J an Zwartkruis betreurt eventuele uittocht naar Italië ^Reeds zeventien arrestanten in voetbalschandaal Franse regering tegen boycot Amerikaanse belangstelling voor Spitz Kohn "sport LEIDSE COURANT/ DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA 17 ROME Het aantal arrestanten in het omkoopschandaal in het Italiaanse voet bal is opgelopen tot zeventien. Nadat dkondag na afloop van de competitiewed- strijden elf spelers en een voorzitter door de fiscale recherche waren „ingerekend", kwamen daar in de loop van zondaga- idlvond nog twee spelers en een manager lj iij. Nardino Prebedi, de manager van AC Brescia, en Gianfranco Casarsa van Perugia werden opgepakt, Claudio Merlo iran US Lecce meldde zich zelfs vrijwil- ha )aarbij zal de „razzia" van de procureur-ge- R< ieraal in Rome, De Mateo, en de rechter ran onderzoek Rosselli echter niet blijven. Er is nog een aantal arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen personen, die steekpennin gen zouden hebben gegeven aan spelers om met illegale weddenschappen grote sommen geld op te strijken. De rechters van instruc tie hebben tevens de Italiaanse televisieom roep RAI verzocht de bandopnamen ter be schikking te stellen van acht voetbalwed- Milan-Lazio uit de competitie 1975/1976. Voorts moeten morgen 23 spelers, onder wie de vedette Paolo Rossi van Perugia, zich verantwoorden tegenover de rechtbank. Oorspronkelijk hadden Massimo Cruciani (van wie de rechtbank bandopnamen met telefoongesprekken met enkele spelers in bezit heeft die hij zelf liet maken om zich te kunnen wapenen voor het geval ze bedro gen zouden worden) en Alvaro Trincia, twee „zakenlieden" uit Rome, die zich als bookmakers bij de illegale toto bedrogen voelden door de hele affaire, 27 spelers we gens manipulatie en omkoping beschuldigd. Nu de zaak aan het rollen is gebracht blijkt dat ten minste vijftig personen „verdaëht" zijn. Mauro della Martiro, speler van Peru gia, heeft inmiddels toegegeven uit handen van Cruciani ongeveer 20.000 gulden te heb ben ontvangen. Naast Lazio en Perugia geldt de viervoudige winnaar van de Europese beker AC Milan als de grote boosdoener. De vereniging zal rekening moeten houden met een mogelijke verbanning uit de hoogste afdeling van de Italiaanse voetbalcompetitie. De Italiaanse dagbladen hebben het in hun edities van maandag over een „verbijste rend schandaal". De Gazzejto dello Sport klaagt: „In de politiek waren er in het ver leden veel ernstige schandalen, maar de wij ze waarop toen de arrestaties werden uitge voerd was veel discreter dan zoals het nu gebeurde". Er is overigens intussen een „zwarte markt", ontstaan, waar men met grote geldbedragen kan wedden, welke beschuldigde spelers voor het leven zullen worden geschorst. Als bewezen kan worden dat voetballers zich inderdaad schuldig hebben gemaakt aan omkoperij, hangen hen gevangenisstraf fen boven het hoofd van minimaal zes maanden tot maximaal zes jaar. Ze kunnen verder hun voetbalcarrière als geëindigd be schouwen. De grootste krant van Italië, de Corriere della Sera uit Milaan, spreekt de hoop uit dat het buitenland niet moet denken dat alle Italianen zo zijn. „Er is ook nog een ander, proper Italië, het Italië van de mensen die eerlijk hun werk doen, die belasting betalen en die hun kinderen opvoeden volgens op vattingen van eerlijkheid. Dat is het ware Italië dat door iedereen gerespecteerd dient te worden", aldus de krant. Kwalifikatie voor WK 1982 wordt dan heel moeilijk" PARIJS Jan Zwart kruis weigert extra voedsel te geven aan de filosofie dat de oefenin terland tegen Frankrijk van nul en generlei waarde is. Daarmee han delt hij in schril con trast met zijn spelersse lectie, want de Oranjek lanten wekken de in druk dat het bezoek aan Parijs onder de noemer „plezierig uitje" gerang- schrikt moet wórden. „Natuurlijk wordt dit een se rieuze test", sprak Zwartkruis ernstig. „Dit is onze laatste mogelijkheid om jongere spe lers te testen. Straks in Italië bij het Europees landenkam- pioenschap wordt het er op of er onder. Logisch dus dat ik als bondscoach dit oefenduel tegen Frankrijk aan zal grij pen om een nog wat beter in zicht te krijgen in de moge lijkheden die de huidige selec tie biedt". Een spelersgroep waarin de naam Simon Tahamata ont breekt. Zwartkruis daarover: „Tahamata is te zwaar belast in de afgelopen weken. In pj. goed overleg met de techni- rll af a ïiu. uicncii ah.ii nu eeiuiiücii upii- sche staf van Ajax leek het maal te concentreren. Ik £en me beter Simon maar m Am- pyl sterdam achter te laten. Ajax had daar alle begrip voor. Trouwens, Tahamata zelf ook. Jan Zwartkruis geeft een aantal spelers aanwijzingen tijdens de training van gisteren. Jan Zwartkruis tilt - zoals gebruikelijk - zwaar aan de interland tegen Frankrijk. meegaat met een Nederlands elftal. Ook de wisselspelers dienen zich nu eenmaal opti- er echt van overtuigd dat mijn beslissing niet alleen goed is voor Tahamata, maar ook voor Ajax". Natuurlijk had ik hem als Wel opgenomen in de spelers- wisselspeler mee kunnen ne- groep voor de interland van •ssj men, maar dat leek me niet morgenavond tegen Frankrijk t01 de meest ideale mogelijkheid, is het geschorste duo Dick Tahamata is aan rust toe en Schoenaker en Huub Stevens. rechts nogal wat weerstanden heeft opgeroepen omdat Jan Zwartkruis in het verleden geschorste spelers (Hoven- kamp) thuis liet. Zwartkruis vinnig: „Ik snap die kritiek best,, maar toch heb ik naar mijn beste weten gehandeld. Natuurlijk heb in ook mijn twijfels gehad over de keuze van Dick Schoena ker. Uiteindelijk heb ik hem het voordeel van de twijfel «t i dat krijg je niet wanneer je Een selectie die links en gegeven. Ik ben er zelf niet helemaal zeker van dat Dick in die wedstrijd tegen Roda geslagen heeft. Sterker nog, volgens mij heeft hij dat niet gedaan. Althans, ik heb het niet gezien en dat terwijl ik toch heel aandachtig op de tribune heb toegekeken. Neem van mij aan dat ik Schoenaker niet geselecteerd zou hebben indien hij ook naar mij waarneming gesla gen zou hebben". Min of meer een aanval derhalve van de bondscoach van Oranje in de richting van de tuchtcommis- sie van de KNVB die Schoe naker een schorsing van vier duels oplegde. Zwartkruis: „Dat is mijn terrein niet. Ik heb slechts te maken met mijn eigen waarneming. Mijn rechtvaardigheidsgevoel zegt dat ik Schoenaker dubbel gestraft zou hebben indien ik hem had laten weten op zijn aanwezigheid hier in Parijs geen prijs te stellen". Serie geel Ook Huub Stevens, ge schorst na een serie van drie gele kaarten, werd door Jan Zwartkruis de hand boven het hoofd gehouden. „Gele kaarten Luuk Balkestein (links, naast Huub Stevens) maakt mogelijk £°rin ,nu. eenmaal bij zijn debuut morgen. net hedendaagse voetbal. Zeker als verdediger kun je er niet altijd on deruit om overtredingen te begaan. Daarom gaat er vergelijking met Ho- venkamp niet helemaal op. Die liet ik indertijd thuis omdat hij net gestraft was vanwege het uitdelen van een kopstoot. Over dat ver grijp was geen discussie mogelijk. Gele kaarten benader ik totaal an ders. Die liggen opgeslo ten in het voetbal. Vroeg of laat krijgt elke speler daarmee te maken. Vooral verdedigers". Ook de selectie van Jonnny Rep wekte nogal wat weer standen op de laatste dagen. Ook in dit geval bouwde Zwartkruis echter een ijzer- sterke verdediging op. „Rep is een speler van momenten", lichtte de bondscoach toe. „Een jongen die veel krediet verdient, net zoals een type als Ling. Daar komt nog bij dat Rep tot de generatie behoort die het Nederlandse voetbal aanzien heeft gegeven ,in de wereld. Natuurlijk weet ik ook wel dat Rep niet in topvorm verkeert en dat hij bij zijn club Saint Etienne zelfs op de reservebank zit, maar toch krijgt hij mijn steun. Hij heeft te veel bete kend voor het Nederlandse voetbal om hem zo maar te la ten vallen. Altijd heeft hij Oranje gediend en geholpen. Laat ik nu eens wat terug doen. Misschien dat deze se lectie hem zo veel vertrouwen geeft dat hij zijn -vorm terug vindt. Dat hoop ik trouwens van harte. Niet alleen voor Rep, maar ook voor mezelf. Types als Rep heb ik straks in Italië hard nodig". Italië houdt Jan Zwart kruis uiteraard uitge breid bezig., Begrijpe lijk, want de bondscoach van Oranje weet nog niet eens over wie hij precies kan beschikken bij het Europees landen- kampioenschap. Het plotselinge vertrek van Wim Jansen was al een forse streep door de re kening, de geruchten over een overgang van Ajacied Ruud Krol naar. het Amerikaanse Van couver Whitecaps zetten hem uiteraard nog meer aan het denken. Zwartkruis: „Ik heb van Krol Twee gekritiseerde spelers tijdens de training gisteren in ac tie: Dick Schoenaker en John Rep, van wie de eerste voor de Nederlandse competitie is geschorst en de laatste in Frank rijk slecht presteert. de garantie gekregen dat hij er in Italië bij zal zijn. Pas over een paar maanden kan bekeken worden hoeveel die garantie precies waard is. Voor het Nederlandse voetbal zou een vertrek van Krol rampzalig zijn. Krol heeft nu eenmaal geen goede plaats vervanger nu Jansen weg is. Want laat daar geen misver stand over bestaan, in mijn fi losofie was Jansen absoluut de vervanger van Krol als laatste man en niemand anders. Wel triest trouwens dat het bui tenland zo aan onze spelers trekt. Dat krijg je straks ook met Italië nu de grenzen open zijn. Dat gaat allemaal toch ten koste van het Nederland- se voetbal. Ook van Oranje. Ga maar na: alleen met Rep en Thijssen zijn de contacten nog goed. De rest hoort er ei genlijk niet meer%bij". Dat laatste verdriet Jan Zwartkruis. Temeer omdat hij ook wel weet dat bij een uit tocht naar Italië de kwalifika tie voor de eindronden van het wereldkampioenschap dat over twee jaar in Spanje wordt gehouden, een moeilij ke zaak zal worden. „Talen ten zijn er voldoende", meent Zwartkruis, „maar toch heb ik soms slapeloze nachten van de huidige ontwikkeling. Spe lers als René van der Gijp hebben nu eenmaal tijd nodig om de top te bereiken. Ik kan slechts een ding hopen en dat is dat alle toppers die straks misschien naar Italië vertrek ken in hun contract de clau sule laten opnemen dat zij on-i voorwaardelijk beschikbaar moeten zijn voor het Neder lands elftal. Ik zal daar in de groep trouwens nog eens de nadruk op leggen, want an ders Ziet het de nabije toe komst er voor Oranje niet al te florissant uit". ROB HARTOG Van Breukelen in doel van Jong Oranje ZEIST Het voetbalelftal van Jong Oranje, dat vana vond in Alkmaar speelt tegen Jong Frankrijk is als volgt sa mengesteld: DOEL: Hans van Breukelen (FC Utrecht); John Scheve (FC Twente), Guido Pen (Ajax), Jac. Troost (Feye- noord). Jan van Deinsen (Fey- enoord); Anton Lokhoff (NAC), Rene van der Gijp (Sparta), Wim Balm (Haar lem); Willy Carbo (FC Utrecht), Roger Schouwenaar (AZ '67) en Ruud Kaiser (Ant werp FC). Wisselspelers: Ronnie de Groot (NEC), Ronald Weijsters (AZ '67), Martin van Geel (Ajax), Christ van den Dungen (FC Den Bosch) en Quintus van de Meulen (PSV). Jan Jansen bondscoach baanrenners DEN HAAG De oud-ren ner Jan Jansen, tijdens de Olympische Spelen in 1968 te Mexico zilveren medaillewin naar op de tandem met Leijp Loevesijn, is door de KNWU benoemd als sprinttrainer voor het seizoen 1980. De 35-jarige tandtechnicus uit Egmond aan de Hoef was in 1965, 1966, 1968 en 1970 Nederlands kampioen op de sprint bij de amateurs. Amstelveen in verlenging langs EBBC AMSTELVEEN Voor de eredivisie-play offs heeft BV Amstelveen gisteren de thuis wedstrijd in de Bankrasspor- thal tegen EBBC Den Bosch met 76-73 gewonnen. De zege van de Amstelveense basket ballers kwam in de verlenging tot stand. Na de officiële speel tijd was de score gelijk: 68-68. Bij rust leidden de Amstelve- ners met 43-37. Ador jan in tijdnood BAD LAUTERBERG De vijfde partij in de kandidatent- weekamp tussen de Westduit ser Robert Hübner en de Hon gaar Andras Adorjan is na 41 zetten door Hübner gewonnen. De Westduitser leidt nu met 3 1/2 punten tegen 1 1/2 punten. Hij heeft uit de resterende vijf partijen nu nog drie punten nodig om winnaar te worden. Het was een Siciliaanse partij waarin Adorjan zich in het middenspel uitstekend verde digde, maar ernstig in tijdnood raakte. Hij moest op een gege ven moment in vijf minuten 17 zetten doen hetgeen hem tenslotte de nederlaag bezorg de. Kassa voor Tracy Austin NEW YORK De jeugdige Tracy Austin is in New York 100.000 dollar rijker geworden, ruim 200.000 gul den. In de finale van het da- meswintercircuit in New York, een toernooi dat gedo teerd was met 300.000 dollar, versloeg ze de statenloze Martina Navratilova met 6- 2, 2-6 en 6-2. Het betekende de tweede ne derlaag van Navratilova in dit seizoen. Gedurende 33 wed strijden was zij ongeslagen ge bleven. De strijd om de derde plaats kon geen doorgang vin den, omdat Billie Jean King zich geblesseerd moest terug trekken. De Australische Evonne Goolagong streek zon der een bal te slaan, 60.000 gulden op. GRONINGENHugo Pont, één van de kandidaten voor de vier maal vierhonderd meter voor de Olympische Spelen, heeft vrijdagavond tijdens een korfbalwedstrijd een enkel band gescheurd. BEESD De Brabantse equi pe De Rooy-Wlllemse heeft za terdag de 32e pijlenrit van de KNAC, die meetelt voor het nationaal kampioenschap kaartlezen, gewonnen. 'C AN JOSE Spitz iohn, die in oktober ijn trainersloopbaan bij Twente plotseling aai rtindigde en bij de En- "j thedeërs werd opge- e i 'olgd door Hennie Hol- ipoink, is één van de be- ingrijkste kandidaten m oefenmeester te wor- s len van het Amerikaan- e San José Earthqua- M. Kohn is vorige »eek benaderd door een tussenpersoon, die hem nigde Staten te zullen re- toezegde de overgang gelen. Kohn zelf heeft van Kohn naar de Vere- echter nog geen recht streeks contact met de club in San José gehad. „Dat is steeds een probleem bij die Amerikanen. Ik kan niet ontkennen dat ze me willen hebben, want dat is waar, maar van de andere kan ik ook niet bevestigen, dat ik er naar toe ga. Daar voor zal ik me toch eerst zelf van een en ander, op de hoogte moeten stellen. Ik wacht voorlopig wel af tot ik weer wat hoor. Zoals ik dat ook doe met een paar andere aanbiedingen, o.a. uit Duits land", aldus Kohn. PARIJS Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken zal Frankrijk de Olym pische Spelen van Moskou niet boycotten. De Franse regering beschouwt een boycot van de spelen nog steeds als een „verkeerd ant woord" op de interventie van de Sowjet-Unie in Afghanis tan. Het ministerie van buiten landse zaken sprak daarmee berichten tegen als zou het Franse standpunt gewijzigd zijn. De woordvoerder van het ministerie voegde er aan toe dat de beslissing over het al dan niet deelnemen van Frankrijk aan het Nationale Olympische Comité zal wor den overgelaten. Tijdens een bijeenkomst van de Westduitse sportpers in Bamberg heeft Willi Daume kritiek uitgeoefend op het In ternationale Olympische Co mité en president Carter van de Verenigde Staten. Daume, zelf vice-voorzitter van het IOC, zei dat deze organisatie tot nu toe „niet actief genoeg" is geweest inzake de boycot kwestie. Daume, die tevens president van het Westduitse Olympische Comité is, is van mening dat het IOC de natio nale comité's te weinig geraad pleegd heeft. Volgens Daume toonde presi dent Carter aan slecht geïnfor meerd te zijn toen hij beweer de, dat 35 landen zich achter een Amerikaanse boycot van de Spelen van Moskou hebben geschaard. In werkelijkheid hebben pas vier landen beslo ten niet naar Moskou te gaan, aldus Daume. „Over de kwali teit van de presidentiële advi seurs, onthoud ik me van elk commentaar".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17