,Wij komen pas op de tweede plaats OORSCHOTENSE VOLKSTUINDERS HEBBEN WEINIG HOOP MEER )egstgeest stimuleert ntwikkelingswerk Milieugroepen protesteren tegen opspuiting Vlietlanden dierenambulance in Bollenstreek iamanten trouw NATUURGEBIEDEN IN GEVAAR EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA 7 irzitter Nijnatten van de Volkstuinders: „Wij komen in Voorschoten pas op de Ie plaats" VOORSCHOTEN De Voorscho- tense Volkstuinders zijn diep teleur gesteld in het gemeentebestuur. Door een al te optimistische kijk op de gang van zaken heeft het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten de tuinders belof ten gedaan die zij achteraf niet waar kan maken. De grond die zij de tuin ders had beloofd om de wachtlijst voor de volkstuinen enigszins te doen inkrimpen gaat 'voorlopig' niet door. Het bestuur van de Volkstuin ders Vereniging had het eigenlijk al aan zien komen. De heer P.W.A. van Nijnatten is voorzitter van het be stuur: „Het was voor ons eigenlijk nauwelijks een verrassing meer. Wij hadden allang begrepen dat de on derhandelingen van de gemeente met de eigenaar van de grond op niets uit dreigden te lopen. De ge meente heeft echter altijd gezegd dat het haar wel zou lukken. Pas in ja nuari van dit jaar gaf de gemeente toe dat de eigenaar de grond niet wilde verkopen en dat onze uitbrei ding dus niet doorging. Zo'n medede ling komt wel hard aan want die mogelijkheid om uit te breiden was onze belangrijkste reden om met de verhuizing in te stemmen. Na de laatste commissievergadering heb ik niet de hoop dat de gemeente nog iets voor ons wil doen. Wij komen nu eenmaal op de tweede plaats. De sportvelden zullen er wel komen en wij kunnen niets anders doen dan ons er bij neerleggen." De geschiedenis van de Voorschotense Volkstuinders Vereniging kenmerkt zich door een constante onzekerheid over het voortbestaan. In haar ruim 20- iarig bestaan heeft zij nog nimmer de kans gekregen vaste voet te zetten op een stukje grond dat definitief voor haar bestemd was. Toen zij in 1961 Vlietwijk verliet om te verhuizen naar een stuk weiland in Adegeest leek het er naar uit te zien dat de tuinders daar een rustig leven beschoren was. De heer Nijnatten: „We hebben altijd in de veronderstelling geleefd, dat we daar zouden kunnen blijven zitten. Kort na de aanleg werd echter besloten dat op die plaats een sportpark moest worden aangelegd en dat was het begin van een jarenlange onzekerheid. We dachten dat aan deze onzekerheid een einde was gekomen, maar we hebben er nieuwe problemen voor in de plaats ge kregen. Spijt Toen de gemeente plannen ontwikkel de om op de plaats van het volkstui nencomplex aan de rand van Adegeest sportvelden aan te leggen, legde zij de tuinders een aantal alternatieve moge lijkheden voor. „Zo'n vijf jaar geleden bracht de gemeente een zogenaamd structuurplan uit waarin vier alterna tieven voor een volkstuinencomplex werden aangegeven. Eén van die plaat sen was aan de Papelaan achter het spoor. We hadden deze grond in eerste instantie geweigerd omdat de plek ons niet beviel, maar toen wethouder Eve- leens (Openbare Werken) ons later ver telde dat we hier zoveel grond hadden kunnen krijgen als we wilden hadden we daar spijt van. Hadden we dat maar geweten", aldus voorzitter Nijnatten. De oppervlakte van de grond is ook de reden geweest om in te stemmen met de huidige plaats van het volkstuinen complex op een andere plaats langs de spoorlijn. Nijnatten: „Verhuizen is voor een volkstuinder altijd een nadelige zaak, want het duurt altijd zo'n 5 tot 10 jaar voor je tuintje weer op orde is. Bo vendien zijn aan deze lokatie nog meer nadelen zoals de elektriciteitsdraden, de zeer slechte grond en de spoorlijn verbonden. We vonden als bestuur ech ter dat we geen gelegenheid voorbij mochten laten gaan om wat te doen aan de constante wachtlijst. Bij deze lokatie konden we 60 nieuwe mensen een tuin tje bieden". Optimistisch Het is des te treuriger dat juist op dit punt het doel niet is bereikt. De ge meente Voorschoten heeft wel de eer ste fase van het plan, dat ruimte bied aan de huidige 140 tuinders, kunnen verwezenlijken, maar juist het stuk grond dat bedoeld was om de wachtlijst van 120 mensen gedeeltelijk op te hef fen kreeg zij niet in handen. De eige naar van de grond is niet bereid deze te verkopen, waarmee de tweede fase van het plan voor 60 tuinen niet ingevuld kan worden. Wat voor de Vereniging van Voorschotense Volkstuinders het belangrijkste argument was om te ver huizen, is 'voorlopig' van de baan. 'Voorlopig' omdat het lang niet zeker is dat een onteigeningsprocedure lukt. De heer Nijnatten heeft daar in ieder geval zijn twijfels over, het college heeft, ge zien de uitlatingen tijdens de laatstge houden commissievergadering, daar aanzienlijk optimistischere verwachtin gen van. Optimistisch was het college ook al toen zij de tuinders toezegde een bedrag van twee ton beschikbaar te stellen voor een nieuw clubhuis op de nieuwe lokatie. Een meerderheid van de Voor schotense gemeenteraad (CDA en VVD) was het niet eens met dit 'ca deautje' van het college zodat het be drag werd teruggeschroefd naar 150.000 gulden een bedrag, dat naar de mening van de heer Nijnatten veel te laag is. Uitstel sportveld De volkstuinen, oorspronkelijk begon nen om 'de kleine man wat meer ruim te in zijn portemonnee te geven' is met de tijd meegegroeid en heeft daardoor aanzienlijke veranderingen ondergaan. „Wij richten ops op de aktieve tuin ders, de mensen met groene vingers zo gezegd. Het gaat om de aktieve recreatie," aldus be stuurlid Van Nes. „De behoefte aan een volkstuintje in Voorschoten is ontzet tend groot. Elk artikel in de krant le vert 10 leden op, die we echter alleen maar op de wachtlijst kunnen plaatsen. We zijn dan ook ontzettend voorzichtig met publiciteit om geen valse verwach tingen te scheppen want het kan wel zes jaar duren voordat de mensen aan de buurt zijn." Een dertigtal volkstuin ders heeft er inmiddels genoeg van ge kregen en is afgehaakt. De toekomstige verhuizing, de daarmee gepaard gaande verhoging van de huurprijzen voor de grond of hun leeftyd waren daar de oorzaak van. De volkstuinders hebben het college voorgesteld de aanleg van één sport veld uit te stellen totdat de benodigde grond voorhanden is. Het college heeft daarop geantwoord ,dat dat niet moge lijk is maar heeft inmiddels wel toege zegd de mogelijkheden te onderzoeken of er een tijdelijk volkstuinencomplex op het geplande tracé van Rijksweg 11 kan worden aangelegd. Wanneer het hier om een tijdelijk complex gaat, wil len de tuinders wel meewerken maar vooralsnog houden rij vast aan hun ei gen alternatief. Gezien de uitspraken in de gecombi neerde commissievergadering hebben de tuinders weinig meèr te verwach ten. VVD en CDA verklaarden zich voor de aanleg van de drie sportvelden en één kunstgrasveld en wezen daar mee het voorstel van de tuinders af. •Voorzitter Nijnatten: „Bij de vergade ring waren vrijwel alle raadsleden aan wezig. We hebben dan ook niet de hoop dat de definitieve beslissing die de ge meenteraad vrijdag neemt anders uit zal vallen. We gaan natuurlijk gewoon door op het nieuwe complex, maar je wordt er wel mismoedig van. GERT VISSER* 3STGEEST Gistera- i gaven zich in het ge- atecentrum in Oegstgeest aantal kandidaten op die willen inzetten voor een ité dat zich met ontwikke- ssamenwerking gaat bezig den. Zij zullen zich daarbij eund weten door de ge- nte die de aktiviteiten, ■tkomende uit particulier atief, van harte zal toejui- i. Dit naar aanleiding van motie die in oktober vorig door de raad werd aange- len. ligt in de bedoeling dat dit nité ontwikkelingssamen- king", na officiële vaststel één of meer plannen gaat verpen „in een vorm die het college aanvaardbaar dt geacht in verband met ïtueel te verlenen steun", itgeest stelt een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar ter ontwikkeling van aktivi teiten en ondersteuning van en uitvoering van een projekt. Vertegenwoordigers van in stellingen, groeperingen en or ganisaties, alsmede burgers van Oegstgeest luisterden naar een uiteenzetting van drs. A. R. M. Schütte, medewerker van de minister van ontwik kelingssamenwerking. De heer Schutte gaf voorbeel den van ontwikkelingsprojek- ten die bijvoorbeeld uit parti culier initiatief naar voren ge komen waren en door ge meentes mede werden ge steund. Heeft men bewust een keuze gemaakt dan worden hieraan criteria ter toetsing gesteld. Na de pauze kwam een aantal aanwezigen al direct met ont- wikkelingsprojekten in landeu als Peru, Botswana, Senegal, enz. naar voren. Primair staat thans echter het bewustwor dingsproces van wat er aan de hand is, wat er gedaan moet worden. Burgemeester Mr. S. H. Scheenstra leidde de bijeen komst op prettige wijze. Blijft echter de vraag of een derge lijk comité uit vertegenwoor digers van organisaties moet bestaan of uit een aantal des kundige burgers die zich onaf hankelijk kunnen opstellen. Een der aanwezige raadsleden deelde de mening „dat kandi daten van organisaties of werkgroepen in het comité wel eens ieder voor hun eigen belangen zouden gaan vech ten" niet. Het zou echter niet juist zijn als belangengroepe ringen in een dergelijk comité de boventoon gaan voeren. De dierendienst Lisse beeft plan- ontworpen om binnen niet al te lange dieren ambulance dienst in de Bollen- ek op te richten. De dierendienst voert nenteel gesprekken met verschillende ieentebesturen en met bet Samenwer- ',sorgaan Bollenstreek om de plannen te menlijken. op heden werden de hulpbehoevende die ren opgevangen door de plaatselijke politie korpsen, wat vaak gepaard gaat met allerlei vervoerstechnische problemen. Van de zijde van de politie zijn dan ook verschillende posi tieve reacties op de plannen ontvangen. Wan neer de dieren-ambulance gerealiseerd wordt zal zij diensten gaan verrichten in de gemeen ten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout/De Zilk, Noordwijk, Katwijk, Warmond, Voorhout, Rijnsburg en Valkenburg. echtpaar Buntsma-Kraan Warmond gedenkt op 1 I de dag dat het zestig jaar 'den in het huwelijk trad. Qelegenheid van deze ge- tenis bracht het burge- stersechtpaar De Vreeze Brmiddag een bezoek aan bruidspaar in' Huize St. Li- a (zie foto). beer en mevrouw Buntsma, tievelijk tachtig en ee- chtig jaar, wonen al vij- tig jaar in Warmond zijn toch niet erg honk te noemen. Binnen de ge meente zijn zij veertien maal verhuisd. Het bruidspaar kreeg zeven kinderen waarvan er nu nog vijf In leven zijn. Tweeënt wintig kleinkinderen en tien achterkleinkinderen telt de fa milie Buntsma. Enkele van hen wonen in Canada en Amerika maar het overgrote deel woont in Nederland en zal dus het ze stigjarig huwelijksfeest meevie ren. Het feest blijft beperkt tot de familiekring en naar het zeggen van de bruid zal het vooral een dag van dankbaar heid zijn. „Ook al wonen we niet meer onder hetzelfde dak toch zijn we in eikaars nabij heid en brengen veel bezoek jes over en weer omdat we ge lukkig in hetzelfde dorp kon den blijven." Mevrouw Bunts ma woont in Huize St. Liduina en heeft het daar prima naar haar zin, breit, borduurt en maakt graag een praatje met haar medebewoners. De heer Buntsma wordt verzorgd in Mariënhaven en kan daar uit stekend wennen. Reden ge noeg voor het bruidspaar en de familie voor een feestelijke dag*. De Vlietlanden, een kostbaar natuurgebied. LEIDEN/DEN HAAG De Vogel- werkgroep 'Vlietland' en de Werkgroep Milieubeheer Leiden hebben bij het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geprotesteerd tegen het verzoek van het Recreatiecentrum Rijnland N.V. uit Zoeterwoude om door te mogen gaan met het opspuiten van vier polders in de zogenaamde 'Vlietlanden'. De opspuitingen vinden plaats in het kader van het zandwin ningsproject in de Rietpolder, de Spek- polder, de Hofpolder en de Meeslou werpolder. Het opspuiten van grond le vert naar de mening van de werkgroe pen gevaar op voor de natuurgronden die in twee van de vier polders zijn ontstaan. Al op 27 april 1977 stelden ge deputeerde staten een werkgroep in die moest onderzoeken of het mogelijk was het zand op een dusdanige wijze te winnen dat het natuurgebied gespaard bleef. De werkgroepen dringen er in hun brief van 24 maart op aan dat de werkgroep, die voor het laatst op 22 juni 1977 bij elkaar is geweest, haar werkzaamheden voortzet. ten. Voor deze aktiviteiten was een ont- grondings- en een opspuitingsvergunning nodig die door de provincie werden ver strekt. Werkgroep Het zandwinningsproject in de vier pol ders is in de loop van de 60-er jaren op gang gekomen omdat er door de enorme wegenaanleg een toenemende behoefte aan zand ontstond. De vier polder werden opgekocht door het Recreatiecentrum Rijnland N.V. die van Gedeputeerde Sta- ten van Zuid-Holland toestemming kreeg Ontheffing om het zand, dat zich op 12 meter diepte bevond, uit de polders te halen. De 12 me ter bovengrond werd er eerst uitgehaald om daarna langs de randen van de inmid dels ontstane plassen te worden opgespo- De behoefte aan zand liep echter gestadig terug en het Recreatiecentrum dreigde in financiële moeilijkheden te raken, wat er uiteindelijk toe leidde dat de provincie met subsidie van de landelijke overheid de polders opkocht. Ondertussen was er in de Hofpolder en de Meeslouwerpolder een natuurgebied ontstaan. De afgravingen en opspuitingen zouden dit natuurgebied in gevaar kunnen brengen en de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening stelde bij de toekenning van de 5,3 miljoen subsidie voor de aankoop van de gronden dan ook de eis dat de Meeslou werpolder zoveel mogelijk een inrichting „ten behoeve van het natuurbeheer" dien de te krijgen. Hij verzocht het college van Gedeputeerde Staten hem de uitslag van een onderzoek mee te delen, in hoeverre het mogelijk was om de vereiste hoeveel heid zand op een andere wijze te winnen. Dit onderzoek werd uitgevoerd dor de Werkgroep Inrichting Vlietland onder lei ding van gedeputeerde Borgman. Deze werkgroep kwam op 22 juni 1977 voor het laatst bij elkaar. Al op 27 augustus 1976 vroeg het Recrea tiecentrum Rijnland toestemming aan Ge- dputeerde Staten om door te mogen gaan met het afgraven van de 12 meter boven grond. Omdat de Staten niet binnen de daarvoor gestelde termijn (9 maanden) een beslissing over dit verzoek namen trad er een overgangsregeling in werking en mocht het recreatiecentrum doorgaan met de afgraving totdat er een andere be slissing zou zijn genomen. De Vogelwerk groep Vlietland en de Wergroep Milieube heer spreken in hun brief hun ongenoe gen uit over het feit dat Gedeputeerde Staten „na 3 1/2 jaar nog steeds geen be slissing over dit verzoek hebben geno men." De ontheffing voor het opspuiten van de afgegraven grond is per 1 januari 1980 verlopen en het Recreatiecentrum heeft gevraagd de ontheffing tot 1 januari 1982 te verlengen. Naar de mening van de werkgroepen zijn het juist deze opspuitin gen die gevaar op leveren voor de natuur gebieden in de Hofpolder en de Meeslou werpolder. Zij vragen Gedeputeerde Sa- ten dan ook de ontheffing niet te verlenen en alsnog een besluit te nemen om de af gravingen te beëindigen. Zij waarschuwen de Provincie er ook voor niet nog een keer de termijn te laten verlopen omdat dat zou betekenen dat de opspuitingen ge woon door kunnen gaan. Het verzoek van het Rekreatiecentrum werd gedaan op 5 december van het vorig jaar en Gedepu teerde Staten hebben 9 maanden de tijd om een beslissing te nemen. De reclamanten zijn overigens van me ning dat de opspuitingen, die ook na 1 ja nuari 1980 zijn voortgezet, onrechtmatig plaatsvinden omdat er nog geen vergun ning voor is verleend. Zij stellen in hun brief dat het Provinciaal Bestuur, als eige naar van de grond, deze opspuitingen niet mag toelaten. Jasperina: Tussen zomer en winter OEGSTGEEST Er is iets mis gegaan met de aankondiging van het pro gramma dat Jasperina de Jong komende vrijdag in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest brengt. Er staat namelijk overal aangekon digd dat het de show „Thuis Best" is. Maar deze is zondagavond reeds op de televisie uitgezonden door de AVRO. En daar zat het bestuur van K. en O. Oegstgeest, die het op treden organiseert, mee in z'n maag. Gisteren kwam de verlossende mededeling dat Oegstgeest een pri meur te wachten staat: Jasperina komt namelijk naar de aula van het Rijn lands Lyceum met een gloednieuw programma dat weer meer op het ech te cabaret geënt is: „Tus sen zomer en winter". Be halve Jasperina werken aan dit programma mee Eric Herfst, Jan Huydts en Charley Angenois. De voorstelling begint te 20.15 SASSENHEIM Het Chris telijk Jeugdkoor 'De Lentek lokjes' geven vrijdag 28 maart hun jaarlijkse uitvoering in de Gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim. Onder leiding van Harry De Jong worden ondermeer enke le gedeelten uit de musical 'The Westside Story' en ge zang 463 uit het Liedboek der Kerken gezongen. Het concert begint om 19.30 uur. LISSE De rekreatiecom- missie van het gemeenschaps centrum De Poel in Lisse or- geniseert op zaterdag 29 maart een ruilbeurs in het Poelhuys aan de Ruishoornlaan. De beurs is vooral bedoeld voor verzamelaars van munten en postzegels. De zaal is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor vol wassenen een gulden en voor kinderen een kwartje. VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten neemt tijdens een openbare femeenteraadsvergadering op 1 maart afscheid van burge meester J. van der Haar die op 1 april met pensioen gaat. De vergadering begint om 14.30 uur. Voor de Voorschotense van dej- Haar te nemen op de afscheidsreceptie die dezelfde dag van 16.30-18.30 uur in het Cultureel Centrum gehouden wordt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7