iBelgisch zeewater één graad warmer ie Nucleair drieluik EG: snelle kweek- eactoren, opwerking en opslag Amerikaanse gijzelaars in nog moeilijker parket Met dood van mgr. Romero burgeroorlog voor de deur rie politiemannen bij uri jn in bus vermoord Openbare gebouwen in Italië worden eleetroniseh beveiligd abinet premier Begin verleeft ternauwernood lotie van wantrouwen Brezjnev afwezig BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA 15 FRANSE KERNCENTRALES SPUIEN IN ZEE Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) IRUSSEL - Het zeewater langs de Jelgische kust zal - mogelijk al anaf komende zomer één volle id Celsius warmer kunnen wor- len dan zijn natuurlijke tempera- uur. Dit is het gevolg van de spoe- dige ingebruikname van vier kern centrales bij het Franse Grevelin- gen (vlakbij Duinkerken), dicht onder de grens met België. De Belgische minister van Volksge zondheid en Leefmilieu heeft meege deeld dat deze temperatuurstijging, veroorzaakt door de lozingen van het nucleair koelwater in zee, zich zal voordoen bij ongunstige weers- en stromingsomstandigheden. In gunsti ger tijden zal de zogeheten thermische verontreiniging minder dan één graad Celsius bedragen. Het gebied waarin genoemde tempe- ratuursverhoging kan optreden, ligt tussen Koksheide (zuidelijk aan de Belgische kuststrook) en Oostende (in het midden) tot een afstand van 18 km in zee. Volgens minister d'Hoore zal er geen schade aan het leefmilieu door worden veroorzaakt. rvolg van voorpagina) (Van onze correspondent Mare de Koninck) USSEL Het nucleaire drieluik irvoor de EG-landen, met inbe- van Nederland, zij het onder rbehoud, in februari gekozen ft bestaat uit een besluit inzake le kweekreactoren, een besluit r opwerking van bestraalde jtstoffen en een actieplan tot voor de opslag van radioactieve olstoffen. aanzien van de snelle kweekreac- n stellen de negen EG-landen dat snelle kweekreactoren een belang- e rol kunnen spelen in de energie- rziening van de EG. Zij zullen er toe bijdragen dat de Gemeenschap zijn afhankelijkheid van de uraniuminvoer geleidelijk kan verminderen en dat de betalingsbalans kan worden verbeterd. Lidstaten, die reeds programma's met snelle kweekractoren uitvoeren, heb ben beloofd „zorg te dragen voor de continuïteit bij de verwezenlijking van de programma's". In het besluit over de opwerking van bestraalde splijtystoffen staat als uit gangspunt, dat „opwerking kan leiden tot een vermindering van de behoefte aan natuurlijk uranium en aan verrij- kingsarbeid". Gesteld wordt, dat alle lidstaten en betrokken ondernemingen de industriële opwerking van gebruikte splijtstoffen moeten gaan coördineren. In het actieplan voor de opslag van ra dioactieve afvalstoffen is onder meer beslist, dat alle nationale programma's voor de bestudering en de inrichting van plaatsen voor langdurige dan wel definitieve opslag geïntensiveerd en uitgebreid zullen worden. Zoals bekend is het boren naar zoutkoepels in Neder land juist stilgelegd in verband met de komende maatschappelijke discussie. Het nucleaire drieluik van de EG heeft nog geen financiële paragraaf. Op basis van de besluiten zullen evenwel con crete projecten worden opgesteld, waaraan de lidstaten in samenwerking met de nucleaire industrieën zullen deelnemen. Het voorbehoud, dat Nederland in de notulen heeft gemaakt, begint met de verklaring, dat ons land geenszins af breuk wil doen aan de nu bereikte overeenstemming. Vervolgens heet het, dat Nederland de besluiten van de EG- ministerraad beschouwt als een voorne men om de verschillende aspecten van opwerking, gebruik van snelle kweek reactoren en de afval opslag „te onder zoeken". „Aanvaarding van de drie be sluiten door de Raad betekent derhalve niet, dat reeds voor de gemeenschap als geheel een definitieve keuze is ge maakt". Opmerkelijk is, dat de Nederlandse re gering over haar ingenomen standpunt geen overleg heeft gepleegd met de voorzitter van de vaste Tweede Kamer commissie buitenlandse zaken, Relus ter Beek, tevens lid van de vaste com missie voor de kernenergie. Hij zei ons gisteren nog nooit van de EG-besluiten te hebben gehoord, hoewel die geens zins geheim zijn. IUZALEM, NEW YORK Het Israëlische kabinet on(ift gisteren voor de tweede maal in nog geen week een vctie van wantrouwen overleefd. Een motie van een kleine '8er ositiepartij waarin de regering van premier Begin onbe- ntv lamheid tot regeren werd verweten, werd met 56 tegen ?sc* Stemmen bij drie onthoudingen verworpen. De kritiek kle4itte zich vooral op het nederzettingenbeleid en met name 'or- ïiet zondag met kleine meerderheid door de regering ge- -ns hen besluit om in Hebron twee Joodse scholen op te rich- fes ^"beslissing van het Israëlische kabinet heeft ook ernstige kri- ontmoet bij de VN, die reeds eerder het Israëlische neder- ar lingenbeleid heeft afgewezen. De beslissing is onverenigbaar gust uitspraken van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, secretaris-generaal Waldheim van de VN in een verkla- ek% waarin hij zijn diepe bezorgdheid uitsprak over de bemoei- ;ing van het zoeken naar een rechtvaardige vrede in het Mid- olg gevend aan de oproep van een aantal burgemeesters van tkei en op de westelijke Jordaan-oever is vandaag op tal van ra e itsen door de Arabische bevolking gestaakt en gedemon- °P erd tegen het Israëlische vestigingsbesluit. Vanuit Beiroet °e'ien de Palestijnen de inwoners van de westelijke Jordaanoe- eveneens tot een staking op. Volgens het Palestijnse persbu- WAFA is er door Palestijnen gisteren een aanslag gepleegd ;n electriciteitscentrale bij Jeruzalem- waardoor het weste- deel van de stad zonder stroom kwam te zitten. Het bericht van Israëlische zijde niet bevestigd. inslag Westduitse raad van beroep "ic 5SEL KEULEN Tot nu toe onbekende „revolutio- e cellen" in de Westduitse bond van metaalarbeiders >en zich verantwoordelijk verklaard voor een bomaan- op het gebouw van de Westduitse raad van beroep in "Jar' eze raad van beroep dient vanaf gisteren een geding waarin maakt moet worden of werkgevers hun personeel mogen uiten als het meedoet aan een staking, n h Keulse kantoor van DPA ontving een schrijven, waann d, dat „revolutionaire cellen" de aanslag hadden gepleegd at „het obscure hof duidelijk had gemaakt naar wiens pijpen ianst". tfv Daggeld fors omhoog AMSTERDAM - Het officiële tarief voor daggeld is vandaag verhoogd van 3 naar 10,25 pet wegens een aanzienlijke ver- krapping van de geldmarkt, hoofdzakelijk door de storting op schatkistpapier en dollar-s wap». Een breed lachende ex- sjah van Iran en een even eens vrolijk kijkende presi dent Sadat van Egypte bij de aankomst van eerstge noemde in Cairo. NA VERTREK EX-SJAH UIT PANAMA TEHERAN De hoofdaanklager van Iran, Siyed Karim Moussavi, heeft gisteren ge zegd dat het vertrek van de vroegere sjah naar Egypte voor „grote moeilijkheden" zal zorgen bij het oplossen van de crisis rond de Amerikaanse gijzelaars in Teheran. Ayatol lah Sadegh Khalkali, die vorig jaar als o- penbare aanklager talloze doodvonnissen liet voltrekken tegen medewerkers van het vroegere sjah-bewind, heeft gisteren meege deeld dat de Amerikaanse gijzelaars wegens spionage „zullen worden berecht en dat de genen onder hen die schuldig worden bevon den gevangen zullen worden gezet". De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sa degh Ghotbzadeh heeft gisteren verklaard dat indien de sjah naar Panama terugkeert en de behandeling afwacht van het verzoek om zijn uitlevering de vijftig Amerikaanse gijzelaars „binnen 24 uur" worden overge dragen aan de Iraanse Revolutionaire Raad. Radio Teheran waarschuwde gisteren dat de sjah een „bacil van corruptie" is en dat het isla mitische Egypte het niet lang met hem zou kunnen uithouden. Ook voorspelde de radio dat zijn aanwezigheid in Kairo „de explosie die Sa- dat en de sjah in het vuilnisvat van de historie zou doen belanden", zal kunnen bespoedigen. In de uitzending werd de Amerikaanse rege ring er verder van beschuldigd de sjah te heb ben geholpen bij het ontsnappen aan uitleve ring door Panama en bij het vinden van asiel in Egypte, aldus radio Teheran. Voor vandaag is een massale demonstratie aangekondigd bij de Amerikaanse ambassade. Bij zijn aankomst gistermiddag in het militaire hospitaal in Maadi, een voorstad van Kairo, verklaarde de ex-sjah dat hij zich permanent in Egypte zal vestigen. De ex-sjah zag er erg ver moeid uit. Bij het betreden van de lift in het Maadi-hospitaal werd hij ondersteund door de Egyptische president Sadat. In een bulletin van het ziekenhuis gaf het ziekenhuis te kennen dat de toestand van de 60-jarige ex-vorst minder ernstig is dan uit de persberichten kon worden afgeleid. Voor het wegnemen van ziin waar schijnlijk door kanker aangetaste milt is nog geen datum vastgesteld. Britten vrezen verharding door uitstel Eurotop (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse rege ringsambtenaren leggen er de nadruk op, dat de beslis sing om de Europese top-bij- eenkomst uit te stellen niet genomen is op initiatief van Groot-Brittannië. Maar pre mier Thatcher en haar mi nisters zouden het vanzelf sprekend op prijs stellen als de Italiaanse voorzitter Francesco Cossiga de extra- weken goed zou kunnen ge bruiken om een oplossing van het bijdrage-probleem in de hand te werken. Londen vreest evenwel, dat het uitstel een verharding van de respectieve standpunten tot gevolg zal hebben. Premier Cossiga heeft zijn Britse ambt genoot Margaret Thatcher goed geholpen achter de scher men van de Europese top in Dublin, nu vier maanden gele den. Van Britse zijde wordt ge zegd, dat de Italianen in vele opzichten de beste vrienden van Groot-Brittannië zijn, vooral wat het probleem van de bijdrage betreft. Of die vriendschap veel baten zal afwerpen voor de Britten, is een andere kwestie. Cossiga is er niet in geslaagd de tus sentijdse topconferentie tot stand te brengen, waarop Groot-Brittannië gerekend had. Toen premier Thatcher net teruggekeerd was uit Du blin, dacht ze dat bedoelde korte bijeenkomst zou kunnen plaatsvinden in de maand fe bruari. Ze hoopte, dat het bud gettaire vraagstuk dan gere geld zou worden. In afwachting van wat er nu gaat gebeuren, betaalt Londen nog maandelijks de Britse BTW-bijdragen aan Brussel. Als de volgende Europese top mislukt, zal premier Thatcher zich gedwongen kunnen zien de daad bij het woord te voe gen in plaats van gewoon drei gementen te gebruiken. De Britse regering onderzoekt of de acht EG-partners van Groot-Brittannië voor de Eu ropese rechtbank gedaagd zou den kunnen worden als zij proberen te verhinderen, dat Londen zijn maandelijkse be talingen van BTW-bijdragen stopzet. Groot-Brittannië zou dan het standpunt innemen, dat de EG verplicht is de be langen van alle lidstaten te dienen en ze tot overeenstem ming te brengen. Gebeurt dit niet, dan zal Groot-Brittannië de rechtbank in Straatsburg om een uitspraak kunnen ver zoeken. Aanslag gemeld op Sovjet-monument WEST-BERLIJN Door middel van een aanslag met een springlading is op 10 maart ernstige schade toege bracht aan een Russisch mili tair monument een tank uit de Tweede Wereldoorlog in Karl Marxstadt in Oost-Duits- land. Dit heeft de Werkgroep voor de Mensenrechten in West-berlijn gisteren meege deeld. De werkgroep zegt het nieuws hierover vernomen te hebben uit kringen van dissi denten in Oost-Duitsland. Magere jaren voor Hongaren BOEDAPEST De Hon gaarse partijleider Janos Kadar heeft gisteren zijn landgenoten gewaarschuwd voor de magere jaren die ko men gaan. De economische ontwikkeling blijft achter bij de doelstellingen van het vijfjarenplan en de handel met andere landen verloopt als gevolg van „discrimine rende" maatregelen tegen Hongarije ongunstig. Aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero. DEN HAAG „Met de dood van bisschop Os car Romero van El Salvador is de laatste Ham die een burgeroorlog in dit land had kunnen voorkomen, weggeslagen. Hij balde het volk samen in een pacifistische strijd. De mensen za gen hem als de laatste vertolker van hun be reidheid de wapens te laten rusten. Ik vrees daarom voor een bloedbad in El Salvador, vele malen erger dan in Nicaragua." Aldus de reac tie van Paul van der Harst van Solidaridad, de interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika, op de dood van aartsbisschop Romero. In de twee jaar dat de in 1917 geboren Oscar Arnulfo Ro mero de leiding over de Salvadoraanse kerk heeft gehad, is hij de verpersoonlijking geworden van het verzet tegen de achtereenvolgende militaire regimes en het aanhoudende geweld, zowel van links als van rechts. Stond hij vóór zijn benoeming bekend als een sterk op het gebed gerichte priester, nadien is zijn interesse voor de „nood van het volk" en de kritiek op het aanhoudende moorden zo ge groeid, dat het hem uiteindelijk het leven heeft gekost. Want niemand twijfelt er aan, dat de moordaanslag het werk is van de „Unie van de Blanke Strijders", een uiterst rechtse beweging en in El Salvador synoniem aan het door bisschop Romero zo krachtig veroordeelde geweld. Terwijl met name op het platteland machtige generaals de bevolking in een ijzeren greep hielden en de kerk het ka rakter van een ondergrondse beweging gaven, trachtte aartsbisschop Romero op talloze manieren, zowel in El Sal vador zelf als daarbuiten, de aandacht te vestigen op de wantoestanden in zijn land. De krant en het radiostation van de Salvadoraanse kerk stelde hij in dienst van het volk en werden gebruikt als „Stem voor degenen die geen stem hebben". Het opvallendste (en indrukwekkendste) waren echter zijn wekelijkse preken in de grote kathedraal van San Salvador, die elke zondag door vele duizenden mensen, zowel in de kerk als via de rechtstreekse radio uitzending, werden beluisterd en waarin hij opriep het ge weld, dat elke maand ettelijke tientallen mensen het leven kost, te vermijden. Zo ook afgelopen zondag, toen hij in een zeer indrukwekkende preek iedereen als het ware smeekte een einde te maken aan de repressie. Hij vroeg dit „in de naam van God en in de naam van het volk, dat elke dag uiterste kwellingen moet doorstaan". Zijn oproep lijkt echter een averechts effect te hebben gehad. Het moorden gaat, naar het schijnt zelfs in verhevigde mate, door en ook aartsbisschop Oscar Romero is niet aan de moordenaars hand kunnen ontkomen. De Salvadoraanse regering is „verlost" van zijn voornaamste criticus, maar het land gaat een inktzwarte toekomst tegemoet. PME In een lijnbus tussen Turijn en jgvour in de buurt van de Fiat Miafiori- rieken zijn gisteren drie politiemannen r door viér jongemannen doodge- daad dwongen zij de buschauffeur rijden tot een afslag. Daar werden de opgewacht door een Fiat 127, waar- ij glee zij zijn gevlucht Gisteravond bestond er nog geen zekerheid over de vraag of het het een gewone misdaad betreft of dat het om een terroristische actie gaat. Aangenomen wordt dat het laatste het geval is. Drie van de daders zijn bij het ver trekpunt van de bus ingestapt: de vierde kwam er onderweg bij. De drie politieman nen zaten in de bus om een aantal postzakken te bewaken. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Het tijdstip nadert waarop alle openbare gebouwen in Italië slechts betreden kunnen worden via een eleetroniseh beveiligd poortje met metaaldetectors van het soort, dat thans op vliegvelden in gebruik is. Sommige warenhuizen gebruiken soortgelijke poortjes voor het opsporen van klanten die de winkel willen ver laten zonder te betalen. In Italië wor den dergelijke poortjes thans op grote schaal geïnstalleerd om lieden op te sporen, die wapens onder hun kleren verborgen houden. Het eerst zullen op deze manier alle ge rechtsgebouwen in Italië worden bevei ligd. In een volgende fase komen de uni versiteitsgebouwen aan de beurt. Bij elke electronische poort behoort een aantal be wakers. De draconische maatregel is een gevolg van de actie die gedurende een halve week werd gevoerd door 200 boze officie ren van justitie, rechters en hoge magis traten in Rome, Napels en Milaan. Zij voe len zich geen minuut meer zeker van hun leven. Onder de 21 mensen, die dit jaar in Italié door terroristen om het leven wer den gebracht, zijn drie rechters en een do zijn politiemannen. „Wij rechters leven in dit land alsof we ter dood veroordeeld zijn. Bij* invallen in schuilplaatsen van de Rode Brigade en andere subversieve organisaties heeft de politie lijsten gevonden met de namen van rechters die uit de weg moesten worden geruimd. De rechters die de afgelopen we ken zijn vermoord, kwamen allemaal op deze lijsten voor. Dat had voor de rege ring een waarschuwing moeten zijn, maar na de vondsten is er niets gebeurd. Eer we ons werk voortzetten eisen we daarom harde maatregelen van de regering", ver klaarde een hoog geplaatste magistraat. Hii wil zijn naam niet in de publiciteit zijn gebracht, want dat kan zijndoodvonnis betekenen. Om hun eisen kracht bij te zetten, hebben de rechtbanken in Italië enkele dagen iets gedaan, dat in andere landen ondenkbaar is: Ze hebben gestaakt. Weliswaar hebben ze gewerkt in hun kantoren, maar ze heb ben geen zaken voor de rechtbank behan deld en geen verhoren afgenomen. Een aantal rechtbankzaken moest worden uit gesteld en de desbetreffende verdachten moeten nog wat langer in voorarrest blij ven zitten. De minister van Binnenlandse Zaken, Virginio Rognoni, die met de beveiliging van magistraten, politici en hoge over heidsdienaren is belast, heeft de toezeg ging gedaan dat om te beginnen alle ge rechtsgebouwen een electronische beveili ging krijgen. Verder wordt het aantal ge pantserde auto's, waarmee rechters wor den afgehaald voor hun werk en weer worden thuisgebracht, met duizend uitge breid. Ook heeft hij alle beschikbare poli tiemannen opgetrommeld om de rechters te begeleiden. Het escorteren van hoge functionarissen in Italié ge- schiedt al sinds jaar en dag. In onze straat in Rome woont de voorzitter van de christen-democraten in Italié, Fla- minio Piccoli. Elke ochtend wordt in onze omgeving een half dozijn politie-auto's, al dan niet als zodanig herken- baar, opge steld. Na een code-signaal via de auto-ra dio komen ze in beweging, terwijl een rijt je auto's in steeds wisselende volgorde de poort van het flatgebouw uitsuist, sluiten andere auto's zich bij het escorte aan of rijden vooruit naar strategische punten. Het is nooit bekend in welke auto de heer Piccoli zich bevindt. Als hii weg is, han gen rond de poort van zijn huis altijd een f>aar „gorilla's" rond met revolvers duide- ijk zichtbaar tussen de broekriem gesto ken. Tijdens de ontvoering van Aldo Moro en bij andere gelegenheden is gebleken, dat ook deze drastische beveiliging niet opti maal is. De overvallers blokkeerden eerst de rij auto's op een daarvoor geschikt punt. Eer de bewakers, die altijd in het nadeel verkeren dat hun werk tot een ge woonte wordt, waardoor de aandacht ver slapt, zich realiseerden wat er aan de hand was, waren ze al neergeknald. Moro liep geen schrammetje op en werd precies uit die auto gehaajd die deze dag voor hem bestemd was. Zijn broer, die rechter is, wordt nog altijd op die manier geëscor teerd. MOSKOU Leonid Brezj nev en twee andere leiders van het Russische Politbu reau waren vanmorgen af wezig bij de plechtige ope ning van de Opperste Sovjet van de Russische Federatie ve Republiek, het Russische parlement. Er werd geen verklaring gegeven voor de afwezigheid van partijleider Brezjnev, premier Kosygin en partij-ideoloog Soeslov. Plateelfabriek in Gouda blijft GOUDA - De Goudse kunst- en aardewerkfabriek Regina blijft bestaan. Het twee eeuwen oude bedrijf, waar volgens historisch procé dé nog steeds Gouds plateel, Delfts blauw, Delfts bont en Makummer tegels worden ge maakt, zal worden onderge bracht bij de ateliers voor am bachtelijke kunst in Bleiswijk. Regina werd met sluiting be dreigd doordat de eigenaar geen opvolger kon vinden. Door de overname is voorko men dat de 25 ambachtslieden op straat komen te staan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15