Gemeente en universiteit stapje dichter }ij oplossing problemen Leeuwenhoek Openbare bibliotheken op weg naar faillissemen t Studenten Piet Paalt jenspad bieden gemeente petitie aan TAd/Iregio Hummelhof geopend LEZERSSTOP IN OEGSTGEEST? hertenkamp rijgt een ierendag er blijf en zeltje „Cees'" Nieuwe bibliotheek voor Paulus Scholengemeenschap Ondanks kou tóch lentefeest LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MAART 1980 PAGINA 3 IDEN De gemeente Leiden en de Rijksu- ersiteit Leiden (RUL) lijken een stapje hter bij een oplossing te zijn gekomen wat ruimtelijke invulling van het stadsdeel de >uwenhoek betreft. Beide partijen waren het tijdens een gisteren gehouden gesprek over is, dat reëel overleg dient te worden gevoerd >r de optimale invulling van het 40 hectare vattende gebied. Er zou daarbij recht moe- worden gedaan aan woningbouw, universi- 3 re bestemming, bijvoorbeeld sub-faculteit bi- agie en andere functies, zoals recreatie en irige werkgelegenheid. Bij dat overleg zal de ■j versiteit zich doen vergezellen van het Mi- j terie van Onderwijs en Wetenschappen, als- sde de Inspectie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. De verdere inschakeling van ande re instanties zal eerste punt van overleg zijn. Dit teneinde verdere vertraging van de voorge nomen nieuwbouw op het omstreden Leeuwen hoek-terrein, dat rijk is aan laboratoria, te voorkomen. Overleg met derden zou met name van belang zijn voor het treffen van veilig heidsvoorzieningen, die voor de realisering van het plan noodzakelijk worden geacht Uitgangspunt bij dat overleg is voor de gemeente Leiden het programma van eisen voor de Leeu wenhoek, zoals dat door de gemeenteraad is vast gesteld. Het college van b en w zegt er „uiteraard" rekening mee te houden, dat het overleg tot een aanpassing van het programma van eisen kan lei den. Voor de RUL is bij dat overleg uitgangspunt, dat voor woningbouw ten hoogste 31,5 hectare ter beschikking zal staan in de Leeuwenhoek. Dit overeenkomstig het besluit van de Ministerraad in mei 1977. Het Leidse college van b en w interpre teert deze brief echter anders dan de universiteit en is dan ook van mening, dat de gemeente recht heeft op een extra stuk grond van nog eens 9 hec tare. B en w vinden overigens, dat niet de eigen domsverhoudingen maar de ruimtelijke indeling van het gebied voorop moet staan. De gemeente deed het College van Bestuur van de RUL gistermiddag de suggestie om voor die onder delen waarover tussen de partijen overeenstem ming bestaat zo spoedig mogelijk over te gaan tot een concrete invulling. Het resterende gebied waar nog discussie over bestaat zou dan voorlopig nog met „witte vlekken" kunnen worden aangeduid. In latere instantie zou de verdere uitwerking van deze open plekken in het definitieve bestemmings plan kunnen worden aangegeven. De universiteit liet weten, dat in elk geval los van een nadere uit werking, de universitaire bestemmingen (onder meer biologie) zeker moeten worden gesteld en geen sluitpost mogen worden van een invulling van de Leeuwenhoek, zoals de gemeente zicb voor stelt. Het college van b en w reageerde hierop met de uitspraak, dat de verschillende genoemde func ties in de Leeuwenhoek een gelijkwaardfge kans van realisering moeten krijgen. De universiteits raad zal aanstaande maandag de bespreking over de Leeuwenhoek voortzetten. Inmiddels heeft ook de Leidse Studentenbond zich actief in de discussie gemengd. Tijdens de vergade ring van de universiteitsraad zal namens de bond een verklaring worden overhandigd, waarin ver schillende Leidse groeperingen zich met de LSB uitspreken voor het treffen van maatregelen ter- garantie van een optimale veiligheid in de Leeu wenhoek. Volgens de de ondertekenaars is de uni-; versiteit hiervoor verantwoordelijk. Zij vindt dat de universiteit zoveel mogelijk haar medewerking moet verlenen aan de realisering van de gemeen telijke bouwplannen in het stadsdeel. Vooral moet er in de Leeuwenhoek worden gebouwd voor de lagere inkomensgroepen en de een- en tweeper soonshuishoudens. Eerste sleutel renovatie-woning in Oegstgeest Het echtpaar De Mooy kon gisteren zijn gereno veerde woning aan de Rijnzichtweg 152 na drie maanden weer betrekken. Mevrouw de Mooy kreeg de sleutel van de voordeur overhandigd van de voorzitter van de woningbouwvereniging sBuitenlust'. Het gerenoveerde hui^? maakt deel at van de laatste groep huizen va/1 de woning bouwvereniging die gerenoveerd zijn. De reno vatie van de 63 voor-oorlogse woningen heeft 4 miljoen gulden gekost maar „daarvoor voldoen de huizen dan ook weer aan de eisen die tegen woordig aan het wonen worden gesteld", aldus de heer Zaalberg. ZOETERWOUDEDe Hum melhof-kleuterschool is giste ren met veel feestelijkheden geopend. Om half drie kwa men eerst burgemeester en wethouders een boom planten op de speelplaats van de Sja- loom en Hummelhof. Daarna verrichtte het oud-bestuurslid van de Stichting r.k. scholep, G. van der Meer, met een leer ling van de Sjaloom, Rudolf Roeleven, de openingshande ling door enorm hard op een speciaal opgestelde kop van jut te slaan zodat de confetti, die toen tevoorschijn kwam, de opening van de kleuter school symboliseerde. Het zingen van liederen en het oplaten van ballons voor een ballonwedstrijd van alle kin deren van de kleuter- en lage re school gaf nog een extra feestelijk tintje aan de ope ning. De vele sprekers tijdens de daaropvolgende receptie toonden zich bijzonder tevre den met de nieuwe school en spraken de hoop uit dat de in tegratie van af nu daadwerke lijk eq krachtig dóór kan zet ten. Een begin was al gemaakt en ook gisteren presenteerden Sjaloom en Hummelho^ zich werkelijk als één school- L|es en Cees. Links de wethouder. IDEN In het hertenkamp in de evidse Hout is gisterochtend een com- et herbouwd dierendagverblijf geo* Hu id. Het voormalige houten gebouw- werd verleden jaar juni door een ,«ital dronken lieden in brand gesto- 'o en werd geheel in de as gelegd. En- ire kleine dieren kwamen hierbij om e leven. .30 r. t veel vakmanschap is het dierendag- L blijf door aannemer Burgy opgebouwd. was nog een hele kius, de brand had A tijds alleen de betonnen fundering heel f iten. De vernieuwing van het gebouw ft rond de ton gekost. Verzorger H. I Dam heeft zijn dieren gedurende de dat aan het herstel van het huisje ,|0 d gewerkt in een noodverblijf moeten erbrengen. Tegelijk met de oplevering het nieuwe dierendagverblijf hebben tui duiven in de Leidse Hout een ander erkomen gekregen: een op een paal i.4 ouwde duiventil. Leuke bijkomstig- 1 was gisterochtend, dat wethouder s Waal uit handen van de heer Van m kum (namens aannemer Burgy) een tje aangeboden kreeg. Waal op zijn rt schonk het prachtige diertje weer het dierendagverblijf. Tegen het feit, de ezel voortaan met de roepnaam es" door het leven zal gaan, had de houder niet het minste bezwaar. LEIDEN De Paulus Scholenge meenschap aan de Suriname- straat beschikt sinds gisteren offi cieel over een nieuwe bibliotheek. De hoge uitleencijfers van de af gelopen jaren en de verouderde opzet van de opgedoekte biblio theekruimte rechtvaardigden de aanschaf van twee cabines, waar in de bibliotheek is onderge bracht. De totale kosten bedragen ongeveer 75.000 gulden. De heer J.J.M. Hessing, voorzitter van de Stichting Katholiek Ónderwijs Leiden, verrichtte gistermiddag de openingshan deling door aan Jacqueline van der Bosch, de secretaresse van de school, de eerste bi bliotheekkaart te overhandigen. De opzet van de nieuwe bibliotheek is an ders dan die van 'de oude. Ten eerste wordt van een nieuw en modern systeem gebruik gemaakt dat ook door de open bare bibliotheken wordt gehanteerd waardoor de leerlingen zelf hun weg in de bibliotheek kunnen vinden. „We hopen hiermee te bereiken, dat de leerlingen la ter ook uit eigen beweging een biblio theek binnen zullen stappen. We bevorde ren de zeiwerkzaamheid van de kinderen en hopelijk werkt dat ook voor later door. De kinderen leren, hoe ze aan de infor matie kunnen komen, die ze werkelijk nodig hebben," aldus adjunct-directeur L. Heruer. Een tweede verschil met de oude bibliotheek is, dat de nieuwe ruimte be halve als bibliotheek ook fungeert als stu dieruimte, waar de kinderen tijdens vrije uren terecht kunnen. Een vrijwilliger be mant de schoolbibliotheek van half tien 's morgens tot half vier 's middags. De bibliotheek herbergt momenteel onge veer drieduizend boeken. Een deel daar van is echter hard aan vervanging toe. Om het boekenbestand en de kwaliteit daarvan te verbeteren, heeft een door de school samengestelde bibliotheekcommis sie een vijfjarenplan opgesteld. Overigens is het niet nodig in de loop der jaren voor de inrichting van de ruimte te sparen. Een ouder van een van de leerlingen heeft kasten en tafels in elkaar geknut seld. Prettige bijkomstigheid van de nieuw bijgekomen ruimte is, dat het schrijnende ruimtegebrek van deze M.A.V.O- en L.E.A.O-school ten dele wordt opgelost De oude bibliotheek kan nu voor andere doeleinden worden ge bruikt. LEIDEN Studenten van het Piet Paaltjenspad heb ben gistermiddag aan wet houder C. Waal (stadsver nieuwing) een petitie aange boden waarin zij er bij de gemeente Leiden op aan dringen medewerking te verlenen aan een plan voor vervangende, tijdelijke, woonruimte op het parkeer terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). De studenten zouden hun pa viljoens aan het „Palenpad" moeten verlaten in verband met de geplande nieuwbouw van het AZL, waar maandag door middel van grondwerk zaamheden een aanvang mee zou worden gemaakt. Wanneer de studenten niet op korte termijn aan andere kamers worden geholpen, zou de bouw van de eerste tranche van het ziekenhuis andermaal moeten worden uitgesteld. Dat laatste zou volgens de stu denten kunnen worden voor komen, als de gemeente in sa menwerking met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), Rijksunversiteit Leiden (RUL) en AZL rond de tafel gaat zitten om een oplossing voor het probleem te zoeken. Tot nog toe echter heeft de ge meente elke suggestie voor vervangende woningbouw van de kant van de RUL, AZL en SLS van de hand gewezen. De gemeente geeft voor het afwij zen van het jongste voorstel (barakkenbouw op het par keerterrein) als reden op, dat het juridisch onmogelijk is hier eenbouwvergunning voor te verlenen. De studenten hebben hier zo hun twijfels over. Zij zeggen de motieven van de gemeente niet duidelijk te vinden. Zou de gemeente vast blijven houden aan haar eerder ingenomen standpunt, dan zien de studenten er niets anders op zitten dan noodge dwongen aanspraak te maken op hun rechten als huurders. Dit zou een maandenlange vertraging van het nieuw- bouwschema van het AZL kunnen beteken. Hetgeen het laatste is wat de studenten ei genlijk willen. „Maar we heb ben er ook geen zin in om de inzet te worden van een poli tiek spel tussen gemeente en universiteit." Aldus de naar schatting 70 studenten, die nu nog aan het Piet Paaltjenspad wonen. SCHIEDAM/OEGSTGEST De Open bare Bibliotheken in Zuid Holland staan er slecht voor, zo slecht zelfs dat de Stichting Verenigde Provinciale Bi bliotheekcentrales in Zuid Holland één dezer dagen een rapport uitbracht over de noodsituatie, waarin men tot de con clusie komt dat het bibliotheekwerk ei genlijk al failliet is. De oorzaak hier van moet gezocht worden in het feit dat de overheid een personeelsbezet ting heeft vastgesteld die in de prak tijk niet toereikend blijkt te zijn. De V.P.B.C. komt in haar rapport tot de conclusie dat het aantal ingevulde ar beidsplaatsen nauwelijks de helft is van het aantal benodigde arbeidsplaat sen. De stichting vindt dat er zo snel mogelijk 60 extra formatieplaatsen be schikbaar moeten komen. Eén van de bibliotheken in de regio waaraan de ge volgen van het tekort aan personeel niet voorbij zijn gegaan is de Openbare Bibliotheek in Oegstgeest. De situatie is daar zo erg dat het instellen van een lezersstop niet uitgesloten wordt Bij de Stichting Openbare Bibliotheken Zuid-Holland zijn 33 bibliotheken aange sloten die tezamen een ruime 180, door de overheid betaalde, personen in dienst heb ben. Dit is echter slechts de helft van het aantal dat er zou moeten zijn, en de gevol gen van deze onderbezetting zijn dan ook te merken: aan collectievorming komt men nauwelijks meer toe, er is geen tijd meer voor het aktueel houden en afschrij ven van de collectie. De administratie moet onverantwoord snel worden bijge houden wat tot fouten lijdt. Voor het ver strekken van inlichtingen door de biblio thecaris is geen tijd meer terwijl ook klas- sebezoeken niet meer mogelijk zijn. Be jaarden, zieken en mindervaliden, maar ook minderheidsgroeperingen als buiten landse werknemers, komen door het tijd gebrek niet meer aan bod. Aan public re lation en aktiviteiten als bijvoorbeeld een boekenweek komt men door tijdgebrek niet meer toe. Dit is slechts een kleine op somming van de gevolgen van de te lage personeelsbezetting die in het rapport ge noemd worden. Ook bij de openbare bibliotheek in Oegst geest zijn dezelfde ontwikkelingen te be speuren. De bibliotheek zou 8 formatie plaatsen moeten hebben maar heeft er in werkelijkheid maar vijf. Het aantal ope ningsuren ligt beneden de daarvoor vast gestelde normen terwijl de bibliotheek de gehele zaterdag gesloten is. Het wordt dan ook niet uitgesloten het bibliotheekperso neel haar service aan de lezers ernstig zal moeten beperken. Voor Oegstgeest staan een aantal maatregelen op het program ma: - geen inlichtingen meer aan het publiek geven tijdens de openingsuren; - geen aanvragen van boeken meer aan nemen en behandelen; - nog meer uren sluiten; - een lezersstop invoeren. De personeelsontwikkelingen staan in schrille tegenstelling tot de ontwikkelin gen in het lezersbestand. De uitleencijfers stijgen nog steeds en ook het aantal lezers neemt gestadig toe. De personeelsbezet ting groeide echter niet mee, wat tot een ernstige vermindering van de servicever lening van de bibliotheken heeft geleid. Een service die volgens de V.P.B.C. alleen nog maar af zal nemen indien de overheid niet tijdig maatregelen neemt De demonstrerende studenten op het Stadhuisplein. De lente liet ook gisteren In de peuterspeelzaal van de Rijn landflat aan de Bachstraat op zich wachten, hoewel peuters en leidsters er desalniettemin een fraai lentefeest van wisten te maken. Het was de bedoe ling, dat de lente in de vorm van twee door de moeder ver stoten lammetjes letterlijk en figuurlijk zijn intrede in de peu- terspeelzal zou doen, maar vanwege de hardnekkige kou de was de boer niet bereid de kwetsbare diertjes onnodige ri sico's te laten lopen. Geen écht lentefeest dus, daarvoor viel de timing van de weergo den te veel uit de toon met wat men van de lente verwacht. De peuters trokken zich er niet veel van aan in de speelzaal, dat voor deze gelegenheid in een lentejasje was gestoken: als bloemen, kabouters en tuinmannen verkleed, deden cje kinderen spelletjes, zongen lenteliedjes en genoten van ëen poppenkastvoorstelling.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3