Bewoners Pancras-West lopen uit vergadering der wet Instructies voor politie bij kraken ,erg vaag' Linden aan Aalmarkt Gemeente moet anti-kraakbeleid ombuigen in anti-leegstandsbeleid Nieuwe pistolen Leidse politie Informatieve folder over klachten bij politieoptreden "-V# LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA 3 Herrie om een pakje shag LEIDEN Iedereen is tegenwoordig wel bereid om aan te Ak nemen dat roken slecht is voor de gezondheid. Minder bekend zal zijn dat de verpakking van de rookwaar soms ook een kwalijke invloed op de algehele gesteldheid kan hebben. Dat ondervond een Oegstgeester militair tenminste, die enige tijd geleden zijn leeggerookte pakje shag achteloos op straat in Oegstgeest neergooide. Hij deed dat precies voor de neus van een paar C alerte politiemannen uit Oegstgeest, die heftig aanstoot namen aan dit provocerende staaltje van vervuiling van de openbare weg en dan ook terstond een bon uitschreven voor de militair. Eén en ander had tot gevolg dat de Oegstgeesternaar gistermorgen verzeild raakte op de zitting van het Leidse kantongerecht, waar hij verslag kwam doen van zijn wederwaardigheden. „Het is toch zottigheid, al die heisa om een leeg pakje shag", meende de militair. „Ik gooide het neer, die agent komt aanrijden in zijn auto en zegt gelijk „dat gaat je 25 gulden kosten". Dat is toch belachelijk. Ik zei toen gelijk „Joh, bekijk het even" en vervolgens hebben ze mij beetgepakt, ^b.in de politieauto gestopt en mee naar het bureau genomen. Dat is natuurlijk zoeken", aldus de verdachte. De kantonrechter was het daar niet helemaal mee eens. „Ik durf niet in het openbaar te herhalen wat U daar allemaal gezegd heb want veel moois was het niet". De Oegstgeesternaar stak zijn mening over het rijkspolitiekorps van Oegstgeest niet onder stoelen of banken. „Het is een lachertje. Het zijn gewoon misselijke mannetjes daar in Oegstgeest, al die olitieagenten", meende iij. Het kantongerecht had weinig sypmpathie voor de verdachte. „Het zou een mooie boel worden als iedereen maar rommel op straat liep te gooien", aldus officier van justitie mevrouw Tan die 25 gulden boete eiste, hetgeen door de kantonrechter ook werd opgelegd. Riet Het fraaie riet dat vele waterplassen in de Leidse regio op een zo aangename manier omgordt heeft tegenwoordig veel te lijden van watersporters ^die hun boot ■ongenuanceerd de ■beschoeiing inkwakken ■omdat het ze te veel werk ^is om even een anker uit te werpen. De waterpolitie treedt ferm op tegen dergelijke uitspattingen en daarom stond gisteren een Leidse watersporter terecht die zich enige tijd P' geleden aan het riet van de Kagerplas Kever had vergrepen. De Leidse verdachte ontkende op het riet te zijn ingevaren. „Dat kan helemaal niet op het eilandje waar wij gingen liggen. Dat is namelijk met palen en prikkeldraad afgezet dus je kan helemaal niet bij het riet komen", vertelde de watersporter. Het kantongerecht had als verpletterend bewijs een foto van de plaats van de misdaad tot haar beschikking maar daarop was door het vele riet weinig van paaltjes of prikkeldraad te zien, hetgeen dus niet pleitte in het voordeel van de verdachte. Aangezien de kantonrechter op een gegeven moment toch iets bespeurde dat op een paal leek sloop de twijfel bij het kantongerecht binnen en dat resulteerde uiteindelijk in vrijspraak. „WIJ WENSEN GEEN DAKLOZENCENTRUM AAN MIDDELWEG" LEIDEN Bewoners van de wijk Pancras-west verzetten zich massaal tegen de plannen om aan de Middel weg 26 in Leiden een daklozencen- trum te vestigen. De bewoners stel den gisteren tijdens een informatiea vond in het Waaggebouw, dat met de 15 sociale instellingen in hun buurt, inmiddels een maximum aan instel lingen in hun wijk is ontstaan. Zij wensen niet nog een dergelijke insti tuut in hun wijk en stellen voor om het daklozencentrum te vestigen in een buurt waar niet reeds vele in stellingen een onderkomen hebben. Na het voorlezen van hun op schrift gestelde bezwaren verlieten de bewo ners van Pancras-West gisteravond demonstratief de vergadering. De bewoners stelden het geen goede zaak te vinden dat de plannen voor een daklozencentrum aan de Middelweg in Leiden al haast 'rond' zijn, terwijl de bewoners nog geen gelegenheid hebben gehad zich over de zaak uit te spreken. Zij meenden wel dat het daklozencen trum in de stad nodig is, maar wezen de vestiging in hun toch al door sociale instellingen 'rijk' voorziene buurt af. In plaats van een daklozencentrum aan de Middelweg zagen de bewoners wel iets in bejaardenwoningen op die plaats. Het aantal bejaarden in de buurt zou namelijk de laatste zeven jaar zijn te ruggelopen van 108 tot 49. Nanet demonstratieve weglopen werd de vergadering toch voortgezet. Voor zitter van de Stichting Opbouw Onder dak, de heer J.H. Kamphuis, tevens di recteur van de Welzijnsraad, zei de ak- tie van de bewoners op prijs te stellen en begrip te hebben vor hun bezwaren. Hij gaf daarna aan, dat nog een andere lokatie in Leiden eventueel in aanmer king zou kunnen komen voor de vesti ging van een daklozencentrum, name lijk aan de Rembrandtstraat. Hij stelde voor dat nog naar meer lokaties ge zocht zou worden, maar noemde het voorspelbaar dat ook in andere wijken bezwaren naar voren zullen komen zo dra bewoners van een mogelijke vesti ging van het centrum in hun wijk op de hoogte zijn. Over de invulling van het daklozen centrum valt nog niet veel te zeggen. De heer Kamphuis zei de 'klanten' voor het daklozencentrum vooral te verwachten via het M.O.B. (Medisch Opvoedkundig Bureau), het C.A.D. (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs), de Vrouwenopvangcentra, de politie, de G.G. en G.D. en mensen die technisch dakloos zijn geworden (bij voorbeeld na een brand). Voor een ver dere uitvoering van de taken binnen het centrum werden een aantal proble men genoemd, die door samenwerking tussen de verschillende hulpverlenende instanties en gemeentelijke diensten mogelijk opgelost kunnen worden. De werkgroepen zullen zich binnenkort over de problemen buigen. W&sSaÈB&Ml& Nu de walmuren van de Aalmarkt zijn vernieuwd, was er reden te over om het stads beeld ter plekke verder te verfraaien. Daartoe werden gisteren enkele stevige linden aangedragen door de boomchirurgen Copijn uit Utrecht. Met een takel werden de bo men op hun plek gehesen. CPN-RAADSLID HOEVEN AAN COLLEGE: LEIDEN Gemeenteraads lid voor de C.P.N. in de Leidse gemeenteraad, de heer D. Hoeven, zegt in een brief aan het college van burgemeester en wethouders dat „het moment gekomen is voor een ombuiging van het anti-kraakbeleid naar een positief anti-leegstandsbe leid, waaraan door de ge meente een steeds duidelij ker wordend accent gegeven moet worden". Hij zegt dit naar aanleiding van de kraakaktie van een aantal Leidse jongeren van de pan den aan de Breestraat 6 en 8. In de brief vraagt de heer Hoeven of het college op de hoogte is van de sloopplannen van de AMRO-bank, eigenaar van de gekraakte panden aan de Breestraat, en de plannen van de bank tot nieuwbouw op die plaats. De heer Hoeven stelt in zijn brief dat een der gelijk plan in strijd is met de verschillende beleidsvoorne mens van de gemeenteraad zoals die zijn neergelegd in het Structuurplan voor de Binnen stad van april 1978. Hij stelt dat voor kantoorvestigingen, ook dienstverlenenden, andere lokaties dan de Breestraat zijn aangegeven. Bovendien zou het volgens het raadslid verbo den zijn om woonruimte aan de bestemming te onttrekken om hieraan vervolgens be- drijfs- of kantoorruimte te ge ven. Hij stelt voorts dat het college zich tegen de plannen van de AMRO-bank moet ver zetten. Snelheidscontrole Usselmeerlaan LEIDEN De politie heeft gisteren van elf tot één een snelheidscontrole op de Ussel meerlaan gehouden. 30 van de 445 gecontroleerde voertuigen overtraden de maximum snel heid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 78 kilometer per uur. Miljoentje voor .Matilo' Nu nog een papieren „Matilo", maar volgend jaar rond deze tijd wordt dat even anders. De verwachting is een stenen versie: soli de en vele malen groter dan het huidige clubhuis Klein Matilo in de wijk Meerburg. De houten noodlokalen op het terrein aan de Zaanstraat zullen tegen die tijd worden ontruimd om plaats te maken voor een definitief wijkgebouw, iets waar de Meerburgers uiteindelijk jarenlang voor geknokt hebben. Wethouder Tesse- laar, die ondermeer samenlevingsopbouw In zijn portefeuille heeft en „vaak" ook nog wel wat meer, vond begin dit jaar toe vallig nog een miljoentje: genoeg geld om een schitterend club gebouw van neer te zetten. Het ontwerp Is van architectenbureau A. Ganev uit Capelle aan den IJssel. LEIDEN Het Leidse PvdA-raadslid, mr. J. Pe ters, zegt wat huiverig te staan tegenover de aanschaf van 44 nieuwe pistolen door de Leidse politie. De politie wil dit jaar en ook de ko mende jaren overgaan tot de invoering van een beter vuistvuurwapen, merk Wal ther, type P5. Het raadslid is bang, dat een dergelijk wa pen, dat ook stopkogels kan afvuren, nodeloos geweld in de hand werkt. Commissaris H. W. van Voor den van de Leidse politie daarentegen vindt, dat met de ingebruikname van het Wal ther-pistool juist zuiverder kan worden gericht. Hetgeen dus de kans op ongelukken kleiner maakt. De Walthers zouden als vervanging moeten dienen van de oude FN-pistolen. Aan schaf van het nieuwe arsenaal handvuurwapens geshiedt op order van het ministerie van binnenlandse zaken en justitie. Het betreft een landelijke maatregel, die volgens de com missaris wellicht dwingend aan de betreffende gemeenten kan worden opgelegd. Van de goedkeuring van de gemeente raad hangt het enkel af of de pistolen er snel komen. Aldus de heer Van Voorden, die van plan is voor volgend jaar nog eens 57 exemplaren van 900 gulden per stuk aan te vragen. Voor het leren omgaan met de Walther Wordt voor iedere po litieman een cursus van vier dagen uitgetrokken. LEIDEN Raadsleden uit de commissie voor politione le aangelegenheden betwij felen of de nota die de Leid se politie onlangs heeft sa mengesteld over het optre den bij kraakacties voor di recte toepassing bruikbaar is. De commissieleden vin den de nota over het alge meen te vaag en op een „te wankele basis" staan. Uit de nota blijkt niet duidelijk in welke gevallen de politie denkt op te treden wanneer een woning wordt gekraakt. Meer duidelijkheid zou mede van belang kunnen zijn voor de bescherming van de rechtspositie van krakers. e nota bevat richtlijnen voor de politie voor de kraakgeval- len waarin al dan niet opgetre den moet worden. De materie waarmee de politie te maken kan krijgen is dikwijls dusda nig gecompliceerd, dat onmid dellijk optreden praktisch on mogelijk wordt. „Bevriezen" van een situatie is dan vaak het enige middel dat de politie nog rest. Althans dit betoogt de nota uiteindelijk. Het laat ste woord is in dergelijke ge vallen meestal aan de officier van justitie, de burgemeester of de rechter. Vandaar dat de commissie er gisteravond moeite mee had tot een invul ling van de politietaken inzake het kraakgebeuren te komen. De behoefte aan een landelijke regeling (leegstandswet) drong zich bij de raadsleden dan ook in sterke mate op. Er werd hier en daar gesproken van een .juridisch vacuum" en van „onzekere gebruikscriteria." Vooral zou het voor de politie moeilijk uit te maken zijn of een woning feitelijk nu wel of niet als bewoond gekwalifi ceerd kan worden. Van deze kennis hangt af of men moet optreden of de zaak moet be vriezen. Raadslid J. Peters van de PvdA vond, dat de politie zolang er geen wettelijke rege lingen zijn „terughoudend" moet optreden. Commissaris Van Voorden beweerde overi gens niet veel anders dan de commissieleden. Hij zei dat de nota zeker niet pretendeert een oplossing te bieden. „Het is meer een hulpmiddel bij moeilijke situaties. We hebben de problematiek enkel op een rijtje willen zetten." Hiermee indirect betogend, dat de poli tie en de gemeenteraad zich voor dezelfde problemen zien gesteld, waar zij gezamenlijk een oplossing voor moeten trachten te vinden. LEIDEN De Leidse poli tie is deze week met de ver spreiding van een blauw kleurige folder begonnen, waarin de bevolking erop wordt gewezen op welke ma nier men klachten over het optreden van de politie ken baar kan maken. De folder is verkrijgbaar in nagenoeg alle openbare gebouwen van de gemeente. Volgens de folder zou men er van verzekerd kunnen zijn dat een klacht „serieus" wordt be handeld, als men een brief schrijft aan de commissaris van politie, de burgemeester of de officier van justitie. Klach ten kunnen evenwel ook mon deling ingediend worden. In het laatste geval moet men tij dens kantooruren aan de re ceptioniste van het bureau om een gesprek vragen met de chef van de geüniformeerde dienst of met zijn collega van de justitiële dienst. Buiten deze uren behandelt de wachtcom mandant van de geünifor meerde dienst eventuele klachten. Aan de hand van elke klacht wordt een onder zoek ingesteld. In de regel vergt dat enige weken. Als het onderzoek is afgesloten wordt het resultaat ervan voorgelegd aan de commissaris van poli tie, die daaruit zijn conclusies trekt. Indien de klacht via de burgemeester of de officier van justitie is ingediend, brengt de commissaris van po litie zijn advies uit aan eerst- genoemden. De indiener van klacht wordt na enige tijd schriftelijk dan wel mondeling op de hoogte gesteld van de uitslag van het onderzoek. Men kan, aldus de folder, zijn of haar klacht ook aan een ad vocaat of aan het justitieel klachtenbureau voorleggen. Koopavondconcert Het Christelijk Jongerenkoor Oegstgeest, dat onlangs is omgedoopt in het koor „Capella pro Cantibuszal donderdag 27 maart een concert geven in de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht 26 in Leiden. Het koor staat onder leiding van Theo Tobé. De Sassen- heimse organist Hans van Nieuwkoop zal zijn mede werking aan het concert verlenen. Koor en organist brengen een programma dat in het teken van de pas- sietijd staat. Hans van Nieuwkoop speelt onder meer een aantal passiekoralen uit het Orgelbüchlein van J.S. Bach. Bij het koor staat de uitvoering van het mo tet „Jesu meine Freude" centraal. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Na afloop zal er worden gecollecteerd ten bate van de restauratie van de kerk. Bezoek aan Haagse brandweer K&O heeft voor vrijdagmiddag 28 maart een bezoek naar de brandweerkazerne aan de Wilhelmina Pruisenweg 50 in Den Haag op het programma staan. Tijdens het bezoek wordt door middel van een korte inleiding en een film het functioneren van de brandweer uiteengezet. Tevens wordt een bezoek gebracht aan het kleine museum van de brand weer. Ter afsluiting van deze middag wordt een roondlei- ding langs de uitrukvoertruigen gemaakt. Opgave en ge lijktijdige betaling aan het bureau van K&O aan de Oude Vest is noodzakelijk. Telefonisch kan men via telefoon nummer 141141 inlichtingen krijgen. Les enfants du paradis De film Les enfants du paradis wordt donderdag 27 maart vertoond in het Kijk huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat. Deze film uit 1945 van de regiseur Marcel Carne duurt drie uur. Het verhaal speelt omstreeks 1840 en gaat over de lotgevallen van een groep panto mimespelers. De film begint om acht uur. 'The last wave' De magisch-realistische thriller The last wave' van de Australische regisseur Peter Weir wordt vrijdag 28 maart vertoont in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat. Richard Chamberlain heeft de hoofdrol in deze film uit 1977: een jonge advocaat raakt betrokken bij steeds meer raadselachtige gebeurtenissen, waarvan de Australische in boorlingen het geheim blijken te kennen. De voorstellin gen beginnen om acht- en elf uur. Heropening Meubelgroothandel Regeer opent woensdag 26 maart weer zijn pand aan de Hoge Rijndijk. Het bedrijfs pand werd ongeveer een jaar geleden door een grote brand geteisterd. Van zes tot acht uur woensdagavond wordt er open huis in bet verbouwde pand gehouden. Vrouwenfilm Het Leidse Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a vertoont woensdag 26 maart de film „Qu'est-ce qu'elles veulent?" (Wat willen die vrouwen toch?) van C. Serreau. In de film worden verschillende vrouwen uit verschillende sociale milieus geïnterviewd, die te maken hebben met uiteenlo pende vormen van onderdrukking. Allen proberen de om standigheden, ieder op eigen wijze, te veranderen. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijs is vier gulden. Ann Morgan De veelzijdige kunstenares Ann Morgan brengt op woensdag 26 maart een programma van liederen uit Engeland, Schotland, Ierland en Wales in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Ann Mor gan, die mezzo-sopraan is zal zichzelf op de harp bege leiden. Naast de liederen staan er composities van Tournier en Britten op het programma. De entree be draagt f3,50, en bij die prijs zijn een programma, gar derobe en een kopje koffie voorafgaande aan het con cert inbegrepen. Aanvang kwart over acht. Nar De cabaretgroep Nar treedt op zaterdag 29 maart op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. De voorstelling heet „Zat ik maar thuis aan een goed boek". In dit programma praten en zingen Aletta de Nes, Jan Kokken en Youp van het Hek over de lamlendig heid van deze tijd met een vleugje actualiteit en een stevig dosis cynisme. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, het tele foonnummer voor reserveringen is 141141. De voorstelling begint om kwart over acht ADVERTENTIE VANAF DONDERDAG IN LUXOR

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3