Arie Haan heeft spijt van bedankje voor Oranjeteam ?0ok bij Bettine Vriesekoop ^ontbreekt de spelintelligentie" FELTENNISSER HANS LINGEN. RECREANT OP TOPNIVEAU: Zakelijke opstelling FC Den Haag noodzakelijk ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MAART 1980 PAGINA Yc onze verslaggever) SSEL - Hoongelach steeg op toen Haan (31) onlangs te kennen gaf in de markt te zijn voor het Neder- e elftal. Hoongelach omdat diezelf- rie Haan nog geen anderhalf jaar en bondscoach Jan Zwartkruis in meedeelde NOOIT meer voor e te willen spelen, nadat Zwart- niet bereid was de Anderlecht-spe- een vaste plaats in de nationale jg toe te zeggen. Arie Haan zei toen - lovember 1978 kort voor de interland m de DDR- letterlijk: „Het is voor nu definitief afgelopen. Punt uit. Zwitserland Nederland kreeg ik |euw te horen, dat ik er de volgende f best eens naast kon staan. Ik heb er over nagedacht en tenslotte de bp doorgehakt it bedankje speelde de oud-WVV-er en Ajacied logischerwijs geen enkele wed- I meer voor het Nederlandse team, dat ^desondanks plaatste voor de eindronde r(jiet Europese kampioenschap in Italië. Den kwam opeens....Arie Haan weer in „Ik wil weer", verklaarde hij. i wonder dat felle kritiek hem ten deel Menigeen veronderstelde eigen belang Qi aan. Hij wilde zich via het Nederland- ftal in de kijker spelen in Italië, een dat de voetbalgrenzen voor buitenlan- f binnenkort opent en waar Haan altijd 5 aag had willen voetballen. De critici .j'reten Haan opportunisme, dat slechts sjj jel had: het vullen van zijn portemon- cit t restaurant bij het Anderlecht-stadion ;cj aart een ontspannen pratende Arie de kritiek op zijn persoon wel te be- *2 sn: „Ik kan me die reacties voorstellen. s voor mij alleen erg moeilijk de men- uidelijk te maken, dat het mij niet om eld gaat. Terwijl hij tussen de bedrij- c door diverse Brusselse supporters van oz handtekening voorziet, probeert Arie 'te uit te leggen waarom hij het geld nu ^°is niet zo belangrijk meer vindt: „Als 'm m het geld gegaan was, had ik natuur- in ooit moeten bedanken. In de wedstrij- Mie ik inmiddels gemist heb bij het Ne- in ndse elftal, had ik zeker toch zo'n 0 gulden kunnen verdienen. Nee, het niet zo zeer een kwestie van geld. Ik le ïkte destijds omdat de hele entourage sjj iet aanstond. Na Zwitserland - Neder- -,p wilde ik niet langer. En waarom nu u wel? Ik denk dat de reden daarvaan p r bij mij, dan bij het Nederlands elftal Mijn instelling is anders geworden. m »er had ik een mentaliteit van: als een j e het niet doet, dan doe ik het ook niet. te ben ik van teruggekomen. Ik vind nu, in ;en profvoetballer op het veld zijn jfi zo goed mogelijk moet doen. Hij moet n( >est doen voor het publiek, dat hem 5e >tte betaalt. Als andere spelers dat niet le dan is dat voor mij nog geen argu- om, te zeggen: nu doe ik het niet ud-Winschoter geeft te kennen spijt ibben van zijn bedankje van ander jaar geleden. „Ik ben stom ge- t", zegt hij. „Dat besef ik nu wel. Er tn toen al mensen die me uitmaak- ■roor stommeling omdat ik bedankte ■k weet nu, dat ze gelijk hadden. mr op dat moment voelde ik gewoon kb niet langer voor het Nederlandse «tiikon spelen. Nu weet ik dat dat een fime beslissing is geweest". die fout terug te draaien schreef Haan scoach Zwartkruis een brief waarin hij weer aanmeldde. Zwartkruis' reactie dat hij bezig was met een veijonging at hij bovendien door wilde gaan met en ben er bij genomen. Dat was op het laat ste nippertje. Daarna kwam die wedstrijd tegen Oostenrijk, als ik die niet zo goed had gespeeld, was ik alsnog afgevallen, maar het lukte toen dus wel. De situatie is nu heel anders. Men heeft mij indertijd links laten liggen, althans een lange tijd, en nu was ik degene, die de poort gesloten heeft". Verjonging „Zwartkruis heeft op de sollicitatie van Haan een keurige brief teruggeschreven, waarin hij zijn standpunt heeft uiteen zet. Een goed standpunt moet ik zeggen. Hij stelt, dat hij bezig is met een noodza kelijke verjonging. Daarom kon hij me dus niet nemen voor die wedstrijd tegen Oost- Duitsland. Als die verjonging goed uitpakt zeg ik oké. Maar het gaat er na tuurlijk niet alleen om een goed elftal op te bouwen voor het WK in Spanje over twee jaar". Arie Haan vindt niet dat het EK in Italië in juni kan worden beschouwd als een tussen stop. „Nee, het gaat erom zo goed mogelijk te presteren in Italië. Dat vind ik tenmin ste. Nederland kan het rich helemaal niet permitteren af te gaan tussen landen als Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland. Bo vendien hebben we nog iets goed te maken voor vier jaar geleden in Joegoslavië, met die rode kaarten en zo. Daarnaast is het he lemaal niet zeker, dat Zwartkruis met zijn ploeg naar Spanje gaat. Je moet vooral Bel gië niet onderschatten en Frankrijk is van oudsher ook een goed voetballand. Nou ben je er met een tweede plaats ook, maar vlak Ierland niet uit, want dat zijn allemaal eer ste divisie-voetballers in Engeland. Er is al lerminst een garantie dat je bij de eerste twee bent". Gunstig de ploeg, die Nederland via de overwinning op Oost Duitsland in Italië bracht. Arie Haan - bescheiden: „Het is niet aan mij om uit te maken of ik in aanmerking kom. Ik vind het wel een grote eer. Elke grote prof voetballer wil het hoogste bereiken en voor mij is dat het spelen in het Nederlandse elf tal. Het is duidelijk: Arie Haan wil er dolgraag weer bij horen en steekt dat niet onder stoelen of banken. Voorwaarden stelt hij ook niet meer. Dat velen zijn ommezwaai „verdacht" vinden, begrijpt hij en kan hij niet met bewijsbare argumenten weerleg gen. Voor Jan Zwartkruis heeft het in elk 'geval één voordeel: als hij wil kan hij ten allen tijde beschikken over de middenvel der van Anderlecht. En mede gezien de twijfels rond het meedoen van spelers als Jan Peters (AZ'67) is dat niet alleen maar gunstig. Want aan de voetbalcapaciteiten van Arie Haan twijfelt niemand. In de ruim dertig interlands heeft hij voldoende bewezen in aanmerking te komen voor het Nederlands elftal. Hij zegt zelf: „Ik heb in het Nederlandse elftal bijna altijd goed ge speeld. Ik heb slechts drie keer een wed strijd verloren. Tweemaal een finale om het wereldkampioenschap (respectievelijk tegen West-Duitsland en Argentinië - red.) en een vriendschappelijke interland in Oos tenrijk. En dat was nog met een of ander „cabaret"-elftal met spelers als Jan Jeuring en Dick Schneider. In Argentinië was het niet allemaal koek en ei tussen de bondscoach en Arie Haan, maar twee formidabele doelpun ten tegen West-Duitsland en Italië be zorgden Haan zoveel good-will, dat de grieven tegen hem snel weer verleden tijd waren. Echter, Haan verzeilde op nieuw in een conflict-situatie, al ligt de zaak nu iets anders dan vóór het vertrek naar het wereldkampioenschap in Zuid Amerika. „Normaal gesproken was ik in Argentinië ook niet van de partij geweest", meldt Haan. „De Europa Cupfinale tegen Austria Wien gaf de doorslag. Ik speelde toen goed De man, die Arie Haan weer in het Ne derlandse elftal zou kunnen halen, Jan Zwartkruis, is geen onbekende voor de Anderlecht-legionair. Haan kent hem van Argentinië en van zijn periode in het militair elftal. „Zwartkruis zit in een gunstige positie", vertelt Haan. „In dienst voetballen betekent privileges hebben ten opzichte van de maten. Geen wacht kloppen en dergelijke. Die jongens zijn daar dus dankbaar voor. Bovendien zijn ze van een leeftijd, zo ongeveer 20-21, net in de tijd dat ze zitten te wikken en te wegen: „kom ik er of kom ik er niet". Ve len heeft Zwartkruis er zo door gesleept. Daar heb ik ook voordeel van gehad toen ik in de beginperiode bij Ajax een beetje moeilijk zat. Hij heeft formidabel werk ge daan. En dat krijgt ie nu terug van de jon gens die hij erdoor sleepte. Bij mij in dienst voetbalden alleen al Hugo Hovenkamp, René van de Kerkhof en Frans Thijssen. Nou die waren in Leipzig van de partij". Wat Haans prestaties in België betreft, uit eraard de voornaamste reden om zichzelf weer aan te melden: die zijn uitstekend. Wat hij in vijf jaren Anderlecht slechts miste was een landskampioenschap. De Brusselse formatie staat nu op een achter stand van vijf punten op Club Brugge met nog zeven wedstrijden te spelen en de kans dat de titel dit jaar in de wacht wordt ge sleept lijkt zeer klein. „Ik heb het nu best naar mijn zin, maar als er een club komt, die me wil hebben en ze willen me laten gaan, dan.... En ik heb wel contacten gehad in Amerika, maar daar voel ik me nog te goed voor. Later mis schien. Haan blijft dus waarschijnlijk nog wel een jaartje in België, waar hij vanaf volgend seizoen als Belg wordt beschouwd. Wellicht dat hij in die hoedanigheid nog eens deel uitmaakt van het Nederlands elf tal. IEDAM Hans Lingen, volgens de 31 ijsten een topper in de vaderlandse tenniswereld en volgens zichzelf re- defct, die toevallig het broodnodige ta- meegekregen heeft om het celluloid ttje wel èrg lang op de groene tafel er uden. We ontmoeten Hans Lingen s t sfeervolle en historische Koren- nl i in Schiedam, waar zijn vereni- 'r uiteraard De Korenbeurs geheten, lg« thuiswedstrijden pleegt af te wer- De ontspannen karakter van de at- 's eer druipt er bijna vanaf. Eerste ev spelers als Ron van der Aa en Bert mi Ham kruipen liever achter de flip- del aSt dan zich achter de tafeltennista- m< it te sloven. Met Hans Lingen is het iai|et veel anders gesteld. 'kt zich tijdens het vraaggesprek eens r uit en laat het aanvangstijdstip van lining voor wat het is. De Oosteurope- eipline, waarmee de verenigingen uit ■I ibije Leidse regio, Scylla en Avanti, ifeltennisgebeurèn aanpakken, is hier ver te zoeken. Dat antwoord hoeft niet ?sin uit Lingens eigen mond te komen, zijn louding geeft dat al aan. De gezellig- prevaleert, voor echte trainingsarbeid eigenlijk even te lui, alleen tijdens de trijden is Lingen vrij fanatiek. H» toch niet best bevallen en toen de flegma tieke Rotterdammer een studie aan de Pe dagogische Academie begon, werd een streep achter het internationale gebeuren gezet. Interlands en internationale toer nooien waren voor een drietal jaren uit den boze. Frustratie Hans Lingen over dat besluit: „Ik wist dat die studie me veel tijd ging kosten en ik wil erg graag onderwijzer worden. En verder heeft de frustratie wel een rol gespeeld. Toen ik als jong broekie in de ereklasse kwam en nog later bij de nati onale selectie heb ik misschien wel te gauw gedacht het gemaakt te hebben. Die fout wordt tegenwoordig ook nog erg gauw gemaakt. Maar ik kon maar vSpelintelliqentiö niet echt doorbreken. Was er een echt be langrijke wedstrijd, dan werd steevast Carel Deken opgesteld en Hans mocht dan nog wel mee, maar kwam niet ver der dan toekijken. Daar ben ik eigenlijk wel een beetje op afgeknapt. niet. Men probeert allemaal mee te doen aan de internationale rage van hard slaan. Maar ze beheersen het niet echt. Vandaar dat het in de competitie al fout gaat. Hoe het dan tijdens een interland moet, mag je je afvragen." Hans Lingen is niet bepaald mild in zijn oordeel over de huidige tafeltennistop. Zelfs over dames-uitschieter Bettine Vrie sekoop heeft hij een aanmerking in petto: „De spelers en speelsters uit het Scylla- en Avantikamp wordt weinig taktiek aange leerd. Men blijft volharden in een bepaald spelletje, dat voor die toevallige tegenstan der gesneden koek blijkt. Men kan niet veranderen van taktiek. De spelintelligen tie ontbreekt daarvoor. Ook bij Bettine." Verplicht Hij vervolgt: „Tegenwoordig is dat natuur lijk heel anders. Het zijn geen routiniers meer in het nationale team. Je bent als jong talent snel van een vaste plaats verzekerd. Men hoeft er echter te weinig strijd voor te leveren. Vandaar ook, dat we geen bijster sterk herenteam hebben. Anne Vlieg, de topper van dat team, althans op papier, stond voor het laatste NK als vierde ge plaatst. Nico, Bert en ik gingen nog voor. Twee veteranen en een recreant, die niet meer dan twee uur in de week traint. Het is tekenend voor het peil in Nederland." Geen opvolging „Er is geen opvolging. Iets wat je overi gens in heel Europa kunt ontdekken. Al thans bij de heren. De oude namen blij ven vóórin het klassement opduiken. De jongeren komen er nog niet doorheen. Ik denk dat het veel te maken heeft met de instelling. an Slobbe en Van der Helm konden vroeger zó geweldig fanatiek trainen, dat die jongens erg „vast" wer den. De bal bleef sowieso op tafel. Om zover te komen moet je echter vele uren per week en zéér doelgericht trainen. TpkPnPnH Dat moet je op kunnen brengen." Op basis van die spelintelligentie wint Hans Lingen in de nationale competitie en op Belgische en Nederlandse toer nooien nog erg veel partijen. De kracht- speler van weleer, die overigens niet wordt afgevaardigd naar de Europese kampioenschappen binnenkort in Bern, is meer bekeken en met meer souplesse gaan spelen. Toch bevredigt dat hem niet echt meer. „Als mijn studie na dit jaar afgelopen is, denk ik er toch hard over om weer eens flink te gaan trainen. Ik wil wel weer eens een partij spelen, zoals ik die ideaal vind. Dat kan pas, als ik weer wat vaster ben ge worden. Tegenwoordig dien ik me te vaak aan de tegenstander aan te passen." Na het beëindigen van de studie en het hervatten van een straffere training zal Hans Lingen onmiddellijk weer in beeld komen bij bondscoach Bert Schoofs. Het is een publiek geheim, dat Schoofs de 25-jari- ge linkshandige er graag bij wil hebben. Hans bevestigt dat ook: „Ik ben de laatste jaren steeds in augustus opgebeld door Schoofs met de vraag of ik weer beschik baar ben. Dit jaar kon ik wel eens ja zeg gen. Alleen doemt dan het probleem weer op, hoe ik dat met een eventuele baan als onderwijzer dient te combineren. We zullen wel zien." Hans Lingen, die zich ondanks een behoorlijke terug gebrachte trainingsarbeid vanwe ge zijn studie kon handhaven in de nationale top, kritiseert zijn collega's nogal stevig. mondig toe. Of het voornemen van meer trainen en terugkeren in de nationale se lectie ooit uitgevoerd wordt, is nog lang Zeker nadat tijdens het NK-weekeinde weer hoog gescoord werd. De halve finale in het enkelspel werd gehaald en in het „De huidige jeugd, i$it de broers Van Spanje, Gootzen, Vlieg en Hijne, heeft dat De laatste kreet is vrij tekenend voor de instelling Waarmee Hans Lingen het le ven te lijf gaat. Hij geeft dat zelf vol- niet zeker. Met zijn minimale inspan- dubbelspel moest Lingen met Bert van der mng haalt hij momenteel vrijwel maxi- Ham zijn tweede nationale dubbeltitel net maal rendement. De druk van het niet laten schieten. Recreanten aan de top van t mogen verliezen, kent hij niet. gerande- Nederland. ren zal dus moeilijk zijn. JOHN VOLKERS. DEN HAAG - Nog niet zo lang geleden verscheen er in de plaatselijke, Haagse pers een serie artikelen onder de veelbe tekenende kop "FC Den Haag: waar moet dat heen?" De aan leiding liet zich toen gemakke lijk raden, net zoals er eigen lijk gedurende élk seizoen wel een keer reden is om die vraag te stellen. Doorgaans bood zich na zo'n malaiseperiode wel weer een betere tijd aan, waar door de probleemstelling naar de achtergrond werd gedron gen. Maar een effectieve aan pak van de problemen lijkt, een serie doorgaans tot weinig nieuws leidende discussies bui ten beschouwing gelaten, im mer te zijn uitgebleven. Haag enige lofwaardige initiatie ven ontplooid de laatste jaren, waarvan het instellen van een sociaal-maatschappelijke begelei dingscommissie niet de minst op vallende is, maar deze vorm van begeleiding heeft tot dusver slechts persoonlijke verbeterin gen kunnen bewerkstelligen. Het totaalbeeld van FC Den Haag bleef er één dat niet in overeen stemming is te brengen met de vorstelijke portie overheidssteun (lees: gemeenschapsgeld) die aan de plaatselijke club wordt ge spendeerd. In voorbije jaren werd nogal eens de noodzaak tot verkopen van jeugdig talent als oorzaak aange voerd van het sportief niet opti maal tot bloei komen van FC Den Haag en inderdaad valt niet te ontkennen dat met het afsto ten van potientieel als Ling, Dus- baba en Zondervan een mogelijk heid op misschien niet beter, maar wellicht toch spectaculair der voetbal in het Zuiderpark werd afgesneden. Tegenover deze al of niet geheel onvermij delijke transacties stond geduren de enige jaren een aanvoer uit ei gen gelederen, terwijl ook het scoutingsapparaat nog wel eens met een uiterst bruikbare kracht op de proppen kwam. Tot over maat van ramp voor een goed functioneren van een voetbalbe- drijf traden er gedurende gerui me tijd ook nog eens bestuurspro- blemen op, waardoor de gang van zaken ook in die geleding verre van vlekkeloos verliep. Temidden van en mede als ge volg van deze perikelen is FC Den Haag inmiddels aan een reeks kleurloze seizoenen bezig. In de vorige competitie kon half weg al elke vorm van ambitie worden vergeten en dit jaar is het al niet anders. Nu valt een minder presteren op het sportie ve vlak nog goeddeels te billijken wanneer overmacht een bepaalde uitgestippelde lijn van een afwij king voorziet. Wat dat betreft is het feit dat FC Den Haag dit sei zoen een abnormaal aantal (vaak langdurige) blessures kent een gegeven dat in de beroordeling dient te worden verdisconteerd. Maar daar staat tegenover dat ook in een fase waarin nog wel over een (vrijwel) voltallige se lectie kon worden beschikt vaak ondermaats werd gepresteerd. En dat heeft alles te maken met de mentaliteit van de spelers en de opstelling van de trainer. Die blijken bij FC Den Haag niet tot een sluitende en wat meer suc cesvolle combinatie te kunnen worden gebracht. Hoe vaak ge beurde het niet dit seizoen dat de trainer na afloop van een wed strijd kwam verklaren dat het zijn opdracht helemaal niet was geweest dat zijn team alle denk bare varianten had gedemon streerd van behoudend tot verde digend (maar in ieder geval ne gatief) spel. Een paar keer kun je aan zo'n mededeling nog enig geloof hech ten, maar als dit verhaal het ka rakter van een feuilleton gaat krijgen moet er iets mis zijn. En dan is het niet alleen het gemak kelijkste, maar eveneens het meest aannemelijke dat de trai ner niet voldoende greep heeft op zijn spelers. Eén van de meest aansprekende eigenschappen die de huidige trainer van FC Den Haag altijd werd toegedicht was zijn enthousiasme. Gebleken is nu, na ruim tweeëneenhalf sei zoen, dat die vaardigheid alleen niet voldoende is. Op zich was het vorig jaar een goede zaak dat er met de trainer van FC Den Haag een driejarige verbintenis werd aangegaan, de continuiteit werd daarmee in ie der geval in het oog gehouden. Het is zo langzamerhand echter wel de vraag of FC Den Haag met de juiste man voor zo'n lange tijd in zee is gegaan. Dat de twij fel daarover steeds groter wordt staat buiten kijf. Waarmee niet gezegd is dat deze trainer nu on middellijk weg moet. Er bestaat ook nog zoiets als sociale recht vaardigheid. Maar dat bij FC Den Haag eens serieus moet worden overwogen of er niet aan het eind van dit seizoen iets moet gebeuren is eveneens zonneklaar. Het nieuwe bestuur, dat zich er zo op laat voorstaan een nieuwe, zakelijke koers te varen en het oog gericht te houden op het hoogst bereik bare, zal er goed aan doen van deze door haarzelf ingenomen stellingname ook in de praktijk getuigenis af te leggen. Zakelijk optreden behoeft niet altijd on menselijk te zijn. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13