EL SALVADOR: GEEN UITWEG MEER ZONDER GEWELD iraël weigert beleid jederzettingen te bevriezen Massale afluisteractie van Duitse inlichtingendienst Overwinning Kennedy in New York dankzij grote joodse steun ecumenische ünddruk hie gegijzelden in logota vrijgelaten IITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA 15 ORD OP BISSCHOP ROMERO mS beschuldigen fguba van steun ïn linkse jpositie in Salvador SHINGTON/SAN SALVADOR e ambtenaren van de Amerikaanse isteries van buitenlandse zaken en nsie hebben Cuba er gisteren van huldigd communistische groepe- en en linkse guerrillastrijders in alvador te steunen bij pogingen de lige regering ten val te brengen. De huldigingen aan het adres van a werden enige uren na de kkende moord op aartsbisschop lero, die zondag wordt begaven t toen in een Senaatscommissie het stel werd behandeld om El Salva- militaire hulp te verlenen. moord op de 63-jarige aartsbisschop San Salvador heeft in de hele wereld ;olf van reacties losgeslagen. Paus Jo es Paulus II uitte zijn „diepe wal- over de aanslag, die hij als „heilig- mis" veroordeelde. Ook de Neder- ;e regering heeft verklaard geschokt n. Inmiddels zijn stemmen opgegaan monseigneur Romero dit jaar pos- m de Nobelprijs voor de Vrede toe te en. Salvador zelf is vannacht bekendge- lt dat de aartsbisschop niet, zoals was aangenomen, door vier mannen lood. maar dat de kogel die een einde sijn leven maakte van grote afstand een scherpschutter is afgevuurd, de identiteit van de dader(s) heerst steeds onzekerheid. Geen enkele bering heeft tot nu toe de verant- jdelijkheid voor de moord opgeëist, heeft de Salvadoraanse regering be- I de moordenaars van bisschop Rome- i te zullen sporen. rmorgen, enige tijd na het bekend- ten van de aanslag, werd San Salva- ppgeschrikt door het ontploffen van iental bommen. Met name banken en I kantoorgebouwen moesten het ont- in, maar er zijn geen berichten over ioffers. Tot en met morgen is in het land een periode van nationale rouw (tracht en de scholen zijn, uit protest I de moord en uit angst voor nieuw Jd, tot nader order gesloten. DEN HAAG De verbazing en verontwaardiging over de moord - gisternacht - op de aartsbis schop van San Salvador, Oscar Arnulfo Romero, heeft gisteren alom plaats gemaakt voor grote zorg en ongerustheid over de toe komst van El Salvador. Nu de man die als enige in staat werd geacht het land voor een comple te burgeroorlog te behoeden zelf het slachtoffer is geworden van het door hem zo verfoeide ge weld, laat de toekomst van de Middenamerikaanse republiek weinig ruimte voor fantasieën. El Salvador dreigt op korte ter mijn ten prooi te vallen aan een burgeroorlog, die in Latijns- Amerika zijn gelijke niet of nau welijks kent. Over de vraag wie verantwoordelijk is voor het al jaren aanhoudende geweld (waarvan de moord op de 63-ja- rige prelaat een direct gevolg is) kan en zal lang worden getwist; niemand zal er echter omheen kunnen dat zowel linkse als rechtse groeperingen dankbaar hebben geprofiteerd van de on stabiele situatie in het land. De wortel van het kwaad ligt. zoals in vrijwel alle Latijnsamerikaanse landen, ook in El Salvador in de grote materiële ongelijkheid tussen een kleine elite en de meerderheid van de grotendeels uit boeren bestaande bevolking. Met name de verdeling van de grond wordt in dit verband als voorbeeld genoemd. In El Salvador is ongeveer 60 procent van alle grond in handen van nog geen twee pro cent van de bevolking. Maar ook op an dere economische terreinen heeft die eli- tie, een groepje van enkele families, vrij wel alle macht in handen. Sinds 1931, toen de laatste burgerpresident door mi litairen aan de kant werd gezet, heeft de regering van El Salvador zonder ophou den de rechten van de meerderheid van de bevolking met voeten getreden en de In mei van het vorig jaar werd bisschop Romero nog door de paus Jo hannes Paulus II in audiëntie ontvangen. belangen van de rijken gediend. Bij pre sidentsverkiezingen kwam voortdurend de kandidaat van de militairen als win naar uit de bus. Zo ook in 1977 toen ge neraal Carlos Humberto Romero (geen familie van de vermoorde bisschop) door een inmiddels bewezen fraude als nieu we Salvadoraanse president kon worden geïnstalleerd. Aan de protesten van de bevolking werd voorbijgegaan. Verzet toegenomen Sindsdien - het was overigens ook het jaar waarin Oscar Romero aartsbisschop én criticus van het regime werd - is het verzet in El Salvador alleen maar in kracht toegenomen. De door grote bevolkingsgroepen ge steunde linkse volksbewegingen traden uit de anonimiteit, evenals rechtse ter reurgroepen. Een snel stijgend aantal slachtoffers was het onvermijdelijke ge volg. In oktober verleden jaar barstte de - on verwachte - bom: generaal Romero werd door jonge militairen aan de kant gezet en zijn regering vervangen door een jun ta van burgers en militairen. Als eerste programmapunten werden hervormin gen en de eerbiediging van de mensen rechten aangekondigd. Het was echter niet zo, dat de jonge militairen louter op eigen initiatief tot de coup besloten. De staatsgreep werd, zo bleek al spoedig, ge pleegd op instigatie van de Verenigde Staten. De Amerikaanse onderminister voor inter-Amerikaanse zaken was kort voor de machtswisseling nog bij Romero op bezoek geweest en had hem gewaar schuwd voor het voorbeeld van Nicara gua. En vrij snel na de coup zei een woordvoerder van het State Department dat de nieuwe Salvadoraanse junta met instemming door Washington werd be groet en de VS bereid waren tot het ver lenen van hulp. Enige tijd later werd echter duidelijk, dat de in eerste instantie zo progressief ogende junta, ondanks de steun van alle politieke partijen, de katholieke kerk onder leiding van aartsbisschop Romero en de terughoudendheid van verschil lende linkse guerrillabewegingen, wei nig haast maakte met de aangekondigde hervormingen. Na een korte periode van betrekkelijke rust laainde het geweld be gin dit jaar weer in volle -hevigheid op en traden verschillende partijen, waar onder de communisten en socialisten, uit de junta. Voor zover het nieuwe regime macht had - en dat was en is nauwelijks het geval omdat de eerder genoemde rij ke families, de rechtse groepen en de rechtervleugel van het leger het voor het zeggen hebben - werd deze verder ondermijnd. Maar niet alleen de socialis ten en communisten, ook bisschop Ro mero zette zich steeds meer af tegen de junta die, onder het mom van verande ringen alles in het werk stelde om de terreur van links te bestrijden, maar op het platteland de rechtse doodskaders ongestoord hun gang liet gaan. Tijdens de eerste twee maanden van dit jaar bereikte het geweld een ongekende omvang. In de hoofdstad San Salvador hielden leden van de linkse groeperin gen en studenten in verschillende am bassades en overheidsgebouwen ettelijke honderden mensen in gijzeling. Tegelij kertijd werden elders studenten, boeren en leden van de linkse bewegingen zon der pardon vermoord. Onder druk van de Amerikaanse rege ring en in de hoop het vertrouwen van de oppositie te winnen, kwam de junta op 10 februari met een nieuw plan voor landbouwhervormingen en de nationali satie van de binnen- en buitenlandse banken. De Amerikaanse druk was een gevolg van de in Washington levende angst voor een nieuwe staatsgreep, die, zo stelde men, uiteindelijk een marxis tisch georiënteerd bewind aan de macht zou kunnen brengen. Na die eventuele coup zou, zo werd tevens meegedeeld, de voornamelijk militaire hulp ter waarde van ruim 120 miljoen gulden direct wor den gestaakt. Tot slot liet het State De partement er geen twijfel over bestaan, dat de VS de nieuwe hervormingsplan nen - door bisschop Romero bekritiseerd - steunden en zonder meer bereid waren de junta militaire hulp te verlenen in de vorm van het sturen van experts in de terreurbestrijding. Dit aanbod werd de VS niet door ieder een in dank afgenomen, hoe hard Was hington ook betoogde dat de hulp het ge weld juist zou kunnen beteugelen. Van verschillende kanten in El Salvador werd gesteld dat de komst van adviseurs een poging van de VS is om een wankele regering in het zadel te houden en te vens betekent, dat de machtige rechter vleugel van het leger - die deels verant woordelijk is voor de moorden op boeren veel beter wordt uitgerust. Toen Am nesty International korte tijd later mee deelde dat de op gang gebrachte land bouwhervormingen tot niets anders had den geleid dan het door militairen en le den van rechtse organisaties vermoorden van tientallen boerengezinnen, zagen de VS zich genoodzaakt de hulpverlening op te schorten. Inmiddels zouden de be sprekingen echter zijn hervat en het moet - temeer omdat er geen bisschop Romero meer zal zijn die zich ertegen verzet - niet onmogelijk worden geacht dat de hulp alsnog wordt verleend. Zo'n stap zou de alom voorspelde burgeroor log nog veel ingewikkelder maken. Naast de linkse volksbewegingen die, anders dan in bijvoorbeeld Nicaragua nog steeds onderling verdeeld zijn en er geen sluitende filosofie op na houden, een machteloze regering die steeds dui delijker uit is op het redden van het ei gen hachje, volstrekt gewetenloos opere rende rechtse terreurgroepen en de rechtervleugel van het leger zouden dan ook Amerikanen in El Salvador actief zijn. Een vergelijking met Vietnam, waar de VS in eerste instantie ook alleen advi seurs naar toe stuurden, voert in dit ge val te ver. Maar duidelijk is dat El Sal vador een moeilijke toekomst tegemoet gaat Een toekomst, waarin een oplossing voor de diepste oorzaak van alle ellende, de ongelijke verdeling tussen de kleine en rijke elite en de straatarme rest van de bevolking - hoe erg deze oplossing op zich ook is - uiteindelijk waarschijnlijk alleen kan worden bereikt door geweld. JOS TIMMERS (euwe aartsbisschop van Canterbury, ct Runcie (58), drukt na zijn plechtige nisatie als primaat van de anglicaanse gisteren, de hand van kardinaal Basil ie, aartsbisschop van Westminster. Er In overigens nog vier kardinalen, onder Kardinaal Willebrands, die als voorzitter s ■pet secretariaat voor de eenheid, de paus \genwoordigde. Achter kardinaal Hume, V van den Heuvel, secretaris-generaal \de Nederlandse hervormde kerk (en Jidaat-voorzitter van de VARA). Rechts 1 is ook de bekende Amerikaanse evan- I Billy Graham te zien. Bij de driedui- U gasten waren ook prins Charles, als igenwoordiger van koningin Elizabeth \emier Thatcher. |ZALEM Israël is niet van zins durende de onderhandelingen Be Palestijnse autonomie het ne- Jtingsbeleid te bevriezen. Dit |de speciale afgezant van de VS net Midden-Oosten, Sol Linowitz ard. litz zei op een persconferentie, dat Bens besprekingen deze week met Ir Begin het voorstel had gedaan het nederzettingsbeleid te bevriezen. Be gin had dit voorstel vierkant van de hand gewezen. De besprekingen, die Linowitz voert, wa ren bedoeld als een voorbereiding op de volgende ronde van het autonomieover- leg, die morgen in in Alexandrië (Egypte) zal beginnen. Tevens als voorbereiding op de afzonderlijke gesprekken, die president Carter vande VS volgende maand zal voeren met premier Begin van Israël en president Sadat van Egypte. De leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft voor het eerst ontkend, dat zijn beweging streeft naar de vernietiging van Israël, zo meldt het Oostenrijkse blad Die Presse, die een interview met Arafat heeft gehad. In het verleden heeft Arafat altijd een antwoord op de vraag of hij naar de ver nietiging van Israël streeft, zorgvuldig ontweken. BONN - Na de Russische inval in Af ghanistan heeft de Bundes Nachrich- tendienst (BND), de Westduitse buiten landse inlichtingendienst, duizenden telefoongesprekken vanuit de Bondsre publiek met Oostbloklanden afgeluis terd en op de band gezet. Daarbij is het niet uitgesloten dat ook binnenlandse gesprekken zijn mee beluisterd Dit onthult het weekblad „Die Zeit". De coördinator van de Westduitse inlichtin gendiensten in de bondskanselarij, staats secretaris Schuier, ontkent dat een derge lijke aktie heeft plaats gehad. Volgens nadere informaties van andere Duitse media zou de parlementaire G-10 commissie van de Bondsdag die toeziet op de geheime diensten en waarin van elke fractie een lid is opgenomen, over de aktie van te voren zijn ingelicht en zonder be zwaren in deze afluistercampagne hebben toegestemd. Het ging daarbij niet om af zonderlijke ingrepen in individuele ge sprekken, maar om een vast schakelnet waarbij de telefoondienst hele leidingen in grote omvang naar de inlichtingendien sten heeft doorgegeven. Oostduits VN-diplomaat vermist PARIJS Een hoge Oost- duitse diplomaat van de VN is verdwenen. Volgens diplo matieke kringen in Parijs is de diplomaat, Percy Stulz in West-Berlijn ontvoerd en wordt hij in Oost-Berlijn ge vangen gehouden. In een eerder stadium had hij zich laten ontvallen, dat Oost- Duitsland druk op hem had uitgeoefend om naar Oost- Duitsland terug te keren. Zijn vrouw en dochter zijn inmid dels in Parijs ondergedoken. Volgens de Oostduitse autori teiten zou Stulz een hartaanval hebben gehad en in een Oost- berlijns ziekenhuis verpleegd worden. jOTA De guerrillastrijders die sedert 23 fe- 'i een groot aantal diplomaten in de Domini- ambassade in Bogota (Columbia) in gijze- houden hebben drie gegijzelden vrijgelaten. bevinden zich nu nog 29 gegijzelden in het gebouw. I drie vrijgelatenen zijn Jorge Caicedo, Jorge Cenda- I en Fernando Betancur. Zij waren alle drie gasten op i receptie, die op 23 februari in de ambassade van de ninicaanse Republiek gegeven werd. romis over uwprijzen icht iTSBURG Een ver- Juropees parlement zou stemmen over de van de landbouwprij- erwacht wordt dat er impromis uit de bus' lat ligt tussen de verho- in 2,4 pet, die Europese ssie heeft voorgesteld pet, die de boerenor- ies en de landbouw- Bie van het Europese ent wensen. CNV wijst onderwijsplan van Pais af UTRECHT Het Christe- lijk Nationaal Vakverbond (CNV) staat afwijzend te genover het ontwikkelings plan voortgezet onderwijs (OPVO) van minister Pais, waarin een tweejarige brug- periode moet aansluiten op de basisschool. Het CNV zegt in het blad „De Gids" dat er na het basison derwijs drie of vier jaar voort gezet onderwijs moet komen, waarin de afzonderlijke schoolsoorten zijn samenge voegd. De drie vrijgelaten gegijzelden in Bogota wandelen, vergezeld van een arts, hun vrijheid tegemoet. Vervolg van voorpagina WASHINGTON De ruime zege die senator Edward Kennedy vannacht bij de voorverkiezingen in de staat New York behaalde (59 te gen 41 procent) is voor een deel het gevolg van de steun die hij heeft onder de grote joodse gemeenschap in New York City. Binnen de joodse gemeenschap, die in New York ruim een kwart van de Democratische stemmen oordigt, is de laat- nogal wat wrevel ontstaan over de houding van president Carter jegens Israël. Maar uit stembu reaus-onderzoeken in New York en Connecticut is ge bleken, dat ook andere be zwaren tegen de regering Carter een steeds belangrij kere rol gaan spelen. Hoewel nog nauwelijks zinvol le alternatieven zijn aangedra gen, beginnen de frustraties De contacten tussen senator Edward Kennedy en de joodse gemeenschap van New York zijn altijd goed ge weest. Tijdens zijn campagne had de presidentskandi daat verschillende ontmoetingen met joodse leiders. Op de foto is op de rug van de Democratische senator een bult te zien. Deze wordt veroorzaakt door de steun- band die hij, vanwege zijn zwakke rug, moet dragen. Noordkoreaanse spionageboot in grond geboord SEOEL Eenheden van de Zuidkoreaanse marine en luchtmacht hebben gisteren een vissersboot tot zinken gebracht, die, naar verluidt, aan het spioneren was voor Noord-Korea. Noord- en Zuid-Korea hebben onlangs besprekingen geopend om de mogelijkheden van een eventuele hereniging te on derzoeken. De Noordkoreaanse vissers boot had, voor hij tot zinken werd gebracht, een Zuidko reaanse vissersboot beschoten. Daarbij zijn vier Zuidkoreanen om het leven gekomen. In hoeverre dit incident de vier de ronde van de herenigings besprekingen in Pongjang zal beïnvloeden, is niet bekend. over, gijzeling van vijftig Ame rikanen in Iran zich steeds meer tegen Carter te keren. „Wat aanvankelijk een specta culaire opleving van Carters populariteit leek te veroorza ken, zou nu wel eens een ramp voor hem kunnen worden", aldus de eerste reacties op Kennedy's opmerkelijke ople ving. Daarnaast blijkt ook de stroom van berichten over de zorgelijke situatie van de Amerikaanse economie zich in New York en Connecticut in het nadeel van de president te hebben gewerkt: Het ant woord op de vraag of het hier gaat om een tijdelijke opleving van Kennedy, dan wel om een beslissende ommekeer, is nog in tal van nevelen gehuld. De komende weken zijn betrek kelijk rustig met „kleine" voorverkiezingen in Wiscon sin, Kansas en Louisiana, .drie staten waar Carter op dit mo ment nog goed in de markt lijkt te liggen. De eerstvolgen de grote krachtmeting volgt op 22 april in Pennsylvania. Intussen heeft Carter in de to taalscore nog steeds een ruime voorsprong op Kennedy. De president heeft nu 846 van de benodigde 1.666 afgevaardig den achter zich, Kennedy 402 Kennedy's verrassende presta ties van vannacht zorgen er mogelijk zelfs voor, dat de be slissing in het Democratische kamp pas op 3 juni valt, wan neer in acht staten waaronder het zeer belangrijke Califor- nië, voorverkiezingen worden gehouden. Bij de Republikeinen staat Reagan er, ondanks zijn ne derlaag in Connecticut (de thuisstaat van Bush) relatief veel beter voor dan Carter. Mede door een forse winst in New York is Reagan's voor sprong vrijwel onaantastbaar: 293 gedelegeerden tegen Bush 68. De progressieve Republi kein John Anderson is sedert zijn goede prestaties in Massa chusetts en New Hampshire geen winst van betekenis meer geboekt en kan eigenlijk als volstrekt kansloos te boek worden gesteld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15