Geneesmiddelen99 tegen olieramp erger dan kwaal Kabinet: PvdA-plan slaat gat van 1 miljard gulden Drastische bezuinigingen in België Sovjet-Unie bewapent Baluchistanen IJ KUST VANBRETAGNE iïinister treedt li wegens jiilieuschandaal Iedereen mag ver eigen ood beschikken" EINIG KANS OP OKTO VOORSTELLEN OPPOSITIE VAN TAFEL GEVEEGD Aanvaring AlbedaDen Uyl Kabinet zoekt nog staatssecretaris Wyk behoudt straatnaam Christiansen Te vondeling leggen overal toestaan OOR HANDHAVING WERKLOOSHEIDSUITKERINGEN Leeftijdsgrens leerlingenwezen afschaffen INENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT a' (Van onze correspondent Jan Drummen) tlJS - De nieuwe olieramp die andermaal noordelijke kust van Bretagne teistert, t uiteraard opnieuw de aandacht gevestigd e problemen van zuivering van de bevuil* stranden. litnodiging van de gemeenten van de Westeu- se kuststrook (van Spanje tot Noorwegen) is wetenschappelijk comité in het leven geroe- dat aan een Frans instituut voor zee-onder en gevraagd heeft de gevolgen van de oliebe- ig iing te onderzoeken. Dit instituut heeft nu studie ondernomen van de gevolgen op zee- a en -flora na de record olievervuiling van de ico-Cadiz van twee jaren geleden. De conclu- s dat de aangerichte schade aan de oppervlak- 10e opzienbarend deze ook zijn moge, niets is eleken met de schade die op de zeebodem it aangericht. Volgens Jean-Yves Monnat, een de onderzoekers, zijn bij olievervuiling de leesmiddelen misschien erger dan de kwaal", rapport dat in Rennes, precies twee jaren na :hip- breuk van de Amco-Cadiz, gepubliceerd is, wijst uit dat men zich bij olievervuilingsrampen allereerst en hoofdzakelijk bezig houdt met de zichtbare, aan de oppervlakte waarneembare ge volgen daarvan. Dit gebeurde na de Amco-Cadiz ramp en thans eveneens na die van de Tanio, twee weken geleden. Alles wordt gedaan om de stranden schoon te maken voor de grote vakantie, en indien enigszins mogelijk, zelfs voor de Paasva kantie. Begrijpelijk als men bedenkt dat de bevol king in het „onderontwikkelde Bretagne" een aanzienlijk deel van haar inkomsten moet trekken uit het vreemdelingenverkeer. Ondanks het feit dat de vervuiling aanzienlijk erger blijkt dan aan vankelijk verwacht werd, wordt verklaard: „Over vier weken is er niets meer van te zien". Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk dat dit het geval zal zijn. Maar dat neemt niet volgens de wetenschaps mensen niet weg dat zich beneden het zeeopper vlak een veel groter drama afspeelt. Om de olie van de stranden en vooral van het wateropper vlak te verwijderen, probeert men deze tot zinken te brengen door daar krijt over uit te strooien. De olie zinkt in dat geval naar de zeebodem, maar vernietigt daarbij enorme massa's zeedieren. Het Instituut voor Zee-onderzoek in Brest schat dat de ramp met de Amco-Cadiz aan 260.000 ton zeedie ren het leven heeft gekost: vissen, maar hoofdza kelijk alikruiken, tapijtschelpen en diverse andere schelpdieren en vooral kleine krabben. Van de met de breiachtige, kleverige zware olie van Tanio besmette zeevogels, kan men er naar schatting maar enkele percenten redden, ondanks alle inspanningen die honderden vrijwilligers zich getroosten. Voorts schept het schoonmaken van de stranden een nieuw probleem. De dikke olie van de Tanio, die de meest geperfectioneerde pompen niet kunnen opzuigen omdat hij zo kleverig is als honing, wordt nu in greppels en kuilen en putten achter de stranden gestort. Na de ramp met de To- rey-Canyon (Bretagne heeft in 13 jaren 6 oliever vuilingen gekend) had de overheid dit systeem al veroordeeld omdat het grondwater daardoor be smet dreigt te worden. Maar omdat snel gehan deld moet worden, ook omdat er geen stortplaat sen voor deze oliemassa aangelegd zijn, gaat men ook nu nog op deze wijze te werk. Twee Franse soldaten dumpen elders met behulp van een vrachtwagen een hoeveelheid oliedrek die op het strand van Bretagne is aangespoeld. Het Instituut trekt niet de conclusie dat men de vervuilde stranden en de op het water drijvende olieslikken ongemoeid moet laten, maar geeft te verstaan dat ecologisch gezien dit een minder rampzalige oplossing zou zijn dan het schoonma ken. WESTDUITSE DEELSTAAT HESSEN •p (Van onze correspondent Ami van Vree) fN In verband met het milieuschandaal rond het che- Hoechst waarbij twee van zijn hoogste ambte- betrokken waren, heeft de minister van Milieuzaken deelstaat Hessen, Willi Gorlach (SPD) gisteren zijn neergelegd. Minister-president Borner heeft het ont- jsr aanvaard. e week was bekend geworden dat de twee hoge ambtenaren het ministerie dat al eerder door fouten en verzuim in op was geraakt, jarenlang intensieve contacten met de direc- Hoechst onderhielden die ze allerlei vertrouwelijke gege- over milieu-beschermende maatregelen, wetten en contro- n handen speelde. Aan de andere kant was er sprake van Dhenken". Gorlach schreef 'in zijn ontslagbrief dat hij zich deze ambtelijke ontsporingen politiek verantwoordelijk St en daaruit de consequenties trekt. [gerechtelijke procedure tegen de twee ambtenaren is een ptstreeks gevolg van onthullingen van december vorig jaar [rin Hoechst ervan beschuldigd werd grote hoeveelheden gif- afval ongezuiverd in de Main te lozen. Het betreffende bu- [u van de regeringspresident in Darmstadt heeft nu gisteren end gemaakt dat Hoechst tegen eerdere verzekeringen van egendeel in dagelijks 1800 ton verdunde zuren rechtstreeks 1 rivier loost, wat gelijk staat met 200 ton gecontreerde zwa- iiren. Hoogstens 80 ton zijn volgens deskundigen echter toe- baar. Hoechst beroept zich voor deze afvallozing op een offi- toestemming die dateert van het begin van deze eeuw en n 1955 werd bekrachtigd. Het is juridisch echter zeer de ag of het chemieconcern zich anno 1980 zich'nog op deze e rechten kan beroepen. ^-KAMERLID NIJPELS: (Van onze parlementaire redactie) UTERDAM De VVD zal binnenkort een rapport over problemen rond de euthanasie uitbrengen. Uitgangspunt dat rapport zal zijn, dat ieder mens het zelfbeschik- igsrecht over zijn eigen leven en dood moet hebben. Re ling houdend met zijn verantwoordelijkheid tegenover medemens moet ieder mens het recht hebben zelf te be ssen of en op welke wijze hij zijn leven wenst te beëindi- i. De bepalingen uit het Wetboek van Strafrecht, volgens lke euthanasie en het verlenen van hulp bij zelfdoding Jafbaar zijn, dienen volgens de VVD te worden geschrapt. zei het VVD-Tweede Kamerlid Ed Nijpels vanmorgen tij een bijeenkomst van de VVD in Rotterdam. Naar de me- van Nijpels mag het niet zo zijn, dat de overheid de burgers epaalde ethische overtuiging oplegt. In nieuw te formule- 'ettelijke regels moet het accent komen te liggen op waar in voor de vrijheid van mensen om voor zichzelf tot eutha- te besluiten. Ook moet iemand vrij zijn, al dan niet hulp te lenen bij het toepassen van euthanasie. Volgens Nijpels dient [ook een uniforme euthanasie-verklaring te komen waarin de tot sterven wordt geuit. (Van een onzer verslaggevers) !N HAAG De vouwkartonfabriek Okto in Winschoten kan g eens vier weken doordraaien. Er zijn orders, aldus het mi- terie van Economische Zaken dat tot nu toe 160 miljoen gul- i in het bedrijf heeft gestort. bar er is slechts een minimale kans dat het kabinet alsnog zal sluiten, verdere financiële steun te verlenen aan het bedrijf, dat het kan blijven doordraaien. Dit viel gisteren op te maken 1 opmerkingen van premier van Agt tijdens zijn wekelijkse tsonferentie. Ex-minister Andriessen van Financiën volgde gisteren als meest betrokken buitenstaander vanuit een speciale loge de beraadslagingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De alternatieve voorstellen van de PvdA koopkrachthandhaving tot modaal, een miljard minder bezuinigen en geen loonmaatregel) hadden in de Tweede Kamer geen schijn van kans. Kabinet en re geringspartijen veegden er de vloer mee aan. Ook D'66 noemde dit wensenlijstje van de socialisten onder de huidige economische omstandigheden onrealistisch. Minister Van der Stee (Financiën) rekende voor dat het PvdA-plan een gat slaat van een miljard, waardoor het financieringstekort de magi sche en ook door de PvdA zelf onaanvaard baar gevonden grens van 6 procent ver over schrijdt. De huidige economische problemen zouden er alleen maar door naar de toe komst verschoven worden en het hele plan zou volgens het kabinet de welvaart en de werkgelegenheid alleen maar in gevaar brengen. Ook de berekeningen van de FNV werden door het kabinet gekraakt. Ze zouden uitgaan van een veel te hoge prijsstijgingen en bovendien zou het bruto loon verkeerd berekend zijn. Door deze foutieve berekeningen kwam de FNV op een geringere koopkracht voor de mi nima dan het kabinet. CDA-woordvoerder Weijers leverde een felle slag met minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) over het uitblij ven van maatregelen die het mes zetten in de inkomens van (semi)politieke ambtsdragers en topambtenaren. Het gaat dan om de salarissen van burgemeesters, gedeputeerden, leden van de raad van State, maar ook ministers, staatsse cretarissen enz. Volgens het CDA draalt Wiegel nu lang genoeg om met maatregelen op dit punt te komen en aanvankelijk eiste Weijers maatre gelen per 1 juli. Nadat Wiegel zich had uitgeput in toezeggingen dat hij z'n best zou doen, zon der overigens een ingrijpen op die datum te kunnen garanderen, trok het CDA een motie, waar de VVD zich al tegen had uitgesproken weer in. Aanvankelijk leek het erop dat er over de door het CDA gewenste verruiming van de koop krachtgarantie ook een dergelijke strijd zou ontstaan. Albeda (Socaile Zaken) en Van der Stee voelden aanvankelijk weinig of niets voor de suggesties van Weijers (CDA) om de toeslag van 26 gulden die in de plaats komt van de prijscompensatie per 1 juli op te trekken naar 30 en de belastingverlaging van 100 gulden met 50 gulden te verhogen. Het CDA wilde op deze manier vooral de mensen die net boven het mi nimuminkomen zitten tegemoet komen door ook voor hen een aantasting van de koopkracht, te voorkomen. Uiteindelijk ging minister Van der Stee in beperkte mate akkoord met een grotere lastenverlichting. Hij stelde de voor waarde dat deze niet meer dan 100 miljoen zal kosten. Alles wat het meer kost moet elders, weer bezuinigd worden. Het CDA kon hier! voorlopig mee akkoord gaan, al benadrukte Weijers dat zijn fractie bij de regering zal aan kloppen om aanvullende maatregelen, zodra blijkt, dat de koopkracht voor de allerlaagste inkomens en uitkeringen niet op peil blijft. DEN HAAG Minister Albeda haalde zich de woede van de oppositie, met name van PvdA- leider Den Uyl op de hals toen hij zich kritisch uitliet over de acties van de FNV tegen het re geringsbeleid. Albeda constateerde dat de vakbeweging zowel handhaving van de werkgelegenheid eist als van de minimuminkomens en uitkeringen en van de koopkracht tot het modale inkomen. „Dat alles tegelijk is in de huidige situatie niet mogelijk. Een keuze uit de weg gaan is de ver antwoordelijkheid ontlopen en daarom geen bijdrage tot de democratie", aldus Albeda. Deze uitspraak was overigens niet de enige die Den Uyl opvatte als een beschuldiging aan het adres van de vakbeweging. Den Uyl meent dat Albe da met dergelijke uitspraken elk verder overleg met de vakbeweging blokkeert DEN HAAG Het kabinet heeft nog steeds problemen met het vinden van een opvolger voor de tegelijk met minister Andriessen afge treden staatssecretaris van financiën, Noote- boom. „We gaan behoedzaam verder met zoe ken", zo zei premier Van Agt gistermiddag. La coniek voegde hij daaraan toe dat het kabinet niet van plan is grote haast te maken met het vinden van een nieuwe staatssecretaris. „Ge zien de werkkracht van de nieuwe minister. Van der Stee en zijn grote fiscale kennis, vin den we dat de minister van financiën het voor lopig best in zijn eentje aankan. Bovendien heeft het kabinet zoveel andere dingen aan zijn hoofd", aldus Van Agt. Op de voor de hand lig gende vraag of het kabinet wellicht de rit wil uitzitten zonder staatssecretaris van financiën antwoordde de premier echter ontkennend. WYK Op het Westduitse waddeneiland Foehr heeft de gemeenteraad van de plaats Wyk besloten de ex- nazi Friedrich Christiansen zijn ereburgerschap niet te ontnemen en de naam van een straat die naar hem ge noemd is, niet te verande ren. Christiansen was in de tweede wereldoorlog opperbevelheb ber van de wehrmacht in Ne derland. Na de oorlog is hij daar tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Hij overleed in 1972. De gemeenteraad verwierp donderdag met 11 tegen 7 stemmen een voorstel om Christiansen het ereburger- schap van zijn geboorteplaats af te nemen. Tegen het voor stel dat -door burgemeester en wethouders was ingediend, stemden de Christendemocra ten, een onafhankelijke groe pering en de liberale afgevaar digde. Zelfverbranding in Polen WARSCHAU Een Pool heeft zich gisteren op een plein in het centrum van Krakov in brand gestoken, zo is uit wester se diplomatieke bronnen vernomen. Volgens Poolse oogge tuigen goot een man van middelbare leeftijd vier flessen met benzine over zich heen en stak zich in brand. De man is overleden. De man droeg een poster bij zich waarop hij de Sovjet-Unie er van beschuldigde in 1940 in het krijgsgevangenenkamp Katyn 14.000 Poolse officieren te hebben omgebracht. Ooggetuigen zei den dat de man op de poster ook protesteerde tegen de leiding van een plaatselijke bakkerij, waar zijn kleinzoon werkt. De lei ding zou van zijn kleinzoon een gewoonte-drinker hebben ge maakt. Massagraf in Guatemala GUATEMALA In een clandestiene begraafplaats in de stad Comalapa ten oosten van de stad Guatemala is een massagraf ontdekt met lijken van vermoedelijk slachtoffers van politiek geweld. Tot dusver zijn 32 lijken opgegraven, waarvan er nog niet een kon worden geïdentificeerd. Het graf was woensdag ontdekt. President Garcia heeft opdracht gegeven tot intensief onderzoek naar de moordenaars. Columbiaans hof gelast vrijlating BOGOTA Het militair hooggerechtshof van Columbia heeft gisteren de vrijlating gelast van drie mensen, die verdacht wer den van het lidmaatschap van de guerrillabeweging M-19. Het hof meende dat geen concrete bewijzen tegen hen zijn inge bracht. Volgens een regeringswoordvoerder houdt de vrijlating geen verband met de gijzelingsaffaire in de Dominicaanse ambassade in de Columbiaanse hoofdstad Bogota, waar een M-19 comman do een groot aantal diplomaten vasthoudt. Een van de eisen van de bezetters is de vrijlating van 311 politieke gevangenen. De onderhandelingen met de ambassadebezetters zullen maan dag worden hervat. Waarnemers verwachten wel dat de uit spraak van het militair hof een gunstig effect kan hebben op het verloop van die besprekingen. Plan De Ruiter: DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) is afgestapt van zijn plan het te vondeling leggen van baby's alleen toe te staan op door de overheid aan gewezen plaatsen, zoals politie bureaus of ziekenhuizen. Dat zou het moeilijk maken om anoniem te blijven, vindt hij. De minister wil het te vonde ling leggen nu overal toestaan waar het kind snel kan wor den gevonden en waar geen gevaar voor de gezondheid be staat. De minister blijft er echter te gen om het te vondeling leg gen in alle gevallen straffeloos te maken. „Er moet echt van uit een crisissituatie zijn ge handeld, aldus de minister in zijn plan dat hij gisteren bij de kamer in heeft gediend. INDIASE GEHEIME DIENST: NEW DELHI Russische legerofficieren bewapenen en oe fenen Baluchistanen in zuidoostelijk Afghanistan, zo is in kringen van de Indiase geheime dienst vernomen. De Balu chistanen die al lang streven naar een eigen staat, wonen in een gebied dat zowel in Afghanistan als in Iran en Paki stan ligt. De Pakistaanse provincie Baluchistan vormt de enige barriëre tussen Afghanistan en de Arabische Zee met het aangrenzende oliegebied. Genoemde kringen beschouwen de bewapening van de Beloets- jistanen voor het ogenblik als een poging van de Russen hun voorjaarsoffensief tegen de islamitische verzetsstrijders in Af ghanistan te versterken. In Pakistan bestaat echter de vrees dat de Russisch militaire operaties zich niet tot Afghanistan zullen beperken, gezien het traditionele streven van Moskou sinds de tsaren naar een haven die 's zomers en 's winters kan worden gebruikt. Het Islamitisch verbond voor de bevrijding van Afghanistan heeft in de Oakistaanse grensstad Pesjawar bekendgemaakt dat in de naburige Afghaanse grensstreek Kunar tussen 14 en 17 maart zeven dorpen door de Sovjet-macht met de grond zijn ge lijk gemaakt. Ooggetuigen van de actie weten niet wat er is ge worden van de tweeduizend strijders en hun gezinnen die in de dorpen woonden. Er ontstond als gevolg van de bommenregen een brand over een terrein van drie vierkante kilometer, aldus het Islamitisch Verbond. [an onze correspondent Mare de Koninck) ftJSSEL - De Belgische regering Martens eft gisteren bij .verrassing een nieuw tus- °tijds bezuinigingsplan voor ruim 1 mil- r<l gulden op de overheidsuitgaven afge- 'ödigd. De toestand van 's lands financiën zó onhoudbaar geworden, dat alle minis- fies ogenblikkelijk een daling van 2,2 pro nt op hun lopende begroting voor 1980 loeten aanbrengen, opdat de uitkeringen de ruim 300.000 werkelozen in Belgié en de aflossing van de nationale schuld voorlo pig weer even kunnen doorgaan. Alleen de ministeries van sociale zaken en van financiën vallen derhalve buiten de rigoreuze snoeimaatregel. De overige departementen die nen voor eind april aanstaande de 2,2 procent bezuiniging te hebben doorgevoerd. In elk ge val tot die datum is er bovendien een absolute personeelsstop t^j de overheid. De nieuwe bezuinigingsactie komt op het mo ment dat het Belgische parlement het aanvan kelijke grote snoeiplan voor 1980 (eigen bijdra ge ziektekosten, autowegenvignet enz.) nog niet eens heeft goedgekeurd en er zélfs zwaar verzet tegen aantekent. Rond de jaarwisseling waren de Belgische dokters al tegen de ombuigingen in staking gegaan. De aanvankelijk beoogde verlichting van twee miljard gulden die het de schatkist had moeten opleveren, is nu al tot de ijjAelft teruggebracht als gevolg van toegevingen van de regering en door het oporfthoud wegens de aanhoudende crisisdreiging rond de Vlaams- -Waalse gewestvorming. Het aanvullende bezuinigingsplan van gisteren bepaalt verder dat alle elektriciteitscentrales in Belgié die op stookolie draaien, op kolen moe ten overgaan. Tenslotte stelt het kabinet Mar tens dat in 1981 geen enkele begroting méér mag stijgen dan met hetinflatiecijfer. Ook de defensiebegroting niet, die door de militairen fel is aangevallen. VOORBURG De leeftijdsgrens in de wet op het leerlin genwezen zou zo spoedig mogelijk moeten worden verdwijnen. Voor veel volwassenen is immers het leer lingenwezen de enige opleidings- weg om zich als nog te bekwamen voor een beroep. Verder moet de toelating in die wet zo snel mogelijk drempelloos worden, aldus staatssecretaris Dt Jong van Onderwijs bij de opening van een school in Voor burg. De PvdA-Tweede-Kamerleden Van Kemenade, De Hamer en Hartmeijer vinden dat langdurig wecklozen moeten kunnen deelnemen aan opleidingsactiviteiten zonder dat hun uitkering; in gevaar komt, aldus de kamerleden in vragen aan minister Al beda die gevraagd wordt de arbeidsbureaus daarop attent te ma ken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7