Parker favoriet tegen NN Donar DACweggespeeld door Fides Pacta aast op revanche in prestigeduel d IK PLAY-OFFS VANAVOND VAN START Ravensbergen naar WK shorttrack VTLen Leithen laten promotie kansen liggen ir SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MAART 1980 PAGII LEIDEN Parker begint vanavond als gro te favoriet aan de Nederlandse play-offs basketbal. De Leidenaars, die vorig jaar de nationale titel aan EBBC Den Bosch ver speelden, bleven de verzamelde concurrentie dit seizoen in de gewone competitie dermate eenvoudig voor dat het team van scheidende coach Hennie Blom wel als potentiële num mer één van Nederland moet worden gezien. eerste hindernis op de weg naar het tweede Leidse kampioenschap in drie jaar, wordt, zoals gebruikelijk, gevormd door het Groningse Nati onale Nederlanden Donar. De Groningers, die in de twee voorgaande play-offs-uitgaven ook al de eerste tegenstander voor Parker vormden, lijken dit seizoen kanslozer dan ooit. Kon het team van John Franken de Leidenaars vorig jaar in de Groenoordhal nog tot op één punt volgen en in dat duel dus bijna voor sensatie zorgen, dit jaar lijken de krachtsverschillen tus sen beide teams te groot voor dergelijke verras singen. Ook de tussentijdse trainers- en coach- wisseling (bestuurslid Jan Kamman kwam, Amerikaan Chuck Campione ging) veranderde daar niets aan. Deze gegevens nog gevoegd bij het feit dat Donars Amerikaan Jemison nog enigszins geblesseerd door het basketballeven stapt èn de wetenschap dat Parker vanavond niet in de (bezette) Groenoordhal maar om half negen in de eigen Vijf Meihal speelt, en het mag duidelijk zijn hoe minimaal de kansen van de Groningers (die overigens de laatste twaalf wedstrijden van Parker al verloren...) eigenlijk zijn. Welke ploeg Parker na de dubbel van dit weekeinde - de return tegen Donar vindt mor gen al plaats - in de finale tegenover zich vindt, is wat minder voorspelbaar. Regerend lands kampioen Nashua Den Bosch mag dan in de re guliere competitie simpel als tweede zijn geëin digd en daardoor ook het thuisvoordeel in de eventueel beslissende derde wedstrijd kennen, toch is tegenstander Amstelveen niet kansloos. Het met name individueel sterke team van Theo Kinsbergen bleek in diverse duels (met name in de tweede, door Amstelveen gewon nen thuiswedstrijd tegen Parker) een niet weg te cijferen ploeg. Een gevaarlijke outsider dus, ook al omdat 'alleskunner' Owen Wells tot nu toe in Europa (Kinzo en Sinudyne Bologna) uit sluitend in kampioensteams heeft gespeeld... Op deze archieffoto kijkt Sid Bruinsma nog tegen een numerieke meerderheid van Donar aan. Het is echter zeer de vraag of Cees Limmen (links) en oud-Leiden- speler Hans van Rooden Bruinsma c.s. dit weekeinde van een play-offs-finaleplaats kunnen afhouden. LEIDEN De beide koplopers in de rayon eerste klasse lieten afgelopep weekeinde een steekje vallen. De lijst aanvoerder bij de dames, Orion 1, be perkte de schade tot één punt, al is het opvallend dat dit puntverlies tegen het eigen tweede werd opgelopen. De heren van DAC hadden geen schijn van kans bij achtervolger WW. Binnen een uur konden de Alphenaren huiswaarts keren. Onderin spits de strijd voor de tweede degradatieplaats zich toe op Ridderveld en Gemini 3, waarbij de laatste ploeg de beste papieren heeft. Omdat het nog vol ledig onduidelijk is hoeveel 'Leidse' ploe gen uit de promotieklasse zullen degra deren, is de situatie in de onderste regio nen van de dames eerste klasse nog erg onoverzichtelijk. De wedstrijd tussen WW en DAC kende een rommelige start. De scheidsrechter kwam niet opdagen en voor men een capa bele vervanger gevqnden had, was er een half uur verstreken. Eenmaal begonnen ontspon zich een erg eenzijdig gevecht. DAC wist de Wassenaarse thuisploeg nog tot 6-4 bij te benen, maar daarna was het erg vlot bekeken: 15-8. Het vervolg gaf eigenlijk een zelfde beeld te zien. Een goed serverend en gevarieerd aanvallend WVV, een DAC, dat slecht stopte en daardoor nauwelijks aan aanvallen toekwam. De setstanden: 15-4, 15- 7. Gemini 3 had niets in te brengen tegen Leython 2. De Leiderdorpers, zonder Louis Cloquet, maar met een sterke Hans Zwart, waren in het bijzonder aan service te sterk voor de Voorschotense degradatiekandidaat: 15-2, 15-4, 15-6. aan door een regelmatige zege op Alleen de laatste set bléken de Noordwij- kers tot enig tegenspel in staat: 15-6, 15-6, 15-12. Donar 2 had een gemakkelijke mid dag tegen het nog steeds puntloze Gemini 4. Binnen 30 minuten was het bekeken: 6-15, 7-15, 11-15. Omdat LUSV 2 ook tegen een ploeg uit de onderste regionen moest aantre den, kwamen de studenten weer eens aan winnen toe. Ridderveld heette het slachtof fer: 9-15, 10-15, 15-9, 7-15. Spannend was het bij WVC tegen SKC. De studenten speelden bij vlagen zeer sterk om even later om on begrijpelijke redenen weer ineen te storten. Hoe grillig bewijzen de setstanden: 15-6, 13- 15, 5-15, 15-11. DAMES Koploper Orion 1 verspeelde een punt. Op zich niet zo verrassend, maar omdat het te gen het eigen tweede gebeurde een opval lende zaak. Na overleg in bestuur en techni sche commissie werd er in Hazerswoude toch maar besloten dat er deze wedstrijd 'maar gewoon om gespeeld moest worden'. Dit gebeurde dan ook met een vooral voor het eerste team wat ongelukkige afloop. Met een wedstrijd tegen nummer 3 S'70 voor de boeg is Orion nu lang niet zeker maar van die 'zekere' titel: 15-9, 11-15, 10-15. 15-5. Achtervolger NOVO 2 maakte geen fout te gen Leython 5. De eerste sets had de Noordwijkse ploeg het moeilijk met het hard vechtende Leython. De derde reeks kreeg NOVO geen tegenstand van betekenis meer: 12-15, 9-15, 4-15. Aarlanderveen vecht tegen degradatie en dat leverde tegen DAC 2 een punt op. Hoogstaand was het allemaal niet, er werd veel met veel inzet gespeeld: 15-12, 10-15, 15-13, 13-15. Leython 3 en Leython 4 voch ten het onder elkaar uit. Leython 3 draait de laatste tijd goed en sleepte dan ook een punt uit dit duel: 15-6, 4-15, 8-15, 15-12. Wat maakt een sportman dan wel vrouw nu zo (foto geniek? Anders gezegd: waarom staat een figuur als Ruud Bröring nu per defini tie vaker en beter op de foto dan, pak 'm beet, collega aanvaller Pierre van Gemer- den van RCL? Het antwoord is eigenlijk nogal simpel. Als Pierre heeft gescoord wil hij dit, e- venals UVSer Aad Neute boom en PSVer René van der Kerkhof zo snel moge lijk laten weten aan zijn medespelers. Zijn scorings- gedrag bestaat dan ook uit zo soepel en spoedig moge lijk omkeren en in volle sprint richting middenlijn trekken. Geniek (2) Bij Ruud ligt dat anders. Ook al gesteund door een jarenlan ge ervaring natuurlijk, weet de Bro dat zijn medespelers hem toch wel komen opzoe ken. Dat een scorende spits daar zelf dus niets aan hoeft te doen. Wat dan weer direct be tekent dat je jezelf met andere zaken kan bezighouden. Zoals met het opzoeken van de foto graaf,. bijvoorbeeld. En zo'n fotograaf nu, zit meestal naast het 'vijandelijke' doel. Ja, het is in alle opzichten een echte spits, die Ruud Bröring... Toch mis Ben je weken achtereen be zig met het ophemelen van de baskctbaltechnische- en tactische inzichten van Trot- ters-coach Ben van Cleef, zo van „Die man heeft er echt verstand van en dan zo'n nederlaag tegen JRC Boxtel. Waardoor al die mooie be spiegelingen van de Leidse basketbalcoach („Wij gaan met Jumpers de play offs in, let op mijn woorden") weer volledig op losse schroeven komen te staan. „Onzekerheid binnen de ploeg", wordt er dan gezegd. Nog vervelender natuurlijk. Want dat zou betekenen dat Van Cleef zelf, met het (enigszins) ontvouwen van zijn toekomstplannen, dit seizoen vrijwel een einde heeft gemaakt aan de „eredi visie-plannen" van Nijssen. En dat zou toch wel triest zijn. Ruud Bröring: (foto)geniek. Tweedeklasser Wij van Hutspo(r)t hebben het nog een weekje kunnen en willen uitstellen. Na die zege op Barendrecht mocht er dan wel weer hoop zijn gekomen in vele Leiderdorpse harten, negatief als wij nu eenmaal denken geloofde de sportre dactie er nog niet in. Maar na die 0-1 van afgelopen zaterdag bij en tegen Spakenburg is het duidelijk dat ons aller „Hut- spo(r)t-redactie" er weer eens knap naast heeft gezeten. Wel iswaar blijven wij ook nu op het standpunt staan dat een kampioenschap er voor de Ra cing niet inzit, degradatie lijkt ons nu toch ook knap onge loofwaardig geworden. Aan de strijd tussen de zater dagse periodekampioenen zal dus in elk geval geen Leider- dorpse tweedeklasser deelne men... Theo De wegen van Theo van Seg* gelen als voetballer zijn toch wel erg ondoorgronde lijk aan het worden. Eerst besluit Theo tot zaalvoetbal len, terwijl dat bij UVS toch hoogst ongebruikelijk is. Vervolgens praten de ge schorste Van Seggelen en de UVS-leiding de zaken uit, voetbalt Theo dus gewoon weer door in UVS l om zich daarna opnieuw aan het zaalvoetbal te vergrijpen. De nu volgende schorsing le vert UVS een bedankbriefje van Van Seggelen op. Het definitieve einde van een steeds slechter ogende verhouding tussen een goed georganiseerde hoofdklasse voetbalvereniging en een goede voetballer. Althans, zo leek het. Theo (2) Totdat Theo van Seggelen zo'n drie weken geleden liet weten weer bij UVS te willen voet ballen. Vervolgens zijn rentree vierde in het vierde en daarna afgelopen zondag in het twee de elftal uitkwam. Hernieuw de actie derhalve op het Van Seggelen /UVS- front. Actie waarbij wat ons betreft slechts stilte past. Immers: waar elk begrip ont breekt is elk woord teveel... LEIDEN Arie Ravensbergen (Voorscho ten), Michel Veldhoven (Oegstgeest) en Wim den Elzen (Zoeterwoude) zijn de drie shorttrackers uit de Leidse regio die deze week met de nationale selectie naar Milaan zijn gereisd. In die Nederlandse selectie zijn nog vertegenwoordigd Menno Boelsma en Gijs Rijneveld. Dit vijftal doet vandaag en tfyorgen mee aan het wereldkampioenschap shorttrack dat in Milaan wordt gehouden. Zich plaatsen voor een halve finale of eventu eel voor een finale wordt door dit vijftal als het hoogst bereikbare geacht. Kansen op ere-me- taal zijn er normaalgesproken niet. Grote favo riet in Milaan is de Canadees Boucher, een man die onlangs nog op de olympische lange baan wedstrijden in Lake Placid te bewonderen was. LEIDEN Het slot 1 tes LSB-competitie wordie ken van de teams va then en VTL. De eerstf, tientallen van beide gingen hebben plol hun kampioenskan: speeld. In de derde klif* is nu Katwijk 2 titelfabl in plaats van VTL then 2 heeft in de derdi se C inmiddels Bosk het kampioenschap zie overen. In de derde kl;1 werd VTL uigescl door Rijnsburg, dat men met Leiderdorp 2 eerste plaats gaat stri,5 Y! uid - - eld VTL 2 leed in de derde (jc A tegen het nog puntlo% 5 een verrassende grote l de nederlaag 3-7. Vo iS behield met een miniem m 1 op Philidor 6 een kleini op het kampioenschap. 1 wijk 3 wees Sassenheim rug 4-6. ïiel Rijnsburg heeft in defe^ti klasse B een besli 'et. voorsprong genomen op 5-4. Rijnsburg gaat nu met Leiderdorp 2, dat P 7 versloeg, aan kop. V "'J burg had geen moeite m >®r then 3 7-3. Katwijk"3 e hen 4 deelden de punte Leithen 2 heeft ondan grote zege op Roelofa veen in de laatste ron^fst de derde klasse meer dan een tweede behaald. De eerste po voor Boskoop 2, dat moeite had met Nieuwk 3-7. Aarlanderveen Koudekerk. ud- Me oei ibb< LEIDEN „Fides heeft ons na de vorige wedstrijd beloofd ons thuis warm te onthalen. Dus we zullen maar afwachten". De woorden van De Danaïden-coach Gerard Bos ver duidelijken nog eens de rivaliteit f tussen de Leidse topclubs. Dit is ook hetgeen de derby tussen Fides en De Danaïden nog voorziet van een zeker cachet. Want de posities op de ran- glijst maken duidelijk dat het predi kaat „topper" te veel van het goede is. Alleen als prestigeduel heeft Fi des Pacta-De Danaïden van zondag nog waarde. De beide coaches zullen zeker niet de laatsten zijn, die erkennen dat er nau welijks iets meer op het spel staat dan een stuk eergevoel. Al te goed kennen zij de ranglijst van de promotieklasse B. Aan de leiding gaat het nog ongeslagen Achilles en pas op vier punten volgt Fi des Pacta. De Danaïden bevindt zich in de middenmoot op nog grotere afstand. Kostbare nederlagen tegen PSV, twee maal, Sperwers en koploper Achilles waren debet aan de ondermaatse klas sering van de ploeg van Gerard Bos. „Titelkansen heb je dan niet meer. Het lijkt mij heel sterk dat Achilles nog zo veel gaat verliezen en dat de anderen nog kansen krijgen. Ook Fides Pacta niet. Bovendien ben ik toch wel be nieuwd hoe ze de klappen uit de micro opvangen. Dan zou PSV, dat een goed microseizoen draaide en kampioen werd in de overgangsklasse, nog de beste kansen hebben". Ook diens collega bij Fides Pacta, Jan Hensen, gaat er vooralsnog van uit dat Achilles op een zekere titel afgaat en Fides Pacta derhalve kansloos is. „Het hangt allemaal af van wat Achilles de eerste wedstrij den doet. We kunnen er zelf niet zo bar veel meer aan regelen. Gaat Achilles punten verliezen dan wordt Achilles-Fides Pacta over een maand wel belangrijk. Maar eerlijk gezegd geloof ik het niet. Achilles heeft met wedstrijden tegen Het Zui den en Sportlust een gemakkelijk programma om er weer in te ko men". Uitzicht op een betere positie op de ranglijst en de titel hebben de derbyte genstanders van morgen dus niet. Maar wel lokt de revanche voor Fides Pacta. Want de onverwachte 12-7 nederlaag die de fusieploeg toen nog gecoached door Hans van Zonneveld in de eerste helft van de competitie leed kwam hard aan. Ook voor De Danaïden staat het nodige op het spel. Tenslotte was de ploeg van Gerard Bos ooit de hoogst ge klasseerde van Leiden en resteert nu nog slechts de naam. „We draaien te gen Fides dikwijls wel goedv, vertelt Gerard Bos, daarmee aangevend dat de rivaliteit prestatieverbeterend werkt Maar ook buiten dat aspect zijn Bos' ts iV sei n »rd id«r L kan leveren. Slechts een oefenwi speelde De Danaïden op het ve 10-9 werd van buurman Zuide tier gewonnen. Meer oefenduels niet mogelijk wegens vakanth ken van een aantal spelers. E^| wikkeling die Bos zonder veel kijkt. „Na de micro even niets wel goed voor een aantal mensei ploeg. Tenslotte speel je in een i erg veel wedstrijden, er word keer getraind, oefenwedstrijde de weeks.. Een weekje rust we erg stimulerend". In tegenstelling tot De Danaïde Fides Pacta wel een compleet oefenwedstrijden gespeeld. Het s de ploeg op de grasmat legde w [EB gens Jan Hensen te wisselva]kjjS| eerste oefenwedstrijd ging uitifem tegen Crescendo liet Fide it, c het afweten. Dit te verbeteren nee sens voornaamste zorg. Per slot tje kening wordt de derby het eer mde doptreden van de van een fors i lume voorziene caoch. De traim 5 jr blemen zijn in elk geval voor uil zoen opgelost en ook voor volgt thu zoen heeft Fides Pacta een optielDe tweetal Hensen/Sjardiin. minste geen betere alternatie\4spe: men", voegt Hensen daar onmi Har aan toe daarmee toch wel duidel ast 1 kend de bestaande situatie mi t te „halve" trainers als niet optimajjet v schouwen. |ekt Programma voor de Leidse regio: Zaterdag (aanvang 16.00 uur): Ons dpi Eiland-Albatros, Brahmslaan; Fluks-1 ibije kerk, Noordwijk. ife)t Zondag (aanvang 14.00 uur): Fides Pacta-De Danaïden, Zouterwoudsesilfiit I Algemene-Rozenburg, Leidse Hout Standen veldkorfbalcompetitie: Promotieklasse B Oost Arnhem 8-14, Samos 8-11, Die Ha Ready 8-10, ZKV 8-6, SSS 8-5, VES 8-ii.p Promotieklasse C DKOD 8-14, HKC 8-12, VEO 8-10, Rustl 7. MIK 8-6, SSS 8-5, VES 8-5, Pernixl Promotieklasse D 'SCh Achilles 8-16, Fides Pacta 8-12, PSV Danaïden 8-8, Sperwers 8-8, Het Zuig Geldrop 8-4, Sportlust 8-1. Zuid West I A Tjoba 7-12, GKV (G) 6-8, Albatros 7-8, land 7-7, Kinderdijk 7-6, Vriendenscha t m 4, Meervogels 7-2. tnii Zuid West IB rozenburg 7-13, TOP 7-9, OSCR 6-8. mene 7-6, Crescendo 7-4, Quick 7-4, Mf.T'f Zuid West II A Jan Hensen: ook volgend seizoen coach van Fides Pacta „Als er ten minste geen betere alternatieven komen". verwachtingen na de microcompetitie uit de selectie moest terugtrekken, is hoger gespannen dan ervoor. Aanval- weer van de partij. Verder is volgens lend acht hij de ploeg wat sterker ge- Bos van groot belang de De Danaïden worden door de beschikbaarheid van de gehele winterperiode door de bui- Adrie van Nierop. Ook Cees Chris- tentraining heeft aangehouden. Het- tiaanse, die zich tijdens het microsei- geen in de eerste weken na de over- zoen wegens drubfce werkzaamheden gang van faal naar veld voordeel op verf

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12