Maatregel tegen Van Casteren en Chamuleau blijft breekpunt vrezen gemeentelijk „uitstervingsbeleicT' Zoeterwoudse woonbootbewoners De kleur van de muts is niet belangrijk als er maar een goed stel hersens onder zit KORTWEG Wapen voor De Aarlanden Nieuwkoop niet in beroep over 'Dorpskern H. van der Tang bij afscheid koninklijk onderscheiden Batenstein wil geen bus REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA O ZOETERWOUDS RAADSLID OVER NIEUWE BURGEMEESTER: ZOETERWOUDE „De kleur van de muts is niet belangrijk als er maar een goed stel hersens onder zit." Op deze manier verwoordde de VVD-fractievoorzitter zijn wensen voor een nieu- we burgemeester tegenover Maarten Vrolijk, de com missaris van de Koningin voor Zuid-Holland in een speciale raadsvergadering gisteravond. Ook Progres sief Zoeterwoude, bij mon de van Cees Straver, vindt de politieke of geloofsover tuiging van een nieuwe bur gemeester van secundair be lang. „Democratisch optre den naar raad, burgerij en ambtenaren staat bij ons voorop", stelde hij. Het CDA daarentegen verwacht een r.k. burgemeester af komstig uit het CDA, die bovendien kerkelijk meele vend is, zo liet fractievoor zitter Rob Hogenelst weten. Deze wensen van de verschil lende partijen werden aan een gezamenlijk lijstje van wensen toegevoegd. Hogenelst noemde in de profielschets die CDA, PZ en VVD gedrieën hadden opgesteld een groot aantal wensen op. Een voor keur voor een mannelijke of vrouwelijke burgemeester is er niet. Onder de 34 spllicitan- ten (één kandidaat heeft zich inmiddels teruggetrokken) bevindt zich één vrouwelijke. Als maximale leeftijd wordt 50 jaar gesteld, een grens waar Vrolijk het priori nog al moeilijk mee had. De nieu we burgemeester moet de ei gen identiteit van Zoeterwou de willen behouden en de „groene" functie willen on derkennen. Hij moet open staan voor alle groeperingen en gezindten en zich thuis voelen bij zowel vertegen woordigers uit het bedrijfsle ven als bij de gewone burger. De nieuwe burgemeester, een benoeming valt over onge veer een half jaar te verwach ten, moet contacten kunnen leggen en onderhouden met Rijk, Provincie en omliggende gemeenten. Ook moet hij (of •zij) grote belangstelling en volle inzet op het bestuurlijke vlak aan het bloeiende vere nigingsleven in Zoeterwoude geven. Als laatste wens wordt ervaring op bestuurlijk ni veau en een aanwezige juridi sche achtergrond genoemd. Vooral dit laatste vond Mi- chielsen erg belangrijk. Daar bij wilde hij zelfs graag een burgemeester tussen de 30 en 40 jaar krijgen, terwijl Hoge nelst de leeftijd niet zó be langrijk achtte alswel dat de nieuwe eerste burger een energiek persoon moet zijn. De heer Vrolijk benadrukte dat een gemeente als Zoeter woude niet een heel erg erva ren burgemeester mag ver wachten. Bij de sollicitanten bevindt zich dan ook geen burgemeester, maar wel een zestal raadsleden, waarvan één uit een grote gemeente. Ook zijn er kandidaten die er varing als wethouder hebben (5 personen), als gemeentese cretaris, als gemeenteambte naar (ook 5 personen) of erva ring in andere openbare li chamen of het bedrijfsleven. Overigens zullen de drie frac tievoorzitters als vertrou wenscommissie gaan optre den. De bedoeling van dit in stituut is dat kandidaten, met inachtneming van de grootste discretie, zien ter informatie tot een of meer van de drie leden ervan kunnen wenden, indien zij dat wensen. Na am pel beraad zal de commissaris een advies aan de Minister van Binnenlandse Zaken ge ven, waarna deze een voor dracht aan de Kroon zal doen, die dan de nieuwe burge meester zal benoemen. ZOETERWOUDE De bewoners van Zoe- terwoudse woonschepen zullen morgen avond massaal naar de gemeenteraadsver gadering komen om het gemeentelijk stand punt ten aanzien van de drijvende wonin gen in de gemeente te vernemen. Het college zal dan het zogenaamde „uitstervingsbeleid" moeten verdedigen. Een beleid, dat kenne lijk niet stoelt op een bestaande verorde ning. Centraal in de discussie, die vorige maand ook al werd gevoerd maar toen naar morgenavond werd verdaagd, staat het be sluit tot verkoop van een woning aan het Watertje 34 aan Gerard van der Hoeven. De heer Van der Hoeven kan die woning kopen als hij eerst een verklaring ondertekent waarmee hij te kennen geeft de laatste be woner van zijn woonboot te zijn geweest. De heer Van der Hoeven weigert deze verkla ring te signeren, omdat het woonschip dan niet meer te verkopen valt. Gerard v.d. Hoeven: „In augustus 1975 kocht ik de woonboot „Theodora", liggende aan de Lan ge Miening. Nadat ik de boot had gekocht ver zocht ik het gemeentebestuur om een woonver gunning. Op 14 oktober 1975 ontving ik een brief waarin werd vermeld dat men mij alleen een woonvergunning wilde geven als ik een verklaring wilde ondertekenen dat ik de laatste bewoner van de boot zou zijn. Deze eis kwam totaal onverwacht en zeer vreemd bij mij over. De vorige bewoner was nooit door het gemeen tebestuur ingelicht over een ombuiging van het beleid en zelfs nu, anno 1980, zijn woonbootbe woners die al een jaar of zes in hun boot wonen niet van het uitstervingsbeleid op de hoogte ge steld. Dat wil zeggen dat woonboot bewoners die volkomen legaal zitten, dus met vergun ning, in de toekomst worden geconfronteerd met een duidelijk waarneembare waardever mindering van hun bezit. Ik heb toen geïnfor meerd in welke verordening het uitstervings beleid werd genoemd. Men kon daarop geen antwoord geven en zelfs de datum van ingang van dit beleid werd niet verstrekt". Wegens gebrek aan informatie weigerde Ge rard de verklaring te ondertekenen, kreeg dus geen woonvergunning en woonde in feite ille gaal in zijn boot. De gemeente heeft verder ook nooit nadere stappen ondernomen. De zaak kwam weer aan het rollen toen hij een bod uit bracht op het pand Watertje 34, dat de gemeen te wilde verkopen. Via enkele commissies kwam hij als nummer één uit de bus met een prijs van 77.0UU gulden. Als gevolg hiervan kreeg hij op 14 februari 1980 een brief waarin stond dat hij zou worden voorgedragen bii de raad onder de voorwaarde dat eerst een verkla ring ondertekend zou worden de woonboot niet meer voor woondoeleinden binnen Zoeterwou de beschikbaar te stellen. Op 20 februari volgt een gesprek met b en w. Wederom werd hiet duidelijk waar het uitstervingsbeleid en de da tum van inwerkingtreding was terug te vinden. Om half drie 28 februari, een paar uur vóór de raadsvergadering, kreeg Gerard tenslotte de datum te horen, wanneer het uitstervingsbeleid van de gemeente inzake woonboten is inge gaan. Deze datum bleef 14 oktober 1975 te zijn, precies de dag waarop de gemeente hem zijn woonvergunning wilde verstrekken, mits hij de verklaring zou ondertekenen. De stukken voor deze vergadering van morgen vermelden dat in de vergadering van b en w op 23 september 1975 is besloten de heer G. W. G. v.d. Hoeven een vestigingsvergunning te verle nen, onder voorwaarde dat de boot niet meer doorverkocht mag worden. De stukken waar de raadsleden een maand eerder om gevraagd hebben en waaruit duidelijk moet worden in welke verordening het uitstervingsbeleid is ge vat, zitten niet in de raadsmap. Gerard van der Hoeven blijft deze vreemde manier van bestu ren bestrijden. „De gemeente voert een beleid wat nergens op stoelt. Volgens een woord- voerdster van het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening kunnen de ge meenten op dit gebied een eigen beleid voeren, maar dan moet een maatregel als het toepassen van een uitstervingsbeleid wel op basis van een verordening gebeuren. Hoewel vorige maand beloofd, zit dat stuk nu weer niet bij de raads stukken, zodat het er dus wel helemaal niet zal zijn. Gemeentesecretaris Kruithof noemt het woon- ruimtebeleid een kwestie van b en w. „Vanaf 23 september 1975 voeren wij een uitstervings beleid en dit is later door de raad aan de com missie woningtoewijzing gedelegeerd", aldus Kruithof. Wethouder Maan geeft zonder meer toe dat er geen verordening is. „Maar b en w kunnen de beslissing tot het voeren van een uitstervingsbeleid zelfstandig nemen". De on duidelijkheid rondom het beleid over woon schepen zal donderdag hopelijk uit de weg wor den geruimd. „Naast miizelf zullen ook de an dere bewoners komen luisteren om te horen hoe het nu precies zit", aldus Gerard v.d. Hoe ven. Het wapen van „De Aar- landen". TER AAR Het per 1 jam ari 1979 gestichte en in Tt Aar gevestigde waterscha „De Aarlanden" heeft sint kort een eigen wapenschili Het ontwerp van Mr. G. i Bontekoe, oud-burgemeestt van de Friese gemeente Oo terwolde, is goedgekeui door de diverse instanties. Het waterschap uitte al sim 1978 de wens dat men kei merken van de gemeentewj pens van de oude heerlijkhi den Voshol, Leimuiden, Riji saterwoude en Woubrugge al mede van de vroegere j meentev Aarlanderveen wil overnemen. Het ministerie zag meer in delen van de gemeenti wapens van Nieuwkoop en Leimuiden, van de vroegere gi meente Aarlanderveen en van de heerlijkheid Voshol (Ter Aar Mr. Bontekoe toog aan de arbeid en zijn uiteindelijke ontwei werd goedgekeurd. In heraldische termen wordt het nieuwe w; pen van „De Aarlanden" als volgt omschreven: „In azuur twe schuingeplaatste zwaarden van zilver, vergezeld boven van dri ruiten, geplaatst twee en een, ter linker en ter rechterzijde va een schuin kruisje en beneden een jachthoorn, allés van goud; i een hartschild van goud een klimmende vos van keel. Het schil wordt gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twe parels". De ruitjes zijn afkomstig van het gemeentewapen van Leimu den, de kruisjes van Nieuwkoop, de zwaarden en de jachthoor van Aarlanderveen en de vos van Voshol. De bewoners van de B tenstein willen geen bi door hun straat. In gistermorgen aan burg meester Paats (2e links) gepresenteerde e quete over de geplam uitbreiding van buslijn wordt door de bewone nadrukkelijk de buslijn i gewezen. Van de 171 ing vulde enquête-formulier waren er 138 tegen bus, 27 voor en 7 beyi ners hadden geen meninL Het college wil de bus laten rijden via de BatjM stein/Elzekrulzoom. De t woners zien de uitbreid van de buslijn liever op Paddestoelweg/Kennedy laan. Overigens hebben bewoners het bezoek a het gemeentehuis teve aangegrepen om de w< selijkheid van verkee 1 drempels in de Batensf aan de orde te stellen. NIEUWKOOP In de raads vergadering van 27 maart, krijgt de gemeenteraad van Nieuwkoop tal van besluiten te nemen op planologisch ter rein. De raad krijgt allereerst een voorstel voorgelegd om niet in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan enkele details van het bestemmings plan „Dorpskern". Burgemees ter en wethouders tonen zich in het commentaar op het be sluit van G.S. bijzonder ver heugd over het feit, dat dus grotendeels wel goedkeuring wordt verleend aan dit via een uitgebreide inspraakprocedure tot stand gekomen bestem mingsplan. Het college zegt geen enkele aanleiding te zien om tegen deze niet-goedkeu- ring op ondergeschikte punten bij de Kroon beroep in te stel len. De onthouding van goedkeu ring betreft een schuin ge plaatst bouwblok ter plaatse van de woningen Reghthuys- plein 20, 21 en 22, alsmede de situering van de bestemmin gen „garage/bergplaats" en „tuin" van het perceel Dorps straat 118. Vervolgens wordt de raad voorgesteld om een zgn. voor- bereidingsbesluit te nemen voor een gedeelte van het be stemmingsplan „Prolkade- West" te Noorden. Binnenkort valt de bouw van een gecom bineerd gezondheids- en jeugdcentrum ter plaatse te verwachten. Een uitgewerkt bouwplan daarvoor is al bij de gemeente ontvangen. Het col lege van burgemeester en wet houders wil het gebouw wat meer naar de aldaar aanwezi ge dijk toebouwen, zodat vóór het gebouw goede parkeer voorzieningen kunnen worden aangelegd. Een zaak, die (nog) niet ter be slissing aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, maar wel via het verslag van de com missie ruimtelijke ordening wordt kenbaar gemaakt, be treft de bouwplannen van de gemeente Bodegraven. Deze gemeente heeft de structuur schets Bodegraven „Nieuw- Noord" ter inzage gelegd en daarin worden plannen ont wikkeld voor de bouw van 1600 woningen in de jaren 1983 tot 2000. Overwogen wordt door de gemeente om van Nieuwkoopse zijde be zorgdheid aan het adres van Bodegraven over deze, plannen uit te spreken, omdat daardoor de rand- en bufferzone rond de natuurgebieden in de ge meente Nieuwkoop de Nieuwkoopse Plassen wordt verkleind. Tenslotte zal de raad zich don derdag kunnen uitspreken over het planningsschema en de kostenbegroting voor de in 1980 te verrichten planologi sche werkzaamheden. Dit jaar verwacht het college de raad o.a. ter vaststelling te kunnen aanbieden een nieuw „bestem mingsplan Prolkade 1980", een bei nieuw uitwerkingsplan vi y het kampeerterrein „De Ro |e domp", de 5e herziening tyj het bestemmingsplan „Bou Q lust" (kleine bouwmogelijk Unc den op percelen met „tuin"-bestemming en verlej r tering parkeervoorzieningt alsmede uitwerkingsplaru voor de nieuwe uitbreid! n „De Rietlanden" te Nieujin koop. Verder zal in april de overlegprocedure met bevolking over de algeb n ei herziening van het p rina „Zuideinde" worden gest »]en Ook is aan het stedebouwk dig bureau opdracht gege voor een structuur notitie kosten van de plannen wor voor 1980 totaal op 196.T* geraamd. De jarige postcommandant-opperwachtmeester H. van der Tang heeft gistermiddag met een feestelijke receptie afscheid geno men van de Ter Aarse bevolking. Hij werd gisteren zestig jaar en vindt zevenveertig jaar arbeid waarvan ruim twaalf jaar bij de Ter Aarse politie reden genoeg om zich met andere zaken bezig te gaan houden. In groten getale kwamen de inwoners van Ter Aar afscheid nemen van 'hun' postcommandant. Ook het college gaf blijk van de vele goede dienstep die de heer Van der Tang heeft verricht. De weaarnemend districtscommandant overste Van Kralingen spelde hem de ere-medaille in zilver in de Orde Van Oranje Nassau op. De thans koninklijk onderscheiden heer Van der Tang blijft woonachtig in Langeraar. ALPHEN AAN DEN RIJN De be slissing omtrent het middenschoolpro ject op het Ashramcollege moet geno men worden voor 1 mei. Wordt er voor deze datum niet gekozen voor de mid denschool, dan is het project voor Alp hen van de baan. Dit heeft minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen aan het Ashram-bestuur laten weten. De tot nu toe gedane pogingen om als nog de leraren en het stichtingsbestuur van het Ashramcollege tot elkaar te brengen hebben nog geen noemens waardig resultaat opgeleverd. Het punt waar de onderhandelingen tussen hen steeds weer op vastlopen is de discipli naire maatregel tegen de heren H. van Casteren en W. Chamuleau. Met een nu op tafel liggend voorstel van het EBC (Externe Begeleidings Commissie) wil het Ashram-bestuur wel instemmen. De meerderheid van de leraren echter niet, zoals gistermiddag duidelijk bleek in de plenaire vergadering van de leraren waar het voorstel onderwep van gesprek was. Het voorstel behelst onder meer het ont slag van Van Casteren en Chamuleau. Dit nemen de leraren echter niet. "De heren H. van Casteren en W. Chamuleau gaan accoord met een ontslag, mits het departe ment, voordat het Bestuur tot ontslag overgaat, de garantie geeft dat beide he ren een wachtgeld zullen verkrijgen. In afwachting hiervan gaan de heren H. van Casteren en W. Chamuleau op non-actief. Het Stichtingsbestuur trekt de procedure tegen de rector en de conrector in. De he ren zien hierna af van herbenoeming aan het Ashram-college", aldus het voorstel. Het voorstel beoogt overigens "een be langrijke stap te zijn in een proces naar oplossingen voor de verschillende proble- matieken binnen het Ashram-college". Het Stichtingsbestuur is voor dit voorstel. Zouden de leraren hier mee instemmen dan is de middenschool een feit. Er zijn natuurlijk nog andere belangrijke proble men, zoals de identiteit die de midden school gaat aannemen. Maar volgens de leraren is dit los te zien van de beslissing die voor één mei genomen dient te wor den. Met inzet van alle krachten is daar voor 1 augustus 1980 wel uit te komen volgens hen. Het voorstel voorziet ook in een identiteit: "Tenslotte zal in de Statu ten worden bepaald dat bestuursleden de katholieke identiteit en de doelstellingen van de onder de Stichting vallende scho len onderschrijven". Bemiddelingsvoorstel De leraren hebben half februari een be middelingsvoorstel gedaan. Een belanrijk punt hieruit is het artikel dat handelt over het oplossen van de geschillen. De leraren zien veel heil in een bindende arbitrage als er niet tot overeenstemming gekomen kan worden. Zij stellen voor om één per soon uit de plenaire raad, één uit het be stuur en als voorzitter een onafhankelijk jurist hiervoor aan te trekken. Dit voor stel is door het bestuur nog nimmer se rieus met de leraren besproken. Boven dien adviseren de leraren nog om een nieuw ouderbestuur te kiezen onder au spiciën van de Nederlandse Katholieke Ouderverenigingen (NKO). De termijn die het bestuur aan de leraren heeft gesteld om te beslissen over het voorstel loopt vanavond om acht uur af. Dan gaat het bestuur zich in een besloten vergadering nader bezinnen. Volgens de leraren wordt dan besloten dat de beroep sprocedure die tegen de rector en de con rector loopt, versneld wordt. De verantwoording voor het 'wegblijven' van het middenschoolproject wordt regel matig doorgeschoven. Van de leraren naar het bestuur en andersom. Nu moeten echter spijkers met koppen worden gesla gen wil het middenschoolproject niet aan de neus van het Ashramcollege voorbij gaan. Hazerswoude Het Hazers- woudse openluchtzwembad De Hazelaar wordt op 15 mei voor het publiek open gesteld. La ter dan in andere jaren, maar dit houdt verband met de ge dachte van de Sportstichting om de energiekosten zoveel mogelijk te drukken. Ander zijds dient gezegd dat de prij zen ten opzichte van die van vorig jaar niet zijn verhoogd. Op 15 september worden de poorten van het bad gesloten. Het overdekte zwembad De Dolfijn blijft in de periode 15 mei-15 september eveneens geopend. Van 1 tot en met 13 juli worden er werkzaamhe den verricht en is het derhal ve gesloten. Overigens, waar devolle voorwerpen en derge lijke kan men hier niet meer aan de kassa in bewaring ge ven. Aarlanderveen In het ka der van haar vijfjarig bestaan, houdt de ruitersportvereniging De Ziende in de Rank te Nieuwkoop, voor haar leden twee feestavonden. Op de eer ste feestavond op 29 maart, die vooral bestemd is voor de vol wassen ruiters, ouders van jeugdleden, wordt er een in structiefilm vertoond. Hierna zal de heer v.d. Tooien, ere voorzitter van de vereniging, een praatje houden over de paardesport in het algemee Daarna is er bingo en e< band. De tweede avond, april, is vooral bestemd va jeugdleden tot vijftien jaa Dan wordt een paardefilm g boden, gevolgd door een disc avond. Hazerswoude Het gemeei tebestuur van Hazerswoude met B. J. van Wieringen t een akkoord gekomen betre fende de aankoop van e< stuk grond (negentig vierkan te meter) nabij het kruispu VoorwegZuiddijklaan. I gemeenteraad wordt donde dagavond geadviseerd o 35.000,- beschikbaar te ste len. Daarnaast wordt een b drag van 9400,- gevraagd o de toegang tot de Zuiddijkla; te verbeteren. Dit was tot i toe onmogelijk, omdat het 1 nodigde perceeltje grond f deeltelijk was bebouwd, panden Voorweg 7 en 9 zijn onherroepelijk onbewoonba verklaard en zullen word afgebroken. Aarlanderveen In het k j der van de jaarlijkse booi plantdag wordt er donderda j morgen om 9.30, in de spee tuin aan de Jacob van Dan straat, door de leerlingen va y de plaatselijke basisscholen b 1 men geplant. 1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4