Nieuwkoop massaal tegen vestiging nood-apotheek Dorpsgrenzen binnen Alkemade verdwijnen Koudekerks bedrijf mag verhuizen COLLEGE: ..ALLEEN WAT OLIE OP NASMEULEND VUUR VAN DE DORPSGEEST" ALPHENS ZWEMBAD ZONDER CHLOOR «Mail Solution in Alphen Hazerswoudse ambtenare en geen kantine krijg Japanse Onderzeeër valt Leiden aan! Nieuwkoop deelt Oranje kwartetten uit KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA [i ALKEMADE De grenzen tussen de zes verschillende dorpen die samen de ge meente Alkemade vormen gaan verdwijnen. Het colle ge: „Is het in deze tijd waar in grenzen allerwegen ver vagen en de hokjesgeest steeds meer verdwijnt nog wel juist om nieuwe gren zen te trekken en daarmede scheidsmuren op te richten tussen de inwoners van de diverse dorpen, die we juist zo graag zoveel mogelijk tot elkaar willen zien komen". Het verdwijnen de ge meentegrenzen binnen Al kemade gaat gepaard met een wijziging van de Alge mene Politie Verordening (APV). Het college stelt voor het artikel-lid over het maken van een 'Platte grond van de gemeente Al kemade' met hierop aange tekend de grenzen van de dorpen, in te trekken. i een verdeling van de gemeente in zes aan elkaar grenzende dorpsgebieden over elke grens verschil van mening kan en zeer waar schijnlijk ook zal rijzen", al dus het college. „Wij ziin tot de conclusie gekomen dat er geen enkel belang met de vaststelling van de dorpsgren zen is gediend, maar dat daar mede alleen maar wat olie zal worden geworpen op het hier en daar nog nasmeulende vuur van de dorpsgeest". Zij wijzen er verder op dat met name de parochies al meerdere dorpen bestrijk en dat eveneens het vereni gingsleven niet tot de inwo ners van één dorp beperkt blijft Kaageiland Een tweede wijziging in het APV die het college voorstelt is een bromfietsverbod op het Kaageiland gedurende het zo merseizoen. Volgens de ver- keerschout bij het Leidse kan tongerecht wordt er op het Kaageiland niet voldaan aan de wettelijke', richtlijn dat het bromfietsverbod bij elke ver harde zijweg herhaald moet worden. Het college is echter ook niet van plan om "een woud van verbodsborden op te richten". Reden voor het college om het volgende arti kel op te nemen in het APV: "Het is verboden zich in het tijdvak van 15 mei tot en met 14 september tussen vrijdag 20.00 uur en maandag 05.00 uur met een bromfiets met in werking ziinde motor te be vinden op de wegen te Kaag". Het hondevuil wordt even eens door het college aange pakt Zij stellen voor om het APV zo te veranderen dat ook plantsoenen, speelweiden, kinderspeelplaatsen enzovoort 'beschermd gebied' worden. De viering van het Nieuwjaar zal niet meer vanaf half de cember knallend kunnen be ginnen. Voor het afsteken van vuurwerk krijgen de in woners de tijd van 31 decem ber 's morgens tien uur tot 1 januari 's nachts om twee uur. De raad zal zich volgende week maandag over de wijzi gingen van het APV buigen. m ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de eerstvolgende J i meenteraadsvergadering zal de raad zich buigen over een J voorstel om het nieuwe Alphense Zwembad „De TherJ men" (thans in aanbouw) te voorzien van een nieuw desin] fectiesysteem. Dit systeem heeft onder meer het voordeel dat er geen chloorlucht in het zwembad meer komt te han gen. Verder zullen ontstoken oogleden en slijmvliezen het verleden behoren. De kosten voor dit nieuwe zullen ongeveer 150.000,- bedragen. Het college verwacht geen enkele tegenstand van de meenteraad, mede gezien het gegeven dat ook de positief staat tegenover dit nieuwe systeem. Niet in ste plaats overigens vanwege het milieuvriendelijke Het nieuwe desinfectiesysteem brengt met zich mee gelijks veel minder water wordt weggespoeld. Als hiervan, dient het water minder vaak verwarmd te den. Deze besparingen plus de gezondere omstandighedeijiot waarin de zwemmer straks komt te verkeren, doen college vermoeden dat de gemeenteraad zijn zal uitspreken over het plan. NIEUWKOOP Met een overweldigende meerder heid koos de patiëntenvere niging 'Nieuwkoop-Noorden' gisteravond in het centrum 'De Rank' stelling tegen de vestiging van een nood-apo theek. Slechts vier patiënten van de ruim tweehonderd stemgerechtigden (patiënten van Nieuwkoopse artsen) waren voor een apotheek in Nieuwkoop. Een motie, aan het einde van de hoorzitting ingediend, haalde het met eenzelfde meerderheid. De motie behelst onder meer het standpunt, dat gewacht moet worden met het vestigen van een apotheek tot er een landelijke richtlijn is. In af wachting hiervan moet de ge meente Nieuwkoop aldus de motie, niet de vestiging van een apotheek bevorderen (dus niet het door de apotheker R.J. Tupamahu gevraagde stukje grond aan de Kennedy- laan verhuren, -red). Voorts stelt de motie dat de gemeen teraad het college moet opdra gen een brief te schrijven aan de KNMP (Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter be vordering van de Pharmacie) met de mededeling dat Nieuw koop veFder gespeend wenst te blijven van penetrerende apo thekers. Een geste aan de heer Tupamahu was de toevoeging dat hij wel nummer één op de lijst van apothekers voor het verzorgingsgebied Nieuwkoop mag blijven. Het zaaltje in 'De Rank' was gisteravond overbezet Vele mensen moesten het doen met een staanplaatsje in de hal of onder de luifel van de bar. Een succes voor de initiatief nemers van deze hoorzitting, waarvan met name de heer H. van Vliet één van de drijf krachten was. Hij bezette de voorzittersplaats in het 'voor lopig bestuur' van de patiën tenvereniging. De heer Van Vliet werd bijgestaan door de heer P. van Meurs en de heer K. Zuiderveld.De heer Zui- derveld vertegenwoordigde zijn woonplaats Zevenhoven waar eveneens patiënten wo nen van de Nieuwkoopse art sen. De discussie van gisteravond ging voornamelijk rond het thema 'is de vestiging van een nood-apotheek in Nieuwkoop werkelijk noodzakelijk' en be gon vrij neutraal met een toe lichting op de verschillende standpunten Zowel de huisart sen als de apothekers en na tuurlijk de patiënten kwamen aan het woord. De heer R.J. Tupamahu uit Alphen aan den Rijn, de apotheker die zich in Nieuwkoop wil vestigen, was gisteravond aanwezig. „Ik ben eind 1978 in contact getreden met de huisartsen", aldus Tu pamahu. „Ik wil een goede verstandhouding met de huis artsen met het oog op de toe komst. Maar oktober 1979 zijn de onderhandelingen vastgelo pen. Ik had het ook liever an ders gewild. Het is niet mijn bedoeling om een huisarts aan de dijk te zetten door hem fi nancieel ten gronde te richten. Dat is niet in het belang van de patiënten. De huisartsen konden echter weten, dat het intrekken van de huisapo theek-vergunning mogelijk Kosten Tot ergenis van de meeste pa- tienten begon zich een welles- nietes spelletje te ontwikkelen tussen de huisartsen en de apothekers over met name het kostenaspect van een apo theek. Conclusie na een uitge breid debat tussen beide par tijen was dat de apotheek toch duurder is met als voornaam ste redenen de personeelsbe zetting en de vele apparatuur van een apotheek waaraan zeer hoge kwaliteitseisen wor den gesteld. De LHV (Lande lijke Vereniging van Huisart sen) had uitgerekend dat de komst van de apotheek voor een gemeente als Nieuwkoop neerkomt op een kostenverho ging van de geneesmiddelen voorziening van vierhonderd duizend gulden. De heer Tu pamahu: „Wij hebben als apo theker geen invloed op net voorschrijfgedrag van de huis arts. Het is een bekend feit dat artsen die geen huisapotheek meer hebben, duurder gaan voorschrijven. Er zijn echter ook voorbeelden dat in samen werking met de apotheek, bij voorbeeld door adviezen, ae kosten tot de helft werden te rug gebracht". Collegae van de heer Tupamahu uit onder meer Nieuw Vennep kwamen te hulp in het schetsen van de kwaliteiten die aan een apo theek verbonden zijn. Hamvraag Een overvolle zaal van 'De Rank'. De hamvraag voor de patiën ten was de service die de apo theker kan bieden bij de ge neesmiddelen voorziening. Wat is er zoveel beter in een apotheek geregeld dat het de extra kosten voor bezorging, dure apparatuur enzovoort rechtvaardigt. Een patient die voor vestiging van de apo theek is: „Het is een feit dat een apotheker negen jaar in zijn vakgebied heeft gestu deerd en een arts een paar we ken gedurende zijn medicij nen-opleiding. De apotheker is veel meer gespecialiseerd en kan de kwaliteit van de ge neesmiddelen veel beter bewa ken". Tegen dit standpunt werd voornamelijk geageerd met de opmerking dat het grootste deel van de medicij nen door de industrie wordt vervaardigd (LHV beweert 96 procent en het KNMP 80 pro cent). Bovendien twijfelden de patiënten niet aan de kwalitei ten van een apotheker, maar men vond hem te goed om de "drogisten-functie" te vervul len. De heer H. van Vliet ken merkte de situatie als „een ad miraal op een veerpont" en een patient vulde aan dat hij voor een gebrbken raam ook niet een ingenieur inschakelt. Een apotheker hoort, aldus het overgrote deel van de patiën ten, met zijn specialistische kennis thuis in de medicijnen- indiïstrie. De bezorging van de medicij nen en de bereikbaarheid van de apotheek is vooral het zor genkind van de ouderen. De heer Tupamahu: „De bezor ging kan het mooist geregeld worden als een assistente de recepten gaat ophalen bij de dokter en dan de medicijnen bij de patiënten langsbrengt. Dit zou gelden voor pafienten buiten de gemeentegrenzen van Nieuwkoop, maar ook voor bejaarden". Garanties dat het inderdaad op deze manier geregeld zou worden, gaf hij niet. Wel de zekerheid dat hij het gehele jaar gedurende 24 uur per dag open is. Het is nu aan de gemeenteraad van Nieuwkoop of zij zich donderdag achter het stand punt van de patiëntenvereni ging 'Nieuwkoop-Noorden' wil stellen. Eersf landelijke richt lijnen en dan pas eventueel vestiging van een nood-apo theek. Of de apotheek hele maal van de baan proberen te schuiven zoals 'Nieuwkoop- Noorden' met enthousiasme verkondigde. HUIB HIKKE Zaterdag treedt In het Alphense jongerencen- De nu twaalf Jaar bestaande en zeer trum Midas de Nederlandse top-popgroep re groep bestaat uit toetsenman Solution op. De groep heeft na een vrij stille nes, bassist Gus Williams, saxofonist tijd de vijfde langspeelplaat uitgebracht: „It's Berlage en drummer Hans Waterman only just begun". Solution brengt in hoofd- Cuby the Blizzards). Het optreden zaak rock met een symphonische omlijsting, om negen uur. HAZERSWOUDE Burge meester en wethouders van Hazerswoude vinden het niet noodzakelijk dat bij de verbouwing van het gemeen tehuis een kantine voor het personeel wordt gereali seerd. Of de nieuwbouw een kelder (kosten: 400.000,- exclusief BTW) gaat bevat ten, is niet zeker. Burge meester J. ten Heuvelhof deelde op de laatst gehouden vergadering van algemene zaken en financiën mee het onverantwoord te vinden, gezien de kosten. Maar de commissie heeft het college geadviseerd het besluit over wel of niet een kelder te bouwen in een later stadium te nemen. Gepland in de uitbreiding van het gemeentehuis is wel een noodbestuurspost: een verblijf plaats voor het gemeentebe stuur bij calamiteiten. In het plan kan een lift aangebracht worden. Maar deze zal c^sn al leen functioneel zijn de dienst gemeentewerk*», die na de verbouwing het flatge bouw aan de Willem Kloos- straat verlaat en in de uitbrei ding van het gemeentehuis een onderkomen zal vinden. Middels een eenvoudige liftin- stallatie kan, aldus gemeente secretaris Verlare, wel de raadszaal bereikbaar worden. Andere voorzieningen zijn technisch niet mogelijk. Een in het leven geroeyi werkgroep die adviezen vi strekt omtrent de verbouwi van het gemeentehuis, he voorgesteld de ingang naar zijkant te verplaatsen en hoofdingang louter te gebi ken voor representatieve dl einden. In de commissie men niet tot een eensluidi advies kunnen komen. 1 Elderen en Kaashoek zien toegang via de zijkant van gebouw meer zitten. De I en Struben willen de besta de hoofdingang handhai Wel is de voltallige commi het ermee eens dat er niet streefd moet worden twee ingangen met even: recepties. Leiden, 25 maart 1980 Geen reden tot paniek Het gebeurt alleen op het witte doek, samen met 1001 andere mallotige, dwaze situaties in "1941 - De dag dat Hollywood opz'n kop stond". Na'Jaws "en' 'Close Encounters of the third kindmaakt Steven Spielberg het weer helemaal met het meest explosieve lachspektakel ooit verfilmd! "1941 - De dag dal Hollywood op z'n kop stond" - vanaf donderdag in Luxor te Leiden en 14 andere theaters door het hele land. Cadeautje voor scholieren bij kroning Beatrix TRAINING VOOR NIEUWVEENSE HONDEN NIEUWVEEN Hondenclub „De Polderwakers" zal over enkele weken weer starten met een gedrag- en gehoor zaamheidstraining. Deze club stelt zich ten doel houders en liefhebbers van honden tot el kaar te brengen en een beter kontakt tussen baas, hond en omgeving te bevorderen. Voor inlichtingen en inschrij ving kan men terecht bij Ruud Hinderink, trainer (tel.nr. 01725-3015) en bij Corry Pol dervaart (tel.nr. 01723-8540). Voor geïnteresseerden wordt er een introduktie-avond ge houden, waar men zich tevens voor de cursus kan inschrij ven, op woensdag 9 april, aanvang 20.00 uur in „de Rank", Reghthuysplein 17 te KOUDEKERK 'A/D RIJN Zeven leden van de Koude- kerkse gemeenteraad konden zich gisteravond achter de me ning van B. en W. scharen om aan de heer T. Reyneveld, agrariër aan de Lage Waard, medewerking te verlenen bij zijn wens om zijn gehele be drijf naar een noordelijker ge legen lokatie te brengen. Een eerdere wens van de heer Reyeneveld om een ligboxen- stal te mogen bouwen op de huidige vestigingsplaats bleek geen goedkeuring van G.S. op te leveren. B. en W. van Kou dekerk stelden dan ook dat de beslissing om het gehele be drijf te verplaatsen niet licht vaardig is genomen en dat in feite sprake is van het kiezen den. De economische noodzaak voor het verkrijgen van een ligboxenstal voor het bedrijf van de heer Reyneveld heeft hierbij de doorslag gegeven. De bezwaren van enige Kou- dekerkers tegen de herziening van het bestemmingsplan Bui tengebied, die voor de ver plaatsing van het bedrijf nodig is, zijn ongegrond verklaard. Voor de aansluiting van het fietspad aan de Hondsdijk ging de raad akkoord met diverse aankopen van grond. Over een veilige oversteekplaats voor fietsers op de Hondsdijk zal men zich nog nader beraden. Om een blijvende herinnering aan de ca. 800 schoolkinderen uit te reiken bij de komende troonswisseling op 30 april ward een krediet van 2.000,- keuze van een herinneringsar tikel zal men zich nog nader beraden. Voor de viering van het 35-jarig bevrijdingsfeest op 5 mei werd een krediet van f 2.000,- beschikbaar gesteld, die zal worden besteed aan de aankoop van de reproductie van de fototentoonstelling over de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, zoals die is opgesteld in het Achter huis aan de Prinsegracht te Amsterdam. Deze expositie be staat uit ca. 200 foto's op 19 fa- nelen van 80 x 100 cm., voor zien van verklarende teksten. Door B. en W. van Koudekerk aan den Rijn zal één dezer da gen weer overleg worden ge pleegd met B. en W. van Ha zerswoude, betreffende de aanleg van een N.S.-station in WOUBRUGGE Tussen 31 maart en 5 april zal het ge bouw „Emmanuel" naast de Hervormde Kerk worden ge sloopt Er komt zoals bekend een nieuw jeugdgebouw te staan. In het oude gebouwtje zitten nogal wat glas-in-lood ramen. Geïnteresseerden in deze ramen kunnen voor die tijd contact opnemen met Jan Dijkshoorn, Boddens Hosang- weg 51 te Woubrugge. WOUBRUGGE Na het wat problematische afscheid van haar vorige trainer is de v.v. Woubrugge erin geslaagd een nieuwe trainer aan te trekken. Het is de heer J. J. Idelenburg uit Alphen a/d Rijn. Hij was in het verleden een succesvol voetballer bij Alphia en TAVV. De laatste drie jaar was de Idelenburg-trainer bij de v.v. Alphia afd. zaterdag, die mede dank zij zijn activi teiten tot grote bloei kwam ge durende de laatste drie jaar. RIJPWETERING/OUD ADE Voor de seniorleden vereniging ROAC '79 wordt komende woensdag de voor laatste contactkaartavond van dit winterseizoen gehouden. Hierbij zijn natuurlijk ook de echtgenoten en/of verloofden weer welkom. Voor het prijs- jassen is een flink aantal aan trekkelijke prijzen beschik baar. De aanvang is om half 9 in het clubgebouw op het „Hertogspark' KOUDEKERK A/D RIJN Op woensdag 26 maart 1980 zullen in het wijkgebouw van de kruisvereniging Dorps straat 50 in Koudekerk aan den Rijn inentingen worden gegeven tegen difterie, teta nus, poliomyelitis, mazelen en rubella (rode hond). De tijden zijn als volgt: Difterie, tetanus en poliomyelitis van 14.00 uur tot 15.15 uur voor kinderen ge boren in de jaren 1971 en 1976. Rubella (rode hond) van 15.45 uur tot 16.15 uur voor meisjes, geboren in 1969. Mazelen, voor kinderen geboren in 1971, die nog geen mazelen hebben ge had en niet eerder tegen ma zelen zijn ingeënt Mr. Vrolijk hoort profiel nieuwe burgemeester van Zoeterwoude ZOETERWOUDE De commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, de heer M. Vrolijk, zal vanavond tijdens een speciale raadsvergadering aanwezig zijn om de wensen van de verschillende fracties omtrent een nieuwe burgemeester aan te horen. Burgemeester Detmers zal per 1 september het voorzitterschap neerleggen vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zowel CDA, Progressief Zoeterwoude als VVD zullen hun wensen in de vorm van een profielschets aan Vrolijk voor legden. De speciale vergadering vangt aan om acht uur en is Nieuwkoop - Als de gt meenteraad daar dondei dag 27 maart mee stemt, zullen de NieuA> koopse schoolkindere op 30 april in het bes komen van een Oranj kwartetspeL Het collej van burgemeester wethouders wil op dof' wijze een extra-accei geven aan de Oranj feesten, verband boude de met de kroning va koningin Beatrix. Dl Voor het organiseren vi l festiviteiten in het kadi nt< van de jaarlijkse Konii -lej ginnedag had de gemeen pei in de begroting 1980 - ftrii schrijft het college van kte en W. aan de raad ree zal een bedrag van 8.857; en geraamd. Daarvan C 7.470,- bestemd voor h tpp Comité Oranjefeest* tnbt Nieuwkoop en 1.387, vat voor het Comité Noordeiist Daarboven vraagt het cc m lege de raad nu een bedfi Ins van 4.700,- beschikba tije te stellen voor de aankoi o\ van 1150 Oranje-kwartrttera spellpn. Daarvan zullen itsi dan 880 naar Nieuwkoop oi en 265 naar Noorden vo leerlingen gaan. taa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4