TROMCAL- SHIRT 40.- Britse Olympisch Comité gaat wel naar Moskou zeventien nederlanders tevergeefs naar caïro Hagenaar dupe van 'ri jbewi jsreis' voor 3500 gulden naar Egypte ALS JE EEN VAN DEALLEREERSTEN - WILT ZIJN MOETJE NU ZO'N NIEUW, - WILD EN WIJD KOPEN BIJ FOXY FASHION! open grenzen twijfelachtig Italiaanse competitie gaat verder STAD/SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA DEN HAAG Gelokt door een advertentie in de kran ten vertrok op 15 maart van Schiphol een groepje van 33 Nederlanders naar Cairo om daar binnen vier dagen in het bezit te komen van een geldig Egyptisch rijbewijs. Dat rijbewijs zou na het ge organiseerde tripje zonder al te veel problemen in Neder land kunnen worden omge ruild voor een Nederlands rijbewijs. Kosten van het reisje: ongeveer rond de drieëneenhalf duizend gul den. Daar zat alles bij. En doorslaggevend vond men de 100 procent garantie waarover de reisleider sprak. Iedereen kon zijn rij bewijs halen in Cairo, ook degenen die niet konden rij den. Die moesten alleen de examinator 150 Egyptische ponden in de handen stop pen (150 EP= 450 gulden). Het verblijf van de rijbe wijstoeristen was uitmun tend geregeld. Een Hilton- hotel. eersteklas-service en aangenaam eten. Tenminste, dit was de mensen beloofd. Hoe anders zou het tripje uitpakken voor zeven tien goedgelovige rijbewijslus- tigen. Onder het groepje van 33 be vond zich de in Suriname ge boren meneer B., vader van vijf kinderen en telefoonrepa rateur uit de Haagse Abraham Amptstraat. Hij moest en zou zijn rijbewijs halen. „Dat heb ik nodig. Ik kan niet zonder een auto. Voor mijn werk is het handig. Ik zou dan meer kunnen bereiken, maar voor de boodschappen is het een noodzaak. Voeding voor zeven mensen haal je niet op de hoek, dat is te duur. Daar moet je voor naar een supermarkt, en drie dozen vol gaan niet op de fiets". Hilton-hotel Maar waarom haalt u uw rij bewijs dan niet gewoon hier in Nederland? „Luister, dat heb ik al gepro beerd, maar het lukt niet De eisen zijn hier abnormaal zwaar, ze letten op alles. Als je niet snel genoeg remt vragen ze je, of je heel voorzichtig naar het C.B.R. terug wilt rij den. Daar word je zó zenuw achtig van. En bovendien duurt het eeuwen voordat je weer aan de beurt bent nadat je gezakt bent". En toen besloot u dat rijbewijs maar in Egypte te gaan halen? „Ja, ik had een advertentie in de krant gelezen waarin werd beloofd dat ik met 100 procent zekerheid binnen vijf dagen een geldig rijbewijs kon halen. Voor 3.500 gulden, nou als je zes keer op moet in Holland ben je dat met lessen ook kwijt, dus ik dacht waarom Binnen vijf minuten is het felbegeerde rijbewijs in CaTro behaald'. Gas geven hoeft niet, als je maar betaalt. niet? Bovendien leek me een uitstapje naar Caïro wel leuk. Mijn vrouw en ik hebben druk overlegd of het financieel wel haalbaar was en besloten het toch maar te doen. Maar een maal in Egypte aangekomen werden we op een vies kamer tje gezet met de mededeling „wachten tot je aan de beurt bent, dat kan ieder moment zijn". En dat kamertje was geen suite van het Hilton-ho tel. Nee. dat leek wel een krot. Daar kwam nog bij dat we zelf ons eten en drinken moesten betalen. Dat gaf allemaal niet, als ik mijn rijbewijs maar haalde". En dat liep helemaal fout, u ging onverrichterzake naar huis? „Ja, het is eenmaal niet an ders. Want wat bleek, de orga nisator van de trip, de Amster damse meneer Van Rossum, was na twee dagen verdwe nen. Ook nog niet zo'n ramp, ware het niet; dat hij ons hele maal niet had ingeschreven bij een rijschool. Hij was verdwe nen met ons geld. Wij, en dat was een groepje van zeventien man de zestien anderen van de in totaal 33 mensen waren inmiddels geslaagd hadden natuurlijk niet nog eens een keer een smak geld bij ons om de rijschoolhouder te betalen. Daar komt nog bij dat onze tic ket verliep, dus we moesten terug. Zonder rijbewijs, ja". „Er is heel wat afgehuild. Lo gisch, we hebben ons op zitten vreten van de zenuwen op dat kleine warme hotelkamertje. Veel mensen vielen gewoon flauw van de zenuwen en de hitte. Ik bedoel, je rekent op een rijbewijs, je hoort van an deren dat het zó gepiept was. De mensen die wel een rijbe wijs haalden vertelden me la ter dat ze niet eens gas hoef den te geven. Geen moeilijke insteek-oefeningen, niets. Vijf minuten rijden, geslaagd. En dan kriig je de mededeling dat de reisleider er tussen uit is geknepen en dat wij maar be ter naar huis kunnen gaan". Ziek Wat hebt u gedaan toen u te rugkwam in Holland? „Nou, onmiddelijk geprobeerd contact op te nemen met mijn heer Van Rossum in Amster dam. Maar die was niet te be reiken, tot vanmorgen. Toen hoorde ik dat ik mijn geld niel terugkreeg, maar dat ik nog wel een keertje op zijn kosten naar Caïro mag. Maar ik wil niet meer, ik heb er genoeg van. Want ik heb inmiddels vernomen dat ik mogelijk te laat ben. Eind mei worden Egyptische rijbewijzen niet meer voor Nederlandse omge ruild, dus ik zit mooi in het schip. Daar komt nog bij dat ik niet zo maar weer een week verlof van mijn werkgever kan krijgen". Mijnheer B. deed bij de Haagse politie aangifte, net als zijn rii- bewijsloos gebleven reisgezel len. Maar of het wat uit maakt...? In Cappelle a/d IJssel deed mijnheer A. Rampersad aan gifte bij de recherche, en vraagt zich vertwijfeld af of hij een raadsman in de arm kan nemen. Hij ging voor 4.000 gulden het schip in, en kan absoluut geen vrij krijgen voor nog een tripje naar Egyp te. „Daar heb ik trouwens ook geen trek meer in. Ik ben er ziek van geworden. Bovendien hoorde ik hier van de recher che dat een Egyptisch rijbewijs toch geen zin meer heeft". Falsificaties Inspecteur Poppe van de afde ling recherche Cappelle a/d IJssel: „Ik heb er een hard hoofd in. Ik geloof niet meer in die rijbewijzenhandel. Door een groot aantal falsificaties is de procedure van omwisseling veranderd. Nu is de gang van zaken, dat een Egyptisch rijbe wijs door ons naar de ambassa de wordt'gestuurd. Om nu ze kerheid te krijgen over vals heid, stuurt de ambassade de documenten weer ter contróle naar Egypte. Daar blijven ze een tijdje liggen, en komen dan weer terug. Maar. voor het zover bekend is, zijn er dan wel een paar maanden ver streken en kunnen die dingen hier niet meer worden inge wisseld. Het ziet er naar uit dat die mensen door mijnheer Van Rossum zijn getild". Ruiterlijk geeft Van Rossum toe dat er fouten zijn gemaakt, maar dat zijn cliënten getild zijn, wil hij niet geloven. „Ben je gek, die lui mogen toch op mijn kosten nog een keer naar Cairo. Ik heb genoeg aan ze verdiend de afgelopen twee jaar. Kijk, het is voor die men sen natuurlijk jammer dat het zo gelopen is, maar ik vind het niet meer dan een bedrijfs- foutje. Ik was met de groep in Caïro, en tijdens ons verblijf stegen de kosten voor een rij bewijs ineens van 1000 gulden naar 2000 gulden. Die Egypte- naren proberen er ook uit te halen wat er in zit. Nou, daar was geen geld voor. Dus ik kon net zo goed naar huis gaan. Dan zou ik het in Hol land wel weer regelen". Motorjacht Maar u was niet te bereiken, en nam zelf ook geen contact op met de „slachtoffers". „ik heb wat op mijn motor jacht gelegen, om weer wat op adem gekomen van al die ver velende toestanden. En die mensen hebben wat van mij nodig, ik niets van hen, dus als ze wat willen, bellen ze mij maar". Geeft u geld terug als de men sen geen trek hebben in nog een keer zo'n reisje naar Cai ro? „Nee, daar begin ik niet aan. Ik heb een extra reisje op 5 april georganiseerd. Dan kun nen ze mee als willen. Ik gooi dan gewoon de prijzen voor de nieuwe lichting „Caïrogan- gers" met 800 gulden omhoog, dan spring ik er nog redelijk uit". Laatste vraag: Wat gaat u doen als eind mei de rijbewijzen niet meer ingewisseld kunnen worden? „Lekker op mijn jacht liggen, want de openbare weg durf ik niet meer op met ruim 10.000 mensen die hun rijbewijs in Egypte hebben gehaald. En als ik uitgerust ben ga ik eens kij ken in Italië, Duitsland en België. Ik heb gehoord dat het daar ook wat moeilijker en duurder wordt om je rijbewijs te halen".' AP VAN DER MEULEN Hilversum De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden koersen rijn: XAVIER-PRIJS. 2020 meter. 1. Tina Gold(R.L.Pools) 2.55,1 1.27.6 2. Tadira Loo 3. Sara van Alp hen TOTO: winnend f.5.70 plaats (.3.20 f.7.60 (.5.90 koppel (.100,10 trio (.3137.50. 2 X BOND-PRIJS. 2440 meter. 1. Tovaritsj(A.J.Mollema) 3.32.7 1.27,2 2. Sjaak Hanover Tjitsch TOTO: winnend (.1.90 plaatsen (.1.10 Sanita TOTO: v nend (.2,00 plaatsen (.1.50 (.1.30 1.2 60 koppel (.4.60 trio (.47.60. XERES- •PRÏJS. 2920 meter. 1. Sur van Ep- sefM.L.v.d.Togt) 4.04,3 1.23,1 2. Per- miu 3. Odinus TOTO: winnend (.2.40 plaatsen f. 3.50 (.3.20 koppel (.4 60. XENOCRAAT-RPIJS. fcfoo meter. 1. Seredine Forest(S.Diab) 2.44,3 1.22,2 2. Rosy Rapid 3. Speedy Oliver TOTO: winnend £.3.10 plaat sen (.1.50 f.1.40 (.2,00 koppel f.3.50 trio (.52.50. XETRA-PRIJS. 2440 meter. 1. Oscar Bakcr(J.J.de Wit) 3.19,9 1.21,9 2. Onno Zwier(Buiten weddenschappen) 3. Rik Fortuna( Buiten weddenschappen) 4. Pimpel mees. TOTO: winnend f.3.90 plaatsen (.1.40 b.w. b.w. f.1.20 koppel f,2.90(2 en 4). XENON PRIJS. 2440 meter. l.Sirikit van A (M. Bouwhuis) 3.23,1 - 1.23,2: 2. Rezatonka; 3. Patron D. TOTO: winnend 2,00, plaats 1,60, f. 2,30, 4,10, koppel f. 13,90, trio l.Ronny W (M. Bouwhuis) 2.4 1.20,2; 2. Orlaya Dear; 3. Prizefig TOTO: winnend 1,70, plaats l t. 1,10, koppel f. 1,50. Niet gc (no. 3) Natalie Hanover en (r Lou Spencer. XESSIDOR-PI 2000 meten 1. Neres (C.T. Vel< 2,45,1 - 1.22,6; 2. Rififi; 3. Rio 1 TOTO: winnend 8,60 (stal), p M 4,60, f. 3,40, 1,80, koppel 3 trio f.1487,00 Niet gesUrt (ni Ofraja Majo. XERA S-PRIJS(t de afdeling), 1600 meten 1. N Morgan (A.O. de Wrede) 2.1< 1.21,3; 2. Pretty Boy; 3. Pla TOTO: winnend 3,90, plaats f. 3,50, f. 1,70, koppel f. 96,40. De zet van de totalisator 399.625,00.-. Sportwereld ABERDEEN - Het Nederland se UEFA-voetbalteam plaatste zich voor de eindronde van het EK half mei in Oost-Duits- land ondanks een nederlaag van 2-1 tegen Schotland. Strafschopen brachten de be slissing, omdat Nederland het eerste duel met 2-1 had ge wonnen. ZOETERMEER - Zoetermeer is opnieuw uitgeroepen tot sportstad van het jaar, voor de tweede keer in successie. Zoe termeer behaalde 902 punten, ruim 500 meer dan de overige steden. Op 1 april zal tijdens een rechtstreekse radio-uitzen ding van de AVRO de beker aan burgemeester H. Hoekstra worden overhandigd. Kortsjnoj bereikt de halve finales VELDEN Viktor Kortsjnoj heeft zich geplaatst voor de halve finales van de kandida tenmatches. Hij won de negen de partij. Petrosian, die met zwart speelde, gaf na 44 zetten op. De stand van de tweekamp met nog een duel te spelen is nu: 5 1/23 1/2. Kortsjnoj is de eerste speler die zich voor de halve eindstrijd kwalifi ceerde. De negende partij had het volgende zettenverloop: Kortsjnoj d4 Pg8-f6, 4. Pgl-f3 Pb8-d7, 5. c4xd5 e6xd5, 6. Lel-f4 c7-c6, 7. e2-e3 Lf8- e7, 8. h2-h3 0-0, 9. Lfl-d3 Tf8-e8, 10. Ddl-c2 Pd7-f8, 11. 0-0-0 Le7-b4, 12. Kcl-bl Dd8-e7, 13. Lf4-g5 De7-e6, 14. Lg5-f4 De6-e7, 15. Pf3-e5 Pf6-e4, 16. Pc3xe4 d5xe4, 17. Ld3-c4 Lc8-e6, 18. Lc4xe6 Pf8xe6, 19. Lf4-h2 Pe6-f8, 20. Dc2-b3 Lb4-a5, 21. Pe5-c4 La5-b6, 22. d4-d5 c6xd5, 23. Tdlxd5 Lb6-c5, 24. Lh2-d6 Lc5xd6, 25. Pc4xd6 Te8-d8, 26. Thl-dl De7-e6, 27. Pd6xb7 Td8- b8, 28. Td5-b5 De6-f6, 29. Tdl-d2 Df6-g6, 30. g2-g2 h7-h6, 31. Pb7-d6 Tb8-d8, 32. Tb5-d5 Ta8-b8, 33. Db3-c3 Kg8-h7, 34. Dc3-e5 Td8-d7, 35. Pd6-f5 Td7-b7, 36. h3-h4 Pf8-e6, 37. Pf5-d6 Tb7-b4, 38. h4-h5 Dg6-g5, 39. a2-a3 Tb4-a4, 40. Kbl-a2 Pe6-c7, 41. De5- f5+ Dg5xf5, 42. Td5xf5 £7-f6, 43. b2- b3 Ta4-a6, 44. Pd6xe4 geeft op. Winst in oefenduel van waterpoloploeg ZEIST Het Neder] waterpoloteam heeft gist vond in Zeist de vrii schappelijke interland? strijd tegen West-Duitsl met 1312 gewonnen. De riodestanden waren: 5 2—2. 2—2 en fr-6. MSI De doelpunten aan Nederl i i se kant werden gescoord Jan Evert Veer (4), Hans Zeeland (3), Nico Landew bbt (2), Eric Noordegraaf (2), van Belkum en Aad van Voor West-Duitsland scoo&ld, Otto Weyer (4), Stamm hth Wendel (2), Freund en Lö en Ivo Trumbic heeft de veei g g spelers aangewezen, die di uitmaken van het Nederl* ht waterpoloteam dat vanaf b« gen deelneemt aan het z< landentoernooi in Maastriijm De selectie bestaat uit: Veer, VaiHap (7tav(W T inij Nprc jraaf (AZC Alphen), Van ZeQmr (VZC/R), Heiden (Rotterdam), zie Belkum, Jan Jaap Koorevaar etyfes tenhout (De Zijl/LGB). LONDEN Het Britse Olympische Co mité heeft besloten in te gaan op de uit nodiging om atleten naar Moskou te stu ren. Volgens zijn voorzitter werd deze be slissing genomen in het belang van de sportlieden, die een lange en harde trai ning achter de rug hebben en niet langer in onzekerheid mogen verkeren over deelneming aan de zomerspelen. In een eerste reactie verklaarde een woord voerder van de Britse regering teleurgesteld te zijn over deze beslissing maar ontkende dat paspoorten van Britse deelnemers zullen worden ingetrokken. Vijftien Britse natio nale sportbonden steunen dit besluit. Vier organisaties (ruitersport, zwemmen, scher men en zeilen) vinden dat de beslissing te vroeg genomen is. De Britse hockeyfedera- tie heeft voorlopig besloten geen spelers af te vaardigen naar Moskou. Het Britse Olympisch Comité hoopt, dat uit eindelijk geen enkele bond zich van deelne ming zal onthouden. Weifelaars hebben nog tot 24 mei de tijd om het voorbeeld van de andere organisaties te volgen. Op aspirant mededingers zal geen druk uitgeoefend worden. Als zij liever niet naar Moskou trekken, mogen ze thuisblijven. Een ernsti ge wijziging van de internationale situatie zou trouwens nog tot gevolg kunnen heb ben, dat het Britse Olympisch Comité haar beslissing herziet. Wegens de recente onze kerheid en de ongunstige politieke reacties hebben sommige Britse firma's besloten hun financiële steun aan Olympische teams in te trekken. Hierdoor is geldgebrek ontstaan. Het Britse Olympisch Comité heeft dan ook een beroep gedaan op alle lagen van de be volking om zo veel mogelijk bij te springen. Het officiële Russische persbureau Tass heeft gezegd dat een boycot een schending van de mensenrechten van de atleten is. Vice-president Walter Mondale van de Ver enigde Staten heeft laten weten dat sugges ties om atleten onder bepaalde restricties toch te laten deelnemen aan de Spelen on aanvaardbaar zijn. Hij zei dit naar aanlei ding van een voorste) van 47 Amerikaanse atleten afgelopen zaterdag. Daarin werd voorgesteld om bijvoorbeeld de prijsuitrei kingen en openings- en sluitingsceremonie in Moskou te boycotten. Overigens vindt 65 procent van het Amerikaanse volk dat een boycot op zijn plaats is, terwijl 36 procent het tegenovergestelde meent led ten de lopende voetbalcompetitie gewoon te la ten doorgaan, ondanks het feit dat twaalf top- voetballers en een clubpresident in de gevange nis zitten. De voorzitter van de Italiaanse voetbal bond en tevens UEFA-praeses Artemio Franchi verklaarde overigens dat de openstelling van de vopthalffrpnzen twiifelachtie is geworden. Franchi adviseert de openstelling een jaar op te schorten. Op 29 maart valt hierover een beslissing bij de Ita liaanse voetbalraad. Italië is overigens niet bereid af te zien van de organisatie van de EK-eindronde in juni. Elf spe dag meldde zich ook rugia bij de Guardia di Finanza, de fiscale con troledienst die het onderzoek in het voetbal schandaal uitvoert Bij de rechtbank meldde zich ook een aantal spelers, dat niet tot de ar restanten behoort, maar zich op last van justi tie beschikbaar moet houden voor ondervra ging. Algemeen wordt verwacht dat het onderzoek lan ge tijd in beslag zal nemen en dat de arrestanten zeker tot na Pasen opgesloten zullen blijven. Presi dent Colombo van de FC-Milan, in het dagelijks leven fabrikant van plastic onderdelen voor water leidingen en sanitair, wordt er van beschuldigd 100 miljoen lires (een kwart miljoen gulden) te hebben aangeboden aan enkele spelers van de FC Lazio uit Rome, als deze club de kampioenswedstrijd in Milaan tijdens de competitie 1975/1976 zou verlie zen. De voetballers Cordova en Pellegrini van Ave hebben zich verzekerd van de bijstand vannj zeer bijzondere advocaat. Het is Maugo Leoi van de zoons van de ex-president van de Ital republiek, Giovanni Leone. Deze laatste voortijdig aftreden op grond van een fin. schandaal waarbij zijn zoons, inclusief Mauj trokken waren. iIJS te c and: V te U el teg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16