijkt de Engelse popgroep „Japan,, in opzichtige kleuren. De sfeer ran deze omslag heeft directe nding met de inhoud, waarin schrijfster een onbarmhartig beeld geeft van het pop fenomeen, met alle daaraan verbonden bijverschijnselen. Belinda (dochter van Wim Meuldijk, de schepper van Pipo): „Als actrice ben ik te fhankelijk van aanbiedingen; als schrijfster kan ik mijn igen opdrachtgeefster zijn en an ik werken wanneer ik dat wil. Ik wil niet horen bij de ïensen die zich laten werken, niets van zichzelf kwijt kunnen. Daarom ben ik gaan schrijven. Ik heb in „Mooie mensen", dat 9 april ten doop wordt gehouden, een wereld willen beschrijven die ik uit hservaties en ervaringen heel (oed ken; de mensen die erin voorkomen kan je elke dag [enkomen. De gebeurtenissen, soms hard, vernederend en onvoorstelbaar, tekenen de srkelijkheid. Aan de ene kant b ik het gevoel, dat ik met dit lek m'n ei kwijt ben en dat ik volgend jaar bijvoorbeeld als eeldhouwer aan het werk zou unnen zijn. Ik wil veel doen, eel ervaren. Maar ik heb m'n uitgever Elsevier ook al een eede manuscript aangeboden en ik heb al ideeën voor een derde boek. Misschien ga ik orgoed door als schrijfster; ik reet het nog niet, ik weet ook niet, of ik goed genoeg ben". Belinda Meuldijk, schrijfster van „Mooie mensen". De 25-jarige Belinda staat vaag op het punt van afscheid nemen van een wat woelig aantal jaren en heeft dat afscheid misschien al beklonken met de uitgave van „Mooie men sen", bedoeld voor een publiek dat duidelijk ouder is dan veertien, maar wellicht wat moeite heeft met volwassen worden. De schrijfster: „Literatuur is het niet. Ik zou het eerder treinlectuur willen noemen, van dat werk dat je in de trein leest en er niet zo veel toe doet." Die laatste relativerende opmerking kan bescheiden en aardig klinken, maar is in tegenspraak met wat Be linda eerder opmerkte over „haar ei kwijt willen". De schrijfster rekent af 'met ervaringen en observaties uit het verleden en houdt haar lezer met het boek het waarschuwings bord voor: „Pas op, valkuilen". Uitgever Wim Hazeu (Elsevier) van Belinda: „Dit onderwerp is niet eer der zo in boekvorm verschenen". Inderdaad is het relaas van Belinda een aaneenschakeling van bekwa me observaties, al kan men aanmer kingen hebben op haar taalgebruik. Zij is uitstekend op de hoogte met de grove taal van het spettervolk, maar men kan wel bezwaren aan voeren tegen haar slordige beheer sing van het Nederlands, het ge reedschap van de schrijfster. Belinda Meuldijk volgt in haar'boek een jonge fotografe, die een tragisch ongeval achter de rug heeft en op namen moet maken van een pop zanger die op het hoogtepunt staat van een wereldcarrière. Deze foto grafe laat zich graag voor alles ge bruiken om maar in de buurt van de zanger te mogen blijven en zij is zich er nauwelijks van bewust, dat zij betrokken raakt bij een wereld omspannende heroïnezaak, die haar later funest zal worden. De lezer moet wennen aan veel wis selende scènes. Hij moet ook genoe gen nemen met een groot aantal verwarringstichtende namen en met het Nederlands van Belinda. Daar staat echter tegenover, dat de schrijfster de ontwikkeling van haar hoofdpersoon, de fotografe, knap op schrift heeft gesteld. Hoe snel dit werk ook tot stand is geko men, in die ontwikkeling is geen haast te bespeuren; de aftakeling van de fotografe wordt pijnlijk nauwgezet gevolgd. De dialogen zit ten logisch in elkaar en de hoofd personen zijn geloofwaardig. De termen die Belinda Meuldijk ge bruikt passen in het wereldje van de hard drugs; daarvoor stonden ga rant de ervaringen van de schrijf ster zelf en die van Herman Brood, die de tekeningen voor dit boek maakte. Belinda: „Herman en ik zijn al lan ge tijd bevriend, al liet die vriend schap soms te wensen over. Ik sprak vaak met Herman over het boek en hij maakte dan, in gedach ten, tekeningen. Die tekeningen bleken heel goed in het boek te pas sen en deze zijn er dan ook in ver werkt". De schrijfster distancieert zich van het wereldje dat zij beschrijft: „Ik ben nergens aan verslaafd, ik heb nooit gespoten en ik heb weinig ge meen met de hoofdpersoon, al heb ik foto's gemaakt, onder meer van popgroepen. Maar de meisjes die in net boek zijn beschreven bestaan werkelijk; van die veertien, vijftien- Jarige kinderen, die alles doen om ïun idool maar te zien of aan te ra ken. In feite heb ik niets hoeven te verzinnen, al heb ik niet aan be staande personen gedacht. Het be staat uit mengsels van eigen erva ringen, observaties en wat ik tijdens gesprekken te weten kwam. Ik heb er niet bewust een boodschap in willen verwerken; maar als men die er wel uithaalt, dan is die er onbe wust ingelegd. Het schrijven ging vanzelf; ik heb er drie weken over gedaan. Maar dan ook hele dagen achterelkaar, waarin ik niets anders deed dan schri maal zo vanzelf Erg zwaar tilt Belinda Meuldijk niet aan haar debuut; zij slaat haar twee de werk „Nominé" hoger aan. Dat boek ligt overigens nog bij de uitge ver op beoordeling te wachten. En een derde moet nog geschreven worden. Belinda: „Maar de ideeën ervoor heb ik wel in mijn hoofd. Misschien is dat met „Mooie men sen" ook zo gegaan; dat ik zo snel kon schrijven omdat ik het verhaal al helemaal kende". Het debuut van Belinda Meuldijk „Mooie mensen" wordt tijdens een bijeenkomst op 9 april officieel ten doop gehouden; Herman Brood heeft toegezegd daarbij aanwezig te zijn, evenals de Engelse groep Japan en anderen. Over de Belgische pre sentatie wordt nog overleg gevoerd. Later verschijnt in Londen de En gelse vertaling. Belinda: „Die heb ik zelf gemaakt; in het Engels is „Mooie mensen" niet alleen wat dikker, het is ook beter geworden". Ook het tweede boek „Nominé" zou taalkundig beter zijn, geschreven aan een wrak tafeltje in haar huis in Hilversum, onder het toeziend oog van een zwarte kat, volgens Be linda „absoluut zonder gevoel voor humor" en een hond, een vriende lijke lobbes die niemand kwaad zal doen. „Maar hij heeft weer modder- poten". Tot voor kort wist Belinda Meuldijk zich omringd door onrust en probeert zij daarvan afstand te nemen. Die is er nu letterlijk. Afge lopen weekeinde reisde de actrice- /schrijfster af naar Spanje. „En ik kom niet eerder terug dan de ne gende april, bij de presentatie van „Mooie mensen". Het is nu welletjes geweest". FRITS BROMBERG Een van de tekeningen van Herman Brood, opgenomen in Belinda's boek. TWEEDE KAMER: BESLISSING ONVOLDOENDE ONDERBOUWD DEN HAAG CDA, WD, PvdA, D'66 en SGP vinden niet dat academische zieken huizen zomaar onder de ver antwoordelijkheid mogen komen van de minister van volksgezondheid. Woordvoerders van deze par tijen hebben dat gisteren laten blijken bij de behandeling van een principe-besluit van deze strekking, dat al door de rege ring was genomen. Op het ogenblik vallen de academi sche ziekenhuizen onder de uiteindelijke verantwoorde lijkheid van minister Pais van onderwijs en wetenschappen. De Kamer vindt dat de over heveling die de regering wil, te weinig is onderbouwd. De CDA-er Lansink eiste in een motie uitstel van de beslissing met maximaal drie jaar. In de tussentijd, aldus Lansink, moet goed overleg volgen met alle betrokkenen. In het wereldje van de academische zieken huizen was men nogal ge schrokken van het regerings plan. Dit houdt een scheiding in tussen de ziekenhuizen en de medische faculteiten, ter wijl ze nu in één organisatie zitten: de staf van de ene zit in het bestuur van de andere. .F ysiotherapeuten gaan behandeling niet beperken UTRECHT Het hoofdbe- stuur van het Nederlands ge- nootschap voor fysiotherapie heeft zijn leden geadviseerd de patiënten die behandeling te blijven geven die zij na over leg met de verwijzend arts no dig vinden. Dit ondanks de be perkingen voor rekening van het ziekenfonds na 1 april, waartoe staatssecretaris Ve der-Smit heeft besloten. De beperkingen richten zich op de zg. applicaties, d.w.z. warmtetechniek, elektrische prikkels, infra-rood bestralin gen etc, die samen met de be wegingstherapie en massage therapie volgens de fysiothera peuten een geheel vormen. De staatssecretaris wil door beper king van het aantal handelin gen een besparing van bijna 60 miljoen gulden bereiken, maar de fysiotherapeuten zeggen dat door dergelijke besparingen andere, duurdere vormen van behandeling langer gaan du ren, waardoor de patiënten ook langer ziek of arbeidson geschikt blijven. LEIDEN Ondertrouwd: F. T. G. M. van der Hulst en T. J. de Romijn; P. C. van der Steen en H. Sieders; H. G. W Brussel en J. A. Batist; N. L. T. Kozman en M. E. C .A. J. Janson. Geboren: Alexa Sylvia d. v. J. M. Gevers en P. Oliemans; Steven Mari- nus Adrianus Carolus z. v. V. J. J. P, van Heuven en P. J. Roose; Hans Ar nold z. v. F. W. van der Zwan en A. C. E. Bak; Atilla Fadil z.v. F. Cengiz en M. J. Otter; Kirsten Tamara d. v. L. J. Eikerbout en D. S. van Mameren; Yvonne Angelique d. v. F van Voor bergen en M van Beelen; Roland Adriaan z. v. J. de Graauw en W. M. A. Kruizinga; Shailendra Misier d. v. D. Jawalapersad en K. Ramsoedit Overleden: G. J. de Graaft, geb. 02 okt. 1909, man; M. van Fraassen, geb. 03 apr. 1887, geh. gew. met G Meulenberg; M. van Leeuwen, geb. 15 apr. 1913, man; J. Hannaart, geb. 15 dec. 1884, geh. gew. met J. W. van Staden; P. M. R. Versteegh, geb. 25 jun. 1911, man; D. C. L. Schaap, 10 dec. 1963, dochter; J. van den Bliek, 16 mrt. 1905, geh. gew. met G. Looijestijn; A. A. van Lui)k, 20 jan. 1906, man; W. F..G. Stein, 31 okt. 1919, man; A. G. Silvester, 04 jul. 1911, man; A. G. Knol, 19 jun. 1965, Tuinhekken gestolen gymnasium LEIDEN Onbekenden hebben gistermiddag tussen 12.30 uur en 13.00 uur van het terrein van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruyn- laan twaalf ijzeren tuinhek ken gestolen. De hekken zijn eigendom van de gemeente en vertegen woordigen een waarde van 8400 gulden. Hazerswoude Burgemees ter en wethouders van Hazers woude willen 15.000,- uit trekken voor de volksfeesten en de activiteiten op de scho len ter gelegenheid van de ab dicatie van de Koningin ten behoeve van haar dochter prinses Beatrix én de herden king van de bevrijding op 5 mei. De Oranjecomités zullen waarschijnlijk extra activitei ten ontplooien en om dit te sti muleren adviseren de leden van het college om het aan vankelijk beschikbaar gestelde bedrag van 5000,- te verho gen tot 15.000,-. De gemeen teraad moet donderdagavond over het voorstel beslissen. Hazerswoude De ledenstop bij de Hazerswoudse tennisve reniging TeHaDo is opgehe ven. Dit houdt verband met de uitbreiding van het tennispark van de club uit het dorp; op 15 april hoopt men de thans in aanleg zijnde zesde gravelbaan in gebruik te nemen. Intussen wordt bij TeHaDo al gedacht aan een nieuw clubhuis. De parkbeheercommissie van de vereniging dat het thans in ge bruik zijnde clubgebouw nog zo'n jaar of zeven mee kan. Daarom wordt, waar mogelijk, nu al gereserveerd voor dit project dat men in de toekomst wil realiseren. militair die een beroep doet op wet gewetensbezwaren wordt ge il als een individu dat voor zijn en gewetensnood een oplossing ift gevonden. Op deze wijze rdt de schijn gewekt, dat mili- ren die in dienst zijn en blijven en gewetensbezwaren mogen en nnen hebben. Het is echter be id, dat een deel van de militai- i wel degelijk gewetensvragen It over het eventuele gebruik Q kernwapens. Het is moeilijk >r hen om hiervan in eigen om- ving melding te maken. Het is mers maar de vraag of je mili- r kunt zijn als je niet aan het ge bruik van kernwapens mee wilt doen. Dit staat in een gezamenlijk werkstuk van het studie- en documentatiecen trum van de Protestantse Geestelijke Verzorging en het Militair Pastoraal Centrum van de rooms-katholieke geestelijke verzorging bij de Neder landse krijgsmacht. De publikatie is tot stand gekomen op initiatief van de „werkgroep geestelijke verzorging vredesvraagstukken waarin drie aalmoezeniers, vier predikanten en drie humanistische raadslieden zitten. De werkgroep zegt het te betreuren, dat de geestelijke verzorgers in de krijgsmacht geregeld worden gecon fronteerd met de opvatting, dat zij •door hun werk zonder meer achter de doelstellingen van de organisatie die nen te staan. De leden van de werk groep zeggen slechts één van de vijf doelstellingen van het leger te kun nen accepteren en wel de „politioneel- internationale": „het ter beschikking stellen van militairen aan een vredes macht van de Verenigde Naties zou in plaats van een min of meer vergeten neventaak tot dé taak van de krijgs macht moeten worden." Met de andere vier oorlogsvoering met massaal geweld, oorlogsvoorko- ming door middel van dreiging met massaal geweld, bijstandsverlening aan het overheidsgezag en rampen bestrijding zijn de leden van de werkgroep het niet zo eens. De werkgroep meent, dat de Verenig de Naties een machtscentrum moeten vormen dat werkelijk in staat is om de vrede in de wereld te beveiligen. Zolang dat nog niet is bereikt, zal het tot de taak van de nationale staten en de huidige bongenootschappen blijven behoren daar zelf zo goed mogelijk voor te zorgen. Daarom speelt de krijgsmacht nog een grote rol, maar intussen wordt het niet verantwoord geacht met nucleaire vergeldingswa pens te blijven dreigen, aldus de werkgroep. Paus Johannes Paulus II zal, waarschijnlijk in juni, naar Parijs gaan voor een bezoek aan de zetel van de UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, weten schap en cultuur. Hij zou daar dan een toespraak houden. Het dagblad „France Soir" heeft eerder bericht, dat de paus van 2 tot 6 juni in Frankrijk zou zijn en naar Lisieux zou gaan voor een bezoek aan het klooster waar de heili ge Theresia van Lisièux overleden en begraven is. Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is gepromo veerd tot doctor in de sociale wetenschappen Ph. Quarles van Ufford op een proef schrift, getiteld „Grenzen van internationale hulpverle ning. Een onderzoek naar de samenhang van de aard en de effecten van de hulprela tie tussen de Javaanse kerk van Midden-Java en de zen ding van de gereformeerde kerken in Nederland". Dr. lier de titel „Confessio Augusta- belijdenis van het ene geloof' is Duitsland het eerste gemeen- lappelijke katholiek-lutherse nmentaar verschenen op de Augs- rgse Confessie,- de grondbelijdenis ■D de lutherse kerk. Twaalf katho de en twaalf lutherse theologen t verscheidene landen hebben er in meegewerkt. pelijk onderzoek nagegaan in hoeverre een gemeenschappelijk katholiek-luthers ver staan van de Confessio Augustana mogelijk is. Zij kwamen daarbij tot een fundamenteel positief antwoord. Aanleiding tot het onderzoek was de in de af gelopen jaren gevoerde discussie over de mo gelijkheid van een katholieke erkenning van de Augsburgse confessie als een legitieme uit drukking van een gemeenschappelijk christe lijk geloof. In de inleiding van het 364 pagina's tellende werk, dat zowel in Paderborn als Frankfort is uitgegeven, wordt beklemtoond, dat het ge meenschappelijk onderzoek „generlei offi- cieel-kerkelijke status" heeft en geheel „on der de verantwoordelijkheid van de deelne mende auteurs" valt. Als resultaat van het gemeenschappelijke werk wordt in de evalu erende samenvatting gesteld, dat de Confessio Augustana „niet slechts de bedoeling had ge tuigenis af te leggen van het gemeenschappe lijk katholiek geloof," maar dat ook haar in houdelijke uitspraken feitelijk in hoge mate moeten worden opgevat als uitdrukking van deze katholiciteit. Teruggrijpend op de Augsburgse belijdenis is men gekomen tot een gemeenschappelijke opvatting van het centrum van het christelijk geloof, ook al zijn er vragen open gebleven en ook al kunnen de auteurs de tekst „niet als gemeenschappelijke belijdenis van het ene katholieke geloof uitspreken". Quarles van Ufford werkte enige jaren te Salatiga (Indo nesië) en is sinds 1968 als we tenschappelijk hoofdmede werker verbonden aan de VU. De inkomsten van de inter- nationale hulporganisatie „Kerk in Nood/Oostpries- terhulp" zijn vorig jaar met 33,6 procent gestegen tot ongeveer 73 miljoen gulden. De waarde van de giften in natura steeg met 11,5 procent tot ruim 18 miljoen gulden. De organi satie telt meer dan 600.000 weldoeners. Ook in 1979 heeft de organisatie weer hulp verleend aan vluchte lingen, vervolgde en be dreigde kerken. De basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten houdt op zaterdag 19 april te Utrecht een bijeenkomst over „basis en vrede, de bijdrage van basisgroepen aan de vre desbeweging". Onderdelen zijn onder meer een spreek beurt van Laurens Hoge- brink, samensteller van het kernwapenrapport van de hervormde kerk, een optre den van het Nationaal Hekel- cabaret en een „media markt". Er zijn vijf thema- groepen en vier werkgroe pen. De Boliviaanse jezuiet Luis Espenal is dood aan getroffen in het centrum van de hoofdstad La Paz. Enkele uren tevoren was hij, volgens ooggetuigen, midden in de stad plotse ling verdwenen. De 46-jari- ge pater stichtte in 1979 het gematigd-linkse weekblad „Aqui", waarin hij bij her haling krachtige kritiek le verde op de rechtervleugel in de Boliviaanse politiek en het leger van Bolivia. Tot nieuwe pro-nuntius in Indonesië is door de paus .be noemd de 48-jarige Spanjaard Pablo Puente, die tegelijker tijd titulair-aartsbisschop werd. Hij is verbonden ge weest aan de nuntiaturen in Paraguay, Santo Domingo, Kenia en Libanon. Het laatst was hij nuntiatuurraad bij de pauselijke vertegenwoordi ging in Belgrado. Een delegatie van de raad van christenen en joden heeft een bezoek aan de paus gebracht Deze moe digde de raad aan met on verminderde inzet in te gaan tegen elke vorm van vooroordelen, intolerantie en discriminatie. De vice- president van de raad, Sid ney Corob, prees na de au diëntie de bemoeienis van de paus voor de vrede in het Nabije Oosten. Hij deelde mee, dat de raad de Saus had gevraagd ook in e toekomst de aandacht van de katholieken in de gehele wereld te vestigen op het probleem van het

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9