Juliana prijst Juan Carlos voor herstel Spaanse democratie B deTijd NIEUWSNET B HP ilulturele minderheden krijgen extra onderwijskrachten iaSHERS ■I H 1 ren en Baders in ^i-EG-actie SPAANS STAATSBEZOEK BEGONNEN Aannemers verklaren Tilburg de oorlog Ingevroren vogels beschermd of niet? I.- )en School- o jecten mogen t augustus 181 doorgaan JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 9 jopees plan tig tegen ~litvervuiling eÉNINGEN Minister h 6|r van Volksgezond- (o Milieuhygiëne wil l$ in EG-verband een be- hj |an 'wordt opgesteld de luchtvervuiling praveldioxide. Dit ge lijk plan is noodzake- T>mdat luchtvervuiling fet aan landsgrenzen De minister moet he- >nstateren, dat behal- erland de overige EG- weinig voelen voor ingere aanpak. tijaar die dit gisteren in ngen zei op een studie- er de luchtvervuiling daar verder mee, dat leidsplannen tegen de rvuiling op 21 april in effende Tweede Kame- sie zal worden behan- ij verwacht dat als ge in overschakeling van - op oliestoken door meer de electriciteits- de luchtvervuiling rk zal toenemen, tenzij naatregelen daartegen genomen. lap StfWIJK De landbou- nnpisaties uit het westen ort is land houden zater- de veiling van Bleis- ten massale demon- bijeenkomst. hei is gericht tegen de Uen van de Europese ie over de landbouw- het energieprijsbeleid inkomens- en zelfstan- hg leid. Minster Braks i idbouw en visserij zal nkomst bijwonen en er olll rbgder Lek stopt edures in I-affaire ÏRDAM Het voor- PSP-kamerlid Bram Lek zal de nog aan- procedures in de zo de KG B-zaak niet tten. [oogendijk, hoofdredac- in Elseviers Magazine, ele andere getuigen die lesten worden gehoord, dus geen verklaring f te leggen, i anleiding van een arti- LM. in 1976 werd on- Van der Lek ge- als een van de Neder- die voor de Russische dienst (KGB) zou feit Ldl i, t gk [i Koning Juan Carlos inspecteert samen met koningin Prins Bernard heeft tijdens de rijtoer door Amsterdam een gezellige babbel met de echtgenote van Juan Carlos, Juliana de erewacht op de Dam in Amsterdam. koningin Sophia. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje hebben van daag, op de eerste (en enige) volledige dag van hun staatsbezoek aan Nederland, be zoeken gebracht aan en kransen gelegd op het graf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft en het „Boek der gevallenen" in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Vanmiddag was het Spaanse vorstenpaar te gast bij de Lcidse Rijksuniversiteit die, formeel, in de 16e eeuw werd opgericht door de laatste Spaanse koning die over de Nederlanden heerste, Filips de Tweede. Voor koningin Juliana is het Spaanse bezoek morgen middag vliegt men naar Madrid terug het laatste officiële staatsbezoek dat zij in haar bijna 32-jarig koningschap ontvangt. Het Spaanse vorstenpaar werd gistermiddag op het Amsterdamse Centraal Station, na per koninklijke trein uit Baarn te zijn gearri veerd, zeer hartelijk verwelkomd door ko ningin Juliana en prins Bernhard. Eerder op de dag waren zij vanuit Denemarken, waar aan zij ook een staatsbezoek brachten, op de vliegbasis Soesterberg aangekomen. Na de officiële begroetingen volgde een korte rijtoer van het koninklijk gezelschap in open caleches naar het Paleis op de Dam, waar de Spaanse gasten logeren. Korte tijd la ter begaf men zich naar het Nationaal Monu ment op de Dam, waar een krans werd ge legd. Onder de vele toeschouwers bevonden zich ook leden van een actiegroep van Spaan se jongeren in Nederland. Door middel van spandoeken vroegen zij om meer vrijheid voor de in Spanje verboden vakbond voor soldaten. De actiegroep kreeg vandaag de kans haar i aan koning Juan Carlos persoonlijk kenbaar te maken. Tijdens een aan het begin van de middag gehouden receptie op de Spaanse ambassade in Den Haag werd de ko ning een petitie aangeboden, waarin de jon geren onder meer vragen om beter onderwijs voor de in Nederland verblijvende Spanjaar den omdat zij zich steeds meer vervreemd voelen van hun vaderland. In een tafelrede tijdens een galadiner dat door koningin Juliana en prins Bernard gis teravond werd aangeboden, uitte zij bewon dering voor de rol die koning Juan Carlos heeft gespeeld bij het herstel van de demo cratie in Spanje na de dood van Franco. De Spaanse koning zei hierop dat Spanje een Eu ropese natie is en wil blijven. In het begin van zijn toespraak had koning Juan Carlos hulde gebracht aan koningin Juliana die, zó zei hij, als langst regerende Europese vorstin internationaal respect en achting verdient. Vandaag had het Spaanse koningspaar een druk programma af te werken. Na het bezoek aan de Nieuwe Kerk in Delft vertrok de Spaanse vorst naar het Waterloopkundig La boratorium in dezelfde gemeente. Koning Sophia bracht ondertussen, samen met prin ses Beatrix, een bezoekje aan het observatie- en behandelingscentrum „Sandhage" in Den Haag. Even voor het middaguur kwam het Spaanse koninklijke paar aan bij het gebouw van de Tweede Kamer. Na een begroeting en het leggen van de krans gebruikten de Spaanse koning en koningin met de Neder landse ministerraad de lunch in de Ridder zaal. Vanavond biedt het Spaanse vorstenpaar de Nederlandse gastheren een culturele avond aan in het Rijksmuseum in Amsterdam. Mor genmiddag vertrekken koning Juan Carlos en koningin Sophia, na een bezoek aan het werkeiland „Neeltje Jans" in de Oosterschel- de en een scheepswerf in Vlissingen, van Schiphol terug naar Madrid. HAAG Minister eeft 178,5 miljoen gul- rcserveerd voor maat- ter verbetering van dcrwijs aan culturele rheden. Daarvan gaat Ijoen gulden naar het iderwijs. In zijn giste ren verschenen voorlopig be leidsplan „Culturele minder heden in het onderwijs,, kondigt de bewindsman een groot aantal maatregelen aan. Zo zijn ten behoeve van het onderwijs in eigen taal en cultuur in het lager on derwijs dit jaar 370 en ko men volgend jaar 425 volle dige arbeidsplaatsen voor Ten behoeve van het onder wijs aan culturele minderhe-. den zijn bijna 1900 extra Ne derlandse leerkrachten be schikbaar gesteld voor kleu ter- en lagere scholen en het buitengewoon onderwijs. Met de instelling van onder meer cursussen wil de bewindsman ook voor de vrouwen van cul turele minderheden gelijke kansen scheppen. Enige ande re belangrijke maatregelen zijn: - scholen in gebieden met een hoge concentratie kinderen- van culturele minderheden krijgen 215 extra leerkrachten. - Vanaf volgend jaar zullen iaarlijks tachtig buitenlandse leerkrachten een tweejaarlijk se bijscholingscursus kunnen volgen. Tevens zal een twin tigtal buitenlandse leerkrach ten bij wijze van experiment een Nederlandse onderwijsbe voegdheid kunnen halen. krachten in het basisonderwijs worden volgend schooljaar uit gebreid tot 1000 cursusplaat sen. Voor het schooljaar '81/'82 is nog eens een belangrijke uitbreiding te verwachten. - Het wordt mogelijk om ook een taal van een minderheids groep (Turks, Marokkaans Verder zal worden onderzocht of het nodig is de eindexame- neisen voor culturele minder heden aan te passen, zodanig dat het examen voor de bui tenlandse leerlingen niet te zwaar wordt ten opzichte van de Nederlandse leerlingen. WEGENS VORDERINGSBELEID: TILBURG De kans is groot dat aannemers geen nieuwbouw in Tilburg meer willen aanpakken vanwege plannen van de gemeente om ook nieuwe koopwonin gen, die lang leeg blijven staan, te vorderen. Het Ne derlands Verbond van Bouwondernemers noemt dit in een brief aan de ge meente zelfs „bedrijfsmoord met voorbedachte rade". Het gemeentebestuur van Til burg is nogal geschrokken van de „agressieve toon" in de brief van de aannemers. Het vreest dat de gemeente in een moeilijk parket kan komen, maar wil een conflict hierover niet uit de weg gaan. De gee- mente wil haar vorderingsbe- leid gewoon doorzetten. RECHTER KWAM ER NIET UIT Zutphen Een volièrehou der uit Eerbeek is gisteren vrijgesproken nadat hem overtreding van de wet op de beschermde vogels ten laste was gelegd. Zijn twee Geelbuikvinken uit Hongkong, waren door de po litie in beslag genomen omdat het vermoeden bestond dat het juist om twee zeer zeldzame Wilgengorsen ging. Enkele da gen later overleden de beestjes aan een shock en werden in gevroren. Ondanks de aanwe zigheid van de lijken in de rechtszaal kwam de justitie niet achter de ware identiteit van de vogels. De in de rechts zaal te hulp geroepen vogel kenners spraken elkaar name lijk voortdurend tegen. Basis-uurtarief voor advocaten: 217 gulden DEN HAAG De Neder- landse Orde van Advocaten heeft (voor het eerst) zijn le den richtlijnen gegeven voor het berekenen van het hono rarium. Aan de hand van dit, voor 1980 vastgestelde basisuurtarief van 217 gul den, wordt het honorarium berekend. De richtlijnen zijn openbaar gemaakt, opdat de rechtzoe kende een beeld krijgt van de manier waarop advocaten de clareren in zaken die niet on der de wettelijke regeling van gefinancierde rechtshulp val len. Overigens kan van het ba sistarief worden afgeweken. De richtlijnen schrijven ook voor dat aan het begin van elke zaak een advocaat de fi nanciële gevolgen met zijn cliënt moet bespreken. IBi SLAGAANVRAGEN tDEN INGETROKKEN 3. (Van onze parlementaire redactie) IAAG Onder aruk gezet door een grote meerder- n de Tweede Kamercommissie heeft minister Pais nderwijs gisteren besloten de veertien bestaande rojecten Open School de gelegenheid te geven nog een Dger door te gaan, tot augustus 1981. Het bestuur van ihting Proefprojecten Open School (SPOS) zal wor- rcocht om „met de meeste spoed" de 200 reeds aange- e ontslagen voor de medewerkers van de proef pro jec- ffedaan te maken. De 80 medewerkers, die hun ont- :r 1 augustus reeds aangezegd hebben gekregen, zul- rden benaderd om opnieuw voor een jaar in dienst te "bij de SPOS. ikelijk wilde de minister dit jaa» reeds vier van de veer- ig: f >jecten als open school-activiteit laten opnemen in de be- ot 50 voorzieningen. Gisteren werd in de openbare vergade- c'erH n de Tweede Kamercommissie over de Open School door >erni 'A-kamerlid Worrell echter een motie ingediend. DAar- i/oon fd gesteld dat het onmogelijk zou zijn om het plan van >79-i te voeren en al in augustus met de introduktie van de SUF ichool-werkwijze te starten. Deze motie kon rekenen op an CDA, VVD, D'66 en PPR, die evenals de PvdA-frac- Voor ^at £'oor ^et stopzetten van een aantal proefprojecten )7&.2 dosis deskundigheid verloren gaat. De Kamercommis- dat eerst alle projecten nog een jaar langer gerhandhaafd Daarnaast moet de minister voorbereidingen treffen dat oduktie van de Open School-werkwijze volgend jaar au- vplledig gerealiseerd kan worden. findsman blijft wèl van mening dat het komende jaar le«r mensen moeten kunnen profiteren van de Open lime" 'Projecten dan nu het geval is en wel door vergroting van 6,9i »tal groepen in de verschillende plaatsen. Het aantal cur- -*p de veertien proefprojecten bedraagt op dit moment on- 1200. Volgens Pais is een uitbreiding daarvan heel goed Jk omdat de experimenteerfase intussen voorbij is, zodat Ndfl bewerkers zich kunnen gaan bezighouden met het toe- 7 lai Van °Pgedane ervaringen en deskundigheid. Nieuwsnet over de loonwet: „Albeda heeft geschipperd. In plaats van het door het parle ment jassen van de loonwet had hij beter kunnen proberen de sociale partners opnieuw onderhandelingen te laten voeren. Een scherp nee van de vakbeweging tegen een con creet voorstel had in dat geval tot minder onrust kunnen lei den dan nu, onder Albeda's loonwet. Die nog gammel is ook". Voorts een interview met dr. Meinsma die nu de kwakzalverij bestrijdt. „Ik weet gewoon nog niet zeker wat doelmatige voeding is, op dit moment ten aanzien van kanker. Wij hebben in de loop van de geschiedenis van alles gegeten. Toen we geen aardap pelen aten, kregen de mensen toch ook kanker". Ook wordt gepraat met de Apeldoornse wethouder P. de Vries, die de bestaande prijzen van huizen nog veel te hoog vindt. „Er kan wel 20 tot 25 procent af. Een gemiddeld huis, vijf jaar oud, zou momenteel niet meer dan globaal een ton behoren te kosten". Kamerlid Nijhof van DS'70 geeft zijn visie over het probleem van de illegale gast arbeiders. „Eigenlijk zijn wij slechter dan de Zuidafrikanen. Zuid-Afrika heeft een zwak proletariaat: blank aan de top en zwart aan de voet. Neder land importeert het". Elsevier tekent bij de stakings golf aan: „Om chaos te voor komen, zou het natuurlijk be ter zijn als minister Albeda haast maakte zijn advies-aan vrage aan de SER over het sta kingsrecht. Daar zou hij in ok tober al werk van maken, maar dat is nog niet gebeurd. De spelregels over het sta kingsrecht zullen nog wel en kele jaren uitblijven". Voorts een interview met bisschop Zi- chem van Paramaribo, de man achter de Surinaamse staats greep: „Ik hoop dat dit zaken kabinet tegenwicht zal bren gen tussen projecten waar al leen buitenlandse onderne mingen profijt van hebben, en projecten, gericht op het be lang van de kleine man. Men moet zijn heil niet alleen zoe ken in grootschalige toestan den. De door uw minister De Koning geuite visie dat bij al gemene welvaart ook de klei ne man aan zijn trekken komt, hoeft niet per se waar te zijn". Een commentaar over de mo biele eenheid zegt: „Deze zou een pluim hebben verdiend in dien zij de demonstranten van Borssele niet hadden wegge sleurd, maar weggedragen. Bij het heersende demonstratie- recht moet vooral de politie op haar tanden weten te bijten". En de Werkgroep Niet bij brood alleen krijgt toegevoegd: „Hoe droevig de conclusie ook is voor het illustere gezel schap, buiten de huidige pre mier Van Agt, Lubbers en Steenkamp zijn er in het CDA geen andere leiders die de christen democratische kiezers werkelijk aanspreken". De Haagse Post interviewt Wim Kok. „Vaststaat dat de realisatie van de werkgelegen heid weer een centraal ele ment in ons beleid wordt, als de loonmaatregel eenmaal door de Tweede Kamer is. Dan gaan we in de bedrijven praten over de vraag hoe die economische ruimte die de on dernemers nu van het kabinet krijgen, wordt vertaald in meer werk. Ik voorspel dat de strijd om de koopkracht van nu, het verzet tegen de loon wet en de uitvoering ervan, straks verlegd zal worden naar de vertaling van winst in werk". Voorts een reportage over „Niet bij brood alleen". „Wij zijn nooit voor een af splitsing geweest. Als dat er ooit van zou moeten komen, dan moet dat toch een zodanig reëel alternatief zijn dat het 15 kamerzetels oplevert. Wat schiet ik er mee op, als ik met een eigen lijst kom, en ik krijg 3 zetels? Zo'n congres met 1000 man heeft binnen het CDA heel wat invloed dan als we er buiten zouden staan". Het om slagartikel gaat over het steek spel bij de hartchirurgie. Een ambtenaar van Volksgezond heid: „Eigenlijk is het een soort onderwereld. Een chique onderwereld. Dat clubje rond de hartchirurgie heeft hier op het ministerie ook de bijnaam: de maffia. Ja, beleefd glimla chend richten zij elkaar te gronde". Vrij Nederland meldt uit Suri name: „De revolutie is geëin digd zoals hij is begonnen: vol goede bedoelingen, maar poli tiek stuurloos en met een mar kant onvermogen om gewen ste maatschappelijke verande ringen in een bijbehorend maatschappelijk systeem een kans te geven". Voorts een verhaal over voetbalsuppor ters uit Breda. „Ik vind sensa tie wel leuk. Lekker roepen van „Utrecht dood". Lekker stenen gooien. Ik vond het prachtig die keer dat ik die supporter van Willem II van de fiets heb afgegooid. Vooral toen de politie zei dat, als ik dat nog een keer deed, ik mee zou moeten". Andere reporta ges gaan over bezet Afghanis tan („als we de Russen eruit gooien, achtervolgen we ze tot in Moskou"), de onstuitbare opmars van de Islam in Rus land, een schandaal op hoog niveau in Luxemburg en lou che kunsthandelaren. Het blad heeft een boekenbijlage. In De Tijd zegt Aantjes over „Niet bij brood alleen": „Ik hoop dat ons congres de CDA bestuurders aan het denken zet. Dat men zich herinnert hoe het de KVP is vergaan, nadat die zijn christen radica len had geloosd. Het CDA zal eenzelfde ineenstorting bele ven als men Niet bij brood al leen uit de partij laat lopen. Het einde is even catastro faal". Voorts dit positieve ge luid over de loonwet: „De maatregel neemt de kleine zelfstandige in bescherming tegen de stoomwals van de collectieve looneisen. Die be scherming mag dan geen spec taculaire resultaten opleveren, ze is er wel, maar waarschijn lijk wordt in de discussie van de komende weken aan dit as- Eect geen aandacht geschon- en, omdat er weinig politiek of vakbondsgewin mee te ver dienen is". Ook een groot in terview met Max van der Stoel over zijn rol in de VN- commissie voor de rechten van de mens. „Wat nu is besloten hangt als een soort zwaard van Damocles boven het hoofd van de Sovjet-delegatie. We hopen dat daarvan een soort druk zal uitgaan. Aan de andere kant zijn ze zo vastgebeten op de zaakIk weet niet of in deze situatie verandering zal tre den". Muziekdocent Hans Kox tenslotte zegt: „De muziek scholen voor amateurs zijn een grote ellende. Er is te weinig aandacht voor de uitschieters. Het is toch gewoon een feit, dat er kinderen zijn die uit blinken. Maar dat mag vooral niet blijken. Daar steekt die benauwende nivelleringsge dachte achter, een socialistisch idee, waarmee ik radicaal on eens ben". Hervormd Nederland over Niet bij brood alleen: „De har de manier waarop de CDA- voorzitter en ook de voorzitter van de CHU zich tegenover de werkgroep hebben opgesteld, is een veeg teken met betrek king tot wat zij als de meest gewenste koërs van het CDA zien. Niet bij brood alleen krijgt nog heel wat te verhap stukken". Met PvdA-lid Cas- tricum wordt gepraat over de ommezwaai van zijn partij in zake de spoorwegen. „Het gaat om het kiezen. Voor miljoenen mensen is de auto een zege, maar het roept een aantai ne veneffecten op die steeds dui delijker worden, bijvoorbeeld in verband met de energie, de overlast in de steden, en de veiligheid. De vrijheid van de een om voor de auto te kiezen betekent grote onvrijheid van de ander. Dat moet verande ren". Een gesprek met Paul Roest tenslotte, hoogleraar On derwijskunde. „Wat mij heel erg bezig houdt is de verzake lijking van de verhoudingen in de samenleving, waardoor het menselijke wordt verdron gen. De opmars van de tech niek in onderwijs en opvoe ding is een griezelige zaak. De mens raakt er onder bedolven. Dan kom je uit bij het Ameri kaanse gezegde: Voor iedereen een psychiater. Laat dat alsje blieft niet in Nederland gebeu ren". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9