Cosmetica' geeft vrouw ruimte in marathonloop Iedere vrouw heef zo'n drie kilo huid te verzorgen We blijven op de centen zitten... Postzegels als belegging... Slager verkoopt veel meer vlees dan groot winkelbedrijf Probeer het eens met lelies... De boom werd hoe langer hoe dikker AVON SPONSORT KNAU Alles overdakra en dakkapellen... Na langdurige besprekingen is een ak- koord bereikt tussen de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie te Utrecht en Avon, het wereldconcern op cosme- ticagebied, waardoor iedere vrouw die atletiek beoefent vanaf heden kan trai nen voor de in 1981 te houden internati onale Avon-marathon. Op de Olym pische Spelen is tot dusver geen plaats voor vrouwelijke deelnemers bij het lange-afstandlopen op onderdelen bo ven de 3000 meter. Door het sponsoren van Avon kunnen nu echter Neder landse vrouwen zó intensief trainen, dat ze op toekomstige Olympische Spe len wellicht eens op de lange afstanden in actie kunnen komen. Reeds in 1886 stond een vrouw in deze tak van atletiek „haar mannetje". In dat jaar forceerde de jonge Melpomene zich in de olympische marathon voor mannen. Pas op de Spelen van 1900 kregen meer vrou wen hun kans op loopnummers, maar niet voor lang. De ontwikkeling in deze tak van sport voor dames kreeg in 1928 een geweldige deuk toen twee onvoldoende getrainde deelneemsters op de 800 meter bij de finish bewusteloos neervielen. Na dien werden loopnummers langer dan 200 meter voor vrouwen bij het olympische treffen voor lange tijd verboden. Veertig Nederland telt 182 gemengde atletiek- clubs, met elkaar goed voor 35.800 at leten, van wie 13.750 vrouwen. Am sterdam is een speciale atletiekclub voor vrouwen rijk (ADA) en Den Haag ook: Olympia '48 met 225 leden. jaar later mochten de dames weer in actie komen op langere afstanden, waarna in 1972 ook de 1500 meter voor atletes be reikbaar. werd. De Duitse arts Ernst von Aken zag wel wat in die rennende dames. In 1974 orga niseerde hij als eerste een lange-afstand- race. Het leek wel of hij ervoor werd ge straft... Bij een training werd hij door een auto aangereden en verloor beide benen. Het verzekeringsgeld echter dat hij uitbe taald kreeg, besteedde hij prompt aan een internationale wedstrijd. De vooruitstre vende arts organiseerde twee jaar later (1976) opnieuw een internationale mara thon voor vrouwen in het Duitse Wald- niel. De race om het kampioenschap sloeg geweldig aan, maar dokter Von Aken was blut. Eenmaal bij deze aanvankelijk alleen voor mannen bestemde krachtmeting betrok ken, lieten de vrouwen zich het veroverde terrein niet meer ontnemen. Eén van de snelle loopsters, de Amerikaanse Gayle Barron, klopte bij Avon aan, overtuigde het bedrijf van het recht van de vrouw „zich de benen uit het lijf te lopen" en vroeg daarom om financiële steun. Op deze manier raakte Avon betrokken bij het lange-afstandlopen voor vrouwen, waarbij het eerste treffen plaatsvond in de heuvels van Atlanta. Nadat Avon met zijn sponsoractiviteiten in Amerika begonnen was, startte men onlangs eveneens in Japan, Engeland en West-Duitsland. Voor Nederland ziet het komend programma er aldus uit: medio' april '80: centrale trainingen; 5 mei '80: vijf kilometer-loop in Den Haag, waarbij men op grond van ervaring een deelne mersaantal verwacht van zo'n 700 dames. Tot oktober '80 gaat men door met trai nen, met als afsluiting een 5 kilometer re creatieloop en een 10 kilometer wedstrijd loop. Van december '80 tot april '81 zullen de trainingen onder leiding van Wim Verhoorn vervolgd worden, met als eind station in de laatste maand een 5 kilome terloop en halve marathon. Men blijft trainen tot september '81 voor het klap stuk in die maand: de internationale Avon-marathon. OM DE TUIN Zodra de nachtvorst voorbij is kunnen we tot eind mei zo merbloeiende bollen planten. En die staan nog steeds een beetje in de schaduw van de voorjaarsbloeiers die in de herfst al geplant worden. Dat ligt een beetje voor de hand. De meeste mensen hebben na een paar weken herfst al schoon genoeg van dat jaarge tijde en verlangen dan ook weer snel naar het voorjaar. Daar kun je iets aan doen door al vast bollen in de grond te stoppen waarvan je weet dat ze als eerste voorboden van het voorjaar zullen dienen. Sneeuwklokjes, crocussen en hyacinthen worden dan ook ij verig en in groten getale in de grond gestopt. Het is echter ook heel leuk om zomer bloeiende bollen te poten. Het effect is wat minder omdat de tuin dan toch al in bloei staat maar er zijn een paar soorten die in een echte liefhebbers- tuin niet gemist kunnen wor den. Lelies bijvoorbeeld. Die zijn niet alleen mooi maar ook inschikkelijk en meegaand. Ze zijn bereid plaats te nemen in zowel perken als borders, tus sen vaste planten en heesters, in potten en bakken, binnens huis dan wel op het terras of het balkon. - Die exotische en koninklijke lelies zijn ook nog bescheiden en verlangen allerminst een uitzonderlijke behandeling en verzorging. De bollen zijn wel iswaar niet de goedkoopste maar ze zijn voordeliger als u bedenkt dat er een menigte aan bloemen per stengel uit voortkomt. Bovendien bren gen ze jaar in jaar uit bloemen voort zonder dat de bollen uit de grond genomen hoeven te worden. Lelies zijn de sterkste van l in de zomer bloeiende bolbloe- men. Ze kunnen zich laten voorstaan op een ongelooflijke verscheidenheid aan kleur en vorm. Ze geuren voortreffelijk en staan er van juni tot in de maand september stralend bij. Lelies groeien tot een hoogte van ongeveer 45 centimeter maar er zijn ook soorten die u ver boven het hoofd groeien. Als u tenminste niet tot de grootste onder de mensen be-' hoort. Lelies houden van een diepe, goed bewerkte grond die rijk is aan organische stoffen en bovendien goed waterdoorla- tend is. In de-zomer moet die grond een beetje vochtig en aan de koele kant zijn. De wortels van de lelie zijn erg op schaduw gesteld maar de top pen koesteren zich graag in de weldadige zonnestralen. Kies dus een goede open plaats met lichte schaduw in de tuin voor de leliebollen. Mijd de plaatsen waar de wind vrij spel heeft want daar hebben lelies een bloempje aan dood. Arme lichte tuingrond kan verrijkt worden met bladaar- de, turfmolm en compost. Zware kleigrond moet behan deld worden met wat grot- zand om het wegvloeien van het overtollige water mogelijk te maken. De plantdiepte is 10 tot 15 cm. Het is de bedoeling dat de onderkant van de bol op die diepte komt te zitten. Het aardigst is het de lelies in groepjes te poten. De onderlin ge afstand moet dan voor klei ne bollen zo'n 20 cm zijn, gro tere bollen kunnen iets meer ruimte hebben. De hoog op groeiende soorten hebben een steuntje nodig, een tonkinstok wil daarvoor helpen. Dwergle lies zijn het liefst wanneer ze zoals tulpen en narcissen wat nonchalant en willekeurig ge plant worden. Lelies zijn in onderhoud mak kelijk, verdorde bloemen moe ten verwijderd en de stengels kunnen in het najaar afgesne den worden. BINNENLAND LEIDSE COURANT We mogen als Nederlanders wel uitkijken, dat we ons voor de kritische buitenlanden niet voor zot zetten. Nog even en de overmatige zuinigheid, die ons frequent op het lijf geschreven wordt, kan door de buitenlandse media weer fors worden aange dikt. We vechten namelijk om een cent. De cent, jarenlang verguisd, achteloos weggegooid en in de modder getrapt, is plotseling mid delpunt geworden van menig politieke discussie. Hij moet er maar uit, stelde ex-staatssecretaris Nooteboom eenvoudig voor. De cent kost drie cent en dat wordt te gek. „Een passende rede natie", zou de leek gezegd hebben, ware het niet dat tal van or ganisaties het er helemaal niet mee eens zijn. „Om de drommel niet", zo zei bijvoorbeeld Konsumenten Kontakt. En de actie „De cent moet blijven" was geboren. Met recht, als je het goed beschouwt. Een woordvoerder van het Konsumenten Kontakt legt de reden van de stellingname, die overigens ook die van de Consumen tenbond is, uit: „We verwachten dat, als de cent wordt uitgeban nen als betaalmiddel, dat zal leiden tot een opdrijving van de prijzen. Men wil om een voorbeeld te geven de verkopers vragen om, als er betaald moet worden, prijzen van 72 cent af te ronden naar beneden en van 73 naar boven. (De getallen zijn zo maar gekozen). „Daar wordt natuurlijk rekening mee gehouden bij de prijsstelling door de bedrijven", is de mening van de con sumentenorganisaties. Ze hebben uitgerekend, dat het wegcijfe ren van de cent iemand met een inkomen van 20.000 gulden netto per jaar op vijftig gulden verlies kan komen te staan. „Als er vijftien miljoen centen gemaakt zouden worden, dan kost dat bij elkaar 450.000 gulden. De nadelen van een prijseffect ails re actie op het verdwijnen van de cent kunnen veel groter zijn. Een onderzoekje heeft aangetoond, dat het maar liefst 120 mil joen gulden kan schelen op de begroting". Er is weinig behoefte meer aan de cent, is een motivatie geweest om hem weg te krijgen. „Dat is niet waar. Je moet het om draaien: omdat de laatste jaren de produktie ervan sterk gedrukt is, is het publiek steeds minder geconfronteerd met de cent. Dus leek het, of men er geen behoefte meer aan had". De consumen tenorganisaties stellen voor, dat er wordt overgegaan tot een veel grotere produktie van centen. Overigens hebben ook on dernemersbonden zich al gekant tegen de opheffing van ons kleinste betaalmiddel. Geld sparen wordt met de dag minder aantrekkelijk. Wil je over tien jaar op de een of andere manier nog een lieve duit hebben, dan moet je beleggen. In goud? Meer iets voor de rijken, net als diamanten. Voor de mensheid van gemiddelde welstand onder zocht de Consumentenbond de postzegels als belegging. De con clusie luidde: om met succes in postzegels „te gaan" moet men nogal wat moeite doen. Prijsvergelijkingen, koop en verkoop kosten veel tijd. Het beleggen in postzegels komt dan praktisch ook alleen in aanmerking voor mensen, die de filatelie als vrije tijdsbesteding hebben. Er zijn kansen op een stijging van de prij zen van postzegels, maar dat die stijgingen zó spectaculair zullen zijn als tot voor kort moet haast uitgesloten worden geacht. „In de meeste gevallen is de postzegel mits men natuurlijk over de juiste exemplaren beschikt een redelijke investering op langere termijn", aldus de Consumentenbond. Door de ruchtbaarheid die aan de Avon-marathonloop is gegeven (waarmee de Ko ninklijke Nederlandse Atle tiek Unie, naar een harer woordvoerders zei „erg in haar schik is") rijzen er vra gen over het Amerikaanse concern, dat in 1886 startte met het meest simpele ver koopsysteem: huis-aan-huis- bezoek. Amateur parfummaker David McConnell uit Iswego, New York, is het brein achter deze thans wereldwijde firma. In 1929 veranderde hij de naam van het bedrijf „California Perfume Company", die hij aan zijn onderneming gegeven had, in de huidige „Avon Pro ducts", en wel omdat hij een geweldige bewondering voor Shakespeare had en zich liet inspireren door diens geboor teplaats Stratford-on-A von. dig, maar het grote succes kwam in 1954, toen men start te in Puerto Rico en Venezue la. Het werd de bekende rol lende sneeuwbal of de boom die hoe langer hoe dikker wordt. Thans bestrijkt Avon 22 landen; sinds 1972 ook Ne derland. Na de eerste consulente, me vrouw Albee, in dienst geno men door David McConnell, zijn er in de navolgende jaren nog 1.499.999 bijgekomen, zeg ge en schrijve een totaal van anderhalf miljoen consulentes over de hele wereld, van wie 400.000 in de Verenigde Sta ten. Deze dames hebben veel' te doen, want het aantal Avon-consumenten werd in 1978 vastgesteld op circa 80 miljoen. (Alleen in Amerika gaan de Avon-activiteiten nog verder. Daar opereert de on derneming met Family Fashi ons, een postorderbedrijf voor dames-, heren- en kinderkle ding, vergelijkbaar met onze Wehkamp.) Avon wordt niet verkocht over de toonbank; maar over de huiskamertafel. In de winkel is het niet te koop... Avon-consulente kan, ook in Nederland, iedere huisvrouw worden! In feite zijn de consu lentes doorgaans huisvrouwen, die zelfstandig opereren en geen baas boven zich hebben. Een profiel van haar is niet te geven. De dames zijn er in alle leeftijdsklassen en komen uit verschillende milieus. Mis schien kan men stellen dat voor het merendeel der consu lentes geldt, dat zij veel waar de hechten aan sociaal contact. Op een door haar of bij ken nissen te organiseren party toont, vertelt en babbelt zij over de meer dan 700 produk- ten die Avon voert, waarbij ook een assortiment sieraden en grappige zeepjes, in de vorm van speelgoed, zoals handjes en beestjes en voor Pasen bijvoorbeeld een gede coreerd glazen ei, en knuffel dieren die in de buidel eau de cologne verstoppen. DINSDAG 25 MAART 1980 n|[ De slager verkoopt in Nederland een veel grotere hoeveelheid vlees dan het grootwinkelbedrijf. Dit blijkt uit uitkomsten van een onderzoek, die onlangs ziin gepubliceerd door de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven. Zo rond de 68 procent van alle consumenten haalt het vlees bij de slager, slechts 25 procent koopt vlees in supermarkten of groot winkelbedrijven, aldus het onderzoek. Ongeveer 71 procent van de vleeskopers is trouw aan één en dezelfde leverancier. Vol gens het onderzoek is de koper minder trouw aan de slager als het gaat om vleeswaar. Rond de 45 procent haalt het bij de sla ger, veertig procent vindt de kwaliteit van vleeswaar in de grootwinkelbedrijven kennelijk voldoende. De stichting heeft verder uit het onderzoek de conclusie kunnen trekken, dat de welstand van de consument nauwelijks van invloed is op de vraag waar vlees of vleeswaren worden gekocht. „Wel is het zo, dat grotere gezinnen waarschijnlijk relatief wat minder vaak bij de slager kopen dan de kleinere gezinnen". onder leiding van hun coach Wim Verhoorn. Zullen ze ooit op een volgende Olympiade mogen uitkomen op een lange-afstand-circuit? Warmtebronnen kunnen funest zijn voor de benen, wanneer u er te dicht bij ten... Het Bouwcentrum in Rotterdam heeft met „Daglich schuine dak" weer een nieuwe loot toegevoegd aan zijn re reeks „Informatieve Uitgaven". Ditmaal gaat het oi men en dakkapellen. Er wordt een compleet overzicht van alles wat er op dit gebied op het ogenblik in de handel is. In een aantal gevallen wordt ook de gegeven. Speciaal voor de vele doe-het-zelvers wordt dacht geschonken aan de constructie, omdat de wijls als bouwpakketten worden geleverd. Ook de afwerking, tochtafdichting, ventilatie en veiligheid der de loep genomen. De informatieve uitgaven zijn behalve bij het Weena 700 in Rotterdam, ook verkrijgbaar bij de de belangrijkste filialen van Vroom en Dreesmann. In het kader van de sponsoring-overeenkomst tussen Avon en de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie is een aantal lange- en middenafstand-loopsters geselecteerd. Deze atletes nemen deel aan een trainingsprogramma mijn praktijk een mf paarsbruine vlekken ^4 rug had. Het bleek dat! een kwekerij werkte ki dens de lunchpauze in (j* ter altijd tegen de verwj aanzat", vertelt mevrouki huysen. f In de zwangerschap ornjfj de huid een aantal voj, ringen; het zwangerE, masker, een pigmentvC^ ring, is een gevreesd schijnsel. Ook verkletU) in de hals komen voor, vel dat zich overigens oudere leeftijd manifest Voor vrouwen (en mar^ het van belang zoget t moedervlekken waar het lichaam met argusi^ bezien. Het is de meest yS le zaak van de wereld,g huid, naarmate die^n wordt, meer_ mopdejrw krijgt: het gevaar van i 0 ratie van deze vlekke e, echter altijd in. Zodra e b op het gezicht of op er chaam niet alleen bel groter maar ook wordt, is het zaak de 1 te bezoeken. Misschienee adviseren de plek, zei hij op het moment u consult goedaardig, we ten halen. Meestal onschuldig ziji bromen in het gezic soort witte wratten, e elke plek kunnen voorj^ naast de neus, op he hoofd, bij de oren. „Ik M patiënt", zegt mevrou huysen, „die op 60-jarie2 tijd vier van deze o ,n menheden door mij 1 wijderen. Waarmee ze gens haar hele leven h j pen. Waarom doet u pas?, vroeg ik. Ik v m'n eerste kleinkind ei_ niet dat-ie dat lelijk vi ze". Van kleinkinderen ges na of bij de geboorte veel baby's kleine of r angiomen. Dat zijn rod ken, die soms griezelig tingen kunnen aannei spontaan ontstaan. „H< een hele toer de oudeq te stellen en hun te dat deze angiomen, worden ze in het begiif even spontaan verdw i verbleken als ze zijn g< Niettemin is het versta het constateren van zij pas na enige weken» mende vlek, even ovP plegen met huisarts derarts". in de gaten houden. Deze kan dan uitdrogingsverschijnselen gaan vertonen. Mevrouw Mol- huysen: „De huid blijft dan staan als je haar tussen duim en vinger beetpakt. Dit is een teken van het teruglopen van de elasticiteit. Door dit uitdro gingsproces, dat wordt bevor derd door veelvuldig zonneba den, ontstaan rimpels en soms ook de zogenaamde schildpad huid op de benen, een bijna wit uitgeslagen patroon, dat ruw aanvoelt. Het is dus beter niet te veel en te lang te ba den, als men ouder wordt, en in elk geval olie of crèmé aan het badwater toe te voegen". De benen kunnen paarsbruine verkleuringen gaan vertonen, wanneer zij te dicht bij een warmtebron worden gehouden (denk aan het befaamde elek trische kacheltje!). „Ik had in Ook u kunt allergisch zijn voor bepaalde cosmetische produkten... Geheel los van een Avon be drijfspresentatie in het Apollo-hotel in Amsterdam, die onlangs voor de pers werd gehouden, hield me vrouw S. M. C. Molhuysen- van der Walle, dermatologe te Amsterdam, een inleiding met als titel „Het goede en het kwade in de huid". Iede re vrouw heeft bij elkaar zo'n drie kilo huid te verzor gen en te beschermen. Waar zij bijzonder op moet letten is de vraag of zij niet aller gisch is voor bepaalde cos metische produkten.„Het komt in mijn praktijk voor dat ik mensen krijg met ec zeem, veroorzaakt door na gellak of parfum", aldus me vrouw Molhuysen. Vooral bij het ouder worden moet de mens zijn huid goed

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14