Grote chaos dreigt in Europees Parlement £cidóc(Sowurnt Wiegel: D'66 heeft coalitie versterkt Edgar Vos flatteuzer dan ooit De socialisten en het landsbelang 'Verwarmde glastuinbouw moet blijven' Kamerleden: teveel splijtstofstaven bij Dodewaard? INENLAND leidse courant DINSDAG 25 MAART 1980 PAGINA 13 [ENIGHEID OVER PRIJZEN onze correspondent Mare de Koninck) IAATSBURG „Laat ons ii valse verwachtingen wek- binnen onze boerengemeen- ip. Een prijsverhoging van jrocent heeft geen enkele re- i met de realiteit", zo heeft •en de Europese landbouw- Gundelach, in het ipese Parlement te Straats- j verklaard. Tevoren had woordvoerder van de land- wcommissie van het Euro- *t i Parlement, de Franse libe- I Charles Delatte, de voor- «J)en van de Europese Com- sie, 2,4 procent, totaal on- Vaardbaar genoemd. idbouwcommissie van het Parlement stel- met zijn voorstel van minstens 7,9 pro- chter de eisen van de Europese boeren, gd in de COPA, die stellen dat hun inko- achtergebleven zijn in vergelijking met e inkomens, terwijl ook zij te maken heb- let een inflatie van gemiddeld 12 procent, «ren zulen trouwens in Straatsburg de reren, waartegen de Franse gendarme maatregelen heeft genomen, leciale debat in het Europees Parlement derhalve op een hopeloze chaos uit te lo- le verdeeldheid tussen en binnen de frac- maximaal en er liggen al meer dan twee- rd amendementen waarover gestemd zal worden. Vorige week hebben de vaste parlementscom missies voor Landbouw en voor de EG-begro- ting het prijzendebat „voorbereid". Uitkomst daarvan was dat de landbouwcommissie geheel achter de Europese boeren is gaan staan. De begrotingscommissie uit hetzelfde Europar- lement echter, die er voor moet waken dat de Europese Gemeenschap niet ten gronde gaat aan een ongeremde groei van de landbouwuit gaven (met name door de prijsgaranties aan de boeren) heeft zich vorige week van harte aan gesloten bij het voorstel van de Europese Com missie om de prijzen voor de landbouwproduk- ten met gemiddeld niet meer dan 2,4 proc. te doen stijgen. De begrotingscommissie stelt dat het Europees Parlement consequent het standpunt moet vol houden, dat eind vorig jaar werd ingenomen toen het de ontwerpbegroting voor 1980 van de Europese Commissie verwierp. Reden voor die verwerping was het ontbreken van een ombui ging in de EG-landbouwsubsidies, die geen ruimte laten voor de ontwikkeling van Euro pees energie-, milieu- en werkgelegenheidsbe- Het is hoogst twijfelachtig of het Europees Par lement deze week uiteindelijk een duidelijk meerderheidscompromis zal kunnen uitspre ken. Dat geldt eveneens voor het voorstel van de Europese Commissie om een superstrafhef- fing op meer geproduceerde melk in te voeren ter bestrijding van de zuiveloverschotten in de EG. Resultaat van deze verdeeldheid in het Euro pees Parlement zal zijn dat de ministers van Landbouw in de EG die volgende maand een definitief besluit over de prijzen en de melkheffing willen nemen zich niet veel hoeven aan te trekken van het „advies" van het Europees Parlement. De Landbouwminis ters zullen waarschijnlijk in belangrijke mate aan de wensen van de Europese boerenorgani- saties tegemoet komen, zoals ook de Nederland se minister Braks al heeft laten weten. BOTSING MET LOCOMOTIEF Bij een botsing met een locomotief op een met knipperlichten beveiligde overweg na bij Schoonebeek in Drente, zijn twee inzittenden van deze personenauto om het leven gekomen. Een derde inzittende werd uit de auto geslingerd en kwam vele tientallen meters verderop in een sloot terecht. Dit slachtoffer werd in levensgevaarlijke toes tand in het ziekenhuis opgenomen. De loonmaatregel heeft zich vorige week vrijdagnacht bij de bekrachtiging door het parlement kunnen verheugen in een vrij brede steun in het parlement. Aanzienlijk breder dan kon worden verwacht gezien de smalle basis van de coa litie. Dat kwam doordat de fractie van D'66 voor de loon-, maatregel stemde. D'66 deed dat nadat een motie was aangenomen, volgens welke de loonmaatregel slechts dit jaar zal gelden en niet ook gedurende de eerste drie maanden van het volgend jaar. Die motie kreeg de steun van de coalitiepartijen CDA en VVD. Terecht, «want de verkorting van de loonmaatregel is een goede zaak. Doordat er nu per 1 januari aanstaande weer een geheel open situatie zal zijn, kan het alom gewenste overleg tussen de regering en de sociale partners dit najaar echt in houd krijgen. GEZIEN de grote economische moeilijkheden en tegenstel lingen kunnen we niet optimistisch zijn over de te behalen resultaten. Door het bekorten van de loonmaatregel echter is in ieder geval een voorwaarde geschapen, die nieuw overleg enige kansen geeft. En het alsnog bereiken van een centraal akkoord is een belangrijke zaak; dat kan niet genoeg worden benadrukt. Want matiging en ombuiging kunnen pas echt goed worden gerealiseerd als ze gedragen worden door een belangrijk deel van de politieke en maatschappelijke groepe ringen in ons land. Om deze reden kan indiening en aan vaarding van de motie van D'66 worden toegejuicht. BEVREEMDEND is het dat de PvdA-fractie tegen de motie stemde. De fractie had nog geen dag tevoren een alternatief plan ingediend met redelijke zij het zeer optimistische uitgangspunten. Maar ook dat plan behoefde instemming van de sociale partners, een breed draagvlak. Het pleit helaas niet voor de sportiviteit van de grootste oppositiepartij, dat deze kennelijk de regeringscoalitie hoe dan ook iedere moge lijkheid misgunt om tot een beter overleg met de sociale partners te komen. De vraag rijst dan en het is bitter die te stellen of de PvdA niet het partijbelang boven het landsbelang stelt. ïervragen fcrnatieve Herspelen (HAAG De kamerle- [Van der Stoel (PvdA) nkhorst (D'66) willen welk standpunt Ne- Jnd heeft ingenomen tij- Ihet overleg in Genève Ide alternatieve Olym- pe Zomerspelen. villen ze weten tot welke jsie dit overleg heeft ge- lj vragen zich af of al- leve Spelen het gevaar ren dat Olympische ook in een verre toe- niet meer kunnen wor- eorganiseerd. okkelaars met 10 flessen 1 gepakt HAAG De douane !t Brabantse Wernhout erdag een dranksmok- het spoor gekomen lij de smokkelaars d geprobeerd om voor :drag van 140.000 gul- lan invoerrechten, ac- en omzetbelasting te iken. Dit heeft het mi- ie van financiën giste- kend gemaakt, lat om 800 dozen met elk flessen rum, die waren gen onder een lading se citrusvruchten in een wagen. De chauffeur en r zijn na verhoor op 'oeten gesteld. Het on- s wordt voortgezet. IA: Maak eind misbruik ivoudige derbijslag IAAG Het Tweede rlid Van Kemenade wil dat er een eind gemaakt aan het mis- van de drievoudige bijslag en -aftrek uderende kinderen, riftelijke kamervragen dat er in bepaalde ge- ^li aanspraak wordt ge- t op die bijslag voor kin- i die wel staan ingeschre- »j een universiteit, maar niet studeren. Volgens kan het misbruik onge- worden gemaakt door ise prestaties op te vragen. nmissie voor ere opleiding 3e instructeurs HAAG Minister unan (verkeer en wa- lat) wil de. opleidingen rij-instructeurs verbete- t moment geven veertig 'ten in Nederland oplei- i voor rij-instructeurs, Be kwaliteit van de op- sn is zeer verschillend, de bewindsman. Hij daarom gisteren een 'issie ingesteld, die advie- loet gaan opstellen voor üform opleidingssysteem waardoor Elfvaljteit van de opleidin- Cral gelijk wordt. Ook n van de opleidingen hetzelfde worden. Bleu linnen „demi-tailleur", een chemisier met los schootje aan ceintuur. Een van de fraaie ontwerpen van Edgar Vos. In het druk bezette pand van Edgar Vos heerste giste ren een vrolijke lentesfeer. Niet alleen door de milde voorjaarszon die door de ramen scheen, maar ook door de zeer flatteuze modellen in zachte pasteltinten als wit, ecru, parelgrijs, rose en bleu. Die chemisier japon die jarenlang hoogtij vierde is weer terug, nu echter veel zwieriger door zijn blousende lijfjes vanaf een schouderpas en ruime klok- of banenrokken die net even onder de knie uitwaaieren. Verfijnde stoffen als wollen etamine, zijden crêpe en mousseline dragen er zeker toe bij de modellen mooi te laten vallen waardoor ze nóg meer allure krijgen. De bermudapakjes - driekwart broek met omslag - en sportieve safari-achtige jasjes in een reeks pasteltinten zorgden voor een leuke opening van deze presentatie. Een originele vondst zijn zeker ook de losse schootjes aan een ceintuur die van een japon een soort faux deux-pièces of zoals hij het zelf noemt een „demi-tail leur" maken. De schouders zijn smaller dan voorheen doordat de geplooide kopmouwen hoger zijn ingezet, hetgeen een fraai silhouet geeft. Bij de echte tailleurs zijn de kraagloze rechte jasjes evenals de vierbaans rokken met satijn „ton sur ton" afgebiesd. Werkelijk zeer verzorgd. Ook de mantels vaak kraagloos voorzien van losse sto la's zijn zwierig en cape-achtig. Voor de hoogzomera- vonden zijn er beeldige kanten tunieks op - hoe geraffi neerd - eveneens kanten driekwart panties die door de hoge splitten vaag zichtbaar worden. Halterdecolletés, pierrotkragen, volants en flamenco-rokken zijn veel vuldig toegepast in deze fleurige lentecollectie waar voor menige vrouw warm zal lopen. TOSCA LEENDERS BRINKHORST: KLINKKLARE NONSENS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Dankzij de steun van D'66 is het kabinet-Van Agt sterker uit het debat over de loonmaatregel te voorschijn gekomen dan het tevoren was. Die steun van D'66 is weliswaar geen reden tot overdreven tevreden heid, maar betekent voor het kabinet wel een hart onder de riem". Dit zei vice-premier Wiegel gisteravond in een spreekbeurt voor bijeengekomen VVD'ers in het Noordbrabantse Cuijk. Wiegel toonde zich bijzonder ingenomen met de steun van D'66 voor de loonmaat regel. „Ik heb altijd betoogd, dat het kabi net bij het voeren van zijn beleid over de grenzen van de eigen coalitie heen moest zien. Juist bij het uitzetten en verwezenlij ken van de hoofdlijnen van het beleid is dat bijzonder wenselijk. Vorige week vrij dag is dat gelukt", aldus de vice-premier. Inmiddels heeft de vice-fractievoorzitter van D'66, Laurens Jan Brinkhorst, afhou dend gereageerd op de lovende woorden van Wiegel voor zijn fractie. „Het is klinkklare onzin, te stellen dat de coalitie van CDA en VVD verbreed zou zijn. D'66 wil weliswaar een constructieve oppositie voeren, maar wij vinden nog steeds dat dit kabinet spoedig moet worden vervangen. Dat is in het belang van het land", aldus Brinkhorst. Hij voegde daaraan toe, dat de PvdA eraan moet wennen dat D'66 in de Tweede Kamer een zelfstandige opstelling kiest. „Maar dat hoeft echt geen reden tot bitterheid te zijn. Ook in de oppositie moet ruimte zijn voor meningsverschil len". Oppositieleider Den Uyl zei gisteravond op een spreekbeurt in Nijmegen dat de handhaving van de koopkracht tot mo daal „voorbarig en lichtzinnig is prijsgege ven" omdat de herverdeling van de inko mens wordt afgewezen. Volgens zijn me ning is is strijd tegen de loonmaatregel ge boden, vanwege de eenzijdigheid ervan. De maatregel treft werknemers „oneven redig hard", laat overige economische transacties te zeer buiten schot en mist maatschappelijke aanvaarding. Volgens Den Uyl heeft het kabinet „gestunteld" en heeft het ook de vakbeweging geprovo ceerd. In zijn betoog noemde Den Uyl kernenergie onnodig voor ons land. „Alle streven moet erop gericht zijn", zei hij „dat kernenergie wordt vervangen en uit breiding wordt voorkomen". OOK BU STIJGENDE ENERGIEPRIJZEN DEN HAAG Het is een ernstige misvatting te stellen dat de verwarmde glastuinbouw moet verdwijnen omdat de energieprijzen stijgen. De Nederlandse regering moet een EG-beleid dat op het verdwijnen van de tuinbouw in ver warmde kassen is gericht als absoluut onaanvaardbaar ver werpen. Voorzitter mr. J. W. H. Huyts van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen reageerde vandaag op die manier tijdens de algemene vergadering van het bureau in Den Haag op berichten uit Brussel die erop wijzen dat de Europese Commissie de door hem bestreden opvatting is toegedaan. Mr. Huyts hoopt dat ook regeringen van andere EG-landen zich met grote kracht tegen „deze onzalige voorstellen en meningen van de Europese Commissie" zullen verzetten. Er wordt hier volgens hem een directe aanslag gedaan op het voortbestaan van Volgens mr. Huyts heeft de ervaring sinds 1973 geleerd dat het probleem van de energieprijzen voor de glastuinbouw oplosbaar is, mits de prijsstijging geleidelijk verloopt. Volslagen onverantwoord noemde hij een voorstel om de over schakeling van warme naar koude kassen gepaard te doen gaan met afbraak van de referentieprijzen (toegepast bij invoer van tuinbouwprodukten uit niet-EG-landen), voorzover deze prijzen gebaseerd zijn op in verwarmde kassen geteelde produkten. Hij had sterk de indruk dat de opvattingen van de Europese Com missie op dit punt minder te maken hebben met de stijging van de energieprijzen dan met de problemen rond de toetreding van Spanje tot de gemeenschap en de gevolgen daarvan voor de an dere Middellandse-Zeelanden. Nieuwe taalstudie in '81 van start TILBURG De katho lieke hogeschool in Til burg wacht op het groe ne licht van minister Pais van onderwijs, om in september '81 een nieuwe studierichting te starten: taal- en litera tuurwetenschap. Behalve voor het leraarschap leidt de studie op voor het welzijnswerk, de onderwijs verzorgingsstructuur, onder wijs aan achterstandsgroepen, culturele zaken, de media, communicatie' en automatise ring. De nieuwe studierichting richt zich niet op de taal- en letterkunde van één bepaald gebied en naast taal- en litera tuurwetenschap komt er aan dacht voor tekstwetenschap. In het eerste jaar wordt begon nen met 75 studenten, met de bedoeling dit aantal tot 150 per jaar te laten uitgroeien. De studie wordt opgezet volgens de nieuwe onderverdeling in jaren voor het hoger onder- w'js. Celstraf geëist tegen persers witte platen AMSTERDAM Voor het gerechtshof in Amsterdam zijn gisteren celstraffen geëist tegen drie mannen die zich in 1974 en 1975 hebben bezig gehouden met het per sen van zogenaamde witte platen. De mannen maakten platen na, die legaal waren uitgeko men bij ondermeer Arcade en K-tel. Dat gebeurde op een pers die in Beverwijk stond. De 29-jarige Alkmaarder H.B. en de 33-jarige Soetserberger B.H. hoorden vier maanden celstraf tegen zich eisen waar van drie voorwaardelijk. Te gen de 33-jarige J. van D. uit Alkmaar werd tien weken cel geëist waarvan acht voorwaar delijk. Voor de rechtbank in Haarlem warem eerder geld boetes geëist. De Haarlemse rechtbank verklaarde de offi cier evenwel niet ontvankelijk in zijn eis omdat de behande ling van de zaak te lang (ruim vier jaar) op zich had laten wachten. Het gerechtshof in Amsterdam achtte dit geen overwegend bezwaar. Topdag voor Christie's in Laren LAREN De halfjaarlijkse veiling van Christie's, die gisteren is gestart in het Sin ger Museum in Laren en daar de hele week duurt, heeft de eerste dag 2.230.000 gulden opgebracht. Er kwamen gisteren 468 schil derijen onder de hamer. Het meeste geld bracht een schil derij van Anthonie Beerstra ten op: 70.000 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Jansen (PPR) en Zijlstra (PvdA) willen van minister Van Aardenne (Economische Zaken) nadere uitleg over de opslag van uitgewerkte splijtstofstaven bij de kerncentrale Dodewaard. Het gaat de Kamerleden daarbij vooral om de Hinderwetvergunning die de centrale in 1967 kreeg. Volgens een bij deze vergunning behorend rapport mag de cen trale maar 205 splijtstofstaven in een opslagbassin bij de centrale opbergen. Dit aantal is gelijk aan de lading van de centrale (156 staven) plus een reserve van 25 procent. Op dit moment liggen echter 90 reservestaven in het bassin waardoor niet meer aan de veiligheidsmarge wordt voldaan. De Kamerleden trekken hieruit twee conclusies: of er staan- meer opslagrekken in het bassin of aan de veiligheidseisen uit de vergunning kan niet meer worden voldaan. Op beide vragen willen zij van Van Aardenne een antwoord. Indien niet meer aan de veiligheidseisen wordt voldaan vragen de Kamerleden de minister of dan de opslag niet zo snel mogelijk moet worden teruggebracht tot de toegestane omvang. Verder willen de Ka merleden weten wat-de consequentie van een en ander is voor het doorwerken van de kerncentra's. Wisselvallig DE BILT - In de afgelopen nacht passeerde een regenzone ons land. Morgen overdag worden zonnige perioden afge wisseld door een bui. De tem peratuur loopt in de middag op tot ongeveer 12 graden. Op de Britse Eilanden, in Frankrijk en Noord-Spanje is het wissel vallig weer met buien, soms met hagel of onweer. De tem peraturen liggen daar overdag rond de 10 graden. In het Mid dellandse Zeegebied is het vrij zonnig met middagtemperatu- ren tussen 15 en 20 graden. In Rusland en Scandinavië heerst nog steeds winterweer met 's nachts matige tot strenge vorst. Vooruitzichten voor woensdag: Zonnige perioden. Middagtem- peraturen omstreeks 10 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temperatuur: omstreeks 2 graden. Max. temperatuur: omstreeks 10 graden. Kars od een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. Rdam l.bew. Twente zw.bew Vlisslngen zw.bew Z.-Umburg h.bew. Aberdeen regen Athene onbew. Barcelona l.bew. Berlijn zw.bew Bordeaux onweer Brussel l.bew. Frankfort zw.bew Genóve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Laa Palmas l.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13