durft risico niet aan van Dooyeweerd i bijzonder succesvol it tan Smith wint in Frankfort Ruiter Broome loopt uit Van der Smissen plaatst zich voor wereldtitelstrijd PORTTRIBUNE BLUNDERS OP DUINDIGT M lier zorgt voor sensatie b|j badminton |)o Pont loopt tre blessure op Wielerzege voor Raas Winst in oefenduel poloploeg Vierbaanrecords tijdens roeivierkamp ZIJDELINGS LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1980 PAGINA 15 n A* J ac Jsvij ,jtv< .kei PtDEN De reglementair toegestane 1 extra rustdagen en de bijstand van Le zaterdag uit Wenen overgekomen L Ische ambassadeleden vermogen Ti* Petrosjan vooralsnog niet te helpen achterstand in de tweekamp tegen ivijand Viktor Kortsjnoj te nivelleren, wende en achtste partij eindigden dit :einde beide in temise, waardoor tsjnoj zijn voorsprong behield. Na acht tijen leidt de vice-wereldkampioen met 2 tegen 31/2 punt en staat hij er met twee partijen te spelen zeer rooskleu- Ln Petrosjan maakt in het Oostenrijkse jen een enigszins aangeslagen indruk, irdag, in de zevende partij, verkreeg hij zwart een gunstige stelling, die zekere Ikansen bood. Rond de twintigste zet rde Kortsjnoj remise door zijn vingers jisen. Petrosjan weigerde en verwierf iterke positie op het bord. Tijdnood zou hem van de winst afhouden. In een zeer ge compliceerde stelling resteerde Petrosjan voor de laatste vier zetten twee minuten be denktijd. De Rus, die in de zestiger jaren lange tijd de wereldtitel droeg, nam geen ri sico en bood op de 38e zet remise aan. Kortsjnoj accepteerde dat aanbod gretig. Secondant Michael Stean verklaarde later dat Petrosjans positie veel beter was en dat hij verzuimd had op winst te spelen. Salonremise Een etmaal later vond tot veler verrotting de achtste partij plaats. Terwijl alom ver wacht werd dat Kortsjnoj zijn 49e verjaar dag zou aangrijpen voor een „time-out", koesterde hij geen plannen in die richting. Integendeel, hij wenste zijn geboortedag luister bij te zetten met een tweede over winning, waardoor de tweekamp zo goed als zeker beslist zou zijn. Aan de realise ring ervan is Kortsjnoj niet toegekomen. De achtste ontmoeting eindigde in een sa lonremise, waarmee hij gaarne genoegen nam. Binnen twee uur bood Petrosjan remise aan. Na zijn twintigste zet maakte hij zijn aanbod kenbaar. Kortsjnoj zag geen heil in verdere voortzetting. Remise betekent voor hem in deze situatie een verbetering van zijn posi tie. Nog twee gelijke spelen en hij heeft zich verzekerd van een plaats bij de laatste vier in het kandidatentoernooi. Het zettenvertoop van de zevende partij: Wit: Kortsjnoj Zwart: Petrosjan 1. c2-c4, c7-c6; 2. Pg1-t3, d7-d5; 3. e2-e3, Pg8-f6; 4. Pb1-c3, e7-e6; 5. b2-b3, Pb8-d7; 6. Lc1-b2, e6-e5: 7. d2-d4. e5-e4; 8. Pf3-d2. Lf8-e7; 9. a2-a3, 0-0; 10. b3- b4. T(8-e8; 11. c4-c5, Pd7-f8; 12. Lf1-e2, Dd8-d7; 13. Dd1-c2 Dd7-f5; 14. f2-f4, g7-g5; 15. g2-g3. g5xf4; 16. g3xf4. Of5-h3; 17. Th1-g1, Pf8-g6; 18. Pd2-f1. Dh3-h4; 19. Pf1-g3. Pf6-g4; 20. Le2xg4, Lc8xg4; 21. Dc2-f2. Dh4-h3; 22. Pc3-e2, Pg6-h4; 23. 0-0-0, Kg8-h8; 24. Pfl3x©4, Dh3-f3; 25. Df2xf3, Lg4xf3; 26. Pe4-g3. Le7- 16; 27. Td1-d3, Te8-e7; 28. Lb2-c3. Ta8-e8; 29. Ic3- d2, h7-h6; 30. Tgl-fl. Kg8-h7; 31. Td3-b3, Lf3-g4; 32. Tt1-f2. Ph4-f3; 33. h2-h3. Pf3xd2; 34. Kc1xd2, Lg4xh3; 35. Pg3-h5, Lf6-h8; 36. f4-f5, Te8-g8; 37. Pe2-g3, Lb3-g4; 38. Tb3-b1. remise. Het zettenvertoop van de achtste partij: Wit: Petrosjan Zwart: Kortsjnoj 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pg1-f3, b7-b6; 4. a2-a3. Lc8-b7; 5. Pb1-c3, d7-d5; 6. c4xd5, e6xd5; 7. g2-g3, Lt8-d6; 8. Lf1-g2, 0-0; 9. 0-0, Tf8-e8; 10. Lc1- g5, Pb8-d7; 11. Pc3-b5, Lb7-a6; 12. Pb5xd6, c7xd6; 13. Tf1-e1. h7-h6; 14. Lg5xt6, Pd7xf6; 15. PI3-d2, Dd8-d7; 16. e2-e3, Ta8-c8; 17. Pd2-b1. Dd7-f5; 18. Pb1-c3, Pf6-e4; 19. Pc3xe4, d5xe4; 20. Dd1-d2, remi se. De vierde partij tussen de Westduitser Ro bert Hübner en de Hongaar Andras Adoijan voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi, is gisteren in Bad Lauterberg in remise geëindigd. De partij, waarin Adorian wit had, nam slechts dertien zetten in be slag. Hübner heeft de leiding met 21/2- 1 1/2. De schaakploeg van Engeland is in West- Berlijn eerste geworden in het toernooi om het kampioenschap van de EEG. Hoewel de Engelsen gelijk eindigden met de ploeg van West-Duitsland (beide 23 1/2 pun ten) werden ze tot kampioen uitgeroepen omdat Engeland in het toernooi meer over winningen had geboekt dan West-Duits- land. Nederland verloor zijn laatste wedstrijd. De nemarken won met 2 1/2-11/2. Nederland werd zesde met 16 1/2 punt. Het Nederlandse dameschaakteam, be staande uit Corrie Vreeken, Hanneke van Parreren, Erica Belle en Cora van Gent, heeft in Luzern een zeslandentoer- nooi gewonnen. Alleen van Engeland verloor de ploeg. Van West-Duitsland, Zwitserland, Italië en Oos tenrijk werd gewonnen. Van Parreren scoorde met vier punten het hoogst, Vree- ken behaalde 31/2, Belle en Van Gent ieder drie punten. nrlil*SENAAR/NOOTDORP Do rechter inkomst en het draverijcomité gingen middag op de eerste zondagmeeting 2, diet nieuwe seizoen op de Wassenaarse buaan Duindigt lelijk in de fout. In de ecchengladbachprij8 maakte derywinnaar e tc Avon aan de start een grote fout. Nor- I gesproken had het paard uitgescha- moeten worden, maar het comité deed v®"iiet. De tweede blunder in deze zelfde fe kwam op naam van rechter van aan- spSt Piet Dijkstra. De grote favoriet Remi Nygi die steeds aan de leiding was geweest w Jan Wagenaar, sprong als derde aan- ende door het stek. Dit was Dijkstra ™^r ontgaan. Dit kostte Raymond met i van Leeuwen wel een zekere derde lts zeven paarden gingen er op Duindigt start in het internationaal hoofdnummer sprintafstand van 1600 meter. De mer- Volita staat nog op rust en daardoor ewchet op papier een zaak van drie andere dravers in Nederlands bezit, te hetn Keystone Master, Maedow Frank en Sne- iitasTelstar. in de laatste rechte lijn ging Mea- esclFrank nog aan de leiding, maar kon het tempo toen niet meer aan. Erg verassend j Nanouk naar voren en zegevierde voor lone Master en Snegem Telstar. 1e Wit won de laatste twee draverijen op Duindigt. Met Roosje Btoemlust deed hij dit in de Recklinghausenprijs. Serge Buitenzorg met Jan van Dooyeweerd hier favoriet, maar kwam door fouten niet in het stuk voor. Roosje Bloem- lust versloeg in de slotfase Roy Berkelane. Geen half uur later won De Wit met Paula Antje. Nadat Giel van der Togt met Ster Buitenzorg de eerste afdeling van de Mariendorfprijs had ge wonnen moest hij bij het comité komen. „Ik zat In de koers om te kijken. Daar waren de heren het niet mee eens. Maar in de drafregelenten staat nergens dat je in een koers niet mag om kijken. Ik wilde concurrent Sef Hazelaar met Wim Velis in de gaten houden". In Nootdorp kwam trainer Jan van Dooyeweerd zaterdagmiddag sterk voor de dag. Hij won zelf twee koersen met Reus S en Rodney Fortuna en bovendien won zijn achtienjarige zoon Jantje twee keer. Van Dooyeweerd heeft sinds korte tijd twee zoons die werkzaam zijn in de draf- sport. Zoon Bert is al een tijdje leerling af en Jantje boekte met Paarl D zaterdagmiddag zijn eerste overwinning in zijn leven. Moeder Riekie van Dooyeweerd stond bij de eindstreep, on danks het feit dat Paarl D geen favoriet was klaar met een grote bos bloemen voor de eerste zege van haar zoon. Een klein half uur later was het weer raak met Jantje van Dooyeweerd. Dit maal, won hij met Santiago D, zodat het na za terdag voor Jan, Jantje en Bert van Dooye weerd de gewoonste zaak van de wereld is om te winnen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Bij de volbloeds zegevierde in de eerste afdeling van de Lenteprijs Kevin Davies met Blakey Ridge voor Bodens Ride en Sir Wouter. IKFORT Stan Smith heeft gisteren het met 175.000 dol- ageijdoteerde WCT-tennistoernooi in Frankfort gewonnen. In eeihd8trijd versloeg de 33-jarige Amerikaan de twaalf jaar »li|k«re Johan Kriek uit Zuid-Afrika met 2—6. 7—6 en 6—2. Br? ®lag had Stan Smith zich simpel voor de finale geplaatst te- JJJ In landgenoot Tim Gullikson: 63, 60. Kriek zorgde voor iaat srrassing door Brian Gottfried in een ruim twee uur duren- Timoeting met 26, 63, 6—4. te elimineren. ~Jnerikaan Gene Mayer, vorige week verliezend finalist in Rotterdam, heeft te Metz in de finale van een Grand-Prixtoernooi gewonnen van de Italiaan Gianni Occleppo. Mayer versloeg hem in drie sets: 63. 6—3, 6—0. De Amerikaan had de finale be reikt door een overwinning in de halve finales op de Australiër Peter McNamara met 61 en 62. Occleppo won daarin met 63, 36 en 1412 van McNamara's landgenoot Colin Dibley. Tijdens de nationale indoorkampioenschappen tot en met 16 jaar in Geldrop veroverde Bernard van Poelgeest uit tilburg de titel bij de jongens en was Monique Margaroli uit Maastricht bij de meisjes de sterkste. FN De Deense Lene Koppen (jisteren de enkelspeltitel in de all- .A^dkampioenschappon badminton 'IVongeerd. Zij versloeg in de finale ckelijk de Indónesische Verawaty n Djo met 11—2, 11—6. jerei it nio-jarige tandarts uit Kopenhagen d lëjdens het toernooi in Londen in vijf tertajden geen game verloren. In totaal wet zij slechts zeventien punten. C D Verawaty Wiharjo onderstreepte zij >ns haar superioriteit in het dames- Met gevarièerd spel voorkwam de Deense dat haar lange tegenstandster haar gevaarlijke smash kon hanteren. De Indiër Padukone Pradash zorgde in< het herenenkelspel voor een sensatie door titelhouder Liem-Swie King uit In donesië in de eindstrijd te verslaan: 15— 3, 15—10. Het was de eerste keer in de zeventigjari ge geschiedenis van de open Engelse titel strijd dat een Indiër de enkelspeltitel ver overde. De 24-Jarige Prakash heeft voort durend het initiatief gehad in de partij te gen King, die zijn vorm geen moment kon vinden. De accuraat spelende Prakash won met groot gemak de eerste game en liep in de tweede game snel uit naar een voorsprong van 104. King kwam nog een keer terug tot 1013. Maar dat was het uiterste dat Prakash zijn tegenstander gunde. Met een prachtige dropshot be reikte hij het wedstrijdpunt, waarna hij een hoge bal van King adequaat afstrafte: 15—10. De titel in het gemengd dubbelspel ging naar het Britse koppel Mike Tredgett en Nora Perry, dat in de finale met 15—13, 15—10 won van Christian Hadinata en Imelda Wigoeno uit Indonesië. i Brenze sportredactie) d), D - Hugo Pont. die zeker was van opne- (i de 4 x 400 meterploeg, rechtjjn kansen op uitzending Olympische Spelen rkelijk zien slinken. De ise atleet scheurde na- vrijdagmiddag tijdens artijtje micro-korfbal in irtzaal van de Academie -ichamelijke Opvoeding lingen, waar hij momen- Jdeert, zijn beide enkel- van 6, waardoor hij tot mei :hei3'et zal kunnen trainen. fortuinlijke atleet werd Den (zaterdagmorgen in het straffliisch Ziekenhuis geope- 1 en en aangezien zich vol- artsen 9een complica- iordeden mag worden pt dat Hugo Pont'begin orzichtig de training zul i hervatten. HELSINGBORG Christ van der Smissen is als derde geëindigd in het EK drieban den. Hij vestigde een natio naal toernooirecord algemeen gemiddelde met 1.113. Het re cord stond op naam van Rini van Bracht en hemzelf met 1.039. Bovendien verbeterde hij het record pentygemiddel- de met 1675. Door deze pres tatie verwierf Van der Smis sen het recht deel te nemen aan het wereldkampioen schap, dat van 5 tot 15 mei in Buenos Aires wordt gehou den. Hij zal in de Argentijnse hoofd stad in het gezelschap verke ren van de Belg Ceulemans, die de Europese titel veroverde en de Oostenrijker Scherz, die op de tweede plaats beslag legde. De 21-jarige Jan Arnouts uit Etten-Leur veroverde in Steen bergen zijn eerste nationale kampioenschap in de ereklas se. In de eindstrijd van het li- bre versloeg de Brabander Jos Bongers in twee beurten. Door dit resultaat eindigde Arnouts met dertien matchpunten op de eerste plaats. Hij bleef zon der nederlaag. In de vijfde ron de moest hij Louis Havermans remise toestaan. Arnouts zal Nederland verte genwoordigen op de Europese titelstrijd in deze spelsoort, die van 8 t/m 11 mei in het Spaan se Lugo wordt gehouden. Van het trio jongeren dat door de KNBB tot de ereklassetitel strijd is toegelaten, leverde de Hagenaar Arkesteyn de beste prestatie. Hij werd zesde. Bei; de anderen, de Eindhovenaar Van de Ven en Klijn uit Kaats heuvel, kwamen er niet aan te pas. HARELBEKE Wereldkam pioen Jan Raas is zaterdag winnaar geworden van de koers Harelbeke, een koers voor beroepsrenners over 226 km. Hij reed de afstand in 5 uur en zeventien minuten. Tweede werd de Ier Kelly en derde de Belg Rik van Linden. De Belg Michel Pollentier won gisteren de wielerwedstrijd de Brabantse Pijl. De oud-kam pioen van België kwam alleen aan de finishlijn, nadat hij der tig kilometer eerder was gede marreerd. De Nederlander Johan van der Meer won gisteren in Waregem een koers voor beroepsren ners. Met een achterstand van tien meter eindigde Jan Raas als tweede. De Fransman Michel Laurent won gisteren het Criterium Na tional. Hennie Kuiper werd met 19.06 achttiende. Peter Damen uit Drunen werd zaterdag winnaar van de 7e k.o.-wielerrace, een amateur wedstrijd over 155 kilometer per start en finish in Veendam. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat er zou worden ge start omdat de wegen in het noorden van het land met een laagje sneeuw waren bedekt. Bas Goud, lid van de sport- commissie van de KNWU, was evenwel van mening dat het vertreksein kon worden gege ven. In de beginfase hadden de renners duidelijk last van de gladde weg. ZEIST Het Nederlands wa- terpoloteam heeft gisteren een oefenwedstrijd tegen Roeme nië met 137 gewonnen. De periodestanden waren 42, 22, 42 en 31. Voor Ne derland scoorden Hans van Zeeland (3). Jan-Evert Veer (3), Hans van Belkom (3), Ton Buunk (2), Nico Landeweerd en Dick Nieuwenhuizen. De wed strijd in Zeist gold ter voorbe reiding op het toernooi in Maastricht volgende week en het Olympisch kwalificatietoer nooi. WENEN De Brit David Broome heeft tijdens het internatio nale concours hippique in Wenen zijn leidende positie in het Europese circuit voor de wereldbeker voor springruiters aan merkelijk versterkt. Hij zegevierde met Philco in de negende van de elf wedstrijden, die meetellen voor dit circuit. In de tweede barrage bleef Broome als enige zonder fouten. Tweede werd de Westduitser Lutz Mer kel met Salvaro en als derde eindigde de Oostenrijker Thomas Frühmann met FBI. Wereldbekerhouder Hugo Simon, eveneens uit Oostenrijk, werd vierde. De Nederlandse deelnemers vielen niet in de prijzen. Broome heeft in het klassement om de wereldbeker nu 22 pun ten voorsprong op Simon (50 tegen 28). Derek Rlcketts en Caro line Bradley, beiden uit Groot-Brittannië, delen de derde plaats. Erik van der Vleuten was zaterdag de onbetwiste uitblinker tij dens Indoor Twente. De pas 16-jarige ruiter uit Mierlo triom feerde eerst in het jachtspringconcours, waarna hij ook het hoofdnummer van het hippisch evenement in de manege De Tichelhoeve om de prijs van de stad Hengelo enigszins verras eend op zijn naam schreef. Acht tegenstanders probeerden vergeefs Van der Vleuten, die deel uitmaakt van de nationale jeugd-equipe, van de eerste prijs af te houden. Behalve Van der Vleuten konden ook Piet Raymakers en nationaal kam pioen Willy van der Ham op een geslaagd Indoor Twente te rugzien. Evenals de jonge ruiter uit Mierlo, wonnen beiden twee keer. AMSTERDAM De Roeivierkamp, die dit weekeinde in Am sterdam werd gehouden, betekende voor de Nederlandse top de opening van het wedstrijdseizoen. Het 95-jarige Nereus was voor de achtste keer gastheer op de Amstel, waar zowel zater dag als gisteren de weersomstandigheden goed waren om do wedstrijden over 250, 750, 2500 en 5000 meter uitstekend te la ten verlopen. Gisteren stond er iets meer wind wat als gevolg had dat er slechts één, tegen zaterdag drie, nieuwe baanre cords perd gevestigd. De Amstel/Argo/Orca-acht bij de lichte roeiers heren verbeter den de records op de 750 en de 2500 meter. Op de laatste af stand bleef de combinatie ruim zes seconden onder het oude re cord, dat in 1978 door een Nereus/Skadi/Orca-combinatie was gevestigd: 7.15,5 tegen 7.21,61. Bij de dames was de Nereus/Phocas-combinatie oppermachtig. Overwinningen met ruime voorsprong op alle afstanden (250, 2500 en 5000 meter) maakten de acht onbereikbaar voor de concurrenten. De dames van Nereus/Phocas kwamen op de 250 meter tot een nieuw baanrecord: 45,7 tegen 46,07 van Nereus uit 1979. Bij de heren-achten werd Orca/Nereus eerste In het eindklasse ment, bij de heren-achten ging de overwinning naar de Orca/Ne- reus-combinatie, bij de lichte roeiers naar de Amstel/Argo/Orca- combinatie. Geen waarborg Steeds weer blijkt dat nationale Olympische comité's in West Europa voor het merendeel hun afvaardiging naar Mos kou willen sturen. Afge lopen zaterdag namen acht comité's het defini tieve besluit de Zomer spelen te bezoeken. Eni ge andere, waaronder Nederland, hebben hun beslissing nog even uit gesteld maar neigen sterk naar deelneming. Algemeen ondervindt in de gelederen van de lan den, die reeds besloten of dat hoogstwaarschijn lijk binnenkort gaan doen, het initiatief van de Amerikaanse president Carter weinig waarde ring. Er was een tendens om af te wachten wat het Amerikaans Olympisch Comité tijdens de beslis sende vergadering op 11, 12 en 13 april in Co lorado Springs zou be sluiten. Ook daarvan zijn diverse landen afgestapt. Het is duidelijk dat in West Europa de nationa le Olympische comité's willen beslissen over wel of niet deelnemen. Dat blijkt het duidelijkst uit het standpunt van het comité van Groot-Brit- tannië, het land waar de regering verloven van at leten in rijksdienst wil in trekken om zodoende deelneming te verhinde ren. Het Olympisch Co mité besliste dat er wél een ploeg zal gaan. Maar tegelijkertijd met de con ferentie in Brussel, afge lopen zaterdag, nam de Britse hockeybond het besluit niet deel te ne men. Een afwijkende houding die vooral het Olympisch dameshoc- keytoernooi devalueert. Zonder deze sterke te genstander - en wellicht ook zonder de Verenigde Staten hoewel men daar ook doende is het voor nemen van Carter te on dergraven - zouden an dere landen, wellicht ook Nederland, tot het besluit kunnen komen dan maar thuis te blijven. Want on danks het positieve standpunt van diverse Olympische comité's kan een bond anders oorde len. Groot-Brittannië is het voorbeeld. Uit dit al les blijkt dat men het enerzijds grotendeels eens is maar anderzijds de eenheid van oordelen daarmee niet gewaar borgd is. Standpunt De schorsing, die Aja- cied Dick Schoenaker kreeg opgelegd - vier wedstrijden - krijgt nog een staartje. TV-beelden van de wedstrijd Roda Ajax hebben aangetoond dat hij tegenstander Leo Degens niet geslagen noch geschopt heeft. Ajax gaat in hoger be roep. Het wordt tijd, dat de KNVB een standpunt inneemt wat betreft tv- beelden, die schuld kun nen bewijzen of onschuld aantonen. Destijds werd Feyenoorder André Staf- leu veroordeeld nadat op het scherm zijn overtre ding tot in den treuren, en in slow motion, was herhaald. En al beweerde de tuchtcommissie dat alleen was afgegaan op het rapport van de waar nemer, er werd door me nigeen aangenomen dat ook de tv-beelden een rol hadden gespeeld. Als die beelden onomstote lijk bewijzen dat de be trokkene (Schoenaker) geen schuld treft, zal herziening van de straf niet kunnen uitblijven. Het is ten enemale on juist een veroordeling te handhaven indien het te gendeel wordt bewezen. Maar dan dient in allerlei andere gevallen ook van dat medium gebruik ge maakt te kunnen worden. En dat zal de KNVB niet willen. Er zou ook kun nen blijken dat een scheidsrechter ten on rechte een doelpunt heeft toegekend of een treffer heeft afgekeurd die goudeerlijk was. Maar er zal een stand punt ingenomen moeten worden, hoe dan ook.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15