J.k moet de 'ingin voor psychische ege De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. OPSTELLING ZONDER VERRASSINGEN ong Oranje vooral defensief kwetsbaar X )E ZWARE WEG TERUG fAN RUDIE LUBBERS Koopmans krijgt andere opponent De NMB denkt met u mee. PORTLEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA 17 Rudie Lubben: „Ik weet det ik het nog ken". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Europees kampioen halfzwaargewicht Rudy Koopmans bokst op maandag 31 maart in de Schiehal van het Ahoycomplex in Rotterdam tegen de Amerikaan Maurice Rice. In dit program ma, waarop ook Cor Eversteijn, Alex Blanchard en Roy Somer staan vermeld, maakt zwaargewicht Rudie Lubbers zijn come back na drie jaar afwezigheid. Koopmans zou oorspronkelijk uitkomen te gen de Amerikaan Steve Tohill. Afgelopen zondag werd bericht ontvangen dat hij een ribblessure heeft opgelopen. Maurice Rice, die een maand geleden nog onbeslist bokste tegen Tohill, is de vervanger. Rice is een rechtsvoorstaande bokser. In het programma van 31 maart zal Rudie Lubbers, inmiddels 34 jaar, zijn come back maken tegen Terry O'Connor, de Engelsman die vorig jaar december van Hennie Thoonen op punten verloor. Het duel is vastgesteld op acht ronden. Alex Blanchard komt in een ho ger gewicht uit, het halfzwaargewicht. Hij ontmoet de Engelsman Oscar Angus, die al tweemaal een uitstekdn gevecht leverde met Rudy Koopmans. Roy Somer komt over acht ronden uit tegen de Engelsman Glyn Davis en Eversteijn staat tegen de Oostenrijker Hel mut Trausmuth. ^STERDAM Eerst zegt hij dat het begon- rlii is met de moeilijkheden met het bedrijf d arvan hij mededirecteur was. Er brak brand is De zaak brandde tot de grond af. Rudie ;w bbers zat in een trainingskamp. Hij zou een -tij in Thailand boksen. Tijdens zijn oefen- in npagne werd hij door de recherche opge- 3oi ild, beschuldigd van brandstichting en op- m hting. Hij zat vijftien dagen in de gevange- Lö en werd vrijgelaten. Er was wel een aan- eei gepleegd op zijn geestelijke weerstand. La- e diep gravend in zijn herinnering, zegt hij t het eigenlijk allemaal al is begonnen met f i beruchte wedstrijd, die hij in het Rotter- ze nse Sportpaleis „Ahoy" bokste tegen de Ita- xi< an Piero del Papa. Rudie Lubbers won maar v*"dag daarna vond hij in de dagbladen slechts p* impscheuten. Hij zou zichzelf hebben ge- N ara toen hij zeker was van de zege. Het in Zcimmen opgekomen publiek had een k.o. wil- n), zien en Rudie Lubbers had de partij slechts ewfessioneel, zonder nog enig risico te nemen, gebokst. brand was in 1977, de partij tegen Piero del >a al veel eerder. Sindsdien ging het bergaf- irts met Rudie Lubbers. Hij kreeg moeilijk ge- hten, de zaak van de brandstichting loopt nog ids. Op 10 april moet bij weer naar de rechter, t om alsnog veroordeeld te worden maar om te beren zijn recht te krijgen. Gekweld door al die gen moest hij zijn toevlucht nemen tot bezoeken de zenuwarts en de psychiater, die hem zei:„Je et proberen alles te vergeten, neem je oude be- p weer op en ga boksen." Op maandag 31 art, volgende week, gebeurt dat. Na zijn laatste recht, in oktober 1976 in Madrid tegen de Span- rd Evangelista, maakt Rudie Lubbers zijn come Y' ruim drie jaar later. Hij zet de stap op de weg terug, een zware weg die hem weer moet doen ge loven in zichzelf. De eens bejubelde boksprof, van wie zo vaak is gemeld dat hij een van de weinige is die de HBS doorliep, vertelt over zijn „stille perio de", waarin hij uit de publiciteit verdween, een zorgelijk bestaan leidde en een niet aflatende strijd voerde om weer zichzelf te worden. „Ik ben eigenlijk nooit helemaal gestopt met bok sen. Ik trainde nog steeds, probeerde het althans maar ik kon het niet opbrengen. Er was te veel ge beurd. Ik ben een individualist, iemand die alles zelf verwerkt. Ik ben door een hel gegaan. Eerst was er de afnemende interesse om te boksen. Sinds september 1961 had ik in de ring gestaan, als ama teur en als prof. Ik ben een zwaargewicht maar ook een prof. Toen ik tegen Piero del Papa bokste, stond ik op mijn hoogtepunt. Ik trok veel publiek en nog nooit waren er zo veel mensen naar „Ahoy" gekomen. Men nam het me kwalijk dat ik de wedstrijd op mijn techniek uitbokste. Moest ik dan het risico lopen dat ik alsnog tegen de grond zou gaan tegen die Italiaan Men begrijpt het prof- boksen over het algemeen niet. Er kan tot aan de laatste gongslag van alles gebeuren. Ik wist dat ik voorstond op punten, ik wist dat Del Papa een ge vaarlijke stoot heeft en ik bokste alleen de partij uit. Nu ik er goed over nadenk, is het toen al, eind 1972, met die partij begonnen. Het werd steeds moeilijker om als zwaargewicht wedstrijden te krijgen en het was mijn beroep, ik moest er met mijn gezin van leven." „Toen belde manager Ruhling me op. Of ik in Tu rijn wilde boksen tegen Domenico Adinolfi om het Europees kampioenschap halfzwaargewicht. Dat kon eigenliik niet want ik moest zeventien kilo af trainen, lichter worden. Ik was zo slap dat ik nau welijks het trapje naar de ring op kon klimmen. Maar er waren 35.000 Zwitserse francs te verdie nen en dat is toch zo'n veertigduizend gulden. In de tweede ronde was het afgelopen. Ik had al een half jaar gewacht op een wedstrijd. Tegen Adinolfi was in oktober 1975. Een jaar later kwam ik in Ma drid uit tegen Evangelista. Ik verloor in de derde ronde door technisch k.o. Daarna volgde in Johan nesburg nog Mike Schutte. Ik ging in de derde ronde k.o. Mijn interesse was eigenlijk al lang ver dwenen maar ik ging toch door. Wat moest ik „Iedereen weet nog dat ik in Indonesië tegen Cas- sius Clay twaalf ronden, de volle partij, heb ge staan. Na dat gevecht heb ik er nog een gemaakt, tegen de Belg Jean-Pierre Coopman. Toen waren de zwaargewichten op. Ik moest naar het half zwaargewicht, een lager gewicht forceren en daar word je slap van. Je kracht neemt af omdat je te gennatuurlijk te werk gaat Enfin, Evangelista en Schutte bewezen het" Kapot „Toen gebeurde het. Ik had me ingekocht in een bedrijf, dat afbrandde. Het was in 1977. Terwijl ik me in een trainingskamp voorbe reidde op een gevecht dat ik in Thailand zou le veren, werd ik door de recherche opgehaald, be schuldigd van brandstichting en oplichting. Dat bedrijf was inderdaad goed verzekerd maar ik was onschuldig. Vijfien dagen heb ik in de gevangenis gezeten. Dan schrijft een gro te Amsterdamse krant een vernietigend arti kel, zonder met me te praten. Nee, mijn naam stond er niet in. Wel de bekende Amsterdamse profbokser Rudie L. Of iedereen dan niet weet wie het is. Ik kreeg er een ontzettende dreun door. Ik was geestelijk kapot. Die kwestie sleept nog steeds. Op 10 april moet ik weer naar de rechter. Ik wil eerherstel, ik wil ook het verzekeringsgeld. Ik ben failliet verklaard wegens gebrek aan baten. Er zijn baten genoeg, een miljhoen van de verzekering waarmee alle schulden ruim betaald kunnen worden en dan blijven er nog tonnen over". De curatrice zegt:„Als de verzekering moet beta len, zal ik zorgen dat je geen cent krijgt." Als ik langs haar kantoor rijd, moet ik mezelf in bedwang houden anders ga ik gekke dingen doen. Ik ben er dag en nacht mee bezig. Ik ben onschuldig. Ik ben geen brandstichter en een oplichter." „Ik wil eerherstel. Drie jaar heb ik niets kunnen doen. Ik heb twee jaar van de WW getrokken, ik ben vier maanden ziek van ellende geweest nadat ik uit de gevangenis kwam. Ik vrat mezelf op, hep bij de zenuwarts en de psychiater die tegen me zei:,, Je moet proberen alles te vergeten, ga weer boksen, verzet je zinnen". Dat is dus een therapie. Tweeeneenhalve maand geleden ben ik begonnen, in de school van Willy Schagen. Jawel, ik had af en toe wel eens wat gelopen aan het strand of in het bos maar niet intensief. Het was de eerste we ken niks. Ik trainde met een veel lichter amateur tje en na twee ronden was ik op. Als ik naar de trimbaan ging in het Amsterdamse Bos zat ik na prima. Bloedonderzoek:goed" „Ik kon het geestelijk nog niet aan. Als ik in de stilte van het bos liep, dwaalden mijn gedachten weer af naar die brand en alle ellende die daarna is gevolgd. Ik vocht tegen mezelf. Mijn psychiater steunde me maar ik weet dat ik het zelf moet doen. Ik moet mezelf overwinnen en als ik maan dag de ring instap, is dat al een psychische zege op mezelf. Als ik eerlijk ben, ben ik bang dat ik het geestelijk nog niet zal aankunnen, maar ik MOET" „Langzaamaan ging het in de training ook beter en nu boks ik tien of twaalf ronden tegen goede ama teurs als Eddie Kiks èn Ben Tiben die juist maan dag amateurkampioen in het superzwaargewicht is geworden. Ik wil slagen". Ontspannen „Misschien is mijn voorbereiding iets te kort geweest maar ik wil een prestatie leveren. Dat is het niet als ik na twee of ronden door k.o.zou winnen. Dan weet ik nog te weinig van mezelf. Ik wil die acht ronden ontspannen en beweeg lijk boksen. Dat is mijn psychische zege. Voor het geld doe ik het niet, alleen om mezelf te be wijzen dat ik me heb overwonnen en om eer herstel te verkrijgen voor de schandalige publi- katie in die krant. Nooit is gepubliceerd dat ik ben vrijgesproken. Dat heeft me verschrikke lijk diep geraakt Je weet niet, als je het niet meemaakt, hoe kapot je je voelt". „Lichamelijk kan ik het nu aan. Ik woog 111 kilo, nu weer rond de 95. Als ik slaag in de ring ben ik er nog niet. Ik wil mijn recht ten opzichte van die affaire met het bedrijf. Ik ben onschuldig. Maar al les MOET ik vergeten als ik in de ring stap. Het is voor mij noodzakelijk om te laten zien dat ik het nog kan. Ik weet dat ik het kan. Ik heb nog alles wat een bokser nodig heeft. Ik heb een bepaalde klasse en die heeft zich niet verloochend tijdens de training." „Nee, mijn psychiater komt niet kijken maar ik moet hem wel onmiddellijk na het gevecht opbel len." HERMAN VAN BERGEM (Van onze verslaggever) PARIJS Jan Zwartkruis stuurt vanavond een formatie het veld in, die nauwelijks surprises kent. Alleen het debuut van de Spartaan Luuk Balkenstein mag misschien enigs zins verrassend genoemd worden, omdat Zwartkruis ook de mogelijkheid had om de PSV-er Huub Stevens naast aan voerder Ruud Krol in het centrum van de defensie te poste ren. Zwartkruis: „Ik wilde het middenveldtrio Schoenaker, Stevens en Thijssen niet uit elkaar halen. Het leek me verstandiger om Balkenstein een kans te geven. Die verdient hij ten volle, want mede door zijn sterke inbreng heeft Sparta de laatste weken eindelijk wat punten gepakt." De selectie heeft uitermate ontspannen naar de confrontatie te gen Frankrijk toegewerkt. Bondscoach Zwartkruis haalde zelfs een dikke streep door een aanvankelijk voor gistermiddag vast gestelde training. Zwartkruis zelf ter verduidelijking: „Eigenlijk is het zinloos om nog zo kort voor de wedstrijd te trainen. Er is tenslotte ook geen enkele club die op zaterdagmiddag nog traint. De hele gang van zaken rond een interland is trouwens toch in ontwikkeling. Steeds meer bondscoaches zoeken het meer in de ontspanning dan in het harde werken. Logisch eigenlijk, want je mag aanne men dat je als bondscoach te maken hebt met spelers die bij hun club in topconditie gebracht zijn". Zwartkruis benadrukte kort voor de interland tegen Frankrijk nog eens dat het oefenduel voor hem beslist grote waarde heeft „Reken er dan ook op dat we nieuwe spel varianten uit zullen proberen. Of dat nou lukt of niet, ik word er wijzer van. Voor mij blijft het een interland die al helemaal in het teken staat van* het komende EK-toernooi in Italië. Daarom wil ik er beslist geen kermisgebeuren van maken. Ik zal dan ook nog voor de wedstrijd bij mijn Franse collega Hidalgo bepleiten om maxi maal drie spelers te mogen wisselen. Anders wordt het een cha otisch in- en uitlopen van spelers." Nederland speelt in de volgende formatie: Schrijvers (Ajax), Wijnstekers (Feyenoord), Krol (Ajax), Balkenstein (Sparta), Ho- venkamp (AZ'67), Thijssen (Ipswich Town), St evens (PSV), Schoenaker (Ajax), Rep (St. Etienne), Kist (AZ'67) en Vermeu len (Roda JC). ROB HARTOG LMAAR De suggestie v uit de KNVB-burelen om R3 strijden van Jong Oran- de regio te houden was jaren geleden nog szins begrijpelijk, maar dat idee, om zodoende brede publieke belangs- ng te trekken, is inmid- achterhaald. Waar in- and3 van de tweede en le garnituur in het bui- and ruimschoots boven 10.000 bezoekers scoren, ten en in Nederland 400 500 toeschouwers op af. lkmaar werd het AZ'67- ion door ongeveer 500 ngstellenden (familiele- meegerekend) bevolkt, hts het A-team van ije zelf schijnt, en dan alleen bij belangrijke strijden, op de gunst van publiek te kunnen reke- leeg stadion schept uiter- geen ideale sfeer voor wedstrijd. Waardoor Jong ïje - Jong Frankrijk als oop naar de kwalificatie- Ie voor het Europees kam- ïschap, waar het Neder- team met Spanje en Lu- burg in dezelfde poule zit, inks de zege van 3-2 ei- "s weinig nieuws heeft iverd. Dispensatie-spe- Jan van Deinsen (Feye- 1) en doelman Hans van ;elen (FC Utrecht) kun- jzich in een dergelijke am- :e moeilijk laten gelden ■ndidaten voor de Oranje- Willy Carbo scoort de eerste treffer voor Jong Oranje. selectie, die in juni om het Eu ropees kampioenschap in Italië moet spelen. Ook het talent René van der Gijp (Sparta), waar bondscoach Jan Zwart kruis zo veel van verwacht in de toekomst, kreeg met zijn middenveldpositie geen reële kans om zichzelf in de etalage te zetten, en werd in de twee de helft zelfs uit het veld ge haald. Zo ontstond een westrijdbeeld, waarin van enige lijn of op bouw geen sprake was. Al bin nen negen minuten stond Jong Oranje met 2-0 voor. Eerst lob- de Willy Carbo (FC Utrecht) de bal over de Franse doelman Richard Ruffier en direkt daarop knalde uitblinker Jan van Deinsen uit een vrije trap de bal via de muur in het doel. Het leek een nummertje prijs schieten te worden tegen de jonge Fransen. Maar Jong Oranje, dat in het verleden niet erg verwend is geweest met successen, verzuimde te gen de af en toe artistiek, maar veelal ook chaotisch spe lende Fransen, door te druk ken. Vooral defensief bleek de for matie van bondscoach Ron Groenewoud kwetsbaar. Gui- do Pen, normaal voorstopper bij Ajax, stuntelde als laatste man bij voortduring. Daardoor ontstond ook de Franse tegen treffer. Doelman Hans van Breukelen gooide uit naar de vrijstaande Ajacied. En of schoon hij zelf om de bal had gevraagd, liet Pen de uitgooi van zijn doelman verder voor wat ze was, waardoor Pierre Pleimelding gemakkelijk kon scoren, 2-1. Ook bij inzetten van Jean Marie de Zerbi en Buscher stuntelde de Neder landse achterhoede, waarin Jacques Troost (Feyenoord) als voorstopper optrad en John Scheve (FC Twente) als lin kervleugelverdediger moeilijk op gang kwam. Dat Jong Oranje toch nog vrij riant kon gaan rusten dankte het overigens aan dezelfde Pen, die uit een vrije trap vlak voor de rust de bal knap langs de Franse doelman joeg. Om nog meer aan de Alkmaarse belangstellenden tegemoet te komen, zette Groenewoud in de tweede helft naast spits Ro ger Schouwenaar een tweede AZ'67-speler in. Ronald Weijs- ters kwam op het middenveld Anton Lokhoff(NAC) vervan gen. Frankrijk kwam zelfs door een fikse blunder van doelman Van Breukelen tot 3- 2 terug door een doelpunt van José Toure. Dat zorgde in het Nederlandse kamp voor nog meer wanorde. En als de nieu we Franse lichting bij wie Be- noit en Pleimelding veel vrij heid kregen, iets zorgvuldiger met de vele kansen was omge sprongen, was zelfs de blama ge van een nederlaag Oranje's hoop in bange dagen niet be spaard gebleven. Het gebrek aan technisch en tactisch ver mogen doet voor Zwartkruis het ergste vrezen voor de naaste toekomst. HENK WAGEMAN edingrel dreigt n onze verslaggever) RIJS Opnieuw dreigt er een kledin- te ontstaan in de gelederen van het Ne- Unds elftal. Al enige tijd woedt er een ige concurrentieslag tussen de bedrijven das en Puma. Een slag die gewonnen i te zijn door Adidas, omdat de Neder- ls elftalspelers met dat merk de inter- kvt 1 tegen Frankrijk zouden spelen. an nje-aanvoerder Ruud'Krol verscheen giste- n( op de ochtendtraining echter met een kle- Öack van Puma. Oplettende fotografen leg- s dat ook meteen op de plaat vast, waarmee naJ dem werd gelegd voor een nieuw conflict, Jat Krol de afspraken binnen de selectie het Nederlands elftal schond. Spelers willen inzicht in verdiensten EK (Van onze verslaggever) PARIJS Binnen veertien dagen willen de spelers van het Nederlands elftal weten hoeveel geld straks te verdienen valt bij het Eüropees landen- kampioenschap in Italië. Herman Choufoer, als lid van het sectiebestuur betaald voetbal belast met het Nederlands elftal, heeft toegezegd dat de spelers op korte termijn een redelijk inzicht zullen krijgen in de mogelijke verdiensten. Veel zal afhangen van de sponsorcontracten. Vijf zijn er inmiddels binnen, on derhandelingen met twee andere bedrijven zijn nog in volle gang. Daarna is nog niet bekend hoeveel de KNVB zelf als premie aan de Oranjeklanten wil betalen. Vermoedelijk zal dat niet al te hoog zijn, want twee weken geleden bij het mana- gersoverleg in Utrecht, liet de KNVB al officiëel weten, dat er voor de spelers van het Nederlands elftal in vergelijking met het wereldkampioenschap in Ar gentinië zeker geen spectaculaire verhoging in zit. Alhoewel de spelers die hou ding van de voetbalbond allerminst waarderen, is het niet zo dat zij, zoals inmid dels al gesuggereerd is, dreigen met acties indien de KNVB minder royaal over de brug komt dan wordt gehoopt BONUS GIROSPAREN 9% De nieuwste spaarrekening van de NMB. Rente m.i.v. heden 9% (was 8h%). Waar krijgt Uw spaargeld voor een bepaalde tijd vastzetten en een hoge rente ont vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kon kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB heeft daarom speciaal voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen. Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar rekening openen U dus ook. Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buun of bent u er nog nooit binnen geweest. Hoeft ook niet Want Bonus-Girospa ren doet u vanuit uw makkelijke stoel Via de brievenbus. Zo simpel is heL Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort. U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag. De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm 9%. Is dat een verschilmetwatunu ontvangt' Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vullen Voor meer informatie Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro spaarrekening (eerste inleg ten minste f 100,-) te openen Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. I Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Daum I Open voor mij een NMB Bonus-Girospaanekening Aankomen «mg Ik heb Bank-of Postgirorekening nummer I Dhrymevrymej.Adres Postcode -Woonplaats .Tel. I 51 I. (bi) mindenangen moei ouderol voogd mede ondenekenen) Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB afd. retailbanking, Antwoordnr. 131,1000 PA Amsterdam.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17