oordwijkerhoutse bibliotheek naar >t. Jozefschool C Plan voor renovatie woningbezit Leiderdorp Reddingsbrigade wijkt voor zendamateurs joordwijk wil meebetalen aan woningbouwplan m Hoofdverdachte Hillegomse hotelbrand veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden Schoolhoofd Vaartjes neemt afscheid van Noordwijks onderwijs Proefrijden in een Peugeot. 5EGELS VAN RIJKSOVERHEID ZIJN TE STAR' Duinrell uit winterslaap Jongetje (7) aangereden Foreholte - Bierman B.V. EG IO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA 7 iRDWIJKERHOUT de huisvesting van de ]n jasje gegroeide open bibliotheek in Noord erhout is in verschillen- commissies een nieuwe elijkheid naar voren ge- ht. De gedachten gaan MHkiit naar de benedenver- BflHing van de St. Jozef- roWol aan de Langevelder- BH Het R.K. Schoolbestuur ^^^Woordwijkerhout is van ^^9 deze school te gaan af- pn- Rt Jozefschool had al wat l aa Korr Cr l ;omt mede door het feit, binnen een straal van paar honderd meter twee olieke scholen staan. De Ire school is De Prinsen - ban de Nolenslaan. Beide Jen staan dan ook nog in gebied, dat weinig poten- lleerlingen levert daar het 5oud uitbreidingsplan is. schoolbestuur laat nu De 5,-. Prinsenhof de leerlingen op vangen en gaat de Jozefschool afbouwen. Met ingang van het volgend schooljaar is het dan ook al mogelijk dat de gehele benedenverdieping van deze school vrijkomt. In verschil lende commissies is door wet houder Van der Klaauw (CDA) de suggestie geopperd deze ruimte te gebruiken voor de huisvesting van de biblio theek. De huidige bibliotheek aan de Kerkstraat is veel te klein en moet nodig een ruimere huis vesting krijgen. Over deze kwestie is de afgelopen tijd ook een politieke strijd ge weest. Met name de fractie van de PvdA wilde alleen met de realisering van de evene mentenhal meegaan als ook een oplossing voor de biblio theek werd gevonden. De PvdA was gepikeerd over het feit, dat de raad geen prioritei ten had kunnen aangeven. Het ging hierbij dan om de uitbrei ding van het gemeentehuis, de uitbreiding of nieuwbouw van de bibliotheek en de bouw van een evenementenhal. De PvdA vond dat het college de bouw van, de evenementenhal 'had doorgedrukt. De andere fracties binnen de raad tilden niet zo zwaar aan het ver meende doordrukken van het college. De toenmalige burge meester, de heer Bosma, ver klaarde namelijk keer op keer, dat er genoeg geld was om al les te realiseren. Vorig jaar werd dan ook beslo ten de bouw van de evene mentenhal aan te pakken. Te vens werd besloten de uitbrei ding van het gemeentehuis en de uitbreiding of nieuwbouw van de bibliotheek te laten be geleiden door een raadscom missie ad hoe. Deze commissie had niet te klagen over gebrek aan mogelijkheden. Allereerst was er de mogelijkheid de bi bliotheek aan de Kerkstraat uit te breiden. Bijna niemand ziet iets in deze mogelijkheid, omdat dit ten kost zou gaan van het parkeerterreintje ach ter de bibliotheek. De parkeer problemen op de Kerkstraat zouden er nog groter door worden. Een ander mogelijk heid kreeg de commissie mee van de PvdA. Deze fractie pleit fel voor het bouwen van een nieuwe bibliotheek bij of tegen de evenementenhal, zo dat er een echt sociaal-cultu reel centrum ontstaat. De an dere fracties hebben tot dusver nog niet bijster enthousiast ge reageerd op dit plan. Verder was er ook de mogelijkheid de bouw van de bibliotheek te be trekken bij de uitbreiding van het gemeentehuis. Deze moge lijkheid schijnt door gebrek aan voldoende ruimte ook weinig kans van slagen te heb ben. Een nieuwe mogelijkheid om de bibliotheek eindelijk een ruimer jasje te geven is nu dus de benedenverdieping van de Jozefschool aan de Lange- velderweg. LEIDERDORP Het PvdA-gemeenteraadslid Frans Leijnse vindt dat er op korte termijn duidelijk heid moet komen over de toekomst van het gemeente lijke woningbezit aan de Doeslaan, Hoofdstraat en Jaagpad. „Na 10 jaar einde lijk een oplossing?" is de ti tel van een door hem opge steld rapport, waarin hij tot de conclusie komt dat reno vatie van de woningen voor de bewoners de beste oplos sing zou zijn. De huren zouden volgens hem door de inbreng van de ge meente tussen f 200,- en 250,- per maand kunnen uit komen. De gemeente heeft zich volgens het PvdA-raads- lid tegenover de bewoners verplicht omdat zij jarenlang in onzekerheid verkeren. Leijnse stelt zich op het stand punt dat uiterlijk 1 juli 1980 de beslissing voor renovatie moet zijn gevallen. Zo niet, dan moeten de woningen voor een prijs van 20.000,- 30.000,- aan de bewoners worden ver kocht. Als voorwaarde stelt hij, dat zij meedoen aan het gezamenlijk opknappen. Het verlies aan huurwoningen moet worden gecompenseerd door de bouw van een gelijk aantal nieuwe woningwetwo ningen onder andere op het terrein van de oude muziek school aan de Hoofdstraat. Leijnse is verder van mening dat alles moet worden voorko men dat de zaak weer op de lange baan wordt geschoven. Om die reden wijst hij nieuw bouw af. De bewoners W. van Oosten en J. Bloemzaad, die meerdere malen actie hebben gevoerd voor verbetering van hun wo ningen, zijn zeer ingenomen met het initiatief van de heer Leijnse. „Het is te hopen dat er iets uitkomt" zo stellen zij. Het rapport van de heer Leijnse wordt namens de PvdA-ge- meénteraadsfractie aan net college van Burgemeester en Wethouders aangeboden. KATWIJK Doordat vanaf 3 maart de 28 mc-band beschikbaar gesteld is voor alge meen gebruik door niet-gediplomeerde ra dio-amateurs, is de Katwijkse Reddingsbri gade genoodzaakt om van golflengte te ver anderen. De Radio Controle Dienst van de PTT heeft daarom aan de reddingsbrigade een aantal kanalen in de 160 MHz-band toe gewezen. Wel is het nu nodig om een nieuw zend- en ontvangstpark aan te schaffen. Voor de kosten van 31 duizend gulden zal morgen aan de Katwijkse gemeenteraad subsidie gevraagd worden. Het twee jaar oude zendpark van de reddings brigade, die de 11 portofoons tijdens het sur veilleren in de zomermaanden gebruikt, moet worden vervangen door apparatuur in de nieu we frequentie. In overleg met deskundigen heeft de K.R.B. besloten om voor het werk op zowel de Zuid- als Noordpost vaste apparatuur aan te schaffen en voor dat in de brandingsbo- ten twee waterdichte portofoons. Daarnaast zijn vijf portofoons nodig voor het gebruik op strand en in de motorvletten. De aanschafkosten van deze nieuwe installaties zijn begroot op 31 duizend gulden, waarvoor de KRB een eenmalige investeringssubsidie aan vraagt. Verder komen daar nog bij de aanschaf kosten van twee extra portofoons, die de KRB ten behoeve van de gemeentelijke rampenbes trijdingsorganisatie in bruikleen heeft. Voor de aanschaf van deze apparatuur is nogmaals 5275,nodig. jdwijk De rijksoverheid maakt ouwen van goedkopere woningen •gelijk. Dat komt door de starre re- ^igen van het ministerie en daarover de Noordwijkse gemeenteraad gis- rond unaniem bijster slecht te spre- was het geval? Er lag een voorstel op om te starten met de bouw in het Mid- ?bied-Noord. Aannemer Beugelsdijk aar beginnen met 54 koophuizen in de "iesector, waarvan er, naar verwcht 19 onder de premie A-regeling zou- fallen. Dit waren de goedkoopste hui- 'an het complex. Op de overige, duur dere woningen zou een minder gunstige premieregeling van toepassing zijn. Gezien de situatie op de woningmarkt en de "buiten sporig hoge rentestand, vreesde de raad, dat deze huizen voor de Noordwijkse woning zoekenden onbetaalbaar zouden worden en dat men straks met een complex leegstand opgescheept zou zitten. In ieder geval zou den de huizen niet ten goede komen aan de groep woningzoekenden, die ze hard nodig heeft. Daarover bestond grote zorg in de raad. In het commissie-overleg had CDA-er De Geus het idee gelanceerd 49.000,- beschik baar te stellen om nog 17 huizen in de pre mie A-sfeer te kunnen realiseren. De Geus verdedigde deze gedachte gisteravond met vuur en werve. Bij de huidige rentevoet moeten de mensen straks 16.000.- a f 17.000,- rente gaan betalen, en dan is er van aflossing nog geen sprake. Dit is voor de woningzoekenden niet op te brengen, be toogde de financiële specialist van de CDA- fractie. Het bij te passen bedrag wilde De Geus putten uit het reservefonds van het grondbedrijf. „We hebben drie miljoen bij elkaar gespaard en daarvan kunnen we best een halve ton bij deze bouw leggen", vond het raadslid. Iedereen was het met hem eens. Maar op het ministerie pikt men dit niet, deelde wet houder Cees van Duyn mede. Volgens de regels van de minister moet het bouwplan op zichzelf sluitend zijn en het is niet toe gestaan de prijs te drukken met een ge meentelijke bijdrage. En andere mogelijkhe den zag de wethouder niet. De Geus sprak daarover zijn teleurstelling uit. „Wij willen bouwen, hebben drie mil joen in de reserve van het grondbedrijf en mogen daarvan niets gebruiken om huidige abnormale situatie bij te sturen". Op die ma nier wordt het de gemeente onmogelijk ge maakt zelf iets te doen aan de woningnood en komt er niets van de grond. „Deze situa tie is ontstellend tragisch", aldus De Geus. „Ik ben in staat mij dood te vechten om toch nog iets gedaan te krijgen". Warmerdam (CDA), die in eerste instantie deze problematiek had aangesneden en De Ridder (PPR) bleken het roerend met De Geus eens. Het college kreeg van de ge meenteraad opdracht bij minister Beelaerts aan de bel te trekken en wat meer flexibili teit in de regelingen te bepleiten. Wethou der Van Duyn had daar geen moeite mee. Op 1 april moest hij toch naar Den Haag om op spoed aan te dringen tot het nemen van een beslissing over een plan voor de bouw van woningwethuizen in het Middengebied. Dit bouwplan ligt daar al een paar maanden en de gemeente wil opschieten. „Ik heb dan meteen een entree", zei de wethouder. elluidend Crucifixion HPp Gisteravond bracht jhr. Gemengd koor „Ex- r" voor de zesde keer lifixion" van John Stai- ten traditioneel gebeuren il zijn ze nog niet zover f koren van Joh. Admi- die vorige week voor de paal de „Matthëus-passi- ingen, en daarvoor 32 Ie „Lukas-passion" beide ih. Seb. Bach. Al bereikt Crucifixion" niet die e en diepte van Bach z'n nen, toch is het een ievol werk van de Engel- nponist, die vorige eeuw H rndr figuur was in het lale leven van Oxford. 11 van zijn muziek is Vic- hs. „The Crucifixion" een enorme populariteit geland en Amerika en left de passies van Bach idel wat betreft de kora- ie door de kerkgangers n meegezongen in Enge- „Excelsior" heeft met irigent Pieter de Jong lede keus gedaan met dit bekende werk tot een te maken, want het welluidend geheel en onen meer dan waard. was wel dat het uit Haarlem op vrij- laatste moment ver iet gaan, zodat eigen len dit onderdeel van tpositie moesten opvan- iarvoor ze onvoldoende beschikking hadden, de mooie koorzang :celsior", moet ook die t jeugdkoor genoemd n. Bij de solisten waren |»r Rob Sturkenboom en raan Riet de Jong ster- de bassen Cees Bol en laadsheer. De orgelbege- van Dirk Out, was een fetaaltje van vakman- Dirigent Pieter de Jong jt koor zoals gewoonlijk i de hand. Jammer was Inge opkomst. raak in iing IN In een woning i Tweede Gortestraat len is in de nacht van Bg op dinsdag inge- i. De inbrekers zijn de [binnengekomen e voordeur te force- d 3000 gulden, een ver- een cassettedeck, een p en een bandrecorder Jmd. De totale waarde gestolen goederen be- ongeveer 12.000 gulden. Het Wassenaarse recreatiecentrum Duinrell opent zon- voorbereidingen voor zijn Kikkershow van aanstaande dag weer al haar attracties om het officiële seizoen zondag. De Kikkershow is één van de gratis attracties, feestelijk in te luiden. waaronder onder meer ook de trampolines, de midget- De kikker Diederik bijvoorbeeld is al druk bezig met de golf en de speeltuin vallen. ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteroch tend Gerrit S. uit Tiel ver oordeeld tot 3 jaar en 6 maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. De 34-ja- rige S. uit Tiel stond onder meer terecht op verdenking van brandstichting in het voormalige Hillegomse ho tel 'Het Wapen van Fries land'. De officier van Justi tie had tegen S. viereneen half jaar gevangenisstraf geëist. Karei van W., ook verdacht van brandstichting in het Hillegomse hotel, werd tot 6 maanden gevan genisstraf, waarvan 4 voor waardelijk, veroordeeld Behalve de brandstichting in Hillegom achtte de rechtbank ook bewezen dat S. zich had schuldig gemaakt aan heling, oplichting, overtreding van de vuurwapenwet, het in het be zit hebben van valse briefjes van 100 gulden en het uitlok ken van het stichten van twee branden in Tiel, Ook zijn 'rechterhand' Karei van W. uit Heemskerk werd van een in drukwekkend aantal misdrij ven beticht. Naast de brand stichting in Hillegom werd hij veroordeeld voor overtreding van de vuurwapenwet, mede plichtigheid aan brandstich ting in Tiel, oplichting en het in bezit hebben van valse bankbiljetten. De 54-jarige H.S. uit Haarlem werd veroor deeld tot 9 maanden gevange nisstraf waarvan 3 voorwaar delijk wegens het verwijderen van de gietijzeren pilaren van 'Het Wapen van Friesland'. Op 8 april komt de laatste ver dachte van de Hillegomse ho telbrand, een employee van Teekens Bouwpromoties B.V., voor de rechtbank in Arnhem. ROELOFARENDSVEEN Een 7-jarig jongetje uit Roe- lofarendsveen moest giste ren met licht hoofdletsel naar het ziekenhuis ver voerd worden. Het jongetje werd om 15.40 uur door een auto aangereden. Het ongeval vondt plaats op een voetgangers-oversteek plaats. Het vermoeden bestaat dat de kleine verkeersdeelne mer zonder te kijken de weg overstak. Hij kon na behande ling het ziekenhuis verlaten. Nieuwe deklaag op Voorschoterweg VALKENBURG De ge- meenteraad van Valkenburg stemde gisteravond in met het uittrekken van een be drag van 190.000 gulden voor het aanbrengen van een nieuwe deklaag op de Voor schoterweg. Volgens wet houder Van der Meij zullen de werkzaamheden ongeveer een week duren en veel ver keersoverlast bieden. Gedu rende de week zal het ver keer uit beide richting slechts over één rijbaan ge leid worden. De raad ging akkoord met de aankoop van het pand Hoofd straat 4. De opstallen worden gesloopt; voor het woonhuis heeft de gemeente nog geen plannen. De oranjevereniging krijgt drie mille extra subsidie, te weten een gulden per inwo ner. Ter viering van het veer tig jarig bestaan van de vrij willige brandweer heeft het gemeentebestuur 2700 gulden beschikbaar gesteld Raadslid mevr. Van den Broek had de nieuwe NZH dienstre geling onder ogen gekregen. Zij meldde gisteravond, dat Valkenburg een 1-uurs-dienst gaat krijgen. Zij noemde dit in hoge mate verontrustend. Bur gemeester N. van 't Wout dacht dat het weinig zinvol was actie te ondernemen. De burgemeester beloofde wel iets te gaan doen aan een kapve- rordening en een inspraakre geling, zodat burgers vanaf de publieke tribune tijdens verga deringen spreekrecht krijgen. Aan het begin van de vergade ring werd de heer P.T. Mizee als nieuw raadslid voor de VVD geïnstalleerd. NOORDWIJK „We heb ben een heel fijne tijd ge had". Tot deze slotsom ko men schoolhoofd J. Vaartjes (58) en zijn vrouw, na een te rugblik op bijna veertig jaar werken bij het christelijk on derwijs. Per 1 april legt de heer Vaartjes zijn functie als hoofd van de „Zeehonk" neer. Gezondheidsredenen nopen hem met vervroegd pensioen te gaan. Om over matige inspanning te voorko men heeft het echtpaar Vaar tjes, in overleg met de behan delende artsen, besloten af te zien van een afscheidsrecep tie. „Maar wel ga ik maandag de kinderen op school vaar wel zeggen", vertelt Vaartjes. De kinderen stonden cen traal in z'n leven. Zij zullen het zijn, die hem uitzwaaien. En daarmee besluit school hoofd Vaartjes zijn loopbaan bij het onderwijs, dat hij zo vele jaren met hart en ziel heeft gediend. Het christelijk onderwijs te Noordwijk heeft van zijn in zet en vakmanschap ruim twintig jaar mogen profite ren. Op 1 september 1959 verwisselde hij het hoofd schap van de christelijke school te Tienhoven met dat van de School met de Bijbel aan de Nieuwe Zeeweg te Noordwijk aan Zee, in de volksmond bekend als de „Kok-school". Deze school ging uit van een eigen vere niging. Later vond een fusie plaats met de hervormde schoolvereniging en ontstond de tegenwoordige Vereniging Schoolhoofd Vaartjes: veertig jaar Onderwijs. voor Christelijk Onderwijs te Noordwijk aan Zee. Deze be heerde zovtel de School met de Bijbel als de hervormde dr. J. Th. de Visserschool en de Marijkeschool. Nog weer later werden de School met de Bijbel en de Dr. de Visser- school samengevoegd en ging de school aan de Nieuwe Zeeweg als Duinoord-school verder. Vaartjes hield „de school aan huis", hetgeen zeggen wil, dat hij vanuit de deur van zijn woning het schoolplein opstapte. De Duinoord-school groeide snel in tal en last. Er ont stond een chronisch tekort aan ruimte en het gebouw zelf was oud en der dagen zat. Het ministeriële fiat voor nieuwbouw kwam in de ze ventig jaren af, maar het pro bleem was in de kern van het zeedorp grond te vinden. Uiteindelijk lukte dat aan de Julianastraat, dank zij een grondruil met Zeebad. „Wij ondervonden dat als een ge schenk uit de hemel", zou voorzitter Van Sprang later zeggen. In 1978 kwam de „Zeehonk" gereed. De nieu we school was de kroon op het werk van de heer Vaar tjes, die in de totstandkoming een zeer werkzaam aandeel had gehad. „Ik had altijd in oude scholen gewerkt en op de nieuwe school heb ik mij bijzonder verheugd", aldus Vaartjes. Hem leek evenwel de rol van ploeger toebedeeld, die het oogsten aan anderen moest overlaten, want toen de school in gebruik genomen zou worden, was Vaartjes ziek. Het schoolbestuur be sloot toen de officiële ope ning uit te stellen tot het hoofd van de school er bij kon zijn. Dat werd vorig jaar februari. Een geste van het bestuur, die het scheidende schoolhoofd nog altijd bijzon der waardeert. Aan hun Noordwijkse tijd be waren de heer en mevrouw Vaartjes erg plezierige herin neringen. Prettig waren de contacten met het schoolbes tuur en de collega's, ook die van de andere Noordwijkse scholen. Over de Noordwijkse jeugd is schoolhoofd Vaartjes best te spreken. „Je hoort wel eens zeggen, dat kustkinderen drukker zouden zijn dan die elders in het land. Ik heb er nooit iets van gemerkt. Ze zijn erg spontaan en open en dat vind ik kostelijk". ADVERTENTIE 104,305,504,505 of604. Allemaal prettige ervaringen wachten u. Peugeot Voorhout Jac. v. Beierenweg 31 Tel. 02522-11341-10105

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7