Huidig onderwijs is veel te eigengereid Eskimo-cultuur vastgelegd in woord en beeld £eidóe(Soma/nt Frans Molenaar speelt met contrasterende biezen Functie en standplaats politieman blijven bij reorganisatie gelijk uueer - NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1980 PAGINA 13. Tulpen voor Canadezen ILLEGOM In de rant van zaterdag stond en bericht over de actie I\ilpen voor Canada", (oor een misverstand is aarbij het gironummer et vermeld. Ieder die in van de bevrijders van is land als teken van ankbaarheid een pakket an vijftig tulpen wil laten inden, kan 28 gulden irermaken op giro I.20.10 (bankrekening .01.26.085) t.n.v. Tulpen Dor Canada, postbus 172, AD Hillegom. tra huurverhoging as niet billijk HAAG Het Tweede inerlid Dijkman (CDA) It het niet billijk dat aan rders extra huurverho- kan worden gevraagd verbeteringen aan de ling die zij zelf aanbren- Kamerlid, die dit gisteren voren bracht in schrifte- vragen aan staatssecreta- Brokx, vindt het ook on- dat de jaarlijkse huurver- ng wordt berekend over fergoeding voor de aange- hte isolatievoorzieningen, al in de huurprijs is opge- en. PROFESSOR WIJNEN OP HBO-SYMPOSIUM: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De HBO-Raad, die vandaag in het Utrechtse Jaarbeurs gebouw een symposium over het Ho ger Beroepsonderwijs in de tachti ger jaren hield, weet zich verzekerd van een nog steeds grote bloei in deze sector van het onderwijs. Voor de komende jaren voorziet minister Pais van Onderwijs zelfs nog een lichte stijging van het aantal HBO- studenten. Desondanks ligt de deel name aan dit onderwijs nog steeds ver achter bij die in de landen om Nederland heen. Reden genoeg voor de HBO-Raad om zich hierop en op de vele veranderingen in de komen de tien jaar in het hoger onderwijs te bezinnen. Dit des temeer, omdat rector-magnificus Wijnen van de Maastrichtse universiteit op de bij eenkomst in Utrecht vaststelde, dat het huidig onderwijs in Nederland veel te eigengereid is. Drie sprekers op het HBO-symposium in Utrecht hebben hierover een aantal belangwekkende stellingen geformu leerd. Een van de inleiders, mr. De Brauw, voormalig minister voor het Hoger Onderwijs in het kabinet-Bies heuvel, stelde onder meer dat de HBO- opleidingen hun aandacht niet teveel moeten richten op de gelijkwaardigheid aan het wetenschappelijk onderwijs maar zich véél meer dan nu op een be tere aansluiting op de beroepspraktijk moeten bezinnen. Hij waarschuwde daarbij voor de kloof die tussen het HBO en de beroepspraktijk dreigt te ontstaan. De Brauw pleit in dat verband ook voor het instellen van een zogenaamd „sabbat-jaar" voor docenten in het HBO. De docent zou dan gedurende een jaar vrijgesteld moeten worden van zijn lesgevende taak om zo de gelegen heid te krijgen kennis te maken met de praktijk van alle dag in het bedrijfsle ven of bij vakorganisaties. Gewoon een jaar meewerken dus. Professor Wijnen, rector-magnificus van de universiteit te Maastricht, vond dat er een sterkere controle dient te komen op de taakvervulling van de do centen in het onderwijs. Hij meende zelfs dat instituten als hogere beroepso pleidingen en universiteiten goed door gelicht moeten worden, zodat zij beter kunnen inspelen op de eisen die de stu denten en de maatschappij stellen aan de opleidingen. Volgens professor Wij nen is het huidige onderwijs veel te ei gengereid. Hij was ook van mening dat de vernieuwingen in het hoger onder wijs geen cent méér hoeven te kosten, wanneer de onderwijsinstituten een grotere vrijheid krijgen in de besteding van de gelden. Oud-directeur van de Amsterdamse theaterschool J. Kassies stelde in zijn discussiebijdrage vast dat in het onder wijs het praktijkgericht leren meer aandacht moet krijgen. Het huidige on derwijssysteem raakt naar zijn mening steeds meer uit de tijd. De weerzin om naar school te gaan wordt bij veel jon geren steeds groter en het het zou daar om wel eens kunnen zijn dat het be staande schoolwezen een beetje voorbij is, aldus Kassies. De jubilerende HBO-raad heeft van daag op het symposium het eerste exemplaar van haar HBO-nota aan mi nister Pais aangeboden. De Raad stelt zich in deze nota op het standpunt dat de capaciteit van het bestaande hoger onderwijs (HBO en wetenschappelijk onderwijs) vergroot dient te worden en wel om twee redenen: opvulling van het bestaande tekort aan opleidings plaatsen en uitbreiding van de keus in HBO-opleidingen. Uit de nota blijkt overigens dat de HBO-raad zich groten deels kan verenigen met de ideeën die minister Pais heeft gelanceerd in zijn voorontwerp op het hoger beroepson derwijs: meer mogelijkheden voor nieuwe studierichtingen in het HBO, de opleiding in twee fasen met over stap- en doorstromingsmogelijkheden voor de student en meer vrijheid voor de student om zijn eigen studiepakket samen te stellen. stauratie Sint Bavo kan beginnen &RLEM De grote of Sint Bavokerk in Haarlem kan den gerestaureerd. provincie en de gemeente Haarlem zijn het eens geworden de financiering van de restauratie, die begin '81 van start jaan. De restauratie zal tussen de 15 en 20 miljoen gulden kosten. lio mag niet als cadeau van de boekenclub 4 ININGEN De boekenclub Boek en Plaat mag geen 0 ootje cadeau geven bij aankoop van een boek, zo heeft conomisch politierechter in Groningen bepaald. De fir- kreeg een boete van 500 gulden opgelegd. oekenclub bood boeken te koop aan voor 3,90, waarbij de gratis een pocketradio kon ontvangen. Bij teruggave van loek mocht men de radio behouden. De officier van justitie echter dat de club met deze actie de wet Beperking Ca- itelsel overtreden heeft. nuda-pakjes in zwart-wit De mode-ontwerper Frans Molenaar bracht gisteren weer een typische Molenaarscollectie vol belijningen en grafische vlakken in zijn haute couture-huis aan de Oranje Nassaulaan in Amsterdam En gewoontegetrouw waren hierbij vele prominente figuren als Willink en zijn echtgenote en mensen uit de toneel- en t.v.-wereld zichtbaar enthousiast aanwe zig. Deze groepen bewonderen trouwens al jarenlang de smaakvolle modellen in de strakke lijnen, die niemand anders brengt. Frans Molenaar blijft consequent ook in zijn kleuren, zwart, wit, marine en vermiljoen, die hij vaak combineert tot ensembles in fraaie double fases, flannels en zomers lin nen. Het silhouet is slank en lang. Rechte overslagrokken zijn voorzien van sjaalkraag- jasjes, die net op de brede ceintuur van de rok vallen. Een ander silhouet geven de tail leurs cr> ensembles met enigszins uitstaande rokken, die op de heup zijn doorgestikt en met korte jasjes met brede revers, waarvan er één meestal is teruggeslagen. De jasjes zijn echter altijd in een contrasterende kleur af gebiesd langs zoom, splitten, revers en man chetten, en soms nog eens extra als belijning 'op de heup, uitlopend in kleine steekzakken. Verschillende door Molenaar ontworpen rechte, sluike mantels zonder sluiting hebben kleine opstaande boordjes. Evenals de zijden blouses die op een rechte rok eronder worden gedragen. Deze mantels zijn er ook in enkel- lang voor een elegante avondparty. Er zijn echter ook verschillende wijde mantels met royale raglanmouwen, die op de schouders zijn ingerimpeld waardoor een zwierige sil houet ontstaat. De robe manteaux is ook weer terug van weggeweest. In fijne krijtstrepen of in gladde effen wol staat ze weer even flat teus als vroeger: uitermate geschikt voor een koele voorjaarsdag op straat. De roklengte voor alledag-kleren is net onder de knie. Tot slot vermelden we nog de ber muda's in zwart en wit linnen of flannel, ge combineerd met grofgebreide truien in kleu rig glanskatoen, evenals de strakke broeken met bolero's als van een Spaanse toreador, die weer een hele andere kant van Molenaars kunnen laat zien. TOSCA LEENDERS Ensembles, afgezet met contrasterende biezen zoekt vooral jonge mensen HAAG De Nederlandse Spoorwegen hebben vooral ifte aan jong personeel. Jongere mensen wennen mak ker aan onregelmatige diensten dan ouderen. De leef- prenzen die de NS stelt zijn niet in strijd met het rege- ibeleid, temeer omdat de NS bij voortduring attent op aanpassing van de leeftijdsnormen. leeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren twoord op VVD-kamervragen. Ongeveer duizend NS-ers procent van het totaal) hebben een andere baan in het con- gekregen die minder hoge lichamelijke eisen stelt. Het aan- irsoneelsleden dat voor herplaatsing in aanmerking komt is dan het aantal beschikbare en geschikte plaatsen, aldus inister. iactie De Dag legt wérk neer RLEM De redactie van het nieuwe ochtendblad De (het bestaat tien dagen) heeft gisteren het werk neerge zien de krant is vandaag niet verschenen. Reden is dat 'er Rob Muller de krant wil overdoen aan een Duitse tenuitgeverij, naar verluidt het Springer-concern. verklaring die de redactie gisteren heeft uitgegeven staat 6t werk niet zal worden hervat voordat er duidelijke waar- n worden gegeven dat de zelfstandigheid van de uitgeverij iiers" gehandhaafd blijft. Muller zei begrip te hebben voor actie van de redactie, maar dat er vooralsnog geen sprake is ivername. Wel zijn er onderhandelingen gaande. miljoen voor Cambodja HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamen- Ring heeft na een oproep van Unicef (het kinderfonds van JTenigde Naties) en het Internationale Rode Kruis vijf mil- Julden beschikbaar gesteld voor hulp aan Cambodja. Twee Jen is bestemd voor algemene hulp, een miljoen voor uit'voe- jvan een volksgezondheidsprogramma en twee miljoen gaat gVoedsel- en landbouworganisaties. utal abortussen sterk gestegen HAAG Het aantal in poliklinieken uitgevoerde "isen in poliklinieken is vorig jaar met twaalf pro- lijkt uit gegevens die door de Stichting Medische Zwanger- isonderbreking (Stimezo) zijn verzameld. Volgens Stimezo een dergelijke toename zich sinds de beginfase van de ushulpverlening niet eerder voorgedaan. De stijging is voor leel toe te schrijven aan het toenemend aantal abortussen i etnische minderheidsgroeperingen in ons land. Onder de chtone" bevolking was de stijging negen procent, aantal buitenlandse vrouwen dat naar Nederland kwam een abortus is vorig jaar sterk afgenomen; Samen met met de Eskimo's Alisak en George Iqaluk werpt Pieter van Vollenhoven een blijk in het boek, terwijl prinses margriet zich onderhoudt met de schrijver Frans van de Velde OMI. APELDOORN Van de Eskimo-cul tuur in Noordwest- Canada zijn nog maar een paar scha mele restanten over. De jachtgebieden moeten het veld rui men voor olieleidin gen, wegen, vliegvel den, mijnbouw en militaire objecten. Nog maar heel wei nig Eskimo's bordu ren voort op het eeu wenoude patroon. De meesten verloren hun eigen identiteit. Op de gladde weg naar de toekomst is de Eskimo-cultuur- uitgegleden. Ze raakte steeds dieper bedolven onder de invloeden van wat wij zo graag „de be schaafde wereld" noemen. Dankzij reisverhaal van Margriet en Pieter van Vollenhoven Die noodkreet klinkt uit het boek „Eski mo's, mensen zonder tijd", dat gisteren ten doop is gehouden in Paleis Het Loo in Apeldoorn. Het is ge schreven door pater Frans van der Velde, die meer dan veertig jaar tussen de Eski mo's woonde en werkte. Het boek be vat ook het verslag van de reis die prin ses Margriet en haar echtgenoot, mr.Pieter van Vollenhoven, vó rig jaar mei door het Poolgebied maakten. Het boek is een docu ment omdat het op indrukwekkende wij ze laat zien wat op het dak van de wereld op het punt staat voor goed te verdwijnen. Mr.Pieter van Vollen hoven is bang, dat die bergafwaartse ont wikkelingen zich in steeds sneller tempo zullen voltrekken als door energiegebrek de belangstelling van de geïndustrialiseerde landen voor de olié- velden binnen de poolcirkel groter wordt. Toch ziet hij enkele lichtpuntjes. „De jongeren onder de Eskimo's schrik ken van de ontwikke ling die maken, dat ze steeds afhankelijker van de beschaafde wereld worden. Steeds meer jongeren proberen daarom de oude tradities te be waren". Diepvriesland Het boek „Eskimo's, mensen zonder tijd" heeft een lange voor geschiedenis. In 1970 maakten Pieter en Margriet voor de eer ste maal kennis met de Eskimo's en de witte verlatenheid van het onmetelijke diepvriesland in Noord-West-Canada. Toen de hoge Neder landse gasten acht jaar later in het ge bied terugkwamen, bleek veel veranderd. De cultuur van de In- uit, zoals de Eskimo's zichzelf noemen, kwijnde weg. Maar een paar Eskimo's houden de opdringen de Westerse invloe den buiten de deur van hun iglo. Eén van hen is Timothy Id- lout, die met zijn ge zin eenzaam en alleen op Somerset Island woont, een gebied zo groot als Nederland. De Idlouts leven er van de jacht en visse rij. Tweemaal per jaar rijdt Timothy over de dichtgevroren zee straat naar Resolute op het buureiland. Daar verkoopt hij huiden en doet bood schappen. In Resolu te, een dorp dat van alle gemakken is voorzien, woopt ook zijn dochter Aleesak een moderne Eskimo vrouw in een westers aandoende omgeving. Pieter en Margriet besloten die twee leefwerelden binnen één Eskimo-familie in het boek „Eskimo's, mensen zonder tijd" en in een serie t.v.- films (waarvan er in middels door de NCRV vier zijn uitge zonden) vast te leggen en voor het nage slacht te bewaren. Daarom vergezelden zij Timothy Idlout in mei van het vorig jaar op z'n tocht naat Re solute: een reis van 500 km bij een tempe ratuur van 20 graden onder nul. „Eskimo's, mensen zonder tijd" zorgt er voor dat de Inuit-cul- tuur niet in het ver geetboek belandt. Het rolde in een oplage van 35.000 exempla ren van de pers en ligt vanaf deze week in de boekhandel. De prijs bedraagt 34,50. Liever vis dan les UTRECHT Veel leer plichtige kinderen in Bun schoten hebben de school bank ingeruild voor een baantje in de visverwer- kende industrie in die plaats. Dit bleek gisteren uit de verklaring van een maat schappelijk werker op de rechtbank in Utrecht die daar de 48-jarige G. uit Bunschoten vertegen woordigde. Tegen G. werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden en een boete van 1500 gulden geëist. Hij had zijn twee zoons (13 en 15 jaar oud) sinds februari niet meer naar school la ten gaan. VVD-kamerlid wil experiment metmoeder-lts UTRECHT Het WD Tweede Kamerlid mevrouw Rempt wil dat de jegering gaat experimenteren met een moeder-lts, om getrouw de vrouwen de kans te geven aan de slag te komen in een technisch beroep. Zij zei dit op de studiedag „Vrouw en Arbeidsmarkt" die gisteren door de Nederlandse Vrouwenraad in Utrecht werd gehouden. Het kamerlid wil ook dat er „tussenscholings- projecten" op touw worden ge zet om vrouwen die een poos uit het arbeidsproces zijn ge weest in staat te stellen hun kennis op te frissen. Regering laat hypotheekrente met rust DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting heeft giste ren in de Eerste Kamer her haald dat de regering niet van plan is te tornen aan de aftrekbaarheid van de hypo theekrente van de eigen wo ning. Hij zei dit in antwoord op vra gen uit de CDA-fractie waar om „duidelijkheid" op dit punt werd gevraagd. Staatssecreta ris Brokx wees de suggestie van de PvdA-fractie om 10.000 extra woningwetwoningen te bouwen van de hand omdat er geen geld beschikbaar is. Spiraal van geweld in Zuid-Amerika De gisteren vermoorde aartsbisschop van San Salvador mgr. Oscar Romero was een levend voorbeeld van de manier waarop een kerkelijk leider evolueert van een traditioneel, louter binnenkerkelijk begaan prelaat tot een geëngageerd actievoerder wiens ogen zijn open gegaan voor de noden van zijn volk. Velen gingen hem daarbij voor. Zijn meest beken de en meest vooraanstaande voorganger was misschien wel de Columbiaanse priester Camillo Torres die vijftien jaar eerder al vaststelde dat absolute geweldloosheid niet langer verenigbaar was met zijn priesterlijke roeping en daarom zijn trouw aan het evangelie met de dood moest bekopen. Dat proces van radicalisering heeft zich, zoals het optreden van mgr. Romero bewees, doorgezet tot in de hoogste regio nen van de Zuidamerikaanse kerkelijke hiërarchie. De actie van de kerk wordt terecht in toenemende mate dienstbaar gemaakt aan de verpauperde massa's, die mede daardoor een politieke factor van gewicht hebben kunnen worden. DEZE keuze voor actief verzet van de kerk heeft ook tot onvermijdelijk gevolg dat de polarisering binnen de Zuida merikaanse landen wordt versneld. Geweld lijkt de enige manier te zijn om een oplossing te forceren voor een uitge buite bevolking. Wie echter geweld afwijst, dient te beseffen dat een vergelijking met onze maatschappij, waarin een poli tiek van geven en nemen de beste waarborg is voor een duurzame verandering ten voordele van achtergestelden, in Zuid-Amerika door haar vastgeroeste enorme belangente genstellingen niet van toepassing is. De spiraal van geweld zal in Zuid-Amerika na de dood van mgr. Romero dus slechts toenemen en wellicht leiden tot nieuwe dictaturen. Te hopen valt slechts dat de kerk een greep op het proces van radicalisering zal weten te behou den. Zij kiest terecht compromisloos voor de armen, maar hopelijk behoudt zij haar autonome boodschap en wordt zij niet de speelbal van rechtse of linkse dictaturen die zij in het verleden zo vaak is geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de korpsen van rijkspolitie en gemeen tepolitie worden samengevoegd tot provinciale politiekorp sen zoals we in een deel van onze editie van gisteren heb ben gemeld zullen in principe alle politie-ambtenaren in hun eigen gemeente en in dezelfde functie werkzaam kun nen blijven. Dit schrijven de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken) in de toelichting bij het ontwerp voor een nieuwe politiewet. De politiebonden heb ben nog geen commentaar op de plannen geleverd, maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wijst het ontwerp principieel van de hand, omdat het een ernstige bedreiging vormt van de directe invloed van de burger op de politie. Het behoud van functie en standplaats geldt ook voor degenen die werkzaam zijn bij de Rijksrecherche, de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie, de Rijkspolitie te water, de Dienst Luchtvaart, de beveiligingsdienst voor het Koninklijk Huis en de Parketpolitie. De laatstgenoemde zes diensten zullen naast de nieuwe provinciale korpsen gaan functioneren als „Landelijke Diensten". Over de plaats van de Spoorwegrecher che in het nieuwe politiebestel is nog overleg gaande tussen de ministers en de NS. De Koninklijke Marechaussee blijft een aparte positie behouden. De taken van de Marechaussee worden afzonderlijk in het wetsontwerp geregeld. In het wetsontwerp, dat eerst voor advies naar verschillende or ganisaties wordt gestuurd en pas begin 1981 in definitieve versie bij de Tweede Kamer wordt ingediend, krijgt de nieuwe lande lijke Recherchedienst (opvolger van de Rijksrecherche) een aan tal speciale taken, zoals de handel in verdovende middelen, ille gale handel in vuurwapens en explosieven, terrorisme, ernstige fraudezaken, valsemunterij en andere vervalsingszaken, auto diefstal, kunst- en antiekdiefstal, roofovervallen en postale mis drijven De algemene leiding en de verantwoordelijkheid voor de Lande lijke Diensten zal berusten bij de minister van justitie. De Minis ter van binnenlandse zaken is verantwoordelijk voor de provin ciale politiekorpsen. Het algemene toezicht wordt echter gedele geerd aan de Commissarissen der Koningin en aan de burge meesters. Schade door MC- in IJ-tunnel AMSTERDAM De IJ-tun- nelpolitie in Amsterdam gaat strenger optreden tegen vrachtwagens die de hoogte draden van de tunnel kapot rijden. Dit euvel is toegeno men sinds de invoering van de z.g. burgerband; steeds meer vrachtwagens zijn voorzien antennes van een 27 MC-antenne, waar door zij vaak hoger dan vier meter worden en hoogtedra den verbreken. Het gevolg is dat verkeerslichten op rood springen, hetgeen vooral in de spitsuren een verkeerschaos kan veroorzaken. Het is de af gelopen dagen al twintig maal voorgekomen dat een draad sneuvelde door aanraking met een antenne. Af en toe regen DE BILT - Een depressie, wel ke vanmorgen ongeveer 700 kilometer ten noordwesten van Spanje lag, trekt het ko mende etmaal in de richting van de Britse Eilanden. Als gevolg van deze ontwikkeling is er morgen boven ons land veel bewolking, waaruit van tijd tot tijd regen valt. In het zuidoosten van het land kan de zon echter nog enige tijd schijnen, waarbij de tempera tuur tot ongeveer 15 graden oploopt. Elders blijft de tempe ratuur bij de 12 graden steken. Ook elders in West-Europa is het wisselvallig weer met tem peraturen welke uiteenlopen van 15 graden in Noord-Span- je tot 8 graden in Schotland. In het Middellandse Zeegebied is het half tot zwaarbewolkt, maar de temperatuur bereikt daar in de middag toch wql de 20 graden. Een slechtweerge- bied boven Libië trekt naar het noordoosten en zorgt mor gen voor een weersverslechte- ring in Griekenland. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. R'ds Twente Vlissingen Franklort InnsbrQck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13